dag, maandag DE KICK VAN JEROEN KRABBE Bonn leent Italië 2 miljoen dollar 'Je merkt of je aansluiting hebt, het zit in de lucht' it Tailleur' van Esterel Het geloof van Lenny Kuhr Gerard gaat met Gerard Mounties uit elkaar? Nieuw bont van Ronald '"'llii Om uit economische moeilijkheden te komen Hoogovens willen uitbreiden Auteurs en uitgevers bundelen reprorecht Mavo-ouders voor Frans op scholen TROUW KWARTET MAANDAG 2 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND T6 K6 door hette visser Hij heeft een mooi huis, een lieve vrouw, twee gezonde kinderen, iedere avond volle zalen en bovendien brengt de STER-reclame een prima stukje beleg op de boter ham van Jeroen Krabbé. Kortom: een gelukkig theater mens en dat kom je vandaag de dag maar zelden tegen. Het is klagen alom: kommer en ellende in de toneelwe reld. Vandaar dat het ons interessant leek om de play- boy-achtige toneel-acteur eens op te zoeken teneinde hem zijn geheim te ontfutselen. Een riant benedenhuis met een serre die wel een broei - plaats van een stadsplanterij lijkt. Beneden ligt de lom merrijke tuin. waarin Krabbé met schoffel en schaar nog wel eens het mes wil zetten. Veel tijd heeft hij daar echter niet voor. want hij is druk bezig met voorbereidingen voor nieuwe toneelprodukties. Dat is opmerkelijk, want sinds het Westland goed geld verdiende aan de tomaat- gooiers is er weinig of niets gebeurd in de toneelwereld. Maar Krabbé heeft samen met collega's als Guus Her mus en Mary Dresselhuys en producent Joop van de Ende dé oplossing gevonden. Het moet afgelopen zijn met het buiskluisteren, het bioscoop bezoek kan best iets minder en we moeten ook niet meer zo vaak bij elkaar op visite komen. Want de theaters stromen weer vol, dankzij een uiterst eenvoudig. doch daarom niet minder slim plan. Jeroen: 'We zijn met een aantal mensen om de tafel gaan zitten: Guus Hermus. Ko van Dijk. Willeke Albert!. Mary Dresselhuys. ik en Joop van de Ende. Nou. we be dachten dat we best volle zalen konden krijgen met goeie stukken, gespeeld door goeie spelers en geregisseerd door een goeie regisseur. Ie dereen kon dan met toneel stukken komen en dan zoch ten we er verder mensen bij. Ik zag bijvoorbeeld veel in 'Slippers' (dat we momenteel in Amsterdam spelen) en we kwamen tot de conclusie dat Willeke. Guus en Mary daar aan mee konden doen. Producer Joop van de Ende ging de schouwburgdirecties polsen en kon zo'n honderd uitkopen organiseren, zoals dat heet. Toen zijn we gaan draaien. Er werd een besloten vennootschap opgericht en we komen na zo n honderd voor stellingen precies rond: niks gewonnen en niks verloren. Iedere volgende voorstelling brengt dan winst op. Zo doen we dat straks ook met 'Cyra no de Bergerac', in feite een peperdure produktie met vijf enorme decors en wel zestig costuums. Guus Hermus speelt de hoofdrol en Ko van Dijk regisseert de zaak. Geen enkel gesubsidieerd gezel schap durft zoiets aan. Wij wel. De gemeente Rotterdam betaalt er het één en ander aan en verder ook de KRO die het op de televisie brengt vanwege haar vijftigjarig be staan. Dit ls gewoon een za kelijke aanpak, die de gesub sidieerde groepen niet hebben. Of ze daar te sjiek voor zijn? Ik weet het niet. Wel zie ik de toekomst voor de gezelschappen verschrikke lijk somber in'. Volgens Krabbé blijven er één of twee gezelschappen over die met subsidie blijven draaien en daardoor ook ex perimenteel toneel kunnen brengen. 'Da's een vorm die móet blijven, natuurlijk'. Ver der gelooft Jeroen dat het allemaal van die groepjes zul len worden zoals hij al met een paar mensen vormt. 