og altijd veel te einig nierdonors Residentie-Orkest komt met lichte promenade concerten Straatterroristen aangehouden verdronken Wethouders Leiderdorp DANSLES? Leidse wethouders nemen afscheid Kerkrestauratie kan beginnen k»e arts Eurotransplant Persijn 'Je moet het zo zien, iedere donor helpt vier mensen. Er kunnen twee nieren getrans- ïunrd worden, en er komen weer twee plaatsen vrij voor dialyse, spoeling van de nieren'. De ekeie ook via dit artikel iedereen nog eens wil oproepen zijn nieren ter beschikking te stellen 20 uiterst belangrijke medische verworvenheid, is dr. Guido Perzijn. Hij is sinds enkele r vierbonden aan de Stichting Eurotransplant. 210 Leiden hebben we het ze- 1 Jcum van de activiteiten vaJtransplantatiecentra in Eu- ee,onze computer hebben we vens liggen van ruim 1500 die op de wachtlijst staan transplantatie. Het Neder- et andeel daarvan is ongeveer gt dr. Persijn. die sinds :ie jaar aan Eurotransplant en is, eerst als student-as- en daarna bijna een jaar 'Mijn taak? Je zou kunnen at ik vraag en aanbod van n het gebied van Eurotran- oordineer, en allèrleidkwas- transport regel'. Dat gebied jP^iotranplant omvat Neder ig elgie, Oostenrijk; Zwitser- c W Duitsland. Goede en 5tige contacten zijn er ook i Engeland, Frankrijk en de Havische landen. Een eer ^ionale zaak dus, want met lezropa zijn er al contacten op lsejler terrein, het typeren van oet iete fttieven Sn: 'Ik zal je een recent eld geven van die samenwer- is jaatst belde een chirurg uit Ven op, die moesteen nier "eren bij een potentiële do- bejj had dat nog nooit gedaan. e was het Leidse team, dat er vaak op uittrekt, groten- p vakantie. Dus ik bel een Gent op, die er pro deo gaat, en opereert'. Sinds afete transplantatie in het )re| Akademisch Ziekenhuis in ma vooral sinds de initiatieven Prof. Dr. J. van vooral over de grenzen te iet deze toch nog vrij recen- "ïsche vinding (eerste toepas- 1952), is Eurotransplant een pcoordineerd Europees geheel én. Drs. H. Schippers, eco- is directeur. Dagelijks wer- LRNSPLONT. as Nacht en in ekend bemannen gevorderde luie studenten continu hun j het Akademisch Ziekenhuis, nde continue werkzaamheden gebeuren behoren onder gejiet bijhouden van de compu- 'if tergegevens betreffende de nierpa- tienten. Zes keer per jaar wordt het serum van een patient naar de typeringscentra in Europa gestuurd. Want dat is natuurlijk het pro bleem: niet iedereen kan zomaar elke nier van elke donor ontvan gen, integendeel. Net zoals bij eb bloedtransfusie moeten de weefsel- kenmerken van ontvanger en gever zoveel mogelijk gelijk zijn, en dat is bij niertransplantatie met 43 weefselgroepen en 40.000 mogelijke combinaties niet eenvoudig. Er is een grote hoeveelheid potentiële ontvangers nodig, om te kunnen bekijken wie geschikt is om de nier van de donor niet af te stoten. Soms- in bijzondere gevallen- is zo iemand in Nederland niet te vin den, en gaat de nier naar het buitenland. Twee kanten Laten we de gang van zaken bij een niertransplantatie eens bekij ken. Eigenlijk een zaak met een hele nare en een hele vreugdevolle kant. Want het in Leiden zo beken de seintje, dwz een telex ergens uit Europa 'er is een nier', dat een hele serie handelingen aan de gang zet (student-assistenten worden bij voorbeeld 'opgepiept', en moeten meteen komen, waar ze ook zijn), betekent dat ergens anders in Eu ropa iemand tussen de drie en de vijftig jaar overleden is, meestal aan een verkeersongeval. De meeste nieren die gebruikt worden zijn na-, melijk 'post-mortale donornieren', dus van mensen die kortelings zijn overleden. Als daar toestemming voor is (daar komen we dadelijk nog op terug) wordt de nier dan op betrekkelijk korte termijn- de maximum bewaartijd is zo'n 20 uur - naar Leiden of elders vervoerd. Van de afstand hangt af of dat per auto (belgie) of vliegtuig gaat. De Rijksluchtvaartschool in Eeelde, de Marineluchtvaartdienst en verschil lende maatschappijen verlenen daarbij hun medewerking. 