nobel'Faam an Oranje aarmaken' Jacobs brengt Roda JC lef bij Zwemploeg VS toch favoriet Amateur-boksers bereiden zich voor op Montreal Cmij ff. Neeskens en Rensenbrink Du Chatinier bepleit 'super-trio' Schoenmaker blijft NAC contracteert Jan van der Cruyssen Tom Okker in finale tegen Björn Borg :rs<fa, StOpt eredivisie *71-*75 Onderzoek naar golf van geweld 'KWARTET DINSDAG 27 AUGUSTUS 1974 SPORT T9/K11 L (ANP) Tijdens zijn officiële voorstelling aan de Nederlandse sportpers heeft dé nieuwe ach George Knobel optimistische geluiden laten horen. Reden voor de zonnige kijk op de na- komst van de sinds 1 juli actieve bondscoach: Johan Cruijff, Johan Neeskens en Rob Ren- i zijn beschikbaar voor de wedstrijden van het Nederlands elftal. En niet alleen voor die in •nooi om het Europees kampioenschap (tegen Finland, Italië en Polen), maar ook voor inci- krachtmetingen, zoals op 4 september uit tegen Zweden. Knobel: 'Wat de Barcelona-spelers fen Neeskens betreft, die zaak is eigenlijk in drie fasen rond gekomen. Eerst was er de toe- pg van de club, toen verklaarden de spelers zich bereid en nu heeft ook Rinus Michels zijn ;ven. Het meeste is trouwens geregeld door de heer Henk Burgwal (de secretaris-penning- 'van de KNVB), die goed ingevoerd is bij Barcelona'. 'g de zaak dus rond, nmiddels komen te staan •na op 5 september, drie aanvang van de compe- laatste oefenwedstrijd ;nobel echter: 'De toezeg- ijn er, verder kan ik er zeggen.' De bondscoach duidelijk dat 'spelen voor rlands elftal' ook betekent: ereidingen meemaken. HE Knobel opvolger van dr. Fadrhonc, en ex-coach J en Ajax stelt zich van czaamheden bij de KNVB ién en ander voor. Ook na machtige periode-Michels, Oranje naar een tweede ikte in het wereldkampi- Knobel: 'De reputatie Nederlands elftal moet 'aar gemaakt. En, na een :en praten, ben ik van at er mogelijkheden zijn. jbijna alle spelers bezocht .electiegroep, zoals die tij- WK was, en iedereen staat if tegenover. Het lijkt wel (Nederlands elftal nu pas Idekt is. Ze willen werken !aam te behouden. Ook in interlands moet de kracht Nederlands elftal blijken. Irettig om een Willem van l te horen zeggen dat Eu- lampioen worden ook aan- k zou zijn.' Knobel stelt zich voor met spelerskern door te gaan, i de laatste maanden was [en. De bondscoach: 'Het is I dat dit uitstekend materi- k heb het nagegaan, maar WK-selectie van 22 zijn er ir jaar in Argentini even leeftijd nog twaalf spelers taar, onder wie enkele sleu- sn. Dat betekent dat we g op dezelfde voet kunnen ken.'. Op de vraag of hij op Tte was van het feit dat ïeeft aangekondige het we- Jioenschap in Argentinië in 1 niet meer te zullen mee- :hij is dan 31 jaar), ant- Knobel: 'Ik kan mij niet ïn dat iemand nu al pre- it wat hij over vier jaar in.' TING verheelde zijn opluchting ijff er zeker de komende bij zal zijn overigens niet: ïem al voor de tweede keer vis tussen mijn vingers fppen.' Zoals bekend nam veertien' kort na Knobels reding bij Ajax de wijk rcelona. In een verder uit echnisch oogpunt niet zo laar in elk geval eerlijk waarin hij onder meer ook intacten met de pers wen- ntte en vroeg om een kriti- objectieve beoordeling van X schetste George Knobel ■itie in het bondsapparaat ouwde hij zijn beleidsvisie komende tijd. Wat dit laat- saat: er komen meer wed- l700,r Jong °ranje en voor A-elftal van 16 tot en met Bij selectie en training zal gelet op tactische hoeda- i, meer dan tot dusver het is. Knobel: 'Het is de be aat wij de jongere elftallen laten spelen als het A-elftal iel doet, zodat de doorstro- imakkelijker zal verlopen. A-jeugd heeft van oktober een