het Banken stimuleren kleinbedrijf door kapitaaldeelneming Bezig bedrijf ABN-computercentrum IHC verwacht kleine winst dit jaar Tuinbouw niet door dik en dun beschermen OPEC-commissie beveelt gelijke olieprijzen aan Nederland biedt goede afzetkansen voor Engelstalige boeken Onze handel stagneert Initiatief in eerste opzet experiment Premielening A'darn 1956-3 uitgeloot Eén op de vijf Onregelmatgheden bij Zwitserse tak Lloyds Bank Oostenrijkse bank vraagt surséance Fusie Danlon en Jansen-De Wit binnenkort rond NEW YORK ZEER FLAUW HEINEKEN N.V. TROUW KWARTET WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1974 FINANCIËN ECONOMIE T13 DRL15 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Uitvinders of kleine ondernemers met een interessant idee hebben in veel geval len geen geld om daadwerkelijk te produceren. Ook ontbreekt het hen vaak aan de noodzakelijke ca- >aciteiten op het gebied van het management. Tot op heden zijn er eigenlijk geen instanties cm deze mensen te helpen en vandaar dat de Nationale Investeringsbank, de Algemene Bank Nederland, de AMRO-bank, de Nederlandsche Middenstandsbank en Pierson, Heldring Pierson met een nieuwe fi- nancieringsvorm komen: de verstrekking van risicodragend kapitaal. Adjunct-directeur LEI: WAGENINGEN Een veel gebruikt maar ondeugdelijk argument is, dat een bedrijfstak moet worden beschermd tegen invoer uit landen met lage lonen. Prof. drs. J. de Veer, adjunct-directeur van het Landbouweconomisch Instituut, zei dit op het nationaal tuin- bouwcongres in Wageningen. Het initiatief is gericht op de ver strekking van financieringsmidde len in de risikodragende sfeer, voor vernieuwing in kleine ondernemin gen. respectievelijk door jongere ondernemers, die een bedrijf willen beginnen. In het begin zal bureau van de samenwerkende banken gevestigd zijn in het kantoor van De Natio nale Investeringsbank in Den Haag. Het bureau zal zich voorna melijk richten tot de industrie en de dienstverlening in Nederland. 'Wij denken aan technologische vernieuwingen in de dienstverle nende sector en de communicatie- industrie, Het is niet uitgesloten, dat wij ons ook gaan bezighouden met bijvoorbeeld vernieuwingen in transporttechnieken', aldus mr. P. C. Maas. president-directeur van De Nationale Investeringsbank. De samenwerking, waartoe thans principieel is besloten, zal in eerste aanleg de vorm krijgen van een 'studieclub' Dit onderstreept aldus mr. Maas. dat de banken het initia tief in eerste instantie als een ex periment zien De opzet is klein te beginnen, maar de vijf banken staan in beginsel open voor toetreding van andere financiële instellingen. Mr. Maas verwachtte dat de Nederlandse Par ticipatie Maatschappij tot de nieu we vennootschap zal toetreden. Geen kredieten Mr. Maas benadrukte dat hier niet gaat om de verstrekking van kre dieten. De term risko-kapitaal is een tamelijk nieuw begrip in de Nederlandse financieringswereld. Het bureau stelt reeds financie ringsmiddelen beschikbaar aan een onderneming of uitvinder in een stadium, dat vooraf gaat aan een normale bedrijfsmatige toepassing van de innovatie. De financieringsmiddelen kunnen verstrekt worden voor het onder zoek en de ontwikkeling van nieu we of verbeterde produkten en het op gang brengen van de toepassing van de betrokken vindingen, om zo de totstandkoming van innovaties te bevorderen. 