lerlijke studie ver ondier rat I ijfde Bijenkorf n Arnhem) gaat i maart '75 open Toeristenbedden voor volgend zomerseizoen staan alweer gespreid Toerisme Toestand op Rhodos weer normaal Drughandel rooft jachten Personalia t zo7 onsympathiek wezen7 de en zevende komen in Utrecht en Schede Schlesinger was bang voor nucleaire misstap van Nixon SPD-orgaan vraagt Wienands aftreden 1 f/KWARTET DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1974 TNOUS9/DL11 Henk van Halm s alweer twee jaar geleden uur U" over zijn ratten Maarten 't Hart in 'Een 1de, maar velen zal dat nog sr voor de gee&t staan, ten 't Hart is een weten- gelijk onderzoeker, maar kille pluizer, die dieren in jes ob erveert, noteert en conclusies trekt. Hij kt met affectie over deze de hele wereld verguisde ers, vernielers, meeëters de mens, te vuur en te rd verdelgd, gehaat zonder acht te slaan op zijn min kanten. ie heeft de rat, alle ware en re gruwelverhalen ten spijt, die litmaken van de haatcampagne, e propaganda tegen een succes concurrent bij onze beheersing e gehele aardbodem, mensen zijn, zijn ratten, net als ens weinig gespecialiseerd en m een soepele aanpasser aan verschillende omstandigheden. Is de mens gedragen ze zich als ariërs, maar evengoed als echte eren: niets wat eetbaar is voor ens is veilig voor ratten, wat in eld niet giftig, te groot of zeer jaar is is een welkome prooi, ens schept zelf de biotoop van t. Of zoals 't Hart zegt: 'Als de geen riolen maakte, geen hui iet spouwmuren bouwde, geen lande wateren met een begroei- al aanlegde, geen havens met (plaatsen, geen rommelzolders, pluimveebedrijven, geen onge- te kelders in flatgebouwen, varkensstallen en geen sl-acht- n had, zou de bruiine rat een onopvallend bestaan leiden als ükhoom. Bestrijden hem met allerhande ften, maar scheppen steeds situaties die in hoge mate g zijn voor voortbestaan en ireiding van de rat. Zijn na- ijke vijanden roeien we uit, willig of onopzettelijk met jouwgif (roofvogels, uilen), de natuur aantast, moet ervoor en', zqgt 't Hart, 'de rat betaalt jescheiden wijze terug voor wat Se natuur aandoen', j heeft het zijn instemming dat bestreden worden omdat we lee onze fouten nog enigszins ;eren. Dat is gewoon een kwes- m gezond verstand: ze brengen irlijke ziekten over en vemie- leer dan ze opeten. Dat laatste ze overmatig en zeker als ze ongebreideld kunnen vermeer- wat ze ook al snel doen. Maar nn mogen we niet vergeten hun .tg te bestuderen, niet alleen in •atcria, maar ook in hun eigen :ekozen omgeving. En dat deed :en 't Hart en beschreef hij in loeiende studie, waaruit de rat irschijn komt als helemaal niet onsympathiek wezen, niet tpathieker dan we zelf zijn. mtmythologiseert de rat, waar- lij het opneemt tegen een be- le etholoog als Konrad Lorenz, die partijhaat tussen rattenfamilies beschreef. In natuurlijke omstandig heden is nooilt oorlog waargenomen tussen twee groepen ratten, zegt 't Hart. En hij kon zeer wel gelijk hebben, omdat hij in tegenstelling tot Lorenz, die zijn gegevens over ratten uit de tweede hand had, zich' jarenlang uitsluitend met ratten be zighield. Huisdier Rattenhaat en rattenangst is behoor lijk aangewakkerd door de litera tuur (drwell, Kczinski, Lovecraft, Bordewijk), maar 't Hart breekt een lans voor de rat als (gewenst) huis dier, geschikt als speelmakker voor kinderen, gemakkelijk in vervoer en onderhoud en - nog aanhankelijk ook. Hij gaat na welke historische gegevens er zijn over de rat en wijst op de mogelijkheid dat de bruine al in de zestiende eeuw in Europa bekend geweest kan zijn, daarmee de algemene opvattingen weersprekend die meest gebaseerd zijn op wat Schlegel (1860) erover schreef. De pestrat is de zwarte die wellicht met de kruisvaarders in Europa kwam. Sinds de verbreiding van de bruine