wekelijkse training, DEN HAAG (ANP) Het KVP-lid van de tweede kamer Du Chatinier heeft in vragen aan de ministers van justitie (Van Agt) en van landbouw en visserij (Van der Stoel) gevraagd of de bewindslieden bereid zijn te bevorderen dat aan de Stichting Totalisator Nederland vergunning wordt verleend tot organisatie van het spel buiten de baan. Daarbij zou volgens het ka merlid bij wijze van proef kunnen worden volstaan met een eenmaal per week te or ganiseren zogenaamd super trio op een door de Stichting Nederlandse Draf- en Ren sport uit te schrijven ren of draverij, waarvoor triobiljet ten kunnen worden ingele verd op door de Stichting To talisator Nederland aan te wijzen adressen (bv. midden standers). De heer Du Chati nier heeft het spel buiten de baan reeds bepleit tijdens de behandeling in de tweede ka mer van het voorstel van de wet van de heren Geartsen en Van Schalk tot wijziging van de wet op de kansspelen. Het kamerlid vraagt voorts of de ministers bereid zijn te bevorderen dat de meerdere inkomsten verkregen uit het spel buiten de baan mede zul len kunnen dienen tot het verlenen van financiële steun aan de Nederlandse .Hippische Sportbond en aanverwante organisaties en in verhou ding ook ten goede zullen kunnen komen aan de zg. ko ninklijke fondsen (charitatie ve doeleinden). De heer Du Chatinuer kwam tot zijn vraagstelling daar hij van mening is dat de totalisator op de paardenkoersen ernsti ge concurrentie dreigt te gaan ondervinden nu de ver ruiming van de mogelijkhe den in het kader van de geli beraliseerde wet op de kans spelen vorm begint te krijgen. Hij vreest dat de bestaansmo gelijkheden van de in de paardensport werkzame be roepsmensen als gevolg van vermindering van inkomsten worden bedreigd en wijst op twee artikelen in het blad Paardensport in ren en draf, waaruit ernstige bezorgdheid over de ontwikkeling van de omzetten van de paardentota- lisator blijkt. Zeven nieuwe wereldrecords in Concord CONCORD (UPI) Met zeven nieuwe wereldrecords in de eigen nationale kampioenschap pen gevestigd, is de Amerikaan se zwemtop klaar voor de grote slag van komend weekeinde te gen Oost-Duitsland in Concord, een klein 10.000 inwoners tel lend stadje in Californië. Aangevoerd door Tim Shaw, die drie nieuwe wereldrecords vestigde en Shirley Babashoff, die er twee voor haqr rekening nam, lijkt Ame rika ook de slag met de DDR-ploeg aan te kunnen. Temeer omdat iri dat Oostduitse zwemmen de prestaties bij de heren duidelijk zijn achtergebleven. De laatste dag van de Amerikaanse titelstrijd leverde behalve Ameri kaanse successen ook een nieuwe triomf op voor de Australische Jenny Turrall Zij brak haar eigen wereldrecord op de 1500 meter vrije slag met bijna zes seconden. De nieuwe wereldtijd van het 14-jarige zwemstertje is 16.33.94, het oude record stond op 16.39.28. Jenny Tu- rall lag tot het keerpunt op de 1500 meter op de tweede plaats achter de Amerikaanse Jo Harsbarger. Zij werd op de laatste 200 meter echter ruim op afstand gezwommen: 16.39.54, juist boven het oude re- Jenny Turrall ...wereldrecord 1500 meter... cord van Turrall. Jo Harschbarger werd wel de nieuwe wereldrecord- houdster op de 800 meter. Met 8.47.66 bleef zij ruim 2 seconden onder het record van Jenny Turrall van 8.50.10, Tim Shaw greep op deze laatste dag zijn derde wereldrecord. Hij legde de 1500 meter af in 15.31.75 en bleef daarmee onder de toptijd van Holland, die vorig jaar tijdens de wereldkampioenschappen in Bel grado op 15.31.85 uitkwam. Shaws andere wereldrecords werden op de 200 en 400 meter vrije slag geves tigd. zijn tijden: 1.57.66 en 