Volendam: nuchter blijven RUUD GEELS WIJST AJAX DE WEG Steffen- hagen naar MSV Schoenmaker of Van Leeuwen spits van FC Den Haag Gadocha 'Ik heb er nou 23 gemaakt en het gaat steeds beter' Voetballer krijgt twee weken cel Aanval blijft ondanks winst op Vitesse zorgenkind A&V v '.'m m ~w> rm TROUW/KWARTET MAANDAG 26 AUGUSTUS 1974 SPORT AMSTERDAM Arno Stef- fenhagen is door Ajax ver kocht aan de Westduitse ver eniging MSV Duisburg, de club waar ook Kees Bregman (ex-FC Den Haag) naar toe verhuisde. Duisburg leek en kele weken geleden ook Theo Husers van FC Amsterdam te gaan aantrekken, maar wei gerde op het allerlaatste mo ment in te gaan op de door Husers reeds bedongen voor waarden. De komst van Stef- fenhagen heeft de kansen van ex-Roda JC-speler Henk van Leeuwen aanmerkelijk verkleind. Van Leeuwen trainde vorige week een aan tal keren bij de Duitse club mee. Steffenhagen bracht ruim een half miljoen gulden op. Hans Kraay. de technisch directeur van Ajax liet gisteren door schemeren, dat Ajax nu mo gelijk nog een voorhoedespe ler zal aanschaffen. 'Maar', zei hij, 'dan moet het er wél een zijn waarvan we weten dat het een goeie is'. De blessure van Barry Huls hof f. de lange stopper van Ajax. geneest minder voor spoedig dan aanvankelijk werd verwacht. Vorige week is Hulshoff's geopereerde knie weer vocht waargenomen, waarna in overleg met het medisch team (de doktoren Rolink en Greep) is besloten om de trainingsacitiviteiten van Hulshof f voorlopig weer in te perken. Hulshof f traint op dit moment alleen maar met gewichten, teneinde zijn knie niet overmatig te belas ten. Hans Kraay houdt zich intussen vast aan de voor spelling van 'f medisch team dat Hulshoff in oktober weer redelijk hersteld is. Horst Blankenburg Ajax' ausputzer die in de uitwed strijd tegen het Westduitse Hertha BSC een diepe vlees wond in zijn been opliep, zal op korte termijn weer aan de selectie kunnen worden toe gevoegd. Blankenburg wordt overmorgen getest en zal bij een positief resultaat weer volop kunnen gaan trainen. Mocht Blankenburg zondag in de wedstrijd tegen Excelsior nog niet beschikbaar zijn dan speelt Ruud Krol. als achterste man ln Ajax' verde diging. Piet Keizer speelde gisteren maar 55 minuten (hij werd vervangen door Jan Mulder) omdat hij bij langdurige be lasting nog altijd hinder heeft van een achillespees blessure. Keizer traint om die reden ook maar vier keer per week. 'Doet Piet meer', aldus Hans Kraay, 'dan verprutsen we de hele zaak. Daarom speelt Keizer ook geen hele wedstrijd. Zolang Rep, Keizer. Mulder en Geels alle vier be schikbaar zijn, is dat hele maal geen probleem'. Jan Mulder die langdurig uit de roulatie is geweest door een steeds weer terugkerende knieblessure, voetbalde giste ren één helft en had daarin geen last meer van zijn kwet suur. ARNHEM Een 38-jarige machinist uit Maurik - in zijn vrije tijd voetballer bij de vereniging EWV in zijn woonplaats - is door de poli tierechter in Arnhem voor mishandeling op het voetbal veld veroordeeld tot twee we ken gevangenisstraf. Hij heeft - volgens getuigen - op 7 april in Eek en Wiel een voetballer van Uchta uit Och- ten een hersenschudding en een kaakfractuur bezorgd. De voetbal-amateur deed dit met een karateslag op een mo ment dat de scheidsrechter had afgefloten voor een over treding. Vijf getuigen ver klaarden dat zij de mishande ling