elefonische hulpdienst zit tekort aan financiën dorpskern jjaagt om aankoop Jeugddienst in Katwijk vidie uit regiogemeenten politiek moeiijk "iEEN BEZORGER JIN LEIDEN DANSLES? Sex-inbrekers aangehouden Gevaarlijke cilinder aan Ver damstraat Pasveer weg uit Leiden Algerijnen veroordeeld Geen kermis op dorpsplein in Katwijk-Rijn boekhouden duits engels —/KWARTET DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1974 STAD EN REGIO L3 'j'd Willem Chr. Nijeboer De telefonische hulpdienst (in geestelijke en sociale coals de telefoongids vermeldt) heeft zelf een probleem. )!jjobleem waarmee vrijwel iedere hulpverlenende organisatie chfmpt: geld. De exploitatie over 1973 sloot zelfs met een te- pilligers aan de telefoon naar de problemen van uit het gebied dat grofweg ^ar, Haarlem en Alphen £pat gebied is door het mi- van CRM aangewezen. In j de telefonische hulpdienst ind instituut geworden. In omgeving is die erkenning lang niet overal. Van de s Leiden ontvangt de hulp- iet als van CRM, een subsi- £jkr die is lang niet toerei- hglaarom heeft de dienst na o tergemeentelijk ambtelijk E sen aantal gemeenten aan- en die niet té ver uit de an Leiden liggen, of wel, bekendheid van de telefo- hulpdienst al redelijk is Longen. iiem en CRM betalen ieder 47 van de personeelskosten en van de administratiekos- s de zo geheten apparaat- 'De bedoeling is dat de inde kosten uit de regio- en zal komen', vertelt Cle- Bolhaar, student fiscaal pén van de weinigen die de telefonische hulpdienst anonimiteit naar buiten kejWe hopen te komen tot een J procent subsidie'. dj intergemeentelijk overleg nePr ambtenaren is gevoerd, ent er ook wel in te zitten, mplitiek bleek het in de diver- iienten wat moeilijker te lig- taiiderdorp was de eerste die c diedere gemeenten gevraagde ioe| van vijfhonderd gulden fijrde. Zoeterwoude kwam t pderd gulden over de brug. andere gemeenten kwam reactie. Van Benthui- n budgettaire redenen' en 'omdat wij niet de hebben dat mensen uit onze te naar de telefonische ■Jpst bellen'. aan die indruk komen, be- k niet', zegt Clemens. 'Wij i het ook niet precies zeg- mdat de mensen niet hun pf adres aan ons behoeven te a. Maar aan reacties als 'Dat ons in Katwijk, NoordWijk, niet' valt voor ons at af te lelden. 'Met name rond Leiden begint de telefonische hulpdienst steeds meer ingeburgerd te raken, 'het is net een vlek die zich langzaam uitbreidt'. Publiciteit Zijn bekendheid dankt de telefoni sche hulpdienst aan publikaties in de lijsten van hulpverlenende orga nisaties die de kranten publiceren, vermelding voorin de telefoongids, aan opgaven in verenigingsblaadjes en door kranteartikelen als deze. 'Je ziet ook altijd na zo'n krantear tikel dat er een paar dagen lang meer telefoongesprekken binnenko men'. Het begroting van de telefonische hulpdienst, die begon als een hulp verlening voor studenten, beloopt zo'n 34.000. Daar zit alles in: kosten voor training van de acht enzeventig vrijwilligers die afwis selend de telefoon dag en nacht bemannen, inrichting van de tele foonkamer en de behuizing van de part-time psychologe en de parti- time administratrice, stookkosten, 4 per hele dag voor koffie, koek en frisdrank voor de mensen aan de telefoon, vergaderings- en por tokosten en wat al niet meer. Eén gemeente heeft de telefonische hulpdienst geantwoord dat zij ter bestrijding van het geldelijk tekort, maar contributie onder de mede werkers moest gaan heffen. Mede werkers die gemiddeld eens per veertien dagen een dagdeel (mor gen, middag, avond of nacht) zon der enige vergoeding aan de tele foon zitten. 