N.-Atlantische vliegtarieven 10 pet omhoog Amro Spaarbiljet 10è% rente. (Öj amro bank Dassault rekent niet meer op Nederland Bestuur van PPR in Groningen trekt zich terug na conflict Gasleiding barst open imentaar PanAm in financiële moeilijkheden perslag -1 ^jverslag -2 •verslag -3 er (56) door Jkking gedood Loongrens voor ziekenfonds op 27.200 gulden? Vijftig jaar priester Gevechten langs grens Irak-ïran Na dodelijke aanrijding doorgereden Queen Elisabeth voor onderhoud naar Rotterdam Regering ontkent keus: opvolging Starfighter nog open zaak Eindhoven krijgt afcoWeljns^college Meeste boeren niet ingenomen met steun van regering ^KWARTET MAANDAG 26 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND T3/K5 WM&weging wil bij de komende mumdelingen met dc organisaties •nemers de eis stellen dat elk Ëerplicht wordt gesteld een llijk) sociaal jaarverslag sa- jstellen dus naast het al ind jaarverslag. De vraag gorden gesteld of zoiets ver- huidige gang van zaken"? jp de jaarrekening (van 1970) le abelangrijk deel van de onder en in ons land verplicht een •jg6|g samen te stellen. Zo'n ver- ze vt aan bepaalde eisen voldoen, gej betreft de balans en de winstrekening, olijf t v|esevens kan de belangstellen- d fcen hoe zo'n bedrijf er econo- u °|h financieel voorstaat. Als attt een goed geleide onderne- g v(doen heeft met een raad van directie want dat is j,yaL maar iets minder deftig) die 'entblieke verantwoordelijkheid n jn zorgt zo'n bedrijfsleiding t k»^at zo spoedig mogelijk nadat e 'cijfers bekend zijn deze gege- gepubliceerd worden, •ijfsleiding die oog heeft voor :lijkheid zal er voor zorgen iet jaarverslag niet alleen de voorzien van een heldere goed op een rijtje staan; lie cijfers ook vergezeld doen a een uitvoerig verslag over de Ipan het bedrijf en de verwach- tor de komende jaren. itie zal er ook verstandig aan el aandacht te besteden aan iale klimaat in de onderne'- et zou bijvoorbeeld om slechts it te noemen heel normaal -ij te zijn dat elke goed geleide "ping niet alleen de namen "(en __ji. dit met het oog op de [e bepalingen op dit punt) van in van directie en raad van sarissen vóór in het jaarverslag 1 Dek maar ook die van de leden g8i ondernemingsraad. ^sociale hoofdstuk in het jaar- jDeibehoren gegevens voor te ko- opVer het sociale beleid in de over arbeidsvoorwaar- ioj er opleiding en vorming, over lang, over werktijden, over pen- om maar enke- te noemen. Maar het ver- -er het sociale gebeuren in de iteming behoort onderdeel uit te 'van het toale jaarverslag. Zo'n pg moet niet alleen interes- Ld- nuttig zijn voor aandeelhou- werknemers in het bedrijf (en 8,jzinnen), naaar voor nog vele Overheidsorganen (landelijke tselijke), afnemers en leveran- amers van Koophandel, finan- nstellingen. wetenschappelijke D kunnen tot de belangstellen- n'horen. En wil men een nog publiek bereiken, dan kan het >uden van een goede relatie pers zijn waarde hebben. ier is ontstaan WASHINGTON (Reuter, UPI) De tarieven op de Noorjiatlan- tische routes zullen met ingang van 1 november met gemiddeld 10 procent omhoog gaan. De Internationale Organisatie voor Luchtvervoer (IATA) heeft dit bekendgemaakt. De nieuwe tarie ven, waarmee de betrokken regeringen nog akkoord moeten gaan, zullen gelden tot eind maart 1976. De tarieven voor vakantiereizen zul len tussen de 18 en 20 procent stijgen, terwijl eepte klas vliegen ongeveer zeven procent duurder wordt. De leden van