'Slaagt het project niet, dan is het geld weg. Een ander project kan echter zulke goe de vruchten gaan afwerpen dat an dere verliezen weer gecompenseerd worden', aldus mr. Maas. De ondernemers die bij het bureau om geld aankloppen krijgen ook een zekere managementsteun. Dit zal geschieden door oud-managers. Het is echter niet de bedoeling van de initiatiefnemers om op de stoel van de ondernemer plaats te ne men. Minderheid Voor het verstrekte geld zal het bureau, in beginsel, een minder heidsdeelneming in het bedrijf krijgen. De financieringsmiddelen blijven doelbewust beperkt tot de risikodragende sfeer. Hierbij valt naast aandelen te denken aan een combinatie van aandelen met con- vertibeles of achtergestelde lenin gen. De voorziening in andere fi nancieringsmiddelen bij een pro ject wordt overgelaten aan de ge wone kanalen, zo zei dr. H. O. C. R. Ruding. directeur van de Amro- Bank. Volgens dr. Ruding zijn de partici paties niet bedoeld als een beleg ging. Op een gepast ogenblik kunnen zij worden afgestoten aan geïnteresseerde andere partijen. Bij eventuele afstoting is het de bedoe ling dat vooraf overleg wordt ge pleegd met de ondernemer. Het initiatief is in zekere zin een verlenging van een eerder initiatief van T.N.O. en De Nationale Inves teringsbank, dat gericht was op het verstrekken van adviezen ter be vordering van met name technolo gische innovaties. Volgens mr. Maas bestaat er in Nederland nog steeds behoefte aan jonge onderners. die door hun flexibiliteit een toekomst hebben. Deze ondernemers moeten geholpen kunnen worden. Daarom ilgt het ini tiatief ten grondslag het scheppen van een mogelijkheid om risikodra gende middelen te kunnen verkrij gen. Op dit gebied bestond er tot nu toe een lacune in het Neder landse financieringswezen, aldus mr. Maas. Het computercentrum van de Algemene Bank Nederland in Amstelveen, dat vandaag officieel door minister Westerterp in gebruik zal worden ge steld. Het gebouw heeft 55 miljoen gekost en er staat voor 50 miljoen aan apparatuur opgesteld. Als gevolg van de lokale voorschriften over de maximale hoogte van liet gebouw is het deels onder de grond gebouwd. In het centrum werken 350 mensen. WENEN De economische commissie van de Organisatie van Olie-exporterende Landen (OPEC) zal de lidstaten aanbevelen de olieprijs ook in het laatse kwartaal van dit jaar niet te verhogen. De prijs van ruwe olie bedraagt thans 11.36 dollar per barrel. Amsterdam —bij de r-arujsse trekking van 500 obligaties van da 5 pet premielening Amsterdam 1556-3 is nr. 8 van serie 10818 uitgeloot met 100.00. öp nr. 3 van serie 6533 viel 50.000 terwijl nr. 8 van serie 10833 en nr. 7 van serie 13791 'inlootten met ƒ-10.000. Met 5.000 werrlen afgelost rïr. 4 van serie 5847 en nr. 0 an serie 18310. Tien premies van 1 000 vielen op de nrs. 5 en 10 van sirie 2827. nr. 10 van 2913, nr. 2 van 3484. nr. 7 van 5572, nr. 3 van 5848 nr. 3 van 7164, nr. 9 van 11648. nr. 8. van 14832 en nr. 9 van 19665. Met 5000 lootten 24 obligaties Uit: de nrs. 4 en 7 van 1638, nr. 4 van 2283, nr. 1 van 3258, nr. 10 van 3484, nr. 1 van 4028. nr 2 van ^368, hr. 8 van 5572, nr. 8 van 6882, nr. 6 van 6962, nr. 6 van 9112, nr. 3 van 9299. nr. 2 van 10324, nr. 8 van 10334. nr. 4 en 