Straf als vergelding is onchristelijk idee Géén concessie voor een kanaal door Dollard Hoofdbestuur NSVH aantasting treedt november af Kagerpiassen? Arbeiders in landbouw komen met flinke looneis 'De Tijd' is nu als weekblad verschenen bpdeFïrato Schiphollijn In Italië verdween 55ste vrachtwagen Nederlandse kamerleden bij president Soeharto 'Nieuw en boeiend avontuur begint' Spaarbank komt met bankrekening voor jongeren Regering is actief tegen de apartheid Westerterp brengt zélf besluit naar Groningen: BINNENLAND T9/K11 Niet voltrekking van het oordeel, maar verwijzing ernaar door prof. dr. P. J. Roscam Abbing Oj®ieuw is er een felle discussie ontstaan over de vraag of er in Nederland strenger gestraft moet worden. Hoofdcommissaris Jong van de Amsterdamse politie heeft in een vraaggesprek gepleit voor inhering van strengere straffen. Intussen is Nederland opge schrikt door afschuwelijke moorden, door mensen van wie nu achteraf blijkt, dat zij al eerder een moord begingen. En de bank roven gaan maar door. Uit tal van brieven in deze krant blijkt, dat bijna alle inzenders vin den, dat er te zachte straffen wor den gegeven, dat de gestraften te veel in de watten worden gelegd, dat psychiaters met rapporten die zouden zeggen, dat de betrokkene het niet kan helpen, maar eens een toontje lager moeten zingen, etc. Sommigen uitten zich onbeheerst: 'kastratiej; doodstraf, gewoon op hingen'. 'Anderen spreken welover wogen: liefde gebiedt ook en aller- etrst te denken om de slachtoffers ei hun ouders, die maximaal be schermd moeten worden tegen zul ke misdaden. Een paar jaar geleden laaide een dergelijke discussie op. toen psychopaten zich aan burgers ver grepen. De vraag was toen niet 20zeer of er te lichte straffen wor den gegeven, maar of mensen met psychopatische trekken, die in in lichtingen opgenomen zijn, niet te ▼roeg week-enden naar huis mogen of te vroeg ontslagen worden. Ook ;oen was er een meerderheid aan briefschrijvers die meer beveiliging van de burger en hardere maatre gelen tegen gevaarlijke mensen eis ten. Wat moeten wij van dit alles denken? Onze verlegenheid I Welbeschouwd gaat het om twee moeilijk met elkaar te combineren interessen. Enerzijds moet inder daad de burgerij zo veel als doen lijk is beschermd worden tegen misdadige praktijken. Niemand kan ontkennen, dat er op dit gebied .ontzaggelijk veel gebeurt: de wet gever, de politie, de strafrechter, de gevangenissen en inrichtingen zijn er o.a. om die burger te bescher men. Anderzijds moet ook de schul dige of zieke mens. die een misdaad beging dat krijgen, wat hij nodig heeft Hij is ook een mens. zelfs als hij zich 'onmenselijk' gedroeg. En of hij werkelijk voor zichzelf altijd een strenge straf nodig heeft, valt te bezien. Beide interessen komen vaak met elkaar in conflict. Zij, die allereerst denken aan de bescherming van burgers, zijn vaak van mening, dat schuldigen zwaar moeten worden gestraft en dat psychisch zieke mis dadigers krachtens een maatregel lapg' moeten worden 'opgeborgen'. Zij, die letten op wat de delinquent nodig heeft, constateren dat langs opsliiting vaak de misdadiger niet beter maar slechter maakt. Vroeger lette men eenzijdig op het belang wan de maatschappij en kon men ontzaggelijk wreed straffen: in de middeleeuwen kon men de hand van een dief afhakken. Tegenwoor dig let men steeds meer ook op het belsng van de misdadiger. Op zich zelf is het best mogelijk, dat de weegschaal inderdaad wat dreigt docr te slaan naar een te groot accent op dit tweede. Maar dat kan niet zo maar haastig worden gecon cludeerd. Laten wij elk element nog -eens apart bekijken. Het eerste ge zichtspunt noemen wij 'preventie' (voorkoming), het tweede 'reclasse ring' (verbetering, voort helpen). Preventie .Goéde preventie begint al vroeg. Voorkomen is beter dan genezen, ook beter dan straffen. Het strijden .tegen sociale wantoestanden, het vtchten voor betere opvoeding, het werken aan moreel en levensover tuiging en wij christenen zeggen .erbij: het verbreiden van het evan gelie