V Aanstekelijke voorstelling Grafin Maritza 4e Stars ars 5 ei les mfiemmt Even opletten morgen! Even opletten morgen!^) Even opletten morgen! gjj Abel Herzberg krijgt de P. C. Hooftprijs Weens orkest voor het eerst in Nederland i M 89 euip Meneer van Dijk met uw spaarboekje! landbouwprijzen Brabanders noemen verplaatsing straaljagers 'onaanvaardbaar' Jan de Jong met je spaarboekje. Mevrouw Reeters met uw spaarboekje! EG-commissie: Echtelijke ruzie: man doodt vrouw Kraken waren 'vakwerk' 4 procent hoger Recreatie in Fries merengebied moet beteugeld worden Pt Politie redt jongens uit brandend hok GUI (111 jnnij.jaAoine N3anH01fl\/3AAn3IN Van der Luit Verhuizingen piano-transporten Jan van Duuren Voorbereidings- besluit Mercedes-Benz ADRI MULDER B.V. ZEEHENGELEN UV tekenakademie TROUW/KWARTET MAANDAG 2 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND -3E ADVERTENTIE Toch volle schouwburg voor Hoofdstad Operette Er,zijn nog meer complicaties: Ma ritza heeft een rentmeester in dienst, van wie zij niet vermoedt dat hij een verarmde graaf Is. die deze betrekking slechts heeft aan genomen om zijn zusje Lisa een passende bruidsschat te kunnen meegeven. Misverstanden zijn niet van de lucht, maar als in iedere rechtgeaarde operette komt als te recht: Maritza trouwt haar (ver meende) rentmeester, graaf Tassilo en baron Zsupan is dolgelukkig met Lisa. Tassilo's zuster. De Hongaarse componist Emmerich Kalman (1882-1953) heeft in 1924 van dit luchtige en onschuldige ge geven een kostelijke oprette ge maakt met veel meeslepende melo dieën en balletmuzieken. die een halve eeuw na haar ontstaan nog niets van haar frisheid heeft verlo ren. De Hoofdstad Operette opende za terdagavond haar seizoen met de première van dit werk in de Stads schouwburg. waarvan in dit seizoen tweehonderd voorstellingen gege ven zullen worden. De komende drie weken iedere dag in Amster dam. Het is geen wonder dat de Amster dammers deze première met een enorm enthousiasme hebben ont vangen en dat de 'open doekjes' niet van de lucht waren. Lizzl Schöffmann (Maritza. Jan Hander- son (Tassilo). Jacco van Renesse (Zsupan), Anita Heins (Lisa) en Margo de Boer (zigeunerin) waren weliswaar de uitblinkers, die de voorstelling droegen door hun prachtige zang en hun voortreffe lijke spel. maar zij werden op de voet gevolgd door alle andere me dewerkers in koor. ballet en orkest, die van deze operette een gave en aanstekelijke voorstelling hebben gegeven. De schitterende regie was van Alexander Pichler (Wenen) een vakman van de oude operette-tra ditie. Het orkest stond onder ver trouwde leiding van John Kapper. De fraaie balletten waren van Jack Bow en Hans de Hoog. Prachtige costuums ontworpen door Gerdago in Wenen en uitstekende decors naar ontwerp van Karei Bruckman completeerden het geheel. Van een verslaggever DEN HAAG De staatsprijs voor letterkunde, de P. C. Hooft prijs, is toegekend aan de schrij ver Abel J. Herzberg. Deze heeft de prijs (achtduizend gulden) aanvaard. De uitreiking zal la ter geschieden. De jury, die over toekenning van de prijs geadvi seerd heeft, bestond uit dr. G. W. Huygens, Hella Haase, me vrouw drs. M. G. Schenk, C. J. E. Dinaux, drs. R. H. Fuchs Ben Stroman en Wim Zaal. Abel Jacob Herzberg. die advocaat en procureur in Amsterdam was, had ook diverse functies, waaronder (van 1934 tot 1939) het voorzitter schap van de Nederlandse Zionisten bond. Als schrijver debuteerde hij in 1934 met het toneelstuk Vaderland'. In