rat wordt dit dier steeds zeldzamer, wat aanleiding gaf tot de speculatie dat de nieuwkomer de zwarte zou verdrijven. Ze hebben e elite r een geheel verschillend woon gebied, zodat ze elkaar zelden voor de voeten zullen lopen. De ware oorzaak weet 't Hart ook niet te achterhalen, evenmin, als het bekend is waarom de pest plotseling in de zeventiende eeuw afnam en nu tot de alleen nog maar bij uitzondering optredende ziekten behoort. De meest gewaagde veronderstellingen zijn geopperd, maar daar doet 't Hart niet aan mee. Rattenkoning Het verschijnsel van de rattenko ning is zeer zeker het aparte hoofd stuk waard dat hij eraan gewijd heeft. De vondst van een rattenko ning laat nooit na indruk te maken. Zo iets haalt de kranten en is meer malen, meest verkeerd 'geïnterpre teerd, door letterkundigen verwerkt. Denk aan Mulisch' 'Bericht aan de rattenkoning'. Wat is dat, een rat tenkoning? Die naam gaf men aan een aantal ratten waarvan de staar ten zo met elkaar verknoopt zijn dat de dieren niet meer los kunnen komen. De volksverbeelding maakte van die verknoopte staarten een troon vcor de gekroonde rattenko ning die door jonge ratten zou wor den gevoerd. Af en toe worden ko ningen gevonden, in Nederland laat stelijk in 1963 in Rucphen, waarvan foto's in het boek zijn opgenomen, 't Hart geeft een overzicht van alle in de geschiedenis bekend geworden koningen en onderzocht ze voor zo ver mogelijk. Hij hield zich ook bezig met hun ontstaan en meent dat zwarte ratten - nooit is een koning van bruine ratten gevonden - die in kleine ruimten bijeen zitten, gemakkelijk met de staarten in de knoop kunnen kernen, in het bijzon der als ze bij schrikreacties wild dooreensprlngen. Hij staaft dat met heel aannemelijke argumenten. Over sommige aspecten van het ge drag van witte laboratoriumratten, zoals exploratie, voeding en seksueel gedrag, is verbijsterend veel gepu bliceerd, maar over huidverzorging, nestbouw, de ontwikkeling in de jeugdfase en agressief gedrag is nau welijks iets bekend. Nog in 1958 zei Tolman dat ratten weinig of geen sociaal gedrag vertonen en dat hun sociaal gedrag niet ingewikkeld is. 't Hart geeft echter een heel repertoi re van typtisch sociale gedragingen, die al beginnen bij het heel jonge dier. De meeste foto's in zijn boek zijn juist bedoeld om een zo volle dig mogelijke catalogus te geven van rattengedrag. Hij heeft geen facet, inclusief de ziekten die door ratten werden over gebracht en de methoden tot bestrij ding van de rat, huiten beschouwing gelaten om een juist beeld te schet sen van dit zoogdier, dat je na lezing van zijn boek besliét met andere ogen bekijkt. Ratten - Over het gedrag, de leefwij ze en het leervermogen van de rat, over de rattenbestrijding en de rat tenkoning. Met enkele aanwijzingen voor het houden van de rat als huisdier door Maarten 't Hart. Uitg. Wetenschappelijke Uitgeverij, Am sterdam. 200 blz., prijs ƒ24.50. itl ten onzer verslaggevers vl[ Hem Maar 4975 zal in de oude binnenstad van Arnhem de ■4 Bijenkorf worden geopend. Het filiaal komt in een van de |et Bijenkorf-concern behorende Galeries-Modernes-zaken, die velijk aan worden omgezet in andere bedrijfsonderdelen. rondige verbouwing die hier- podig is geschiedt onder Ne- |dse architectuur, namelijk let bureau Van den Broek en ha. Het laatste in tegenstel- jot Eindhoven, waar de vierde korf gebouwd werd door de p Ponti' en ook in .tegenstel- Al Icing' ht Utrecht, waar aan het ein de jaren zeventig een zesde korf komt naar een ontwerp e Oostenrijker Holzbauer. Voorts bestaan er concrete plannen voor vestiging van een zevende Bij enkorf in Enschede. Tenslotte is het de bedoeling een parkeergarage achter de Bijenkorf in Amsterdam te bouwen.