aetano wilde liever ederlaag in Guiriee Jeruzalem mag weer Franse wapens kopen priiswiizer van de wee f 'Blanke kannibalen' onder vuur op het schaduw-congres 'Fiddler on the roof' is marxistische film •itse partijen starten ^rkiezingsmarathon Veiligheidsraad vergadert vandaag weer over Cyprus Exodus van Afrikanen uit Namibië 5/V; KWARTET DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1974 voor andere provincies' Hen 0 ;rzie en ik blijven orvechten Steun voor 'Isabelita' Slaapkamer 'Romantica'maakt uw droom tot werklijkheid 1HH DE KLERK Wereld- bevolkings conferentie Man gepakt met heroïne ter waarde van 1,2 miljoen Waldheim met maagkwaal in ziekenhuis Illegale Pakistani België uitgezet BUITENLAND T7/K9 'en^ :e feON (AP, Reuter, UPI) De voormalige Portugese premier Marcello Caetano had in Gui- :sJssau tot het bittere einde willen doorvechten, liever dan een staakt-hefij-vuren te aanvaarden, enfot in zijn memoires die de volgende maand gepubliceerd zullen wordend ïe lige Portugese president Ann ate Spinola was zeer geschokt iet standpunt van Caetano. iinola was op dat moment evelhebber van de Portugese i in Guinee-Bissau en had jggestie voor een staakt-het- Igedaan na een onderhoud e Senegalese president Leo- fengho in 1972. Toen hij het pnt van Öaetano hoorde, riep Inola woedend; 'Dus u geeft irkeur aan, een militaire ne- 5'. Caetano schrijft óver Gui- £sau met zijn verhoudingsge- feringe blanke bevolking: 'In jjke gevallen zou dekolonisa- hakkelijk zijn.als Portugal ite maken had met Guinee, we konden voor Guinee geen gspunten en oplossingen ac- »n die onaanvaardbaar zijn |e andere provincies (Angola [ozambique, red.). Caetano n zijn memoires ook de pau- Caelano mengen in de binnenlandse aange- selijke nuntius in het land wegens een 'verwerpelijke neiging' zich te j. eten (AP, Reuter, UPI) De politieke partijen in Engeland .steïên met de eerste ronde begonnen van de campagne voor die naar vrij algemeen wordt aangenomen, op 3 u/'ser gehouden zullen worden. Partij, die het land zon- 'een duidelijke meerderheid in regeert, lanceerde djdvertentiecampagne met een ilu budget van 150.000 pond «Ig met als motto: 'Groot-Brit- p zal met Labour winnen'. conservatieve Partij heeft aan- te zullen komen met 3« beleidsvoorstellen die de rj- en de kosten voor woning- .moeten drukken. Op dit punt .1 slag worden geleverd in de ;ide verkiezingsstrijd. y Thorpe, de leider van de tie Partij, is met een serie ïeringen begonnen voor va- ïgangers in de west-Engelse aatsen. p 3 oktoher verkiezingen wor- ehouden wordt nauwelijks be- ild nu is gebleken dat de man eze datum noemde Labour- minister van arbeid Michael Foot zijn mond heeft voorbijgepraat. Foot had dit tegen een verslaggever van het persbureau Associated Press gezegd, maar later ontkend over de genoemde datum te hebben gesproken. De AP-verslaggever heeft gezegd dat hij de datum, die Foot noemde in zijn notitieoekje heeft staan. Uit Belfast is vernomen dat daar de rechtse Britse politicus Enoch Po well een spreekbeurt gaat houden. Powell, die zich enige tijd geleden in de Noordierse politiek heeft ge stort, zou mogelijk kandidaat staan voor een Noordierse Lagerhuiszetel met een program, dat sterk pro protestants (loyalistisch) gekleurd zou zijn. Verwacht wordt dat Powell de kandidatuur van de Unionisten in het graafschap South Down zal worden aangeboden. ËRAN, BEIROET (AP, Reu- IUPI) Twee Perzischè pse) avondkranten heb- gisteren melding gemaakt hieuwe gevechten langs de Bch-Iraakse grens. u op drie plaatsen strijd zijn ;rd en een korporaal zou ge- eld zijn. Een van de bladen le dat Iraakse kanonniers dag beschietingen hebben uit- i:d op de dorpen Agdah, Kari- Yappah-Yekisjan én Dare- ten noorden van de grensstad browi. 