Kopers margarine op grote schaal in prijs misleid ij witte pompen begint prijsslag %koord Portugal ninee-Bissau kieren getekend Sterke vermindering in de produktie van bromfietshelmen O Man bekent ook moord Cora Mantel !n deze krant SP>verdische eilanden niet onafhankelijk |)klaringen Haile Selassie raakt ook geld en grond kwijt Kernverdrag wordt in 1975 bijgewerkt Konsumenten Kontakt brengt aan het licht: Werktijdverkorting voor het personeel Fabrikanten verdoezelen echte kosten Oceaan vlieger Lindbergh dood Turkse troepen schieten op Griekse stelling Hoera voor de dokter DH1 Nieuwe LeMse Courant DINSDAG 27 AUGUSTUS 1974 55ste jaargang no. 123 LIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING lt 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 exclusieve meubelen Bij VERDUYN RIJNSBURG INTERIEURVERZORGING. Afd. Bezorging vanal 08.30 uur D een onzer verslaggevers >DOORN De ongeveer ■Hitwintig Desgee-pompen in ^Hioorden en oosten van Ne- HHnd hebben met ingang van ren de prijs van witte ben- met een stuiver per liter igd. Hiermede lijkt een mslag bij de witte benzi- :pen te zijn begonnen. ,cht wordt, dat andere be- jn die witte pompen exploi- ^u*)» de prijs van hun benzine ig. ook zullen terug- binnenkort schroeven. Door de oliecrisis zijn met name veel pomphouders, die witte benzine verkochten, in moeilijk heden geraakt. Zii werden steeds spaarzamer bevoorraad. Begin 1974 kwamen velen helemaal droog te staan. Intussen is ook hun bevoorra- n w^RS (AP, AFP, Reuter, ÜPI) Portugal en de Bevrijdings- dseng voor Guinee-Bissau en de Kaapverdische' eilanden !260p) hebben gisteravond om kwart voor zeven het verdrag bkend waarbij een einde komt aan vier eeuwen Portugese brsing van dit Westafrikaanse land. geil t nfoord werd ondertekend in l ffcspaleis in het centrum van i. 4 waar de onderhandelingen 12 Portugal en de PAIGC heb- inerfatsgevonden. Voor Portugal sepl minister van buitenlandse se^ario Soares, voor Guinee- i583piajoor Pedro Pires. De on ding vond plaats na dertien rijd en vier maanden van Êheime onderhandelingen in De en Londen. De officiële on- ïnailijkheidsverklaring bij ainjvan de Portugese president en,j de Spinola zal op 10 sep- wov plaats vinden, zo heeft mi- Boares in een gesprek met sabonse blad Republica mee steren ondertekende akkoord 1 i een staakt-het-vuren, bij- tenbeden over de feitelijke jes overdracht, erkenning van hipC als de wecnge vertegen- teleer van Guinee-Bissau, bij - 260feden over de feitelijke overdracht en de overeen- Ite komen tot samenwerking iee£ureel, technisch, financieel jorpomische gebied. 'De zwarte 3 gje van onze aanwezigheid in ai-Bissau is omgeslagen', aldus 7- Ir Soares in het al eerder aide vraaggesprek. 'Aan de ig.Bs een definitief einde geko- ^eze heeft plaats gemaakt iinfn vruchtbare en broederlijke rking tussen de volken ;ugal en Guinee-Bissau. it gisteren getekende akkoord de Kaapverdische eilanden :el uit, hoewel deze 500 kilo- uit de kust liggende eilan- sp wel tot de Westafrikaanse behoort. Portugal wit dat de [n$an 200.000 inwoners van de ,sl2isch gelegen eilandengroep 3|erendum over hun toekomst in: onafhankelijkheid of aan- bij Portugal. van het akkoord aanwezig te zijn. Algerije heeft een belangrijke be middelende rol gespeeld bij de on derhandelingen. Luchtbrug ifinitleve nieuws over het ak- ;wam 24 uur nadat het Alge- persbureau er mededeling d gedaan. President Hoeari lienne van Algerije had alle Iers geacrediteerde diploma- itboden bij de ondertekening ringen, maar ook plaat- ..jk enkele buien, hier