Arnhem is Nederlands enige trolleybus-stad n Tien vingers Radio- en televisieprogramma's Even puzzelen horen,zien en/ÊjBMjivgJRralp Paul Brand Chirurg in India TROUW KWARTET MAANDAG 2 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV T4/K4 Kwart eeuw milieu-vriendelijk openbaar vervoer SMIDJE VERHOLEN door JAC. LELSZ ARNHEM Enkele jaren ge leden leek het er in Arnhem niet zo erg gunstig uit te zien voor de trolleybus, dat toch zo uiterst milieu-vriendelijk middel van openbaar vervoer. Men weifelde tussen de elektrische trolley en de dieselbus. die in de Gelderse hoofdstad op verschillende lij nen loopt. Er is destijds in verband met de trolley en de dieselbus (kortom: met het oog op het te verkiezen middel van openbaar vervoer in Arnhem het eerste deel van een rapport verschenen waarop nog al tijd een vervolg moet komen. De gemeenteraad heeft nog steeds geen definitieve uitspraak gedaan, maar de indruk wordt steeds ster ker. dat de trolleybus, die nu 25 jaar in Arnhem rijdt, niet uit het stadsbeeld zal verdwijnen. Een nogal duidelijke aanwijzing in die richting is dat het Gemeente Vervoerbedrijf Arnhem een tijdje geleden nog tien nieuwe trolley s heeft besteld, en die kosten 160.000 gulden per stuk. Vijf ervan zijn intussen in bedrijf gesteld, de an dere vijf moeten nog worden afge leverd. 25 jaar trolley in Arnhem wordt op het moment 'gevierd' met een kleine expositie in het Infor matiecentrum van de gemeente te genover het stadhuis. Het initiatief tot de tentoonstelling werd genomen door de twintigjari ge G. Aberson uit Nijmegen, stu dent aan de TH in Delft. Zij is georganiseerd door de Nederlandse afdeling van de Nationaal Trolley bus Association. Dat is. een club van hobbyisten met betrekking tot dit middel van openbaar vervoer. Zij staan er echter niet zo emotio neel tegenover, en in tegenstelling tot het wereldje van de trein-, stoommachine- en molenhobbyis ten bijvoorbeeld, noemt men hem dan ook niet trolley-gek UUL ir r i we**) - 'tSRfKflÉH Een van de Arnhemse trolley's in de ~bocht naar Oosterheek. Voorgangers Om het onderwerp te completeren, hebben de organisatoren het open baar vervoer in de Gelderse hoofd stad vanaf 1839 onder de loep ge nomen. In dat jaar deed de paarde- omnibus haar intrede. ZIJ reed tweemaal per dag het traject Arn- hem-Velp en terug. In 1880 kwam de paardetram. waarbij een stads- ritje vijf cent kostte. In 1911 ver scheen de elektrische tram op de weg: en op de eerste dag waren er al negenduizend passagiers. Ge meente en provincie berichtten in de Arnhemsche Courant: 'Niet al leen hebben zeer velen een ritje gemaakt, talloozen hebben, vooral ln de middaguren, het rijden aan dachtig gadegeslagen. Op verschei dene punten van de lijn stonden ouden en Jongen de wagens aan te kijken en na te staren.En toen brak dan het tijdperk van de auto bus en van de trolleybus aan (wat de laatste betreft in .1949). Toen de trolley in Arnhem op de straat kwam. bestond zij al een kleine 75 jaar. Zij was aan het einde van de negentiende eeuw ontwikkeld door de Duitse uitvin der-industrieel Werner von Sie mens. In 1882 vond in Berlijn de eerste proefrit plaats. Het voertuig droeg de naam 'Electromote'. De resultaten waren goed. maar het succes dat Siemens ongeveer tezelf- der tijd met zijn elektrische tram boekte, was zo groot dat de trolley gewoon vergeten werd. Pas in 1900 zijn op de wereldtentoonstelling van Parijs enkele trolleybussen ge demonstreerd. die datzelfde jaar in Eberswalde werden ingezet. Tussen 1901 en 1904 werden in Duitsland de eerste regelmatige diensten on derhouden. Luchtband Voor de eerste wereldoorlog beston den er in Duitsland vijftien trolley- bedrijven. die