hadden gezien. Verdachte bleef volhouden dat hij on schuldig is. De KNVB dacht er ook anders over: de man mag dit jaar niet meer op de voetbalvelden verschijnen. WARSCHAU Robert Gado cha zal in de toekomst toch beschikbaar blijven voor het Poolse nationale voetbalelftal. Aanvankelijk wilde de speler van Legia Warschau wegens gezondheidsredenen niet meer voor Polen spelen en naar het buitenland vertrekken. Bayern München was de grootste gegadigde voor de tijdens het eindtoernooi van het wereldkampioenschap zo gevierde Pool. Gadocha, en met hem alle andere Poolse spelers onder de dertig, mochten echter niet in het buitenland gaan spelen, zo werd beslist. HU en enkele andere spelers beslo ten zelfs eerder tot een sta king bij hun vereniging, ook als reactie op het verbod op binnenlandse transfers. Ga docha zal nu echter op 1 sep tember met Polen tegen Fin land uitkomen. Lex Schoenmaker op de tribune. Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Henk van Leeu wen, de Roda-JC-speler die on langs aankondigde 'nooit meer voor deze Limburgse club te zul len spelen', heeft de technische leiding van FC Den Haag voor onverwachte problemen gesteld. Van Leeuwen, die voordat hij naar Roda trok bij Feyenoord speelde, heeft de afgelopen dagen bij Den Haag getraind en speelde gisteren tegen FC Kön (5-1) een helft mee. Van Leeuwen was tot gistermiddag het mogelijke Haag se alternatief voor Lex Schoen maker, wanneer deze (voor Den Haag onverhoopt) niet van Feyenoord terug zou kunnen ke ren naar het Zuiderpark. Manager Eddy Hartman: Wan Leeuwen wist voordat hij tegen FC Köln meespeelde, dat hij niet onze eer ste kans was. Zij spel verandert daar niets aan, hoewel hij een sterke indruk maakte'. Van Leeu wen scoorde twee keer en is ook in de ogen van de Haagse trainer Boskow een zeer bruikbare spits. Hoewel de Haagse leiding er niet verder op ingaat ziet men in Van Leeuwen een méér dan bruikbare kracht. Toch luidt het nog: 'We zullen mogelijk maandagavond een beslissing nemen. We weten dan het standpunt van Feyenoord'. Voor Lex Schoenmakers overgang naar FC Den Haag vraagt de Rot terdamse club een transferbedrag van 600.000 gulden. Den Haag is bereid tot 400.000 gulden te gaan. Over dat verschil van 200.000 gul den wordt vandaag gesproken. Henk van Leeuwen is voor FC Den Haag overigens in financieel opzicht een aantrekkelijke zaak. Fan Leeuwen hoeft 'slechts' 150.000 gulden op te brengen. Van Leeu wen toonde zich gisteren teleur gesteld dat hij na zijn optreden tegen FC Köln niet direct 'zaken' met Den Haag kon doen, hoewel ook hij bevestigde volledig van de rangorde Schoenmaker-Van Leeu wen op de hoogte te zijn. Henk van Leeuwen juicht. E pc ke r éi: Van onze speciale verslaggever VOLENDAM Een kwartier voor het eindsignaal van scheids rechter Arie van Gemert zette Billy Bond tenslotte het beter spe lende Volendam in de eerste echte eerste divisie topper van dit sei zoen tegen Vitesse op winst. Na een breed opgezette algehele aan val was hij het die het tot dat ogenblik tevergeefs op een tweede treffer jagende Volendam over de drempel hielp. Kort voordat Billy Bond voor de Volendammers de matchwinnaar werd. had het Arnhemse trainers duo De Bouter-Bulatovic een moge lijk fatalé -wissel doorgevoerd. Heezen. de sterke 25-jarige centrale verdediger van Vitesse, werd uit de ploeg gehaald om via Van Palen méér aanvallende kracht te krijgen. Vitesse had in dat eerste half uur van de tweede helft schijnbaar een overwicht opgebouwd en dat vorm de 'de aanleiding tot de wissel. RUIMTE Vitsse wees in die tweede helft echter niet sterker dan de Volen- dam-ploeg. Volendam trok zich wel iswaar bewust meer in de eigen verdediging terug, maar deed dat niet omdat het bang was voor Vi tesse. 