in antiek curiosa bloeit Rabobank bepleit spaarregeling met Snd belastingaftrek iezig bedrijf OPEC praat over produktiebeperking Duitsers ongerust over hun banken Verlies IHC bleek 80 min. Meer textiel verkocht Suikerprijs stijgt verder Philips: gêen ruimte voor andelsbalans VS ïchter in juli Failliete Duitse bank kostte Vaticaan geld Minder Amerikaans graan naar EG DOW WFK ir!DFv Enouête over winkelsluiting NEW YORK GEDRUKT P16j TW/KWARTET DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1974 FINANCIEN EN ECONOMIE T17/K19 rare; ■astg ■en. jeen onzer redacteuren er i Zelden is de handel in antiek, curiosa en kunst zo populair en alom verbreid ge- op het ogenblik. Tussen 1 januari 1971 gn 1 januari 1973 is het aantal vestigingen in de an- gestegen van 1.273 tot 1.631. >eiJjtaat in het detailhandelsbulle- Uitgegeven door het Hoofdbe- ^gèhap Detailhandel, dat de an- en curiosa-handel, gezien de en de- verbreding van de eens wat meer onder de acht wil brengen. ^Detailhandelsbulletin schrijft ipularitelt van antiek en curio- ie aan de onpersoonlijke rao- -e maatschappij met al haar irmltelt enzerzijds en ander- aan het hoge welvaartspeil dat [reikt. Bovendien beleven ve- jet jagen naar koopjes van ka en het zoeken naar zeldza- fentieke voorwerpen als een Ige sport en een zinvolle be tid. die in een tijd van geld- aarding alleen maar goede uen kan alwerpen. leriie kunst lantal postzegelzaken om sector van verzamelaar en ger te olijven is in genoeiiH eriode iy i-i973 ongewijzigd, a geoieven. net aantal platen- jstenwipkeis (.kunstzaken, aie xeproaukttes veikoyetu aaame aoö tot 62ü. Deze teruggang üe zien vuoiat iti bij uc up irne kunst gerichte Kunstnan- uaarnaast uestaat er momen een levendige belangstelling net picturaie iumantiscüe tierstuk van weieer. in die eveneens in trek zijn bij lineiaars en kleine oeieggers, de Cmnese winkels en an- curiosa verkopende zaken. Tot gioep rekenu nee ueeannan- uiletin gemakshalve ook ae ta- unanaei. jien aparte groep in sector vormen aé-rondreizende .elaren, die ae k-unst- en an- ïarkten langsgaan, Hierbij valt te denken aan ue aanbieders hippiemarkten' èn winkeliers ten. Noch van de gevestigde, van de ambulante handel in >sa zijn gegevens bekend over allen vestigingen en omzet, pel er stieeds méér rondtrek- curiosahandelaren komen, ien ze officieel niet eens tot de (ulante handel gerekend. Wel is jieel bekend de handel, die door Centraal Registratie Kantoor lilhandel en Ambacht (CRK) geduid wordt als de 'gebruikte - ongeregelde goederenbranche'. 2 branche telde volgens het per 1 januari 1973 1.218 vgr- pplaatsen t.o. 1.165 verkoop- itsen twee jaar terug. Via deze nche vindt een steeds, groter l van de afzetón-curiosa plaats. Onder curiosa verstaat het Detail handelsbulletin de zogenaamde 'a- parte' voorwerpen, die derhalve vaak zeldzaam en moeilijk te ver krijgen zijn. Curiosa behoeft echter niet oud te zijn. Oosterse artikelen vallen er bijvoorbeeld onder.' even als bepaalde mineralen (half-)edel stenen, fossielen, opgezette dieren, alsmede de laatste restanten van inheemse kunst en floklore, voor zover ze niet ouder zijn dan 100 jaar. Voorwerpen die in het geheel niet curieus te noemen zijn, vallen on der de aanduiding 2e handsgoed of rommel, de goederen die men bij- „vnorbeeld ..kan. vinden op het Am sterdamse Waterlooplein, op de vlooienmarkt in Nijmegen of Utrecht. Daarentegen brengt men op de bekende antiekmarkt in Den Haag zowel 'antiek' als curiosa. Het woord antiek is boven tussen aanhalingstekens geplaatst, omdat antiquairs, zoals die van de Denne- weg in Den Haag en van de Spie gelstraat in Amsterdam, pas iets als eeht antiek beschouwen als het da teert uit