'De nier wordt dan in een klein doosje aan de piloot meegegeven, hij aaan- vaardt dan gewoon de verantwoor delijkheid'. Voor dit alles is beke ken welke ontvangers in aanmer king- komen voor de nier, waarbij ook nog een rol speelt welke urgen tie er is bij de mensen op de wachtlijst. In een van de dertig typeringscentra (er zijn 36 tran splantatiecentra in Europa) is dan al bekeken in'hoeverre de gegevens van de ontvanger kloppen met die van de donor. Die gegevens worden in combinatie uitgetest via gn. 'kruisproeven'. Door de regelmatige verspreiding van informatie door heel Europa an dat betrekkelijk snel gebeuren, voordat de nier de auto, of het vliegtuig ingaat. Per sijn: 'Ik ben zelf wel eens met de Marineluchtvaartdienst naar Parijs geweest om een nier te halen, en ik heb er wel eens een weggebracht naar Oslo. maar daar is het bij gebleven. Het zijn toch echt geen plezieruitstapjes'. De overgeplante nier moet dan als alles goed gaat zich handhaven in de nieuwe 'eige naar'. Leiden heeft een hoog per centage, 60 a 70 procent waarin dat na 2 a 3 jaar lukt. Zo niet. dan moet de patient terug naar de spoeling, en dat is behalve kostbaar (1 jaar dialyse is kostbaarder dan een keer transplantern, beide in de orde van grootte van 50 mille) ook nogal een zware opgave voor de betrokkene. Twee tot drie keer per week 9 uur spoelen is een hele lichamelijke en geestelijk belasting voor de patient. Dienst aan mensheid 'Daarom moeten we het Nederland se volk, en ook trouwens de Neder landse artsen, die nog maar ten dele hiermee vertrouwd zijn. tran splantation-minded maken'. Dat laatste is een favoriete kreet van Guido Persijn, en hij duidt daarmee op het nog steeds grote tekort aan donors, al stijgt de belangstelling wel. 'De behoefte aan transplanta ties in Nederland is drie tot vier honderd per jaar, vorig jaar hadden we er honderdtwintig, dit jaar mis schien tweehonderd, je hoopt na tuurlijk op meer. Er is wel een opgaande lijn. In Leiden hebben we er sinds '66 nu totaal 191. maar die behoefte blijft, en de capciteit van de di alyse is ook niet altijd toereikend'. Kortom: er moet meer getransplan teerd worden, en voor de patient moet meer uitzicht komen op een transplantatie dan de rum een jaar wachten nu. Behalve meer geld meer personeel en meer ruimte en materiaal is vooral meer aanbod nodig Aanbod van donors Men kan de bereidheid daartoe tonen door een zen. 'codicil' te dragen. Daarin staat dat men bereid is zijn nieren af te staan bij een ongeluk of anderzins. Persijn: 'Dat is na tuurlijk wel een naar idee, maar het zal de overgrote meerderheid van de dragers natuurlijk nooit overkomen. Toch bewijs je de mensheid er een dienst mee'. Campagnes in de pers via de Stich ting Ideeële reclame (SIRE) heb ben deze zaak ondersteund. 'Dat is wel aangeslagen. We krijgen veel reacties. Het taboe over dit onder werp wordt minder, vroeger kon je aan zo iets absoluut niet tornen, De kerken werken trouwens ook ont zettend goed mee, alle richtingen'. Persijn pleit er sterk voor om zo'n taak nu in alle rust gewoon te regelen, en het codicil gewoon te dragen. 