is van groot belang ter voorkoming van misdaad. Dat laten wij nu echter rusten. Als echter een misdaad gepleegd is, is de strafrechter wel degelijk be dacht op bescherming van de bur gerij. De straf, die hij geeft, kan de overtreder ervan afhouden iets der gelijks nogeens te doen (speciale preventie). Die zelfde straf kan ook andere burgers ervan weerhouden om een dergelijke strafbare daad te verrichten (generale preventie). Wel is er discussie over de vraag in hoeverre dit afschrik-effect werk zaam is. Verscheidenen menen dat dat effect erg wordt overschat. Per soonlijk houd ik het er voor, dat dit ^afschrik-effect in elk geval wel be staat en moet blijven bestaan. Dat is. niet hard maar liefdevol, omdat het liefdevol is te trachten mensen te weerhouden van misdaden, zelfs van overtredingen. Bovendien is -straf in de vorm van insluiting van -de schuldige of opname van de psychisch zieke van dien aard, dat ~de betrokkene tijdens zijn inslui ting of opname practisch geen kans -krijgt om opnieuw burgers lastig te vallen, zodat ook deze vorm van straf in het teken van bescherming van de burger kan worden gezien. Men denke overigens niet, dat de .enige vijand van goede preventie een te grote mildheid tegenover de gevaarlijke mens zou zijn. Burgers kunnen zichzelf te zorgeloos gedra gen, hulzen kunnen te veel nodigen -tot diefstal, bankgebouwen kunnen -«en te slecht beveiligingssysteem - hebben, etc. Bovendien kan de sa- inenleving als geheel te weinig geld - over hebben voor een goed opspo ringsapparaat. zodat misdaad te lo- -nend wordt en daardoor meerderen aantrekt. Reclassering Verscheidenen, ook enkele brief schrijvers, zeggen dat de straf staat in dienst van vergelding. Vroeger hoorde men dat geluid veel meer. De misdaad moet gewroken worden, er moet vergelding plaats hebben, er moet een evenwicht worden her steld, het leed dat aan onschuldi- gen is berokkend vraagt erom. dat ook de schuldige zelf moet lijden. Naar ik meen kan een christen dit niet onderschrijven. Als er werke lijk in Gods naam vergelding moet plaats vinden, verdienen wij allen de doodstraf. Wie onzer is zonder zonde? Het evangelie is déarin blij de boodschap dat het oordeel, dat wij verdienen, niet voltrokken wordt, dat Christus zich onze schuld zo persoonlijk heeft aange trokken, dat Hij het oordeel daaro ver droeg aan het kruis, zodat wij leven in de. tijd van Gods genade en geduld. De doodstraf ontneemt iemand de mogelijkheid om later tot inkeer en bekering te komen. Daarom is de doodstraf onchriste lijk. Wil dat nu zeggen, dat de idee van vergelding alleen maar heidens is? Naar ik meen, moét ook hij, die de overtreder liefheeft en hem peda- op vormingswerk gericht) wil terug roepen naar een verantwoordelijk leven, soms streng zijn. Wie niet horen wil, moet soms voelen. De straf spreekt dan een taal, die zegt. dat het bestrafte gedrag fout was. Daarin is dan de straf een teken van het oordeel over de zonde. Evangelisch gezien is de straf dus niet de voltrekking van het oordeel De moorden die de afgelopen weken in ons land gepleegd zijn hebben een nogal felle discussie uitgelokt over de strafmaat, waarbij meer dan eens de roep om^herinvoering van de doodstraf klonk. Wc hebben prof. dr. P. J. Roscam Abbing, die aan de rijksuni versiteit te Groningen chris telijke ethiek doceert, ge vraagd zijn vjsie op dit pro bleem te geven Prof. dr. P J. Roscam Abbing Gods. maar een teken ervan, een verwijzing ernaar. Dat kan alleen werkzaam zijn als de straf liefdevol wordt gegeven. Het evangelie gaat voorop bij het bijbels spreken over dat oordeel. Het komt er dus op neer, dat wij ook ten aanzien van de misdadiger geen andere weg hebben dan die van de liefde. Uit liefde moeten wij soms streng zijn. niet slechts zakelijk terwille van de bescher ming van burgers, maar ook peda gogisch. opdat de ander wakker ge schud worde en gaat beseffen wat hij heeft gedaan. Dat wil echter ook zeggen, dat als een toereke- ningsvarbare mens die een misdaad beging tot inkeer en berouw komt, en alles