alle een kortstondige levensduur hadden. Ook in Frank rijk en Italië werden enkele lijnen geopend. De grootste ontwikkeling maakte de trolley in Engeland door. Eén van de bedrijven Ln dat land. Bradfort. had trolley's lopen van 1911 tot 1972. De grote bloei van de trolley daar was te danken aan de uitvinding van de lucht band. die het reizen met dit voer tuig een stuk gerieflijker maakte. Ook elders met name in Zwit serland. Rusland. Amerika en Ca nada. werd de trolley populair. Nam het aantal trolley's elders voortdu rend af. in Zwitserland en Rusland komen er nog steeds bij. In Ameri ka en Canada neemt de belangstel ling voor de trolley de laatste jaren weer toe. Wat Nederland betreft, zijn er maar drie steden geweest met trolley's: Groningen. Nijmegen en Arnhem. Groningen liep hier vooraan; in 1927 werd ermee gestart. In 1965 was het echter afgelopen. De bo venleiding vertoonde er zo n inge wikkeld patroon, dat er veelvuldig storingen optraden. Drie beweegba re bruggen gaven eveneens hoofd brekens. Bovendien was er geen mogelijkheid tot uitbreiding. In Nijmegen werd in 1952 met de trol ley begonnen, maar in 1969 zette men er al weer een punt achter, omdat na een verkeersonderzoek de voordelen van de exploitatie ten opzichte van die van de dieselbus in twijfel werden getrokken. De Gelderse hoofdstad, waarin 1945 bij de Slag om Arnhem de trams, remises en rails onklaar raakten, begon met de trolley in 1949. Naast een dieselbusnet beschikt deze stad thans over een uitgebreid net van trolley's, die ook de gemeentegrens overschrijden er. naar Oosterbeek en Velp rijden. Vooral op trajecten met stijgingen- en die komen in dit gebied veelvuldig voor heb ben ze altijd goed voldaan. Er de den zich relatief weinig ongevallen voor. Ook het aantal storingen was beperkt. Het publiek bleek, als het kon kiezen tussen dieselbus en trol ley. de laatste vaak te prefereren, zelfs al moest het daarvoor wat langer wachten. Bij een enquête heeft 75 procent van de chauffeurs zich voor .handhaving van de trol ley uitgesproken Pro en contra Er zijn de laatste jaren vele publi- katies pro en contra de trolley ver schenen. De Arnhemmers zelf ble ven er gemiddeld warm voor lopen. Zij erkenden dat dit elektrisch voortgedreven voertüig verschillen de voordelen heeft ten opzichte van de dieselbus. en ook uit milieu oogpunt. Geen stinkende uitlaat gassen. geen trillingen en geen la waai. Bijna geruisloos zoekt de trol ley haar weg door het verkeer. Een van de nadelen zou kunnen zijn. dat zij door de gebondenheid aan een bovenleiding minder flexibel is. Maar dat valt mee. want er is altijd nog een uitwijkmogelijkheid van elf meter. Een andere handicap treedt op als de stroom uitvalt. De trolley staat dan stil en kan dan een opstopping veroorzaken. Bij het nieuwste type. dat nu in gebruik is genomen, is daar echter ook in voorzien. Arnhem is nu aan zijn vijfde type trolley toe. Een type. dat al als dieselbus in gebruik was. De DAF/Den Oudsten MB bus. waaruit een trolley, die in noodge vallen zonder bovenleiding kan rij den. De stroom wordt dan geput uit een aantal accu's, die 48 Volt leve ren inplaats van de bovenleidings spanning van 600 Volt. Hiermee kan het voertuig stapvoets rijden, 3 km per uur. Voldoende om uit een netelige situatie weg te komen. De oudste trolley s zijn nu buiten ge bruik. Het is de bedoeling dat de alleroudste, nr. 101. die in '72 aan de National Trolleybus Association werd verkocht, in een Engels trol- leybusmuseym terecht komt. De tien nieuwe trolleys, die Arn hem bezig is in gebruik te nemen, hebben elk 160.000 gulden gekost Een nieuwe dieselbus kost 110.000 gulden. De investering