Meuwe gruwelen (p Cyprus ontdekt ÜPLA in Angola legt ruzie bij Guerrilla's onderschept Gevoelige thermometer voor pasgeboren sterren Hoe is Zuidelijk Afrika te bevrijden? Israëlisch hoofdkwartier meldt: Komplot van racisten en fascisten Nog dit jaar Europese top Radioactief lek op Japans atoomschip MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post De astronomische Nederlandse satelliet Jacht van Heath i vergaan, >2 doden TROU/WARTET WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1974 BUITENLAND T7/DRL9/H10 Tike en Griekse klacht over massamoorden NKSU (UPI) Een woordvoerder van de V.N. heeft medegedeeld dat van onder de vuilnisbelt nal he dorpje Maratha naar zijn weten reeds 51 lichamen zijn uitgegraven, maar dat hij niet wist of nojmeer zouden worden aangetroffen. De moslemse voorganger van het dorp vertelde echter datistren reeds 91 slachtoffers van de gruwelen in Maratha zijn herbegraven tijdens een mas- sablectigheid. Inmiddels zijn er aanwijzingen dat er tussen de Griekse en Turkse gemeenschap- pepp (/prus nog meer gruwelen zijn voorgevallen. In icoa zei de Turks-Cyprioti- scl leiir Rauf Denktasj die zij besrekingen met president Cldes ver de hulpverlening aan vlnteligen van beide kanten he opschort dat men nog eemaamoord op Turks-Cyprlo- tehee! ontdekt. Hij richtte zich inBn fmele brief tot de speciale Vafgaardigde Luis Weeckman ercitede een ooggetuigeverslag vcens hetwelk twintig Grleks- Cjriotihe nationale gardisten op l-auguus het dorpje Tokhni in hi zutn binnenvielen, 49 inwo- nj irnen bus afvoerden en hen itAyahyla nabij Limassol neer schoten. De ooggetuige, Foead Hoesseyn, die wel neergeschoten, maar niet gedood werd, was erin geslaagd zich weg te slepen toen de nationale gardisten een bulldozer gingen halen om de lichamen te begraven. Aan de VN is nu ge vraagd een onderzoek in te stellen omdat VN-soldaten eerder niet door de Grieks-Cypriotische politie in het betrokken gebied werden toege laten. Een woordvoerder van de regering in Nicosia heeft gezegd dat in de omgeving van Maratha ook honder den Grieks-Cypriotische burgers worden vermist. Hij zei dat de re- INÊASSA, LOESAKA, LISSABON (Reuter, UPI) De bevrij- ogs weging van Angola (MPLA) heeft haar interne geschillen tgeld en zich verenigd achter het voorlopige leiderschap van /homo Neto, zo werd gisteren door radio Brazzaville meege teld MPLA-groeperingen kwa- en ot overeenstemming op de infentie in Brazzaville van Cen- aal en Oost-Afrikaanse staats- DOfn die gisteren beëindigd werd. etoiüjft dus het hoofd van de 2wcng. terwijl de leiders van de veemdere rivaliserende groepen inn het MPLA, Daniel Chipenda n Moe de Andrade allebei vice- resant van de beweging worden. daunbique nirdels is Samora Machel, de eid van het bevrijdingsfront voor vlombique (Frelimo) in de Zam- Diase hoofdstad Loesaka aange- iom, waar morgen de derde ge- sprsronde over de toekomst van Mombique zal beginnen. Uit Lis- sab werd gemeld dat vandaag of meen de Portugese delegatie on- deleiding van de minister van bunlandse zaken, Mario Soares in-oesaka zal aankomen. Verder zun aan Portugese zijde de mi- nir van overzeese gebiedsdelen, Afcida Santos, de minister zonder pefeuille Melo Antunes en de setaris van arbeid in Mozambi- q; aan de besprekingen deelne- rr. Welingelichte kringen in Loe- sa achten het waarschijnlijk dat dbesprekingen zullen resulteren iien overeenkomst over een rege- r; in Mozambique met aan het bfd de Frelimo-leider die op 25 somber de macht zal overnemen, tledige onafhankelijkheid zou c volgend jaar ingaan. Volgens (bronnen in Loesaka zouden de Itugezen binnenlandse zaken en «ensie in de nieuwe regering be ten, terwijl het Frelimo de ande- belangrijke ministeries, waaron- i buitenlandse zaken, zou krijgen, t Frelimo zou ongeveer tweeder van de kabinetszetels in handen jgen. Na de onafhankelijkheid iden er algemene verkiezingen nouden worden. In Loesaka ver- .cht men ook dat er een staakt- t-vuren bereikt