en U1w met onweer. Overwegend wind uit westelijke itingen. Maximum-tempe- iren omstreeks 19 graden ius. 1GEN EN OVERMORGEN: ig en op de meeste plaat- droog. Opnieuw warmer, gen zon op: 05.44 onder: 19.37 .jj| maan op: 17.25 'dj onder: 01.12 ufnemers gaan 'Aiemverken ding steeds beter op gang geko men. De mate waarin zij bevoor raad worden, hangt af van de overschotten waarmee de olie maatschappijen zitten. Zo wordt Desgee de ene keer door Shell bevoorraad, een andere keer door ESSO, enz. Na een prijsverlaging van 5,1 cent per liter is de prijs van superbenzine daar gekomen op 92,9 cent en voor gewone benzi ne op 90,9 cent. Tot nu toe waren de prijsverschillen met de merkbenzine in het algemeen niet groter dan één of twee cent. Bij Desgee, waarvan de hoofd vestiging in Assen is, verwacht men weer ouderwets te kunnen gaan draaien, nu de witte pom pen niet langer mondjesmaat worden bevoorraad. wmtHÊÊKÊmÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊimmÊÊÊm Inmiddels is er een reusachtige luchtbrug op gang gekomen tussen de Westafrikaanse kolonie en Por tugal. Al meer dan twee duizend soldaten zijn in hun vaderland te ruggekeerd. De totale sterkte van de Portugese manschappen in Gui nee-Bissau bedraagt naar schatting ongeveer vijftienduizend man. Deze hele week zullen volgens zegslieden in Lissabon dagelijks zes troepen transportvliegtuigen op het Lissa- bonse vliegveld Portela landen, waarna alleen nog een 'harde kern' van Portugese militairen in Gui nee-Bissau zal zijn overgebleven. Delen Mozambique Volgens het Zuidafrikaanse dagblad TRand Daily Mail zouden Zambia, Malawi en Zwaziland overeengeko men zijn om ingeval van ineenstor ting van het gezag in Mozambique grote delen van het land onder elkaar te verdelen om zich zodoen de van verbindingen met Oostafri- kaanse zeehavens te verzekeren. Het in Johannesburg verschijnende Zuidafrikaanse blad bericht verder, dat de geheime overeenkomst reeds aan de 'organisatie voor Afrikaanse eenheid' (OAE) is voorgelegd. ADDIS ABEBA (Reuter, UPI) De strijdkrachten van Ethiopië hebben keizer Haile Selassie vrijwel al zijn bezittingen in het land afgenomen. Verwacht wordt dat de 82-jarige monarch, die nu feitelijk in zijn paleis opgesloten zit, spoedig zal worden afgezet. In een verklaring zegt de commis sie van de strijdkrachten, die de feitelijke macht in handen heeft, dat de staat de commissie voor nationale hulpbronnen (NRC) heeft overgenomen. Deze commissie heeft, aldus de verklaring, sinds haar oprichting na de Tweede We reldoorlog, gewerenkt voor de keizer en is door hem gemanipuleerd om diens persoonlijke ambities te die nen. Met de naasting van de NRC is de keizer van een groot deel van zijn vermogen beroofd. Volgens di plomatieke zegslieden in Addis Ab eba heeft Haile Selassie nu weinig meer land en bezit dan wat hij destijds van de vorige keizer Mene- lik' had geërfd. Eerder deze week was al bekendgemaakt dat ook het keizerlijke paleis eigendom van het volk was geworden. GENEVE (DPA) In Genève wordt volgend jaar maart een con ferentie gehouden om het verdrag tot beperking van het aantal atoomlanden, het zg. non-prolifera tieverdrag, te herzien. Talrijke on dertekenaars voeren aan, dat de in het verdrag genoemde atoomlanden —de Sowjet-Unie, Amerika en En geland zich niet hebben gehou den aan hun beloftr tot verminde ring van het aantal kernwapens. Verder wordt erop gewezen dat het doel van het verdrag niet verwe zenlijkt is. Bij de atoomlanden Amerika, Rusland en Engeland, Frankrijk en China heeft zich dit jaar India