'Perzische regeringspersagënt- heeft in Teheran bericht dat jche grenstroepen in de nacht dinsdag op woensdag drie se tanks heben vernietigd en soldaten gedood. Er was ge en uit vergelding voor Iraakse jer- en artillerie-aanvalllen op i legenhèden* Van het land. Ook wor den de Verenigde Staten gelaakt omdat ze geprobeerd zouden heb ben de dekolonisatie ten eigen bate aan te grijpen. De in totaal 300 pagina's tellende memoires vap Caetano onder de titel 'Getuigenis' zijn in hoofdzaak gewijd aan -Afrikaanse en militaire problemen.j Kleine tirannen Volgens Caetjgno bleef het meren deel van dé*. Afrikaanse bevolking trouw aan de blanken 'We konden hen niet verraden aan een groep kleine tirannen, die, als in bijna alle jonge Afrikaanse staten, de noodzakelijke .voorbereiding misten een moderne fstaat te leiden en die niet kunnen '.iitgroeien boven hun afkeer van dl blanke man'. Ook vreesde Caetapo, zo blijkt uit zijn boek, dat erf in Afrika een zeer breekbaar, scherm van anti-koloni- alisme zou komen, ten gunste van de Verenigde Staten, die volgens de ex-premier delbevrijdingsbewegin gen op grote;'schaal zou hebben gesteund. Nederlaag 'erkennen Inmiddels heeft het Frellmo, het bevrijdingsfront voor Mozambique, van de Portugezen geëist dat zij hun nederlaag |n Mozambique er kennen. Het Frelimo eist ook dat de Portugezen, die bezig zouden zijn zich uit Noord-Mozambique te rug te trekken, hun wapens in te leveren. Laten de Portugezen deze bij ontruiming van hun steunpun ten niet achter, dan zullen de te rugtrekkende eenheden door de gu errillatroepen worden aangevallen. Banken genationaliseerd Inmiddels heeft de, Portugese rege ring drie banken Banco de Por tugal, Banco de [Angola en Banco National Ultramarino genatio- liseerd. Alle driede bankinstellin gen hadden geldscheppende be voegdheden. De regering heeft de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP onder militaire controle i geplaatst om een dreigende staking! j van het grond personeel te voorij;pmen. De staking had de terugkeer van Portugese mi litairen uit Guin,ëe-Bissau kunnen hinderen. De ongeveer 2000 leden van het grondpersoneel waren in staking gegaan voor een maande lijkse minimumloon tuösen de 1000 en 1700 gulden. De Argentijnse presidente Maria Estela ('Isabelita') Peron steekt haar hand op naar demonstrerende arbeiders uit de energiebedrijven, die steun betui gen aan de nationalisatie van de gasindustrie. De weduwe van 'El Lider' heeft gisteren opnieuw een links-peronistisch blad gesloten. De politie deed een inval in de bureaus van de krant Noticias en zette redactie en technisch personeel op straat. Noticias werd verleden jaar opgericht als spreekbuis van de radicale vleugel van het Peronisme die zeer kritisch staat tegenover het bewind van Isabelita Peron. Sinds het overlijden van Peron is aan verschillende linkse weekbladen en tijdschrif ten een verschijningsverbod opgelegd. Denktash: Klerides overschreed bevoegdheid NEW YORK (AFP, Reuter) De Veiligheidsraad der Verenigde Na ties zal vandaag om half vier (onze tijd) bijeenkomen om over Cyprus te praten. De vergadering vindt plaats op verzoek van de Grieks- Cyprische president Glafkos Kleri des die wil dat de raad het vluchte lingenprobleem op Cyprus behan delt. De inspanningen om een oplossing van het probleem Cyprus te vinden OSHAKITI (AFP) Zeker 75 Afri kaanse studenten van het internaat van Onguediva in Namibië zijn on langs naar Angola gevlucht. Onge- diva ligt op