zal worden, lama het Frelimo samen met de rtugese troepen de binnenlandse 3e zou handhaven en de enzen van Mozambikue verdedi- gering van mening is dat de VN- vredesmacht alle aangiften van gruwelen moet onderzoeken. In middels heeft een VN-functionaris, die zijn naam niet gepubliceerd wilde zien, verklaard te hebben waargenomen dat Turkse troepen in een wijk van Kyrenia 67 licha men van waarschijnlijk Grieks- Cypriotische staatsburgers met bulldozers in een massagraf heeft zien schuiven. Kyrenia was de eer ste stad op het eiland die na de Turkse invasie werd bezet. Het conservatieve Parijse blad L'Aurore weet te melden dat voor malige huurlingen, die onder meer in Biafra en Jemen gevochten heb ben. 150 Griekse Cyprioten opleiden voor de guerrillastrijd tegen de Turkse troepen op Cyprus. Het blad zegt dat de groep Griekse Cyprioten onder supervisie staat van een rijke en bekende Griekse Cyprioot die verklaard zou hebben dat hij net contact had gemaakt met de nieu we bevelhebber van het bevrij dingsleger, Alcis Stravopoelos, wiens guerrillastrijders in de Troodosbergen op Cyprusoefenen. Een overlevende van het uitgemoorde dorpje Maratha op Cyprus knielt neer bij het gevonden massagraf waarin de stoffelijke resten van de meeste van zijn dorpsgenoten werden aangetroffen. TEL AVIV (UPI/Reuter) Het Israëlisch hoofdkwartier in Tel Aviv meldde gisteren dat een ge motoriseerde patrouille twee Palestijnse guerrilla's heeft gedood die u". Libanon probeerden Israël binnen te dringen tussen de nederzettingen Hanita en Zarit. Twee anderen guerrilla's gingen op de vlucht. Samora Machet Portugal. Portugal heeft maatrege len aangekondigd voor economi sche, culturele en militaire hulp aan de nieuwe staat en het meent dat ook het Frelimo belang heeft bij het achterblijven van de Portu gese troepen gedurende de over gangstijd. De dag van 25 september is een symbolische datum voor het Frelimo. Op dat tijdstip tien jaar geleden begon de beweging haar gewapende strijd tegen de Portuge se troepen in Mozambique. Op een suikerplantage in het Noorden van Mozambique zijn tij dens rellen vier Afrikaanse arbei ders door politiekogels gewond. In de afgelopen twee maanden hebben meer dan 34.000 blanke Portugezen Angola per vliegtuig verlaten uit angst voor de komende onafhankelijkheid van deze Portu gese kolonie. Over het aantal dat Angola per schip verlaat zijn geen cijfers bekend. ROME (UPI) De openbare aan klagers van Rome en Brescia werken op het moment samen met Interpol en de Zambiaanse politie in een onderzoek naar een mogelijk kom plot van Italiaanse neo-fascisten en Rhodesische racisten om een Poolse missionaris te vermoorden, die op de grens tussen Zambia en Rhodesië zijn werk doet, zo hebben Italiaanse kranten gisteren gemeld. Volgens deze kranten zijn er twee bompaketten vanuit Italië naar de missiepost van Stanislao Nowiski in het Zambiaanse plaatsje Kabwe verzonden. Beide bommen ontplof ten echter voortijdig. Bij de eerste ontploffing op 7 februari werden vier personen gewond en bij de ontploffing op 12 februari van dit jaar werd een postbeambte gedood. De politie zou nu onderzoeken of de Italiaanse neo-fascisten deze bom men gezonden hebben in ruil voor wapens van een Rhodesische racis tische groep. De rechter die zich bezig houdt met het onderzoek naar de bomaanslag gedurende een anti fascistische demonstratie in Brescia in mei van dit jaar is ook be trokken bij het bovengenoemde on derzoek, aldus de Italiaanse kranten. Inmiddels heeft de openbare aan klager van Bologna twee topfiguren van de Itiaanse neoèfascistische beweging gedagvaard in verband met de bomaanslag op 4 waugustus op een exprestrein in de buurt van Bologna. Bij deze aanslag kwamen 12 mensen om het leven en werden er 48 gewond. Op de lichamen van de omgekomen Palestijnen werden explosieven aangetroffen en een lijst met de namen van twintig in Israël gevan gen zittende Palestijnen een aanwijzing dat zij van plan waren