rass gispt Ford 3ver vlootbases Even opletten morgen! Reconstructie van ramp in Zagreb Even opletten morgen! [ïjj Griekenland wil berechting van militaire leiders Even opletten morgen! Rabin: Palestijnse staat is het einde van Israël Mevrouw Gommers met uw spaarboekje! Liesbeth Bakker met je spaarboekje. Meneer Pronk met uw spaarboekje! (resident neemt uitspraak niet terug Koninklijke familie in Ethiopië onder zware kritiek Meer dan 120 doden en 150 gewonden ianzer dreigde (iet aftreden het weer Wisselvallig weerrapporten Premier Kirk van Nieuw Zeeland overleden Slechte motoren in Kerncentrales V.S. DUW'KWARTET MAANDAG 2 SEPTEMBER 1974 BUITENLAND/WEER T5/K7 'ASHINGTON (Reuter/ UPI) President Ford heeft nu reeds een kritiek in het officiële Sowjet-persbureauTass te pakken, zoals Nixon die nim- ier heeft ehad. ïm werd een 'betreurenswaardige izorgvuldigheid' verweten in zijn '.spraak over de noodzakelijkheid n uitbreiding van de marine-fa- iteiten van het Britse eiland Die- Garcia in de Indische Oceaan. zie dit niet als een uitdaging n het adres van de Sowjet-Unie'. d Ford gezegd, 'want die heeft al ie vlootbases in de Indische Oce- n.' Dit nu wordt hem door Tass ralijk genomen. Het schrijft dat rd 'ongelukkigerwijze door zijn if verkeerd is ingelicht.' r zijn geen drie en er is zelfs niet n Sowjet-vlootbasis in de Indis- e Oceaan', aldus de Tass-com- pntator Krasikow, die algemeen acht wordt de gevoelens van het remlin weer te geven, middels heeft de woordvoerder ranaten in kerk op hilippiinen, 50 doden &NILLA (Reuter) Ongeveer 50 rpsbewoners hebben het leven rloren en velen zijn gewond ordat islamitische opstandelingen rige week zonaag granaten in n kerk en een school wierpen op t Filippijnse eiland Mindanao. Er iren 150 rebellen bij de aanslag trokken. !t departement van defensie ïldt dat militairen een eiland iht bij Mindanao hebben vero- "d. dat door de rebellen als op- gplaats werd gebruikt. Er is meer n een week om het eiland ge- cchten. Twee soldaten en 43 op- indelingen lieten het leven. Manilla wordt voorts melding maakt van het ontdekken van h communistisch komplot tegen regering. >DIS ABEBA (AFD) De Ethio- ;che provincie Wollo waar zeer el mensen van honger zijn omge- inen. is tot rampgebied verklaard, heeft kolonel Tessema, verlion- n aan het comité ter bestrijding n de droogte, vrijdag in Addis eba meegedeeld. van president Ford medegedeeld dat deze bij de verklaring blijft die hij eeraer heeft afgelegd, dat de Sowjet-Unie drie bases in de Indis che Oceaan heeft. Het ministerie van defensie heeft de verklaring toegelicht met de mededeling dat die bases zijn gevestigd in Berbera (Somalië). Umm Qasr (Irak) en in Aden (Volksrepubliek Jemen). Eerder deze week had de Prawda reeds het commentaar geleverd dat, de uitbreiding van de marinebasis Diego Garcia de vrede en de stabi liteit in dit gebied zou ondermij nen. En nu vulde Tass aan dat het eiland tot een sterke basis zou wor den omgebouwd door de aanleg van een vliegveld voor zware straal vliegtuigen, benzine- en munitiede pots. een marinehaven en militaire barakken. De Tass-commentator citeerde met kennelijke instemming een rapport van de directeur van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA. Wil liam Colby, die tot de Senaatscom missie van de strijdkrachten had gezegd dat deRussische aanwezig heid in de Stille Oceaan vergelij kenderwijs niet indrukwekkend is en dat de uitbreiding ervan zou afhangen van wat de VS in de Indische Oceaan gaan doen. Het commentaar van Tass was in zoverre opmerkelijk dat waarne mers in Moskou zich niet herinne ren dat de vroegere president Nixon persoonlijk werd becritiseerd wegens het bevorderen van een po litiek die het Kremlin afkeurde. President Ford overweegt een voor waardelijke amnestie-regeling voor Amerikanen, die onderdoken of de serteerden in verband met de oor log in Vietnam. Een beslissing hier over zal pas volgende week vallen. Dit