Ambtelijke pressie bij wethouderskeuze leinverbruiker lat voor gas «s cent betalen Open brief over XKS terreur Indonesië V 'Europa Express' besluit vliegreizen te stoppen sjtiënten zijn treden over ècialisten Postzegels voortaan in boekje uit automaat Vakbonden bespreken zaak-Singer in Den Haag Jong geleerd, oud gedaan dkoopste Volkswagen t nu op 7500 MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post Vijf uur 'pop' in Amsterdam Begrotingstekort '75 veertien maal groter Miljoenen voor inspraak die niets opleverde Vrouw lag veertien dagen dood in huis Gevangenissen hebben achterstand Buit bankrovers veel minder dan was verwacht Groningen dreigt met schadeclaim van tien miljoen Voorburger viel nu uit de boot Gevangen vissen daarna begraven VVD-raadslid: actie is uitvloeisel van jaren bestaande hetze OP TEXEL VOLOP ZOMER I KWARTET DINSDAG 27 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND T3/K5 pers deels akkoord met Vegin, maar: Jize sociaal-economische redactie IAAG De aardgasprijs voor de kleinverbruikers in de ka- ftot 600 kubieke meter per jaar (geyser plus koken) zal per nT(jari 1975 worden vastgesteld op 22 cent per kubieke meter an en vastrecht van 30 gulden. De Vegin, de vereniging van isbedrijven, had eerder voor deze groep een tariefsverho- 26 cent per kubieke meter voorgesteld en een vastrecht gulden. ldZ2 bei JO Lubbers heeft dit gisteren •oordop schriftelijke vragen Kamerlid' Kruisinga meegedeeld. Het oude tarief r de kategorie tot 300 ku- eter 26 cent per kubieke R ((vast recht 18 gulden) en in 'legorie 300 tot 600 kubieke 21 cent en een vast recht gulden. :ige tariefsvoorstellen. die de (vorige week bekend maakte, l de instemming van de mi- stjfper 1 januari zullen dus de kleinverbruikers van aard- •an 600 tot 170.000 kubieke 16 cent per kubieke meter italen met een vastrecht van [en per jaar. De verhoging ;t gemiddeld 38 procent. druk Lubbers ontkent druk op etTin te hebben uitgeoefend om aardgastarieven er per 1 1975 door te krijgen. De zelf had aanvankelijk ge- per 1 januari 1975 een gerin- Igasprijsverhoging, namelijk cent. De aardgasbedrijven er weinig voor zelf de ver- irdelijkheid te dragen voor •sere prijsaanpassing, onderhandelingen met minis- abbers konden ze er echter 'flfgrip voor opbrengen, dat for- r rdgasprijsverhogingen nodig ,ij gingen er daarom mee r, dat de minister bij wet lumprijzen voor h et gas zou |£llen. Het parlement zou zich verslaggever HAAG Negentig procent h[e mensen die in een ziekenhuis of behandeling bij r pecialist komen, is best over spte spreken. Uit een onderzoek e Consumentenbond bleek zes it niet helemaal tevreden iet optreden van de specialist, rocent ronduit ontevreden, eest gehoorde klacht was te l contact: de dokter was kort- leek niet geinteresseerd. Hin- c was soms ook dat bij in- sling van meer medici steeds betzelfde verhaal moest wor- erteld. meer klachten waren er over chttijden. Eenderde van de on- lagden zat drie kwartier of op een stoel of bank in een te volle wachtkamer. Af- csystemen blijken duidelijke 5len te bieden boven het klas- spreekuur. Toch zijn er nog wat ziekenhuizen waar geen iken worden gemaakt. Een dat wel gebeurt, wordt niet of elijks gekeken of het systeem oed werkt. Hier valt met wei- ïoeite nog veel te verbeteren, de Consumentenbond. Vorig ■werden in totaal ongeveer 100 bezoeken aan poliklinie- jebracht. üj n verdacht van :ing tot aanranding dan over een zo belangrijke kwestie kunnen uitspreken. De verhoging van de inkoopprijs van het aardgas zou in deze wet gesteld worden op 5 cent per ku bieke meter. De gasbedrijven deden vervolgens een voorstel hoe de nieuwe prijs het best zou kunnen worden doorberekend in de tarie ven voor de consument. Voor een nieuwe tariefsgroep I (tot 600 ku bieke meter) stelden zij de prijs vast op 26 cent per kubieke meter. Uit een onderzoek zou namelijk ge bleken zijn, dat in deze tariefsgroep veel hogere inkomensgroepen voor komen, namelijk de mensen die hun huis nog met olie verwarmen en daarbij op gas koken. Het argu ment van de minister om de lagere inkomensgroepen