'Dat hebben we na tuurlijk niet gedaan'. Ook de post publiciteit, het laten drukken van stickers, het plaatsen van adverten ties en dergelijke is een post op de hulpdienst-begroting. In Leiden is telefoonnummer 25202 een nummer clat voor een halve provincie een uitlaatklep is. Eén lijn Die 34.000 is er om de dienst zoals die nu is, draaiende te hou den. Dat is een dienst die slechts over één telefoonlijn beschikt voor de hulpvragers. Wie als tweede belt, treft 'in gesprek', een situatie die in de meeste gevallen niet onmid- UitlflcltklCD delijk verandert. De telefonische hulpdienst krijgt vragen die kort kunnen worden beantwoord, zoals: welke dokter heeft er in mijn ge meente zondagsdienst? Maar de meeste gevallen worden gesprekken gevoerd die een uur en langer du ren. Het record in de vier jaar dat de telefonische hulpdienst bestaat: zes uur. Daarom is een tweede lijn op het zelfde telefoonnummer één van de wensen. 'Maar dat kost minstens tweeduizend gulden', zegt Clemens, 'en dat geld is er niet. Want dan moeten we ook een tweede tele foonruimte hebben, die ook weer moet worden ingericht en waar ook weer een kachel moet kunnen branden. We zijn nu bezig met het inrichten van de ruimten voor de part-time psycholoog en de admini stratieve kracht'. Dit jaar heeft de hulpdienst brie ven gestuurd naar het bedrijfsleven om een bijdrage. Een gering aantal directies was bereid een bedrag te (ADVERTENTIE) m opdeFillitO 30aug.-8sept. 1 toegangf5.- AMSTERDAM! storten. Het heeft achthonderd gul den opgeleverd. Voor wie het nog niet wist: de telefonische hulpdienst probeert zonder politiek, religieus of com mercieel doel, mensen in geestelij ke en sociale nood te helpen. In de meeste gevallen door gewoon als uitlaatklep dienst te doen. De men sen die bellen behoeven geen naam te noemen. De man of vrouw aan de telefoon is meestal geen deskun dige. Het is iemand met wie men als met een goede vriend of een goede kennis spreken. Wanneer dat nodig is adviseert de man of vrouw aan de telefoon de 'cliënt' zich met een gespecialiseerde organisatie in verbinding te stellen. In acute ge vallen zal de telefonische hulp dienst daarin ook bemiddelen. Maar het merendeel van de mensen die bellen willen gewoon eens tegen ie mand uitpraten. 'Vaak zijn het mensen met contactmoeilijkheden. Pastoors Ook met huwelijksproblemen of sexuele problemen, of flatproble men. Eigenlijk allerlei gesprekken worden er met de mensen van de telefonische hulpdienst gevoerd. Van iemand, die alleen maar om een praatje verlegen zit, totaan mensen die aankondigen zelfmoord te plegen. 'De kunst is er zelf niet onderdoor SSd Noorwijkerhout over De Landbouw jPWIJKERHOUT B. en dinsdagavond 'groen chjvoor de onderhandelingen lenker-Landbouw b.v. om van 'De taaouw' in het centrum van hrp aan te kopen, iden de gemeeteraad daarom :d toen omstreeks 30 mei de ijs- op taxatie- bekend was j k, dat die prijs niet abnor- (week van de taxatie, die de telijke taxateur noemde. [ïeenteraad, geinspireerd door n J. P. van den Bosch en C. Duin, wilde eerst de finan- nsekwenties voor het toe- ie beleid nader laten onder- Menkén-Landbouw b.v. op haar beurt de eis dat de te voor 1 september 1974 ou bekennen. ïeenteraad ging eerst in be- zitting. Wethouder P. C. Ie kerk, direct belanghebbende, end in de wandelgangen van ieip,dhuis. C. W. van Duin, woord van de C. P. G. het