erop wijst, dat hij zoiets niet weer zal doen, voortzetting van de straf zinloos is. Er zijn echter minstens twee moei lijkheden hiermee verbonden. Ten eerste is het uiterst moeilijk om het klimaat rond, en de zorg voor de ingeslotene zó te maken, dat de kans op inkeer en berouw zo groot mogelijk wordt. En ten tweede is het bijzonder moeilijk om vast te stellen wanneer de schuldige vol doende berouw heeft, wanneer de door-en-door immorele mens een totale heroriëntatie heeft bereikt, wanneer de zwakke voldoende sterk is geworden, en wanneer de psychisch zieke psychisch gezond is geworden. Conclusie Wij stellen voorop, dat het nu een maal niet mogelijk is absolute voorrang aan preventie boven re classering te verlenen. Men kan niet zeggen, dat de preventie eerst voor honderd procent moet worden gediend, en dat dan pas de over blijvende mogelijkheden bekeken kunnen worden wat er voor de misdadiger gedaan kan worden. Dan zouden immers alle mensen met dubieus gedrag moeten worden opgesloten. Dat zou niet alleen fi- nanciel onhaalbaar zijn, maar ook uiterst wreed en in de grond van de zaak onrechtmatig zijn tegeno ver de betrokkenen. Dit wil dus zeggen, dat de gemeenschap nu eenmaal enig risico moet aanvaar den. Dat is niet anders. Terwille van de reclasseringsmogelijkheden van tallozen moet men het risico accepteren, dat een enkele maal iemand wordt vrijgelaten, die zich opnieuw misdraagt. Men verwijte mij niet, dat zoiets wreed is tegenover ouders, wiens kind het slachtoffer wordt, en men zegge mij niet, dat ik zo niet zou praten als het mijn eigen kind overkomen zou zijn. Wat een ge weldig getuigenis was die overlij densadvertentie van die verpleeg ster, die in Zuid-Holland vermoord werd. omdat er als tekst door de nabestaanden was afgedrukt: 'een discipel is niet meerder dan zijn Heer'. Wie al te haastig en irreëel en toch ook wel een beetje liefdeloos zou willen zeggen, dat tegen élke prijs elk risico moet worden voorkomen, bedenke, dat wij ons aan die spel regel wel allerminst houden als het gaat om het verkeer. Er worden in Nederland elk jaar weer veel en veel meer mensen gedood door het verkeer dan door misdadigers. Per soonlijk vind ik degene, die te veel alcohol op heeft en achter het stuur zit, ronduit een misdadiger, die zwaar gestraft moet worden. Maar daarover nu niet. Hoe moet dan de strafmaat zijn bij het be rechten van criminelen? In géén geval de doodstraf. Die straf is voor de bescherming van de bevolking nooit nodig, omdat insluiting daar voor voldoende is. En die straf is voor de misdadiger zelf fataal, ver betering onmogelijk makend. Maar moet de straf die geen doodstraf is streng of licht zijn? Dat hangt m i. niet alleen af van de ernst van het delict, maar ook van de kans op herhaling. De straf moet streng zijn, althans in de mogelijkheid van lange insluiting of opname voorzien, als er kans is op herha ling vanwege de mentaliteit van de betrokkene of vanwege zijn psychi sche ziekte. De straf moet licht zijn. als die kans gering is. althans de mogelijkheid bevatten licht te worden, als berouw of genezing van dien aard is. dat herhaling niet waarschijnlijk is. Zoals men weet is dit laatste ook nu reeds in zoverre mogelijk, dat een misdadiger 'op jaren gesteld' kan worden, wat wil zeggen, dat- zijn insluitingstijd wordt bekort bij goed gedrag. Op sluiting als maatregel moet lang zijn als kans op herhaling groot is. En de echte straf als leedtoevoeging moet zwaar zijn als iemand meer schuldig is dan ziek. zolang geen verandering bij hem op gang komt. Bankrovers en vooral heroine- smokkelaars zijn meestal meer slim en schuldig dan ziek en verdienen vaak zwaarder straf dan seksueel- abnormalen. Natuurlijk weet ik, dat een en ander in de praktijk uiterst moeilijk is te realiseren. Bovendien weet ik, dat aan deze dingen ook wel positief wordt gewerkt. Per soonlijk pleit ik dus voor een gro tere variatiemogelijkheid van straf, afhankelijk van het effect op de gestrafte, tegen de achtergrond van de vraag of straf als preventie in zijn speciale geval nog langer nodig is. ADVERTENTIE 30aug.