9 van 10833, nr. 7 van 11590, nrs. 3 en 4 van 11791, nr. 9 van 17194, nrs. 6 en iO van 19624 en nrs. 8 en 10 van 19665. Voorts werden 460 obligaries aflos baar gesteld met 125 elk. De commissie zal de oliem'nisters van de OPEC wel adviseren royalties en belastingen, die de oliemaat schappijen moeten betalen aan de olielanden, te verhogen als com pensatie voor de inflatie, die in het westen onverminderd doorgaat. Abu Dhabi De regering van Abu Dhabi beeft een overemkomst geslopen met Abu Dhabi PetrcJeum (waarin o.a. de Shell en BP elk voor 17.2 procent deelnemen), waardoor zij een be lang van zestig procent krijgt in de werkzaamheden van de maatschap pij in het land. De overeenkomst geldt met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar. Het akkoord, dat na harde onder handelingen tot stand is gekomen, heeft volgens de minister van olie zaken van Abr Dhabi een voorlopig karakter. Het is de eerste stap naar het volledige beheer van Abu Dhabi over zijn natuurlijke hu'nbrrnnen. pine, de Amerikaanse Construction Corporation en de Belgische Tracti on et Electriclté. De fabriek komt te staan in Arzew in het westen van Algerije en zal per jaar 15.5 miljard kubieke meter vloeibaa- gas produceren. Algerije AMSTERDAM In de boek- distributie is de spectaculaire groei van de directe verkoop, vooral die van de boeken clubs, opvallend. Terwijl in 1963 het aandeel van deze clubs in het totaal bedrag ge moeid met de aan de consu ment verkochte boeken, bij 5 pet lag is dit inmiddels geste gen tot 20 pet. Met een le denbestand van ruim 75.000 betekent dit, dat ongeveer 1 op de 5 gezinnen in ons land lid is van een boekenclub. Een internationaal consortium heeft met de Algerijnse staatsmaat- schappij Sunatrach een overeen komst gesloten voor de bouw van een fabriek voor het vloe.baar ma ken van gas. Het consortium staat onder leiding van de Engelse maatschappij Sybetra en omvat verder de Westduitse Mannesman? - Export .de Franse Crausot-Lore En- treprises, de Oostenrijkse Voet-Al- LONDEN BIJ de activiteiten van het filiaal van Lloyds Bank Inter national in de Zwitserse stad Luga no hebben zich onregelmatigheden voorgedaan, zoals deviezentransac ties waarvoor geen machtiging was gegeven. Lloyds Bank Ltd. een van de voornaamste bankinstellingen van Engeland, heeft dit maandag bekendgemaakt. De malversaties hebben verliezen opgeleverd, waar door de winst voor belasting over 1974 wellicht met 33 miljoen pond sterling zal worden geredu ceerd. Een intern bedrijfsonderzoek bracht aan het licht dat de vesti ging in Lugano op de valutater- mijnmarkt posities had die niet waren gedekt. De liquidatie daar van zou tot een winstvermindering kunnen leiden. Volgens de bekend making van Lloyds Bank is de zaak Inmiddels rechtgetrokken. De Inter nationale tak van Lloyds Bank Lloyds Bank International, komt alle verplichtingen van het filiaal in Lugano na. Twee van de twintig personeelsleden van de Zwitserse bankvestiging zijn op non-actief gesteld. Die twee personen zijn de directeur van het filiaal en een functionaris die belast was met die deviezenhandel. Lloyds Bank zei een en ander te hebben bekendgemaakt om eventu ele onrust te voorkomen die zou kunnen ontstaan door geruchten of onzekerheid over de positie van de bank. De malversaties hebben wel