licht op Mr. J. P. van den Bosch, (d een 'emotionele' koop. als 'zoiets koop je maar :ijn levensgevaarlijk. Er is |jd om prioriteiten te stellen, hnen niet de kosten afwegen voorzieningen, die wij ook 1 (plegen, ativerende heer C. J. Maarse- kerinnerend aan de reeds ja- ïstaande zorg voor het pro- 'De Landbouw', weer er de rphristelijke Pers vraagt voor Uezorging van de ochtendbla- Nieuwe Leidse Courant - =eke bijverdienste voor scho- Nadere inlichtingen afd. ™jectie, Steenstraat 37, tel. raad op, dat aankoop risico's in houdt. Maar niet-aankoop kan gro tere risico's betekenen. Mevr. Van der Geest-Lucassen vond, dat aankoop noodzakelijk is. Sanering van de dorpskern vraagt erom. De heer J. A. M. van Hens- bergen zag in aankoop- het gaat ten slotte om een slordige miljoen en verarming van de dospsgemeen- schap. Hij was met de heer Van den Bosch de enige tegenstemmer. Lezers schrijven Naar aanleiding van uw artikel over de jeugddienst van ds. Koel man met als onderwerp: 'Ruimte voor de geest' wil ik even reageren. Zelf was ik aanwezig in deze dienst. De vier belangrijke punten waren: 1. meditatie: 2. bijbelstudie: 3. ge bed en voorbede: 4. dienst aan de naaste (hierbij wil ik opmerken dat dit niet alleen op ie eigen familie van toepassing is). Vers 5 van gezang 300 uit het liedboek voor de kerk (wanneer gaan we dit in Katwijk gebrui ken?): Mensen kom uw lot te bo ven, wacht na dit een ander uur, gij moet op het wonder hopen dat gij oplaait, als een vuur want de Geest zal ons bestoken nieuw wordt alle creatuur. Dit vers zou men in Katwijk liever zo zingen: Mens kom nooit Uw lot te boven want u wacht geen ander uur, gij hoeft op geen wonder ho pen, want wij doven steeds het vuur, laat de Geest u niet bestoken oud blijft alle creatuur. Toch blijf ik ondanks alles zeggen: Ik geloof in de Heilige Geest. M. J. Hagen-Hinderink Kon. Julianalaan 4 Katwijk. te gaan', zegt Clemens Bolhaar er zelf over. 'Je moet sterk in je schoenen staan als je eraan begint. Maar het is wel boeiend'. Wie zijn de mensen die de telefoni sche hulpdienst bemannen? 'Eigen lijk de zelfde mensen als die ons bellen. Mensen van twintig tot zes tig. Uit alle lagen van de bevolking. Studenten, mensen die in een fa briek werken, huisvrouwen, gewoon de doorsnee van de bevolking'. De Leidse telefonische hulpdienst bestaat vier jaar. Al heel gauw zat de dienst aan duizend gesprekken. Voor 1974 verwacht men 4.000 ge sprekken, een druk beklante dienst. Ik kan me voorstellen dat iemand die zelf nog niet is getrouwd zelf niet onmiddelijk kan adviseren in de huwelijksproblemen van ande ren. 'Wat denk je van al die pas toors', zegt Clemens, 'die kregen vroeger alles op hun nek'. We ver trekken. 'Als je nog ergens mee zit kun je feerust even terugbellen', zegt Clemens. De echte hulpverle ner verraadt zich nooit. Hopelijk reageren de gemeenten die om een subsidie zijn gevraagd even spon taan. ADVERTENTIE Jongelui - Ouderen Evert Castelein Zie adv. rubriek lessen LEIDEN In de nacht van dins dag op woensdag zijn twee Leidse jongemannen van 22 en 25 jaar aangehouden, die bekenden een weekend geleden te hebben inge broken in de sexboetiek aan de Lammermarkt. Er werd daar toen voor 10.000 aan sex-artikelen ontvreemd. Waarschijnlijk hebben toen ook toevallige voorbijgangers hun handen niet thuis weten te houden, toen eenmaal een toegang tot de zaak was geforceerd. Een van de twee 'aangehouden jon gemannen heeft bekend ook vier schrijfmachines te hebben ont- vreemd