een honderdtal kilome ters van de Angolese grens. Dit heeft de commissaris-generaal voor de inheemse bevolking van Zuid west-Afrika (Namibië), Jannie de Wet, bekendgemaakt. Afgelopen maandag zouden zich al negen stu denten van een internaat in een van de zwarte enclaves in Namibië of Zambia of Angola hebben bege ven. - hadden woensdag nog geen enkel resultaat opgeleverd. Griekenland en Cyprus hebben weliswaar het Russische voorstel aangenomen om een Cyprus-conferentie te beleggen met deelneming van alle leden van de Veiligheidsraad, alsmede Turkije, Griekenland en Cyprus, maar Tur kije heeft zich onverbloemd tegen stander van een dergelijke confe rentie verklaard. Een bruikbare op lossing voor de crisis rond Cyprus kan volgens Turkije alleen maar in onderhandelingen tussen de garan tie-landen gevonden worden, t.w. Griekenland, Turkije en Engeland in samenwerking met de twee be volkingsgroepen op Cyprus. De verwachte toenadering tussen de Cyprische president Glafkos Klerides en diens vice-president Rauf Denktash, de een Grieks en de ander Turks, was begin deze week nog een van de belangrijkste verdiensten van de bemiddelings poging van VN-secretaris-gene- raal Kurt Waldheim. Waldheim ligt nu met darmklachten in een zie kenhuis en de toenadering tussen de twee Cyprische leiders is nog even ver verwijderd als voorheen. Denktash beschuldigt Klerides er nu van met zijn verzoek om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad zijn bevoegdheden overschreden te hebben. Een dag eerder had Kleri des zijn vice-president ervan be schuldigd een 'karionneerboot-poir- tlëk' te voeren. de Perzische grensplaatsjes Borje- Ahmadi, Yekeh-sjah en Nafte-Sjah op ca. 700 km ten westen van Teheran. De betrekkingen tussen Perzië en Irak zijn al geruime tijd slecht door ruzie over scheepvaartrechten in de Sjatt al Arab-rivier, die beide lan den. in het noorden van elkaar scheidt. Irak heeft Perzië ervan be schuldigd de Koerden te helpen die in Irak een onafhankelijkheidsoor log voeren. PARIJS, TEL AVIV (AP, Reuter, UPI) Frankrijk heeft het verbod op wapenleveranties aan Is raël en een reeks Arabische landen opgeheven. De Franse regering heeft besloten dat de verkoop van Frans militair materieel aan dé landen van het Midden-Oosten 'voortaan zou kun nen worden toegestaan na een on derzoek van geval tot geval? Daar mee bestaat het Wapenembargo, dat in de juni-oorlog van 1967 werd uitgevaardigd in feite niet meer. Dit heeft de Franse regerings woordvoerder gisteren meegedeeld. (ADVERTENTIE) Tot in de puntjes ontworpen voof'een exclusief nachtleven". Uitvoering: zijden in wit lacqué, fronten in zandkleur met romantische lijsten. Samenstelling: 2-persoonsbed, 2 nachtkastjes, 3-deurs linnenkast, toilettafel incl. ronde drieluik- spiegel. Wrijf uw ogen uit: het geheel compleet, dus inclüsief toilettafel géén 1275.- maar nu 10 dagen lang met 'n besparing van 280.- voor 995.- Rotterdam: WoonWarenHula. Blnnanwegplcln/Lllnbasn Winkelcentrum Zuidplein - Gordijnboetiek Winkelcentrum Beljerlandselaan Winkelcentrum Groot IJaialmonde ROTTERDAM/DEN HAAG/UTRECHT/VLISSINGEN/DE UER Aangenomen wordt dat de wijziging in het Franse wapenbeleid is gesti muleerd door de onthulling eerder deze maand dat Libië Mirages heeft uitgeleend aan Egypte tijdens de oktoberoorlog van 1973. Bij levering van de toestellen had Parijs uit drukkelijk verboden deze verder te transporteren naar andere bij het conflict met Israël betrokken lan den. Het wapenembargo is destijds door wijlen generaal de Gaulle ingesteld als represaille tegen Israël dat vol gens de Gaulle de juni-oorlog van 1967 