muffukkflb- Rabobank B Landbouw positief over lesultaat kamerdebat )ok in Nederland prijsslag om benzine a B. en W. van Voorburg achter hoofdambtenaar Kortingsregeling ruimer bij autoverzekeringen I. Zijlstra: we hebben indruk gemaakt op sowel regering als parlement Taat uw vermogens- aanwas niet ibesnoeien! Bij stemmingen blijkt het CDA weer verdeeld Injectiespuit met handtekeningen Sergeant bij oefening gedood Treiler lichtte anker en verdween Te grote doses bestri j dingsmiddelen in Noordzeevis Yitte pompen soms tot zes cent per liter goedkoper dan merkpompen fW/KWARTET DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND T3/K5 (ADVERTENTIE) de bank voor iedereen bnze sociaal economische redactie aj HAAG De centrale landbouworganisaties hebben positief ^igeerd op de uitkomst vanBiet Tweede Kamerdebat. De voor- i r van het overlegorgaan van deze organisaties, drs. R. Zijl- ip zei gistermiddag na afloop van het debat: 'De activiteiten en tuinders hebben vruchten afgeworpen. Het is niet jniets geweest. We hebben indruk gemaakt op zowel regering De Tweede kamer ondersteunde de ze visie van de minister. Met uit zondering van de VVD, de Boeren partij en de RKPN (die stemden tegen) nam d e Kamer een motie aan, waarin een dergelijke hulpver lening wordt bepleit. Drs. Zijlstra zei gisteren echter d"at de landbouw organisaties voor de uitwerking van deze hulpverlening geen ver antwoordelijkheid zullen kunnen dragen. Zijlstra baseerde zijn posi- waardering op de verdere die minister Van der willen doen, daarbij on- door een ruime meerder- het parlement: j steunverlening is opgetrok- ejot 115 miljoen gulden. Inister Van der Stee zal zich iri-ussel sterk maken voor een ijfitijdse aanpassing van de aflouwprijzen (de minister heeft jSiet duidelijk gezegd, maar dat ril de persoonlijke indruk die de jZijlstra gekregen heeft). e#t uitstel van de belastingbeta- iszal meer in overeenstemming )ele voorstellen van de landbouw- gjisaties worden afgewikkeld, ni energietarieven (aardgas en w|olie) worden meer afgestemd QÊ wensen van boeren en tuin- constateert drs. Zijlstra icikkelijk dat niét voor de volle erd procent tegemoet is geko- i(aan het minimumpakket van eindbouworganisaties. De orga- ies zullen daarom 't landbouw- sg in Brussel kritisch volgen bovendien nauwlettend op of hun verdere wensen in 1975 worden gehono- 4. Verder overleg blijft noodza aldus de heer Zijlstra. d(lsduur belangrijkste punt waarop de ;in niet hun zin hebben gekre- L s de tijdsduur van de hulpver- ag en de vorm waarin die ge- krijgt. De landouworganisa- Ifensten een BTW-compensatie ejtwee procent gedurende een ijaar. Minister Van der Stee echter de voorkeur aan een <He hulpverlening, waarbij reke- wordt gehouden met de dfst getroffen sectoren en daar in weer de zwaarst getroffen De 115 miljoen gulden bovendien overeen met een BTW-compensatie. (ADVERTENTIE) W j Neem daartoe kontakt op met vw verzekeringadviseur. Hij kent ^t&L. Hij kent onze unieke djevensverzekering- projekten. BlÊoals het Verzekerd Groel-projekt dat tot fraaie, belastingvrije, beleggingsresultaten ■(eidt. Helder als glas zet uw adviseur dat uiteen. Helder als glas ftijn onze brochures. Mede daarom meldt: Praktische bezwaren 'Het is niet juist de prijspolitiek te vervangen door een politiek van toeslagen. Bovendien zijn er grote praktische bezwaren. Te vrezen valt dat het lang zal duren vóór de boeren hun steun zullen krijgen. Het zal namelijk zeer moeilijk blij ken te zijn criteria te vinden welke landbouwer wel en welke niet voor steun in aanmerking komt. Ik zie dat hiet zo gauw zitten', aldus de voorzitter van de CBTB. Nu echter zowel d e regering als een ruime meerderheid van de Kamer zich ervoor hebben uitgesproken meende de heer Zijlstra wel dat de organi saties aan de gesprekken over deze zaak zullen moeten deelnemen. De Tweede Kamer daarentegen vond de BTW-compensatie onder meer bezwaarlijk omdat een aantal boeren er niet meer van zullen kunnen profiteren. Dat