)litie van mimaribo cordvangst Portugal en PAIGC eens Man bekent moord zeven cent per op verpleegster Nixon-gezinde strijdkrachten in gaten gehouden tsnapte er dood [r kogel Winst Volendam tn deze krant 0ezegd Guinee-Bissau spoedig vrij Waterramp in Bangladesj 1 1 1 Suiker vandaag kilo duurder Haile Selassie nu ook zijn paleizen kwijt Viertal snel gearresteerd na overval T28 Nieuwe Leidlse Courant JJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING It 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenapoet!" MAANDAG 26 AUGUSTUS 1974 55ste jaargang no. 122 v. d. Velde LEIDEN', Zocterwoudsewcg 23, tel. 33741, WASSENAAR, v. Zuylen van NlJeveldtstF. 372, telefoon 1441. Gironr. 269274 t.n.v. BV. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal -16.05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ■esteerd drietal zou meer dan ïiljoen francs geroofd hebben verslaggever ARIBO De kans is groot dat de Surinaamse politie met statie van drie Franse bankrovers een enorme vangst edaan. De drie mannen hadden zo onthutsend veel zich dat de politie te Paramaribo, na uren tellen, die be- moest opgeven. Een functionaris zei: 'Het is zoveel, dat oon mens het niet kan tellen'. Vandaag zal de justitie ge- iiaken van telmachines bij de plaatselijke banken om de lijke buit te berekenen. Deze enorme hoeveelheid geld (de WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse strijdkrachten zijn extra in de gaten gehouden ge durende de laatste dagen van Richard Nixons presidentschap. Minister van defensie James Schlesinger hield er rekening mee, dat bepaalde onderdelen van de trijdkrachten in actie zouden komen als het twijfel achtig werd of Nixon wel*als president zou kunnen aanblij ven. Dit is gisteren in Washington door een woordvoerder van de fensie bevestigd naar aanleiding van berichten in de pers. Minister Schlesinger en de le gerleiding waren vooral bezorgd, dat de strijdkrachten tegen het Congres in actie zouden komen direct nadat het Huis van Afge vaardigden besloten zou hebben dat de Senaat een proces tegen Nixon moest openen. Vooral de luchtmacht was goed in het oog gehouden, omdat deze zeer Nixon-gezind was. De presi dent had grote achting bij de luchtmacht, omdat hij gezien werd als de man. die de vele vliegers, die in Noord-Vietnam gevangen hebben gezeten, hun vrijheid terugbezorgde. In de kritieke periode peilde het mi nisterie van defensie voortdu rend de stemming onder de offi cieren. Men kwam daarbij tot de conclusie, dat de grote meerder heid van de officieren erkende, dat de grondwettelijke procedu re, die tegen Nixon op gang was gebracht, de enige juiste was. htervolging in hoofd geraakt p verslaggever pVEEN De in juni jaar uit het huis van be- in Alkmaar ontsnapte rvaller R. van de H. heeft prgen met een kogel in iterhoofd op volle snel- |hter het stuur van een ;en gezeten. Hij moest it echter opgeven om- |in een coma raakte. La- Ie dag is hij overleden. >CH IAFP1 (08). rovers zelf hebben gezegd dat het zeker om 200 miljoen francs gaat) is overigens nog een levensgroot raadsel. Kleine plaats De buit is namelijk afkomstig van een bank in het kleine plaatsje at. Laurent du Maroni in Frans Guya na, ten oosten van Suriname. In dat 'stadje' wonen nog geen 3000 mensen, en heel Frans Guyana telt maar 34.000 inwoners, reden waar om de justitie in Paramaribo zich afvraagt hoe het mogelijk is dat een zo onbetekenende bankinstel ling zoveel geld in de kluis heeft. Per vliegtuig vier uur gistermorgen fee surveillerende agenten •tauto met twee mannen te Poststraat te Heerenveen :oen zij de wagen probeer- te houden, gaf de bestuur- ;as. De politiemannen zet- .chtervolging in en wisten n bij een viaduct in de van Sneek tot stoppen te Een van de agenten vroeg H. naar-zijn papieren, en gegevens door aan het eau ter verificatie. Daarbij hij met de ontsnapte Van doen had. Op dat moment de H. zijn wagen een eind waarbij een van de agen\^ eind werd meegesleept. De riepenstaan blij ven. niet