-8sept. i toegangf5.- 'AMSTERDAM raiTV-, Na kritiek van veel leden: DEN HAAG Het hoofdbestuur van de NVSH heeft meegedeeld in november te zullen aftreden. Het is tot dit besluit gekomen als gevolg van de kritiek, die er op het ogenblik onder veel NVSH-le- den leeft op het beleid van het huidige hoofdbestuur. En nu de misdadiger. Hij wordt piet alleen gestraft terwille van het afschrikwekkend effect ervan, dus terwille van de preventie. Waar dient die straf dan nog meer voor? Al ongeveer een jaar is er grote ongerustheid onder de leden (die een half jaar geleden nog gevoed werd door het rapport 'Opening van zaken' van enkele personeelsle den van de stichting) over de ma nier, waarop het bestuur de stich ting leidt. Men zou te autoritair optreden en teveel een commercieel beleid voeren in plaats van een beleid op ideologische gronden. Met name het feit, dat de NVSH voor een abortus vierhonderd gulden re kent, terwijl de Stimezo het doet voor driehonderd gulden, vinden veel leden een illustratie van het te commercieel gerichte beleid van het bestuur. Tijdens een ledenraadsvergadering is een motie van wantrouwen inge diend tegen het bestuur. Men is tot de overeenkomst gekomen, dat het hoofdbestuur nog tot november zal blijven zitten (wanneer de eerste verenigingsraadsvergadering gehou den zal worden) en dan vrijwillig zal opstappen. De verenigingsraad zal een nieuw bestuur kiezen. Commercieel Hoewel heel wat leden al geruime tijd beweren, dat zij het niet eens zijn met de, wat zij noemen, com merciële koers van het bestuur, heeft dit bestuur steeds volgehou den. dat er geen sprake is van een commercieel beleid. Men redeneert als volgt: drie jaar geleden stond de NVSH er financieel erg slecht voor, een faillissement dreigde. Daardoor was een zakelijk beleid, waarbij de touwtjes strak in de hand gehouden werden, geboden. De NVSH krijgt van haar ruim honderdduizend leden per jaar zo'n twee-en-een-half miljoen gulden binnen aan contributie. Hiervan gaat een miljoen naar het blad Sextant en een miljoen naar de salarissen van de medewerkers. Er blijft dus erg weinig geld over voor het doen van onderzoeken etc. Aangezien de NVSH geen subsidie wil vragen, omdat zij bang is voor invloed van de overheid, die daar van het gevolg zou kunnen zijn, moet er een andere manier gevon den worden om geld bijeen te brengen voor het verrichten van onderzoekingen en het financieren van experimenten. Nieuwe plannen Het hoofdbestuur van de NVSH meent, dat het geoorloofd is voor dat doel de abortus duurder te ma ken dan bijvoorbeeld bij de Stime zo. Het geld, dat hieraan wordt overgehouden wordt gebruikt voor bijvoorbeeld de financiering van nieuwe plannen van de NVSH, zo als de overtijd-behandeling (die volgens A. Hartog, hoofd economie en communicatie van de NVSH ei genlijk 130 gulden kost, terwijl de patiënt maar vijftig gulden hoeft te betalen). Volgens het bestuur kan de Stimezo de abortus goedkoper verrichten, omdat deze instelling geen andere werkterreinen heeft, waarvoor zij onderzoekingen en dergelijke doen. Een groot deel van de leden is het evenwel niet eens met deze redene ring en vindt dat het hoofdbestuur hierdoor te kennen geeft veel te zakelijk te denken inplaats van uit te gaan van de ideologie, die ten grondslag ligt aan de NVSH. Van daar dat het bestuur dezer dagen zijn ontslag heeft ingediend. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Hoewel ANWB en het Koninklijk Nederlands Water sport Verbond (KNWV) positief staan tegenover de bevordering van het openbaar vervoer, hebben zij met grote bezorgdheid kennis geno men van plannen voor de aanleg van de 'Schiphollijn'. waarbij in het bijzonder in het gebied van de Kagerpiassen de belangen van de waterrrecrea.tie in het geding zijn. Dit hebben belde organisaties mi nister Westerterp laten weten. Zij merken onder meer op, dat bij de vaststelling van het tracé nimmer van enige inspraak sprake is ge weest. Zij pleiten ervoor be langhebbenden