Land- en tuinbouw nooit zó ver tegemoetgekomen dichtbij Verplichte periodieke autokeuringen beginnen in loop volgend jaar lentaar Kamer bégint met bespreking van agrarische problemen e-Bissau (1) ee-Bissau (2) ee-Bissau (3) Misschien ook dragen van gordels verplicht het weer - Zon in verschiet Blikvangers aan collectebus Hulp aan vierde wereld weerrapporten cdS O.KL..I.O.» *v-> +++oproep toeristen+++ Strandverwachting Jongetje verdronken ^WARTET DINSDAG 27 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 later dan menigeen ver- jehoopt had, heeft Guinee- tnafhankelijkheid verkregen recht had. De onderhande len de nieuwe Portugese de PAIGC (de Partij yoor ig van Guinee-Bissau en de :hc eilanden) hebben ig geduurd, niet omdat jiet zónder de Westafrikaan- zou kunnen of omdat de de Kaapverdische eilanden n jijk breekpunt zou zijn ge- jar vooral omdat het onaf- ng.lworden van Guinee-Bissau leeld is voor de overige I gebiedsdelen van Portugal stjtngola en Mozambique ver- uklbelangrijkste zijn. Het heeft 1 Bfchijn van dat Portugal de *n ^eze twee ^°'011'®n pojieeft willen afwachten, voor- brasloot Guinee-Bissau de onaf heid te verlenen waarop het „r wachtte. vj de toestand in de twee '^ajloniën momenteel erg roos- ^et nanie *n Angola wordt idelijker dat de blanke kolo- I niets voor voelen het land g of stoot prijs te geven. De istijgt nog immer, wat onder I uiting komt in door blan- ^stichte rassenrellen. hoeft Guinee-Bissau niet iijn en dat is een belangrijk dat 'de Westafrikaanse kolo- op de andere overzeese "jen van Portugal. Het per- blanken op de in totaal een en inwoners valt te verwaar- _#t tegenover dat Guinee-Bis- lomisch nauwelijks enige le pt kan opbrengen. Tot nu toe 'voortdurend meer in- dan uit jen het is afwachten of de van olie en bauxiet aan kunnen veranderen. Af- an fabrieken voor notenolie, ldgjn en rjjst heeft 't land amper ijd? terwy' weSen het voor .et'procent uit water bestaand ^fissau vrijwel ontbreken. het jonge Guinee-Bissau continent waar het op tlcjlphatie kan rekenen, samen- zoeken is de vraag. De de PAI GC hebben hun -1jj veelal in de Sowjet-Unie, anc'ere communistische lan- 8.4tvangen en het ligt voor de deze Guinee-Bissau ook nu diljijven steunen. Zeker nu tus- gra twee communistische groot- de strijd om de hegemonie in de Wereld steeds heviger 7.4 liermee hangt samen de voor- Guinee-Bissau heeft, voor een sche ontwikkeling, zonder een n. iele en economische boven- aar met aandacht voor het ïse 'eigen' en een gelijkmatige Lajet profijt voor alle inwoners. AN •50ns geven het geringe bevol- "r i ital. het geringe economische en de geringe omvang van E (niet meer dan een derde van soms aanleiding voor de rstelling dat Guinee-Bissau de :n jaren wel erg veel aandacht tm had van de vaderlandse publi- ;ar<edia. Dat mag zo lijken, feit is het politieke front zich ont eigen hebben afgespeeld die te belangstelling wel degelijk 55 irdigen. Guinee-Bissau maakte ;eejt van een verkalkt Portugees us< ni maar was daarbinnen het ind dat enige kans op spoedige maakte. Niet alleen omdat tl in Guinee-Bissau niets te PI n had maar ook omdat het door zijn opvallende eenheid iraenstelling tot de verdeeldheid wede guerrillabewegingen in bij- Angola) en een succesvolle Ha oorlog erin geslaagd was gro- er n van bet land in handen te tuerrilla oorlog heeft zich afge- fiop het vasteland, en niet op de prdische eilanden die van de jese kolonie ook deel uitmaak- let voeren van een guerrilla- in een eilandengebied is dan ïlhaast uitgesloten. Maar