^ De gevel van het pand in Arnhem wordt in brons uitgevoerd en enigs zins 'gescandeerd' om aansluiting bij de omringende bebouwing te krijgen. Op drie van de vier etages komt een horeca-afdeling. Voor het eerst in Nederland worden in Arn hem elektronische kasregisters in gevoerd. Het pand wordt gemakke lijk toegankelijk voor gehandicap ten. Voorlopig denkt men 225 full-time krachten nodig te hebben. De 160 personeelsleden van de Galerie Mo- dernès in deze stad gaan overwe gend naar de nieuwe Bijenkorf over. In toenemende mate zal ook een beroep worden gedaan op part timers. Bij de N.V. Koninklijke Bijenkorf Beheer, waartoe onder meer buiten de zaken van Galeries Modernes, ook de Hema's en de Perry van der Kar-filialen behoren, werken thans 10.500 mensen. Het marktaandeel van de KBB in de Nederlandse warenhuiswereld bedroeg aan het einde van het vorige jaar 36.9 pro cent en de totale Nederlandse de tailhandel 2.17 procent. istiging van de Bijenkorf in lm luidt voor de Bijenkorf (de n-omzet bedroeg in het laat- iekjaar 1150 miljoen gulden) lerlode van nieuwe expansie enkele jaren van stabilisatie nu een nog al omvangrijk irogramma op tafel. Daartoe in onder meer de verbouwing ;aleries Modernes in Arnhem, [gebruikneming van een par- -age bij de Bijenkort in Rot- in augustus '74 en de ope- in het voorjaar van '75 van 'eede deel van het centraal :enmagazijn te Weerden, van lit vanaf die tijd alle Bijen- irtikelen worden gedistribu- Ook bij de Bijenkorf in komt een parkeergarage. Arnhem stond al geruime tijd op de lijst van Bijenkorfvestigingen om dat markt-onderzoekingen hadden aangetoond dat deze stad en de hele regio er omheen zich leenden voor een warenhuis volgens de Bij enkorf-formule. Bij dergelijke studies spelen facto ren als bevolkingsaantal, leeftijds opbouw en consumentengedrag een rol. De vestiging in Arnhem wordt met 7500 vierkante meter ver koop-oppervlakte kleiner dan de andere Bijenkorven. Men staat op het standpunt dat filialen elders in het land geen ander assortiment behoeven te hebben dan in de randstad Holland. Om aan die doelstelling te kunnen voldoen, heeft men de voorkeur gegeven aan het geheel laten wegvallen van eni ge afdelingen: radio en tv., auto onderdelen. gereedschappen, elek trische apparatuur en foto-film. WASHINGTON (AFP, DPA) Sinds half 1971 zijn meer dan honderd jachten gekaapt en daarbij zijn ruim tweehonderd Amerikanen om het leven gekomen. Een Bub- commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die dit uitgezocht heeft, zegt dat de jach ten zijn verdwenen in het zuidoos ten van de Atlantische Oceaan, in de Golf van Mexico en langs de kust van de Stille Oceaan. De sche pen zouden gekaapt zijn door ben den die verdovende middelen smokkelen. De eigenaars van de jachte nen hun mede-opvarenden zijn spoorloos verdwenen. De Ame rikaanse kustwacht twijfelt aan de juistheid van deze cijfers. Zij zegt dat tot dusver niet meer dan vier meldingen van kapingen bewezen zijn. Van dertig andere staat de oorzaak van hun verdwijning niet vast. Europese boten Er wordt rekening mee gehouden dat ook uit Europa afkomstige bo ten zijn gekaapt. Dit zou voor de kapers eenvoudiger zijn omdat de vermissing later, bekend wordt. Het is niets bijzonders dat een jacht uit Engeland of Frankrijk enkele da? gen later arriveert, aldus een woordvoerder van senator John Murphy, die voorzitter is van de commissie voor de kustwacht van het Huis van Afgevaardigden. In die paar dagen tussentijd maken de smokkelaars gebruik om de be manning te doden, hun waar af te leveren en het schip tot zinken te brengen. De 200 tot nu toe gemelde slachtoffers zijn allen Amerikanen. Onder hen zijn twee zusters en drie mannen die vorige maand aan de kust van Florida werden neerge schoten omdat zij getuige waren van het overbrengen van verdoven de middelen in volle zee aan