i, anders wordt er gescho- ar Van de H. negeerde die en gaf vol gas. Beide losten daarop een schot, de kogels verdween door rruit en trof Van de H. in erhoofd. Ondanks dat reed in de richting van Wolve- onderweg raakte hij in ijn passagier zette daarop aan de kant en werd inge- De mannen hadden een 'an 20.000 gulden bij zich, van een inbraak in :en die dezelfde nacht was De rovers waren kennelijk goed voorbereid, en bepaald geen ama teurs, Ze zijn gepakt op het vlieg veld Zanderij bij Paramaribo. Zij hebben de bank vermoedelijk in de nacht van donderdag op vrijdag beroofd. Het geld was verstopt in koffers en schoenendozen. Het drietal was op Zanderij neergestre ken in een gehuurd vliegtuigje. Ze wilden doorvliegen naar het weste lijke buurland Guyana (het vroege re Brits Guyana). Het gehele ge- roofdp bedrag is in het vliegtuigje aangetroffen. De justitie, gistermorgen nog in het ongewisse over de omvang van de roof, sprak in elk geval van een 'enorm bedrag'. ALGIERS, LISSABON (AP, AFP, Reuter, UPI) Portugal en de Afrikaanse partij voor de onafhankelijkheid van Guinee-Bissau en de Kaapverdische eilanden (PAIGC) zullen vandaag in Algiers een verdrag ondertekenen over de onafhankelijkheid van Guinee- Bissau. In Bangladesj, dat zwaar door overstromingen wordt geteisterd en waar de bewoners door honger en ziekten worden bedreigd, is het water nog steeds niet aan het zakken. In het dorp Hossainpoer, op ruim dertig km. van de hoofdstad Dacca vervoeren bewoners hun vee per boot naar hogergelegen gebieden. Dader had twaalf pilsjes op o 1 j Dit heeft het Algerijnse ministerie van buitenlandse zaken gisteren bekendgemaakt. In de mededeling in Algiers werd gezegd dat met het verdrag gehei me onderhandelingen worden afge sloten tussen Portugal en het PAIGC, waarvan vrijdag de derde fase was begonnen. Volgens het Al gerijnse ministerie zal de onderte keningsplechtigheid worden bijge woond door het diplomatieke korps in Algiers, doof* de nationale en internationale pers en leden van de Algerijnse revolutionaire raad en de ministerraad. Over de inhoud van het akkoord is in Algiers niets meegedeeld. Maar het Portugese persagentschap ANI had zaterdag al bericht dat het uit goede bron had vernomen dat Por tugees Guinee, zoals Guinee-Bissau voor de Portugezen heet - op 12 september onafhankelijk zal worden. In Lissabon heeft men gisteren ge weigerd commentaar te leveren op de Algerijnse bekendmaking. Maar de Portugese minister van buiten landse zaken Mario Soares en mi nister van overzeese gebiedsdelen Antonio Almeida Santos hebben reeds donderdag in het dicps'te ge heim Lissabon verlaten en zijn naar Algerije vertrokken, zo is uit de Portugese hoofdstad gemeld. Bewolkt Van het westen uit toenemende bewolking, bier en daar ge volgd door regen. Overwegend matige wind, ruimend naar west. Maximum-temperaturen circa 21 graden. Morgen en overmorgen: droog, zonnig en later weer warmer. Morgen zon op: 05 43 zon onder: 19.39 Maan op: 16.53 maan onder: 00.12 Van een onzer verslaggevers TER AAR/NIEUWVEEN De 33-jarige hooibergbouwer W. van E. uit Ter Aar heeft bekend de Gorkumse wijkverpleegster A. van der Plaat met 16 messteken te hebben vermoord. De dader zegt in paniek te hebben gehandeld. Van E. had de opzet 'iets met de vrouw te doen', zoals officier van justitie, mr. W. Ch. J. M. van de Pooll het uitdrukte. Onder bedrei ging met een slagersmes heeft hij het slachtoffer gedwongen mee te gaan naar de plaats achter de zandhoop aan de Schilperweg, waar de moord werd gepleegd. Daar iet bekend wie van beide het dodelijke schot heeft )e rijksrecherche stelt een k in haar het gebeurde. H. zat een straf van vier voordat hij ontvluchtte. Op aam zal sectie worden ver- ëli's zouden er beter aan m verstand te mobilise- ilaats'van'hun reservis- gyptiscli woordvoerder 1 Wij an het ministerie in defensie. r dan 40 jaar: drie te zwaar Jïhte zwaargewicht dan maar Billy Bond maakt het winnende doelpunt voor Volendam. Van onze