geldt met name voor een aantal tuinders, die hun tomaten van dit jaar zo onge veer al hebben verkocht. De motie van de KVP, waarmee politiek Den Haag een eigen standpunt inneemt tegenover de georganiseerde land bouw werd ook ondersteund door de heer T. Tolman van de CHU. Hij verklaarde, dat het voor hem geen principiële zaak is hoe de hulp zal worden verleend. Verdeeldheid Bij de stemming over 'de andere moties bleek weer de verdeeldheid in het CDA-kamp. De heer Tolman van de CHU kreeg voor zijn twee moties niet de steun van de KVP en ARP. Ze werden verworpen met alleen de stemmen van het GPV, SGP, de Boerenpartij, RKPN en CPN voor. Op haar beurt stemde de CHU in tegenstelling tot de KVP en ARP vóór drie moties van de VVD, die werden verworpen. Wel werd de motie van de WD aangenomen, waarin de regering wordt gevraagd bij de vaststelling van de energieprijzen rekening te houden met de inkomenspositie in de tuinbouw. Ook sprak de Kamer uit, door het aanvaarden van de motie-Van der Sanden (KVP), dat de regering over de hoogte van de aardgasprijs voor het seizoen 1974- 1975 opnieuw overleg moet plegen met het landbouwschap. Een motie van de SGP-er Van Rossum, waarin een verlaging van het BTW-tarief voor de sierteelt wordt gevraagd, is aangehouden tot de algemene fi nanciële beschouwingen in oktober. Méér besluiten Het landbouwschap constateerde gisteren dat de minimum-eisen van de georganiseerde landbouw op het gebied van het binnenlandse beleid niet helemaal ingewilligd zijn. Daarom vindt het landbouwschap het van groot belang dat er straks méér besluiten genomen worden, zowe lin Brussel, als op Prinsjesdag door de Nederlandse overheid. Het landbouwschap is onder meer niet erg gelukkig met het systeem dat de minister en de kamermeer derheid willen toepassen voor de directe inkomensverbetering: toe slagen inplaats van een algemene verhoging van het BTW-forfait, zo als het landbouwschap had voorge steld. Het landbouwschap betreurt het ook dat in het bedrag van de directe inkomensverbetering (nu verhoogd tot twee procent BTW- forfait) geen twee procent voor de sierteeltprodukten begrepen is. Actiegroepen Landelijk actieleider K. Olieman uit Zevenhuizen zei niet tevreden te zijn voordat de eisen van de actiegroepen aanvaard zijn. Als voornaamste pijler van het door de groepen gewilde beleid ziet hij prijs aanpassingen, waardoor het be steedbare uurloon van boer en tuinder gelijke tred houdt met de loon- en salarisontwikkeling in Ne derland, en driemaandelijkse bij stelling van de prijzen ter compen satie van tussentijdse kostenstij gingen. De houding in de kamer van de AR- en de KVP-fractie is de actie groepen tegengevallen. WD en CHU stonden volgens hen wel aan de kant van de boeren, (verhoging BTW-forfait van 4.25 tot 6,25 pro cent voor een periode van een vol jaar). Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid heeft gisteren een injectiespuit aangeboden gekregen waar in 17.000 handtekeningen waren verstopt. De reuzen- spuit werd hem aangeboden door een delegatie van het landelijk actiecomité gezondheidszorg dat een intrek king van de personeelsstop in de gezondheidszorg eist. Deze eis werd met de 17.000 handtekennigen kracht bij gezet. (ADVERTENTIE) DEN HAAG De 20-jarige serge ant B. D. Leussink is in het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht over leden aan de verwondingen die hij opliep bij een ontploffing van springstof. Sergeant Leussink. woonachtend in Almelo, nam dinsdagmiddag deel aan een oefening op de Nunsjjeter hei van het opleidingscentrum in fanterie, waarbij de springstof werd gebruikt. Een andere militair, ser geant J. W. G. Kersjes liep bij de ontploffing lichte verwondingen op en werd opgenomen in het zieken huis te Ermelo. De koninklijke ma rechaussee stelt een onderzoek in naar het ongeluk. 