'Wat erg verdrietig is daardoor: er komen veel mensen op straat te staan. Je kunt je niet meer voor een seizoen lekker aan een goed betalend gezelschap binden of je nu moet spelen of niet, of ze een rol voor je hebben of niet. Het gaat de zelfde harde situatie worden als in Engeland. Daar lopen ook erg veel leuke acteurs en actrices rond, maar het komt het toneel wel ten goede'. Het blijft schaven We zuchten ervan, maar moe ten toegeven dat Krabbé het JEROEN KRABBé: 'Tja, er zullen in de toekomst wel een hoop acteurs zonder werk zitten.' (foto: Ronald Sweering) allemaal goed ziet. Bovendien is daar het keiharde bewijs van het toneelstuk 'Slippers', dat nu al een paar honderd voorstellingen heeft gehad. Vijf jaar geleden speelde Krabbé dit stuk al. maar 'nu doe ik het een stuk beter, al blijft het schaven. Er is bij voorbeeld een scène die ik absoluut niet goed doe. Daar werk ik nog iedere avond aan. Ik houd van lange serie's Heerlijk erken. Of ik ooit wel eens met een rot-humeur de planken opkom? Nou, kijk. vlakvoor een voorstelling ben ik niet te genieten. Als ik om zeven uur de schouwburg bin nenkom. dan denk ik: hè. bah. heb ik nou dat hele eind met de auto gereden om hier weer een avond te gaan spelen. Dan drink ik koffie en zit alleen in een hoek. Het zijn geen zenuwen, maar ik heb gewoon geen zin. En dan, zo tegen acht uur. dan door ijdelheid gedreven, kijk ik in de zaal die dan weer vol zit en ja, ineens heb ik weer zin!' Hij legt uit wat het is om 'contact met het publiek te hebben'. Uit beleefdheid zegt het publiek uiteraard niets terug, wanneer de acteurs aan het woord zijn. Dat is een goede gewoonte, waaraan ie dereen zich keurig houdt. Je roen: 'Je merkt het of je aansluiting hebt, dat voel je, het zit in de lucht en ik vind het een ontzettend lek ker gevoel. Het is het meest lekkere gevoel dat je als speler kunt hebben: dat je merkt dat de mensen het fijn vinden. Als je wilt kun je ze met je spel doodstil krijgen en een volgend moment laat je ze verschrikkelijk lachen. Tja, het geeft mij een enorme kick'. Een andere kick verkrijgt de heer Krabbé door te eten. In de afgelopen vakantie heeft hij zich weer in allerlei dië ten verdiept en er zijn weer vele ponden afgegaan. Mo menteel staat er een 'oud stuk taart' in de koelkast, iets dat vroeger niet mogelijk zou zijn geweest. In huize Krabbé verdween de taart in de ma gen van de gezinsleden en niet in koelkasten of andere bewaarplaatsen. Ondanks lijnproblemen wordt er toch goed getafeld bij de Krabeet- jes, al is het wel lastig met een acterende vader: die moet vroeg in de avond, vaak al 's middags in de auto naar uithoeken van ons land. Daarom eet mevrouw Herma Krabbé driehonderd avonden per jaar alleen met de kin deren. 'Maar ben ik thuis, dan sla ik aan het koken, trouwens boodschappen doen vind ik ook een prima bezig heid'. Uiteraard dringt zich ook de vraag op of er tussen Jeroen en zijn tegenspeelster Willeke Alberti misschien 'iets moois is ontstaan'. Jeroen moet er hartelijk om lachen. 'De mensen denken en zeggen zoveel. Ik bedoel, ja, goed, we hebben nu hon derden avonden samen op de planken gestaan, maar we kennen elkaar al sinds ons achtste jaar, toen we in dezelfde buurt woonden'. Bekendheid Hoe zit het met de bekend heid. Lastig of leuk. willen we weten'. Jeroen: 'Vooral in de tijd van het televisieprogramma 'Im provisatie' en 'Kort en Klein' was dat erg, nou, erg vind ik het niet. Het gaf zelfs wel voordelen. Als ik in een druk ke winkel sta, dan ben ik sneller aan de beurt of als ik met een probleem zit krijg ik eerder hulp aangeboden dan een ander. Wanneer ze merken dat ik Jeroen Krabbé ben gaat het allemaal van een leien dakje'. Aan de andere kant is er dan weer het verhaal van Jeroen dat hij in Artis met zijn vrouw en kinderen afscheid moest nemen omdat hij een hele horde kinderen achter zich aankreeg, die de mens Krabbé interessanter vond dan de Lampon-aap uit een ver, vreemd land. 