'We kregen', legde Joep Steur, nog immer Volendams trai ner. 'in de eerste helft echter te weinig ruimte omdat iedereen naar voren trok. Door wat meer achter te blijven kwam die ruimte wel'. Van die ruimte had Volendam eer der dan een kwartier voor het ein de moeten profiteren. Er waren goede kansen gekomen voor Jan Kersten, voor Billy Bond, en ook Sjakie de Lange. 18 jaar pas en zijn tweede wedstrijd in de eerste divisie spelend. Maar de kansen werden niet benut. Vooral door toe doen van Heezen. die met Gerard Somer en veelvuldig geassisteerd door de ver terugkomende Charlie Bosveld in het centrum van de Arnhemse verdediging een zeer sterke partij speelde. Joep Steur over het (bijna traditio neel veel) missen van kansen door zijn ploeg: 'Je kan het de ploeg niet kwalijk nemen. Er werd wel eens wat te lang gewacht, maar aan de andere kant, wat een jon gen als De Lange deed is toch grandioos. Hij is een voortdurend gevaar voor de tegenpartij, voort durend is hij ook agressief en dan te bedenken dat het pas zijn twee de wedstrijd is en hij pas 18 jaar is. Wat wil je nog meer. Die doel punten komen wel. En over Jan Karsten. vier jaar ouder, maar ook het afgelopen seizoen pas doorge stoten naar Volendams topselectie: 'De afwerking ontbrak nu tegen Vitesse. Maar verder heeft hij een goede wedstrijd gespeeld. Ik ben beslist niet ontevreden. Zoals ik tot nu toe natuurlijk nog niets heb te klagen'. ACHTERSTAND Toch zag het er aanvankelijk niet zo best uit voor Volendam. Al in de negende minuut leek het in de voorgaande duels zo imponerende Vitesse (twee keer winst en de doelcijfers 70, héél wat impone- render dan Volendam dat twee keer met één doelpunt verschil zegevier de, waarvan de tweede keer thuis in Volendam pas na een 0—2 ach terstand met 32 tegen Veendam) ook in Volendam de serie sterke prestaties door te zetten. Na de eerste hoekschop kreeg de mee naar voren gekomen Heezen (hij wéér) de kans in te schieten. Doel man Hoek, met zijn 17 jaren een nieuw groot talent en vorige week in Groningen al de held van Vo lendam was kansloos. Volendam kwam evenwel sterk te rug. De ploeg trok het initiatief volledig naar zich toe en vijf minu ten na Vitesses openingstreffer was de score alweer gelijk. Niet zonder geluk voor Volendam overigens. Jan Karsten liet vanaf de rechter vleugel een voorzet los. waarop Wim Kwakman inschoot. De bal zou naast het door Dick Beukhof verdedigde doel zijn gegaan wan- neeer Gerard Somer zich niet in de baan van het schot had bevonden. Via Somer caramboleerde de bal langs Beukhof: 1—1. KANSEN Vanaf dat ogenblik domineerde Vo lendam. Charlie Bosveld kwam De gelijkmaker van Volendam in beeld. Jan Karsten schiet de bal langs doelman Beukhof. Via de Somer zal de bal in het doel verdwijnen. niet op de foto zichtbare nauwelijks aan gevaarlijk aanval lend werk toe en ook de andere Arnhemse aanvallers moesten met een wat passieve rol genoegen ne men. De kansen kwamen dan ook voor Volendam. Voor Wim Kwak man, voor