de tweede wereldoorlog was hij geïnterneerd in Kampen in Barne- veld. Westerbork en Bergen-Belsen. Hij werd in 1945 door het Russische leger in Tröbitz bevrijd. Zijn ervaringen in het concentra- Hoorzitting defensienota bijzonder nuttig' ADVERTENTIE door Jac Kort AMSTERDAM Teneinde bevrijd te worden van haar talrijke aanbidders, kondigt de mooie en rijke Gravin Maritza haar ver loving aan met de niet bestaande baron Zsupan Tot haar schrik bemerkt ze echter, dat er wel degelijk een adelijke heer is, die deze naam draagt. Hij meldt zich onverwijld aan endingt naar haar hand. In de week voorafgaande aan deze première is er enige deining ge weest in verband met het feit dat een avond tevoren Grafin Maritza op het tv-scherm werd vertoond. Men was beducht voor concurren tie. De volle schouwburg sprak ech ter andere taal. De echte operette-liefhebbers stel len zich niet tevreden met een (matige) tv-vertoning uit het bui tenland. als zij het echt kunnen meebeleven in de schouwburg. De Hoofdstad Operette gaat deze win ter haar publiek op meer dan hon derd plaatsen in ons land die vreugde verschaffen. De weduwe van de componist woonde de pre mière bij. Van een verslaggever DEN HAAG Tijdens een echte lijke ruzie heeft de 37-jarige Chine se restaurateur W. L. in diens wo ning aan de Haagse Galvanlstraat zaterdag zijn 24-jarige vrouwe Li Wan Cheung Kiu door wurging en met messteken om het leven ge bracht. Aanvankelijk vertelde hij de politie, die hij- zelf waarschuwde, het lijk bij zijn thuiskomst in de slaapkamer te hebben aangetroffen. Bij nader verhoor bekende hij ech ter de moord zelf te hebben ge pleegd. Van een correspondent GRONINGEN Dit weekeinde zijn bij twee bedrijven aan de Ulgers- maweg in Groningen met snijbrand- apparatuur een archiefruimte en een brandkast geforceerd, waarbij 3.800— gulden is buitgemaakt. De politie heeft nog geen spoor van de daders, maar noemde beide kraken 'vakwerk'. BRUSSEL De Europese Commis sie wil dat de gegarandeerde land bouwprijzen binnen de EEG met vier procent worden verhoogd. Het voorstel hiertoe wordt morgen in Burssel aangeboden aan de minis ters van landbouw van de negen die dan een speciale bijeenkomst houden. De uit 13 man bestaande commissie heeft besloten op te roepen tot een algemene prijsverhoging met in gang van 1 oktober gezien de grote economische moeilijkheden waar mee de boeren in de gemeenschap worden geconfronteerd. De verho ging van vier procent komt bij een reeks andere maatregelen die de commissie naar voren heeft ge bracht om de boeren te helpen het hoofd te bieden aan verhoogde pro- duktiekosten en dalende marktprij zen. Eén van deze andere maatre gelen is een de facto devaluatie van het Britse pond voor land- bouw-doeleinden. Ierland met na me heeft voor het zomerreces sterk voor een dergelijke devaluatie ge pleit. EEG-vertegenwoordigers van Frank rijk hebben sinds mei sterk geij verd voor een interim-verhoging van de landbouwprijzen gezien de stijgende inflatie in de kosten van grondstoffen, zoals kunstmest en olie. Landbouwcommissaris Lardi- nois was aanvankelijk tegen een dergelijke maatregel vanwege de administratieve moeilijkheden die eraan kleefden. Na de vakantie, zo verluidt in Brussel, is Lardinois er echter van overtuigd geraakt dat de uitzonderlijke moeilijkheden waar mee de boeren nu in de gehele gemeenschap te kampen hebben deze administratieve problemen on dergeschikt maken. Van een verslaggever LEEUWARDEN - De Stichting