lilitaire balans (S-SU verstoord Leiders Griekse en Turkse gemeenschap praten regelmatig Vaticaan blijft tegen kunstmatige geboortebeperking abieren in spanning tor oefening in Israël Haldeman doet boekje open over Kissinger irika kan nu Russische kernduikboten opsporen Nieuw schandaal bedreigt SPD in West-Duitsland Weer hulp aan Cyprus ^«onco Succes voor Waldheim Drie moordenaars maken VS onveilig Britse ministers voor verkiezingen op 3 oktober [/KWARTET DINSDAG 27 AUGUSTUS 1974 BUITENLAND T7/K9 DEN (UPI) Amerika heeft zij n teehiniek om onderzeeboten op te spo- ko ver verbeterd dat het militair- strategische evenwicht met de Sowjet- t ernstig wordt bedreigd. Ifpiliteit van dat evenwicht voor een steeds belangrijk op de onvindbaarheid van [erzeeboten met atoomra- de Amerikaanse Polaris Russische tegenhanger. In Wval van een onverhoedse 1^ met kernwapens door een iide partijen, zou de tegen- In ieder geval met zijn on- Dotraketten nog een vernie- tegenaanval kunnen doen. ,ren namelijk niet bij de klap' uit te schakelen. De id dat een tegenaanval al- igelijk bleef, betekende dat delen van een 'eerste klap' gelijk stond aan nationale rd. Die bijdrage aan het ht van de afschrikking nu aan één zijde weg te Volgens mededelingen op ïtste internationale congres oestiek in Londen, heeft het ve Amerikaanse onderzoek 6&en opgeleverd die het Russi- ^ermogen tot vergelding na ^fste aanval door de Verenig- en aanmerkelijk beperken. poring van onderzeeboten is i algemeen mogelijk door on- ■■tter geluidsgolven uit te zen- fu te bepalen op welk tijdstip i welke richting een echo te- #aatst wordt, het sonar- 'De manier waarop geluid de oceaan voortplant is f\ zo onvoorspelbaar geweest, aannam dat kernonderzee- ;ich gemakkelijk maanden- .huil konden houden', aldus ;ikel over de nieuwe ontwik- jin het weekblad New Scien- braak jid verwachtte dat daar bin- [zienbare tijd veranderingin nen. Maar de Amerikaanse I heeft de afgelopen jren een zeven miljard gulden per jiitgegeven voor onderzoek natuurkundige en biologi sche eigenschappen van de oceaan en voor de ontwikkeling van mo dellen voor de voortplanting van geluidsgolven daarin. Uit dit onder zoek kwamen enkele bijdragen aan het congres in Londen voort. Zo beschreef F. D. Tapper een computer-nabootsing die, gebruik makend van oceanische gegevens en metingen vanuit kunstmanen, bedoeld was om de plaats van een onderzeeboot tot op afstanden van 16.000 kilometer te bepalen. Het systeem zou de plaatsbepaling waarschijnlijk met een onzekerheid van zestien kilometer kunnen uit voeren. 'Binnen een zo klein gebied schrijft Farcpq Hussain in de New Scientest, 'kan de onderzeeboot dan met de gebruikelijke apparatuur door vliegtuigen verder worden op gespoord'. Hij kan dan met de ge bruikelijke onder-waterwapens worden vernietigd. Escalatie 'Hoe goed deze nieuwe systemen precies werken, en in hoeverre zij door elektronische tegenmaatrege len kunnen worden gestoord, is verbórgen onder de dekmantel van de militaire geheimhouding'. Maar, aldus het artikel, dat is misschien niet. eens zo belangrijk. Want de filosofie die de bewapeningswed loop op gang houdt, is dat je je op de ergste mogelijkheid moet voor bereiden. Volgens die filosofie móét de Sowjet-Unie aannemen dat zijn onderzeeboten zich niet langer vei lig kunnen verbergen. En volgens diezelfde filosofie moeten de Ame rikanen aannemen dat de Russen bihnenkort even verfijnde opspo ringssystemen zullen hebben ont wikkeld. Het resultaat zal een militaire esca latie in twee richtingen zijn. In de eerste plaats zullen beide partijen zo snel mogelijk hun sonar-syste- men willen verbeteren om er zeker van te zijn dat zij inderdaad wer ken. Ten tweede zullen beide par tijen streven naar meer effectieve kernonderzeeboten en andere nieu we aanvalswapens. (3IXM3IH3AOV) coolsingel 73 rotterdam telefoon 010-135870 ook vrijdagavond open )ET, JERUZALEM (AR, Reuter, UPI) In Israël is