een gijzelingsactie uit te voeren. Het waren leden van een nieuwe guerrilla-organisatie, die zichzelf het Volksstrijders Front noemt en gesteund wordt uit Irak en Libië. Berichten uit Beiroet hadden ge meld dat een Israëlische patrouille meer dan een kilometer diep Liba non was binnengedrongen maar door Libanees artillerievuur ver jaagd was. Het Israëlische hoofd kwartier verklaarde dat de gemo toriseerde patrouille bij de ach tervolging van de andere binnenge drongen Palestijnen inderdaad een klein stuk de grens over was ge trokken. In Jeruzalem werd de eerder gear resteerde Grieks-katholkeke aarts bisschop Hilarion Capuccl formeel in staat van beschuldiging gesteld wegens het smokkelen van wapens in opdracht van Al Fatach en Zwarte September. Het proces tegen hem zal waarschijnlijk nog deze maand beginnen. In Cairo hebben de Arabische mi nisters van buitenlandse zaken be sloten de economische hulp aan Afrikaanse landen te bespoedigen. Deze geschiedt in de vorm van leningen, met name aan die landen die het zwaarst van de oliecrisis hebben geleden. De secretaris-ge neraal van de Arabische Liga. Mah- moed Rlad, verklaarde dat Arabi sche landen aan Nigeria zullen ver zoeken toe te staan dat de Pales tijnse Bevrijdingsprganisatie PLO in zijn hoofdstad Lagos een kan toor vestigt. Nog niet lang geleden heeft Nigeria een dergelijk verzoek van de PLO afgewezen en de Pales tijnse leider die het verzoek kwam indienen verzocht het land te ver laten. BONN (DPA, Reuter) De Westduitse bondskanselier Hel mut Schmidt heeft gisteren voor de Duitse televisie ver klaard er zeker van te zijn dat er nog dit jaar een bijeenkomst zal worden gehouden van de lei ders van alle landen van de Europese Gemeenschap. Schmidt, die net uit Parijs terug kwam waar hij overleg heeft ge pleegd met de Franse president Gis- card d'Estalng, zei dat alleen alle landen van de Gemeenschap samen hierover een besluit kunnen ne men. Hij keerde zich tegen het gebruik van het woord 'topconfe rentie', wat hem deed denken aan de 'beklimming van de Mont Blanc'. Schmidt benadrukte dat hij met de Franse president niet ge sproken heeft over de mogelijkhe den van een krediet aan Frankrijk. Volgens waarnemers zijn Schmidt en Giscard het in belangrijke mate eens over te stappen die genomen moeten worden om tot politieke eenwording van Europa te komen. TOKIO (Reuter) Premier Tana- ka heeft een snel en grondig on derzoek gelast naar het lekken van radioactiviteit uit het eerste door kernenergie aangedreven Japanse schip, de Moetsoe. Zondag werd op de eerste proefvaart een wat te hoge radioactiviteit gemeten aan de buitenkant van de reactor. Er wordt een ploeg technici naar het schip gestuurd, dat nog op de Stille Oceaan vaart. Voordat de Moetsoe eind vorige maand uitvoer hadden plaatselijke vissers dat twee Jaar verhinderd, omdat zij radioactieve besmetting van hun visgronden vreesden. De vissers hebben nu aangekondigd dat zij het schip niet weer de ha ven in laten. (ADVERTENTIE) In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenties voor onze zaterdagbladen, dienen advertenties voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk in het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden. Tweedaagse congres in VU Vrijdagavond begint in de Vrije Universiteit het vijfde Zuidelijk Afrika congres. Naar aanleiding daarvan is een boekje verschenen met de titel 'Arbeidersstrijd, vrijheidsstrijd Zuidelijk Afrika'. Het boekje is in een afschuwelijke en inconsequente spelling geschre ven (logiese, truuk, economiese, kampanje) maar geeft desal niettemin een goed beeld van de huidige situatie in dit deel van de wereld. oloniale regering achel heeft enige dagen geleden, een persconferentie nog ver aard dat het hem niet gaat om een ïmocratisch referendum over het olitieke lot van de negen miljoen iwoners van Mozambique en even- ïin om de vorming van een tussen side partijen overeengekomen vergangsregering. Machel blijft :aan op overdracht van de soeve- initeit en de praktische bestuurs- erantwoordelijkheld aan het Freli- ïo. 