de 18e eeuw. Op de vele beroemde beurzen, waar deze anti quairs zo'n paar keer per jaar aan deelnemen, wordt echter de grens meestal op 1830- (t.m. de Empire) bepaald, en tapijten word enzelfs al antiek genoemd als ze van voor 1914 stammen. SHINGTON Het tekort op de jrikaanse handelsbalans is van 8 miljoen in juni opgelopen tot 4 miljoen dollar in juli, zo heeft j Amerikaanse ministerie van Idel meegedeeld. Het is op twee igrootste tekort want alleen in Dber 197x met 800 miljoen dollar 'in mei van dit jaar met 776,9 Joen dollar werd een nog groter brt gesignaleerd, verslechtering van de Ameri- tnse handelspositie in juli was rnamelijk te wijten aan een te toeneming van de olie-import 25,6 miljoen vaten tot 200,7 joen vaten steeg. De waarde van invoer nam met 310 miljoen ar toe tot 2,35 miljard dollar, ir de eerste zeven maanden van jjaar bedraagt het tekort op de hdelsbalans 982,7 miljoen dollar feleken met een tekort van j,l miljoen in dezelfde periode 1 vorig jaar. WENEN De voornaamste olielanden, vooral Koeweit en Vene zuela, stellen voor dat de leden van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) hun olieprodukties beperken, zo is dinsdag vernomen, in Wenen, waar het hoofdkantoor van de or ganisatie is gevestigd. De produktiebeperking moet een eind ma ken aan het overschot van ruwe olie op de wereldmarkt en ervoor zorgen dat de prijzen op peil blijven. LONDEN De notering van suiker is in Londen met vijftien pond sterling gestegen tot het nieuwe record van 340 pond per ton suiker. Voor termijnaankopen ligt de prijs zelfs nog 10 pond sterling hoger. De oorzaak van de jongste prijsstij ging zijn speculatie-aankopen ge weest, die volgden op het bericht dat de Amerikaanse minister van landbouw, Earl Butz, de mudsbelas ting eind dit jaar zou willen af schaffen. Dit betekent, dat in 1975 Amerikaanse suikerfabrikanten op de wereldmarkt kunnen inkopen, waardoor de internationale concur rentie nog meer toeneemt met alle prijsstijgingen van dien. ROTTERDAM IHC Holland heeft vorig jaar op de orders voor drie booreilanden ki Amerika 94.8 min. bruto verloren. De winst na belas tingen op de overige activiteiten van de groep bedraagt 14.2 min. Het verlies ad ƒ80.6 min. is ten laste gebracht van de voorziening latente belastingverplichting 33.5 min), de algemene voorziening on derhandse werken (ƒ4 min) en de algemene reserve (ƒ43.1 min). Het eigen vermogenis gedaald van 115.2 min. op 31 december 1972 tot 79.9 min. op 31 december 1973. Hierbij is rekening gehouden met stockdividend 1972 en omzetting van converteerbare obligaties in aandelen. Er zal geen voorstel tot dividenduitkering worden gedaan (1972: 7 1.80), zo heeft het bedrijf meegedeeld. De mededeling is gedaan vooruitlo pend op het op 3 september te publiceren jaarverslag. Aanvanke lijk is meegedeeld dat het jaarver slag geheim zou zijn tot 3 septem ber, maar op verzoek van de Vere niging voor de Effectenhandel zijn alvast enkele hoofdgegevens gepu bliceerd. Het voorstel, dat de steun heeft van de OPEC-leden met uitzonde ring van Saoedi-Arabië, wordt deze. week in Wenen besproken door economische deskundigen uit de OPEC-landen. Ze treffen voorberei dingen voor de ministersconferen tie die 12 september in de Oosten rijkse hoofdstad wordt gehouden. Volgens de zegslieden in Wenen ehoorlijke groei GO in le halfjaar STERDAM Het verzekerings- icern AGO heeft in de eerste zes knden van 1974 een 'verheugen- groei in de omzet bereikt. Het mie-inkomen levensverzekering toonde een stijging van 15 pro- it 175 min tbv 152 min in elfde period'e 1973). Het verze- d kapitaal nam toe van 12.8 jard tot 14.5 miljard, een groei 1 13 pet. t.o.v. het eerste halfjaar 3. De