gevoegd. Een commissie van 25 landen is bezig met de voorbereiding van de herzieningsconferentie Van onze Haagse redactie DEN HAAG De laatste negen maanden heeft de consument ten onrechte de te forse verhogingen van de margarineprijs moeten be talen. De gebruikers zijn op grote schaal misleid door de grote fa brikanten, die wezen op de formidabele prijsstijgingen van cocos- en palmvet, terwijl zij voor het maken van margarine snel over schakelden op relatief goedkope oliën en vetten. Een onderzoek van het Konsumen ten Kontakt (waarin ondermeer sa menwerken de drie vakcentrales) heeft dit aan het licht gebracht. Het Konsumenten Kontakt, dat over deze kwestie minister Lubbers heeft geschreven, maakt zich zor gen over het prijsverloop waarvan de consument de dupe is en de grote fabrikant profiteert. De Carosseriefabriek Coenen in Den Haag heeft voor haar honderd personeelsleden werktijdverkorting aangevraagd. Ook de Groninger Motor Import (25 man personeel) gaat korter werken. De derde Ne derlandse fabrikant, Europcap Ne derland NV in Rijsenhout, over weegt zelfs de produktie te stoppen. Na de publikatie van de resultaten van het onderzoek van de ANWB en de Consumentenbond is een sterke stagnatie van de afzet van de bromfietshelmen opgetreden. Ook de handel neemt een afwach tende houding aan. De winkeliers willen eerst de resultaten van de door minister Th. Westerterp (ver keer en Waterstaat) ingestelde commissie van onderzoek afwach ten, alvorens nieuwe helmen te ko pen. De heer M. J. W. Coenen van de gelijknamige carossoriefabriek in Den Haag zei, dat de tijdsduur van de produktiestop afhangt van de bevindingen van de commissie van onderzoek. 'Wij gaan pas weer pro duceren wanneer wij de indruk hebben dat de markt weer aan trekt', aldus de heer Coenen, Hij verwacht dat - gezien de methodiek van keuring en herkeuring - de bevindingen uiteindelijk toch posi tief voor de leveranciers van hel men zullen uitvallen. Coenen heeft werktijdsverkorting aangevraagd voor de 45 personeels leden en de 55 werknemers die bij de toeleveranciers werken. De di rectie van de fabriek heeft de toe leveranciers gevraagd hun leverin gen op te schorten. Procuratiehouder P. van Zwol van de Groninger Motor Import zei gis termiddag nadat het bedrijf werk tijdsverkorting had aangevraagd, dat 'de negatieve publikaties erop wijzen dat er een kopersstaking komt'. MILJOENEN Volgens d irecteur W. H. Schutjes van Eurocap Nederland NV in Rij senhout gaat 'deze hele kwestie ons bedrijf miljoenen guldens kosten'. Het bedrijf zal de produktie stop pen 'als de situatie zich niet snel wijzigt' Bij Eurocap werken 65 mensen. De drie Nederlandse fabrikanten' nemen zc'n 65 procent van de tota le verkoop van brornfietshelmen in ons land voor hun reken'tig De overige 35 procent wordt geïmpor teerd. In ons land worden per jaar Prijsbeleid Uit de jungle-oorlog van Guinee-Bissau keert deze Portugese sol daat weer terug bij zijn geliefde. Ilij omhelst haar hartelijk hij aan- komst op het vliegveld Portela. Na publikaties over slechte kwaliteit Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Twee van de drie Nederlandse fabrikanten van bromfietshelmen gaan de produktie voorlopig drastisch beperken. Recente publikaties over de slechte kwaliteit van de helmen heb ben de afzet enorm doen teruglopen. Het blijkt dat het Konsumenten Kontakt ook kritiek heeft op het prijsbeleid. De margarine-industrie heeft immers haar prijsverhogingen mogen doorvoeren op grond van fictieve verhogingen van de prijzen van de grondstoffen en niet