Van der Stoel: in Athene 'hoopvolle verwachting' 'Vakbeweging op dwaalspoor geraakt' Koningin Wilhelmina Fonds 'aan begin van een lange weg' Zone-tarief bij openbaar vervoer in Rotterdam Dat kon bij de AGO. DeAGO verzekert alle^ (en nog wat Actiegroepen van boeren wachten Prinsjesdag af Jongen (17) rijdt bij achtervolging twee mensen dood Politie vermoedt misdrijf na vondst van jongenskleren Er was eens een man die zich wilde verzekeren tegen binnenstor mende koeien. Sneller dan kogel over de oceaan Voor tien mille gestolen Drs. Hanekamp: 'Te weinig oog voor het werkelijke geluk van de mensen' Fascistische trekjes in' bedrijfsleven Boerenblokkade in België verwacht Verkeer eist weer veel mensenlevens BENZINE TROUW/KWARTET MAANDAG 2 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 Minister bood Griekse premier goede diensten aan Van. een verslaggever SCHIPHOL 'Wat mij in Athene vooral heeft getroffen zijn de aanwijzingen voor een nieuw begin. Er hing iets van een hoopvolle verwachting in de lucht, zoals wij dat zelf na de bevrijding hebben ge kend. Ik hoop alleen dat de zwaarwegende Cypruskwestie deze gunstige ontwikkelingen niet in de weg zal staan of zal vertragen'. Dit zei minister Van der Stoel gistermiddag bij zijn terugkeer uit Griekenland. De heer Van der Stoel zei zeer getroffen te zijn door de warmte en de hartelijkheid waarmee hij in Athene verwelkomd was. Hij vertel de dat er zaterdagmiddag een stroom van verzetsmensen naar de Nederlandse ambassade was geko men. Velen van hen zouden door de Griekse kolonels lange tijd in ge vangenissen zijn opgesloten en ge marteld. De heer Van der Stoel heeft van Griekenland noch van Turkije tot nu toe het verzoek gekregen om als bemiddelaar in de kwestie-Cyprus op te treden. De bewindsman heeft in Athene tegenover de Griekse premier Karamanlis wel verklaard bereid te zijn om boodschappen over te brengen of zich op andere wijze nuttig te maken bij het zoe ken naar een oplossing in het ge schil rond Cyprus. Centraal in het overleg dat hij met de 'minister-president Karamanlis, met minister Mavros en andere le den van het Griekse kabinet heeft gevoerd, stonden de verhoudingen van Griekenland tot de EEG en de kwestie Cyprus. Over zijn besprekingen over het militair terugtrekken van Grieken land uit de NAVO zei de minister: 'Griekenland blijft politiek met de NAVO verbonden. Ik hoop zeer dat met een oplossing in het Cyprus- conflict ook de scherpe kantjes van dit vraagstuk zullen worden weggenomen'. De minister zei dat het 'in tegen stelling tot vele verwachtingen' niet zo is dat Griekenland op korte termijn als volledig lid tot de EEG kan toetreden, gezien de economi sche situatie van dat land. Hij stel de zich op het standpunt dat in het kader van het onder het bewind van de kolonels 'bevroren associa tieverdrag', de banden met een de mocratisch Griekenland zo spoedig mogelijk moeten worden versterkt. "En Griekenland is vastbesloten de weg naar de democratie in te slaan', aldus Van der Stoel, die in Want de AGO is de enige maatschappij waar je je via een Opstal- en Inboedelverzekering met AGO clausule kan laten verzekeren tegen praktisch alle onheil van buitenaf. Ook tegen olifanten die naar binnen willen, ook tegen honden die naar binnen springen, ook tegen binnenrijdende vracht wagens, ook tegen alle naar binnen vliegende vreemde voorwerpen, ook tegen binnenstormende koeien. Elke assurantie adviseur weet dat. ago Minister Van der Stoel by aan komst op Schiphol. Athene gezegd heeft dat de" gezind heid van de negen EEG-landen ten opzichte van Griekenland bepaald een positieve is. Amerika De minister heeft tijdens zijn ge sprekken met de Griekse leiders wel de teleurstelling van Griekenland ten opzichte van Amerika kunnen constateren en in dat verband ken nis kunnen nemen van de Griekse wens te komen tot hechtere con tacten met Europa. 'Maar ik geloof niet dat de toenadering tussen West-Europa en Griekenland zoda nig behoeft plaats te vinden dat dat een tegenstelling zou scheppen ten opzichte van de Verenigde Sta ten', aldus de minister, De minister zei dat hij geen aanlei ding ziet om de oefeningen van de Nederlandse militairen op de NA- VO-basis in Kreta niet door te la ten gaan. 