premiestand van het scha- iedrijf, exclusief het beursbedrljf, ïg met 10 procent van 125 min 138 min. maventura zet [gave laamse Elsevier stop STERDAM Uitgeversmaa.t- appij Bonaventura in Amstér- n die deel uitmaakt van het fevierconcern, zal met ingang i 1 september 1974 de uitgave i de Vlaamse Elsevier staken. is het gevolg van de geringe lamecapacitcit van dit magazine de Vlaamse markt, die bepaald .'d door een specifieke doelgroep. steeds hoger wordende lasten l lonen en grondstoffen noodza- i tot dit besluit. t de uit zes man bestaande re- jtiestaf worden regelingen ge- ffen voor de continuering van rnalistieke werkzaamheden el- s en binnen de belangensfeer Bonaventura. aldus het bedrijf. terim Koninklijke N HAAG Op 12 september in 1 middaguren zal de Kon. Ned. iroleum Maatschappij haar inte- tdividend over 1974 bekendma- Iets hogere omzet bij Prins Dokkum DOKKUM De omzet van Prins in Dokkum zal in hot op 30 sep tember eindigende boekjaar 1973- 1974 iets hoger zijn dan in 1972- 1973, doch wel lager dan was ge- prognotiseerd. Mede als gevolg van de energiecrisis is de omzet van enkele produkten wat achtergeble ven. Door het gevarieerde produk- tieprogramma wordt dit echter voor een groot deel gecompenseerd door andere produkten. De orderporte feuille is redelijk gevuld, aldus een mededeling van Prins. Het geconsolideerde resultaat voor afschrijvingen en. belastingen van Prins steeg in 1972-1973 van ruim 2.1 tot bijna 2.9 min en de bedrijfswinst van 478.000 tot 896.000. Amroleniitg overtekend AMSTERDAM Op de 10.75 pet obligatielening 1974 per 1975-1984 groot 75 min ten laste van. de Amrobank is tot een zodanig be drag ingeschreven dat bij de toe wijzing een belangrijke reductie moet worden toegepast. Verlies voor MOIRA UTRECHT Als gevolg van de wijziging in het bedrijfsbeleid heeft de verzekeringsbank MOIRA in 1973 een geconsolideerd verlies ge leden van 131.288 tegen een winst van 211.439 in 1972. Voor gesteld wordt het dividend te pas seren (20 pet in 1972). De Engelse Cannon Street Invest ment Ltd. in Londen heeft via haar dochtermaatschappij NV Beleg gingsmaatschappij „Protector ruim 90 pet van de aandelen en certifi caten van MOIRA in handen. hebben Koeweit. Venezuela, Alge rije en Irak al laten weten dat ze wel over een vermindering van de produktie willen praten. Saoedl-Araië heeft steeds laten blijken dat het niets voor een pro duktiebeperking voelt, maar vol gens de zegslieden in Wenen zal het land wel kiezen voor het bewa ren van de goede betrekkingen met zijn buren aan de Perzische Golf en de andere leden van de OPEC. Het feit dat Saoedi-Arabië een olievei ling, die begin augustus zou worden gehouden en waarop anderhalf mil joen vaten per dag zou worden aangeboden," heeft afgelast wordt gezien als een aanwijzing voor die veronderstelling. Deskundigen op het gebied van de olievoorziening schatten het over schot op de wereldmarkt op vier miljoen vaten per dag .De produk tie van de OPEC-leden samen be draagt ongeveer detrig miljoen va ten per dag. Andere deskundigen geloven dat er op het ogenblik maar ongeveer twee miljoen vaten meer wordt geproduceerd dan nodig is. Koning Feisal van Saoedi-Arabië heeft laten doorschemeren dat hij zijn streven naar lagere olieprijzen zal verminderen tenzij de Verenig de Staten meer druk op Israel ui toefenen mee te werken aan een vredesregeling in het Midden-Oos ten. Volgens goed ingelichte bron nen was de waarschuwing vervat in een b oodschap die dinsdagavond voor de Saoedische minister Sakkaf aan president Ford is overhandigd. ALMELO Koninklijke Textielfa brieken Nijverdal-Ten Cate Is van mening dat de in mei van dit jaar gedane prognose, waarin het bedrijf rekening