de IATA hebben dit jaar hun prijzen al met 18 procent verhoogd met het oog op de gestegen brandstofprijzen. De directeur-generaal van de IATA, Knut Hammarskjöld, noemde de onderlinge overeenkomst 'een be langrijke mijlpaal in de ontwikke ling van het openbaar vervoer door de lucht.' Volgens hem lijden vele luchtvaartmaatschappijen op het ogenblik grote verliezen. Zo'zien de IATA-leden zich gesteld voor extra uitgaven van in totaal 800 miljoen dollar voor de stijging van de brandstofprijzen in de afgelopen 16 maanden. Hammarskjöld kondigde voorts aan dat per 1 november een nieuw ta rief zal worden ingevoerd voor rei zen die 60 dagen van tevoren wor den geboekt en betaald. Retours volgens dit tarief1 zullen 22 tot 45 dagen geldig zijn. De prijs van een dergelijk biljet zal 40 tot 80 dollar meer bedragen dan het tarief dat de chartermaatschappijen, die op de Nbordatlantische route vliegen, naar men verwacht zullen vaststel len wanneer zij volgende maand in de VS vergadereh. Annulering beweging zou er verstandig aan w e organisaties van ondernemers ,b<$e overtuigen dat in een aldus ®4'apgezet jaarverslag ruime aan- lehoort te worden gegeven aan ale aktiviteiten in de onderne- ien niet te onderschatten voor- aarbij kan zijn dat tal van geïnteresseerden ook meer oog voor wat er in een bedrijf naast de produktie-technische luw ïmerciële activiteiten. sociale aktiviteiten daarbij een ijke rol (behoren te) spelen, ;t meer te betwisten. Bij annulering van een reis die men 60 dagen tevoren heeft ge boekt en betaald, krijgt men slechts 75 procent van het geld terug. In de winter zal een dergelij ke retour Londen-New York 313 dollar bedragen en in de zomer 435 dollar.. In de economy-klasse gaat men op dit traject in de zomer 764 dollar en in de winter 584 dollar betalen. Het zomertarief is nu 726 dollar. Het groepstarief voor win terreizen wordt verhoogd van 299 dollar tot 374 dollar. Hoewel de overeengekomen verho gingen zullen gelden tot eind maart 1976 sloot een woordvoerder van de IATA verdere, tussntijdse verhogin gen niet uit. In oktober volgend jaar zal een conferentie gaan be kijken of een verdere stijging noodzakelijk is. UTRECHT De Ziekenfondsraad gaat zich donderdag beraden of zij de staatssecretarissen van volksge zondheid en sociale zaken zal advi seren de loongrens voor verplicht verzekerden op 27.200 gulden te leggen. Deze grens is nu 23.200 gulden. De commissie verzekerden van de Ziekenfondsraad heeft op grond van de stijging van het loon- indexcijfer in een concept-advies voorgesteld de loongrens per 1 ja nuari met vierduizend gulden te verhogen. Deze stijging zal het per centage van de feitelijk gemiddelde loonstijging overtreffen. Het aantal verplicht verzekerde werknemers zal bij de voorgestelde verhoging daarom met ongeveer 16.000 toene men. De reusachtige Amerikaanse lucht vaartmaatschappij PanAm heeft de Civil Aeronatics Board (vergelijk baar met de Rijksluchtvaartdienst in Nederland) verzocht om een noodsubsidie van tien miljoen dol lar per maand om de maatschappij voor een financiële crisis te behoe den. Als eV niet onmidellijk steun wordt geboden zal PanAm binnen kort over onvoldoende contanten beschikken waardoor de maat schappij haar verplichtingen niet zal kunnen nakomen. Pan-Am wordt ernstig geschaad door het probleem van de surplus- capaciteit (teveel ruimte en onvol doende passagiers) dat tegen het eind van de jaren zestig is ont staan. In