was begonnen. Om de pil te vergulden was formeel ook een em bargo van kracht tegen Egypte, Syrië en Jordanië. Maar jegens de Arabische landen heeft Parijs steeds een uiterst soepel beleid ge voerd, vooral nadat eind vorig jaar de oliekraan een fiks stuk werd dichtgedraaid. Volgens waarnemers is Frankrijk, dat met economische problemen zit en 's werelds derde wapenexporteur is, sterk geïnteresseerd in uitbrei ding van de afzet op de Arabische wapenmarkt. Met name nu ook in de Perzische Golf de wapenbehoefte door gestegen spanningen toe neemt. Met uitbreiding van de afzet is uitbreiding van investeringen in de Franse wapenproduktie moge lijk, waarmee tevens de wapenre- search kan worden verdiept. Het is niet onbekend dat Frankrijk uit eindelijk hoopt ook de Westeuro- pese wapenmarkt te beheersen. eventueel via de opzet van een Europese defensie die op lange ter mijn van de VS is afgekoppeld. Met groter afzet aan onder meer de landen van het Midden-Oosten kan zo de structuur worden verbeterd van de Franse wapenindustrie, zo dat zij op langere termijn zich 'dienstbaar' kan zijn aan de Euro pese afnemers, die thans al worden aanbevolen de Franse Mirage in plaats van de Amerikaanse F 17- Cobra van Northtrop te kopen als opvolger van de Starfighter. Een van de Franse argumenten is dat Europa zich ook bij de wapenpro duktie van de VS moet losmaken en zijn wapens in Europese (liefst Franse) fabrieken moet laten ma ken. Daartegenover staan de VS, die als 's werelds grootste wapenle- verciers, zich met hand en tand verzetten tegen elke inbreuk van anderen op de eigen bijzonder winstgevende rn politiek belangrij ke wapenafzet. Israël Israël heeft gisteren krachtig bij de VN geprotesteerd tegen de Sowjet- Unie. Twee Russische mijnenvegers hadden, aldus Israël gisteren twee Israëlische patrouilleboten in de Golf van Suez met waterkanonnen bestookt. Dit zou binnen Israëlische territoriale wateren zijn gebeurd. Ook gisteren is door Israël melding gemaakt van het binnendringen van een Russische mijnenveger in Israëlisch water. 'Strijdig met nationaal' herstel in Chili door Johan ten Hove BOEKAREST 'Regeringen hebben geen babies, alleen men sen hebben babies'. Met deze woorden opende Rafaël Salas, uitvoerend directeur van het fonds voor de bevolking van de Verenigde Naties, het 'Bevolkingstribunaal' dat naast de of ficiële bevolkingsconferentie in Boekarest gehouden wordt. Aan dit tribunaal wordt deelge nomen door organisaties, die be trokken zijn bij de doelstellin gen van de Verenigde Naties. Een keur van organisaties, actie groepen en wetenschappers op velerlei gebieden en uit alle de len van de wereld kunnen hier, ongehinderd door alle diploma tieke rim-ram, over een groot aantal onderwerpen van gedach ten wisselen. Een van de doel stellingen van het tribunaal is het behandelen van zaken die in de hoofdconferentie en het we reldbevolkingsactieplan niet of nauwelijks aan de orde komen. Directeur Sala gaf in zijn ope ningsrede het belang aan van de individuele mens als het om be volkingsvraagstukken gaat. 'Alle cijfers en statistieken zijn het resultaat van miljoenen indivi duele beslissingen over het al of niet krijgen van kinderen, het verhuizen van het platteland naar de stad of het zoeken van werk in een ander land. De best uitgedokterde politiek die hier mee geen rekening houdt, zal falen'. Het is bijzonder moeilijk om alle verschillende denkbeelden die de organisaties en deskundigen op het tribunaal (en ook op de hoofdconferentie) in een over zichtelijke kader onder te bren gen. Maar het lijkt erop dat hier in Boekarest de meningen uit