'Ik geloof niet dat daar moeilijkheden uit ontstaan. Ik heb de indruk dat men in Griekenland geen bezwaar heeft tegen de Neder landse militairen. Ik weet niet of je het een NAVO-basis moet noemen of dat je moet stellen dat een aantal landen in Griekenland oefe ningen houdt'. Van een verslaggever DEN HAAG De actiegroepen uit land- en tuinbouw hebben besloten met verdere acties te wachten tot na de derde dinsdag in september. Komt er naar hun oordeel niet voldoende uit de EEG-minister- raadsvergadering van morgen en uit de op Prinsjesdag te verwachten voorstellen van het Nederlandse kabinet, dan zullen ze zeker met acties beginnen, zei actieleider K. Olieman zaterdag, na een vergade ring van het landelijk beraad van de actiegroepen. De actiegroepen vinden ook her- structuering van de agrarische standorganisaties dringend nodig. Prof. Muntendam overhandigt op de herdenkingsbijeenkomst van het Koningin Wilhelmina Fonds het boek 'Kindertumoren' aan Koningin Juliana. Zilveren jubileum sober gevierd Van een verslaggever AMSTERDAM In de Westerkerk in Amsterdam is zaterdagmid dag in aanwezigheid van Koningin Juliana het 25-jarig bestaan van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding herdacht. De bijeenkomst, die door ongeveer elfhonderd genodig den werd bijgewoond, droeg een sober karakter en stond in het teken van dankbaarheid. Voortaan per afstand betaald Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Het openbaar vervoer in Rotterdam is zon dag overgeschakeld op het zogenaamde zone-tarief. Dit houdt in, dat in tegenstelling tot elders in het land, in de Maasstad het vervoer voortaan per afstand wordt betaald: hoe langer de reis, hoe hoger de prijs. Het nieuwe systeem, dat op aan beveling van de minister tot stand is gekomen, ls bedoeld als eerste stap naar een landelijke uniforme regeling. Aan de invoering van het systeem is een wekenlange voor lichtingscampagne van de RET (de Rotterdamse Elektrische Tram) voorafgegaan. Niettemin bleken gisteren vele reizigers nog niet (helemaal) op de l^oog- te met de nieuwe indeling van de stad in zones, met de 22 verschillende rlttenkaarten en de veertien verschillende abon nementen. Chauffeurs, contro leurs en voorlichters hadden druk werk met de honderden vragen naar de juiste kaart. Over het algemeen heerste er op de eerste zone-dag een gelaten en afwachtende stemming bij de reizigers. 'Het systeem is erg in gewikkeld, maar het went wel' meende het merendeel van de passagiers. De noodzaak van het zone-tarief werd door de meesten dubieus geacht: 'Waarom maakte ze alle kaartjes niet gewoon een kwart je duurder, als het toch om oen tariefsverhoging gaat?' Tegen de invoering van het nieuwe tarief is de afgelopen week geageerd door het Actieco mité Anti-Zonetarief. Dit comité heeft voor vanochtend demon straties en boycotacties aange kondigd. LEIDEN In het wandelgebied van de Leidse binnenstad zijn gis teravond, twee wandelaars, een ou dere vrouw en een jonge jongen, gedood toen de zeventienjarige be stuurder van een gestolen dokters auto bij een achtervolging door de politie de macht over het stuur verloor en op de Haarlemmerstraat tegen een winkelpui reed. De achtervolging begon al aan de grens van Leiden en Leiderdorp, maar de politie slaagde er niet in de met hoge snelheid rijdende auto klem te rijden. In de binnenstad schoot deze, met nog steeds de politieauto achter zich, het wandel gebied van de Haarlemmerstraat in met het vermelde tragische gevolg. De bestuurder, die niet ernstig werd gewond, is ingesloten. Niet alleen, aldus KWF-voorzitter prof. dr. P. Muntendam, dankbaar heid jegens degenen die met hun financiële bijdrage het werk van het KWF hebben mogelijk gemaakt, maar ook jegens hen. die er hun levenswerk van maakten de zieken te behandelen, te verplegen en te verzorgen en in de laboratoria door wetenschappelijk onderzoek hun bijdragen leverden aan de verrui ming van onze kennis. Hij legde er de nadruk op. dat de taak van het KWF nog allerminst is volbracht. 