'Bij het ongeval zelf is alles natuurlijk veel te emotioneel, be grijpelijk. Doe het daarom nu. E}e behoefte aan transplantaties in Ne derland is nu echt nog dubbel zo groot dan wat werkelijk gebeurt.' We maken een eind aan het ge sprek. en er was zoveel te vertellen dat het onderwerp beenmergtran splantaties (van belang bijvoor beeld bij leukemie) tot een volgen de, keer moet wachten. Guido Per sijn tot slot: 'Een raar beroep wel. Soms gebeurt en een maand niks, en dan vliegen de nieren bij wijze van spreken binnen. We zijn nog sterk afhankelijk van het toeval'. In de nacht van vrijdag op zater dag zijn op de Hooglandse Kerk- gracht drie jongens aangehouden nadat ze vernielingen hadden aan gericht aan auto's en markt- kraampjes en bovendien een man hadden mishandeld. Het gaat hier om een 19-jarige straatmaker, een 18-jarige jongeman zonder beroep, een 16-jarige opperman uit Leiden. De 18-jarige jongeman werd later vrijgelaten. De twee anderen zijn op het politiebureau ingesloten. La ter in de nacht zijn door twee 18- jarige traatmakers, een 18-jarige bijrijder en een 19-jarige pottebak- ker op het Stationspleindiefstallen gepleegd en vernielingen aange richt. Ook zij werden ingesloten. De 19-jarige jongeman uit het eerste groepje en de bijrijder plus een straatmaker uit het tweede groepje hadden zich donderdag ook al schuldig gemaakt aan de mishande ling van een jongeman in de Haar lemmerstraat die daarbij zo werd toegetakeld dat hij in het zieken huis moest worden opgenomen. In de nacht van zaterdag op zon dag is uit een verfhandel aan de Lammermarkt een compressor ter waarde van 600,- gestolen nadat de etalageruit was vernield. De da der een 22-jarige jongeman werd in het Fokkestraatje aangehouden en is ingesloten op het politiebu reau. Raadslid Groenendijk ereburger Warmond WARMOND Tijdens de vrijdag- avond gehouden raadsvergadering namen vijf van de elf raadsleden afscheid. Onder hen bevond zich de KVP'er V. C. Groenendijk, die zes tien jaar lang deel van de War- monder raad uitmaakte. Hij be dankte nu in verband met' zijn drukke advokatenpraktijk. Gistera vond werd hij gehuldigd en werd hem meegedeeld dat hij was be noemd tot ereburger. De daarbij behorende oorkonde en zilveren legpenning werden hem door de burgemeester uitgereikt. korb-riiom.-r.-ni t-Sc-roftio fc orl-rriou vrs-H i t-fl n-rc^io kor t-n iou v-'J-H it-fl o -msrlo korb-riniouws-uit-Bo-TOfiio >or t-ni om/r.-ni t-rïo-rcfrïo LEIDEN Aan het steeds vindingrijke brein van de directie van het Residentie Orkest is een nieuw plan ontsproten: men wil de Leidenaars via een reeks van drie 'Promenade-concertep' laten kennismaken met de lichtere klassieke muziek en tegelijkertijd met de grote capaciteiten van het orkest. toonden moed Zaterdagmiddag half vier precies kwam de eerste para de lucht vallen. Het weer werkte gelukkig mee al was de be- vaak erg laag. De Sky Diving Club 'The Flying Dutchman' uit was weer naar Rijnsburg gekomen om nu opnieuw haar geluk Het team was in de feestweek ook al naar Rijnsburg geko- maar kon niet afspringen door de harde wind. erg druk op het terrein. Veel ouders met vooral jonge kinderen kijken naar dit grandioze schouwspel. Het team bestond uit Jan Karei Cromzigt, Koos Verhaar, Andries Bizot, Piet Danens en der Hoeven. De para's sprongen van een hoogte van 3000 voet, dat 1000 meter. Eén parachutist van een hoogte van 4000 voet om uit te voeren. Dit houdt in, dat de para het valscherm na val opentrekt, een poosje aan het scherm hangt, zich ervan ont- na weer een vrije val zijn tweede parachute opentrekt. Een kwes- luttele seconden. Een ander sprong met een 'para-plane' of wel vleugel of matras. Allen kwamen goed op de aangegeven plaats Eén parachutist stak onderweg ook nog wat rookbommetjes af. springen volgde nog de voetbalwedstrijd Rijnsburgse Boys-MSWH. AAN DEN RIJN In de n zaterdag op zondag is de Paul Verkade uit Aarlan- in zijn woonplaats met zijn te water geraakt en ver- Dit gebeurde aan het ter hoogte