dat is enige reden dat Portugal de ardische eilanden nu nog niet 'illen prijsgeven (de inwoners, .overeengekomen, zullen bij een ndum over hun toekomst beslis- be eilanden met hun rotsachtige Vruchtbare bodem zijn een aan- ,;er op de grote scheepvaartrou- :en belangrijke landingsplaats vliegtuigen en een knooppunt jlt transatlantische kabels. Ook va Portugal op de eilanden een en luchtmachtbasis, terwijl de eveneens belangstelling heeft lid. hoewel de eilanden buiten er(verdedigingsgebied vallen. e^iet verschaffen van onafhanke- |d aan Guinee-Bissau heeft gene- •oAntonio De Spinola voor 't eerst ^stelling gestaafd dat koloniale ;en niet door strijd kunnen wor- to ewonnen. Het is te hopen dat hij n iel mogelijk, zij het met de e voorzichtigheid, ook in de an- overzeese gebiedsdelen van deze uiging blijk geeft. door Bert de Jong DEN HAAG Nog nooit is eën Nederlandse regering voor de land- en tuinbouw zo goed over de brug gekomen als het kabi net-Den Uyl bereid is te doen. In geld uitgedrukt heeft geen re gering ooit zoveel beschikbaar gesteld, ook niet in de moeilijk ste jaren in het verleden. Dit zal een belangrijk gegeven zijn voor het eerste debat in de Tweede Kamer na de zomervakantie, dat vandaag en morgen wordt ge houden. Maar even zwaar zal in de discussie met minister Van der Stee van landbouw wegen, dat de nood in de agrarische bedrijfstak nog nooit zo groot is geweest en het water nog nimmer zo dicht tot aan de lippen is gestegen. Minister-president Den Uyl zei immers al voor de demon straties alle begrip te hebben. Staan er vandaag qn morgen voor de land- en tuinbouw in de Tweede Kamer grote belangen op het spel, toch is het debat van betrekkelijke waarde. Het gaat slechts om de eerste hulp, die de regering in al lerlei vorm heeft toegezegd. Over de verhoging van de EEG-land- bouwprijzen. waaruit veel meer geld zal moeten komen, kan nog geen verstandig woord gezegd worden. Volgende week dinsdag komen de Drs. J. de Koning Europese ministers van landbouw in Brussel bijeen voor dit probleem. Op 18 september kan men het ad vies van het Europese parlement tegemoet zien. De beslissing is niet eerder dan eind september te ver wachten. Van grote betékenis ook voor land en tuinbouw zijn verder de tege moetkomingen op het terrein van DEN HAAG In de loop van volgend jaar zal een begin worden gemaakt met de verplichte periodieke autokeuringen. Tevens be ziet de minister van verkeer en waterstaat de mogelijkheid om dan het dragen van autogordels verplicht te stellen. Nederland volgt ook hiermee, mogelijk in 1975, andere Europese landen na. Minister Van der Stee de belastingen, die de regering met ingang van 1 januari wil invoeren. Er zou sprake zijn van een invoe ring van een extra belastingschijf van twintig procent aan de voet, waardoor vooral een voordeel be staat voor de allerlaagste inkomens. Ook wordt gedacht aan hogere be dragen, die belastingvrij opzij kun nen worden gelegd voor de oude dag. Maar ook over deze ?n"andere mo gelijke maatregelen kan weinig ge zegd worden, om de simpele reden, dat de regering deze 'verrassing' voorlopig nog wil verzwijgen. Daar bestaat een goed argument voor: men wil vermijden, dat in het openbaar een discussie ontstaat over wat fiscale maatregelen, ter wijl het geheel van overheidsmaat regelen. die de derde dinsdag in 'september bekend worden gemaakt, niet kan worden overzien. Daarom zullen vandaag en morgen ook hierover niet zoveel woorden kun nen vallen. Nederland is een van de weinige Europese landen, waar nog