Zij schildert met garens GEEN GELD Visserij pas rendabel bij minder schepen? "Huiselijk" nieuws! K. en O. Katwijk is klaar voor de start Twee nieuwe i scholen in Leiden horen, zien enUL~* GEMEENTELIJKE KREDIETBANK LEIDEN Marktberichten boekhouden duifs engels DANSLES? Lezingencyclus in Lak-theater LEIDSE ASSURANTIE CLUB CURSUS Visserij berichten Verenigingsleven Voorschoten precen teert zich Diefstal uit de museumboerderij DELEEUW MAKELAARS KANTOOR I TROUW 'KWARTET WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1974 STAD EN REGIO L4 Thea Gouverneur brengt sierkunst in huiskamer (ADVERTENTIE) geopend 10-17 en 19-22 uur. zondags Trein-Toegang-biljetten bij NS stationsr'7 vfH? (Van onze correspondente) SASSEN HE LM Behalve twee kunstschilders, de 92-jarige Cas Verlint en Jan Hogewoning. kent Sassenheim nog iemand die zich op kunstzinnig gebied beweegt, nl. Thea Gouverneur, kleindochter van burgemeester Gouverneur, die in de jaren twintig eerste burger van Sassenheim was. De kunstui tingen van Thea bewegen zich niet op het terrein van de schil derkunst. maar zijn daar wel mee verwant. Van haar wordt gezegd dat ze 'schildert* met borduurga rens. ZIJ doet veel aan de bevor dering van het hulsborduurwerk, dat de laatste tien jaar zo in zwang is gekomen. Zo ontwerpt zij allerlei mot leven uit de rijkdom van de plantenwe reld. sterrenbeeld-symbolen, kip- derdrachten. ornamenten uit de barok- en renaissance, maar ook is ze geïnspireerd door kinderspel letjes. Voor de textielonderne ming. die de alleenverkoop van haar ontwerpen heeft, stelt zij van alle ontwerpen zelf de bor- duurpakketten samen, bestaande uit het telpatroon. linnen, zijde in de vereiste kleuren en de naald. Vooraf maakt Thea van alle ont werpen. klein en groot, de bor duurwerken met de ragfijne kruisjes gereed, waarvan dan af beeldingen worden gemaakt die ook in de borduurpakketten wor den gevoegd. In haar ruime werkateller hangt dan ook een groot aantal van deze borduurwerken, voor ieder een lust voor het oog. Het meren deel zijn afbeeldingen van bloe men en planten, inheems w.o. veel uit de bloembollenstreek, maar ook uit het Alpengebied Maar niet alleen voor de moeders maakt ze ontwerpen. Ook de dochters komen aan hun trek al zijn deze ontwerpen uiteraard an ders. Voor de tieners zijn het vooral maskers. Ook maakt ze voor kussens exclusieve ontwer pen. Middeleeuwen Thea vertelt dat het borduurwerk uit de vroegste middeleeuwen stamt. Bekend zijn de wandgobe- lins waarvan er nog bewaard ziin gebleven. Eerst waren die doorge weven. later werden het halve kruisjes. Haar baan als tekenlerares, waar bij ze gedurende twaalf jaar aan twee schooien was verbonden heeft zij eraan gegeven, daar ze het met ontwerpen en wat daar mee samenhing te druk kreeg. Daarnaast, vindt zij het ook be langrijk om meer te reizen om de onmisbare inspiratie op te doen. Ze zegt: 'Ik geniet bijzonder van de natuur en zie daar altijd weer nieuwe dingen in. Daar leer ik van voor m'n werk'. De liefde voor de natuur komt ook tot uitdrukking in haar mooie tuin. met veel bloemen in een grote variatie. 