iswaar een groot financieel nadeel opgeleverd, maar deze verliezen moeten wel worden beschouwd te gen de achtergrond van het gege ven, dat het totale bankconcern Lloyds Bank in de eerste zes maan den van 1974 een winst voor belas tingen van 77,8 miljoen pond ster ling geboekt, terwijl het kapitaal en de reserves eind 1973 ruim 522 miljoen pond bedroegen. De Zwitserse autoriteiten overwe gen de wisselhandel van de banken officieel aan banden te leggen. De zaak is urgent geworden nu het filiaal-Lugano van Lloyds Bank door dergelijke transacties een aanzienlijk bedrag heeft verloren. WENEN Een bank in Wenen, de Allgemeine Wirtschaftsbank. heeft voor zes maanden uitstel van beta ling gevraagd. Wanneer de autori teiten dit uitstel verlenen, hoeft de bank haar schulden pas over zes maanden voldoen. In die tijd zal een onderzoek worden ingesteld om vast te stellen of de bank kan doorwerken. Het gebrek aan liquide middelen zou geen verband houden met transacties op de valutater- mijnmarkt. Het gaat hier volgens hem om in- vozren uit arme landen, die voor hun verdere economische ontwik keling of om verdere verarming te voorkomen weinig anders kunnen doen dan zich te richten op een produktie, waarmee ze door hun relatieve overvloed van weinig ge schoolde arbeid een concurrentie voordeel hebben. Als welvarender landen met veel ruimere mogelijkheden zich tegen zulke importen beschermen is dat laakbaar. In principe geldt dat ook en vaak juist voor land- en tuin bouw. Het probleem daarbij is ech ter volgens prof. De Veer wel. dat het binnen die welvarende landen vaak juist de in welvaart achter blijvende gebieden en sectoren zijn die door deze concurrentie getrof fen worden. Veelal zijn het ook sectoren met kleine ondernemin gen, waar structurele aanpassingen traag verlopen. Voor de overheid is er in zulke gevallen de keus tussen nationale en internationale solida riteit. Onder ogen zien Een bedrijfstak die in deze proble matiek betrokken raakt, zoals b.v. de champignonteelt, zal volgens prof. De Veer toch. met alle begrip en inzet voor het eigen belang, de vraag onder ogen moeten zien of de maatschappelijke ontwikkelin gen in eigen land en elders niet hebben geleid tot een blijvende verschuiving in concurrentiever houdingen. In dat geval is het niet AMSTERDAM Marktonderzoekingen hebben aangetoond, dat Nederland het meeste perspectief biedende land en wellicht het enige land met een andere moedertaal dan het Engels is, waar Engelstalige boeken in hoeveelheden van enige omvang zouden kunnen worden verkocht. ROTTERDAM 'Wij verwachten dit jaar een bescheiden positief resultaat te zullen behalen'. Dit is alles wat de Raad van Bestuur van IHC Holland kwijt wilde ter toelichting van de in het jaar verslag genoemde gunstige vooruitzichten. Na enig aandringen zei de presi dent, de heer D. L. H. Smit, nog dat dit 'bescheiden positief resul taat' niet moet worden gerelateerd aan het verlies van 1973 'groten deels veroorzaakt door de verliezen op drie Amerikaanse booreilanden) maar aan de 14,2 min die in 1973 zijn verdiend op de overige activi teiten van de groep. Op de vraag of het resultaat over 1974 hoger rf lager zal zijn dan 14,2 min zweeg hij. Uit het jaarverslag blijkt dat het totale brutoverlies op de orders voor drie booreilanden f 190.7 min bedraagt. Hiervan werd reeds 5.9 min ten laste van het resultaat 1972 gebracht. Van de overblijvende 94.8 min is 33,5 min ten laste gebracht van de voorziening latente belastingverplichtingen. 