hield met een stijging van de financiële resultanten, gehand haafd kan worden, zo blijkt uit een publikatie In het personeelsblad 'Ons Concern.' De omzet van het concern is in lïfet eerste halfjaar 1974 met ongeveer 25 pet. toegeno men ten opzichte van dezelfde pe riode van het vorige jaar. wat de directie tot tevredenheid stemt. EFFECTEN KOERSEN AVONDVI5RKEER AMSTERDAM - Tn het telefonisch avnncl- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand: Kon. Olie 74.70-75.20gl, Philips 25.00-25 lOgl. Unilever 82.20-82.50. KLM 52.00-54.50. NEL». FONDSEN IN NEWY YORK Kon. Olie noteerde gisteren $27%-% Unilever $30%-% Philips $9%-% en KLM $18%-% Op gave Weeks, Homblower. AMSTERDAM Meer en meer gaan stemmen op, die de heffing- van inkomstenbelasting over ontvangen rente onrechtvaardig noemen. Onrechtvaardig daarom, omdat de koopkrachtdaling van het geld veelal niet meer voldoende wordt gecompenseerd door de rente. Temeer onrechtvaardig, omdat er voor rente gekweekt met levensver zekeringen wél gedeeltelijke vrijs telling van belasting bestaat als een koopsom is gestort en zelfs algehele vrijstelling als de premie wordt betaald. Het zijn vooral de kleine spaarders, die van dit meten met twee maten de dupe worden. De Coöperatieve Centrale Raiffei- sen-Boerenleenbank houdt zich in het augustus-nummer van haar or^ gaan 'Rabobank', ook met deze pro blematiek bezig. Niet alleen wordt gepleit voor een algehele vrijstel ling. van rente-inkomsten tot een bepaald maximum per jaar, doch ook wordt nog een ander idee ge opperd. Alle éelastingplichtlgen zou het, al dus het artikel in 'Rabobank', toe gestaan moeten worden jaarlijks een bepaald bedrag op hun belast baar Inkomen in mindering te brengen, mits zij dat bedrag sparen volgens een bijzondere spaarrege ling en mits het saldo op die spaar rekening niet een bepaald maxi mum te boven gaat. Pas in het jaar, waarin over het saldo wordt beschikt zou het opgenomen bedrag onder het belastbaar inkomen van de spaarder vallen en'zou dus in komstenbelasting zijn verschuldigd. ticulieren ter beschikking komen. De fiscus zou echter met een aan zienlijke inkomstenderving moeten rekenen, vooral in de 'opbouwja- ren'. Dit lijkt een zwak punt voor de hhaalbaarheid van de regeling, maar onderzocht zou kunnen wor den of hier geen compensatie ge vonden wordt in de ruimere finan cieringsmogelijkheid die de over heid krijgt. Met de banken zou b.v. afgesproken kunnen worden, dat zij een aanzienlijk deel van de ge spaarde bedragen aan de overheid ter beschikking zullen stellen. VATICAANSTAD Een Vaticaanse bankinstelling heeft geld verloren bij het faillissement, vorige week. van de Hamburgse Wolff-Bank, zo is dinsdag door een woordvoerder van het Vaticaan bevestigd. Het bericht dat dit verlies tientallen miljoenen dollars groot zou zijn, werd door de woordvoerder 'feite lijk onjuist' genoemd. Het 'Instituto per le opere di religi- one', dat geld beheert van religieu ze orden, congregaties, bisdommen en andere kerkelijke Instellingen, leed het verlies als aandeelhouder van de Banca Unione in Milaan. Wolff-Bank en de Banca Unione behoren tot de Milanese Sindona- groep, die de grootste aandeelhou der van beide is. Op deze wijze, aldus 'Rabobank', wordt iedereen een attractieve mo gelijkheid geboden om een beschei den spaarbedrag op te bouwen. Om de regeling in ware zin sociaal te doen zijn, zou het jaarlijkse bedrag zodanig moeten worden gekozen, dat ook de gemiddelde loontrek kende zonder veel moeite in staat is het jaarlijkse bedrag te besparen. Gedacht wordt aan 250 of 500 per jaar en aan een totaal maxi mum van 2500 of 5000. dat in 5 of 10 jaar bereikt kan worden. Een soort 