'Tekenen en knut selen heb ik altijd graag gedaan. Met poppen speelde ik nooit, maar maakte wel de kleertjes er voor'. Vanaf haar prille jeugd was teke nen haar liefste vak op school. Vandaar dat ze na de MMS naar de Kunstacademie in Den Haag ging. In de periode van het bloembollencorso makte Thea voor haar ouderlijk huis aan de Hoofdstraat altijd de mozaïeken, waarvoor in de regel een eerste prijs werd behaald. Ze vindt het jammer dat deze verfraaiing van de bollenstreek in het voorjaar, tot het verleden behoort. Het ge brek aan bloemen noemt ze als de voornaamste oorzaak hiervan. Haar borduurwerken noemt ze miniatuur-mozaïeken. Het werk geeft haar grote voldoening kan geven. Zij is ervan overtuigd dat veel door haar ontworpen bor duurwerken menige huiskamer lange tijd zullen sieren. (ADVERTENTIE) voor uw uitzet nieuwe meubelen nieuwe auto, boot, caravan verbouwing? Als inwoner van Leiden, Rijnland of de Bollenstreek kunt u bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden terecht voor een persoon lijke lening. Tot een maximum van f. 10.000.—. Tegen een re latief lage vergoeding omdat de Gemeentelijke Kredietbank Leiden geen winst hoeft te maken. Vraag de gratis folder met alle bijzonderheden. Stadhuis Leiden, postbus 160, telefoon 01710 - 20270 Spreekuur Alphen aan den Rijn: elke maandagmiddag van 2 - 4 uur, Julianastraat 36. Muziek, films en cursussen KATWIJK De jonge afdeling van K en O is met de voorbereidin gen nu zover klaar, dat de start In oktober kan plaats hebben. Voor de komende maanden staan al twee concerten op het programma Het eerste is in de Soefi-*,empel. Hieraan hopen mee te werken Lize Schoo (sopraan) en Truus van Dongen (alt). Verder notaris A. W. C. Verhees (piano), dr. M. "an Dongen (cello) en dr. A. B. Ruijg- rok (viool). Waarschijnlijke data: dinsdag ?2 of 29 oktober of vrijdag 25. Zeer waarschijnlijk op dinsdag 17 december hoopt de chr. Oratori.um- vereniging Excelsior in de Nieuwe Kerk een uitvoering te geven van Bachs Weihnachtsoratorium. Leden van K en O genieten op alle con certen reductie. De aangekondigde serie culturele films Is nog in voorbereiding. De cursussen: emailleren. 6 lessen van 2 uur op maandagavond, te beginnen op 14 oktober. Handvaardigheid hout-, metaal- cn glasbewerken. 10 lessen van 2 uur op dinsdagavond, te beginnen op 15 oktober Doe-het-zelf-cursus. lijmen, solde- ROELOFAREBDS VEEN 2 september anjers 15-26. Ie revc 15-26. charmeur 20- 40. wit 15-24. rood 17-25. esperance 21-22. tros 11-20. tangerine 15-17. arthur 20-23. overige 13-23. ro^en baccara. Uona. super star. soma, la minuettel mercedes 17-48. motrea. golden bcllnda. yellow bellnda 12-20. esther ofarim. bellnda. carol. R»r- nette evergold, marimba, gemengd, mini- gold. precllla. annabel. zorina 5-16. chrysanten spider 52-59, bornholm 34-3'J. golden beteer 24-29, bernsteln 41-43. rega lia 14-31. breltner 10-29. mlgolle 18-26. jolanda 19-22, overige 19-34. diversen ne- rine 26-54. strelltzla 255-275, gerbers 28- 38. lellekelk 11-19 tal 10-60. alstroemeria 18-28. artisjok 20-65. per bos chrysanten spider wit en geel 145-180. bleu marble 120-125. sybyl 90-95. tros gemengd nc 110-155. overige 60-110. gladiolen eurovlsi- on 60-90. memorial day 70. cordula 60-80. new europa 50-70, spie and span 65-80. flower song 70-75. overige 35-70. pr. bea- trlx 60-70. Iris Ideaal 50-80. prof. blaauw 60-135, freesla alaska 95-105, fantasy 9o- 105. golden melody 60-100. golden glow 85-95. overige 50-80. diversen physans 205. dahlia 55-85. statlce 65-75. chelone 115-160. llatris 100-180. brodea 90-11U. ornlthogalum 50-115, snljgroen 60-70. montbretla 70-100. aster 25-67. ren. boren enz. 4 lessen van 2 uur op maandagavond, te beginnen op 13 januari. Vormgeven aan klei en gips. glazu ren en bakken. 15 lessen van 2 uur op dinsdagavond, te beginnen op 15 oktober. Textiele werkvormen, vrij hak^n. vrij breien, macramé en wevsn. 