op basis van de werkelijke kosten. Bij minister Lubbers wordt dan ook aangedrongen op een beter prijsbe leid, anders zal de prijs van de margarine opnieuw onnodig worden verhoogd. Voorkomen moet worden dat de grote ondernemingen meer aan de consumenten verdienen dan strikt nodig is. Volgens Konsumen ten Kontakt moet vooral Unilever flink hebben verdiend door het prijsbeleid. Enorm verschil De grote grief is, dat het ministerie in haar prijsbeleid uitgaat van de 'vervangingswaarde' en niet kijkt naar de prijzen die de fabrikanten in werkelijkheid voor de verwerkte grondstoffen heeft betaald. Maar er wordt geen rekening gehouden met de prijzen van de basisgrondstof fen, die nog niet zijn verwerkt. Het is zo, dat de grote margarinefabri kanten die driekwart van de markt beheersen de grondstoffen 'ruw' ko pen en zelf verwerken of laten verwerken. De prijsstijging van verwerkte oliën en vetten zijn veel groter geweest dan van de basis grondstoffen. Voorbeeld: de prijzen van sojabonen stegen van begin 1974 tot half '74 met tien procent, terwijl de soja-olie in die tijd 225 procent duurder werd. De margari nefabrikanten baseren hun prijs verhoging echter op de extreme prijsstijgingen van de verwerkte oliën. Op termijn Verder houdt het ministerie er geen rekening mee dat de grondstoffen voor margarine op termijn worden verkocht. De grondstoffen worden aangekocht tegen de geldende prijs en pas nk bijvoorbeeld drie maan den gelevérd. Voor de margarine- prijs is dan bepalend de prijs van de datum van levering en niet het bedrag dat in werkelijkheid is be taald. (ADVERTENTIE) ruim één miljoen helmen verkocht. Op den duur zal deze markt verza digd raken, maar de producenten rekenen daarna op een vervan- gingsmarkt van zo'n 400.000 helmen per jaar. HONOLOELOE (UPI) Charles Lindbergh, de vermaarde 'eenzame adelaar', die in 1927 voor het eerst alleen met een vliegtuig de Atlanti sche Oceaan overstak, is gisteren op 72-jarige leeftijd overleden. Lindbergh, die zijn laatste leven sjaren op de Hawai-eilanden door bracht, overleed aan een tumor. Lindbergh werd beroemd doordat hij destijds met een zelfontworpen vliegtuigje uit de VS vertrok en na een vlucht zonder tussenlanding aankwam op het vliegveld Le Bour- get in Parijs. Het toestel waarmee hij de vlucht maakte had hij 'The Spirit of St. Louis' genoemd. Lind bergh legde de afstand van 3600 mijl in zijn eenmotorig vliegtuigje af in 33,5 uur. Later kwam hij weer in het nieuws nadat zijn zoontje was ontvoerd en het kind dood werd teruggevonden ATHENE (UPI) Turkse troepen hebben gisteren Griekse stellingen beschoten langs de rivier de Evros. Het was voor het eerst dat gescho ten werd langs de Turks-Griekse grens, sinds de Cyprus-crisis. Vol gens een militaire woordvoerder in Alexandroupolis hebben de Griekse troepen het vuur niet beantwoord. Het treffen zou hebben plaats ge vonden bij het dorpje Lykofi, ruim 60 kilometer ten noorden van Alexandroupolis. StrandJoltit 'n Rode strandbal hoog in de blauwe lucht. Kopje onder in de golven. Beuk Roomboterrlng knabbelen. Zandkasteel bouwen in de zon. elke das een ander koekje. Zoals Beuk Roomboter- ringen, altijd vers, 100% Roomboter.1 Wanneer artsen in de krant komen is er meestal iets loos. Onder elkaar noemen ze dat wel 'doktertje pesten', en sommigen denken dat dat boos opzet van ons is. Nou, dat is het echt niet. Maar met des te meer genoegen geven we de specialisten vandaag namens de Consumentenbond een pluim. Abonneer eens iemand. Desnoods uw arts. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT CIKO: Deze foto is een van de beroemdste i portretten van Lindbergh, die de bijnaam 'Lucky Lindy' (geluksvogel - Lindy) venoierf. De foto werd ge maakt vlak voordat hij met zijn J vliegtuigje aan zijn beroemde vlucht begon. Wenst abonnement op: TROUW Q DE ROTTERDAMMER Q NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE I.EIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Schrijf op de envelop: De Chr. Een postzegel is niet nodig. Die Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. H. J. van Zuthem. Pletina schaaltje flessenonderzetter) A^'jd-paraatmap briefpa pier en pen). Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. betalen wij. Tot slot heeft het Konsumenten Kontakt de grief dat de fabrikant regelmatig grondstoffen vervangt door andere die goedkoper zijn. Dit benadeelt de kwaliteit niet, maar de goedkopere grondstoffen worden niet doorberekend in de prijzen. De margarine-industrie moet open kaart gaan spelen, aldus het Kon sumenten Kontakt. Zij zal cijfers moeten produceren van werkelijk grondstoffenverbruik. De fabrikan ten zullen openheid van zaken moeten geven wat de exacte prijs- opbouw van een pakje margarine betreft. TER AAR Willem van E., de 33-jarige moordenaar van de verpleegster A. van der Plaat, heeft gistermiddag bekend in 1971 nog een moord te hebben gepleegd. Cora Mantel was toen zijn slachtoffer. Van E. had Cora Mantel opgepikt op het Stadionplein in Amsterdam. Het toen vijftienjarige meisje stond te liften, omdat zij de laatste bus naar haar woonplaats had gemist. Van E. was in Amsterdam naar de bioscoop geweest. HIJ zocht toenadering, maar toen bleek dat het meisje daar niet van was gediend, wurgde hij haar met de handen, even ten noorden van Uithoorn. Daarna reed hij met het dode meisje naar de Dwarsweg in De Kwakel, waar zij werd gevon den. Daar heeft hij haar verkracht. De verklaringen die van E. heeft afgelegd, komen overeen met de bevindingen uit het zeshonderd pa gina's tellende proces-verbaal uit 1971, dat de politie van de 'zaak- Cora Mantel' heeft. De politie heeft voor die zaak zeshonderd getuigen gehoord. De middag na de moord is het meisje gevonden door een loon- maaier. Het had die nacht gere gend, waardoor er geen sporren meer waren. De justitie had voor tips die zouden leiden tot de opsporing van de da der, vijfduizend gulden uitgeloofd. De vader van Cora Mantel had dat bedrag met tienduizend gulden ver hoogd. Gisteren in de vooravond is Van E. naar de Schllkerweg gebracht voor een reconstructie van de moord op zr. Van der Plaat. Intussen onder zoekt de politie, of Van E. bij nog meer onopgeloste moorden is be trokken geweest. De moordzaak op Rinie Wielheesen uit Doetinchem is echter nog niet opgelost. Doetinchemse recher cheurs, die naar Amsterdam waren gekomen om de man die Basje Bloemena en Helene Isaac ver moordde daarover aan de tand te voelen, hebben geen aanwijzingen gevonden om het onderzoek in Am sterdam voort te zetten. Het toen 12-jarig meisje Rinie Wielheesen werd vier jaar geleden gewurgd ge vonden. Binnenland Kleinverbruiker gaat 22 cent voor gas betalen 5 Ambtelijke pressie bij wethouderskeuze 5 Kamer gaat agrarische problemen bespreken 7 Buitenland Militaire balans VS-SU verstoord 9 Kerk Kerkelijk protest tegen deportatie zwarten 2 Sport Bondscoach Knobel is optimistisch 11 Nieuwe boeken 2 l.ezers schrijven Radio en tv Strips, feuilleton 6 l'uzzel, recept 6 Commentaar 7 Dichtbij en vorder 7 Weer. oproep toeristen 7 Familieberichten 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1