Vrij grote minderheid vindt ongelijke positie van man en vrouw juist Lam e Apeldoorn laat inwoners meedenkeln over beleid Wat er in de mode gebeurt kun je zien aan 't Nappla Suède van Lampe, Meerderheid is voor 'gelijke rollen' 'Ongelijkheids- moraal' ook bij vrouw zélf In 2e kwartaal meer consumptief krediet In Lelystad: Koophuizen vanaf ƒ181 per maand afdelingshoofd en .j. waarnemend afdeiingshoofd CHRISTELIJK VERPLEEGTEHUIS HILVERSUM 155,- 469,- 298,- 349,- TROUW/KWARTET DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1974 T8/V Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Een moeder van kleine kinderen, die werkt, zelfs kostwinster is, een lange oplei ding genoten heeft en regelmatig haar mond opendoet op vergaderingen, is volgens een behoorlijk groot percentage van onze bevolking iemand die niet de rol speelt die voor haar is weggelegd. Dat blijkt uit een onderzoek over de rol van de vrouw in Nederland anno 1974. dat het Nederlands Cen trum voor Marketing Analyses en Sociaal Wetenschappelijk Onder zoek samen met de socioloe Hedy d'Ancona verricht heeft. Het onder zoek is ingesteld met subsidie van het ministerie van CRM. Wat de uitkomsten van dit onder zoek (waarbij 750 vrouwen en 250 mannen ondervraagd werden) be treft: in grote lijnen komt het erop neer dat weliswaar een meerder heid van de Nederlanders vindt dat mannen en vrouwen gelijke rollen moeten vervullen in het gezin, het beroep, en het openbare leven, maar dat toch altijd nog een vrij grote minderheid (vijftien procent, soms wel dertig procent van de ondervraagden) het met de be staande ongelijkheid van man en vrouw eens is. Een derde van de vrouwen vindt dat politiek geen vrouwenzaak is, niet past bij de vrouwenrol, maar driekwart gelooft dat in de toe komst zich meer met politiek zullen gaan bemoeien. Ook aktiviteiten buitenshuis wor den door een derde van de onder vraagden als typisch voor mannen beschouwd: spreken op vergaderin gen bijvoorbeeld is meer een man nenzaak en volgens de helft van de vrouwen zal dat ook zo blijven. Als vrouwen buitenshuis iets zullen gaan ondernemen, zal dat voorna melijk liggen op het gebied van de sociale dienstverlening. In het gezin In het gezin liggen de rollen ook vast: meer dan twee derde van de ondervraagden constateert dat mannen het huishoudelijk werk aan de vrouw overlaten. Maar hier treedt wel een verschil op tussen wat mén vindt en wat de onder vraagden zelf vinden: dat mannen het huishoudelijk werk voor de vrouw overlaten, vindt maar de helft van de vrouwen terecht. En voor de toekomst verwacht iets minder dan de helft een verande ring in rolverdeling: een kleine meerderheid denkt dat het huis houden vrouwelijk terrein zal blij ven. Wat de kinderopvang betreft loopt de bestaande rolverdeling ongeveer gelijk met de opvattingen die men zélf heeft: ruim tweederde consta teert dat kinderopvang vrouwen werk is en vindt dat ook terecht, al verwachten veel ondervraagden dat kinderopvang in de toekomst een zaak voor man en vrouw samen zal worden. Overigens is het maar schijn als op grond van de bovenstaande gege vens zou geconstateerd worden dat de vrouw de baas in huis is: man en vrouw moeten, een meerderheid vindt, dat, samen beslissen over be langrijke gezinsaangelegenheden en tien procent vindt zelfs dat de va der de uiteindelijke beslissingen dient te nemen. Geld verdienen voor het gezin is mannenwerk: alleen in noodgeval len mag de vrouw verwacht worden dat ze mee zorgt voor de gezinsfi- nanciën. Vooral mannen zijn het met deze opvatting eens; eenderde van de vrouwen is van plan in de naaste toekomst buitenshuis te gaan werken. De opvattingen over typisch vrou wen- en typisch mannenwerk lig gen ook tamelijk vast: 57 procent constateert dat van vrouwen niet wordt verwacht dat ze hetzelfde werk doen als mannen en 62 pro cent zegt dat van vrouwen niet wordt verwacht dat ze technische beroepen uitoefenen. Een derde meent ook dat van vrouwen niet wordt verwacht dat ze dezelfde kansen willen hebben om leidingte geven of carrière te maken. Al den ken de meeste ondervraagden dat dat in de toekomst wel anders zal worden op het ogenblik accepteren erg veel vrouwen die mindere kan sen op promotie of leidinggevende functies. Een belangrijk punt is ook de op leiding. het onderwijs voor meisjes. Ongeveer eenderde meent dat een ander (een lager) onderwijsniveau hoort bij de rol die vrouwen ver vullen. Maar persoonlijk vindt een meerderheid dat dat in de toekomst anders moet, al vindt dan nog ze ventien procent (bij mannen twin tig procent) dat een langdurige op leiding voor meisjes verspilde tijd is. Al met al heeft het onderzoek van het Centrum aangetoond dat er wel veel mensen voor gelijke rollen voor man en vrouw voelen, maar dat er toch op dit gebied een aan zienlijke groep mensen opgelijkheid constateert en dat terecht vindt. De onderzoekers vinden dat de uit komsten van hun enquete optimis tisch en pessimistisch beoordeeld kunnen worden: optimistisch om dat veel mensen in de toekomst meer gelijkheid verwachten, pessi mistisch omdat zoveel zaken nu nog ongelijk zijn