bij de aardgas verhoging te ontzien zal dus niet opgaan. In zijn antwoord zegt de minister verder, dat het effect van de aard gasprijsverhoging voor het midden- en kleinbedrijf gering is. De mees ten gebruiken niet meer dan 170.000 kubieke meter per jaar, zo dat ze dus'niet de duurdere prijzen voor industriële verbruiker hoeven te betalen. Aardgasverbruik maakt volgens de minister bovendien maar één tot anderhalf procent uit van de bedrijfskosten. De minister schat dat de tariefsverhoging voor de schatkist een opbrengst zal be- DEN HAAG De PTT is van plan de automaten met 'losse' postzegels geleidelijk aan buiten bedrijf te stellen en te vervangen dqor zoge naamde boekjesautomaten. Uit gegevens over het gebruik door het publiek van de postzegelauto maten is namelijk gebleken, dat men steeds meer zegels betrekt uit boekjesautomaten en steeds minder uit automaten met 'losse' zegels. NIJMEGEN Vanmiddag hebben de vakbonden een gesprek met de heer J. A. M. Molkenboer, direc teur-generaal voor de industrie van het ministerie van Economische za ken over de dreigende sluiting van de kantoormachinefabriek Singer in Nijmegen. De dreigende sluiting bedreigt de werkgelegenheid voor achthonderd werknemers. Vanochtend wordt in het bedrijf een personeelsvergadering gehou den. In verband met slechte marktsituatie Van een verslaggever ROTTERDAM De Rotterdamse reisorganisatie Europa Express b.v. heeft in verband met de slechte marktsituatie besloten de vliegreizen te stoppen. Het personeel dat in deze sector werkt, wordt werk aangeboden in de sector autobusreizen, die zal wor den uitgebreid. Het bestaande vliegprogramma wordt gewoon af gewerkt. h; m X Jfc." i I t k- - 4 ivv - - --A **-■■ v. Jong geleerd, oud gedaan, zo moet de boer op deze foto gedacht hebben. Hy laat het veulen dapper meedraven met de moeder, die de eg moet trekken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De in 1965 door een militaire staatsgreep aan de macht gekomen regering Soeharto een machtsgreep, waarbij vele honderd duizenden Indonesiërs zijn ver moord of in concentratiekampen zijn opgesloten bestaat nog steeds bij de gratie van de voortdu rende terreur'. Dit schrijven het Algemeen Nederlands Jeugd Ver bond (ANJV), de Federatie van Jongerengroepen in de PvdA (FJG), het Landelijk Overleg Grond- raden (LOG) en het NW-jonge- renkontakt in een open brief aan de parlementaire delegatie, die vrij dag naar Indonesië vertrekt. 'Democratische rechten en politieke vrijheden zijn het Indonesische volk ontstolen. Vakbonden, politie ke partijen en jongerenorganisaties werden' verboden en in de illegali teit gedwongen. Nog steeds worden vele duizenden gevangen gehouden en met zware straffen gedreigd. Tot aan de doodstraf toe, aldus de open brief. De organisaties schrijven verder: 'Dezer dagen vindt in Djakarta het proces plaats tegen de 24-jarige voorzitter van de studentenraad van de universiteit van Indonesië, Hariman Siregar. Deze werd in ja nuari van dit jaar samen met hon derden andere jongeren gearres teerd tijdens een massaal protest tegen het bezoek van de Japanse premier Tanaka. Tegen Siregar kan een verslaggever !DEN De modellen 1975 van wagen, die thans op de Neder- markt verkrijgbaar zijn, een prijsverhoging al het type ondergaan 4 procent, zo heeft W-importeur in Leusden mee lid. Inv 1200 kost nu ƒ.7.499, de it 11.994, de Scirocco en de K 70 14.871. De ïgs geïntroduceerde Golf werd In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenties voor onze zaterdagbladen, dienen advertenties voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk in het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden. een doodvonnis worden uitgespro ken. Ook Sukatno, de voorzitter van de jongerenorganisatie Pemuda Rak jat, heeft reeds een doodvonnis te gen zich horen uitspreken. Dit alles toont onder meer aan. dat de de mocratische rechten en politieke vrijheden van het Indonesische volk nog steeds nieit zijn hersteld. Bovendien wordt het regime in stand gehouden en gefinancierd door 'ontwikkelingshulp' uit de VS, Japan, West-Duitsland, Nederland en andere 'donorlanden'. De ondertekenaars dringen er met klem bij de delegatie op aan hun ongerustheid aan de Indonesische autoriteiten over te brengen en al les in het werk te stellen om Sine- gar, Sukatno en alle andere politie ke gevangenen in vrijheid worden gesteld. 