giste- n eind gekomen aan de grootste mobilisatie-oefening, die 'vredestijd' in dit land is gehouden en die in de Arabische nden grote ongerustheid had gewekt. ëlische minister van defen- paon Peres, heeft na afloop oefening verklaard dat de en forse bijdrage heeft gele- t het herstel van het door de oorlog van 1973 geschokte ,1e zelfvertrouwen en dat weer gerustgesteld is in het n van de strijdkrachten en tegen Israël af te slaan, oefening hebben duizenden ten'van de drie krijgsmacht delen deelgenomen. De oefe- ïad 24 uur moeten duren. wee uur voor het aanvanke- uitingsuur werd in een com- lé gemeld dat de oefening al ;elopen. De bliksemmobilisa- ■v bedoeld om de paraatheid strijdkrachten te testen met op een Arabische verras- nval. rabische persagentschap in heeft meegedeeld dat naar |ing van de Israëlische öefe- Syrische en Egyptische aan de fronten van Suez m in de hoogste staat van 'aren gebracht. Volgens het :eau hebben de militaire op- ilhebbers in Cairo en Damas cus een codewoord afgesproken om elkaar te waarschuwen als er mili taire acties moesten worden begon nen. Dit zou gebeuren wanneer Egypte en Syrië de zekerheid zou den hebben dat de mobilisatie-oe feningen van Israël het karakter waren gaan aannemen van voorbe reidingen tot agressie. De Israëlische stafchef., generaal Mordechai Goer, heeft erkend dat de oefeningen tot spanningen aan Arabische zijde hebben geleid. 'Er heerste een zekere toeneming van spanning en men kon dat merken bij het luisteren naar de verbin dingsstelsels', aldus Goer. Het Egyptische dagblad Al Achram heeft gemeld dat president Sadat opdracht heeft gegeven tot de ves tiging in Egypte van het eerste instituut voor luchtverdediging in het Midden-Oosten. Het instituut gaat op 2 november open en zal de Egyptische strijdkrachten voorzien van specialisten in het gebruik van electronische uitrusting. De studen ten zullen er ook Ivriet (Israëlisch) leren, aldus Al Achram. BONN (Reuter) Herbert Whener, de fractieleider in de Bonds raad van de Westduitse sociaaldemocratische partij (SPD) is van vakantie in Zweden naar Bonn terugge keerd om een prominent par tijgenoot te verdedigen, die ervan wordt verdacht steek penningen te hebben aange nomen en erover te hebben gelogen. De justitie in Bonn is bezig met een onderzoek naar be weringen dat Karl Wienand, de 47-jarige opperdiciplinebe- waarder van de SPD-fractie in de Bondsdag 162.500 mark heeft aangenomen van de cliarterluchtva artmaat- schappij Paninternational Airline München. Wienand zou maandelijks betalingen van deze maatschappij, die thans is opgeheven, hebben ontvangen wegens werkzaam heden als 'adviseur'. Wienan heeft dit krachtig ontkend. Het onderzoek tegen Wienand kwam in een nieuwe l'ase na dat de voormalige directeur van de charter maatschappij, Tassilo Frommer, vorige week terugkwam op zijn eerdere verklaring dat Wienand wat geld had ontvangen, maar dit een terugbetaling betrof van een particuliere lening. Nu wordt beweerd dat Wienand het geld van de maatschappij heeft aangenomen om zijn invloed aan te wenden zodat de maatschappij veiligheids certificaten en landingsrech ten zou verkrijgen. DEN HAAG Minister Pronk heeft besloten weer een bedrag ter be schikking te stellen voor hulpverle ning op Cyprus; hij heeft nu 350.000 gulden ter beschkking ge steld. Eerder was 150.000 gulden overgemaakt. 't HOE fa!