Sjakie de Lange ook, die imponerende solo-acties liet zien, maar op het beslissende ogenblik nog niet het karwei kon afmaken. Bij de enkelé tegenactie van Vites se leek Vitesse zelfs ook nog op 1 2 te komen. Vijf minuten voor de rust. De door Van Dijk goed aange speelde Piet van Kerkhoven zag echter Dick de Boer nog juist als reddende Volendammer opduiken. Tot een kwartier voor het einde bleef het 11. Toen sloeg Volen dam via Billy Bond (en terecht) toch toe. Volendam bleef daardoor (met het Zwolse PEC) na drie competitieduels ontslagen. Reden om juichend naar het einde van de eerste periode en de pas begonnen competitie uit te kijken? Joep Steur: 'De start is buiten verwach ting goed. FC Groningen uit en Vitesse zijn beslist niet de zwakste tegenstanders in de eerste divisie. Maar om nu alweer gelijk Heen en Weer te denken veel te vroeg. Het afwerkei aanvallen moet beter kun voorbeeld. We moeten nog nuchter blijven. Er ziji wedstrijden te spelen'. 1 VOLENDAM-VITESSE 2—1 Heezen 01. 13. Somer (eigen 71. Billy Bond 2—1. Scheidsrec Gemert. Toeschouwers: 5100. Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Het was Ruud Geels, de grandioos knokkende spitsspeler van Ajax, die gisteren na de wedstrijd tegen Hertha BSC, de club van George Kessler, memoreerde aan de inspannin gen die Ajax zich de laatste weken heeft moeten getroosten, op zoek naar het juiste ritme voor de komende competitie. 'Als ik al les terugreken', zei Geels, 'dan zijn we nu zo'ns zes weken bezig. Alleen op de dag vóór deze wedstrijd hebben we vrijaf gehad'. Eergisteren, de vrije dag van de Ajacieden de start van de nationale Duitsland de start van de nationale competitie. Hertha speelde bij die gelegenheid met 3-3 gelijk tegen Fortuna Düsseldorf en haastte zich vervolgens naar Amsterdam, om daar. binnen minder dan 24 uur, tegen Ajax aa nte treden. Hertha deed dat met onverwacht élan, kwam zelfs met 1-0 vóór te staan en verloor uiteindelijk, fel knokkend, met 3-1; een voortreffelijk resultaat.. MANIFESTEREN Daarmee verdwijnt eigenlijk het laatste stukje reliëf aan de presta tie van Ajax. de ploeg die zich voor het eerst sinds maanden weer eens in eigen huis dacht te manifeste ren. Ajax vergat daarbij echter ge bruik te maken van de vermoeid heid bij de Duitsers, voerde slechts bij vlagen het tempo op en maakte een allesbehalve gretige indruk. 'De echte pinnigheid', bekende manager Hans Kraay. 'die ontbrak nog'. Een Willem Suurbier, één van de weini ge uitblinkers: 'Wat hier is ge beurd. dat is eigenlijk niet te ver kopen'. VERDOEZELEN Ajax kreeg al in de derde minuut een niet te missen kans, toen Suur bier na een bloedsnelle één-twee met Arie Haan. alleen op de keeper afging, maar tóch tegen hem op schoot. Ook Ruud Geels, die zeer hard werkte en zich voorbeeldig dienstbaar maakte aan de ploeg, kreeg de nodige kansen, maar toch niet de uitgespeelde, steeds maar weer 'terugkerende' mogelijkheden die men van Ajax gewend is.De ploeg speelde sterk via Suurbier, Haan, Keizer en de jeugdige Henk van Santen, maar dat viertal kon de matige vorm van de 'rest' nau welijks verdoezelen. 'Als in deze wedstrijd een man 'als Horst Blan kenburg had meegespeeld', aldus Hans Kraay. 