voor een dieselbus is dus heel wat handza mer dan voor een trolley. Hier staat echter tegenover dat een trol ley twee keer zo lang meegaat als een dieselbus en ook minder onder houdt vergt. Trolley s draaien lustig meer dan een miljoen kilometers, met uitschieters soms naar ander half miljoen kra's. Met de dieselbus ligt dat wel even anders. Peperduur Arnhem is. zoals gezegd, de enige stad in Nederland, waar de trolley nog rijdt. Het ziet er op het mo ment zeker niet naar uit dat haar tijd snel voorbij is. Er zijn mensen die de bovenleiding onesthetisch vlnden> en eigenlijk nog meer de masten waaraan de draden hangen. In bepaalde gevallen mag daar iets van waar zijn. maar de voordelen wegen ruimschoots tegen de nade len op. vooral ook als men let op de milieu-vriendelijke aspecten er van. Het zou dwaas zijn het peper dure trolleynet af te breken (aan leg zou op het ogenblik 100.000 gulden per kilometer kosten). Tenslotte: de tentoonstelling '25 jaar trolley in Arnhem' loopt tot en met 6 september: in verband met het jubileum is onder dezelfde titel tevens een door de TH-student G. Aberson geschreven boekje ver schenen. 'Brandpunt' over Hans van der Aar en over De Tijd Als de reeds zes jaar in Turkse gevangenschap wegkwijnende Hans van der Aar inderdaad binnen afzienbare tijd zijn vrijheid herkrijgt, zal dat voor een niet ge ring deel te danken zijn aan medewerkers van 'Brandpunt'. De invloed van het miedum televisie was merkbaar in de zaterdagavond uitgezonden beelden. Gewapende bewakers van Hans die geboeid over straat moest na op 'zieken rapport' te zijn geweest stonden Willibrord Frequin toe met hun gevangene te spreken. Later in de uitzending zagen wij hoe de 'Brandpunt'-verslaggever had weten door te dringen bij de Turkse minister van buitenlandse zaken Terecht zei Hans' moeder in de KRO-studio: 'Ik geloof dat jullie op het juiste moment ln Istanboel zijn geweest' Uiteraard stond Brandpunt stil bij het verdwijnen van het dagblad De Tijd en de aanloop van het ge lijknamige weekblad, dat volgens de hoofdredacteur het politieke (en kerkelijke) midden als vertrek punt zal hebben. Een van de redacteuren noemde dat midden daarna kleurloos. Een ronde schijf echter, die van alle denkbare kleuren is voorzien, wordt pas gnis, wanneer je hem snel laat ronddraaien. VARA's ombudsman H. Ouwerkerk kwam uit de bus met een scherpe reportage over de aanpak van de kinderen in de Heldring- Stichtingen en het effect daarvan op de pupillen. Wat ik te zien kreeg, vond ik ontmoedigend en hopeloos verouderd, ja onbegrijpelijk dat dat deze 'opvoedkunde' nog kan worden toegepast. Een aan de discussie-achteraf deelnemende psychiater zei met dc bekende omhaal van woorden dat niet de ware totaliteit was getoond, maar hij zal niet veel kijkers hebben doen geloven dat die onpersoonlijke aanpak het je-van-het is voor moeilijke kinderen Gerard Cox is een bekwame cabarettier en Rogier van Otterloo een uitstekende musicus. In het door de VARA uitgezonden liedjes programma leken ze evenwel ieder voor zich te werken. Een verandering is nog geen verbetering en dat gold ook voor een aantal arrangementen. Probeerde je alleen maar te luisteren naar de piano partij. dan moest je erkennen dat die lekker klonk. Maar afgewogen naar de aard van de liedjes en de tijd waarin ze zijn ontstaan, kon ik er vaak weinig waardering voor opbrengen. Ik heb Koos Speenhoff zelf nog zijn 'Brief' horen zingen. Als je daaraan het sentiment onttrekt en er een modern muziekje tegenaan gooit, lijkt het naar niks. De NCRV domineerde zondag avond sterk met bijzondere tele visiepresentatie van Shakespeares Hamlet. Veel scènes waren suggestief en lieten in de close-ups de acteerkwallteiten goed uit komen. Toch miste ik dikwijls het totaalbeeld en de ruimtewerking die slechts op het grote podium te realiseren zijn. De afmetingen van de kijkkast lijken te be grensd voor de Hamlet-figuur, wiens tragiek het Juist is dat hij in de ruimte wordt gesteld. Vanavond kunnen we het slotdeel zien. dat begint bij de derde scène van de derde acte. Ton Hydra (ADVERTENTIE) geopend IO-f7 en 19-22 uur. zondags 10- r7^ksf TreinTöegang-biljetten bij NS stations oegang (5.