3.54.69. Kim Peyton, Jenni Franks en Steve Furniss vestigden verder nog nieu we Amerikaanse records en brach ten het totaal aantal Amerikaanse toptijden daarmee op tien. Kim Peyton zwom de 100 meter vrije slag in 58.22, Jenni Franks legde de 200 meter wisselslag af in 2.22.00 (in de finale eindigde zij met 2.23.91 pas op de derde plaats: win nares werd Kathy Heddy in 2.22.47) en Steve Furniss tenslotte legde dezelfde afstand bij de heren af in 2.06.65. Teleurstellend was overigens de fi nale van de 100 meter vrije slag heren. Alle acht zwemmers in de finale (Tom Hickcox won in 52.16) waren langzamer dan in de series. Hickcox zwom toen 52.07. Bij de dames bleven 17 zwemsters onder de minuut. George Knobel in Zeist. ROTTERDAM-DEN HAAG Lex Schoenmaker zal het komend sei zoen normaal voor Feyenoord uit blijven komen. FC Den Haag zag gisteren van een transfer van de ex-Hagenaar af, omdat met Feyen oord geen overeenstemming kon. worden bereikt over de transfer som. FC Den Haag heeft zich gisteren verzekerd van de komst van Henk van Leeuwen, de spits, die bij Röda JC niet meer wilde spelen. Van Leeuwen, een ex-Feyenootder, speelde zondagmiddag een halve wedstrijd met FC Den Haag mee en maakte naast twee doelpunten ook een goede indruk. Van Leeüwen kostte de Hagenaar 150.000 gulden. Feyenoord speelde gisteravond een oefenduel tegen Hillegersberg. Feyenoord won na een 2-0 rust stand met 5-0 door doelpunten van Schneider, Kristensen, De Jong, Schoenmaker en Van Daele. BREDA (ANP) De eredivisie club NAC heeft de 24-jarige verdediger Jan van der Cruyssen overgenomen van de eerste divisieclub Willem II. In ruil daarvoor heeft Willem II de spits Piet van Dijk van NAC gekre gen. NAC moest wel het een en ander bijbetalen. CHESTNUT HILL (AFP) Björn Qorg is de tegenstander van Tom Okker in de finale van de Ameri kaanse prof-tenniskampioenschap- pen in Chestnut Hill. De 18-jarige Zweed versloeg in de halve eind strijd de Tsjech Jan Kodes, Wim- bledonkampioen in 1973, met 76 6—0 1—6 2—6 7—6. Het was een zwaar bevochten zege van Borg, diena de via een tie break gewonnen eerste set onbe dreigd naar de finale leek op te rukken. Toen de dodelijk precieze spreiding van de Zweed in de derde set afliet, kwam hij echter in Moei lijkheden. Kodes begon zijn tegen stander1 met dropshots naar het net te lokken, waar Borg veel fouten maakte. Hetzelfde spelletje leek zich in de vijfde set te herhalen. Kodes nam een voorsprong van 5— 2. maar Borg doorbrak twee eer zijn opslag voor 55. Het werd uiteindelijk een tie-break, waarin Borg uitliep tot 50, voor de Tsjech zijn eerste punt maakte. Het einde kwam met een dubbelhandige backhand van Borg, die juist bin nen de lijn insloeg. Eerder had Tom Okker zich op verrassend een voudige wijze ontdaan van de Ar gentijn Quillermo Vilas: 64 63 6u2. Tien avonden in Sportpaleis 'Ahoy' ROTTERDAM (ANP) Dank zij de steun van een sponsor (Hei- neken) zullen de Nederlandse amateur-boksers reeds in het ko mende seizoen zich kunnen gaan voorbereiden op de Olympische Spelen, die over twee jaar worden gehouden in Montreal. Door initiatieven die in het Rotterdamse Sportpaleis zijn ontplooid, heeft de bierbrouwerij, die ook al op andere gebieden in de sport sponsoring actief is, zich bereid verklaard het amateur-boksen in Nederland te steunen. In samenwerking tussen het sport paleis Ahoy, de Nederlandse Boks- bond (NBB) en de sponsor zullen het komende seizoen in Rotterdam tenminste acht, maar waarschijn lijk tien boksavonden worden ge houden, waar professionals en ama teurs in de ring zullen komen. De profs zullen op deze avonden