'We staan nog slechts aan het begin van een lange weg, die zeker niet steeds een geëffend karakter zal dragen'. Later bood prof. Muntendam de Koningin een speciaal exemplaar aan van het boek 'Kindertumoren', van de hand van professor W. P. Plate. Het boek zal de komende week via het KWF naar alle 4800 Nederlandse huisartsen worden ge stuurd. Het werd geschreven in ver band met het besluit van het KWF de gezwelziekten bij kinderen dit jaar centraal te stellen. Hij bracht ook het verband tussen de ziekte en de leeftijd van patiën ten en voorts de verontreiniging van lucht en water door stoffen met een mogelijk kankerver wekkende werking ter sprake. 'Hoe belangrijk dit aspect is, wordt dui delijk door de vaststelling, dat che mische stoffen in het milieu bij ongeveer tachtig procent van som mige kankers als overheersende factor voor het ontstaan van kan ker worden aangezien', aldus prof. Mühlbock. Het KWF-hoofdbestuurslid J. J. W. Noordervliet werd benoemd tot rid der in orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Samkalden reikte hem in een bijeenkomst vooraf gaande aan de herdenking de bij deze onderscheiding behorende ver sierselen uit. Van een verslaggever UTRECHT De Utrechtse ge meentepolitie speurt naar de her komst van kleding van een ver moedelijk vijftien- tot zestien jaar oude jongen. De kleding, een broek, windjack, schoenen en sokken, werden gistermorgen om half twaalf door een bewoner van de Leidseweg in de Utrechtse wijk Oog en Al in zijn tuintje gevonden. Aanvankelijk dacht de politie aan een grap. maar omdat na een paar uur de eigenaar van de kleding zich nog niet had gemeld, is men er nu vrijwel zeker van, dat er sprake is van een misdrijf, aldus inspecteur H. de Boer van de Utrechtse re cherche. De kleding, die her en der was neergesmeten in de aan de openba re weg grenzende tuin, was kurk droog en moest er dus zondagoch tend pas zijn gedeponeerd aange zien het na de nacht ervoor niet meer geregend heeft. In de tuin en ook in de naaste omgeving zijn geen sporen gevonden van een vechtpartij. De kleding bestaat uit een Schots geruit windjack, (kleuren wit- groen-blauw). Voorts is gevonden een denim-lange broek maat 104, kleur blauw, bruine sandalen maat 40 en bronskleurige sokken. (ADVERTENTIE) Erfelijk? I WÊBÊÈ (ADVERTENTIE) LONDEN (UPI) In één uur en 56 minuten is een SR71 spionnage- vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht zondag Van New York naar Londen gevlogen met aan boord majoor James Sullivan (37) en majoor Noel Widdiefield (33). Het oude record was in 1969 geves tigd door een F4K Phantom van de Britse marine, die er vier uur en 46 minuten over deed. De afgelegde afstand is 5.618 km. De gemiddelde snelheid die zondag is gemaakt, is 2.924 km per uur. Het toestel heeft soms harder gevlogen dan 3.220 km per uur. Dat is sneller dan een geweerkogel en drie keer zo snel als het geluid. De SR71 vliegt op een hoogte van 25 km. Het toestel landde op Farnborough waar de jaarlijkse luchtmachtshow wordt gehouden. De duizenden toeschouwers op de tentoonstelling waren zondagmid dag getuige van het verongelukken van een snelle Amerikaanse ge vechtshelikopter van het type Si korsky Blackhawk. Het toestel raakte tijdens het uitvoeren van acrobatische toeren de grond en vloog in brand. De beide inzitten den kwamen om het leven. Prof dr. O. F. E. Mühlbock, voorma lig voorzitter van de wetenschappe lijke raad voor de kankerbestrij ding. sprak over de vorderingen op medisch gebied bij de kankerbe strijding. De vaak door de leek gestelde vraag of de ziekte erfelijk is, beantwoordde hij met 'natuurlijk niet'. Maar volgens hem. wordt be doeld of een sterke aanleg voor kanker erfelijk is. 