- AMSTERDAM t 65 De tolerantie van hun ouders hield niet in dat dezen er geen voorstan der van waren dat de waarheid werd gezegd, wat dat ook ten ge volge kon hebben. Toen Jean bij voorbeeld zij was een Jaar of zes eens een of ander voorval ver keerd had overgebracht, spendeerde Paul enige uren om de waarheid te achterhalen. En toen het bleek, dat zij maar wat had gezegd, zei hij: 'Ga maar eens alleen nadenken, tot Je naar mij toe kunt komen eh me precies kunt vertellen wat er nu gebeurd is'. Koppig hield het kind vol dat zij gelijk had. en ging heen. Maar een kwartiertje later zag Margaret hen rustig pratend naast elkaar zitten. Eenzelfde instelling had Paul ten aanzien van zijn medewerkers: niet al te zwaar op de hand. vriend schappelijk. verdraagzaam, tenzij er iets op het spel stond dat hij van werkelijk belang achtte. Melville Fumess. die jaren met hem samen werkte. herinnerde zich slechts één gelegenheid waarbij Paul harde woorden tegen hem had gesproken Fumess had bij vergissing opgete kend dat iemands linkerhand was geopereerd in plaats van zijn rech ter. 'Dat is een ernstige vergissing', zei Paul scherp. 'Laat dat niet weer gebeuren'. Furness was ln 1953 uit Chlngleput. waar hij patient was van dokter Cochrane, naar Vellore gegaan. Op zijn zestiende ontdekte hij dat hij lepra had. Toch had hij kans gezien naar school te gaan. Maar toen de ziekte erger was geworden was hij tenslotte naar Chlngleput verhuisd. Daar werd hij met de nieuwe ge neesmiddelen behandeld en was hij negatief' geworden, had er zijn Dorothy Clarke Wilson 11. A. Schreudtr huidige vrouw. Lucy, ontmoet en had er vijf jaar gewerkt ln de kliniek van dokter Cochrane te Saidepet. Hij werd aan Pauls afde ling verbonden nadat Gusta Buult- gens was vertrokken, en hij deed er zijn werk al even nauwgezet als zij. Door Ruth Thomas werd hij opge leid in fysiotherapie, en hij kreeg zo'n gtote bekwaamheid in het di- agnotiseren van handafwijkingen, dat Paul dikwijls zijn advies vroeg alvorens te besluiten wat hij in een of ander geval zou gaan doen. Lucy trad enige jaren op als Pauls secre taresse. Chandra Manuel had als maat schappelijk werkster van het Cen trum van Nieuw Leven een moeilij ke tijd bij Pauls afwezigheid. De patiënten wilden niets van haar aannemen en verzetten zich erte gen dat een vrouw het voor het zeggen had. 'Dokter Brand zei het zó. of: 'De baas doet het op die manier', mopperden zij dan. Zij schreef haar klachten aan Paul. En hij bekritiseerde haar niet of ver weet haar niets, maar vroeg haar alleen vol te houden en haar best te doen. Gesteund door zijn ver- trouwen. kwam zij ertoe bij haar bezoek aan de patiënten zich af te vragen: waarom gedragen ze zich zoals zij doen? Chandra leerde zich met haar pa- tienten te identificeren. Zij at met hen. maakte uitstapjes met ze. werkte met hen samen en ging echt van hen houden. En nadien had ze aanmerkelijk minder strub belingen met hen. Maar pas toen Paul was terugge keerd hernam het leven in het Centrum zijn normale gang. De sfeer veranderde vrijwel dadelijk. De kwaliteit van de produkten werd beter en ongelukken kwamen min der voor. 