april van dit jaar diende Pan Am bij de Civil Aeronautics Board een verzoek in om een subsidie van 194 miljoen dollar als compensatie voor de stijging der kosten. De raad vooor de burgerluchtvaart heeft daarover tot op heden geen beslis sing genomen. De jongste smeekbe de komt in de plaats van het oor spronkelijke verzoek. De lucht vaartmaatschappij leed in het eer ste halfjaar een verlies van onge veer 48 miljoen dollar. Voor heel 1974 wordt een verlies van 76 mil joen dollar verwacht. Behalve PanAm hebben ook de Westduitse Lufthansa Air France, British Airways, KLM. Alitalia de afgelopen jaren zware verliezen geleden. Alleen de Japanse lucht vaartmaatschappij, JAL, deelt niet in de algehele malaise door vorig jaar een winst van rond 19 miljoen gulden te boeken. Overval op kruidenier AMSTERDAM Twee onbekend gebleven, met een pistool bewapen de jongemannen, die volgens in lichtingen van de recherche moge lijk een buitenlandse nationaliteit bezitten, hebben zaterdagmiddag tegen sluitingstijd een overval ge pleegd op een kruidenierszaak van Simon de Wit in de Kinkerstraat te Amsterdam. Zij gingen met een buit van 25.000 aan de haal op een bromfiets. TEHERAN (AP, Reuter) Drie Iraanse boeren zijp omgekomen bij beschietingen van dorpen door ar tillerie van buurland Irak, zo is in Teheran bekend gemaakt. Eerder was een Iraakse so'ldaat omgeko men bij een vuurgevecht met Iraanse militairen. Beide landen voeren momenteel overleg over hun grensgeschil in Istanboel. (ADVERTENTIE) Voor 607,- koopt u zonder formaliteiten bij de Amro Bank een Spaarbiljet dat bij inwisseling over 5 jaar 1000,- oplevert. Dat is 393,- rente ineens (10V4% per jaar). Zo'n Amro Spaarbiljet is er ook van 10.000,-. U betaalt daarvoor 6070,-. Daarnaast zijn er nog spaarbiljetten met een looptijd van 2 jaar (rente 7V4%) die voor 865,33 en 8653,33 verkrijgbaar zijn. Bij inwisseling ontvangt u resp. f 1000,- en 10.000,-. Amro Spaarbiljetten zijn aan toonder. Wij vertellen u graag de precieze voordelen. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het provinciaal bestuur van de PPR in Gronin gen heeft zich teruggetrokken als gevolg van een intern conflict. Het landelijk hoofdbestuur zal nu een formatiepoging wagen en over enige tijd voorstellen aan de Groningers voorleggen voor een nieuw bestuur. De PPR-Groningen heeft zaterdag de gehele dag vergaderd onder leiding van landelijk PPR-voorzitter Wouter van Dam. Ter gelegenheid van zijn vijftigjarig priesterjubileum is kardnaal Alfrink onderscheiden met het grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. (Het grootkruis is de hoogste klasse van de Nederlandse leeuw). Tijdens een receptie in het congresgebouw te Utrecht, heeft minister president Den Uyl hem de versierselen overhandigd De heer Den Uyl prees kardinaal Alfrink als een figuur van nationale en internationale betekenis. In het bijzonder wees hij op de functie van de kardinaal als voorzitter van de internationale katholieke vredesbeweging Pax Christi. De premier noemde de strijd van de kardinaal tegen de atomai re bewapening. 