geen verplichte autokeur is ingevoerd. Er moesten aanvankelijk nogal wat moeilijkheden overwonnen worden omdat er geen keuringsinstantie bestond. De keuringen beginnen nu medio 1975 voor auto's van tien jaar en ouder, en worden uitge voerd door de ANWB. Later komt er steeds een jaargang bij en uitein delijk zullen ook jongere modellen door gekwalificeerde garagebedrij ven gekeurd mogen wórden. De ANWB ziet in de uitvoering van de keuringen geen probleem. Voor dit doel worden tot 1980 ongeveer duizend man opgeleid.' Het wel geuite bezwaar, dat de auto's niet volledig gedemonteerd zullen wor den om aansprakelijkheidsproble men te voorkomen, wijst de bond van de hand. 'Demonteren is onge bruikelijk'. Zo is het niet nodig de remtrommels los te halen, omdat de ervaring leert dat het remsy- steem en de remmentestbankproef voldoende waarborg bieden. Dit blijkt ook in andere Europese lan den. aldus een ANWB-woordvoer- der. Reeds aan het einde van dit jaar wordt in Hilversum een keurings station geopend, waar de ANWB gaat proefdraaien. Hier zullen vijf 4 zesduizend wagens gekeurd zijn, al vorens met de keuringen op lande lijke schaal wordt begonnen. Een probleem vormt alleen nog de controle op het ter keuring aanbie den van de auto's. Dit is in sterke mate afhankelijk van de spoed, waarmee de nieuwe kentekenregi- stratie wordt doorgevoerd. Het be gin daarvan is gepland op 1 januari 1975 maar het is nog de vraag of die datum in praktijk haalbaar blijkt. Evenals de steekspröefgewijze auto keuring tot nu toe is een draag plicht van autogordels in de toe komst moeilijk te vervolmaken met alleen politiecontrole. Ook hierop dient een ander controlesysteem ingevoerd te worden, wat onder meer mogelijk is door sancties van verzekeringsmaatschappijen indien men de draagplicht niet zou nako men. Geen conflict De beperktheid van het debat maakt in de eerste plaats het ont staan van een conflict tussen de Tweede Kamer en minister Van der Stee niet waarschijnlijk, hoe hoog de problemen van land- en tuin bouw de Kamer ook zit. Bovendien constateerden de KVP en ARP reeds, dat het verschil tussen de eisen van de landbouworganisaties en de maatregelen van de regering niet zo groot zijn. Overigens staan de confessionele partijen niet volledig achter de ei sen van de strijdvaardige landbouw organisaties Wel is men het eens met de eis, dat de vermindering van de BTW twee in plaats van ééndriekwart procent moet bedra gen. Wanneer de regering deze compensatie tot 1 januari 1975 laat lopen in plaats van 1 februari be hoeft het geen cent méér te kosten. Verder ergeren deze partijen zien er aan, dat de regering de lagere gas- prijs slechts wil beperken tot 95 procent van het. gebruik" van vorig jaar en de verhoging van de gas- prijs is teruggedraaid tot 8,11 cent en niet tot acht cent zoals de tuinbouw had gevraagd. Verwacht mag worden, dat de confessionele DEN HAAG Het dagelijks be stuur van het Landbouwschap heeft maandag minister Van der Stee voorgesteld, het bedrag dat de rege ring beschikbaar wil stellen voor onmiddellijke inkomensverbetering uit te keren via de BTW. De minis ter had het schap gevraagd een keuze te maken tussen BTW-uitke- ring of een andere methode van toeslag of iets dergelijks). De keu ze is volgens het Landbouwschap gedaan na uitvoerig beraad van het georganiseerde landbouwbedrijfsle ven en berust vooral op praktische overwegingen. partijen hiervan in het debat, zoals dat heet, 'harde punten' zullen ma ken. In het geheel is men het niet eens met de wens