'Deze vraag is zeer moeilijk te beantwoorden. Er zijn enkele aanwijzingen, dat in bepaalde families een grote aanleg voor een bepaalde vorm van kanker aantoonbaar is, maar zij vormen nog geen bewijs', aldus de hoogle raar. Van een verslaggever EPE Bij een inbraak in een villa in Epe is voor ruim tienduizend gulden aan vreemde valuta, gouden vijfjes en gouden tientjes ont vreemd. Van onze sociaal-economische redactie GEMERT De vakbeweging is in feite een kracht die de bestaande situatie in stand houdt. Zij is mede schuldig aan de onrechtvaardigheid die er alom heerst. Drs. H. J. W. Hanekamp, pastoraal theo logisch medewerker van het NKV, zei dit zaterdag op een studieconferentie van het NKV in Gemert. De vakbeweging heeft vol gens drs. Hanekamp tot nu toe weinig oog gehad voor het werkelijke geluk van de werknemers. Zij heeft zich door de economisten laten verleiden om een welvaarts vakbeweging te worden en is zodoende op een dwaal spoor geraakt. Het is vol gens drs Hanekamp daarom nauwelijks verbazingwek kend 'dat de meeste stakin gen niet ontstaan uit grote materiële behoeften. Zij zijn een naar buiten treden van de onlustgevoelens die al ja renlang leven bij de werk nemers. Het heeft alles te maken met het afreageren van gevoelens van onmacht'. Gevoelens van onmacht worden volgens de heer Ha nekamp voor een groot deel gevoed door autoritaire en soms fascistische trekjes in het huidige bedrijfsleven. Fascistoïde trekjes nu zijn onder meer de neiging tot conformisme, autoritaire on derworpenheid. autoritaire agressie, ontkenning van ei gen verantwoordelijkheid, afwijzing van kritisch be wustzijn en de neiging tot destructiviteit. 'Wanneeer men het grootste dagblad van Nederland en de snelst groeiende omroepen en weekbladen gaat onderzoe ken op fascistoïde trekjes slaat je de schrik om het hart', aldus drs. Hanekamp. Machteloosheid vloeit vol gens de heer Hanekamp rechtstreeks voort uit de au- toitaire en soms fascistoïde trekjes die het huidge be drijfsleven vertoont. 'De minder machtige is in feite telkens meer kwetsbaar dan de machtige. Door een gro tere solidariteit van de machtelozen moet het mo gelijk zijn om te weigeren zich te laten intimideren door de machtige. Het lijkt mij daarom dat een be- drijfszetting zoals dit ge beurd is bij de ENKA een geestelijk gezonde zaak is. Op deze wijze worden werk nemers zich bewust dat ook zij kracht hebben en dat de intimidatie te doorbreken is'. Psychise ziekte Enkele andere stellingen van de heer Hanekamp: - De medische begeleiding van de mensen in het in dustriële klimaat blijft ver achter met name bij die ziekteverschijnselen die hoofdzakelijk van psychi sche aard zijn. - Wij leven in een elite cultuur. De werkelijke vruchten van de economi sche groei zijn maar aan enkelen voorbehouden, maar de grote massa blijft er bui ten staan. Integendeel: de grote massa mensen wordt gefrustreerd omdat zij zich mogen en moeten' vergapen aan het schijngeluk dat haar wordt aangeboden in deSTER-reclame en het luxueuze leven van een klei ne groep. Dit roept diep gaande onlust en onmachts gevoelens op en geeft vele mensen het gevoel niet mee te tellen. - De industriële welvaarts staat voorziet niet in de be hoefte aan medemenselijk heid. - In het bedrijfsklimaat is het hebben en weten meer in tel dan het zijn. Ziekteverzuim - Het toenemend ziektever zuim is niet alleen een zorg voor economen: het is een zorg voor ieder die de mens lief is. Het grootste pro bleem van het ziekteverzuim is niet de schade aie daar mee aangebracht wordt aan de economische groei, maar het ongelukkig zijn van de mensen die het aangaat. Over de geestelijke gezond heidszorg sprak drs. C. H. G. M. Kuitenbrouwer, algemeen directeur van de stichting voor geestelijke gezond heidszorg in Noord-Holland. Volgens hem is de geestelij ke gezondheidszorg geen de finitieve 'witmaker', geen gegarandeerde levenspro bleem-oplosser. Het schep pen van de verwachting van een redelijk probleemloos bestaan, wanneer maar hulp wordt gevraagd en aangebo den, moet op teleurstellin gen uitlopen. Bovendien kan het leiden tot een vlucht uit de eigen plicht om met pro blemen klaar te komen. De geestelijke gezondheids zorg is al jaren volop in beweging en daarbij is een van de strijdpunten de