'U bewijst daarmee een dienst aan kerk en wereld', aldus de heer Den Uyl, die ook het werk voor het pastoraal concilie memoreerde. Na de minister president, heeft de nieuwe burgemeester van Utrecht, de heer H. J. L. Vonhoff, namens de gemeente een gouden medaille aangebo den. De medaille heeft als inscriptie 'Servus pacis Christi, Bernardus kar dinaal Alfrink, 24-8-1974'. Het conflict is voor een deel een prestigekwestie en voor een deel principieel. Bij de provinciale ver kiezingen kreeg de PPR in Gronin- gén twee statenzetels, die bezet werden door drs. Hylke Tromp en Berend Kingma. Geen van beide lag in de markt voor een zetel van het college van gedeputeerde sta ten. Toen de PvdA wel een beroep op de PPR deed om een gedepu teerde voor een links program-col lege te leveren, trok drs. Hylke Tromp, pólemoloog te Groningen, zich terug. In zijn plaats kwam Halbe Kuipers, die wel gedeputeer de wilde worden. Volgens Tromp Van een verslaggever TIEL De 22-jarige A. van de Griend uit Opheusden is in de nacht van vrijdag op zaterdag op de rijksweg 15 bij Tiel door een personenauto aangereden en over leden. Hij stond op de rijksweg te liften. De automiblist is doorgere den, maar later aangehouden. DELFZIJL De 41-jarige B. Scholten uit Ter Apel is zaterdag na een verkeersongeluk op een nieuwe weg bij de Eemshaven in een ziekenhuis in Delfzijl overle den. Hij was met zijn auto in een sloot gereden. De man heeft na het ongeluk met politiemannen gespro ken en was op het eerste gezicht licht gewond. Bij een operatie in het ziekenhuis overleed hij aan in wendig letsel, aldus de politie. BREDA De 73-jarige A. H. Luijckx uit Breda is gistermiddag overleden aan de verwondingen die hij gister morgen voor zijn huis opliep toen hij op zijn fiets werd aangereden door een vrachtauto. DORDRECHTDe 36-jarige A. de Geus uit Strijen (Z.H.) is gistermid dag om het leven gekomen toen hij met zijn motor op de provinciale weg 43 in Mijnsherenland (Z.H.) te gen een boom reed. Hij was op slag dood. Van een verslaggever ROTTERDAM De Queen Elisa beth 2, het vlaggeschip van de Brit se vloot, krijgt zijn jaarlijkse on derhoudsbeurt dit jaar niet in een Engelse haven, maar in Rotterdam. De eigenaren van het schip, de maatschappij Cunard, gaven als oorzaak voor deze breuk met de traditie op, dat de Engelse werven aan andere contracten vastzitten en daardoor de Queen Elizabeth niet kunnen ontvangen. Doorgaans vindt de revisie op d e werven van Vosper Thornycroft in Southampton plaats, maar daar hebben ze dit jaar geen plaats. Ook Scott Lithgow, die zijn werven aan de rivier de Clyde heeft liggen, kon het schip niet ontvangen. Daarom komt het nu naar Rotter dam, waar het schip van 3 tot 19 december zal worden klaargemaakt voor zijn eerste wereldcruise, aldus Cunard. die niet vermeldde bij wel ke werf in Rotterdam de Elizabeth komt te liggen. had ook de tweede PPR-man, Be rend Kingma zich toen terug moe ten trekken. Het provinciaal be stuur en Kingma zelf vonden van niet. Intern kwamen de verhoudin gen zo scheef te liggen dat het bestuur zich reeds een poosje gele den terugtrok. Gemanipuleer DHELOO In het Gro- Friescheloo is in de nacht op zaterdag in zijn dfodhuisje aan de Kanaaldijk Friescheloo de uit het Duitse afkomstige 56-jarige Paul door verstikking om het le- ekomen. Zijn echtgenote en ihoonzuster die in een ander van de woning sliepen, hem zaterdagmorgen om- half vijf levenloos in de liggen. Henzelf mankeerde Het slachtoffer was 's nachts met gasaanleg, waarbij waar- net gasaanieg, waar dij waai- 3Uijk teveel koolmonoxide in Van een onzer verslaggevers PARIJS/DEN HAAG De strijd om de opvolging van de Nederlandse Starfighter- straaljagers is het afgelopen weekeinde weer in allé hevigheid opgelaaid. Vo rige week meldde het Rotterdamse