'Indian summer' AMSTERDAM Onder1 de titel 'Indian summer' zullenvier pop groepen uit Californië op aondag- middag 1 september weer of geen weer in het Olympisch Stadion de jeugd vergasten op een popconcert at ruim 5 uur zal voort duren. Aanvang 12 uur 's middags. Het is de voormalige Nederlandse atleet Henk Visser, nu 42 jaar oud, die de vier muzikale groepen uit Los Angeles naar Europa buengt. Visser maakt dus een sprong terug naar het stadion, zij het ditimaal niet als verspringer doch als regis seur. Het feest zal in zijn geheel worden vastgelegd op film- en ge luidband zodat de reis van de ,vier groepen, die daags tevoren op de Grote Plaats in Brussel een concert geven en hun trip op zaterdag 7 september in de Ahoy' hal te Rot terdam besluiten, later in de Veire- nigde Staten op de televisie kan worden vertoond. De vier groepen worden door Viseer aangekondigd als desuper rocSc- groups uit Hollywood 'Release' en 'Tracktor', de Westkust's top soul sound 'For Soul's Sake' en de Country Western 'Lucky Stars'. Al heeft hij dan' reeds 12 jaax geleden zijn spikes voorgoed opge borgen, toch is Henk Visser nog steeds Nederlands recordhouder iri het verspringen. Hij is dat al bijna. 24 jaar sinds hij in Rijswijk in 1951' het record op 7.48 meter bracht. Het aantal passagiers, dat voor een vliegreis bij Europa Express boekte, liep terug van 35.000 vorig jaar tot ongeveer 17.000. Dit is volgens de adjunct-directeur O. Groenendijk het gevolg van deoliecrisis en de algemene economische situatie. De reisorganisatie kampte met nóg een probleem: de concentratie in de reiswereld. Holland Internatio nal is daarvan een duidelijk voor beeld. Voor de individuele reisorga nisatoren blijven er, meent de heer Groenendijk, weinig mogelijkheden meer over. De concurrentie wordt te groot, omdat de grote organisa ties prijzen bieden, waar de kleine re bedrijven niet tegenop kunnen. De vliegtoeristen zullen geen enkel nadeel ondervinden van het besluit van Europa Express. De mensen, die voor september en oktober heb ben geboekt, kunnen normaal op reis gaan. Het bedrijf stopt eind oktober als het gehele programma is afgewerkt. 'We willen liever nu stoppen dan dat we daar volgend jaar of het jaar daarop toe ge dwongen worden", aldus de heer Groenendijk. Ging het met de vliegreizen bergaf waarts in de sector autobusreizen gaat het Europa Express goed. Het aantal buspassagiers steeg van 32.000 in 1973 tot ongeveer 35.000 dit jaar. De reisorganisatie is dan ook van plan haar autobusprogram ma voor volgend jaar uit te brei den. Per diligence Europa Express begon met hét or ganiseren van reisjes in 1872. Toen ging het nog per diligence. In 1922 kwamen de eerste bussen en in 1967 zocht het bedrijf het ook in de lucht. In het reisprogramma wer- HEERLEN/PIJNACKER Dit is de 15-jarige Jean Louis Wouter Leu- nissen uit de Peter Schunckstraat 304 te Heerlen, die al sinds 21 mei spoorloos is. De jongen verliet op die datum 's morgens om acht uur het huis om naar school te gaan. Hij kwam daarna niet meer thuis. De jongen is ongeveer 1.75 meter lang, hij heeft een smal postuur, grijsgroene ogen, donkerblond sluik haar en afstaande oren. Hij draagt een bril. Bij zijn verdwijnen was hij gekleed in een donkerblauw rib fluwelen jack, een verschoten rose- paarse broek, paarse sokken, bruine open slippers en een lichtblauw t- shirt. In Pijnacker wordt sinds woensdag avond 7 augustus de 27-jarige Cornells Michiel Rodenburg ver mist. Een ongeluk wordt gevreesd. De man is 1.76 meter lang, hij heeft een slank postuur, groene ogen, donker golvend dik haar en zware wenkbrauwen. Hij droeg een rood overhemd, een kort geel-bruin gevlekte regenjas en rood-wit- blauw gekleurde gymschoenen. De man heeft een witte Ford Taunus 12M, met het kenteken 17-61-DN. Van een verslaggever