als de grote trekpleister moeten funge ren. Per gala (in principe op elke eerste maandag van de maand) zal een aantal boksers uit het zoge naamde team-kader van de boks- bond, dat nu 49 amateurs omvat en waaruit te zijner tijd de selectie voor Montreal wordt samengesteld, in de ring komen. Het is de bedoe ling dat de amateurs ervaring op doen in wedstrijden, die in een grote zaal en voor een groot aantal toeschouwers worden gehouden. Dankzij de steun van de sponsor kunnen ook voor de professionals "sterkere, en dus duurdere, tegen standers worden aangetrokken. 'Het is de bedoeling dat wij in Rotterdam, dat altijd een bokscen- trum is geweest, oude tradities gaan herstellen', aldus Sportpaleis directeur Harry Hofmeester. 'Bij het afsluiten van het contract met de sponsor stond het op een hoger 'We kunnen ons wel vice-Weltmeister noemen, maar daar heeft Jan-op-de-tribune geen bal aan' door Jan van der Kroon HOENSBROEK Het klinkt in de meeste gevallen nogal komisch, wanneer ambitieuze voetbaltrainers vóór de aanvang van een nieuw seizoen kreten in de mond nemen als 'spektakulair en aan- vallend voetbal'. Vaak worden de schone voornemens door pun- en toe wedstrijden, voorai tengebrek al snel overboord gesmeten en resteert na luttele weken P' KnobeI: 'Daar leren ze dan nog slechts de herinnering aan de (zoveelste) overdreven op timistische voorspelling van een moeilijk relativerende oefenmees- ter. scoaih is van plan voor de Jg in het A-elftal de vorm moment te laten beslissen ieftijd van 'de spelers geen jten spelen. Over zijn posi tie KNVB zei hij: 'Ik was naijl de enige sollicitant. En, ik Ttafi duidelijk stellen, ik voelde I idil In het geval van Bertus Jacobs, de nieuwe trainer van Roda JC, ligt het echter allemaal anders. Jacobs heeft een reputatie opgebouwd waar het de spelopvatting betreft van het elftal dat door hem ge- v_ .„WVO traind wordt. Jacobs is één van de |t veel Voor" 'een' tweejarige weinige trainers die met 'elke jnis. Want wat heb je eraan PloeB' onverblddellijk ten aanval ia één jaar moet zeggen: tot wenst te stormen. Het meest recent bewees hij dat bij FC Utrecht waar hij vier jaar lang werkzaam was. eve! liever niet verder. Ik heb s sp 'proeftijd' van een jaar ,Jeld? Knobel roerde nog aan Vooral in de periode dat de bonkige KNVB na de tweede wereld- T zeventien bondscoaches 'Dat .is een gemiddelde melerhalf per man. Dus, mijne eijjpan kunt u zelf uitrekenen het gaat duren.' De Schotse voetballer iw, die eerder dit jaar tij - Ie wereldkampioenschappen lichen nog dertig minuten ujt Schotse elftal meespeelde ^aire, heeft aangekondigd wil ophouden met betaald iw, de 34-jarige spits van ;er City, was in 1964 Euro- itballer van het jaar. Hij pen uit voor Manchester :dat hem in 1962 voor nd sterling had overgeno- in de Italiaanse club Torino. 1 nog niet te weten of hij M wilde stoppen metvoetbal. spitsspeler Jan Groenendijk in Utrecht door de supporters werd geadoreerd, was het Jacobs die in de kijker kwam omdat hij alles in het werk stelde om zijn elftal toch maar zo aanvallend mogelijk te la ten langsrazen. Bezetenheid Het is hem gelukt, getuige de op vallende Utrechtse voetbalprogres sie van de laatste jaren. De fusie club FC Utrecht, en dan zeker de spelers, hebben Bertus Jacobs daar om met duidelijke spijt moeten af staan aan Roda JC. Bij Roda JC dat straks gaat beginnen aan zijn tweede seizoen in de eredivisie, heeft Jacobs opnieuw de kans om iets spektakulairs van de grond te krijgen. Zijn eigen bezetenheid bij Roda JC en het aanwezige materi aal staan daar borg voor. Jacobs zegt: 'Ik heb het nou een paar