'Informatief gesprek, geen politieke druk' Van een onzer verslaggevers VOORBURG Het Voorburgse gemeentebestuur heeft de door de VVD-fractie beschuldigde hoofdambtenaar de hand boven het hoofd gehouden. Volgens B. en W. is er geen aanleiding een on derzoek in te stellen naar het gedrag van de ambtenaar. Maandag had de raadsfractie van de WD in vragen aan het dagelijks bestuur van de gemeente de chef van de afdeling stadsontwikkeling beschuldigd van politieke inmen ging. De ambtenaar zou politieke druk hebben uitgeoefend op enkele fractievoorzitters. Hij zou daarmee, volgens de liberalen, hebben willen bereiken dat de VVD-wethouder ir. L. H. Jacobson niet meer in het college zou terugkeren. Het gemeentebestuur bestrijdt dat de ambtenaar met meer dan één fractievoorzitter een onderhoud heeft gehad. Bovendien was er sprake van het uitwisselen van me ningen en niet van het uitoefenen van druk. 'Het onderhoud had een informatief karakter', zeggen B. en W. Wel is het juist dat de betrok ken ambtenaar mede uit naam van een collega had meegedeeld naar een andere betrekking te zullen uitzien, wanneer wethouder Jacob son zou aanblijven. Maar het zou zeker niet de bedoeling zijn ge weest de gemeenteraad onder poli tieke druk te zetten. Recht Het Voorburgse college vindt het optreden van de ambtenaar niet in strijd met de normale opvattingen over de plaats en de functie^ van een ambtenaar in dienst van de gemeente. 'Aan een ambtenaar kan het recht van iedere burger zijn mening over een bepaalde situatie of een bepaald persoon kenbaar te maken niet worden ontzegd', schrijven B. en W. in hun antwoord op de WD-vragen. Wethouder Jacobson heeft zich van deze antwoorden gedistantieerd. Hij is van mening dat de betrokken ambtenaar invloed heeft willen uit oefenen op de personele samen stelling van het nieuwe college en 'dat door het accepteren van deze vorm van ambtelijke activiteit een ontoelaatbaar novum ons bestuur lijk bestel dreigt binnen te treden'. In het nieuwe college neemt wet houder Jacobson geen zitting. De WD hield vast aan zijn kandida tuur, de meerderheid van de raad vond de heer Jacobson onaan vaardbaar. DEN HAAG De treiler 'Laga', die sinds het weekeinde op de Noordzee ligt tussen dc radioschepen Veronica en Noordzee, heeft gistermiddag zijn ankers gelicht en is op eigen kracht met onbekende bestemming in westelijke richting weggevaren. Voordat de treiler wegvoer heeft 'n sleepboot uit de haven van Scheve- ningen geprobeerd aan de 'Laga' vast te maken. De sleepboot ver dween echter snel, toen de mijnen veger 'Drunen' van de marine, die 'toevallig' in de buurt was, een kijk je kwam nemen, aldus een woord voerder van de marine. Van een verslaggever DEN HAAG Uit de Noordzee afkomstige visiever bevat veront rustende hoeveelheden PCB, een met het bestrijdingsmiddel DDT verwante industriële hulpstof. Dit schrijft de Keuringsdienst van wa ren in Den Haag in zijn jaarverslag 1973. De hoeveelheden in de meest gegeten Noordzeevis, zoals haring, makreel en sprot, is volgens direc teur dr. Th. Brouwen 'nog niet ver ontrustend' De keuringsdienst heeft geen maat regelen getroffen, omdat een wette lijke regeling voor residuen in vis nog ontbreekt. Verder vond de dienst op bijna de helft van 1200 monsters komkommer, tomaten en snij- en sperciebonen, resten van het bestrijdingsmiddel quintozeen, dat op die gewassen niet mag wor den toegepast. Onverklaarbaar noemt het verslag resten van het niet meer gebruikte dieldrin op komkommers. De Haagse keuringsdienst krijgt ge regeld mensen die rood in het ge zicht aanlopen na het eten van gehakt of tartaar. Daarin zat dan meestal teveel nicotinezuur, dat de slager in beperkte hoeveelheid mag gebruiken als kleurbehoudend mid del. In de praktijk wordt de stof vaak niet afgewogen, maar al dan niet met kwistige hund rondge strooid. Zolang slagers dat blijven doen, zullen er processen verbaal blijven vallen, aldus de keurings dienst. Bij ongeluk niet gelijk héle korting kwijt Van een verslaggever DEN HAAG De kortingsregeling bij autoverzekeringen (de zo genaamde no-claimkorting) is door een aantal verzekeringsmaat schappijen (waaronder