'volksspaarregeling' derhalve. Op de volkshuishouding, zo zegt het artikel, zou de anti-inflatie-werking van dit sparen een heilzame in vloed hebben. Grote bedragen wor den nl. in totaal aan de consumptie onttrokken, hoewel deze anderzijds via de banken voor financiering van overheid, bedrijven en ook par- WASHINGTON (UPI De Euro pese Gemeenschap zal zijn aanko pen van Amerikaanse voedselvoor raden volgend jaar met 10 pet. per jaar beperken in een poging de opwaartse druk op de voedselprij zen in de VS wat te verminderen. Dit heeft landbouwcommissaris Lardinols, meegedeeld. De Amerikaanse minister van land bouw Butz loofde in een reactie de samenwerking tussen EG en VS bij de bestrijding van de prijsstijging. Zijn inziens betekent de beslissing van de Europese commissie, dat on danks een scherpe teruggang in de VS-graanpróduktie de regering nu geen exportbeperkende maatregelen behoeft te nemen. Het besluit van de EG volgt op een soortgelijke Japanse maatregel. DEN HAAG De textielverkopen hebben zich dit jaar beter ontwik keld dan verleden jaar. aldus een zegsman van de Nederlandse Eco nomische Vereniging voor de Con- fectie-industrie (Nevec). Vooral in de laatste maand van het eerste halfjaar en in juli waren de verko pen in de detailhandel 'niet slecht.' aldus de zegsman. De opruimings verkopen hadden een redelijk goed verloop. Men is bij de NEVEC niet ontevreden over de verkopen in het eerste seizoen (februari tot en met juli) van dit jaar, maar echt goed was de handel nog niet. Men wees er ook op, dat verbetering ten op zichte van verleden jaar niet zoveel zegt. omdat 1973 een uitgesproken slecht jaar is geweest voor de tex- tielafzet in Nederland. Cijfermatig vindt dit beeld bevesti ging in de gegevens van het Econo misch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIML Volgens de ze gegevens was de textielafzet in de detailhandel in de eerste helft van dit jaar negen procent, groter dan in de eerste helft van 1973, terwijl in geheel 1973 de verkopen niet meer dan vier pro cent waren gestegen tegenover 1972. De verkopen van de speciaal zaken in dames- en meisjesconfec- tle vertoonden een stijging van veertien procent, terwijl zij In 1973 gelijk waren gebléven aan die van 1972. Aan baby-, kleuter- en kinder kleding werd t.waalf procent meer verkocht, terwijl de stijging in 1973 slechts één procent bedroeg. Aan heren- en jongensconfectle werd ln de speciaalzaken hiervoor zeven procent meer verkocht (verleden jaar plus vier procent), maar de afzet van herenmode-artikelen groeide minder dan verleden jaar (5 procent tegen 7 procent). Wo ningtextiel en meubelen vertoon den een omzetstijging van zestien procent (verleden jaar plus vier procent) 26 aug. 688.13 142.95 63.59 65.56 852.9 27 aug. 671.54 140.13 62.95 65.48 84.10 28 aug. 666.61 139.20.61.96 65.31 837.4 26 aug. 14.630 15.130 1.798 27 aug. 12.970 15.360 1.769 28 aug. 166.70 17.000 1775 23/8 1 35 14% 26/8 1.33 14% De graanoogst in de VS is ernstig getroffen door de grote droogte en zonder bepaaldè exportremmen vreesden deskundigen nog snellere KoöfSeH ill Montreal prijsstijgingen dan al zijn voorzien. Vermoedelijk zal voeding in de VS Bovls dit jaar gemiddeld 15 pet. duurder Huskv worden. *al Mass l'ergusi Minister Butz verklaarde, dat de "canadi verminderde uitvoer naar Japan en de EG de Amerikaanse maisuitvoer zal beperken tot 750 miljoen tot 900 miljoen bushel, 300 miljoen minder dan een jaar tevoren. De opbrengst van mais (voornamelijk new york 590 823 309 1.073 464 921 27/8 1.25 13% HELMOND Volgens de afdeling sociale zaken van Philips biedt de arbeidsmarkt in Helmond en omge ving onvoldoende ruimte voor een eventuele Philipsvestlging in de toekomst. Theoretische berekenin gen wijzen volgens een rapport van sociale zAken uit dat in 1980 1300 arbeidsplaatsen over zouden zijn. 