en zoveel ideeën over rolden vastgeroest. DEN HAAG De afbetalingskre dieten en andere geldleningen voor consumptieve doeleinden hadden in het tweede kwartaal 1974 een om vang. die ongeveer een kwart gro ter was dan in het tweede kwartaal van het vorige jaar- In het eerste kwartaal van dit jaar beliep het verstrekte consumptieve krediet zes procent meer dan verleden jaar. De omvang van het consumptief kre diet was in het tweede kwartaal ongeveer tweemaal zo groot als het kwartaalgemiddelde van 1970. Een en ander blijkt uit indexcijfers van het CBS: het indexcijfer van het totaal consumptief krediet (in clusief het krediet voor de aankoop van personenauto's) was voor het tweede kwartaal van dit jaar 205 (basis 1970 is 100) en voor het eerste kwartaal 143 tegen resp. 161 en 135 voor de overeenkomstige kwartalen van 1973. Het kwartaal gemiddelde van 1973 was 144. Het voor de aankoop van personen auto's verstrekte krediet bleef in het eerste kwartaal onder dat van het vorige jaar (indexcijfer 100 te gen 124) en lag in het tweede kwartaal ongeveer op het peil van het vorige jaar (159 tegen 151). LELYSTAD Het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten laat door het Bouwbedrijf Holborn in Lelystad 73 koopwoningen bouwen waarvan de prijs zal liggen tussen de 63.126 en de 75.926 gulden. Het Bouwfonds heeft berekend, dat de maandelijkse lasten voor aspi rant-kopers rekening gehouden met de toe te kennen premie zullen uitkomen tussen de 181 en de 345 gulden. Er is dan echter wel een jaarinkomen vereist tussen de 21.470 en de 25.770 gulden. Het rapport besluit veelzeggend: 'Als in dit onderzoek het woordje 'vrouw' zou zijn vervangen door 'arbeider' of 'kleurling' dan zouden de resultaten wellicht nog meer opschudding teweegbrengen. Niet alleen omdat deze minder heidsstandpunten bij de 'anderen' (in dit onderzoek de mannen) voorkomen, maar vooral ook omdat bij de vrouwen zélf deze ongelijk- heidsmoraal in ongeveer even ster ke mate blijkt te heersen.' Van een onzer vérslaggefcers APELDOORN Burgtemeester en wethouders van Apeldoorn willen de inwoners van [deze gemeente vérregaand laten meeden ken over wat genoemd tvordt 'Deel drie van de Beleidsvisie'. Om een zo representatief ^mogelijke mening van de burgerij tie krijgen, wordt onder 1850 ingeze tenen een enquête gehouden. Ze zijn steek proefsgewijs uit het bevolkingsre gister gelicht. Vijftig ènquêteurs zullen hen in september bezoeken. Vooraf worden deze Ajijeldoorners door middel van een 'infopakket' uitvoerig voorgelicht. Als de vra genlijsten zijn ingevuld gaan ge meentelijke cijferaars ermee aan het werk. Daarbij wordt dan een beeld geschetst van wat de Apel- doorners de komende jaren willen. Is het staatje met prioriteiten klaar, dan wordt nagegaan c allemaal te realiseren is, ook In cieel. Waarschijnlijk in 1975 kan doorn als alles tenminste, verloopt zich de eerste geni^ in Nederland noemen met eer' tooide beleidsvisie: Een plan m in staat wat er de eerstvoli vijf tot tien jaar moet gebeurt in welke volgorde. Apeldoorn wil de bevolking^ alleen in de gelegenheid stellA te spreken hoe het in de toekomst moet, maar iedereen bovendien zijn mening geven de wijze waarop de laatste 33 met het gemeenschapsgeld is <l< sprongen. Daartoe kunnen or' stadskantoor 'infopakketten'»' vragenformulieren worden gek. In ons frefei gelegen verpleeghuis (niet ver van het centrum) komen op de verpleegafdelingen per 1 november a.s. de functies vrij van Uw rang is afhankelijk van de te aanvaarden functie en van uw ervaring!. Goede kontaktuele eigenschappen en belangstelling voor het leef klimaat in een verpleeghuis zijn gewenst. Interne huisvesting is eventueel mogelijk. instituut voor verpleging en reactivering Belangstellende1 kunnen vrijblijvenk een oriënteren bezoek brenge 11 aan onf verpleeghui Voor inlichtingen en/of sollicitatie kunt u zic[ wenden tot d\c direktrice. Paula van Loolaan 2\ Postbus 16 Hilversumte let (02150) 1 06 3t toestel 11 Nappa en suède doen dit najaar enthousiaster dan ooit mee met de mode. U zult 't zien en beleven. Waarom opeens? Omdat er eindelijk een paar ontwerpers zijn geweest, die zich met hart en ziel op deze leer-materialen hebben gestort, Dat merk je aan alles. Aan de t nieuwe belijningen, de nieuwe lengten, de vele kleuren en vooral i ook aan de verscheidenheid in strukturen. 't Nappa Suède van Lampe is er zowel in verrassend dunne coatjd als in warme, fiks gevoerde jassen. Per slot van rekening wordt 't steedis kouder: september, oktobr, i novembrr, decembrrr En wat ook zo aardig is, kleine vrouwtjes komen ook aan hun trekken, daar heeft Lampe's Girly j Club voor gezorgd. Lammy coatje. Gevoerd cn Nappa trenchcoat van soepel gegarneerd met bont. Mt. 122 schaapsnappa. In de nieuwe lengte. (155,-) t/m 167 (179,-). V.a. Zwart, bruin of groen. Mt. 38 t/m 44: Lammy coat van suède met warme Borg voering. Enorme kraag van Toscaans lam. In bruin en diverse modekleuren. Mt 38 t/m 44: Kort Iamsnappa jasje met bindceintuur. In zwart of roodbruin. Mt. 36 t/m 44:

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8