bij het consultatiebureau aan de Rijnsburgerweg. Pieterskerk weer glasdicht LEIDEN Twee mannen zijn begonnen met het herstel van de kapotte ruiten van de Pieterskerk. Hiet ziet u hen op de rijdende stellage, die het werk moet vergemakkelijken. Vóór 3 oktober moe ten de meer dan 500 ruitjes hersteld zijn. LEIDEN Afgelopen vrijdag kwam bij de politie de melding binnen, dat zich in een garage aan Ver damstraat bij de Hoge Rijndijk een cilinder bevindt met een zeer ex- plolsieve chemische stof. Het gaat hier om de stof vinyl-chloride. In samenwerking met ambtenaren van de arbeidsinspectie, het stoom wezen en de röntgen-technische dienst is door de politie een onder zoek ingesteld. Het is niet bekend hoe de cilinder in de garage is gekomen. In verband met explosie gevaar was het onverantwoord de cilinder direct te vervoeren. Dat is pas mogelijk als de cilinder eerst in beton is gegoten. Dat is nu gebeurd maar het zal nog wel enige dagen duren voordat hij vervoerd kan worden omdat het beton nog niet hard is. Zodra dat het geval is zal de explosieopruimingsdienst te Cu- lemborg voor het vervoer zorg dra gen en de cilinder met inhoud on schadelijk maken. LEIDEN Jan Pasveer, die 15 jaar het bekende Leidse koor 'Con Amo- re' heeft gedirigeerd, zal per 1 ja nuari dit koor gaan verlaten. In december zal hij de uitvoering van de 'Messiah' van Haendel door het koor nog leiden. De heer Pasveer gaat in Zaandam wonen. Daar en in Heemstede blijft hij actief als dirigent. DEN HAAG Een 33-jarige Alge rijn, uit Den Haag, had zich voor rechtbank te verantwoorden gehad wegens zijn aandeel in diefstal van een groot aantal jassen uit kleding winkels in Katwijk en Noordwijk. Een 34-jarige landgenoot verleende medewerking aan de diefstallen. Hoewel dat in de dagvaarding niet ter sprake werd gebracht, hadden de verdachten ook elders in het land. zoals in Kampen, Nijmegen en Arnhem hun praktijken uitgeoe fend. De landgenoot van de 33-jarige Al gerijn verleende zijn hulp, door de aandacht van het winkelpersoneel af te leiden. Volgens verklaring van eerstgenoemde, zou hij in Algerije ter dood worden veroordeeld, omdat hij als politieman was gedeserteerd. De rechtbank heeft hem dinsdag veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf en de helper tot drie maanden voor elk met aftrek van voorarrest. Geen vergunning voor betonmortelcentrale aan Sumatrastraat LEIDEN De gemeente Leiden heeft de B.V. Leidse Betonmortel Centrale een vergunning geweigerd voor het oprichten van een beton- morteldoseer-en menginrichting op een perceel achter Sumatrastraat 55. Dit deelt zij mede aan mevrouw V. Guillen-Kruit, lid van het Milieu Aktie centrum Nederland afdeling Leiden, die zowel mondeling als schriftelijk bezwaren had ingediend tegn het verlenen van een vergun ning Ingevolge de hinderwet. CPN vindt terugtreden PvdA onverantwoord HAARLEMMERMEER De CPN in Haarlemmermeer heeft een verkla ring uitgegeven waarin zij zich dis tantieert van het besluit van de PPR en Partij van de Arbeid om geen zitting te nemen in het nieu we college van burgemeester en wethouders. De Partij van de Ar beid geeft daarmee het dagelijks bestuur van Haarlemmermeer vol ledig in handen Van WD en CDA, aldus de CPN. De progressieven eisten in het nieu we college twee zetels op naar aan leiding van de verkiezingsuitslag. In plaats van de PvdA kreeg de WD een tweede zetel. Volgens de CPN had de PvdA in ieder geval met één zetel genoegen moeten ne men. De CPN vindt