van land- en tuin bouw om nog een tegemoetkoming van twee procent toe te kennen in afwachting van het effectief wor den van de aangekondigde belas ting-tegemoetkomingen. Wanneer de Tweede Kamer deze wens over neemt, moet ze immers ook bereid zijn deze twee procent te geven aan alle zelfstandigen, die reikhalzend uitzien naar de fiscale .faciliteiten. De confessionele partijen vinden het ook niet juist (zoals de organi saties willen) dat de t^vee procent BTW-verlaging ten goede komt-aan iedereen in de land- en tuinbouw, ook al boert men niet zo slecht. In de Tweede Kamer is men er voor, dat het geld. dat beschikbaar komt gaat naar de meest getroffen groe pen. 'Die politieke beslissing moe ten we dan maar nemen.' zegt drs. J. de Koning (ARP). 'De zwarte piet ligt dan bij regering en parle ment. Het Groene Front' in de Tweede Kamer (de landbouwdeskundigen) 'trekt dus niet één lijn met de landbouworganisaties. De ARP en CHU stellen zich onafhankelijk op tegenover de CBTB. Dat doet de KVP ook tegenover de KNBTB. de rooms-katholieke organisatie, waar in reeds het hoofd van de KVP- minister Van der Stee is geëist. (Maar wie is bereid hem op te volgen?). Door het slepen van een koujront over Engeland proefde Nederland gisteren het voordeel van een zo merse dag. De temperatuur liep in het oosten van het land tot 27 a 28 graden op. Amsterdam registreerde uiel een zomerse dag (26 gr.). Rot terdam. Heliport niet (24 gr.). Door dezelfde oorzaak kregenr de mensen in zuid en midden-Engeland< uitge rekend op Bank Holiday veel meer regen op hun arme hoofden dan aanvankelijk ivaarschijnlijk leek. Terwijl in de ochtend aan de zuid kust plaatselijk 32 mm werd afge tapt. gaf een klein lagedruk-kerntje gisteren overdag nog weer eens 11 tot 15 mm water in zuidoost-mid den Engeland. De koele lucht ach ter het koufront bereikte aan de grond vroeg in de middag Zeeland 'al en in de vooravond oostelijk Friesland en Groningen. In de ho gere niveaus bleef de wind echter uit de warme hoek: zuid-zuidwest waaien. Deze stroming was boven oost-Engeland tot op grote hoogte bijzonder vochtig: Ilemsby gaf 100 procent vochtigheid op niveaus van 1500 tot bijna 7000 meter. Geen wonder, dat het gisteravond bij het naderbij komen van die lagen vroeg duister werd. In zo'n vochtige massa wil het onweer vaak in de avond en nachtelijk uren opleven. Dat zal ook ditmaal wel zo gegaan zijn. Gistermiddag al peilden de Engelse stations tegelijk 20 ver schillende onweershaarden, waar van ondermeer 5 in zuid- en oost- Engeland. 4 in de Pyreneeën, 4 in zuidwest- en zuid-Duitsland. Om 7 uur gisteravond zoas het onweer in Engeland vrijwel gedaanmaar Maastricht gaf toen dit verschijnsel (8 mm regen) en verder was er hier en daar gedonder in midden Europa, in de Alpen en op de Bal kan. De koude hoogtetrog volgde het koufront aan de grond pas op grote afstand, namelijk 700 km., waardoor op hetzelfde moment ANP/KNMI Hannover 1,5 gr C. op 5.000 meter kon registreren tegenover -7 gr. boven de Scilly-eilanden. In oost-Engeland was het toen op deze hoogte -1 tot -3 gr. geworden. Het weer zal zich dankzij een nieu-. we langzame uitbreiding van het Azoren-hdgedtuk gebied in de rich ting van de Britse eilanden tame lijk snel herstellen. Een Hondurees schip ten noorden van de Azoren meldde maandagmiddag alweer een barometerstand van 1029 mb. een ander schip meer naar het noord oosten een luchtdrukstijging van 5 mb in drie uur.. Veelbelovend dus als ouverture tot een nieuwe zonni ge mooi weer-periode met later op nieuw