kristalliseren naar twee uiter sten. De grenzen zijn niet duide lijk aan te geven. De groepen worden hier neo-Malthusianen en non-malthusianen genoemd. Malthus Voor de verklaring van deze na men moeten we terug naar het jaar 1798, toen Malthus, een En gelse dominee en econoom een brochure publiceerde waarin hij betoogde dat de bevolking ertoe neigde zich elke 25 jaar te ver dubbelen en dat de bestaans middelen ver achterblijven bij de bevolkingsgroei. De spoeling wordt te dun en Malthus pleitte dan ook voor beperking van de bevolkingsgroei door op latere leeftijd te huwen en sexuele onthouding (het was 1798 en Malthus was tenslotte ook nog dominee). Malthus geeft het voorbeeld van een feestmaaltijd, waar iedereen zich te goed doet. Maar waar stèeds meer mensen aan willen deelnemen, zodat ie dereen op den duur niet genoeg krijgt. Er zijn disgenoten te veel. Dus zorg dat je met weinigen blijft anders wordt je overspoeld door de armen. Ook op het tribunaal staat de vraag centraal wat is de oorzaak van de armoede, werkloosheid en honger in de wereld en wat zijn de mogelijke oplossingen van dit probleem. De neo-Mal- thusianen zien in de snelle be volkingsgroei een kwaal op zich zelf die met al dan niet techni sche middelen bestreden moet worden. Bij deze groep zijn nu ook de zogenaamde ondergangs profeten onder te brengen. Zij voorzien dat het tekort aan voedsel alleen maar groter wordt, tenzij de nodige maatre gelen genomen worden. Zij ha meren op geboortebeperking. Maurice Strong, directeur van het milieu-programma van de VN, rekent ons voor dat de mensheid nog 25 jaar rest om een balans te vinden tussen na tuurlijke bronnen en bevolkings groei. Tot deze groep behoorde ook de grote Rockefeller Foun dation die Jarehlang grote na druk op gezinsplanning heeft gelegd. Maar deze week kwaiii John D. Rockefeller de Derde persoonlijk naar Boekarest om te vertellen dat 'de tijd gekomen was dat bevolkingsplanning een inte graal deel gaat uitmaken van nationale ontwikkelingsprogram ma's'. Rockefeller is al 40 jaar geconcentreerd op gezinsplan ning, maar, zegt hij, 'Ik ben van gedachten veranderd, gezins planning alleen is niet voldoen de om bevolkingsgroei tegen te gaan'. Kannibalen De andere groep is die van de non-Mathusianen, die niet in de bevolkingsgroei de oorzaak van alle ellende zien, maar in de sociaal-economische orde. Het hardste standpunt wordt waar schijnlijk ingenomen door de groep OI, een internationaal co mité van Derde Wereld-activis ten, die een 'kritische en omvat tende benadering van de ont wikkelingsvraagstukken' voor staan. (OI is Swahiliaans voor 'Alles wat is, moet beschouwd worden'). Deze groep verkondigt dat gezins planning voor 90 procent pro paganda is, die ze niet willen en niet nodig hebben. Het probleem is niet: hoe beperk ik de bevol king, maar hoe voer ik 'sociale rechtvaardigheid in voor de mensen van de derde wereld'. Dora Obi Chizea, de voorzitter: 'Ze zeggen tegen ons dat we zullen sterven als de bevolkings groei niet achteruit gaat. Maar daar maken ze ons niet meer bang mee, omdat we elke dag van honger sterven, en dat doen we al eeuwen lang. Daar is niets nieuws bij'. Volgens OI duurt het niet lang meer of de Derde Wereld gaat in het offensief. Ook de Franse agronoom, professor René Du- mont denkt op deze manier. De Derde Wereld zal zich gaan or ganiseren tegen ons, 'de blanke kannibalen' die andere mensen opeten om zelf in leven te blij ven. Oude tegenstelling Doordat in het algemeen deZe twee hoofdstandpunten samen vallen met de twee belangrijkste tegen over elkaar staande ideo logieën, het kapitalisme