weken aangekeken en ik vind wer kelijk, dat deze ploeg, vergeleken bij FC Utrecht, mogelijkheden in zich heeft. Ik roep niet gelijk dat we de middenmoot instormen, maar het woord degradatie past in elk geval niet meer bij Roda JC'. Jacobs gaat van start met in zijn achterhoofd de zekerheid, dat het komend seizoen inhoudelijk nauwe lijks slechter kan worden dan het eerste, voorbije jaar dat Roda JC als debutant in de eredivisie door bracht. Roda JC handhaafde zich, Een juichende Bert Jacobs. Op de foto nog als trainer van FC Utrecht. Vanaf zondag ook als trainer van Roda JC? voor mij ook tot een uitdaging om hier te gaan spitten. Met mijn er varingen in Utrecht moet hier wat van te maken zijn. Het gaat voor namelijk om de opvatting van de spelers. Die is op dit moment zeer van Henk van Leeuwen die weiger de om het hem aangeboden con tract te tekenen en door FC Den Haag is aangetrokken en de naar België vertrokken Hens Fischer is minstens gecompenseerd door de maar daarmee was in feite alles gezegd. Tot op de laatste speeldag werd de relatief onervaren ploeg achtervolgd door alsmaar groter wordende angst om weer terugge worpen te worden in de eerste divi sie. Jacobs zegt: 'Er is vreselijk positief. Het negatieve stramien dat komst van de 19-voudige Deense veel gepraat, in het afgelopen jaar. - - Ikzelf ga liever alleen op de feiten af. Er is een periode geweest dat Roda JC in tien wedstrijden bij elkaar vier doelpunten maakte. Dat kan je niet alleen afschuiven op Jan ©PI Pi©t falende spitsspelers. Ik geloof dat de ploeg vorig jaar een foutieve Jacobs heeft de indruk, dat hij vorig jaar bij Roda JC ontstond omdat de resultaten uitbleven, dat is al niet meer zichtbaar. En het mag ook nóóit meer terugkomen'. spelopvatting heeft gehad. Er was voldoende materiaal ter beschik- angst, elke week wéér. En dat is king heeft om Roda .JC weer ge- hardstikke fout. Dat maakt het stalte te kunnen geven. Het verlies international Steen Ziegler (24) en de boomlange spitsspeler Dick Nan- ninga (24) die vorig seizoen nog bij de eerste divisieclub Veendam speelde. Jacobs zegt: 'Het is ook niet alleen een kwestie van materi aal. Je kan een verdedigende tac tiek gemakkelijk afschuiven door te roepen dat je geen spullen hebt. Maar ik haat die smoezen. Je moet gewoon wat bréngen, desnoods met Jan en Piet. Ik mis in de voetballe rij vaak het initiatief om op het veld de toeschouwers aan je te verplichten. Als de ondernemings lust in het betaalde voetbal steeds meer wegebt, dan ziet het er slecht uit. Dan kunnen we ons wel vice-' Weltmeister noemen, maar daar heeft Jan-op-de-tribune geen bal aan. Trainers moeten voor toestan den zorgen. Positief natuurlijk. Als als je dat als trainer echter niet ge- noeg beseft, dan komt het er ook nóóit uit'. Geslacht Met het aantrekken van Bertus Ja cobs heeft Roda JC ontegenzegge lijk een belangrijk stuk strijdlust in huis gehaald. Dat kan vooral vruchten gaan afwerpen ten aan zien van de publieke belangstelling die, dat is het gekke, vorig seizoen lang niet teleurstellend is geweest. Roda JC heeft zijn eerste eredivi sie-seizoen zeker niet als een publi citair rampjaar beleefd, maar tóch staat vast, dat de mogelijkheden in Kerkrade en omgeving nog groter zijn dan vorig jaar in de praktijk is gebleken. Jacobs illustreert dat heel treffend als de vermeende concur rentie met MVV ter sprake komt. 