alle grote maatschappijen) verruimd. maatschappijen ingevoerd. Naar schatting hebben de maatschappij en, die de nieuwe regeling hebben ingevoerd of gaan invoeren, onge veer de helft van de Nederlandse autoverzekeringsmarkt. Het is de verwachting in kringen van het verzekeringsbedrijf dat de nieuwe regeling binnen afzienbare tijd al gemeen zal zijn. tieen verslaggever KTERDAM De in West Duitsland b egonnen benzine-oorlog is nu ook in Ne- *nd losgebrand. Uit een steekproef bleek gistermorgen dat twee van de acht (Vlderde houders van witte pompen in Rotterdam 94 cent voor een liter super- line rekenden, en dat is vier cent minder dan men bij de merkpompen moet ,Jen. De prijzen van de andere zes wi tte pompen varieerden van 94,5 tot 96 Jper liter super? wan de pomphouders zei HWijsslag volkomen ver boord te vinden daar de roderende groothandelaar fó zijn zeggen ook goed- - r was geworden. De Pjne-oorlog was dinsdag 'Jl Oost-Nederland merk- J In Deventer werd aan pompen de superben- vijf tot zes cent goed- verkocht dan bij de Desgee, die aan witte pom pen levert, kondigde aan dat de prijs nog wel verder zou dalen. Noteringen ipompen. En de firma Het Westduitse ministerie van economische zaken schreef de prijsdaling toe aan de lagere noteringen op de vrije markt in Rotter dam. De notering voor su- perbenzine is in Rotterdam op dit moment 116 dollar per ton. Aan het begin van 1974 was die notering 175 dollar per ton. In West- Duitsland begon de prijzen slag een paar dagen geleden met een forse aanzet. In en rondom Hannover lieten de houders van witte pompen hun prijzen voor superbenzi- ne dalen tot 80.9 pfennig per liter. In Stuttgart daalde de prijs zelfs tot 78.9 pfen nig. Grote verliezen Intussen zijn de grote olie maatschappijen van oordeel dat veel binnenlandse han delaren grote verliezen lij den. Zij zouden in de eerste maanden van dit jaar uit speculatieve overwegingen erg dure benzine hebben in gekocht. En die benzine moeten ze nu tegen elke prijs verkopen om ruimte te maken voor de opslag van huisbrandolie. Trouwens, niet alle benzine verkopers die onafhankelijk zijn van de grote maat schappijen, zijn het eens met de prijsdaling. De firma Avia, die ongeveer drie mil joen liter benzine per week verkoopt in Nederland, wil haar produkt niet goedkoper maken. Woordvoerders van dit bedrijf zeggen: 'Door de prijsbeschikking van de rege ring hebben we maanden lang verlies geleden. Mogen we nu alsjeblieft proberen die schade goed te maken?' Eerder deze week is er al een run van Nederlandse automobilisten ontstaan op benzinepompen langs de grens in Duitsland. Pomp houders in Aken voorspel den toen literprijzen van 65 pfennig voor normale en 75 pfennig voor superbenzine. Niet langer zal de korting voor iemand die na een aantal jaren schadevrij gereden te hebben een aanrijding krijgt geheel wegvallen. Bij een aantal maatschappijen wordt het nu zo dat iemand die na vijf jaar schadevrij rijden een on geluk krijgt, terugvalt van een kor ting van veertig naar een van twintig procent. Iemand die vier jaar achtereeen geen schade heeft gedeclareerd en daardoor een premie korting heeft van dertig procent,- valt nu niet terug naar nul, maar naar vijftien procent als zijn verzekeraar hem nu schade moet uitbetalen. Niet alleen gaat dus de korting voor deze automobilisten niet helemaal verloren bij een schade na jaren lang schadevrij rijden, de korting keert ook weer snel terug naar het oude niveau: na een jaar schade vrij rijden wordt de korting weer veertig, resp. dertig procent. (WV). Concurrentie Het was al enige tijd zo, dat een paar maatschappijen (minder dan vijf) deze gunstiger no-claim rege ling toepasten. Er heerst grote con currentie op de autoverzekerings markt en hierdoor gingen ook an dere maatschappijen er tcfó over. Op korte termijn wordt de nieuwe regeling nu door enkele tientallen 'Ja, kunt li ons een vaatwas- machine op proef laten bezor- gen?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5