4 ml'i ten laste van de algemen voorzie ning werken onderhanden, 43.1 min ten laste van de algemene reserve, terwijl 14.2 min is ge compenseerd met de winst op de overige groepsactiviteiten. De heer Smit wilde niet zeggen hoe groot de verliezen op de drie booreilan den afzonderlijk zijn geweest,. 'Wij willen het hele Amerikaanse avon tuur gecombineerd bekijken, com ponenten eruit lichten vinden wc een hachelijke zaak'. Inmiddels zijn de verliex -n op IHC Marine Corporation voor 70 pet af geschreven. De resterende 30 p~t ?it in de staalvoorraden. De heer Smit wees op 3e excessieve loonkostenstijging voor he: con cern. In 1973 bedroeg deze 14 pet. in 1974 wordt gerekend met 14.5 pet, terwijl voor 1975 gevreesd moet worden dat deze stijging rond 19 pet zal liggen. Ook legde nij de vinger bij de sterk aantrekkende s taalprijzen: 'Op 1 januari 1973 kostte het staal ons 650 per ton, nu is dit 900 en onze aanvragen voor staal voor 1977 komen al op rond 1300 per ton'. Ondanks deze factoren alsmede de niet overal optimaal te noemen be zetting ziet de concern ie iclir.g oe toekomst met vertrouwen tegemoet. Voor verwachte tegenvallers z'jn naar huidig inzicht voldoende voor zieningen getroffen. Als voorbeeld van deze mogelijke tegenvallers noemde de heer Smit de orders op sleepboten voor de Sowjet Unie en de bouw van de pijpenlegger veer Viking Jersey Equipment Limited. Het concern werkt bewust aan een verdere ontwikkeling van de engi- neering-activiteiten. waarvan men veel heil verwacht. Verwacht wordt dat de investeringen dit jaar rond 20 min zullen liggen. Om een hetere efficiëntie te bereiken i:- de mijnbouw- en transportdivisie sa mengevoegd met de baggerdivis e. De personeelsvoorziening baart nog zorgen. Het wordt verheugen! ge acht dat de belangstelling voor de bedrijfsscholen groeit Er zijn daar thans circa 100 mensen in opiei- ding. Tilb. Hyp. bank komt met 11,25 pet. pandbrieven TILBURG Dij Tilburgsche Hypo theekbank gaat met ingang van dinsdag tot nader bericht 11.25 pet. pandbrieven 1974 per 1976-1983 uit gegeven tegen de koers van 100 pet. De jaarcoupons vervallen op 1 sep tember. Kredietvraag trekt aan AMSTERDAM Sedert het begin van het tweede kwartaal 1974 heeft De Nationale Investeringsbank een aantrekking van de kredietvraag kunnen constateren. Deze toene ming van de kredietvraag doet zich ook thans nog voor. zo blijkt uit het prospectus betreffende de door de bank uit te geven ƒ60 min 11 pet 10-jarlge obligaties 1974. De uitgiftekoers van de lening wordt op 6 september vastgesteld. De bank rekent daarom met kre dietondernemingen in de komende maanden op een relatief hoog ni veau. De opbrengst van de nieuwe lening is goeddeels bestemd voor het dekken van de middelenbehoefte door de gestegen kredietopnemin gen. Trimbach (karton) naar Biihrmann-Tetterode AMSTERDAM-BERGEN OP ZOOM - Bührmann-Tetterode heeft het gehele geplaatste aandelenkapitaal van Sjef Trimbach Verpakking te Bergen op Zoom overgenomen. Met circa 100 werknemers behaalt Trimbach een jaaromzet van ruim ƒ20 min. Voor Bührmann betekent deze aansluiting een versterking van