alsnog de kans te geven hun mening kenbaar te ma ken en vragen dat daarmee bij de verdere uitvoering zoveel mogelijk rekening zal worden gehouden. De bonden merken verder op, dat de rust en de aantrekkelijkheid van de Kagerpiassen aan de' Noord- westzijde verstoord dreigen te worden door de aanleg van een spoorlijn op een afstand van 150 tot 250 meter ten zuiden van rijks weg 44. Verder zal de spoorlijn volgens de plannen precies over een jachthaven aan de Sassen- helmvaart in Sassenheim lopen en opgemerkt wordt, dat door een kleine verschuiving het voortbe staan van deze haven wellicht ver zekerd kan worden. De organisaties komen met andere plannen: voorgesteld wordt een verlenging van de lijn naar de westkant van Sassenheim en een verdiepte ligging van de spoorlijn: een kruising van de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder en de Sassenheimvaart door middel van twee aquaducten. De bonden beseffen dat deze aan leg waarschijnlijk duurder zal zijn, maar schten de voordelen voor re creatie, natuur en landschap zo groot, dat zij de bewindsman met klem vragen dit alternatief in over weging te nemen. Van een verslaggever DEN HAAG De vijfenvijfstigste Nederlandse vrachtwagen werd gis termiddag in Italië gestolen. De telling wordt sinds begin vorig Jaar bijgehouden door NOB-Wegtran- sport. Nummer 55 was een vrachtwagen met aanhanger, geladen met kar petten en tapijten, van een expedi tiebedrijf uit Oss. De waarde van de lading bedraagt 80.000 gulden. De vrachtwagencombinatie is een ton waard, maar gebruikelijk is dat die binnenkort leeg ergens wordt teruggevonden. Van een verslaggever DJAKARTA President Soeharto heeft gisteren twaalf kamerleden uit Nederland ontvangen en een uiteenzetting gegeven van zijn re- geringspkan voor economische ont wikkeling. De kamerleden spraken ook met ministers en zij legden een krans op de begraafplaats van oor logsslachtoffers. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De werknemersorganisaties in de landbouw zullen volgend jaar flinke looneisen stellen. De heer J. Leuven, voorzit ter van de bedrijfsgroep agrarische sectoren van de bij het NKV aangesloten bond AVG zegt dit in het bondsblad Servio. De flinke looneisen zijn gebaseerd op de achterstand die de landarbei ders hebben met werknemers in andere sectoren. Afhankelijk van de CAO verdient een landbouwar- beider soms wel twintig procent minder dan een vergelijkbare werk nemer op een fabriek. De heer Leu ven is er zich van bewust dat de inkomenspositie van boeren en tuinders op het ogenblik niet flo rissant is. Hij vindt het. echter een redelijke zaak dat de overheids steun van boeren en tuinders voor een groot gedeelte ten goede komt aan de landarbeiders. Hij verwacht dat de boerenorgani- saties hun medewerking zullen ge ven aan het inhalen van de achter stand. Mocht blijken dat het land bouwschap alleen maar ten dienste Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vier dagen na het verscheiden van het dag blad De Tijd is dan nu als negende in de rij van de opinie weekbladen het weekblad De Tijd op de markt. Het blad is gisteren gepresenteerd in café De Lange v h Scheltema. Het weekblad de Tijd is tijde lijk voor dë prijs van één gul den, maar dit wordt in de losse verkoop 1.50 in een oplage van 100.000 exemplaren deze week verschenen. Het blad telt momenteel 63.000 abonnees, van wie er zesduizend in één maand zijn bijgekomen. De redactie was gisteren tijdens de presentatie nogal opgetogen over het eerste nummer, dat 43 pagina's telt. waarvan dertien advertentie-pagina's. Het blad wordt tot 1 januari 1975 nog gezet bij het Handelsblad en ge drukt bij Rotabest in Best van de VNU. Na 1 januari zal het week blad ook in Best worden gezet. In een voorwoord zegt de redac tie: 'De beste tradities van het dagblad, dat bijna 130 jaar heeft bestaan, hopen wij voort te zet ten. Dit betekent dat De Tijd een katholiek weekblad is'. En verder op: 'Het zou eenvoudig zijn te zeggen, dat wij ons rich ten op die middengroep. Maar dat is niet