Friese Milieuraad wil zeer spoedig een provinciale wetgeving, waarmee de recreatie in het merengebied beteugeld wordt. De stichting, een federatief orgaan van verenigingen die zich bezighouden met natuurbe houd. milieubeheer enlandschaps- bescherming, zegt dit in een reactie op de beleidsnota in Friesland. Men heeft waardering voor de nota. omdat men streeft naar een be grenzing van de recreatieve ont wikkeling. Men betreurt echter dan in de beleidsnota niet gesproken wordt over kriteria van ecologische haalbaarheden. en verwijt, de samenstellers van de nota boven dien. dat er onwetenschappelijk ge werkt is. DEN HAAG Alle negen groepe ringen, voornamelijk uit Noord- Brabant afkomstig, die zaterdag op de hoorzitting over de defensienota in Den Haag aanwezig waren, heb ben een 'onaanvaardbaar' uitge sproken over de aangekondigde overplaatsing van het tweede squa dron van de vliegbasis Welschap bij Eindhoven naar Gilze Rijen. De actiegroep 'Welschap Stop' vond dat de plannen bevrorer moeten worden en dat er een studie zal moeten komen over het luchtvaart beleid in ons land De stadsgewes ten Tilburg en Breda brachten naar voren dat de komst van het tweede squadron naar Gilze Rijen het rijk ruim 110 miljoen gulden zal gaan kosten, waarvan 67 miljoen voor de verhuizing van een instituut voor geestelijk gehandicapten en twintig miljoen voor de bouw van een nieuw ziekenhuis in Tilburg. De voorzitter van de Kamercom missie voor defensie in de Tweede Kamer, de heer J. van Eisen (KVP) zei na afloop van de hoorzitting, waarvoor hij vrijdag en zaterdag ruim zestien uur was uitgetrokken, dat het twee bijzonder nuttige da gen zijn geweest. Wel vond hij dat over het algemeen de kamerleden méér over de defensiezaken weten dan de 26 organisaties, provincies en verenigingen te berde hebben gebracht. Ook vier verenigingen van officie ren hebben ernstige bezwaren tegen de defensieplannen geuit. De vereniging van marine-officieren was onder meer van oordeel dat de bezuinigingsplannen uiterst gevaar lijk zijn voor onze vrijheid. Var ut: loos moi zijn vori Tocl In I pij mer altij wer lijk, deg< gen, Jan trai 'FC ÜJkl min (ADVERTENTIE) zull< iHet )midi ;ebr Dok zag bits] 'FC Opti alles de o Twe EINDHOVEN De Eindhovense politie heeft twee jongens uit Eind hoven van de verstikkingsdood ge red door de deur van een papier- hok, waar zij een vuurtje hadden gestookt, nog net op tijd open te trappen. De jongens Jacques van de Moosdijk (7) en Ad van Wénsen (11) waren in moeilijkheden ge komen nadat de deur van het hok in het slot was gevallen. Het papier brandde toen al. Dank zij een in de buurt wonende vrouw, die de jongens op de deur hoorde slaan, kon de politie tijdig gewaarschuwd worden, eide kna pen zijn met verstikkingsverschijn selen in het ziekenhuis opgenomen. uappi ZZ9E5-60Z93-01/10:t«oo^a|D» IA I ^H?«Misua»Bee *s Burgemeester en Wethouders van Leiden ma ken bekend, dat zij voornemens zijn met toe passing van artikel 19 van de Wet op de Ruim telijke Ordening en artikel 50. lid 8. van de Woningwet aan het Bouwfonds Nationale Ne derlanden N.V. te Delft vergunning te verle nen voor de bouw van 937 woningen op een terrein in de meest westelijke deel van de Merenwijk. kadastraal bekend gemeente Lei den. sectie S, nrs. 419, 420 en 427 (allen ge deeltelijk). Het bouwplan met toelichting ligt gedurende veertien dagen na de datum van verschijning van dit blad ter gemeentesecretarie (Stadhuis, afdeling Volkshuisvesting en