dagblad NRC/Handelsblad dat het vrijwel zeker is dat het Amerikaanse toestel Cobra de Starfighter zal gaan opvolgen. Het ministerie van defensie in Den Haag heeft deze mededeling ontkend. Zaterdagavond reageerde Marcel Dassault bouwer van de Franse straaljager Mira ge, in een interview met het radiostation RTL (Radio et Télévision Luxembourg) op deze berichten met de op merking er 'wel zo ongeveer zeker van te zijn dat Frank rijk een derde van de ordérs aan straaljagers zal krijgen.' Volgens Dassault is vooral België geporteerd voor de Mi- rage. Noorwegen en Dene marken hebben hun keuze nog niet gemaakt. Zoals be kend zullen Nederland, Bel gië. Noorwegen en Denemar ken proberen één toestel uit te kiezen als opvolger van hun oude straaljagers. Wat betreft de berichten uit "Nederland over de keuze voor de Cobra' van Northrop zei Dassault niet 'verrast te zullen zijn als Nederland een Amerikaans toestel kiest, want het heeft altijd Amerikaanse toestellen ver kozen.' De ontkenning van het mi nisterie van defensie in Den Haag op het bericht van NRC-Handelslbad is in Pa- rijse regeringskringen ook 'niet erg overtuigend' ge- _noemd. Nog niet Marcel Dassault: niet ver rast als Nederlandse order naar VS gaat. Gisteravond verklaarde een woordvoerder van het mi nisterie van defensie tegen over ons opnieuw 'dat de beslissing over de opvolger van de Starfighter nog niet genomen" is.' In september zal de vierlandenstudiegroep een advies uitbrengen. Mocht dit advies niet eens luidend zijn, dan zullen de ministers dan defensie van België, Nederland, Denemar ken en Noorwegen bezoeken aan Zweden, Frankrijk en de Verenigde Staten bren gen. De vier landen staan immers voor de keuze van de Zweedse Saab-Viggen straaljager, de Franse Mira ge F-l en de Amerikaanse toestellen YF-16 van Gene ral Dynamics en YF-17 van Northrop genaamd Cobra. Mocht Nederland voor een Amerikaans toestel kiezen, dan zal ons land een onder zoek van Amerikaanse des kundigen over de vraag wel ke van de twee Amerikaanse toestellen het beste is af wachten. Binnen de Nederlandse luchtmacht geeft men de voorkeur aan Amerikaanse wapensystemen, zoals deze bijvoorbeeld bij de Starfigh ter toegepast zijn. Naar deze voorkeur zegt nog niets over de keuze die Nederland gaat maken. De vier NAVO-landen zullen tezamen 340 nieuwe straal jagers aanschaffen. Neder land neemt daarvan 102 straaljagers voor zijn reke ning. Zowel Frankrijk als de Verenigde Staten zijn enorm gebrand op de order van de vier landen. Zij verwachten dat wanneer deze landen een keuze hebben gemaakt ook andere NAVO-partners tot de aanschaf van óf de Cobra óf de Mirage (deze twee maken de grootste kansen) zullen overgaan. Dat zóu een verkoop van tussen de duizend en twee duizend straaljagers kunnen betekenen, en het hoeft geen betoog dat de nationa le economie van of Frank rijk of de Verenigde Staten enorm gebaat zal zijn bij dergelijke orders. De nieuwe YF-17 'Cobra' van Northrop. Opvolger van de Starfighter? Op de ledenvergadering van zater dag bestond vooral verontwaardi ging over de gehele wijze waarop het gemanipuleer met de gedepu teerden-zetel zich had voltrokken, zonder dat de leden daarin werden gekend. Er werd met een meerder heid van 22 tegen 4 stemmen en elf onthoudingen (inclusief het demis sionaire bestuur) besloten dat over een of twee jaar een stemming zal worden gehouden. Tot zo lang mag Berend Kingma statenlid blijven. Daarna zullen de