vraag, hoe breed nu eigen lijk het terrein van de gees telijke gezondheidszorg is. Met andere woorden: moe ten alleen bepaalde catego rieën hulpbehoevenden (psychiatrische patiënten, zwakzinnigen, gestoorde be jaarden, alcoholisten, moei- GENT (ANP) In de voornaamste Belgische steden worden vandaag massale opstoppingen verwacht omdat de Belgische landbouworga nisaties, verenigd in het 'Groene Front', de boeren over het hele land hebben opgeroepen tot blokkade-acties met hun tractoren in deze steden. Bij eerdere betogingen kwam ge middeld vijftig percent van de ge registreerde landbouwvoertuigen op straat. De acties zijn georganiseerd met het oog op de vergadering van de landbouwministers van de EEG in Brussel. De voorzitter van de boerenbond, prof. C. Boon, heeft verklaard dat de maatregelen van de Belgische regering tot nu toe niet meer dan een kwart van de inkomstenverbetering van de land bouwers hebben goedgemaakt. Het Groene Front wil nu nieuwe eisen indienen bij de EEG-ministerraad. AMSTERDAM De kunstschilder E. Janssens (38) uit Amsterdam en de 22-jarige mej. T. Ebellng uit Graft (NH) zijn bij een verkeerson geluk in de Beemster omgekomen. Zij reden in een bocht rechtdoor, in plaats van de weg te volgen. De auto kwam in een sloot terecht. VEENENDAAL De 56-jarige me vrouw A. A. Otte-De Jong uit Veen- endaal overleed nadat de auto, waarin zij met haar man reed, in Veenendaal was aangereden door een vrachtauto. De auto van het echtpaar vloog in brand. De heer Otte overleed direct, mevrouw Otte werd met brandwonden naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Bever wijk gebracht, waar zij overleed. GROESBEEK De achttienjarige J. de Bruin is in de Dorpsstraat in Groesbeek met zijn motor geslipt en tegen een auto gebotst. Hij was op slag dood. STEENWIJK De achttienjarige Bart Jansen uit Marknesse kwam om het leven toen de auto. waarin hij meereed, in een flauwe bocht in de berm terechtkwam en over de kop sloeg. VEENENDAAL De 69-jarige R. van den Brink kwam om het leven toen hij met zijn auto op een kruising in botsing kwam met een bestelauto. RUURLO De 44-jarige mevrouw G. H. Drost-Greven uit Hummelo en Keppel kwam op de weg Ruurlo- Zelhem om het leven toen ter hoogte van Hengelo (Geld) twee auto's tegen elkaar botsten. Drie mensen werden zwaargewond, een kind werd licht gewond. WAALRE De 21-jarige R. A. M. Maasakkers uit Eindhoven veronge lukte in Waalre, toen hij op zijn bromfiets in de Gestelsestraat te gen een Tantaarpaal en een boom botste. In het ziekenhuis in Eind hoven overleed hij spoedig. LEIDEN In Voorhuot is de 77-jarige I. Ardon uit Leiden met zijn bromfiets gevallen en op slag gedood. SOMEREN De 24-jarige B. G. Nouwen uit Budel is omgekomen toen hij op een motorfiets reed die werd aangereden door een linksafs- laande auto. lijk opvoedbare kinderen) worden opgevangen en be handeld, of gaat het in principe om alle in hun geestelijk evenwicht ge stoorde of bedreigde groepen en mensen die hulp en be geleiding nodig hebben. RUIM Drs, Kuitenbrouwer voelt meer voor de ruime dan voor de enge interpretatie. Hij is tegen inperking van de geestelijke gezondheids zorg tot een onderdeel van de geneeskunde. CEen wat uit de hand gelopen vorm van psychiatrie') Overigens verzet drs. Kui tenbrouwer zich ook tegen de opvatting, dat geestelijke gezondheidszorg een sociale beweging moet zijn, gericht op de genezing van de maatschappij. Wie stelt dat geestelijke gezondheidszorg de maatschappijvorming is. miskent volgens hem dat niet alle geestelijke ellende een gevolg is van de maat schappelijke strukturen. Er zullen altijd mensen zijn die klem raken, crisssen door maken en veranderingen niet aankunnen. (ADVERTENTIE) 3 cent per liter KORTING met snelle, charmante bediening. Was- tunnel 10% reductie na tanken. 21tr. GRATIS benzine bij HOT- W'AX behandeling met natuur- waa ln 3 min. (/3.50 extra). Autoradam achterzijde Molen, a d. Haarlemmerweg 365. Tel. 020- RITA 'Niet zo vlug! Ik kan u niet bijhouden.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5