'Je moet ook je houding zien te bepa len. Als je een keer een nare bui hebt en je doet niet stra lend tegen iedereen, dan zegr gen ze dat je kapsones hebt'. Jacques Esterel ontwierp dit pak voor de komende herfst. Het is een 'tailleur' zoals we dat van de mode-mensen moeten noemen, een tailleur van tweede met een veloers kraag en manchetten. De prijs komt zo ongeveer op ze venhonderd gulden. Maar dan hebt u wel eèn pakje met in de kraag een etiket van Este rel. P. J. J. Mertens Gerrit den Braber Gerard Cox Drie lieren in "Wie is dat kind?" GERARD COX. cabaretier. GERRIT DEN BRA BER. van platenmaatschappij Phonogram en P. J. J. MERTENS stuwend kracht in het N.K.V. De grote vraag: wie is dat keurige kereltje in matrozen-uniform? Zet zijn naam op een briefkaart die u frankeert met dertig cent en stuur die voor donderdag naar: Redactie Trouw/Kwartet Dag Maandag Postbus 810 Amsterdam. Vermeld welk boek u graag wilt hebben mocht u in de prijzen vallen: kookboek. liandenarbeidboek of tuinboek. HET WAS PIET BAMBERGEN Het jongetje van vorige week was Piet Bambergen en slechts een paar inzen ders hadden kennelijk de leesbril niet bij de hand en schreven een andere naam op de briefkaart. De winnaars zijn: Er is een nieuw komisch duo in de maak. Volksschrijver Gerard Reve heeft een aantal 'liederen' en/of 'gedichten' geschreven, waarvan kenners beweren dat het heel aardig zou zijn om één en ander op de grammofoonplaat te zet ten. Gezocht werd naar een geschikte stem die heel lief en eveneens zeer sarcastisch dan klinken. De keus was der halve niet moeilijk en het was natuurlijk Gerard Cox die de zaken nu thuis bestudeerd. Binnenkort dus: Gerard Ge rard op de plaat. Sinds een paar weken is zan geres Lenny Kuhr weer terug uit Israël, waar ze niet alleen voor de lol met haar kersverse echtgenoot verbleef. Neus- keel- en oor-chirurg Gideon Byalistock, met wie Lenny huwde, heeft tijdens de oorlog tussen Israël en de omrin gende landen, de gewonde soldaten geholpen en met Lenny heeft hij opnieuw wat ziekenhuizen daar bezocht. De zangeres trad er ook zingend op en verdiepte zich tevens in het joodse geloof. Ze is van plan om er helemaal toe over te gaan en daarmee is ze de tweede bekende persoonlijk heid die dat doet, want oud- Hier en Nu medewerker (des tijds 'Attentie') Dick Hou- waart ging haar hierin al voor. Er gaat wat om in de showbusiness. Nu weer de schokkende geruchten dat De Mounties uit elkaar zouden gaan. Piet Bambergen en René van Vooren zouden een schromelijk ge brek hebben aan teksten, zo luidt de reden, maar gelukkig ont kent het tweetal de breuk, zodat het de komende winter toch lachen geblazen blijft. Maar er zijn toch veranderingen op til. De Mounties nemen er een derde bij: het is de 27-jarige Jau- neke Lichte uit Amsterdam, afgestudeerde leerlinge van de Academie voor Kleinkunst. ü'-SÏ** Twee 'goede vrienden' van bontoritwerper Ronald van Egmond (28) uit Doom hebben samen met een aantal beroepsmannequins de nieuwe bontcollectie voor deze winter gepresenteerd. Op de foto zangeres Thérèse Stein- metz in een avondjasje van witte en zwarte vos en ac teur Henk van Ulsen in een zwart Persianer vest. Van onze finacieel-economische redactie AMSTERDAM West-Duitsland leent Italië twee miljoen dol lar om het land over zijn economische moeilijkheden heen te hel pen. Bondskanselier Helmut Schmidt heeft dit bekendgemaakt na afloop van de tweedaagse informele be sprekingen met de Italiaanse pre mier Mariano Rumor. Hij noemde dit 'het voornaamste concrete re sultaat' van het overleg. De lening betreft een zogeheten 'monetair krediet', dat voorlopig beschikbaar zal zijn voor een periode van zes maanden. Die termijn zou evenwel kunnen worden verlengd met an derhalf Jaar. De kredietregeling houdt in dat de Deutsche Bundes bank een bepaald bedrag aan dol lars zal reserveren voor de Italiaan se centrale bank, die op haar beurt de tegenwaarde in goud zal vast houden. Het krediet zal worden terugbetaald in dollars, zo die be schikbaar zijn, of anders moet Ita lië het benodigde bedrag bijeen brengen door goud te verkopen te gen de geldende prijs op de vrije markt. Bondskanselier Schmidt zei respect te hebben voor de pogingen die de Italiaanse regering in het werk stelt op de precaire situatie waarin de Italiaanse economie ver keert te stabiliseren. Hij sprak de hoop uit nader persoonlijk contact te kunnen onderhouden