'MW', zegt hij, 'dat voetbalt in Maastricht. Daar hebben we hele maal niets mee te maken. Ik kijk alleen maar wat hiér haalbaar is. Zuid-Limburg herbergt meer dan genoeg mensen om bij twee clubs betaald voetbal mogelijk te maken. Dan zeg ik: lui niet over een ander, maar haal de massa naar je eigen .club toe. Als de spelers dat nou ook blijven.beseffen, dan mogen we best eens een keer met 20 verlie zen. Als er de week erop dan 'thuis' maar eentje geslacht wordt'. peil brengen van de amateur-boks- sport centraal. Dankzij de financië le steun die de sponsor ons ver leent, zullen wij met de organisatie van de programma's wat meer risi co kunnen nemen. Wanneer een avond winst oplevert, gaat het sponsorbedrag, dat per gala be schikbaar is, over naar een volgen de wedstrijdavond. Daardoor kan niet alleen elk programma beter worden, mar krijgen tevens alle Nederlandse boksprofs wedstrijdge legenheid in eigen land'. Het eerste programma wordt ge houden op 23 september. In de hoofdpartij komt Rudi Lubbers uit tegen een waarschijnlijk Ameri kaanse tegenstander. Het is dan ook de bedoeling, dat Joop Verbon (Utrecht) zijn Nederlandse titel in het zwaarweltergewicht verdedigt tegen uitdager Ben Zwezerijnen. Voor acht boksavonden zijn de data reeds vastgelegd. Het zijn: 23 sep tember, 14 oktober, 4 november, 2 december, 6 januari, 3 februari, 7 april en 12 mei. LONDEN De Britse minister van sportzaken Denis Howell heeft een vergadering bijeengeroepen met vertegenwoordigers van de Britse voetbalfederatie om te praten over de golf van geweld die het Britse voetbal de laatste tijd teistert. Dit naar aanleiding van de moord, die een 14-jarige voetbalsupporter het afgelopen weekeinde heeft ge pleegd op een supporter van een concurrerende club. De jongen, een supporter van de tweede divisieclub Bolton, stak za terdag tijdens de wedstrijd Black- pool-Bolton de Blackpool aanhan ger Kevin Olsson (18) neer. Howell heeft laten weten van plan te zijn om zelf het stadion van Blakcpool te bezoeken om zich op de hoogte te kunnen stellen van de situatie daar. Het voetbalseizoen in Engeland is pas 20 dagern geleden begonnen. De politie is reeds twee keer in aktie gekomen tijdens voet balrellen in Bristol en Liverpool. VOETBAL Een dag na de ontluis tering ln de Westdultse competitie tegen Kickers Offenbach heeft Bayern München zondag ln Italië met 11 gelijk gespeeld tegen de Italiaanse eerste divisie club AC Cesena. De Italianen, die 70.000 gulden hadden moeten betalen om de Duitsers naar Italië te krijgen, zagen een matige wedstrijd met een ongeynsplreerd Bayern, dat ln de 68ste minuut de leiding nam door een doelpunt van Dürnberger. Zeven minuten later maakte de Cesena-voorstopper Festa de gelijkmaker. WIELRENNEN De Deense wielren ner Ole Rltter zal eind oktober ln Mexico City een poging doen het werelduurrecord dat Eddy Merckx hem twee jaar geleden arhandlg maakte, terug te krijgen. Rltter die deze week 33 wordt wil de eerste rijder worden die ln een uur meer dan vijftig kilometer aflegt en heeft daarvoor een schema opgesteld dat op 50,050 kilometer eindigt. Rltter was houder van het record van 1968 tot Een met 1972 met 48,653 km. Maar ln oktober 1972 verbeterde Merckx die afstand met bijna een kilometer tot 49.431. Indien Rltter slaagt zal hij enige dagen daarna ook trachten de wereldrecords op de vijf, tien en twintig kilometer te verbeteren. ATLETIEK De Belgische atleet Emlel Puttemans zal tijdens de Euro pese kampioenschappen In Rome (1 8 september) niet uitkomen 'op do 5000 meter. De vorm van de wereldre cordhouder op dit nummer (13.13.0) laat dit seizoen ernstig te wensen over en na een slechte prestatie op do twee mijl (zondag ln Marchem, 8.49.0) heeft Puttemans besloten ln Rome alleen op de tien kilometer te starten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11