'Aan dit getal mag echter geen absolute waarde worden toegekend. Een afwijking van ruim één pro cent bij vraag en aanbod zal dit theoretisch verschil tussen beschik bare beroepsbevolking en bezette arbeidsplaatsen geheel teniet doen', aldus Philips' sociale zaken ln het rapport dat een uitvloeisel is van het akkoord dat in april j.l. werd bereikt na de bezetting van Philips USFA in Helmond. In het rapport komt de afdeling sociale zaken bovendien tot de con clusie dat een eventuele vestiging gericht op alleen mannelijke of al leen vrouwelijke werknemers of ho ger gekwalificeerd personeel even min haalbaar, is. Het rapport besluit met de opmerking dat de onderha vige arbeidsmarktverkenning geheel vanuit Philips optiek is gedaan. 'Met nadruk .willen wij stellen, dat met de conclusies van dit onder zoek niet is gezegd dat er geen vestigingsmogelijkheden zijn voor andere industriële of dienstverlenen de bedrijven. Philips heeft rond Eindhoven nu eenmaal een speci fieke positie op de arbeidsmarkt waarmee rekening moet worden ge houden', aldus het rapport. In een eerste reactie zei NKV dis trictsbestuurder J. Vianen dat het rapport precies is uitgevallen zoals het door het NKV werd verwacht. 'Philips is gekomen met bewijzen van haar kant dat vestiging in Helmond niet haalbaar is', aldus Vianen. die zei de verdere conse quenties van het rapport nu nog niet te kunnen overzien. DEN HAAG Het hoofdbedrijf schap detailhandel gaat een schrif telijke enquete houden over de winkelsluiting. Hiertoe is met zes tien tegen elf stemmen besloten nadat een eerder voorstel in die richting was mislukt, Voorstanders van de enquete zijn de vakbonden van werknemers in de detailhandel, tegenstanders over het algemeen de ondernemers. De drie bonden heb ben zelf al een onderzoek gedaan bij het winkelpersoneel, dit in ver band met een op handen zijnde wijziging van de winkelsluitingswet. De vakorganisaties stellen voor: openstelling van alle winkels van maandagmorgen negen uur tot en met zaterdag veertien uur, dagelijk se sluitingstijd om achttien uur (met uitzondering van of donder dag, of vrijdag te bepalen door de gemeenteraad tot eenentwintig uur) en in dat openstellingspatroon een veertigurige werkweek voor het personeel met een roulerende vrije dag in de eerste vijf dagen van de week en vrij op zaterdagmiddag. In hun enquete onder het winkelper soneel hebben de bonden keuzemo gelijkheden aangegeven naast hun voorstel. Evenals in dé vorige vergadering stemden deze woensdag elf van de dertien ter vergadering aanwezige ondernemersleden tegen het voor stel een enquete onder de onderne mers in de detailhandel te houden. Het economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf kwam op verzoek van de ondernemers met technische kanttekeningen over een enquete. Daarin werd gezegd, dat er maar een werkelijk betrouw bare manier van enqueteren is, nl. mondeling Een schriftelijke rond vraag geeft een ongenuanceerd antwoord op een (vrijwel) geheel van te voren vastgesteld keuzepa troon. De heer J. de Koning (Ko ninklijk Verbond van ondernemers) vond. dat ook de mening van de consyment moet worden onder zocht. veevoer) ligt 12 pet. onder die van acf industrie» 1070 Alreo I Allied Chemical 27/8 28/8 31% 31 'A Alum. Co ol Am. American Brands American Can. Am Cvanamld Am Elect 1 power Am Metal Climax Am Molars Am Smell lief Am Tel Tel Poking vertrouwen te herstellen BONN (UPI) De ineenstorting van de vierde Westduitse bank op een rij binnen twee maanden is voor de bankautoriteiten in de ^"neteflc Ry Bondsrepubliek een