* ÜÈ1111® Wad dat I no. i ontvangt u fttijkpatronen "'/oi-spencer ve.st-rokie sprei i 'apijftegols jWMWeri/tjes kruissteek Vraag uw bladenman, kijk op uw tijdschriftadres of in de betere handwerkspeciaalzaken. U kunt zich ook telefonisch als abonnee opgeven, (abonn. prijs f2,95). Bel daarvoor het Informatie-centrum van de Geïllustreerde Pers, teL020-72.97.85 De Turks en Grieks-Cypriotische leiders Denktasli en Klerides schudden elkaar de hand by hun eerste ontmoeting sinds de con ferentie in Genève. NICOSIA (DPA, Reuter, UPI) De secretaris-generaal der Verenig de Naties, dr. Kurt Waldheim, heeft maandag op Cyprus een eerste suc cesje weten te boeken. De Grieks- Cyprische president Glafkos Kleri des en de leider van de Turkse Cyprioten, Rauf Denktash, zullen voortaan iedere week samen aan InstCllUTUng" tafel gaan zitten qm over de pro blemen op het eiland te praten. trachten het gehéle land onder controle te krijgen. Denktash, die met de journalisten op een nogal uitdagende toon sprak, gaf de Griekse Cyprioten overigens niet veel kans op succes bij een eventu ele guerrilla op het kleine .eiland. Waldheim, die zondag uit Athene in Nicosia was aangekomen, voerde eerst op het hoofdkwartier van de VN-vredesmacht in de Cyprische hoofdstad afzonderlijke gesprekken met Klerides en Denktash. Daarna ontving hij hen samen. Na afloop van het gesprek dat ruim een half uur duurde, zei Waldheim, dat het gesprek 'zeer vruchtbaar' was ge weest. Er was deze eerste keer al leen gesproken over humanitaire zaken, met name over het lot van de ongeveer 200.000 vluchtelingen op het eiland. Waldheim zei te ho pen dat de volgende gesprekken tussen de leiders van de twee be volkingsgroepen zullen bijdragen tot een politieke oplossing. Kort nadat Waldheim naar Ankara was vertrokken, had Denktash een gesprek met journalisten. Hij ver klaarde dat als Griekenland de kwestie-Cyprus voor de algemene vergadering der VN brengt er op het eiland een onafhankelijke Turkse republiek zal worden geves tigd. Hij verweet de Griekse rege ring dat zij weigert de vredesbe- prekingen in Genève te hervatten. Hij waarschuwde dat als de Grie ken op het eiland een guerrilla zouden beginnen de Turken zullen De Griekse minister van buiten landse zaken, Georges Mavros, heeft maandagavond de Russische ambassadeur in Athene een nota overhandigd als antwoord op het voorstel van Moskou inzake een internationale -conferentie over Cyprus onder auspiciën der Ver. Naties. De inhoud van het Griekse antwoord is nog niet bekendge maakt. maar wel dat Athene met het Russische voorstel instemt. De nota zou dan suggesties en amen dementen op het voorstel bevatten. De inhoud van de Griekse nota is het afgelopen weekeinde, besproken tussen de Griekse leiders, president Klerides en secretaris-generaal Waldheim. In de nota zou volgens goedingeiichte kringen worden aangedrongen op uitvoering van resolutie 35.3van de Veiligheids raad, waarin, wordt opgeroepen tot terugtrekking van alle buitenlandse troepen van-met eiland. De Turkse ..premier Bulent Ecevit heeft maandag meegedeeld dat Turkije het Russische voorstel be studeerd heeft en dat zijn regering waarschijnlijk vandaag Moskou zal antwoorden. In diplomatieke krin gen in Ankara is er nog eens met nadruk op gewezen dat Turkije de voorkeur geeft aan een hervatting van de Geneefse conferentie boven een uitgebreide conferentie met le den van de Veiligheidsraad. Ataturk op Cyprus Ter ere en ter onderstreping van de Turkse overwinning is in de Cyprische havenstad- Kyrë- nia een standbeeld opgericht van Kemal Ataturk, de grond legger van het moderne Turkije. STEPHEN VILLE (AP) Drie op wraak beluste ontsnapte Ameri kaanse gevangenen die moordend, verkrachtend en rovend door Colo rado. New Mexico en Texas zijn getroken. zijn er gisteren in ge slaagd zich in het bergachtige ge bied rond Stephenville. in Texas, verborgen te houden voor het le gertje politiemannen dat hen op de hielen zit. Volgens de autoriteiten hebben de drie ontsnapte gevangenen reeds twee moorden gepleegd, twee vrou wen verkracht en een reeks roofo vervallen uitgevoerd sinds zij uit een gevangenis in Colorado ont snapten. Volgens de autoriteiten hadden de twee personen die door de drie zijn vermoord, op hun proces tegen hen getuigd. LONDEN (UPI) Michael Foot, de Britse Labourmlnlster van arbeid, heeft verklaard dat de meerderheid van de leden van Harold Wilsons kabinet voor nieuwe verkiezingen op donderdag 3 oktober is. Al ge ruime tijd wordt erop gespeculeerd