12 lessen van 2 uur op woensdagavohd te beginnen op 16 oktober. Batikken, textielverven en -bedruk ken. 10 lessen van 2 uur op maan dagavond, te beginnen op 13 janu ari. Wandkleden: 12 lessen van 2 uur op maandagavond, te beginnen op 14 oktober. Tekenen en schilderen, grafische technieken: 15 lessen van 2 uur op woensdagavond, te beginnen op 16 oktober. Engels: 22 lessen van 1'2 uur op maandagavond, te beginnen op 30 september. Bloemschikken: 10 lessen van 2 uur op vrijdagavond, te beginnen op 11 oktober. Pech onderweg: 4 lessen van 2 uur op dinsdagavond te beginnen op 1 oktober. Duits: Nadere bijzonderheden vol gen. Schoonheidsverzorging: Nadere bij zonderheden volgen. Men kan zich voor het K en O- lidmaatschap en voor de cursussen aanmelden bij het secretariaat-a'.d. Katwijk: mevrouw E. van der Lin den-Vogelenzang. ambtenaar bij het bureau culturele zaken op het gemeentehuis (tijdens de kantooru ren bereikbaar) Haar huisadres Colijnstraat 153. PRABO-LEIDEN opleiding voor praktijk diploma conversatie conversatie inl. w. de greef - leiderdorp telefoon 32532 LEIDEN Op maandag 16 septem ber om half 8. komt de gemeente raad bijeen. Er is een voorstel van B. en W. om voor de stichting van een definitief gebouw voor de bijzondere school voor buitengewoon lager onderwijs aan imbeciele kinderen, uitgaande van de Stichting Korte Vlietschool, een krediet van 4.795.000 beschik baar te stellen. De school is voorlo pig gehuisvest in de gebouwen Da Costastraat 104 en Haverstraat 64. Voor het definitieve gebouw is een terrein gereserveerd aan de Schu- bertlaan. Er komen 12 klaslokalen. Voor het maken van een plan voor de bouw van een bijzondere lagere school, uitgaande van de Eerste Leidse Schoolvereniging te Leiden, wordt de gemeenteraad voorgesteld 45.201 te verlenen. Het gebouw Noordeinde 1 moet worden vervan gen. De nieuwe school komt aan de Vondellaan. (ADVERTENTIE) C. J. HAGEN arts te Katwijk Afwezig tot 24 september Waarnemers, de artsen J. Bergman. Rijnstraat 2, tel. 12921, en H. M. Hueting. Rijnstraat 42. tel. 12102. (ADVERTENTIE) Jongelui - Ouderen Gehuwden Evert Castelein Zie adv. rubriek lessen I LEIDEN I september wordt in het LAK-theater een cyclus lezin gen gehouden over de verbanden tussen religie, parapsychologie, lite ratuur en samenleving. Deze serie voordrachten is georganiseerd door H van der Post en G. Spenkelink uit Voorschoten in samenwerking met het Leids Academisch Kunst centrum. Op woensdag 11 septem ber 8 uur, spreekt prof. dr. W. H. C. Tenhaeff over 'Parapsychologie en wereldbeschouwing' (filosofische achtergronden van de parapsycho logie). Vrijdag 13 september 20 uur mgr. Simonis. Onderwerp: 'De toe komst van Kerk en Geloof. Maan dag 16 september 20.00 uur: Simon Vinkenoog. Simon spreekt over 'Hoe ziet de mens van morgen er uit?' Donderdag 19 september 20.00 uur: Stichting Nationaal Comité voor Europese Culturele Samenwer king. Onderwerp: 'Cultuur, demo cratie en Europese eenwording'. Maandag 23 september. 20.00 uur: prof. H. Berkhof. Prof. Berkhof zal spreken over: 'Waarvoor staan de kerken in de huidige samenleving?'. ADVERTENTIE Op 16 september a.s. begint de 1-jarige opleiding voor het diploma Erkend Assurantie-agent te Leiden. T> ij Aanmeldingen bij de cursusleider, de heer W. F. Smit, Ambachtsherenweg 40. Zoeterwoude. tel. 01715 - 2171. Flink aantal Katwijkers vaart op kotters uit andere plaatsen Van onze correspondent KATWIJK De wereld van de visserij staat voor sombere tijden. De enorme kostenstijgingen sinds de oliecrisis van eind vorig jaar en het feit dat men maar een bepaalde hoeveelheid vis per jaar mag vangen zijn de oorzaak van de problemen die er wel eens toe zouden kunnen leiden dat dertig