van de be- De jongen was uit op weg naar huis. Om is hij nog gezien. Om uur zondag werd hij in de gevonden. Over de toes an het ongeluk is nog niets De Christelijke Pers vraagt voor de bezorging van de ochtendbla den Nieuwe Leidse Courant - Trouw EEN BEZGREER IN LEIDEN Leuke bijverdienste voor scho lier. Nadere inlichtingen afd. inspectie, Steenstraat 37, tel. 31441. De prijs is voor deze tijd laag: 14, plaats bespreken inbegrepen, waar bij de abonnees op de vaste serie van het R.S. dan nog een reductie krijgen, zodat zij slechts 7,50 be hoeven te betalen voor de aanvul- linde drie concerten. Wat men biedt is, zeker gezien de grot namen die op het eerste en derde programma prijken, niet ge ring. Roberto Benzi, de Parijse diri gent heeft bij menig concertlief hebber zeker al een goede naam, en zijn echtgenote, Jane Rhodes, zal voor zangliefhebbers beslist ook geen onbekende zijn. Dat men de len uit 'Carmen' en operettes van Offenbach te horen krijgt, zij ter loops vermeld. Moge de dirigent Vilem Tausky hier minder bekend zijn, de Engelsen kennen hem, van hun B..BC.-con certen, des te beter: hij brengt een hier te lande nog niet eerder ge hoorde cellist mee: Leslie Parnas. Van de componisten Tchaikowsky, Johann Strauss, Elgar en Coates worden werken uitgevoerd. Willem van Otterloo dirigeert de concerten en Herman Krebbers treedt op als vioolsolist, alweer met een keur van geliefde, en niet zo zware muziek stukken van Sarasate, Suppé, Liszt en opnieuw Tchaikowsky. Speciaal voor scholieren heeft het R.O. nu ook een serie concerten opgezet. Uit de in totaal 8 te geven concerten heeft men twee series van vier samengesteld, waartussen leerlingen van het voortgezet on- LEIDERDORP Naar het zich laat aanzien, zullen mevrouw Tichler, de heer Drenth en de heer Reugebrink met burgemeester Van der Have op 3 september het nieuwe college van B. en W. van Leiderdorp gaan vor men. Mevrouw Tichler en de heer Drenth zijn al wethouder. Mr. Reu gebrink volgt de heer Meerburg op. Over de verdeling van de porte feuilles wordt nog gepraat. Het is niet zeker dat de heer Reugebrink ook de portefeuille van de heer Meerburg zal overnemen. Het college heeft het voorstel om te besluiten het aantal wethouders in de komende periode op maximaal 4 te stellen tëruggenomen. De heer Reugebrink heeft gisteren een uitnodiging van de Argentijnse regering ontvangen om in oktober te kornen adviseren over de invoe ring van de BxW in dat land. Hij zal op deze uitnodiging ingaan. De heer Reugebrink verwacht drie we ken in Buenos Aires te zullen ver blijven. derwijs uit de 3e klasse en hoger mogen kiezen. Voelt een jongere zich tot een dergelijke serie aange trokken, dat kan hij-zij zich tot de schoolleiding wenden met het ver zoek deze serie te mogen bezoeken. De school kan op deze wijze moge lijke ordeverstoorders uit lagere klassen de toegang ontzeggen, en de ware jeugdige liefhebbers een kans geven. Te vaak hebben, helaas eerste- en tweedeklassers zich van een slechte kant laten zien, dan dat men alle ongeselecteerd kan toelaten. In serie I dirigeren Benzi en1 Tausky, en treedt het duo Jania Dacosta-Theo Olof op met als diri gent Jerzy Semkow dat werken van Mendelsshohn en Brahms brengt en tenslotte dirigeert één van s' werelds grootste dirigenten in deze serie: Roshdestvenky. Hij brengt werken van Nielsen en Strawinsky. In serie S II treedt de befaamde Engelse sopraan Heather Harper op en dirigeert Jan Krenz. Zij vroeren Beethovens 4e symfonie uit en wer ken van Mozart en Banjamin Brit ten. Beide series eindigen met een optreden van het Concertgebouwor kest, in de laatste serie onder lei ding van Edo de Waart en met als violist Isidor Lateiner, die