boord van een zeilboot. In januari zou de zoon van een bekende Newyorkse familie zijn vermoord. Zijn naam is niet bekend gemaakt. De moord zou hebben plaatsgevonden aan boord van het jacht Imamou utt New York via Colombo op weg naar het Panamakanaal. De Ameri kaanse kustwacht is bezig richtlij nen op te stellen om kaping te voorkomen. Zo wordt eigenaars aangeraden de identiteit van elk nieuw bemanningslid nauwkeurig te controleren. CHICAGO (Reuter) De Ameri kaanse minister van justitie James Schlesinger heeft tijdens de laatste dagen van Richard Nixons presi dentschap een straffe controle uit geoefend op de militairen, die uit voering moeten geven aan het pre sidentiele bevel kernraketten de lucht in te sturen. Schlesinger deed dat omdat hij bevreesd was dat Nixon vlak voor zijn aftreden een kernoorlog zou uitlokken. Dit heeft het Amerikaanse blad The Chicago Sun-Times meegedeeld. Het blad citeert een niet met name genoemd persoon die nauwe rela ties met president Ford onderhield en die zei dat Schlesingers grootste zorg was dat Nixon de sleutel zou omdraaien van de 'black box', waarmee electronisch bevel wordt gegeven nucleaire wapehs af te vu ren. De enige manier om een ker- naanval die door de president wordt bevolen te blokkeren is de weigering van één van de militai ren in de commandoketen het pre sidentiële bevel uit te voeren. De Sun-Times meldt voorts dat een /voormalig medewerker van Nixon heeft verklaard dat de vroegere president aan het eind van zijn ambtsperiode afwijkend gedrag ver toonde. Met name zou dit zijn ge bleken bij Nixons emotionele af scheid van het Witte Huis op 9 augustus. 'Je zag toen dat daar een zieke man stond die nodig wegge haald moest worden', aldus de me dewerker. BONN (Reuter) Het officiële or gaan van de Westduitse SPD heeft Karl Wlenand, die in opspraak is gekomen in verband met aan hem verrichte betalingen van een lucht vaartmaatschappij, verzocht af te treden. Wienand is de opperdisci- plinebewaarder van de SPD-fractie in de Bondsdag. Het partij-orgaan Vorw&rts vraagt Wienand zijn zaak voor de rechter te verdedigen als particulier en niet de sociaaldemo cratische partij erin te betrekken. Wienand heeft ontkend dat hij gel den heeft ontvangen om daarmee speciale rechten voor de charter maatschappij te verwerven. In ver band met nieuwe aanvallen op Wienand is Herbert Wehner, een goede vriend van Wienand en SPD- fractieleider in de Bondsdag, ver vroegd van vakantie naar huis te- Benoemingen: Benoemd tot gewoon hoogleraar in de neurologie aan de R.U. Groningen: J. M. Minderhoud. Tot gewoon hoogleraar in de dier kunde aan de R.U. Groningen: J. B. Kruyt. Tot "buitengewoon hoogle raar in de kindergeneeskunde aan de R. U. Groningen: C. A. Winkel. Benoemd tot buitengewooon hoog leraar in de monetaire economie aan de Erasmus universiteit Rotter dam: C. K. F. Nieuwenburg. Aan de katholieke universiteit te Nijmegen zijn benoemd: G. R. Kluge tot bui tengewoon hoogleraar in de nieuwe duitse letterkunde en Th. Törring tot gasthoogleraar ln de experi mentele natuurkunde. Onderscheiding: Ir. A. B. van der Lee is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De onder scheiding viel hem ten deel bij zijn afscheid als inspecteur van de volksgezondheid wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Van der Lee be kleedde deze functie sinds 1968. Burgemeestersbenoeming Tot burgemeester van het Brabantse Goirle is benoemd de heer drs. M. J. H. van de Ven, de heer Van de Ven was sinds 1968 gemeen tesecie- taris van Goirle. Hij is veertig jaar oud en lid van de KVP. der hotel te kopen. Maar ver- Terwijl de laatste toeristen nog bruin bakken aan de stranden, hebben inkopers van vakantie pret de hotelbedden voor zo mer volgend jaar alweer ge spreid. De contracten met de