'Wij hebben niet tien jaar ge- ochten, om in een koloniale rege- ing mee te werken', aldus Machel. )e Portugese voorstellen over een egering met deelneming vftn het relimo waren daarmee van tafel eveegd. 'olgens waarnemers zal de belang- ijkste taak van de Portugese de- egatie gelegen zijn in te redden ■an het gezicht van het verslagen Nu Nederlands eerste en laatste eigen kunstmaan eenmaal zijn rondjes om de aarde draait, wordt het hoog tijd om eens na te gaan wat hij daar precies gaat doen. In het algemeen gaat de ANS (as tronomische Nederlandse satelliet) door sterren uitgezonden licht bekijken van 'kleuren' die door de dampkring van de aarde worden tegengehouden, en die we dus vanaf de grond niet kunnen zien. j 5HOREHAM (Reuter. UPI) Twee j Jpvarenden zijn verdronken en vijf inderen konden zich met moeite net een reddingsboot in veiligheid Hellen toen in de vroege morgenu ren van dinsdag het bijna vier ton Jostende wedstrijd-jacht van de j foormalige Britse premier Heath in j ie storm verging. Een van de om- lekomenen is Heaths schoonzoon, ie 23 jarige Christopher Chad. De overlevenden bereikten na acht iur het land bij Shoreham. Het lacht werd teruggevaren naar het iiland Wright na een weekend zei- ten voor de Britse Oostkust.De zwa- 'e storm boven het Kanaal, die de I yndergang van het trotse jacht be- tekende, heeft nog meer schipbreu- ien met sportvaartuigen veroor- i bakt. In totaal werden gistermld- lag dertien personen vermist. Die 'kleuren' staan met recht tus sen aanhalingstekens, want zowel het ultraviolette licht als het röntgenlicht dat de ANS gaat bekij ken, zijn voor het oog niet zicht baar. het kan alleen met instru menten worden waargenomen. Dat voor zulk licht toch over kleurver schillen wordt gesproken, is een uitbreiding van het begrip kleur van de lichtsoorten die we wel kunnen zien. Licht is een combinatie van elek trische en magnetische golfver schijnselen, die gekenmerkt wordt door de golflengte. Aan die golf lengte kunnen conclusies worden ontleend over de bron van de licht stralen, zoals ook aan de afstand tussen de golfjes in een vijver te zien is of er zojuist een baksteen of een kiezelsteentje in werd gegooid. Licht in een bepaald golflengtege- bied, tussen ongeveer 0,0004 en 0,0007 millimeter, wordt door ons als gekleurd licht gezien, en de kleur hangt samen met de golf lengte: van violet via blauw en geel naar rood. Aan weerszijden van dat zichtbare gebied heeft het spraakgebruik gewoon wat extra kleuren uitgevonden: ultraviolet beneden 0.0004 en infrarood boven 0,0007 millimeter. Wat men nu aan de golflengte van het door een zwart voorwerp uitge zonden licht kan zien, is de tempe ratuur ervan. Een spijker die in een gasvlam wordt verhit begint eerst donkerrood te gloeien, zendt met het stijgen van de temperatuur steeds helderder rood licht uit, tenslotte geel, en het eindstadium van wat we met het blote oog kunnen zien is dat iets 'witgloei end' is, bij een temperatuur van enkele duizenden graden. Verschuiving Met instrumenten die het uitgezon den licht op golflengte (kleur) sor teren, blijkt dat die kleurverschui- ving met het stijgen van de tempe ratuur heel ordelijk verloopt. De golflengte van het in hoofdzaak uitgezonden licht wordt kleiner naar mate de temperatuur stijgt. De donkerrood gloeiende spijker zendt hoofdzakelijk langgolvig, in frarood licht uit, dat trouwens wel voelbaar is als warmtestraling. Het maximum gaat dan via rood en geel naar blauw. (Dat we die spij ker niet blauw zien gloeien komt omdat hij ook nog aardig wat geel en rood produceert: het mengsel ervaren wij als wit). Nu wordt het duidelijk waarom de sterrekundigen zo geïnteresseerd zijn in ultraviolet licht. Dat is na melijk wat in hoofdzaak wordt uit gezonden door voorwerpen ster ren met een temperatuur in de orde van tienduizend graden. De ANS gaat de