daf in oktober nieuwe verkiezingen in Engeland worden gehouden Het besluit, dat alleen premier Wilson zelf kan nemen, is echter nog niet gevallen. NEW YORK (Reuter) Bob Haldeman, topfiguur in het Watergateschan- daal en voormalig medewerker van Richard Nixon, toen deze nog presi dent was, gaat een boek schrijven over zijn werkzaamheden in het Witte Huis. In dit werk zal Haldeman ook schrijven over minister van buiten landse zaken Henry Kissinger. Dit heeft het Amerikaanse weekblad News week gemeld. Het blad bericht dat een literair agent met Haldeman on derhandelt over zijn boek, dat hem 60.000 dollar aan publikatierechten zou gaan opleveren en de titel 'In het Witte Huis' zou gaan dragen. Newsweek meldt uit bronnen in Washington te hebben vernomen dat Haldeman Hen ry Kissinger beschrijft als een 'onbetrouwbare en arrogante briljante en kleinzielige' man. door Johan ten Hove BOEKAREST De delegatie van de Heilige Stoel, die op in ternationaal gebied de universele rooms-katholieke kerk ver tegenwoordigt heeft op de wereldbevolkingsconferentie in Boekarest verklaard dat de passages in het actieplan voor de wereldbevolking, die gaan over de 'contraceptie en methoden ter voorkoming van geboorten' voor haar onaanvaardbaar zijn. Hiermee wordt de pauselijke encycliek van 1968, Humanae Vitae, waarin het gebruik van contraceptieve middelen in strijd met Gods wil, de mense lijke natuur en de zedelijkheid Wordt geacht, nog eens beves tigd. Na de toespraak van de leider van de delegatie in de plenaire zitting van de confe rentie had ik een gesprek met pater Schotte, secretaris van de pauselijke delegatie. Op mijn vraag of in de toe komst - Hümanae Vitae nog eens veranderd zou woeden ant woordde hijr^'Nee. dat zie ik helemaal niet. Humanae Vitae blijft onveranderd van kracht. Het was nodig dit nog eens in deze rede te bevestigen, omdat er zo veel valse geruchten zijn, ook hier in Boekarest, waar uit zou blijken dat er in het Vati caan anders over wordt gedacht. Deze geruqhten zijn totaal onge grond'. HET GEZIN- Het gezin mens moet in staat gesteld wor den tot een vrije keuze. De staat moet zoveel materiële goederen beschikbaar stellen dat de ge huwden kunnen overgaan tot een vrije keuze in het aantal perkt worden door materiële kinderen. Zij mogen niet be- omstandigheden in hetv aantal kinderen' Vindt u niet dat de mens ook die vrije keuze moet hebben om te kiezen op wat voor manier hij zijn kindertal wil beperken? bij voorbeeld met behulp van de pil, sterilisatie of abortus? Pater Schotte: 'Ik denk niet dat de vernietiging van menselijke waarden voorwerp is van vrije keuze, de mens is aan zichzelf verschuldigd zichzelf te eerbiedi gen. Humanae Vitae zegt dat als de omstandigheden een kleiner gezin noodzakelijk maken dat in verantwoordelijkheid kan gebeu ren, mits er gebruik gemaakt wordt van ethisch aanvaardbare middelen. De rooms-katholieke delegatie vindt dat in het belangrijkste werkstuk van de conferentie te weinig de nadruk wordt gelegd op de rechten van de mens. Er staan te veel sociaal-economi sche beschouwingen in en te wei nig over basisproblemen van menselijke waarden en motiva ties. Ook het gezin wordt te veel als louter een sociaal-economi sche eenheid gezien. Het gezin is belangrijk op zichzelf en niet om er een bepaalde politiek mee uit te oefenen, aldus de Heilige Stoel. Volgens de Nederlandse minister van ontwikkelingssamenwerking, Jan Prónk, hééft In z'ijn rede gewezen op het ontstaan van andere leefgemeenschappen dan het klassieke gezin, en hij vraagt zich af - of de stelling dat het gezin de natuurlijke én funda mentele eenheid van de samen leving is, nog wel houdbaar is. Hoe denkt de'Heilige Stoel hier over? Pater Schotte; 'Pronk mag daar best een vraag over stellen. Ik denk niet dat wij dat ooit kun nen aanvaarden, dat de familie niet meer de basis zou zijn van de gemeenschap. Wat de oorzaken van de armoe de. honger en werkloosheid in vooral