procent van de kottervloot zal moeten verdwijnen. Dit verhaal gaat over de problemen van de visserij. Inlichtingen daarover kregen wij van de Katwijkse reder N. Parlevliet jr., voorzizzztter van de Rederij vereniging 'De Vuur baak'. In de visserijsector moet onder- scheld gemaakt worden tussen de zg. platvisvisserij, de vangst van in hoofdzaak schol en tong. en de grote visserij, die zich richt op de haringvangst. Beide soorten van visserij hebben gedeeltelijk te ma ken met dezelfde problemen. Wat de kostenstijgingen betreft zitten zij in hetzelfde schuitje, de beper king van de vangst, die met een duur woord quotering genoemd wordt, kan voor de haringvisserij minder verstrekkende gevolgen hebben. Als de kottervloot zich ten minste afzijdig houdt. Maar daaro ver later. Eerst de kostenstijgingen. Sinds het begin van dit jaar zijn de olieprij zen met bijna driehonderd procent gestegen in vergelijking met 1972. Maar het is niet alleen veel duur der geworden om een schip te laten varen, ook de vistuigen die men gebruikt zijn in prijs gestegen om dat dat vaak spullen zijn die on dermeer uit olie gemaakt worden, de zg. afgeleide produkten. Steuntje Op het moment moet men voor een liter gasolie vierentwintig cent be talen. Nog geen anderhalf jaar ge leden was dat nog negen cent. Voor de exploitatie van een wat grotere kotter, die gericht is op een prijs van negen cent. betekent dat, gere kend dat zo'n schip ongeveer een miljoen liter verbruikt, een tekort van honderdvijftigduizend gulden. De regering heeft sinds 1 augustus een garantie gegeven van vijf cent per liter gasolie. Als de situatie somber blijft zal die garantie de gedaante aannemen van een subsi die. Voor een schip als de bovenge noemde kotter betekent zo'n bij drage een steuntje in de rug van vijftigduizend gulden. Maar veel meer dan een steuntje is het niet. Wil de visserij rendabel blijven dan moeten de vangsten en de prijzen op peil blijven. En dat is niet het geval. Dit jaar althans. In 1972 en '73 is men er wel ln geslaagd tot een hogere besomming te komen. Dit jaar zijn (in de platvisvisserij) zo wel de prijzen als de vangsten ge daald. De oorzaak van het feit dat de prijs van bijvoorbeeld tong ge daald is moet ondermeer gezocht worden in de vermindering van de uitvoer naar Italië, dat de Import vanwege zijn slechte economische situatie beperkt heeft. Een wat minder zwaarwegende oorzaak is dat de consumptiedrang in de voe dingsmiddelensector in het alge meen wat tanende is. Maar er is vorig jaar ook minder gevangen, waarschijnlijk ten gevolge van de overbevissing. Het aantal kotters is namelijk de laatste jaren enorm toegenomen. Vooral ln plaatsen als Urk, Goedereede en Den Helder. Visstand En dat is het punt waar de quote ring in het spel komt. In Europees verband heeft men besloten dat er maar eens wat minder vis gevan gen moet worden zodat de visstand zich kan herstellen. Een maatregel die op lange termijn alleen maar heilzaam kan werken, maar die in de meest nabije toekomst de nodige problemen geeft. Volgend jaar mag er bijvoorbeeld maar tweeënnegentig honderd ton tong gevangen worden. Dat is niet veel als men bedenkt dat er in de eerste helft van dit jaar al 7600 ton van deze vissoort aan de wal is gebracht. Een klap dus. En een klap die hard kan gaan aankomen omdat de investeringen sterk geste gen zijn onder invloed van de goe de resultaten van de laatste jaren. Te vrezen valt dan ook dat de grootste moeilijkheden dreigen voor de mensen die net een schip in de vaart gebracht hebben of binnen kort van plan zijn dat te gaan