leden stemmen of hij mag aanblijven dan wel vervan gen zal worden door hetzij Hylke Tromp, hetzij een ander. Het pro vinciaal bestuur vatte dit op als een afkeuring van zijn beleid en bleef er bij zijn zetels ter beschik king te stellen. Onder aanvoering van het hoofdbestuur zal nu ge poogd worden een nieuw bestuur te vinden. Zoals de zaken er nu voor staan zal over een of twee jaar uitgemaakt worden of Berend Kingma alsnog het veld moet rui men ten behoeve van Tromp of een ander. Van een verslaggever DEN HAAG Het is nog niet pre cies bekend waardoor de gasleiding tussen Ommen en Wierden over een lengte van tien meter is open gebarsten. Dat gebeurde gistermor gen. De leiding, die een diameter heeft van 45 cm, sloeg over een afstand van tien meter weg. Een aangrenzend stuk van tien meter scheurde. De Gasunie gelooft niet dat sabotage in het spel is geweest, maar de rijkspolitie heeft het zeke re voor het onzekere genomen, en het terrein korte tijd afgesloten voor een onderzoek. Maar dat on derzoek heeft geen enkele aanwij zing voor sabotage opgeleverd. Om streeks vier uur gistermiddag gaf de politie het terrein trouwens weer vrij en kon met de reparatie wor den begonnen. De verbruikers die via de leiding hun gas betrokken, konden via een omweg worden be diend, zodat nagenoeg geen stagna tie is opgetreden. De oorzaak van het springen van de leiding moet vermoedelijk gezocht worden in be schadigingen. Er zijn namelijk eraafwerkzaamheden voor een pa rallel lopende leiding uitgevoerd. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN-NIJMEGEN Eind hoven krijgt een afspiegelingscolle ge. Het CDA krijgt drie wethouder szetels. De progressieve-combinatie twee en de VVSM één. De namen va de nieuwe wethouders zijn nog niet bekend gemaakt. Nijmegen daarentegen krijgt een programcollege. Na drie maanden ónderhandelen is overeenstemming bereikt over de verdeling van de wethouderszetels: het CDA krijgt drie wethouders en de progressieve combinatie (PvdA, PPR en PSP krijgt er eveneens drie. De progres sieven wilden niet samen met de VVD in het college zitten. Ook in Nijmegen zijn de namen van de nieuwe wethouders bekend ge maakt. De komende week zal er overleg worden gevoerd over de kandidaten en de portefeuille-ver deling. Ook in Utrecht hebben de voor naamste partijen overeenstemming bereikt over de verdeling van de wethouderszetels. Het PvdA zal in Utrecht vier wethouders mogen le veren, het CDA twee en de VVD één. De progressieve partijen had den liever vijf wethouderszetels ge had. Een D'66-raadslid gaf echter de voorkeur aan een 4-3 verhou ding. HILVERSUM Ruim 80 procent van de boeren in Nederland is on tevreden over de steunmaatregelen die de regering heeft voorgesteld en die morgen in de Tweede Kamer zullen worden besproken Dit blijkt uit een enquöte die het NIPO in opdracht van het weekblad De Boerderij heeft uitgevoerd. De re- uit een enquête die het NIPO In terdag voor de NCRV-televisieactu- aliteitenrubriek Hier en Nu bekend gemaakt. Slechts zeven procent van de boe ren is tevreden met de maatregelen van de regering. Uit het onderzoek blijkt ook dat een derde deel van de bij de drie boerenbonden aange sloten boeren geen vertrouwen meer heeft in de top van de bon den. Het wantrouwen is het groot ste bij de leden van de katholieke bond. de KNTB. Van die bond zegt 41 procent van de leden het ver trouwen op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5