Openbare Wer ken, kamer 319) voor een ieder ter inzage. Een ieder wordt in de gelegenheid gesteld bin nen deze termijn schriftelijk bezwaren bij het College van Burgemeester en Wethouders In te dienen. Leiden, 2 september 1974. Begrafenisonderneming i Haagweg 31 - Leiden Tel. 23574 tiekamp vormen een belangrijk uit gangspunt voor zijn volgende letterkundige werk: 'Amor Fati'. het in Bergen-Belsen geschreven dagboek dat als 'Tweestromenland' in 1950 verscheen, de 'Kroniek der jodenvervolging' in 1949 als bijdra ge voor 'onderdrukking en verzet'. Zijn toneelstuk 'Herodes' werd in het Holland Festival in 1957 opge voerd en twee jaar later 'Saul's dood' met Albert van Dalsum in de hoofdrol. Als correspondent van de Volkskrant schreef Abel J. Herzberg over het proces-Eichmann. Deze verslagen werden later gebundeld in 'Eichmann in Jeruzalem'. De geschiedenis van een Joodse emi grantenfamilie stelde hij te boek in 'brieven aan mijn kleinzoon'. Over advocaten en hun cliënten ver scheen twee jaar geleden 'Om een lepel soep'. In een geromantiseerd levensverhaal publiceerde hij dit jaar de 'Memoires van koning Herodes'. Eerder kreeg hij de Wij nand Francken-prijs, de Jan Cam- pert-prijs, de toneelprijs van Am sterdam. de Vlsser-Neerlandia-prijs en de zilveren penning van de stad Amsterdam. uitzendbureau de koning Telef. 01710"-31710 Korevaarstraat 33 Leiden '«jasu; in binnen- en buitenland. Onder garantie. Verwarmde bergplaats voor inboedels. Middelstegracht 36 Leiden - Tel. 25468-24060 De Burgemeester van Lel den maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie (stad huis. kamer 316) voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de gemeente raad d.d. 26 augustus 1974. nr. 198 waarbij wordt ver klaard. dat een herziening van het geldende bestem mingsplan wordt voorbe reid voor de op de teke ning 20 ST 5529 met stip pellijnen aangegeven ge deelten van de Merenwijk. Leiden. 2 september 1974. door Adr. Hager DEN HAAG Op doorreis van Engeland naar Finland was Di%0' Wiener Symphoniker in de gelegenheid slechts één concert in Neheef derland te geven. Het was vrijdagavond in het Haagse Congress® gebouw dat men kennis kon maken met dit 75 jaar oude ensemble*^" een kennismaking overigens waarvoor de Hagenaars niet stornjpra kwa spireren. Met name de blazers toonden in dit werk hun kwaliteijTE ten op een hoog niveau. koh Glulini vertelde het verhaal vaipc Egmont, zoals door Beethoven in d(n gelijknamige ouverture in note%iet vastgelegd, op een even indrukma- kende als bitse wijze. Eerder eeL^™ vertoon van orkestrale mogelijkhe^ den dan van ontroerende schoon: I heid. Die Wiener Symphoniker, voor he eerst in de driekwart eeuw van hui;-, bestaan in ons land, sloot het kort bezoek af met een vertolking vat de symfonie nummer één vat Brahms. Een bijna honderd jaa oude partituur, doch iedere maa1* ademt levende muziek, puur en fas cirterend. Voor een orkest een ide aal werk om op velerlei kwaliteitefy te demonstreren. Geen» wonder van schoonheid dirr» ensemble, doch een orkest dat steur1 nend op een rijk verleden in staa^r is zich eervol op het internationallPiet podium te presenteren. Giulini, dfr^g laatste jaren weinig meer in on^ land, bleek nog immer de maestrr.d" die bezielend werkt en die in staa£ich is zijn persoonlijke visie zo op zijgesl toehoorders over te brengen. dajR0b men zich graag in de ban van ziJU-joi meesterschap laat dringen. Van kpits liepen. Dirigenten met grote namen waren in de loop