heeft een functionaris van het Witte Huis bekendgemaakt. Ford had zaterdag een gesprek van twee uur met minister van defensie James Schlesinger en diens collega van justitie William Saxby. Hij hoorde voorstellen aan die tege moetkomen aan de problemen van duizenden dienstweigeraars en de serteurs die onderdoken of naar het buitenland vluchtten. Een van de voorstellen, afkomstig van het Pen tagon, zou beogen om amnestie te verlenen aan degenen die opnieuw hun trouw aan de Verenigde Staten zouden bevestigen en alsnog tot een maximum van 18 maanden burgerdienst zouden willen verrich ten. Verscheidene dienstweigeraars, die in het buitenland verblijven, heb ben al doen weten dat zij geen voorwaardelijke amnestie zullen aanvaarden omdat zij huns inziens terecht niet hebben willen deelne men aan een onwettige oorlog. TEL AVIV-CAIRO (Reuter. AP) Israëls premier Yizak Rabin heeft zich fn een toespraak tot nieuwe immigranten in Tel Aviv buigzaam in onderhandelingen met de Arabi sche landen betoond, maar onver- biddellijk in zijn afwijzing van een Palestijnse staat op de westelijke Jordaan-oever. 'Om vrede te krij gen is het niet genoeg om tegen onze buren te zeggen dat we vrede (ADVERTENTIE) wensen', zei hij. Volgens hem zal de weigering om compromissen te sluiten voor Israël op een nieuwe oorlog uitlopen. Maar wat betreft de eis van terugtrekking uit al het in 1967 bezette gebied en de vesti ging van een Palestijnse staat op de westelijke Jordaan-oever, zei hij: 'hiervoor zouden de Arabieren danbereid zijn om ons iets in ruil te geven dat op vrede lijkt. Maar ik denk dat instemmen met zo n op lossing het eind betekent van de Joodse staat'. De Egyptische minister van buiten landse zaken Fahmi heeft bij de Arabische landen aangedrongen op een zorgvuldige gemeenschappelijke politiek omdat de crisis in het Mid den-Oosten volgens hem nu een stadium heeft bereikt waarin Israël moet kiezen tussen een rechtvaar dige oplossing of een nieuwe oor log. Hij zei dit op een vergadering van ministers van elf Arabische landen die voorberedingen treffen voor een nieuwe topconferentie in oktober. Om de moeilijkheden van al dan niet deelnemen aan de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie aan het voorgenomen vredesoverleg in Gneève te omzeilen, zouden de ministers de VN om een apart de bat over de rechten der Palestijnen willen verzoeken er geen debat bin nen het raam van een Midden- Oosten-regeling in Genève. Volgens een bericht in het blad Akhbar El Jom heeft president Sadat besloten als premier af te treden en dr. Abdel Aziz Higazi. zijn vice-premier, opdracht te geven een nieuw kabinet te vor men. Hij zou tevens een zodanig wijziging van de grondwet aan het parlement willen voorleggen dat de president en de vice-president voortaan rechtstreeks gekozen wor den. Een beeld van de reusachtige ravage op het station van Za greb. ADDIS ABEBA (Reuter) Het Co mité voor de Strijdkrachten heeft leden van de koninklijke familie en van de aristocratie ervan beschul digd hun geld naar het buitenland gezonden te hebben inplaats van het in Ethiopië te investeren. De Ethiopische radio citeerde stafschef Aman Andom, die in een toespraak tot troepen in Eritrea gezegd heeft dat de Ethiopische leiders in het verleden steeds aangestuurd hadden op verrijking van de rijken en ver dere verarming van de armen. Het comité heeft ook krachtig het gebruik van openbare middelen tot opvoeding van kinderen van de elite in het buitenland gehekeld. Het rsultaat daarvan was dat er 'onbekwame en bedorven' kinderen naar het buitenland werden ge stuurd en dat er 'drugverslaafden terugkwamen die aan het land geen enkele dienst konden bewijzen maar het slechts besmetten met sociale ziekten'. De gemeenteraad van Addis Abeba heeft inmiddels een bedrag van ruim 12.000 gulden, die hij bestemd had voor de viering van Haile Se lassi's 82ste verjaardag, overge maakt aan de slachtoffers van de droogte in het