doen. Het eigen economisch uithoudings vermogen en de clementie van de kredietgevers spelen in dezen een doorslaggevende rol. Men vreest dat, hoe deze rol ook vertolkt za! worden, voor dertig procent van de vloot de strijd te zwaar zal zijn. Het zoeken naar uitwegen ligt dan ook voor de hand. Misschien dat er een spoor van burgerlijke onge hoorzaamheid zal zijn. gebaseerd op de bekende theorie van 'als ik dan toch hangen moet. dan doe ik dat liever aan de laatste galg'. Maar er is ook een kans dat de kottervloot zich op de haringvangst zal gaan storten. En dat Is iets dat degenen die vanouds in deze sector werken niet erg vreugdevol stemt. Voor de grote visserij ziet het er namelijk naar uit dat men de gevolgen van quotering, die ook voor de haring vangst is vastgesteld, wat de Noordzee betreft wel zal kunnen dragen. De historische rechten die de haringvissers op de Noordzee hebben, verzekeren hen namelijk van een redelijk toereikend quan tum. als anderen zonder historische rechten, zich tenminste niet in de vangst gaan mengen. Rechten Deze ontwikkeling zou nog in een ander daglicht komen te staan als de Nederlandse haringvloot zich op andere gebieden dan de Noordzee zou kunnen richten. Dat zit er echter niet in. omdat dezelfde his torische rechten waarvan men op de Noordzee profijt heeft de Neder landers verhinderen in andere vis wateren een behorolijk kwantum toegewezen te krijgen. Vandaar dat de deelnemers aan de grote visserij, dat zijn zo'n twaalf bedrijven (waarvan er vijf in Katwijk geves tigd zijn), bezig zijn hun gelederen te sluiten om Inmenging te voorko men. En zelfs als dat lukt blijft de toekomst zorgelijk. Het aantal schepen blijft namelijk toenemen. Om een zeker evenwicht te krijgen heeft men de regering gevraagd een slooppremie te gaan geven, en is men ook bezig een ontwikkelings- en saneringsfonds op te richten. Men houdt er rekening mee dat deze bedrijfstak pas weer rendabel zal zijn als er dertig procent min der schenen varen. En dat is een zaak die tot enige droefenis stemt. Een zaak ook waarvan de gevolgen voor de Katwijkse bevolking moei lijk zijn te schatten. Er zijn in Katwijk niet zoveel kot ters. maar ongeveer veertig. Er is daarentegen wel weer een flink aantal Katwijkers dat op kotters uit andere plaatsen vaart. Voor hen is het te hopen dat vak manschap. dat volgens deskundigen de Katwijkse visser nog altijd ken merkt. beloond zal worden. Naald- en draadwinkel LEIDEN Het dienstencentrum in de Driftstraat 49-a zal op donder dag 5 september starten met een naald-en-draadwinkel. Alle ouderen in de wijk, invaliden of alleen staanden kunnen hier terecht als zij iets te verstellen of te repareren hebben aan hun kleding. De naald en draadwinkel is elke donderdag morgen van 9-12 uur geopend. Per karweitje bedragen de kosten 50 cent. Volksdanscursus: Bij voldoende deelneming zal er op de dinsdag middags) een cursus volksdan sen komen. Kosten 2.50 p. maand. Opgave enninlichtingen bij de leiding van het dienstencen trum. Driftstraat 49-a. telefoon 49726. IJMUIDEN 3 september 4.425 kg. tong. 8 kisten tarbot en griet. 41 kisten kabeljauw. 1.028 kisten koolvis. 89 kisten schelvis. 17 kisten wijting. 424 kisten schol. 38 kisten schar. 366 kisten haring. 50 kisten makreel, 5 kisten varia. Prijzen per kilogram: gr. tong 7.326 54. gr. m. tong 8.41—7.31. kl.m tong 8.69 7.70; tong I 8 58—7.30. II 5.70—4:98: ter- bot 9.44—899. Per 40 kilogram» tarbot 289—122, griet 21684: kabeljauw 1 121—94. II 104—93. III 126—114. IV 132—114. V 114—87; koolvis II en III 84—82. IV 37—27; schelvis IV '74—51: schol I 72—66. II 73—65. III 90—66. IV 8675: wijting III 6025. haring I 3320—29.90. makreel II 57—40.80. schar 4224. tongschar 11337. ham 187, haai 70. r.poon 6045. BESOMMINGEN VAN DINSDAG Slechts zes solovissers; VL 131 20 900. SCH 117 12.000. KW 43 12 000, KW 55 21.000. KW 117 20.000? VD 6*. 