'Hij ziet alles!' zelden de jongens tegen elkaar. In zijn verhouding met de mensen kwam iets van kameraadschap. Ge woonlijk verscheen Paul in shorts en gekleurd overhemd, nam deel aan de werkzaamheden in de tim merwerkplaats. maakte grapjes met de mensen, liet hen voelen dat hij op ze gesteld was en hen accepteer de. En weer ging hij op in zijn jacht naar de veroorzakers van de vernielende krachten in vingers en tenen. 114. 'Nou moste we maar 'es effe kijke wat er in flie kissies zit', gromde Platvink-Jantje. 'Wat denkt die Nosco wel. Wij het vuile werk voor een groot deel opknappe en een jaar lang voor opa spele met een kriebelbaard voor ons bakkes. We verbreke de verbintenis, Sjarl. We gaan weer voor eigen rekening werke. We beginne met deze kis sies. Ze ware zwaar genoeg, dat er best wat in ken zitte, dat van onze gading is'. De dikke schavuit kie perde de eerste de beste koffer ondersteboven, keek even en riep toen nijdig uit: 'Ba! Stene! Bakkeie! Nog geen duppie waard!' En jawel, de bij de neus genomen dik zak had gelijk. Het waren slechts waardeloze stenen en bakkeien, die FERDINAND daar over de grond werden uitge stort. 'Laten wij toch ook effen die andere twee kistêns openmaak', stelde Franse Sjarl voor. 'C'est doch immers possiebel, dat daarien iets zit, dat wij kenne kebruik'. 'Ben- ne ook keie, wat ik je brom!' riep Jantje uit. 'Nee. Sjarl. We liebbe hier niks meer te zoeke. We blijve geen menuut langer, want je weet nooit wat d'r nog allemaal voor narigheid van komme ken. We pik- ke dat auto'tje van Nosco, en daar in rije we weg Dan hebbe we tenminste wat. Kom mee'. Zo verdwenen Jantje en Sjarl de deur uit. en ze merkten niet. dat Nosco hen wraakzuchtig nakeek met één oog. Het andere was gewond. De misdadige geleerde was juist bij kennis gekomen en hij mompelde 'verraders', toen zijn twee voorma lige medewerkers de deur uitliepen. Het zou Platvink-Jantje en Franse Sjarl echter niet gegeven zijn erg ver te komen, want juist op het ogenblik, dat ze wilden wegrijden in een buiten het kasteel reeds gereedstaande auto. weerklonk een bevelende stem, die de woorden sprak: 'Sta! Handen omhoog! Eén beweging en ge zijt een kind des doods!' Onmiddellijk hieven de twee schavuiten in panische schrik hun handen omhoog, want zij wis ten, dat dit duidelijke en klare taal was. Daar stonden smidje Verholen en de kleine commissaris. 'Jullie spel is uit. mannen', lachte de smid. PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN Radio vandaag Speciaal TV vandaag 'Ga eens met die Jongen naar zijn dorp', verzocht hij Chandra, en probeer eens uit te zoeken wat er met zijn vingers is gebeurd. Ga maar met zijn familie praten en sla de mensen gade bij hun dagelijkse bezigheden. Je moet eens pogen erachter te komen of ze soms ruwe touwen gebruiken'. Paul experi menteerde ook wel met zijn eigen handen, bijvoorbeeld door brood in hete koffie te dopen om na te gaan of zoiets soms blaren kon veroorza ken. Maar in het ziekenhuis zelf stuitte Paul nog altijd op onbegrip en te genstand. Zijn medewerkers waren loyaal genoeg. Daar was dokter Herbert Gass. dermatoloog, die des tijds als beginnend arts onderzoe kingen had gedaan op het terrein van de lepra, en die steeds een overtuigd supporter van Paul was geweest. En daar was Ruth Thomas, de fysiotherapeute, en Palani. Na- masivayan. en Furness, die bij haar werden opgeleid. In 1953 keerde dokter Ernest Fritschi terug naar Vellore. als lid van Pauls team. op kosten van de Indiase stichting voor medisch onderzoek. 