zo. De Tijd wil een platform zijn voor een grote verscheidenheid van meningen'. En ook: 'Bij dit alles hechten wij veel waarde aan het gesprek met onze lezers. Op welke wijze wij daaraan vorm kunnen geven is nog onderwerp van studie. Maar nu al wordt gewerkt aan de oprichting van een gespreks groep van gevarieerde samen stelling waarmee de redactie re gelmatig van gedachten zal wis selen over ontwikkelingen, die voor het weekblad van belang zijn. Een nieuw boeiend avon tuur in de lange geschiedenis van De Tijd begint vandaag. Wij hebben er alle vertrouwen in. dat het avontuur ook succesvol zal zijn'. In het eerste nummer wordt on der meer aandacht besteed aan de film The Exorcist, aan Haya van Someren. voetballer Johnny Dusbaba. de Baader-Meinhof- groep en de bewapeningswed loop. van de boeren functioneert en het niet opkomt voor de belangen van de landarbeiders dan vervalt voor het AVG de basis om in dit orgaan vertegenwoordigd te blijven, aldus de heer Leuven. Volgens de AVG is schaalvergroting met dc daarbij behorende noodza kelijke sanering een harde maar rocn de enige juiste oplossing van ae problemen in de landbouw. De oona wil de ontwikkeling naar gro ter en moderne bedrijven stimule ren om alaus de werknemers een vetüger bestaan te kunnen garan- uern. Het AVG is het daarom niet eens met de opvatting van het NKV üat inaiviaueie toeslagen moeten worden gegeven aan boereu die in ue grootste unancieie moeilijkheden zijn geraaxt. up die manier worden boeren gesteund uie eigenlijk geen oestaansreent meer hebben. Inko menstoeslagen werken remmend op de zo noodzakelijke sanering. ROTTERDAM Onder de naam 'piek-fijn-rekening' gaat de Spaar bank te Rotterdam niet aangeslo ten banken in Gouda, Delft en Maassluis) aan jongeren van 11 tut 15 jaar een nieuwe vorm van dienst verlening bieden. Jongeren m de;c leeftijdscategorie kunnen met toe stemming van hun ouders een eigen bankrekening openen, waarover zij tot hun 18e contant en giraal zelf standig kunnen beschikbaar. 7e ontvangen zelf dagafschriften waarop de mutaties zijn vermeld. Van een verslaggever DEN HAAG De regering draagt actief bij tot het bevorderen van politieke druk op Zuid-Afrlka om dat land te brengen tot beëindiging van het apartheldsbeleld. Dat schrijft minister Van der Stoel in zijn antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Cvppes (PPR) Maar het regeringsbeleid houdt vol gens de minister niet in dat de regering ingrijpt in de financiële betrekkingen met Zuid-Afrika van particuliere Nederlandse instellin gen. Die instellingen, schrijft Van der Stoel, behouden een eigen ver antwoordelijkheid. door Jan Sloothaak EELDE Minister Westerterp heeft gisteren op het vliegveld Eelde persoonlijk het koninklijk be sluit over het Dollard-kanaal aan een koerier van de provincie Groningen overhandigd. De minister moest voor een andere zaak in Eelde zijn. Door zelf het document mee te nemen heeft hij het pro vinciaal bestuur een stuk in handen gespeeld dat vandaag ongetwijfeld een hoofdrol zal gaan spelen in een vergadering van provinciale staten van Gr oningen. In het koninklijk besluit, dat vrijdag al ondertekend zou worden (wat niet gebeurde), staat dat de door de provincie gevraagde concessie voor een kanaal door de Dollard niet zal worden verleend. Politiek is de zaak hoe langer hoe merkwaardiger komen te liggen. Het vorige college van gedeputeer de staten was het van harte oneens met het standpunt van de regering, die een kanaal door de Dollard desastreus acht voor het milieu en daarom vindt dat het kanaal maar binnensdijks moet kómen. Het nieuwe college is verdeeld. Een meerderheid wil met de minister meegaan. Als provinciale staten vandaag ook met het regerings standpunt meegaan, betekent dit een ommezwaai van honderdtachtig graden. Een jaar geleden namen provincia le staten een motie aan waarin het kanaal door de Dollard werd ge handhaafd. Nu stelt het nieuwe col lege van gedeputeerden (in meer derheid) voor hierop terug te ko men. Vooral door waterschappen en