werken van Mendelssohn en Beethoven zullen uitvoeren. Ook de scholieren kunnen van van Ooterloo's en Krebbers' talenten genieten. Tchaikowsy, Smet.ana, Liszt, Rimsky-Korssakow en Sara- sata zullen hen zeker bekoren. Tenslotte treedt voor hen eveneens dirigent Semkow op en de pianist Michel Berof, die wat minder be kende, maar hoogst waardevolle muziek van Nielsen en Bartok zal uitvoeren en enkele niet langdradi ge Wagnerfragmenten. Als een scholier het zich veroorlo ven kan, bezoekt hij waarschijnlijk beide series. Ze kosten per stuk 9. Een inleiding wordt op de avond zelf gegeven drie kwartier voor de aanvang van het concert. Wie wei nig van muziek afweet kan daar zeker zijn voordeel mee doen, te meer daar deze inleiding gratis is. (ADVERTENTIE) Jongelui - Ouderen Gehuwden Evert Castelein Zie adv. rubriek lessen Voor die jongeren, die zich reeds op de 'gewone' serie a raison van 30 hebben geabonneerd, bestaat de ge legenheid dit abonnement voor 15 september te wisselen bij de firma Bender. Niemand behoeft zich dus bekocht' te voelen. Rest ons, enige lacunes in de 'ge wone' serie van abonnementscon certen aan te vullen: op 39 novem ber komt de violist Isidor Lateiner en hij speelt het vioolconcert van Beethoven. Op 14 maart bij het concert o.l.v. Roshdestvensky, krijgt men niet slechts Mozart en Nielsen, maar tevens het Scherzo fantasti- que van Strawinsky te horen, uitge voerd door het Concertgebouw Or kest. Geen Leidenaar behoeft het deze winter zonder muziek te stellen, of hij nu kiest voor een schoolconcert, een abonnementsserie, een prome nadeconcert of een zogenaamd 'Cash-and-carry-concert'. Jubileum J. Jongeleen LEIDEN Op 1 juli was de heer J. Jongeleen 25 jaar in gemeente dienst. De viering van dit jubileum is in verband met de vakanties uitgesteld. De heer Jongeleen trad op 1 juli 1949 als timmerman in dienst. Nu is hij hoofdopzichter bij de afdeling Bestratingen. Ter gege- lenheid van zijn jubileum houdt de heer Jongeleen een receptie op 27 augustus van 16.30 tot 17.30 uur in de kantine (5e etage) van het Stadhuis. LEIDEN Op vrijdag 30 augustus van half 6 tot 7 uur houden de Leidse wethouders in verband met het beëindigen van hun wethouder schap een afscheidsreceptie. Het zijn mevrouw Den Haan-Groen" en de heren Duy verman, Lij ten, Kret en Elsgeest. De wethouders zullen recipiëren op afzonderlijke plaatsen, die in het stadhuis op borden worden aange geven. KOUDEKERK Vrijdag 30 augus tus van 8 uur tot half 10 wordt in de raadszaal van het gemeentehuis een receptie gehouden ten afscheid van wethoudere W. van Vegten, die bijna veertig jaar deel heeft uitge maakt van het gemeentébestuür van Koudekerk. WARMOND De scheidende ge meenteraadsleden kregen vrijdaga vond tijdens de laatste vergadering van de oude raad een tegel met een afbeelding van Warmond. Het wa ren de heren Groenendijk, Huys, Van Moorsel, Bakker en Breedijk. De heer Groenendijk ontving bo vendien de zilveren erepenning. Hij ik ook vele jaren wethouder ge weest en loco-burgemeester. Na de vergadering waser nog een prettig samenzijn in de sportzaal 'De Kli mop'. KATWIJK Maandag 26 augustus om 8 uur beginnen in de zaal aan het Abeelplein de repetities van het chr. mannenkoor Jubilate. Volgen de maand zal het koor in het bui tenland optreden. Binnenkort zal ook een plaatopname worden ge- NOORDWIJKERHOUT B. en W. stellen de raad voor het bedrag per leerling voor het lager onderwijs te brengen op 205,33. NOORD WIJKERHOUT C. Th. Maas en W. A. C. Wijnands hebben gereclameerd bij de gemeenteraad tegen de weigering van een bouw vergunning door B. en W. Maas wil een garage bouwen aan Kerkstraat 109, Wijnands een dakkapel aan het pand Koekoeklaan 