temperatuur meten van een groot aantal sterren die relatief kort geleden ontstaan zijn. en waarvan de temperatuur in dat gebied ligt. De golflengte van het hoofdzakelijk uitgezonden licht is dan al naar zo lage waarden verschoven, dat de temperatuur bepaald moet worden aan 'kleur'-verschillen binnen het ultraviolette gebied. Het door Gro ningse sterrekundigen gebouwde apparaat meet de helderheid van een ster in vijf verschillende golf lengten tussen 0.00015 en 0.00033 millimeter. Uit de onderlinge ver houding van die helderheid kan de temperatuur worden uitgerekend. Vooral het eerste artikel van Piet Spilt over de recente sociaal-econo mische ontwikkelingen in Zuid-Afri- ka is zeer informatief. In zijn analyse stelt Spilt dat de Zuidafri- kaanse regering volkomen is ge slaagd in haar poging het land economisch niet afhankelijk te la ten zijn van de landbouw en van de mijnen. In 1971 leverde de 'se cundaire industrie' (bedoeld wordt: de secundaire sector ofwel de in dustrie) reeds een even grote bij drage aan het bruto nationaal pro- dukt als land- en mijnbouw tesa- men. Deze ontwikkeling vereist een steeds groter aantal niet-blanke ar beidskrachten, aanvankelijk alleen in ongeschoolde, later ook in ge schoolde en halfgeschoolde banen hoewel die dan vaak door herdefi niëring niet meer onder dat begrip vallen om 'te voorkomen dat de Afrikaan enige reële sociaal-econo mische vooruitgang boekt'. 'Ter wijl', aldus Spilt, 'de arbeidsproduk- tivlteit van de Afrikanen is toege nomen, stagneren de lonen. Hebben de blanken in de industrie sinds 1960 3,7 pet loonsverhoging gekre gen, voor de zwarten ligt dat op 2.7 pet per jaar'. Hierdoor is de loon kloof in de industrie verder ver scherpt en dat verklaart volgens Spilt waarom de grote stakingsgolf van begin 1973 in de verwerkende industrie is geweest en niet in de mijnbouw, waar de loonkloof veel groter is. Inflatiespiraal Geboorte De achtergrond van het experiment is de onuitroeibare nieuwsgierigheid van de astronomen naar de manier waarop sterren, als plaatselijke ver dichtingen van grote gas- en stof wolken, precies worden geboren. In gebieden waar dat proces zich af speelt worden daartoe sterren in verschillende stadia van ontwikke ling bekeken, en het is juist op dit gebied dat de ANS mogelijkheden biedt die eerdere astronomische sa tellieten nog niet hadden. Hij kan namelijk sterren 'doorme ten' die twintig keer zwakker zijn dan wat men tot nog toe aankon. En dat betekent nu precies dat in zo n gebied waar sterren geboren worden, niet alleen de paar helder ste bekeken kunnen worden, maar een groot aantal. Dat moet een aanzienlijk gedetailleerder beeld opleveren van wat er nu precies gaande is. Die wetenschappelijke belangstel ling voor heel zwakke sterren bete kende trouwens in technische zin een forse moeilijkheid. Ze zijn na melijk zo zwak dat het apparaat niet of nauwelijks kan zien waar het naar kijken moet. Daar werd een aardige oplossing voor gevon den. Voor elk te onderzoeken ster retje krijgt de ANS twee helderder sterren vlak in de buurt opgegeven. De telescoop ontwerpt op een soort televisie-opneembuis een beeld van de omgeving van het eigenlijke meetdoel. Er wordt dan met de satelliet zo gemanoeuvreerd dat de lichtpuntjes van de twee hulpster ren op vastgestelde plaatsen op de opnemer terechtkomen. Men weet dan dat het licht van de nauwelijks waarneembare meetster precies i$ het midden van het beeldveld moet zitten. Daar zit in de opnemer dan ook een klein gaatje. De lichtstra len waarin men geïnteresseerd is. gaan daar doorheen en komen zo in de eigenlijke meetapparatuur te recht. Dat was dan één kant van de ANS. De metingen van röntgenlicht, met golflengten die nog weer eens hon derd tot duizend keer kleiner zijn dan die van het ultraviolet, uitge zonden bij exotische processen met temperaturen van miljoenen gra den. laten we nog even liggen. Door de snelle economische groei is er de laatste jaren bovendien een ware inflatiespiraal ontstaan in Zuidelijk Afrika. De laatste drie jaar stegen de kosten voor levens onderhoud voor de Afrikanen met bijna 30 pet. 