DEVENTER Als een van de eer ste gemeenten in ons land heeft Deventer gisteren de begroting voor 1975 gepubliceerd. Ondanks verho ging van de gemeentelijke belastin gen tot de door de minister vastge stelde minimumnormen is het be grotingstekort van Deventer toege nomen van 491.000 in 1974 tot 6.673.000 voor het komende jaar. Dat is dertien tot veertien maal zo groot. Van onze correspondent ARNHEM De provincie Gelder land heeft drie miljoen uitgegeven voor een inspraakprocedure die vrij wel niets opleverde. Dat zei gisteren ir. D. Zijlstra van de Gelderse pro vinciale waterstaat bij de behande ling van een krediet van 23 miljoen dat de provincie moet uitgeven voor een rondweg om het Betuwse Res teren. 'In dit geval is er alleen maar tijd en geld verloren gegaan', oor deelde hij. 'Dit is een duidelijk voor beeld van oponthoud dat weinig op leverde'. De provinciale wegencommissie ging verder zonder meer met de omleg ging akkoord. Van een verslaggever ALMELO De 67-jarige mevrouw J. M. is zaterdagmorgen dood in haar woning in Almelo gevonden. Zij bleek reeds veertien dagen gele den overleden te zijn. De eigenaar van een boetiek; waar de vrouw boven woonde, alarmeerde de poli tie toen hij een vreemde lucht rook. Hoewel de vrouw waarschijn lijk een natuurlijke dood gestorven is stelt de politie toch een onder zoek in. DEN HAAG Volgens minister Van Agt (justitie) schiet de capaci teit van het gevangeniswezen te kort voor de uitvoering van lopende vonnissen. Er is sprake van een achterstand van ongeveer 4.000 lo pende vmnissen. In antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Roethof zegt de minister, dat het niet mogelijk is de achterstand binnen redelijke tijd in te lopen. Hij deelde mee, dat binnenkort in de vroegere gevange nis 'Oostereiland' te Hoorn tijdelijk extra plaatsruimte ter beschikking zal komen. den vele vliegbestemmtngen ln Spanje opgenomen. In het autobusbedrijf werken thans dertig mensen. De zestien mensen, die in de sector vliegreizen werk zaam waren, kunnen allen in het busbedrijf worden geplaatst. Van een verslaggever PARAMARIBO De buit van de zaterdag in Suriname gearresteerde Franse bankrovers blijkt veel min der groot te zijn dan aanvankelijk werd aangenomen. De politie in Paramaribo heeft 421.890 francs ge vonden in de koffers die de man nen bij hun arrestatie bij zich had den. Volgens de beroofde bank in St. Laurent in Frans Guyana wordt een bedrag van 481.655 francs ver mist. De mannen werden zaterdag op het vliegveld Zanderij bij Paramaribo aangehouden. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De stad Groningen zal een schadeclaim van minstens tien miljoen gulden bij het rijk indienen, als het plan voor een binnendijks Dollardkanaal door gaat. De schade wordt volgens wet houder H. Niemeijer berokkend, doordat het boerenbedrijf, dat de stad aan de Dollard bezit, ernstig wordt aangetast. Overigens zal de gemeente eerst nog proberen het binnendijkse ka naal tegen te houden. Een motie om tegen het regeringsbesluit in beroep te gaan, werd gisteravond in de raadsvergadering van Groningen met 22 tegen 11 stemmen aangeno men. Een beroepsprocedure kan de aan leg van het kanaal ernstig stagne ren. Vóór de motie waren alle frac ties, uitgezonderd D'66 en een meerderheid van de PvdA-fractie. 1ST AD De politie in Zaan- heeft een 55-jarige man uit zaan aangehouden, die ervan verdacht in het Darwinpark Zaanstad een 15-jarig meisje Rebben willen aanranden. De vluchtte, toen een wandelaar- op het gegil van het meisje am. De inmiddels gewaar- gr svde politie kon hem snel aan- en. Van een onzer verslaggevers VOORBURG Enkele topambtenaren in het Voorburgse gemeenteapparaat heb ben grote druk uitgeoefend op de fracties in de raad van Voorburg om de liberale kandidaat-wethouder ir. L. H. Jacobsen te wippen. Onder aanvoering van mr. M. A. Kramer, chef van de afdeling stadsontwikkeling, openbare orde en veiligheid, spraken de ambtenaren hun 'onaanvaardbaar' uit over Jacobsen, nu nog wethou der van openbare werken. am, u weet toch, dat eh >nzo aan die taart heeft ge- t.' Het