met de Italiaanse regeringsleider. Schmidt en Rumor waren het erover eens dat leningen van deze soort slechts een tijdelijke oplossing kunnen bieden voor de financiële moeilijk heden van de zwakke EEG-landen. Tijdelijke oplossing De twee regeringsleiders besteedden tijdens hun overleg ook aandacht aan de mogelijkheid van een finan cieel mechanisme in EEG-verband dat in het bijzonder de betalings balansproblemen moet opvangen die voortvloeien uit de stijging van de invoerrekening voor olie. Er werd o.a. gesproken over het aantrekken van oliedollars (ten behoeve van de ergst getroffen EEG-landen) door middel van europese obligatielenin gen. Een andere mogelijkheid die aan de orde is gekomen is de bun deling van de monetaire goudreser ves van de EEG-landen, die dan zouden kunnen worden gebruikt als onderpand voor gewone leningen. Premier Rumor zei dat er overeen stemming was bereikt betreffende de noodzaak het economische be leid van de EEG-landen meer te coördineren. De twee regeringslei ders zijn van mening dat een EEG- topconferentie, te houden na de algemene verkiezingen in Engeland, zeer nuttig kan zijn. De Westduitse bondskanselier benadrukte dat de samenwerking tussen Europa en de Verenigde Staten moet worden uit gebreid op basis van gelijkwaardig heid en in een geest van werkelijk deelgenootschap. IJMUIDEN Hoogovens IJmuiden hebben bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aanvragen in gediend om vergunning op grond van de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging voor uit breiding en wijziging van het be drijf. Het gaat om de uitbreiding van Blokwalserij 3 met 6 putovens en de vervanging van de stookolie opslag bij Walserij-West door 2 stookolietanks ten zuiden van de Blokvormengieterij De aanvraag voor de Hinderwetver gunning ligt ter visie in het pro vinciehuis in Haarlem en in het gemeentehuls van Velsen; de aan vraag voor de vergunning op grond van de Wet inzake de luchtveront reiniging in het provinciehuis en ln de gemeentehuizen van Velsen, Be verwijk en Heemskerk. Schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingediend van 23 september t/m 3 oktober a.s. Op 9 oktober a.s. wordt om 9.30 uur een hoorzitting gehouden in het gemeentehuis van Velsen. waar mondeling bezwaar kan worden gemaakt. AMSTERDAM Op initiatief van de Kon. Ned. uitgeversbond en de Nederlandse Organisatie van tijd schriftenuitgevers zullen binnen kort uitnodigingen worden verzon den aan 20 auteurs- en uitgeversor ganisaties om in het BUMA-huis in Amsterdam bijeen te komen. KNUB en NOTU hebben deze organisaties voorgesteld een centraal orgaan op te richten, die de belangen van auteurs en uitgevers met betrek king tot het fotokopiëren centraal te gaan behartigen. Ondernemingen zijn al sinds 1 juli van dit jaar voor het fotokopiëren en andere manieren van vermenig vuldigen een billijke vergoeding verschuldigd. De overheid en in stellingen van algemeen belang gaan daarvoor per 1 januari 1975 betalen, evenals het onderwijs en de bibliotheken. Het nieuwe orgaan zal onder de naam Stichting Reprorecht door de betrokken organisaties van auteurs en uitgevers met medewerking van de overheid begin oktober kunnen worden opgericht. Van onze onderwijsredactie HEEMSKERK De overgrote meer derheid van ouders van mavo-leer lingen vindt dat het Frans in de brugklas gehandhaafd moet worden. Dit is de (voorlopige) uitkomst van een enquête die de sectie Frans van de vereniging van leraren in leven de talen heeft gehouden. De sectie heeft nu de antwoorden binnen van 33 zelfstandige mavo- scholen. Intotaal hebben bijna drie duizend ouders zich uitgesproken over de positie van het Frans. Van hen vindt 92 procent dat het Frans moet blijven. Slechts 7,4 procent vindt dat het Frans kan verdwijnen. Het sectiebestuur concludeert dat de ouders dus pal achter 25.000 leraren staan, die een protest getekend heb ben tegen eventuele verdwijning van het Frans.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6