noorden. ZAGREB (DPA, UPI) Het spoorwegongeluk in de Joegosla vische stad Zagreb wordt woensdag met een trein uit de Duitse bondsrepubliek gereconstrueerd. Bij dit ergste spoorwegongeluk in Joegoslavië, dat vorige week vrijdagavond gebeurde, zijn meer dan 120 doden en ruim 150 gewonden gevallen. Het juiste aantal slachtoffers staat nog niet vast. De bloedproeven bij de twee gearresteerde bestuurders zijn negatief uitgevallen. De rege ring had zondag tot nationale rouwdag verklaard. Met de reconstructie van, het onge luk wil de Joegoslavische overheid achter de oorzaak komen. Volgens de politie heeft de hoofdbestuurder verklaard dat de remmen geweigerd hebben. Bovendien, zo zegt hij, stond achter het niet werkende voorsein het inrijsein op veilig. Een officiële commissie van onder zoek zou tot de slotsom zijn geko men, dat het inrijsein op rood heeft gestaan en dat de bestuurder van de verongelukte trein met ruim 90 km per uur de op dat traject toegestane snelheid bijna heeft verdubbeld. Zondagmiddag waren er 121 lijken gevonden. Maar er is ook nog een hoeveelheid lichaamsdelen die bij elkaar gezocht moeten worden. Het wordt niet uitgesloten geacht dat er 150 mensen zijn omgekomen. Fami- ADVERTENTIE) S. PAZ (AFP, Reuter, UPI) president van Bolivia, Hugo Inzer, heeft het afgelopen jekeinde gedreigd met aftre- in. Later trok hij echter op ver- ek van de strijdkrachten zijn jtslagaanvraag in. Op dat mo- ent heerste er in de Boliviaan- hoofdstad een zeer gespan- n sfeer. 48-jarige Banzer kwam aan de icht bij een bloedige coup* in gustus 1971 toen de strijdkrach- het links gerichte, regiem van ïeraal Juan Fosse Torres omver- »rpen. Banzer slaagde er in dsdien de macht in handen te Uden ondanks tal van pogingen paleisrevoluties. Banzer had nvankelijk plannen bekendge- lakt volgend jaar verkiezingen te uden voor terugkeer van zijn ld naar een democratisch be tid, maar later stelde hij zijn innen voor onbepaalde tijd uit. n bewind heeft de steun van een ilitie van rechtse- en centrum- rtijen. it Chileense staatshoofd generaal igusto Pinochet heeft gezegd dat plannen zijn politieke gevange- n, die sinds de staatsgreep van Member vorig Jaar vast zitten, Ij te laten. ngeveer 500 mensen in Chili met n strafregister zijn dit weekeinde arresteerd tijdens een gezamen- ke actie van politie en leger in n arme wijk van de Chileense lofdstad. De operatie in het gb- ed van Violeta Parra was deel |n het streven van het militaire iwind de bevolking van criminele ementen te bevrijden, zo werd izegd. Ongeveer 5.000 mensen Êrden ondervraagd tijdens de ac- S die zeven uur duurde. Degenen ;e een strafregister hadden werden aar een kamp in Noord-Chili ge- Inden om te werken voor het élzijn van de gemeenschap'. Nadat zaterdag op het vliegveld Eelde nog 29 graden Celsius was aangetekend hebben storingen de zomer snel uit Nederland verdre ven. Gistermiddag was het plaatse lijk circa tien graden kouder dan zaterdag. Voor deze kop is een de pressie boven Ierland verantwoor delijk geweest. Dit minimum diepte uit tot circa 995 millibar, waardoor een hogedruk gebied met mooi weer boven Skandinavië in onze omgeving niets meer had te vertel len. Nabij het centrum van de de pressie, namelijk in het zuid-Ierse Rosslare werd zaterdagavond 48 millimeter water uit onweersbuien gemeten, gevallen in twaalf uur. Ook ons land kreeg nattigheid, maar minder. Voor zover bekend ivas Gorredijk met dertien millime ter, zondagmorgen gemeten, één van de nattere plaatsen. Stuttgart meldde tien millimeter. Manchester Kassei en Embden negen millime ter. In het noorden van het land werd hier en daar op zaterdagavond met flinke tussenpozen ook onweer waargenomen, ongeveer vijf a zes ontladingen. Nu de depressie nog altijd boven Ierland verblijft, hoe ven we de eerstkomende dagen niet op een doorgaande verbetering te rekenen. Zoals bij stationaire de- pressie's het geval is. wordt in de hogere niveau's eerder