het een logi sche gedachte dat de liberalen en het CDA zich tegen een tweede PvdA-wethouder zouden verzetten. De Communisten menen dat het onverantwoordelijk is dat de PvdA vrijwillig een positie in het college prijsgeeft. KATWIJK De kermis ter gele genheid van de oranjefeesten in Katwijk aan den Rijn zal niet op het nieuwe dorpsplein worden ge houden. Het gebeuren is verplaatst naar het terrein nabii de sporthal. Het besluit daartoe is gistermorgen genomen na overleg tussen het ge meentebestuur en de oranjevereni ging toen bleek dat het dorpsplein te klein was voor het gecontrac teerde aantal attracties. Bij het or ganiseren van de attracties had het bestuur van de oranjevereniging er namelijk geen rekening mee gehou den dat de oude panden aan de rand van het pleintje nog niet ge sloop t zouden zijn. Bovendien wa ren de laatste dagen bij het toene men van de drukte in het dorps centrum ook bezwaren gerezen bij de omwonenden. Zowel hotel Ros kam als de Raiffeisenbank en het garagebedrijf naast deze bank klaagden erover dat de bereikbaar heid van hun instellingen in gevaar zou komen. Het doorslaggevende bezwaar kwam van het bejaarden centrum De Wilbert dat geen ge noegen nam met de te verwachten geluidsoverlast. Daarop heeft men besloten een ander plaats te kiezen voor de kermis. Deze plaats was niet te vinden in Katwijk binnen zodat men naar Katwijk aan Zee moest uitwijken. Hoewel men deze gang van zaken bij de oranjevere niging uitermate betreurt is men toch van mening dat het Dorps plein, waar men zo lang voor ge streden heeft, functioneel kan zijn. 'We houden er in ieder geval dit weekeinde de volksfeesten en we hebben van het gemeentebestuur de toezegging dat men alles in het werk zal stellen om ervoor te zor gen dat ook de kermis weer in ons eigen dorpsdeel zal kunnen worden gehouden', zei de voorzitter van de oranjevereniging J. de Winter. (ADVERTENTIE) PRABO-LEIDEN opleiding voor praktijk diploma conversatie conversatie inl. w. de greef - leiderdorp telefoon 32532. V. orfc-n om.-s -ui t-3 o-Tcnïo k ort -n i nu vs -ti it-fl n-TC(fio kort-nicui'G'-Tiit-d o -Tn/rïo kor i-Ti cuvs-uit-He -logio kor b-niei) vm-u it-dn^nfrio ZOETERWOUDE Na het uitbla zen van de zomerkampen gaan de Vrije Klubs weer fris van start in het nieuwe seizoen. Zondag 1 sep tember wordt ter opening een bar becue georganiseerd in de ruïne van de Sint Jan. Dit heeft het karakter van een z.g. open avond, waarop ieder welkom is die met het werk van de Vrije Klubs wil ken nismaken. ZOETERWOUDE Voorafgegaan door de Sint Jans Fanfare togen de leerlingen van de Aloysiusschool zaterdag naar het huis van hun hoofdonderwijzer J. W. Vink aan de Eloutstraat. Dit ter gelegenheid van diens 25-jarig onderwijsjubileum. Met uitzondering van een korte aanvangsperiode in Roelofarends- veen Is de heer Vink al die tijd verbonden geweest aan de Aloysi usschool waarvan de laatste 15 jaar als hoofd. LISSE Wethouder P. van Leeu wen heeft als voorzitter van de woningbouwvereniging 'Volksbe lang' de hamer neergelegd en in handen gegeven van J. H. Salman. De heer Van Leeuwen gaat Lisse verlaten. LISSE De openbare basisschool aan de Ruishornlaan kreeg in de laatstgehouden raadsvergadering officieel de naam van 'Poeleway'- school, omdat deze school verrezen is op de plaats waar vroeger de oude boerderij van Verdegaal stond, die 'Poeleway' heette. De gemeente kwam in het bezit van een schilde rij van de oude boerderij die is gesloopt. Dinsdagmiddag heeft