de positie in de kartonindustrie en een verbreding van het aanbod van verpakkingsmaterialen. Winst BASF steeg LUDWIGSHAFEN —De BASF - groep heeft de eerste helft van 1974 afgesloten met een winst (vóór be lastingen) van DM 736 (538) min. De omzet van de groep bedroeg DM 9.65 (6.75) miljard. Nieuw pandbriefbiljet W estlan d-U treeht AMSTERDAM De Westland- Utrecht Hypotheekbank heeft een nieuwe beleggingsvorm geïntrodu ceerd: het pandbrief biljet. Het pandbriefbiljet is een stuk aan toonder, met een looptijd van vijf jaar. Het is vervroegd inwisselbaar na het tweede jaar. De rente be draagt op dit moment 11 pet op basis van samengestelde interest. De Westland-Utrecht betreedt met dit produkt, dat aansluit bij de spaarbiljetten van de banken, in sterkere mate de markt voor lang lopende spaargelden. Deze uitkomst is o.m. egbaseerd op het feit, dat in het afgelopen half jaar 14 pet van de volwassen Ne derlandse bevolking tenminste één Engelstalig boek heeft gelezen. De Nederlander leest trouwens over het algemeen veel. Per Nederlands gezin worden gemiddele bijna 14 boeken per jaar gelezen, tegen bijv. slechts 5 per gezin in Engeland. Voor de hogere sociale klassen in ons land ligt het gemiddelde zelfs bij 30 boeken per jaar Het is met EMMEN De fusie tussen Danlon Hin in Emmen en Jansen-De Wit in Schijndel. zal waarschijnlijk nog binnen een maand nnd zijn. Dit heeft mr. J. van der Meer presi dent-directeur van Jansen-De Wit te Schijndel, na een Ia ige bespre king tussen directies en rommiss- rissen van genoemde lextielbdrijf en Danlon Hin beken;? gem:.aki Aan de besprekingen nev.- e.i verder deel de heer B. Roolvink. bemidde laar, de vakorganisaties en de ondernemingsraad van Danlon. On derwerp van bespreking was het nieuwe Herstructureringsplan, waa rover de .ner.'ng is gevraagd van de vakorganisaties en Ie onderne mingsraad. Tevens werd de struc tuur van het management be sproken. De vakorganisaties en de ondernemingsraad zullen uiterlijk maandag 9 september hun mening over de hi-rstrucUreringspiannen kenbaar maken aan da directies. name deze categorie die, op grond van opleiding en werk, voorname lijk de markt voor Engelstalige boeken vormt. Club Een en ander is voor twee interna tionale boekgiganten. te weten W. H. Smith Son in Engeland en Doubleday Co. in de Ver. Staten, die reeds in 1966 hun krachten bundelden en in Engeland geza menlijk een boekenclub oprichtten, aanleiding geweest hun oog thans op Nederland te laten vallen. Onder de naam The English Book Club zullen belde bedrijven op 12 sep tember a.s. in Amsterdam een ves- tegen ze normaal in de Nederlandse publiek zullen daar tegen prij zen, die lager liggen dan die waar tegen ze normeal in de Nederlandse boekwinkels verkrijgbaar zijn Engelstalige (gebonden) boeken worden aangeboden. Een en ander is mogelijk, doordat de acht reeds bestaande Smith Doubleday's boekenclubs in Engeland, die mo menteel meer dan 50 pet van de Engelse boekenclub-markt in han den hebben, bij de uitgevers aan zienlijke hoeveelheden boeken in kopen. Overigens, het pand in Amsterdam zal geen boekhandel zijn in de ge bruikelijke zin. Het publiek kan er rondneuzen en zo het wil tegen betaling lid worden van de boeken club. Slechts dan kan men nl. boe ken van de English Book Club be trekken. juist, deze