16. B. en W. zijn in beide gevallen niet van gedachten veranderd en stellen de raad voor, beide bezwaarschriften ongegrond te verklaren. ALPHEN De Jeugdraad heeft een lijst van kandidaten goedge keurd, die vanaf september de raad zullen vertegenwoordigen. De 12 le den die op deze lijst staan zijn: H. C. J. van Dalsum, W. H. Happel, H. A. Peeters-van der Beek. F. M. Ponsióen, K. Wagenaar, L. F. van Zee-van der Eist, H. Barenbrug, M. J. Coppens, D. C. Peters, J. H. W. R. van der Vlist, F. M. J. Weterings en M. J. van Deuren. Verder besloot de Jeugdraad een voorstel aan B. en W. te doen om jongerencentrum Midas een subsi die voor 1974 te geven uit het experimentenfonds. Eerder hadden B. en W. een subsidieaanvraag van Midas afgekeurd. Ook gaat er een voorstel naar B. en W. om het gehele gebouw waar de jongeren centrum Midas in zetelt, te verhu ren aan hen. Momenteel heeft men alleen de beschikking over één gro te zaal. HTLLEGOM Loco-burgemeester W. F. van Dam zal op 5 september om 4 uur het verbouwde complex van Treslong, bestaande uit café restaurant, bowlingcentrum en slij terij. officieel openen. ZOETERWOUDE De heer A. v. d. Hoeven is afgetreden als voorzit ter van S.J.Z. Hij heeft daartoe moeten besluiten op medisch ad vies. De heer P. Stolk fungeert nu als waarnemend voorzitter in af wachting van. voorziening in de va cature. HAZERSWOUDE Als de raad ak koord gaat zullen de kapsalons voortaan op maandag na 13 uur gesloten zijn. Tot nu toe zijn de kappersbedrijven op dinsdagmiddag gesloten. HAZERSWOUDE Het gemeente bestuur is met het Weeshuis der Hervormden te Schiedam tot over eenstemming gekomen over de aankoop van 21.990 m2 grond en 285 m2 watering voor de realisering van het bestemmingsplan Rhynen- burch-oost. De totale prijs bedraagt 64.757,50. HAZERSWOUDE De plaatselijke afdeling van de EHBO begint op 12 september met een cursus. De her halingscursus begint op 20 septem ber. HAZERSWOUDE Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring gehecht aan het vorig jaar vastgestelde bestem mingsplan 'dorpskern-oost'. Het provinciebestuur is nog niet ak koord gegaan met de besluiten van de raad om grond aan te kopen voor een winkelcentrum in het be stemmingsplan. Daarnaast hebben G S. nog geen beslissing genomen omtrent het besluit bouwgrond te verkopen aan EGBO te Hazerswou- de, dat het winkelcentrum in de dorpskern gaat bouwen. KATWIJK AAN DEN RIJN Op 2 augustus werd de goedkeruing ont vangen van de rijksdienst vodr mo numentenzorg vooor de restauratie van de dorpskerk. Het werk is ge gund aan de firma Jurriëns te utrecht. Het ligt in hde bedoeling om op 2 september met de restau ratie te beginnen, onder supervisie van architekt P. van der Sterre uit Leiderdorp. De financiële akties zullen met kracht worden voortgezet. Tot nu toe kwam in totaal 52.395,60 bin nen. Er zijn nog wat tegels te koop voor de somma van 5. IIILLEGOM Sinds enkele weken kunnen gehandicapte bejaarden van het bejaardencentrum Parkwijk in Ilille- gorn in de tuin achter het centrum aan midgetgolf doen. Er komen zaterdagmiddags gemiddeld 10 gehandicapten, die enthousiast hun spelletje golf'spelen.. De tien baantjes zijn aangepast aan de rolstoelen en wagentjes van de gehandicapten door royale tegelpaden, zodat zij zittend deze sport kunnen beoefenen. De golfstok is aan de bovenzijde voorzien van een kleine gummislurf, waardoor de bal van het baantje afgezogen kan worden door de gehandicapten in hun wagentjes. Om 's winters ook te kunnen spelen zal geprobeerd worden de baantjes ook op te stellen in bloembollenpakmagazijnen. /KWARTET MAANDAG 26 AUGUSTUS 1974 STAD EN REGIO L3 i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3