1.180. |>w VOORSCHOTEN In Voorscholen staat het verenigingsleven te kijk en te keur op de Verenigingsmarkt Zaterdag 7 september komt een eind aan ruim een jaar voorberei ding Die dag krijgt Iedereen de gelegenheid om op een aparta wijze kennis te maken met de grote keu ze ir de vr.jetijdsbezigheden. Op de Voorstraat s;aan uvirKtk-1- raen. Ze worden bemand door vere nigingen. d'e ze louter ontspannend bezighouden, of verenigingen, die méér doen zoals de gezam.» Uijke kruisverenigingen. Van 9 uur tot 24 uur zal in het dorpscentrum de algemene Kreet zijn: Voorschotel"a ren uit alle rangen, standen of wijken, verenigt u. er is een keuze uit een zestigtal mogelijkheden Oo de Voorstraat en omgeving wor den de bezoekers 'aangepraat', in en om 'De Lindehoeve' en ;n de sporthal treden de verenigingen op. In de sporthal is de gehele dag en avond sport te zien: de binnen sporten in alle variëteiten zo a s dé ze in Voorschoten beoefend w den. In 'De Lindehoeve' is 's avond", 'het podium bij toerbeurt voor Baha's- vocalgroup: toneelgroep Voorscho ten: Cabaret Lamstraal, terwijl bui ten de stilte op aangename wijze verstoord zal worden door Bonve- nuto New Formation: Jazz-concert en de Raad van Elf van de Forse Caters. Wanneer er bezoekers zijn. die snelheid zoeken dan is er nog de Vlietloop. die door het centrum gaat en om 17 uur start. Men rekent ook op kijkers van buiten Voorschoten. NOORDWIJK Op de laatste dag dat het museum 'Oud-Noorriwljk' - dit jaar open was. heeft ln de vroege morgenuren tussen Den uur en half elf een dief kans gezien twee kostbare kapspelden uit de kap van een tentoongestelde pop in Noordwijkse klederdracht te luk ken. Deze pop stond achter een touw in het 'blnhuls'. De bijbëho- rende gouden boeken en het oorij zer waren nog aanwezig. ioen oe- heerder C. van Roon de diefstal ontdekte. Het gaat hier om twee filigrain-gouden spelden van ovale vorm. met een 1 bij 2 cm groot motief, voorstellende de hoorn des overvloeds, en een speld ter lengte van 10 cm. Zij zijn voor de dief vrijwel waardeloos, want goud zit er praktisch niet aan. Voor het museum zijn ze echter van grole waarde, daar zij niet meer te ver vangen zijn. In Katwijk bijvoor beeld heeft men geen enkel stel spelden meer. Het is voor het eerst in de elf jaar van het bestaan van het genoot schap Oud-Noordwijk. dat er lots uit het museum gestolen wordt. Het museumbestuur gaat zich deze winter bezinnen hoe het zijn kost baarheden uit het Noordwijkse ver leden beter tegen diefstal beveili gen kan. ADVERTENTIE voor geïnteresseerden, die overwegen om een huis te gaan kopen. en voor bezitters van een eigen huis die willen verhuizen. Makelaar De Leeuw heeft een "woning gids" waarin meer dan 100 panden worden aangeboden. Deze huizen, villa's, flats, bungalows, bedrijfspanden etc. worden in deze gids kort maar duidelijk omschre"en. Maakt het zoeken wel wat makkeliiker. Bent u geïnteresseerd in een nieuwe woning? Vraag dan de "woning-gids" bij ons aan. Ook na kantoortijd kunt u bellen met onze medewerkers: de Hr.J.J.C.Sarlet. Tel. 01751-14842 of de Hr. A.Moerkerken. Tel. 01718-16674 RIJNSBURGERWEG 100, RIJNSBURG. TEL. 01718-72746 Lid van dc mak°laarsbeurs. LIO NED. BOND VAN MAKELAARS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4