verschuiving blijvend te compenseren met bescherming en steun. Er is alle reden, meende prof. De Veer. om de EG juist nu in ere te houden: een lawine van ongecoör dineerde nationale maatregelen zou het meest schade doen aan kleine landen met een belangrijke export positie. Dit besef zou ook juist de Nederlandse tuinbouw ertoe moeten brengen, de EG-politiek ten opzich te van derde landen niet uitslui tend te beschouwen van een natio naal gezichtspunt uit. vooral als de bescherming zich richt tegen de zwakkeren in de internationale sa menleving. Centraal Orgaan: DEN HAAG De grote procentue le stijgingen, die de invoer en de uitvoer in de eerste maanden van dit jaar te zien hebben gegeven, zijn slechts waardestijgingen, die het gevolg zijn van enorme prijs stijgingen. In werkelijkheid is er sprake van stagnatie van onze bui tenlandse handel. In het eerste kwartaal van dit jaar is zelfs zowel de invoer als de uitvoer achteruitgegaan in vergelij king met dezelfde periode van het vorige jaar. Op deze ontwikkeling vestigt het Centraal Orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland de aandacht in zijn jongste kwartaaloverzicht. Het constateert, dat het een verre van eenvoudige zaak zal zijn om op korte termijn onder de huidige om standigheden de export in belang rijke mate te doen toenemen. De vooruitzichten voor de economische ontwikkeling zijn, volgens het Cen traal Orgaan, in vele landen, die tot onze belangrijkste afnemerlan- den behoren, onder invloed van de energiecrisis zodanig, dat er niet op gerekend mag worden dat zij klaar staan om een vergrote Nederlandse export (behalve uiteraard van aardgas) met open armen te ont vangen. Met andere woorden: er is momen teel geen reden voor optimisme ten aanzien van ruimere kansen op on ze traditionele afzetmarkten, en dat nog afgezien van wat het geval zou zijn na een nieuwe revaluatie van de gulden. In sommige andere lan den of wereldregio's mogen mis schien zulke kansen wel bestaan. Gezien de aard van de produkten die men daar verlangt en de sa menstelling van ons eigen export- pakket lijkt nochtans minstens een zeer ruime aanloopperiode nodig om op die markten zodanig vaste voet te krijgen dat dit voldoende compensatie zou kunnen bieden. DOW ONES INDEX Indutl. Sparen 1(111. OOI. Modi 29 aug. 656 84 135.87 60.49 65.31 839.9 30 aug. 678.58 140.94 60.71 65.37 835.9 3 sept. 663.33 138.04 60.97 65.33 838.8 <\Hfid HOI. lol. H. U 29 aug. 13.690 15.620 1.768 283 1.148 30 aug 16.230 15.810 1.766 1.081 360 3 sept 12.750 18.010 1.786 445 992 Koersen in Montreal 29/8 30 8 3 9 Bovts 1 25 1.25 1.23 Huskv 13% 13% 13% N it Gas Mass Eergusun 12% 13% 11% Nat Resources 4 ir.L 3 97L 3.99L Shell Canada 12% 12% 12 NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren i (27%-%); ünllever 30-% (30-Phi lips 9-11 (onv.) en KLM S 16%-17% (18%-%). Opgave Weeks. Hornblower. NE» VORK 27%-% AC F Industrie! Alren Allied Chemical Alum. Co ul Am. American Brands American Can. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER Anl Cvanamid AMSTERDAM In het telefonisch avond- A,l> ElecI' Eowei verkeer kwamen dinsdagavond da volgen- Am Metal tllma* de koersen tot stand 'tussen haakjes de Am Motors officiële slotkoers van dezelfde dag). Am Smelt Hef AKZO (54.80). Hoogovens -- (67.50). Aln Tel 4 Tel Kon Olie 75.00-75.30 (76.10). Philips 24.70- Ampet 24 30 gl (25 50 gl). Unilever 82 30-82 (84 20i. KLM 47 00 (47 00>. Anaconda Armco Steel Atlant Kichhetd ADVERTENTIE Bendis Heihl Meel Boeing Burlington Ind 29 8 3 9 29 31% 11% 11 32 33 40% 41% 30 30 24% 23% 18% 19% 14% 14% 33 34% 5% 5% 17% 18% 41% 41 3% 3% 17 17% 21% 19% 78% 78 21% 23% 26% 26% 17% 17% 17% 18% (v/hHeineken'sBierbrouwerij Maatschappij N.V.) Can Pacific Ky i «lanese phase Manhattan Chessle Systeem groot nominaal 33.727.000.- 7% obligaties 1968 per 1974/1983. De Raad van Bestuur van Heineken N.V. bericht dat in de op 22 augustus 1974 ten overstaan van Notaris N. M. Posch gehouden eerste loting van obligaties van bovengenoemde lening het num mer 4 werd getrokken, zodat met. de obligatie, welke dit nummer draagt, mede zijn uitgeloot alle obligaties, welke een nummer dragen, het welk tien of een veelvoud van tien hoger is dan het getrokken nummer. De uitgelote obligaties van 100,- en 1.000,- nominaal, voorzien van alle, nog niet versche nen, coupons, zijn a pari aflosbaar op 1 oktober 1974 en betaalbaar bij Amsterdam-Rotterdam Bank N.V,, Algemene Bank Nederland N.V., Pierson, Heldring Pierson, Bank Mees Sc Hope N.V., Crediet en Effectenbank N.V., F. van Lanschot N.V. te Amsterdam, Rotterdam. '8-Gravenhage, Utrecht en 's-Hertogenbosch. voorzover aldaar gevestigd. Amsterdam, 4 september 1974 12% 12% 28 28% 27% 29% 40% 40% mm- i212% Ou tv» Service 38% 38% Colgate Palmnlive 19% 20% Cult Industries 25 22 Edison 20% 20% •ns Kdis ml CM Oil Curltss Wright Curtis* Wright A Dart Itid Deere and Co. Dow Chemical Du Font (ED Eastinai First Ni 22% 21 Kodak I city Fruehaul Gen Eelectric Gen Fonds Gen Motors Gen Puhl Pill Gen Tel 'lel Getty Oil Gilette Uinibel Brothers Goodveai I ari V Gulf Oil Illinois Central Ind Instico lot Bush. Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel lei Johns mile Ling l.emco Vougl 9% I.Hi..ii Ind 4% l.ockhead Aim.ifi 4 rtin Marielia Nat cash Heglsl Nil I Distillers Nat Cvpsurn Admiral Corp Alletigheny Pov Akruna Am Standard Amsterd Ind. Can Breweries Cello Chadhuurn Corn Chase Select Fd ..lutuhla Gas Colli telephone 24 80 5.02L 17% 16% 26% - 11% 11% Int Bank i. Hit Flav H Int Paper 1 13 %e 25 26% 25% 12% 12% 10% 10% 31 31 13% 12% Bee iy%bi9':b 15% 15% 1814 17 51 51% Perm Cent.at 1 1 Pepstco 41% ll%e Phelps Dodge 30% 30% Philip Morris 45% 42% Philips Pell. 40% 30% Procter (inin 1 82% 80% RCA 13% 12 Republic Steel 22 22% Revoolds Ind 43% 44 Koal Don 1. I'etr. 27% 27% Santa Ee Ind 14 24 Sears hoel.uik jH i 56 Shell till ,9% 18 %e Southern Co 9% 9% Southern Pacific 27% 26 Southern Railway 37% 37% Sperry Hand 29% 29% Stand Oil Calif. 24% 24% Stand ml Indiana 71 71% Exxon l ol p 67% 64% Sludehaker Wi.nl 22% 22% Sun OH 35% 35% lexas Gull 23 22% Icias Inst 80% 75 11 aovamer n a 5% 5% Unilever 30% 30% li-non i hi l.ide 38 38 Cut Ruv at 7% 6% i oiled Aircraft 26% 26% I lilted Hi amis 4 4 42% 41% West t hiol, lei 9% 0% We-lllishnllav El 11 10 W onlwol III 11 10?. Nat. Can 7% 7% NY Cent! A 5 5 fth We-I R 51 51% N Am I I.ilips i 0 15% 15 Heldental petr. 8% 8% Pacific Eight 15 15i% I'Utillt Steel 13% 13% Kellam timtfp 8% 8% -.nil..no Ind 47 45% 1 andv 14% 13% 1 in... Mr. II t»% 10 5 5% 10% 10% i i He 13%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15