extra aansporing om het publieke vertrouwen chaae^Manhant in het nationale banksysteem te herstellen. Een speciaal fonds Chrvsler van de Duitse Bank Associatie is begonnen de schade van particu- cKeST 11% 12 33% 32% 41% 41 30 30 25% 24% 18% 19% 14% 14% 30 35% 5% 5% 17% 17% 42% 42% Hcndix Belhl Steel Boeing Burlington Ind. lieren te vergoeden,'die een rekening hadden bij de laatste van de industries 0 Cummunw Edison Cons Edison Cont Can dan 500 miljoen mark verlies leed 0li. 13 12% 30% 29% 27% 28 Vi 41% 40% 12% 12 39% 39% 20% 26% vier falliet gegane banken, de Frankfurter Bank. De ondergang van de Frankfurter Bank, een kleine bank, die prlvé- eigendom was. heeft tezamen met de faillissementen van de overige drie en de verslechtering van de economische situatie, in West- Dultsland en ook daarbuiten aan zienlijke bezorgdheid veroorzaakt. Bank- en regeringsautoriteiten zeg gen echter steeds, dat de vier Inci denten op zichzelf staan en geen bepaalde trend aangeven. Een lid van het bestuur van de^ Duitse Bank Associatie verklaarde dat dit lichaam evenals de centrale bank bezig waren met een systeem, dat een grotere veiligheid zou inhouden voor bij banken gedeponeerde gel den. De Frankfurter Handelsbank was de kleinste van de vier ten onder gegane instellingen met 'n balans- totaal van 14 miljoen mark. De grootste was de pretentieuze Her- statt Bank uit Keulen, die meer door speculaties in vreemde valuta. curtiM wnght a Na ruim een maand volgden twee Dart ind kleine banken. Bass und Herz uit nowr<chemicai Frankfort met een balanstotaal van Du Pont ,E!) 120 miljoen mark en Bankhaus Wolff met een balanstelling van 80 Easiman Kodak miljoen mark. Flr8l Na, Clly Om verlies aan geloofwaardigheid van privé-banken te voorkomen en A(J,ralra' CürP om verdere faillissementen te voor- AkzonahenV komen hebben bankautoriteiten Am standard snel een gezamenlijk liquiditeiten- Amsterd ind. fonds gesticht, dat de beleggingen van particuliere inleggers garan- Bait <>hto deert. 'De federale associatie van Buvuk cujar* Duitse banken heeft besloten te komen met snelle hulp voor parti- Bre««rie» culiere beleggers', zei voorzitter Cp„0 Cammann. Maar volgens andere chadboum corn bankautoriteiten is dat niet genoeg. pnh!f,!1e.h!j®1,!p'Fd Walter Hasselbach, een vooraan-, Com)neo staand Duits bankier is van me- com Telephone ning, dat Duitse banken direct Herstatt hadden moeten helpen. nuor corp 75exd 75% 25% 25% Geri Eelectric Gen Kond* Gen Motor* Oen Publ lltil Gen Tel Tel Getty Oil Gllette Gimbel Brothers Goodyear I an F Gulr 011 Int Bustri Mach Intern Harvester Int Nick of Cari Int Paper Int Tel Tel 36% 35% 17% 17% 38 37% 23% 22% 19% 19% 20% 20% 17% 17% Linn Lemco Vuu«t 9% Lockheud Au aft Marcor Martin Marietta May Dep Store? McDonnell DuijkI Mobil OU Corp Nabisco Nat Cash Rextst Nat Distillers Nat Cypsum Nat Steel Net l.ead Ind %exd 16% 19% 19% 10% 10% 36% 36% 10% 10% %exd 31% 13 13% Pac Gas and El Penn Central Pepsico Bhelps Dodjie Philip Morris Philips Pelr. Procter GamI RCA Republic Steel Reynolds Ind Roal Duich Pelr. 19% 19 1% 1% 41 42 32% 31% 13 12% 21% 21% 43% 43% 27% 27% Sania Fé Irid. Koehuck Shell uil Southern Co y% Southern Pacific 26 Southern Railway 39% 24% 24 54% 55% 39% 39% Sperrv Rand Stand OU Callf. Stand nil Indiana Exxon Coip Stndehaker Worit Sun Oil l'vX8H Gulf Texas lost frarisamerica Unilever Union arhide Uni Rovul United Aircrail United Kiands US Steel 28 28% 23% 23% 72% 72% 31 30% 41 39% 6% 7 27% 27% 4% 4% 42% 41% 10 10% 10% 10% 11% 10% —24.79 18% 18% 27 11% 11% Gen Ctgar 11% 11% Int Bank (ur Hoe J9%b)9%b Int Flav Fra« 27% 28% Int Paper <S4) 32% 32% u.ds 46% 46%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19