der jaren aan dit orkest verbonden. Herbert von Karajan had tien jaar lang de leiding en eenzelfde periode Wolfgang Sawa- lisch. In een eerder stadium stond de legendarische Furtwangler voor het orkest en met Josepf Krips maakte men enkele jaren geleden een toernee door Amerika. Een nieuwe periode werd vorig jaa): In geluid met de benoeming van de 60-jarige Italiaan Carlo Maria Giu lini tot chef-dirigent. Wellicht dat één programma-on derdeel er oorzaak van was, dat de zaal meerdere lege ruimten ver toonde. Het werk van Paul Hinde- mith (het programma verzuimde te vermelden dat hij in 1963 is overle den) is in ons land nu eenmaal weinig geliefd. De symfonie, sa mengesteld uit de drie delen van de opera Mathis der Maler is inmid dels veertig jaar oud en naar mijn persoonlijke opvatting verouderd. Giulini en zijn Weense orkest heb ben ondanks een voortreffelijke in zet en voorbeeldig spel die mening niet kunnen wijzigen. Het was dui delijk, dat Guilini in deze muziek gelooft en dat hij vanuit dat geloof de orkestleden heeft weten te ln- e a, a'Ji LP813 bocrvr vign zuinig von huis uit Inde serie lichte vrachtwagens, typen LP608-LP913,biedt Mercedes-Benz u een uitge breide keuze. Met 4 en 6 cilinder dieselmotoren van 85 of 130 DIN-pk. Met een bruto laadvermogen van 4 tot 6 ton. Hoge topsnelheid. Informaties worden u gaarne verstrekt door: Automobielbedrijf Rijnsburgerweg 86b RIJNSBURG telefoon: 01718-13468 Boei doet krijg bal jtege wooi Kees antv |sie bal Cou] ren ma l Stou kon wan mini teen [Pot Wen Tels lielfl zelfs spee Oc door Iwan Garay en Cor van Heugten Handboek voor het vissen op kabeljauw, zeebaars, makreel, harder, geep, bot, schar, tong, enz. Met een overvloed aan praktische aanwijzingen. Gebonden f 14,50 Verkrijgbaar in de boekhandel LI. VEEN WAGENINGEh Mevrouw G.V.-IV. te B. (52) 7k bel m'n zuster op en zeg, jij hebt altijd zo'n geluk, kan jij voor mij niet eens een gebruikte brommer op de kop tikken. Ze zegt mijn geluk Is dat Ik die kleine rubriekadvertenties in de krant heb uitgevonden. Dat was de beste tip die Ik ooit van een zuster heb gekregen. M'n zoon Jan bromt er goed van. Tevreden zijn ze alleen nooit Ik heb ook nog een plck-up nodig, zegt Ie.' Het dagblad Is een tevreden kontaktadres. ars aemula naturae pieterskerkgracht 9 leiden op de volgende cursussen kunnen nog enige leerlingen geplaatst worden. tekenen (dinsdag) etsen (dinsdag) pottenbakken (zaterdagochtend) (tijdens deze kursus wordt aandacht besteed aan alle facetten van het pottenbakken en glazuren). overige kursussen vol. aanmelden aan de school, (binnenplaats) 's avonds tus sen halfacht en halftien. Anne-Marie Boberg en Elsie Svennas met speelse en praktische toepassingen Macramé is in! Uitgaande van enkele basisknopen kunt u allerlei leuke werkstukken maken zoals een vlotte ceintuur, een leuke schoudertas, een hesje, een halsketting, een gordijn. Voor het knopen heeft u praktisch geen ander gereedschap nodig dan... uw eigen vingers. Knoop voor de aardigheid eens een stukje en ervaar hoe gemakkelijk het isl Lees het boek - en ga van start! Met meer dan 200 foto's en talrijke tekeningen Verkrijgbaar ia de boekhandel f 13,50 ZOMER ft KEUNING-WAGENINGEN Var DE! Zuic mee Spa: po 1 Iclub na jpres teen Ivan afge se-vi gaai veld maa hoei kun: iploe jmoo Ispee de deel Afga natu maai goed dedif burg uit voori Mom dedii va 11e Meul ZO Z( gewe kan iduik geva op 1 gtijd

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8