de heer P. van Leeuwen tot 1 teptem- ber wethouder van onderwijs, dit schilderij namens het gemeentebe stuur aan de openbare school aan geboden. Het hoofd J. Cats nam het schilderstuk in ontvangst. OEGSTGEEST Vandaag, donder dag om 8 uur vergadert de gemeen teraad. De agenda vermeldt o.a. centrale antenne-inrichting, wijzi ging parkeerexcessenverordening, reconstructie hockeyvelden en ten nisbanen. KATWIJK Raadslid Van der Meij heeft zich afgevraagd waarom de bordjes 'verboden aan te leggen' langs het Kanaal zijn verdwenen. Hij liet B. en W. weten dat er nu meer toezicht moet worden uitgeoe fend, omdat door graven en het plaatsen van tenten het gazon ern stig is beschadigd. B. en W. hebben intussen de aan dacht van de politie en van de dienst openbare werken op de groenstrook gevestigd en zullen er voor zorgen dat verdwenen bordjes worden herplaatst. WOUBRUGGE De PTT wil de telefooncentrale in Woubrugge uit breiden, teneinde aan de steeds groter wordende vraag 'naar tele foonaansluitingen te kunnen vol doen. Aan de gemeente is gevraagd grond te kopen met een oppervlak te van ongeveer 32 m2. Als prijs wordt genoemd 70 per m2, excl. BTW. B. en W. stellen de raad voor met de verkoop akkoord te gaan. ALPHEN Vrijdag 30 augustus wordt in het raadhuis tussen 16.30 en 18 uur een afscheidsreceptie ge houden in verband met het aftre den van de wethouders J. C. Duin en H. J. Houben. ALPHEN Vrijdag 6 september zal de heer J. van der Lee (SGP) 25 jaar lid zijn van de gemeenteraad. De heer Van der Lee, ook de ko mende vier jaar in de raad tegen woordig, zal vanwege dit jubileum 's middags door het gemeentebe stuur worden gehuldigd. WARMOND Dé gemeenteraad komt dinsdag 3 september om 8 uur bijeen. De agenda vermeldt o.a. be noeming van twee wethouders. DUINSTREEK Doordat het Alge meen Maatschappelijk Werk gerui me tijd op de telefoonaansluiting moest wachten, is het nummer niet ln de nieuwe gids opgenomen. De dienst is te bereiken onder hummer 74888 en na 26 november onder nummer 21866. Dinsdag t.m. don derdag houdt de maatschappelijk werker in het gebouw Groene Kruis aan de Korte Vaart spreekuur van 9 tot 10 uur en is hij telefonisch onder genoemd nummer bereik baar. Mocht men geen gehoor krij gen dan kan men 01718-73344 bel len. De gezinsverzorging is tot 26 november te bereiken onder 14298 en daarna onder 21035. VOORHOUT Om 8 uur dinsdag 3 september komt de gemeenteraad bijeen. De agenda vermeldt onder meer de wethoudersverkiezing. KATWIJK Vandaag, donderdag, vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt o.a. aankoop van percelen en gronden, krediet voor de restauratie van de gemeenteto ren bij de hervormde kerk in Kat wijk aan den Rijn, subsidie telefo nische hulpdienst Leiden, uitbrei ding schooladvieswerk, krediet voor uitbreiding Leidse Buitenschool. TER AAR Op 30 augustus verga dert de raad om 8 uur. De agenda vermeldt o.a. aankoop gronden t.b.v. de aanleg en reconstructie Ringdijk. NIEUWVEEN Op vrijdag 30 au gustus houdt de afdeling Nieuwveen e.o. van de Chr. Plattelandsjongeren organisatie een strandkampvuur Vertrek van het Dorpshuis in Ter Aar om half 8. LISSE Op een terrein nabij het Esso-benzinestaJJon in de Poelpol der worden momenteel de noodlo- kalen voor een tweede openbare basisschool opgetrokken. De monta ge van de lokalen zal ongeveer een week in beslag nemen. In de loop van september is de opening van de tweede openbare basisschool.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3