'dan had er geen Duit ser in het zestienmetergebied geko men'. In de eerste helft fungeerden Suur bier en Van Santen in de achterste vier als vleugelverdedigers, speelde Ruud Krol ausputzer en stond de zwak ingrijpende Pim van Dord op de voorstoppersplaats. Van Dord had de grootste moeite met de bui- tenspelval en moest herhaaldelijk door Krol worden gecorrigeerd. Op het middenveld werden de broertjes Mühren en Arie Haan van achteren uit te weinig gesteund waardoor de voorhoede (Keizer. Geels, Rep) op haar beurt weer te weinig impulsen kreeg. Ajax kwam achter door een machtige kop-goal van Holger Briick, uit een voorzet van de knap spelende Zwitserse international Kurt Müller (0-1) en verkreeg de gelijkmaker slechts dankzij een blunder van Hertha-doelman Zan der die een ongevaarlijke kopbal van de goed stuwende Piet Keizer uit zijn handen liet glippen. Het gebrek aan overtuiging van AJax- zijde werd het best getypeerd door Gerrie Mühren die een (wegens hands toegekende) strafschop door de keeper gestopt zag. MIDDENVELD FUNCTIE Ajax veranderde in de rust de sa menstelling van de defensie (Suur bier eruit, Dusbaba voorstopper, Van Santen rechtsback en Van Dord linksback), maar bleef uit stralen als een ploeg die nog lang niet is ingespeeld. Van Santen vormde wat dat betreft een positie i *v~ *- ik De F - val aan. dat zijn vorm, blessurevrij blijft, snel is komen. Naast Mulder viel Ruud Geels (de maker derde doelpunt) op. Geels nig of geen steun van Johnny Rep, moest bovem terug naar het middenvel! maakte tóch een uiterst gende indruk. Ik heb ei gemaakt', telde hij, 'en ik het steeds beter gaat. Ik kocht voor die goals, minder belangrijk'. Ajax—Hertha BSC 3—1 (1- 0—1. Keizer: 1—1. Haan: 2—1 31. Scheidsrechter Charles (zwak). Toeschouwers: 9500. Ajax: Schrijvers; Suurbier Van Santen, Krol. Van Dnrri; rle Mühren. Arnold Mühren; zer (Mulder), Geels. Gele kaarten: Uwe Kliemann. Ier. PSV WINT TOERNOOI PSV heeft in Valencia het tionale voetbaltoernooi om L lencia-Naranja'-beker In het stadion Luis Casam sloegen de Eindhovenaren tweede wedstrijd Valencia De eindstand van het toe: 1. PSV 3 pnt. 2. Raba Vi (Hong) 2, 3. Valencia 1. Arnold Mühren in duel met Hertha BSC-speler Hanisch. ve uitzodnering. De snelle jeugdspe ler kwam op rechts veel beter uit de verf dan op links, en toonde, naarmate de wedstrijd vorderde, aan, dat hij geknipt is voor een middenveld-functiy. Op die plaats zal Van Santen kunnen profiteren van zijn alsmaar aanwezige ruimte om naar voren te trekken. 'Van Santen goed?' vroeg Jan Mulder, 'ln Spanje speelde-ie vorige week nóg beter'. Mulder zelf zorgde in de tweede helft overigens voor een aantal kleine Ajax-oplevingen. Hij stuurde Arie Haan bijvoorbeeld mooi weg door het centrum (Haan scoorde uit die pass 2-1) en onttrok zich knap aan de ruwe mandekking van zijn onbesuisde opponent Frank Hanisch. Mulder toonde in elk ge FEYENOORD Een enigszins vermoeid Feyenoord, dat invallers I Wim Jansen. John Steen Jörgen Kristensm, die tiji recete toernooi in Spanje blesseerd zijn geraakt, heeefl' dagavond in Doetinchem de onele wedstrijd tegen medej sionist De Graafschap ga met 30. De Rotterdammer rimenterend met Wim van gem als laatste man, vergei zich met een voorsprong w bij de rust (Schoenmaker schap en Van Hanegem) e ten na de hervatting via nog één keer raak. De Grai dat zonder Hazelhekke, en 1 moest aantreden, gaf goed maar had aanvallend te we houd. Scheidsrechter was Derks. Aantal toeschouwers:

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8