koudere lucht ingevangen dan aan de grond, waardoor er vooral aan de continentale zijde Van de depressie, grote kans is op buien, waarvan sommige met onweer. Het blijft de eerste helft van deze week dan ook wisselvallig met van tijd tot tijd regen uit randstoringen gevolgd door opklaringen. De tem peratuur blijft op een middagni veau van achttien a twintig graden C. wat gematigd te noemen is. En dat terwijl oost-Europa, de Oost zee staten en de Middellandse zee- landen voortgezette zonneschijn hebben. De zomer van 1974 is volgens het KNMI koud. maar overigens, gelet op de temperatuur en zonneschijn, normaal geweest. Opvallend ivas het ontbreken van werkelijke warmtepieken van enige duur. Ook steeg het kwik maar moeizaam bo ven 25 graden Celsius. De Bilt telde slechts zeven zomerse dagen in de klimatologische zomer (1 juni t.m. 31 augustus) tegen 18 normaal, waarvan 5 in augustus. Sedert het begin van de waarnemingen in 1849, dus over de voorafgaande 125 jaar. was het absolute zomermaxi- mui**jn de Bilt nooit eerder zo laag gewr-< Amsterdam licht bew. 20 0.6 Be Bilt zwaar bew. 19 1 Deelen half bew. 19 1 Eelde zwaar bew. 21 0 Eindhoven licht bew. 19 0.1 Den Helder half bew. 20 2 Luchth. R'd licht bew. 19 0.1 Twente regen 19 0 Vlissingen licht bew. 18 1 Zd. Limburg licht bew. 18 0 Aberdeen regen 16 0.4 Barcelona zwaar bew. 26 0 Berlijn licht bew. 22 0 Bordeaux zwaar bew. 22 2 Brussel onweer 18 1 Frankfort regen 21 1 Genève regenbui 21 0.1 Helsinki onbewolkt 20 0 Innsbriick zwaar bew. 22 0 Kopenhagen regen 23 2 Lissabon zwaar bew. 23 0 Locarno zwaar bew. 20 0.2 Londen regenbui 18 16 Luxemburg regenbui 14 5 Madrid half bew. 28 0 Malaga onbewolkt 30 0 Mallorca licht bew. 29 0 München zwaar bew. 21 0 Nice licht bew. 24 0 Oslo onbewolkt 25 0 Parijs zwaar bew. 19 1 Rome zwaar bew. 28 0.4 Split zwaar bew. 28 0 Stockholm onbewolkt 21 0 Wenen zwaar bew. 22 2 Zürich zwaar bew. 20 0 Casa Blanca half bew. 24 0 Las Palmas onbewolkt 26 0 s OPKLARINGEN HAGEL BEWOLKING lieleden van de slachtoffers helpen bij de identificatie. Men verwacht dat het nog wel een week zal duren voordat alle doden zijn herkend voor zover herkenning mogelijk is. Er zijn vermoedelijk geen buiten landers onder de slachtoffers. Het overgrote deel van de passagiers bestond uit Joegoslaven. die van vakantie naar West-Duitsland te rugkeerden. In een bocht voor het station vloog het eerste treinstel van een trein met tien rijtuigen uit de rails. Door de grote snelheid raakten vervol gens ook de negen overige rijtuigen uit hun baan, en ploegden zich door het perron. De diesellokomo- tief kwam pas na 400 meter tot stilstand. Een mast van de boven leiding scheurde de wagens open voordat ze omsloegen. WELLINGTON (Reuter/UPI) Pre mier Norman Kirk van Nieuw Zee land is zaterdag op 51-jarige leef tijd aan een hartaanval overleden. Kirk had na zijn grote verkiezings overwinning als aanvoerder van Labour in december 1972 de top van zijn politieke loopbaan bereikt. Zijn dood is een bijna onoverkome lijk verlies voor de Labourpartij die dankzij zijn ijver ernstige interne conflicten te boven kwam. In de internationale politiek maakte hij naam door zijn krachtige actie te gen de Franse kernproeven in de Stille Oceaan en door een duidelij ker op Azië gerichte politiek. Kirk was een pleitvoerder voor een zoda nige verandering van de ZOAVO, de Zuidoost-Aziatische Verdedi gingsorganisatie, dat deze geheel georiënteerd zou worden op de so ciaal-economische behoeften van de regio. Kirk riep ook nogal een stormpje op in Nieuw Zeeland, waar rugby bijna een religie is. door een Zuidafrikaans rugby-toer- nee te weigeren zolang er geen interraciale ploeg op basis van ca paciteiten zou worden samenge steld. WASHINGTON (Reuter) De vei ligheidssystemen van zeven Ameri kaanse kernreactoren bevatten on deugdelijke elektromotoren die zijn geleverd door de firma Westinghou- se. Deze beschuldiging van de repu blikeinse senator Mark Hatfield is kaanse Commissie voor atoomener gie AEC, die onder andere belast is met het toezicht op de veiligheid. De motoren voldeden niet aan de eisen die in het bouwcontract wa ren vastgelegd, zo bleek uit een onderzoek van de AEC, hoewel an derzijds de kwaliteit wel voldeed aan de veiligheidseisen van de AEC. Toch neemt de commissie het inci dent ernstig op. De zaak kwam aan het licht door een tip van een voormalige constructeur van Wes- tinghouse, die binnen het bedrijf geen gehoor had gevonden voor zijn bezwardn. 