'De inflatie maakt de chronische crisis tot een acute crisis voor de zwarte massa's, die steeds meer worden getroffen door ondervoeding en ziekten', aldus Spilt. 'Het fysieke bestaan van goedkope arbeid, de economische basis van blank Zuid-Afrika, wordt ondermijnd Juist door dit uitbui tingssysteem'. Een vreemde draai maakt Spilt daarna als hij stelt dat een van de belangrijkste symptomen van de crisis het enorme aantal werklozen is. Bij een snelle economische groei denkt men niet in de eerste plaats aan werkloosheid. Spilt schrijft aan één ziekte twee symptomen toe (inflatie, dus slechtere leefomstan digheden en een grote werkloos heid). die zeker in Zuid-Afrika wei nig met elkaar te maken hebben. Gaan in Nederland inflatie en een harde kern van werkloosheid nog samen omdat vraag en aanbod op de arbeidsmarkt niet op elkaar pas sen. in Zuid-Afrika lijkt dat niet het geval. En zeker is het in strijd met wat Spilt in het begin van zijn drtikel stelt, namelijk dat er ook in geschoolde en halfgeschoolde banen steeds meer behoefte is aan zwarte arbeidskrachten. Veel dichter benadert Spilt weer de waarheid als hij stelt dat snelle industriële ontwikkelingen in Zuid Afrika ten koste gaan van de zwar te bevolking. 'De opleving van het verzet, zoals die sinds 1968 zicht baar is, vindt daarin zijn objectieve basis', aldus Spilt. Namibië Verder bevat het boekje een artikel over Namibië waarin een korte schets wordt gegeven van de kolo nisatie van Zuidwest-Afrlka door Duitsland en Zuid-Afrika en ver volgens een beschrijving van de juridische kanten van de Zuidafri- kaanse bezetting, een schets van de huidige politieke situatie, het systeem van contractarbeid en de Bantoestan-politiek. Het derde arti kel heeft de titel Rhodesië en daar in wordt het proces van de onteige ning en de proletarisering van het Afrikaanse volk van Zimbabwe, de Afrikaanse naam voor Rhodesië be schreven, gevolgd door een beschrij ving van de economische sancties. Het afsluitend artikel heet 'Zuide lijk Afrika, het Zuidafrikaanse sub- imperiallsme' en geeft achtergron den van de expansiedrang van het Zuidafrikaanse kapitaal. Arbeidersverzet Het Zuidelijk Afrika Congres 1974 is vooral gericht op het naar voren brengen van de verschillende vor men die de bevrijdingsstrijd in Zuidelijk Afrika aanneemt. Naast de guerilla op het platteland, de voornaamste strijdvorm van de be vrijdingsbewegingen in de Portuge se koloniën is ook het verzet in de steden en met name het arbeiders- verzet een vorm van vrijheids strijd. Deze verschillen in strijd vorm zijn logische uitvloeisels van de historisch gegroeide verschillen in de situaties van de landen in Zuidelijk Afrika, aldus de inleiding van het congres boekje. Het apart heidssysteem in de republiek Zuid- Afrika en haar verwante vormen in Rhodesië en Namibië, die gericht zijn op het zo effectief mogelijk inschakelen van de Afrikaanse be volking in de blanke economie maakt het verzet onder de arbei ders tot een zeer belangrijke uiting van de vrijheidsstrijd. De klassieke koloniale uitlbulting in de Portuge se koloniën dicteert daarentegen veel meer een strijdvorm, die ge richt is op het bevrijden van steeds grotere delen van het bezette land. Over al deze aspecten zal de ko mende vrijdag en zaterdag in de Vrije Universiteit worden gecon- gresseerd. Verschillende sprekers zullen daarbij het woord voeren, onder wie Reg September van het African National Congres, Breyton Breytenach. de Zuidafrikaanse dichter-schilder; Peter Katjavlvl van de South West African People's Organisation (SWAPO) en Herbert Chitepo van de Zimbabwe African National Union. Het boekje is te verkrijgen bij de Anti Apartheids Beweging Neder land. Postbus 1500. Amsterdam, tel. 020 - 245170. Het boekje kost 2,50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9