hoteliers zijn gesloten en aan de opbouw van de arrangemen ten is al begonnen. Ieder jaar opnieuw is dat vaste prik: als half Nederland uitblaast van een jaar werken, breekt voor de inkopers van de reisorganisa ties juist de drukste periode aan. De tijd van het speuren naar nieuwe bestemmingen, van hard onderhandelen met hoteliers, waarbij iedere gulden, die kan worden afgedongen, meetelt, van behoedzaam manoeuvreren om de concurrent met een slag voor te blijven, nét een iets gunstiger prijs af te maken of net dat tikkeltje meer comfort te krijgen, waardoor een goede verkoop al bij voorbaat verzekerd lijkt. En dat alles onder druk van de ilrath :ftysdorf v/ 4 X/^-^vPaffendorf iadingen/ OWrembt \Esch ydérf f •X 21^^] Berr erfL 5teinjlr«ss Heppr :h izweiler li wetenschap, dat elke misrekening een ferme financiële strop kan opleveren, óf doordat de bestem ming bij het publiek niet blijkt aan te slaan óf doordat er door onverwachte economische proble men ineens een terugslag op treedt in het toerisme. Tot welke rampzalige gevolgen dat laatste kan lelden, bleek nog enkele weken terug toen voor de buiten wereld geheel onverwacht de Brit se reisreus Court Line in elkaar stortte en 100.000 Britten in de kou kwamen te staan. Ervaring Gaat een inkoper daaronder ge bukt? 'Natuurlijk,' zegt Bert Bar- telds (37). sedert jaren inkoper voor Airtouropa van Spaanse va kanties, draag 'je een flinke ver antwoordelijkheid. Niet alleen omdat het hier om zaken gaat, waarmee soms miljoenen zijn ge moeid, maar vooral ook omdat jij de man bent van wie het ten slotte afhangt of de vakantie van een toerist een succes wordt. Maar er gebukt onder gaan, nee. Je hebt je ervaring, je kent de marktonderzoeken, die door je or ganisatie zijn uitgevoerd, je weet dus ongeveer wat de ontwikkelin gen zijn, want de klant verwacht. Natuurlijk is een energiecrisis niet te voorzien. Van die on verwachte handicap heeft elke touroperator last gehad. Maar al die andere factoren kun je rede lijkerwijs berekenen. Echt grote gokken doe je eigenlijk nooit.' Onderhandelen Bert Bartelds: 'explosies voorbij.. met zijn auto de hele Spaanse kust afgereden om nieuwe con tracten af te sluiten. Zowel met de bestaande relaties als met eige naren van nieuwe hotels. Hoe gaat hij dan te werk en wat Is bepalend voor de keus? Bartelds: i'n de eerste plaats ga je natuurlijk naar de hotels, die een goede naam hebben en waarvan je weet, dat ze dit jaar goed gedraaid hebben. Als je vast ge stationeerd bent ln het land, ken je de situatie; dat Is een groot voordeel. Je hoort van je hos tesses van welk hotel of appar tementen-complex de meeste klachten komen. Zijn dat er veel, dan doe je daar geen zaken meer mee. En wat de nieuwe bestem mingen betreft, de keuze daaruit steunt op vier pijlers: strand, zon, een goede accommodatie en ver tier, in mindere mate ook de om geving'. 'Als je zo'n bestemming eenmaal hebt gevonden, ,ga je praten met de directie over de prijs. Meestal worden die gesprekken in een vriendelijke sfeer gehouden. Dat de hotelier daarbij wordt uitge knepen, gebeurt wel, maar 't is niet mijn taktiek, want het effect daarvan komt meestal op het hoofd van de toerist neer: die zal het vrijwel altijd merken aan de service als de touroperator tegen te scherpe prijzen zijn contract heeft afgeloten.' Contracten mules mogelijk: óf de touropera tor garandeert voor het hele sei zoen (van april tot september) bezetting van de gekochte accom modatie en betaalt daar ook voor, óf hij neemt optie en betaalt pas wanneer hij er toeristen in heeft kunnen onderbrengen. Die laatste methode heeft voor de touropera tor het voordeel, dat hij minder financieel risico loopt; dat wordt voor een belangrijk deel afgewen teld op de hotelier. 'Maar', zegt Bartelds. 