stijgende temperaturen. lagere f temperaturen u S3 Ï17 '9 "ivh :.j 20) En het CDA? Pikant is de vraag of er vandaag, en morgen sprake zal zijn van eensge zindheid tussen KVP en ARP aan de ene kant en de CHU aan de andere kant. Zal er parlementair nog iets van het CDA terecht ko men? In het dagelijks bestuur van het CDA is dit probleem het afgelo pen weekeinde weer besproken. Aanleiding was een boze brief van KVP-fractievoorzitter aan zijn col lega Kruisinga, omdat het CHU- Kamerlid Tolman op eigen houtje 'kreterige' verklaringen had afge legd over de steunmaatregelen. Zakelijk is ër weinig verschil tussen de CHU en de andere CDA-part- ners. Maar de reacties van de CHU, die ook goede contacten heeft met de actiegroepen in de land- en tuinbouw, zijn als oppositiepartij in den regel anders getoonzet. Daar begint de KVP zich steeds meer aan te ergeren. Niettemin, de liefde van de CHU tot het CDA zal in dit eerste debat van dit seizoen nog wel verborgen blijven. onder redactie van loessmit Om het belang van de collectie voor het Koningin Wilhel- mina Fonds nog eens te 'onderstrepen' zyn de collectebussen, waarmee zo'n tachtigduizend collectanten zich deze week op straat en langs de huizen begeven, voorzien van 'oren', waar op in grote letters een beroep op de vrijgevigheid van het pu bliek gedaan wordt. Als de 'oren' nuttig blftken te zijn (an ders gezegd: als er extra-veel voor de kankerbestrijding bin nenkomt) zullen ze bij volgende gelegenheden op ruimere schaal toegepast worden. DICHTBIJ EN VERDER HE Armoede is ver van je bed, denken de meesten. Armen zoek je in Bagladesj, in Latijns-Ame- rika, Afrika, India, maar niet in de welvarende westerse wereld. En toch zijn ze er, met z'n tien miljoenen, alleen al in de 'lan den van de Europese gemeen schap. De arm.cn van de rijke E.G., noemden we ze onlangs. De vierde wereld, zeggen ze in krin gen van de E.G. Het zijn dé miljoenen die in krottenwijken, vochtige keldertjes, bedompte achtrkamertjes die verlaten fa brieken moesten 'wonen' en die onder het bestaansminimum leven. Deze armoede wil de E.G. nu als één man gaan aanpak ken, wat niet wil zeggen dat er nooit eerder iets aan gedaan is. Particuliere Instellingen zijn in veel E.G.-landen allang aan het werk voor al die verschoppelin gen. De stichting 'Aide a toute détresse' bijvoorbeeld, al in de jaren vijftig in Frankrijk opge richt, heeft afdelingen in een aantal E.G.-landen, die proberen overal in te springen waar hulp van andere instanties ophoudt en faalt. De Nederlandse afdeling van deze ATD (te vinden aan de Robijnhorst 197 in Den Haag) werpt zich vooral op de achter gebleven gezinnen van de vierde wereld, in ons eigen land. Het ■zijn. zegt de ATD, gezinnen die al sinds vele generaties een so ciale achterhoede vormen die zich uit de armoede opwerkende arbeidersklasse niet heeft kun nen bijhouden. Gezinnen met een te laag, besteedbaar inko men, onvoldoende huisvesting en woonomgeving en navenante resultaten. 'De levensduur is hier beduidend korter vermoede lijk circa veertig procent korter dan in de hoogste beroepsklasse terwijl de zuigelingensterfte een ouderwets patroon vertoont'. De school doet soms meer kwaad dan goed aan de tot eeuwig ach terblijven veroordeelde kinderen, want onder zulke omstandighe den zijn de schoolresultaten na tuurlijk vaak negatief. Net als de arbeiderscapaciteit trouwens: de volwassenen hebben soms een kansje op de slechtste baantjes of ze worden helemaal niet geto lereerd. Wel vijf tot acht pro cent van de Nederlandse bevol king leeft in deze vierde wereld, het 'lompenproletariaat, dat zelfs door Marx als onbruikbaar werd bestempeld. Een van de manieren om de achtergebleven gezinnen een zetje in de goede richting te geven, heeft ATD-Nederland ge vonden in 't Zwervel. een ver bouwde boederij in Wijhe. 