'Het is merkwaardig wat een schit terende mensen zich aangetrokken voelen tot de leprabestrijding!' ver baasde Paul zich vaak. Bepaald niet het soort mensen dat geld of be kendheid najoeg! De kliniek was echter slechts een klein gebouw in een onaanzienlijke uithoek van het grote ziekenhuis- terrein. De wachtkamer voor de pa- tienten bestond eenvoudig uit de schaduw van een muur of een boom. Er was maar een klein aan tal bedden beschikbaar voor de ernstigste lepra-patienten, en die moesten dan nog geïsoleerd liggen. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Spitsuur. (7.54 VPRO: Deze dag. 8.00 Nws. 8.11 Dingen v.d. dag.) 9.15 (S) Licht strijkork. 9.35 Waterst. 9.40 Muz. voor luisteraars. 11.00 Nws. 11.03 (S) Frans ochtendconc. NOS: 12.00 Den Haag deze week. VPRO- 12.15 VPRO- Maandag. 13.00 Nws. 13.11 Vandaag dit, morgen dat. 13.20 (S) VPRO-Maandag- Muz. AVRO: 14.45 Reg. zaken. 15.10 (S) Orgelconc.: oude muz. 15.35 (S) Biels en Co. 16.00 Nws. 1603 Radiojournaal. 1Ö.UO Hits v.d. Kids. 16.30 (S) Mlkadoo. Over- heldsvoorl.: 17.40 Den Haag aan de lijn. NOS: 17.55 Med. AVRO: 18 00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 Gesproken brief. 18.25 (S) Jazz Soectrum. PP: 19.00 Ultz. D'66. NOS: 19.10 (S) Harm, en fanf. ln Neder!, en Eur. 19.30 (S> Muzlbas. 20.00 Firato. 21.45 Rep. 22.15 Voor blinden en slecht zienden. 22.25 Ultz. v.d. Bond zonder Naam. NOS: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NOS: 22 50 (S) Hobby- scoop. 23.20 (S) NOS-Jazz. 23.55-24.00 HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Levende Woora. 7 08 (SI Preludium. 730 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt. 8.00 Te Deum laudamus. 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. hulsvr. 8.45 <B/ Plein publ. 10.30 Nws. 10.50 Schoolradio. 11.00 (S) V.d kleuters 11.15 In 't zilver. 11.55 Med. 12.00 (S) Kllima Hawalians Show. 12.21 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Nw». 12 41 (S) Hier en nu. 13 00 (S) Opera aria's 14.00 Schoolradio. 14.25 (S) Gitaar en lult: oude muz. 15 00 Geref. mld- dagdst. 15.30 Nws. 15.33 (Si Studio 6. met 16.30 fS) Hier en nu. 16.50 Pleister plaats. 17.20 Overheldsvoorl Ontmoetin gen met Rijksgenoten. 17.30 Nws. 17-32 (S> Hier en nu. NCRV: 18.00 (Si Bandstand. 18.19 PP Ultz. DS'70. 18.30 Nws. 18.41 Toelicht, bij het nws. 18.48 (8) Negro Spirituals. 19.00 fS) Poezle. met 19.30 (S) Llterama. 20.00 Nws. 20.05 Avondoverdenk. 20.15 (S) Ra- dlophllh. oris, en omr.ork.: klass. muz. 21.30 Deurwaardersdelirium (4). 21.50 NCRV-Vocaal Ensemble met 6ollst en or- gelbegel.: klass. motetten. 22.00 (S) Ver- bosonlka. 23.00 Pastoraat en bevri'a. 23.35 (S) Planorecital: mod. muz. 23.55- 24.00 Nws. HILVCRSUM III verz. 12.03 (S) Drie tussen de middag, met 13.03 Raden maar... TROS: 14.03 Pop-Kontakt. met Van twee tot drie op III. 15.03 Pop-Kontakt met Hugo van Gelderen Show. 16.03 Illtmeesters, met Hllv. III - Tip Dertig. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. AVRO: 19.02 Drie loopt achter. 20U2 Radiojournaal. 20.05 (S) Take the 8- traln. 21.02 Negen-uur-show. 22 02 Superclean Dreammachlne. 23.02 (S) Vanavond laat. 0.02 Radiojournaal, o.uo Een Hamlet van vlees en bloed is McKellens vertolking genoemd in de bijzondere televisiebewerking, waarvan de NCRV het laatste deel vertoont. Ned. 2/20.21 Herman Enimink presenteert voor de AVRO een verzoekprogram ma met artiesten die veel platen hebben gemaakt Ned. 1/20.50 AVRO's Televlsicr Magazine komt vanavond rechtstreeds vanaf de Fi rato in Amsterdam. Er wordt daarbij ruime aandacht besteed aan het me dium t.v. Ned. 1/21.50 Duitsland brengt een gedramati seerde productie over de 'voorge schiedenis van de 'pil'. Titel: Het spoor leidt naar Mexico. Duitsl. 2/21.15 Voor de Hessische omroep maak te Adelbeid Schaefer een documen taire over 'Die Leiden des jungen Werthers', een werk van Goethe, dat bij destijds nogal wat deining veroorzaakte. Duitsl. 