boerenorganisatles en ook de streekraad Oost-Groningen is zware druk uitgeoefend om de regering geen medewerking te verlenen. Het regeringsstandpunt heeft voor al in de PvdA tegenstrijdige reac ties opgeroepen. Er zijn steeds meer voorstanders gekomen voor het re geringsstandpunt. De communisten roepen nu in koor dat zij zo nodig 'om' moesten omdat de PvdA plot seling regeringsverantwoordelijk heid kreeg. De communisten hou den bij hoog en bij laag vol dat 'Brussel' er achter zit. Hun redene ring is dat de machtige Duitsers de Europese Commissie, die ook voor milieubehoud in de Dollard heeft gepleit, misbruiken om te voorko men dat Noord-Duitsland een con currerend scheepvaartkanaal in Oost-Groningen te duchten krijgt. Behalve de CPN zijn ook de VVD en het GPV voorstanders van het kanaal door de Dollard. Dit moet volgens hen snel worden aangelegd om de afwatering van Oost-Gro ningen en -Drente te verbeteren. Een binnendijks kanaal zal meer tijd vergen. Behalve verweg de grootste helft van de PvdA zal ook de PPR met het regeringsstandpunt meegaan. Alleen het CDA zal er vanmorgen eerst nog over verga^ deren. Wat zwaar weegt is dat een eventu ele beroepsprocedure de aanleg van het kanaal nog verder zal stagne ren (mogelijk zelfs vier jaar) en dat wil in feite geen van de partij en. Het CDA wil volgens fractielei der J. van der Ploeg de inhoud van het KB ook nog toetsen aan de wet. Het gaat om de vraag of dit KB niet in strijd is met een wet over 1904 over zaken als dijkaanleg en afwatering. Overögens vraagt hij zich af of vandaag al verantwoord beslist kan worden over het al of niet instellen van een beroepsprocedure omdat het kersverse document nog niet door de fracties is doorgesproken en ook niet-belanghebbenden. zoals de waterschappen. Overstromingsgevaar Een van de vragen is of Oost- Groningen werkelijk in overstro mingsgevaar verkeert. Met de aan leg van het kanaal is ook de opho ging van de dijk tot delta-hoogte gemoeid en uitstel van het kanaal vergt ook uitstel van dit werk. Het is een beetje griezelig te bedenken dat alleen de praktijk die vraag afdoende kan beantwoorden. 'Na 1953 was het beschikbaarstellen van miljoenen en het uitvoeren van werken plotseling wel mogelijk. Voor die tijd waren er ook daar stapels rapporten, maar er moest iets ernstig passeren om aan het werk te gaan', zo appeleerde het Tegenstrijdige reacties, vooral in de PvdA Groninger raadslid J. J. Matthijsse onlangs aan de overstromingsramp die Zeeland in 1953 trof. Vorige herfst lanceerde het waterschap Reiderland tijdens stormweer alar merende berichten over de sluis van Nieuw Statenzijl. Volgens rijks waterstaat was er niets aan de hand. Scheepvaart Een ander chapiter is de scheep vaartfunctie van het kanaal. Dit ls Minister Westerterp primair bedoeld voor afwatering maar het biedt Oost-Groningen ook de kans op rechtstreekse verbin ding met de zee. Bij zijn bezoek van onlangs aan Oost-Groningen zei premier Den Uyl dat die scheepvaartfunctie ook meteen zou worden gerealiseerd. In latere verklaringen van de regering is daar echter niets van terug te vinden. Volgens burgemeester mr. G. J. te Loo van Winschoten zou de premier, die toch al met lege han den aankwam, later in Intieme kring gezegd hebben: 'Ja, ik moest toch iets zeggen'. Ook minister Westerterp heeft zich in de Kamer positief uitgelaten over een scheep vaartfunctie. In zijn jongste brief aan de provincie staat echter dat dat hij het wel nuttig vindt te 'praten' over die eventuele scheep vaartfunctie. Dat kanaal moet in ieder geval een scheepvaartfunctie krijgen, of het nu al of niet door de Dollard komt, vindt de heer V.d Ploeg. Gevraagd of. gezien een%verder uit stel tegen ieders zin in toch op de vraag, daarover langer te delibere ren en eventueel in beroep gaan tot nog verder uitstel leidt, het toch verder gaan op deze weg in feite niet een prestigekwestie is, zegt hij: 'We moeten proberen dat te voorkomen, maar wc moeten we ten wat we precies doen I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11