de ontwikkelingslanden aangaat Is het standpunt van de pauselijke delegatie hetzelfde als dat van de derde wereld, en zelfs dat van China. Bevolkingsgroei is niet de oorzaak van al die problemen. Weliswaar verschilt de Heilige Stoel met de opvat tingen van de Aziatische landen, waarvan de meeste een politiek van geboortenbeperking voor staan. Maar ze komt weer erg dicht bij de Latijns-Amerikaanse landen en zelfs de Oost-EUrope- se landen, die zowat allemaal een politiek gericht op de bevol kingsgroei voeren. Pater Schot te: Het lijkt hetzelfde, maar wij gaan uit van een andere filoso fie, wij willen een integraal menselijke ontwikkeling, dat is niet hetzelfde als een economi sche ontwikkeling, die de Oost- Europese landen nastreven'. Hard gelag 'Vindt u het geen hard gelag voor een Indiaas echtpaar dat waarschijnlijk een van de weini ge genoegens beleeft door met ellkaar naar bed te gaan?' Azië Voor de rooms-katholieken in de Aziatische landen levert het standpunt van de pauselijke dele gatie wel weer de nodige moei lijkheden op. Niet zo lang na de afkondiging van Humanae Vitae hebben de Indiase bisschoppen op een congres In Bangalore al verklaard dat het voor hen bij zonder moeilijk is zich te hou den aan de encycliek. En op de uippijnen worden dezelfde moeilijkheden gesignaleerd. Ik vroeg aan pater Schotte of vooral m deze landen met hun enorme bevolkingsproblemen het gewoon niet noodzakelijk was aan geboortenbeperking te doen. "Wel geboortenbeperking maar dan op ethisch aanvaardbare gronden. Kunstmatige middelen niet aanvaardbaar', is de huidige situatie waarin velen van de honger omkomen dan wel aanvaardbaar en behoort een 'ge ïntegreerde menselijke ontwikke ling m bijvoorbeeld India wel tot de mogelijkheden? Pater Schotte: 'De rede van onze delegatie is een aan klacht tegen de rijke landen, die een sociaal-economische orde handhaven waarin de Indiase bevolking niet de materiële voorwaarden krijgen tot een volwaardig menselijk leven. De Pater Schotte: 'Daarom hebben wij ook zo sterk de nadruk ge legd op zaken als onderwijs en ontwikkeling, het geluk van de mens hangt ook hier vanaf'. Gelukkig zijn met een lege maag lijkt me erg moeilijk. Pater Schotte: 'Absoluut daarom richten wij ook een aanklacht tegen de rijke landen, de oorza ken van de onmenswaardige omstandigheden zijn de on rechtvaardige verhoudingen die er bestaan In dë wereld. 'Gelooft u echt dat de rijke lan den bereid zijn die ongelijke economische orde te verande ren? Pater Schotte: 'Op het moment is- die politieke wil er nog niet, maar die zal er komen. Als ze het niet vrijwillig doen, dan zul len ze gedwongen worden. De oliecrisis heeft dat bewezen' Latijns-Amerika Het is duidelijk dat vooral de regeringen van de Latijns-Ame rikaanse landen de rede van de pauselijke delegatie toejuichen. Vooral Brazilië en Argentinië die grootmachten in dit deel van de wereld willen worden- en bevol kingsgroei willen, krijgen een steuntje In de rug, vooral omdat de rooms-katholieke kerk tradi tioneel In Latijns-Amerika al een macht vormt. Over de motiven waarom de contraceptie verboden is hoeven de Latijns-Amerikaanse regerin gen zich niet druk te maken. De delegatie van de Heilige Stoel zit met haar standpunt op deze conferentie gebeiteld. Voorop staat dat ze in het algemeen tegen beperking van geboorten is. Dat komt het voor haar goed uit dat volgens de meeste ont wikkelingslanden niet overbevol king de oorzaak van alle ellende is. maar de onrechtvaardige ver deling van de aardse goederen. De kerk verkondigt dan ook een verandering van de so ciaal-economische orde, iets waarvoor ze in de eeuwen van haar geschiedenis nooit zo hard geijverd heeft. Een voorbeeld hiervan is wel Latijns-Amerika. waar de officiële rooms-katho lieke kerk te lang aan de zijde van de machthebbers heeft ge staan, natuurlijk met een aantal hoopgevende uitzonderingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9