'De meest hopeloos geachte families, deels kinderrijke, deels zeer jon ge echtparen, wier laatste kans onv er uit te springen misschien op 't Zwervel ligt' worden daar naar toe gehaald. Die families kunnen daar helmaal zichzelf zijn, begeleid en opgevangen door mensen die hen begrijpen en die niet pretenderen alles beter te toeten dan hun 'klanten' en die niemand wensen op te voeden. Na vier weken tot vier maanden gaan ze naar huis. naar de ATD hoopt het nieuwe moed en befer gewapend tegen hun situatie. Ook na terugkeer blijft de ATD hen begeleiden. Zo draagt de stichting een steentje bij in de broodnodige hulp aan zevenhonderdduizend tot mis schien wel ruim een miljoen mensen. Nederlanders, die zich vierde wereld-bewoners moeten noemen en als vierderangs bu yers beschouwd worden. Weerrapporten van gisteravond 7 maximumtemperatuur en neerslag van 7-19 uur: Amsterdam half bew. 26 0 De Bilt zwaar bew. 26 0 Deelen onweer 27 2 Eelde regenbui 27 0.1 Eindhoven onweer 27 2 Den Helder regen 27 0.2 Luchth. R'dam zwaar bew. 24 0 Twente half bew. 26 0 Vlissingen regenbui 22 0.1 Zuid-Limburg onweer 26 8 Aberdeen regenbui 18 1 Athene onbewolkt 31 0 Barcelona onweer 27 0 Brussel zwaar bew. 26 2 Frankfort ralf bew. 25 0 Genève zwaar bew. 27 0 Helsinki onbewolkt 20 0 Innsbrück zwaar bew. 24 2 Kopenhagen onbewolkt 22 0 Locarno licht bew. 26 0 Londen licht bew. 20 -15 Luxemburg licht bew. 26 0 Madrid zwaar bew. 33 0 Malaga onbewolkt 33 0 Mallorca half bew. 29 0 München zwaar bew. 22 0 Nice half bew. 26 0 Oslo zwaar bew. 20 0 Parijs half bew. 26 0 Rome onbewolkt 28 0 Split zwaar bew. 28 0 Stockholm onbewolkt 24 0 Wenen zwaar bew. 21 0.5 Zürlch licht bew. 24 0 Casablanca half bew. 26 0 Las Palmas onbewolkt 21 0 Tunis onbewolkt 32 0 'Hoe lang zou die nieuwe tuinman nog blijven sproeien?' v-c V MIST BEWOLKING REGEN *,0 MAX. TEMP. jh, *10 MIN. TEMP. éOh-IKtm HAGEL WINDRICHTING Onderstaande personen wordt verzocht de AN'WB-alarmccntrale In Oen Haag te bellen: 070-2644551. NEDERLAND Fam. J. v. d. Weljer. Utrecht met motor- Jacht, fam. De Swart, Den Haag in groe ne Morris Mini, fam. J. Semler, zonder vast adres ln blauwe Chevrolet en woon wagen. A. van Rijsbergen. Oosterhout met boot 'Mlen', schipper v. d. Ouden- Tolhoek, ms Henjes. Tb. Eskes uit Har derwijk. LUXEMBURG H. Verstegen, Roermond In donkergroene Ford Taunus 78-63-RH. DUITSLAND Fam. J. Klever. Rhenen ln bruine Ford Escort 1300 L 07-91-SF. FRANKRIJK V.- van Remmerden. Soesterberg in me- taalblauwe Ford Escort 48-62-RH, mej. W. A. L. Jollnk. Amsterdam, L. G. C. van Vandaag opklaringen en overgang naar droog weer. Matige tot vrij krachtige wind uit west tot noord west. Koeler: lucht- en zeewater maximaal 19 gr. C. HOOG WATER: Vllsslngen: '10.58-23.29. Harlngvlletslulzen: 12.41Rotter dam: 1.Q013.48. Schevenlngen: 12.15 IJmuiden: 0.14-12.57, Den Helder: 3.25—15.54, Harlingen: 5.50—18.26, Delf- zl.ll: 8.22—21.09. NIEUW WEERDINGE Het bijna twee-jarig jongetje Auke Alfred Habing uit Emmen is in een vijftig centimeter diepe vijver op het erf van zijn oom aan de Tramwijk in Nieuw Weerdinge verdronken. De moeder, die in de tuin bezig was, werd (te laat) gewaarschuwd door enkele kinderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7