en het communisme, krijgen de debat ten op het tribunaal een fel karakter. Hier door en tussen bewegen zich tal van bewegingen en we tenschapsmensen, die allemaal verschillende denkbeelden en standpunten verkondigen, maar die min of meer ongewild in de bovengénoemde polarisatie ver zeild raken. P.S. De delegatie van Nieuw- Zeeland bij de grote conferentie bestaat geheel uit vrouwen. Of dit tekenend is voor de positie van de vrouw in/ Nleuw-Zeeland of voor het belang, dat de Nieuwzeelandse regering aan de conferentie hecht is mij niet duidelijk. SANTIAGO (Reuter, UPI) De film van de musical 'Fiddler on the roof' is in Chili verboden omdat de rolprent 'marxistisch' zou zijn. In Neder land is de musical onder de naam Anatavka destijds met veel succes ge speeld met Lex Goudsmit ('Als ik toch eens rijk was') in de hoofdrol, ter wijl ook de film veel belangstelling trok. Het verbod in Chili is uitge vaardigd omdat de film 'negatief' is en 'strijdig met het nationaal her stel'. Ook zou de rolprent elementen bevatten die 'niet bevorderlijk zijn voor de eenheid van de Chilenen'. Het Chileense staatshoofd, generaal Augusto Pinochet, heeft inmiddels wel toestemming gegeven voor het houden van 'pro-junta' betogingen op 11 september. Op die datum werd vorig jaar de regering van Salvador Allende omver geworpen. De 11e september zal echter geen nationale feestdag zijn en ook zullen geen officiële plechtigheden plaatsvinden. FREIBURG De Westduitse doua ne heeft in het plaatsje Weil-Ot- tersbach aan de Duits-Zwitserse grens in een koffer van een Neder lander vijf kilo heroïne aangetrof fen met een marktwaarde van ruim 1,2 miljoen gulden. De koffer met dubbele bodem be vond zich in een taxi waarmee de Nederlander via de bondsrepubliek naar Rotterdam wilde reizen. De man, wiens naam niet bekend is gemaakt, is gearresteerd. Evenals de taxi-chauffeur die ook uit Ne derland afkomstig is. De autoriteiten In Freiburg Ba den-Württemberg) hebben gisteren meegedeeld dat de heroïne per vliegtuig van Hongkong naar Zürich is gebracht. Zij beschikken al over aanwijzingen met betrek king tot de mensen achter de schermen in deze smokkelzaak. NEW YORK (AFP) Secretaris generaal Kurt Waldheim van de .Verenigde Naties is in verband met een maagontsteking in een New- Yorks ziekenhuis opgenomeii. Een woordvoerder van het 'Doctors Hos- BRUSSEL (AP) Ongeveer 105 Pakistani zijn woensdag België uit gezet na een grootscheepse razzia op illegale immigranten. De Paki stani werden dinsdag gearresteerd en zijn later op een vliegtuig naar hun land gezet. In een verklaring zei het kabinet van de minister president dat er de afgelopen tijd naar schatting 500 Pakistani België zijn binnengekomen in de hoop een werkvergunning te bemachtigen omdat de Belgische regering eerder deze maand heeft aangekondigd de positie van 'klandestiene arbeids krachten' te zullen legaliseren. Maar, zo bepaalde de regering na drukkelijk, dit zou alleen gelden voor degenen die België voor 1 april dit Jaar waren binnengeko men. Degenen die thans zijn uitge wezen waren korter in het land, aldus de politie. Ze waren voor het meerendeel op toeristenvisa bin nengekomen uit Groot-Brittannlë en West-Duitsland. pital' heeft verklaard, dat do g-e zondheidstoestand van Waldheim niet verontrustend is, daar de ziek te niet in een vergevorderd stadium is. Maar de secretaris-generaal zal wel een dag of twee* in het zieken huis moeten blijven. Waldheim werd drie uur na zijn terugkeer in New York van een reis van tien dagen naar Cyprus, Griekenland en Turkije met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9