'Nu de veiligheid van kerncentrales door een groot deel van het Ameri kaanse publiek in twijfel wordt ge trokken', aldus senator Hatfield, 'betekent de onverantwoordelijk heid van Westinghouse een klap voor de nucleaire industrie. ATHENE (AP. Reuter, UPI) De Griekse minister van buiten landse zaken, George Mavros, heeft gezegd dat op z'n minst enkele leden van de Griekse militaire regimes van de afgelopen jaren zullen worden berecht. Het Griekse volk vindt dat er re kenschap moet worden afgelegd maar het gaat om het juiste tijd stip, zo zei de bewindsman tegen het Amerikaanse weekblad Time. Naar zijn mening moet worden ge wacht tot na de verkiezingen. Een 'regering van het volk zal dan zeker een gerechte straf wensen voor de genen die tijdens zeven jaar dicta tuur en tirannie in dit land misda den hebben begaan', aldus Mavros. Volgens de minister zal de Griekse terugtrekking uit de NAVO de ge hele westelijke defensiestructuur uitéén doen vallen. 'Maar wij kun nen de verantwoordelijkheid voor de veiligheid in de westelijke we reld niet alleen dragen in een perio de waarin wij botweg door 'een lid staat van het Atlantisch bondge nootschap worden aangevallen' (Turkije: red.). De Griekse premier Constantine Karamanlis heeft Turkije ernstig gewaarschuwd dat Griekenland de strijd om Cyprus zal voortzetten tot een rechtvaardige oplossing is be reikt, ongeacht hoeveel tijd en of fers dat zal kosten. De Griekse premier sprak op een massabijeen komst in Saloniki, de eerste sinds hij op 24 juli uit ballingschap te rugkeerde om een burgerregering te lelden. Inmiddels hebben Turkse militai ren. gesteund door tanks, dit week einde voor korte tijd het "Grieks- Cyprische dorp Akheritou bezet, dat vlak bij de Britse basis Deklielia ligt. Dit heeft een woordvoerder van de regering in Nicosia bekend gemaakt. Tijdens de ontruiming van het dorp namen de Turken 15 personen als gijzelaars mee. Korte tijd later trof men even buiten het dorp de lijken van een 68-jarige man en 60-jarige vrouw aan. Zij waren geblinddoekt en hun licha men waren doorzeefd met kogels, aldus de woordvoerder. Zaterdag hebben Turkse troepen het dorp Achna ten zuiden van de Atilla-lijn tussen Famagoesta en Larnaka be zet. Mogelijk zijn zij van plan door te stoten naar de Cyprische zuid kust. Grieks-Cyprioten zeiden gister avond bang te zijn dat de Turken de hele provincie Famagoesta wil len innemen, hoewel zij later een deel van hun posities hebben ont ruimd. Brits-Z.-Afrikaanse oefeningen gehekeld LONDEN (AFP) Een aankondl- ging zondag over gezamenlijke oe feningen van de Britse en de Zuid- af rikaanse marine heeft in Britse politieke kringen een storm van protesten veroorzaakt. Een van de talrijke labour-afgevaardigden die een reactie gaven, was Frank Al- laun. Deze zei dat Labour, dat zich krachtig verzet tegen de apartheids politiek, niets zou moeten doen dat de indruk zou kunnen geven dat men deze politiek aanvaardt. De Anti-Apartheidsbeweging zond protestbrieven aan premier Wilson en de secretaris-generaal van de vakcentrale T.U.C. De oefeningen zullen woensdag voor de kust van Simonstown wor den gehouden. (ADVERTENTIE) HOOG WATER Vltsslngen: 2.49-14.54, Haringvlietsluizen: 4.21-16.42. Rotterdam: 5.32-17.30. Schevenlngen: 3.56-16.16. IJmui- den: 4.29-16.49. Den Helder: 8.45-20.43. Harlingen: 10.52-23.07. Delfzijl: 0.49-12.52.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7