1/22.50 Maria Cliiara zingt aria's van Verdi, o.a. het lied van de wilgen en het gebed van Desdemona. Hilv. 2/13.00 Litcrama van dc NCRV is gewijd aan dialect en Nederlands in Bel gië. Hilv. 2/19.00 Hobbyisten in electronica krij gen de nieuwste informatie vanaf de Firato in Amsterdam. Hilv. 1/20.00 De geboorte van Anton Bruckner in 1824 wordt herdacht met een symfonisch concert (20.15) en een uitvoering van motetten door NCRV Vocaal Ensemble o.I.v. Albert de Klerk. Hilv. 2/21.50 (Si Dat had Je gedroomd. 1.02 Cees van Zljtveld. 2.02 Continu de nacht door. 5 02-7.00 Voor dag en dauw. (2.02. 4.02 en 6.02 Radiojournaal.) i T- 3 4 5 6 7 8 9 2 4 5 6 V i i Horizontaal 1. keuze Friesland 3. naam of opschrift van een boek- Europeaan 4. lof-ladder-Rijkstelefoon (afk.) 5. oevergewas-elk 6. concertgebouw-Romeins keizer 7. sporeplant-plaats in N.H.-tot 8. nobel-voertuig-een zekere 9. plant-dus (Lat.) Verticaal 1. halfgod-voorteken 2. vetté vloeistof-wereldtaal-lid woord term 4. kweek-gekheid 5. niet dicht opeen staande-end- reeds 6. honingdrank-groot meer in Fin land 7. eekhoorn (gew.)-water in België- 9. kraam-ruiterfeest Oplossing van vrijdag 1. roem. 2. Otto. 3. eter. 4. mortier. 5. idee. 6. eens. 7. restant. 8. agio. 9. nier. 10. tors DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Nordschau. 10.45 16.15 Journaal. 16.20 Amusemprogr. 17.05 Kinderprogr. 17.35 Kinderprogr. 17.45 Klnderprogr. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 18.00 Unter Aussch- luss der Offentllchkelt. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Sportjournaal. 19.26 Verv.: Unter Ausschluss der Offentllcük. 19.59 Progr.overz. WDR: 18.05 Detektlv- buro Argusauge. 18.40 Akt. 19.20 Doe. film. 19.48 Intermezzo 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Rep. 21.00 Verh. en liedjes. 21.45 Doe. progr. 2230 Journaal, komm. en weeroverz. 22 50 Goethe. 23.35 Journaal. DUITSLAND II 17.00 Journaal. 17.10 König Arthur. 17.40 Akt. en muz. 1' 18 25 Tekenfilmserie. 19.00 Journaal. 19.30 Doc. film. 20.15 Magazine voor ge- zondh. 21.00 Journaal. 21.15 Spur ftlhrt nach Mexico. 22.50 Sport. Eurovisie: E- K Atletiek Rome. 23.30 Journaal. DUITSLAND III WDR 18.30 Sesamstrasse. 19.00 Zandmann. 19.05 Progr. voor Italiaanse werkn. 19.15 Prisma v.n. Westen. 19.45 Nws uit Noord- r.-Westf. 19.55 Komm. 2000 Journaal en weeroverz. 20.15 Doe. progr 21.00 Doe. progr. 21.45-2230 Literaire analyse. BELGIE NEDERLANDS 18.55 Fabeltjeskr. 19 00 Veilig Verkeer. 19.5 Sporttrlbune. 19.38 Weerber. 19 45 Journaal. (Rep. EK.Atletiek-Eurovisiei 20.15 Speelfilm: Midden In de nacht (1959). 22 05 Escapade. 23.05 Journaal (met E.K.Atletiek.) BELGIE FRANS 15.55 Eurovisie: E.K.Atletlek. 18.10 Kleuterprogr. 18.30 Spelprogr voor kinderen. 19.00 R.K.-ultz. 19.30 Spor- Juitz. 1945 Journaal en Eurovisie: E- K.Atletiek. 20.15 Vlrage dangereux. 22.uu TV-Dortret Pierre Caille. 22.30 Jour naal. NEDERLAND I NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's Toppop presenteert de Nationale Hltpar. NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 MASH 20.50 Herman Emmink presenteert op uw verzoek 21.50 Televizier Magazine NOS 22.40 Journaal 22.45 E.K.Atletiek - Rome NEDERLAND II TELEAC 18.15 Gemeenteraad - les 3 NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal NCRV 19.05 Black Beauty 19.30 Zo vader, zo zoon NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Hamlet (2) 21.55 Ander Nieuws 22.20 Journaal DL 3-9-74 VOOR 18 UUR NEDERLAND I NOS NOT 1110-11.35 Schooltelevisie 14^00-14.50 Schooltelevisie

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4