'het kan ook een nadeel hebben. Slaag je er in het voorseizoen niet in je bedden redelijk bezet te krijgen, dan gaat zon' hotelier natuurlijk sputteren. En dan k&n het gebeuren, dat hij om geleden verliezen goed te maken je iir het hoogseizoen gaat dwarszitten en zijn bedden liever aan meer betalende trekkende automobilisten ver huurt dan aan de touroperator, met wie minimum-prijzen zijn af gesproken. Staat zo'n touroperator ter plaatse goed bekend, voóral wat zijn kredietwaardigheid be treft, dan is het meestal nog wel mogelijk tijdig bedden in een an trouwt de hotelier de reisorgani satie niet, dan kan deze geen kant meer uit. Voor de toerist, die al ver van tevoren heeft geboekt, is dat natuurlijk een zeer nare zaak. Hij wordt uiteindelijk de dupe van het beleid van de touro perator.' De afgelopen weken is Bartelds Voor die contracten zijn twee for- Prijzen Hoewel het toerisme naar Griekenland na het eerste -bestand op Cyprus aanvankelijk weer op gang was gekomen, lijkt het na de hernieuwde onlusten op het eiland volledig in elkaar gezakt te zijn. De enige bestem mingen, die door de reisorganisaties nog worden gehandhaafd zijn Rho dos en Athene. Holland International Travel, een combinatie van enkele grote touroperators, die samen ruim 80 procent van de Griekenland markt in handen hebben besloten vorige week de bestemmingen Corfu, Kos en Kreta uit de programma's te nemen. Overigens is de toestand op Rhodos, waar enkele weken geleden nog moeilijkheden dreigden, thans volledig genormaliseerd. De verduiste ringsvoorschriften zijn ingetrokken, de terrassen en nachtclubs zijn ook na 's avonds acht uur weer open, de personeelsbezetting is weer normaal zodat het self-service-systeem, dat in sommige hotels moest worden in gevoerd, kon worden afgeschaft en de levensmiddelen-voorraden zijn weer op peil. Het enige wat de toerist nog van het Grieks-Turkse conflict merkt is, dat hij geen excursie meer kan maken naar het zeven kilometer van het eiland gelegen Turkse vasteland en evenmin de berg Philerimos bij het stadje Rhodos kan bezoeken. Deze laatste toeristische attractie is tot militair gebied verklaard: van hieruit wordt de luchthaven onder controle gehouden. Over de prijzen voor volgend jaar: door de bank genomen lig gen die ongeveer tien procent ho ger dan dit jaar. Hoe zal dit uitwerken op de uiteindelijke prijzen van het totale arran gement inclusief de vliegreis (die een derde tot een kwart van het totaal uitmaakt) is nog moeilijk te zeggen. Maar we reke nen op zo'n vijf k zes procent verhoging voor het hele pakket, dat is erg weinig als je er de prijsstijgingen van andere pro- dukten in Nederland tegenover stelt'. Hoewel Bartelds er niet van uit gaat, dat deze stijging een belem meringen zal zijn voor de toerist, verwacht hij volgend jaar een grote groei van het toerisme. 'De tijd van de explosies is voorbij. Het toerisme zal zich in de ko mende jaren meer geleidelijk ont wikkelen. Daarom hebben we voor de Costa del Sol nauwelijks meer bedden ingekocht dan dit jaar. Alleen voor de Costa Brava re kenen we op wat meer belangstel ling.' Skiën in Amersfoort Op de jaarlijkse Keistadfeesten in Amersfoort, die dit jaar van 28 augustus tot en met 7 september worden gehouden, zal Zwitserland ditmaal de toon aangeven. Samen met de gemeente en de van oor sprong Zwitserse reisorganisatie Hotelplan heeft het Zwitsers Ver keersbureau een groot aantal £venmementen op touw gezet. Onder meer zal op het Hof, in het nartje van de stad, een kunst skibaan worden opengesteld, waar ledereeen alvast een voorproefje kan nemen van de wintersport. Hoogtepunt van de feesten is een skietrektocht op 7 september, waarbij een achttons steen uit Traubflndori, n*ar het petrogra- 'isch park ee^pppt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11