VVD-raadslid drs. H. J. Schouwenburg noemt de ac tie van de ambtenaren 'een uitvloeisel van een geduren de vier jaar gevoerde hetze tegen de liberale raadsfrac tie'. De zaak gaat terug tot 28 mei 1970, toen de Voor burgse gemeenteraad, onder leiding van Jacobsen, die toen nog raadslid was. een plan van de toenmalige KVP-wethouder prof. dr. mr. A. F. Schrijvers aanhield. Het betrof de aanleg van rijksweg 12 door Voorburg. Prof. Schrijvers wilde de weg gelijkvloers laten aan- leggen. De raad niet. Het raadslid Jacobsen stelde toen voor de rijksweg ge- deetelijk op een viaduct en aarden wallen aan te leg gen. Bij de verkiezingen van juni 1970, slechts enkele da gen na de nederlaag van KVP-er prof. Schrijvers, verloor de KVP enkele zetels en boekte de VVD winst. Jacobsen kreeg toen een zeer groot aantal voorkeurs stemmen en werd wethou der. Zowel de KVP als de gehele afdeling stadsontwik keling was bijzonder nijdig op Jacobsen, die al hun werk voor rijksweg 12 had teniet gedaan en daardoor zelf de wethouderspost van stadsontwikkeling kon be zetten. Volgens de WD heeft de KVP nu zijn gram gehaald De Voorburgse wethomider ir. L. H. Jacobson. want Jacobsen wordt in de nieuwe raad geen wethou der. Maar dat zit hem vooral in de onaanvaardbaarheid van de persoon Jacobsen, volgens enkele raadsleden. Net als P. C. Jansen, de fractieleider van de onaf- hankelijken, viel hij uit de boot. Het nieuwe Voorburgse gemeentebestuur rust nu slechts op vijftien van de 27 zetels in de raad. De VVD heeft het college schriftelij ke vragen gesteld over de inmenging door de ambte naren. Het dagelijks bestuur van Voorburg vergadert deze morgen en probeert onder meer een antwoord te geven op de vraag of het optreden van de ambtenaren al dan niet in strijd ls ,met het gedrag dat een goed ambte naar betaamt. Het was de VVD ter ore gekomen, dat de woordvoer der van de verontruste amb tenaren, mr. Kramer, con tact had gezocht met enkele fractievoorzitter van de PCG, laatbaar', vindt de VVD. De fractiezoorzltter van de PCC, drs. S. van de Laan: 'Ik ben niet benaderd'. J. A. Schou ten van de PvdA (die als eerste met de betrokken ambtenaar een onderhoud had)'Geen commentaar'. Bij de KVP wist men van niets, wethouder Jacobsen wilde gisteren ook nog geen commentaar leveren en de ambtenaar om wie het alle maal draait, onthield zich al evenzeer van een reactie. Het college van B. en W. moet nu de gehele affaire behandelen. Van onze correspondent ARNHEM Na een viswed strijd in het Overbetuwse Huissen hebben talloze vissen het moeten ontgelden. In plaats van weer in hun element teruggegooid te wor den, zijn de beesten begra ven. Het gebeurde heeft in kringen van sportvissers veel kritiek uitgelokt. De merkwaardige manier van doen is het gevolg van het systeem dat de wedstrijdlei ding heeft gevolgd. De deelnemers konden in de prijzen vallen op grond van vis, en niet op grond van de lengte. Als de hengelaars op grond van de lengte worden beoordeeld, is er betrekkelijk weinig aan de hand. De vis kan direct na meting in het water worden teruggegooid. Maar bij beoordeling naar ge wicht, moeten de hengelaars wachten tot na de wedstrijd. Het gevolg is dat de gevangen vissen dan allang dood zijn. Veel hengelaars hebben de vissen toen maar onder de grond gestopt. Het systeem heeft van tevo ren al kritiek opgeleverd. Verschillende hengelaarsvere- nigingen van de kring Neder- rijn hadden uit protest hun deelnemers teruggetrokken. Niettemin is de wedstrijd doorgegaap. Talrijke vissen zijn op deze manier totaal overbodig gedood. ADVERTENTIE Het is maar wij geven u graag reeds nu een tip voor een NAZOMER-HERFST- of KERSTVAKANTIE Na 15 sept. kunt u profiteren van sterk gereduceerde prijzen in bungalows. Vraagt u ook eens naar onze brochure over de HOTEL- ARRANGEMENTEN 3-daagse reis vanaf 52, 5-daagse reis vanaf 96, 8-daagse reis vanaf 153, (2, resp. 4 en 7 dagen volledig pension bootkost^n en verzekering). Voor inlichtingen en boekingen: WV-TEXEL Groeneplaats 19 Den Burg. Tel. 02220 - 2844.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5