sportredactie AMSTERDAM Na een op merkelijk goede start, twee overwinningen, heeft Vitesse gisteren in de eerste divisie zijn eerste nederlaag geleden. In Volendam verloor de ploeg met 2—1 van het al even op vallend sterk gestarte Volen dam Het elftal van Joep Steur heeft zich door drie achtereen volgende overwinningen een uitstekende uitgangspositie verworven voor het behalen van de eerste periodetitel. FC Groningen kwam er opnieuw uiterst matig van af. In Venlo werd met maar liefst 4—0 ver loren van een volledig ontke tend FC VVV, de club van Rob Baan Eddy Merckx werd voor de der- dp keer werelckamploen bij de profs op de weg. In Wenen werd de balans op gemaakt van de in die stad gezwommen ka'mpioenschap- pen. 'Wenen' leverde maar liefst zeventien wereldrecords op. 6 Europese en tien Neder landse Voor nader gedetail- 'eerd sportnieuws: zie de sport pagina's. heeft hij haar gedwongen zich uit te kleden en op de grond te gaan liggen. Toen de vrouw daarna ver zet begon te bieden heeft hij er in het wilde op los gestoken. De politie neemt aan dat de eerste messteek al fataal is geweest, waar door de dood al vrij spoedig moet zijn ingetreden. De verdachte bewoont een woon boot aan de Schilperweg. Bij een buurtonderzoek vest'gde de hooi- berg'oouwer de aandacht op zich, omdat hij ontkende zondagavond rond half acht met zijn bromfiets langs de Schilperweg te hebben ge reden, terwijl andere buurtbewo ners getuigden dat zij hem daar hadden zien rijden. Ook was de man toen al erg nerveus. Direkt na het drama heeft Van E. zijn bebloede kleding en een tasje en horloge van het slachtoffer in een plastic zak in het Aarkanaal gegooid. De politie heeft gedregd maar de zak nog niet gevonden. Medeslachtoffers 'Diep tragisch', noemde een tijdens een persconferentie ontroerde bur gemeester Van de Poel het gebeur de, dat een geweldige schok in Ter Aar teweeg bracht. 'Tragisch omdat de vrouw die haar leven inzette voor psychisch gestoorde patiënten op deze wijze haar levenseinde moest vinden' Er was een gevoel van spanning en onveiligheid onder de bevolking, omdat het publiek aannam dat de schuldige wellicht afkomstig zou zijn uit de inrichting voor geestelijk gestoorden in het nabij geleden Nieuwveen. waar het slachtoffer logeerde. Met veel na druk vroeg de burgemeester begrip voor de medeslachtoffers. Niet al leen voor de zuster en de zwager van zuster Van der Plaat, die in Nieuwveen wonen, maar ook voor de ouders van de dader, die beiden nog in leven zijn en in Ter Aar wonen. Burgemeester Van de Poel heeft hen in zijn functie als hoofd van de politie op de hoogte moeten stellen van de daad van hun 33- jarige zoon. Op de avond van de moord had de hooibïrgbouwer 12 14 pilsjes op. Zijn toestand werd 'een hoopje el lende' genoemd. Gisteren was de politie nog doende de bekentenis op schrift te s'ellen de stukken te verzamelen. In dit verband verzoekt de politie schippers uit te zien naar de plastic zak. die nog niet is ge vonden. Daarna za' de politie on derzoeken of de hooibergbouwer bij andere nog niet opgeloste misdrij- ven betrokken is geweest. I Van een verslaggever DEN HAAG Vandaag is de suiker zeven cent per kg. duurder gewor den. Dit blijkt uit een verklaring die het ministerie van economische zaken, zaterdagavond heeft uitgegeven. Tot dusver aldus de verklaring, werd geen onderscheid gemaakt tussen de prijs in kleine verpakking en die voor de verwerkende indus trie Maar met ingang van vandaag zal de prijs van suiker voor de verwerkende industrie worden vast gesteld in samenhang met de posi tie van suiker op de markt van de EEG Daardopr kan deze suiker een sterkere prijsstijging ondergaan dan die van suiker in ljleine ver pakking, aldus de verklaring. Mozambique In Lourenco Marques is meegedeeld dat binnen enkele dagen een inte rim-regering zal woraen geïnstal leerd, met als taak Mozambique voor te bereiden op zijn onafhan kelijkheid. De mededeling werd gis teren gedaan door dr. Ferro Ribei- ro. de waarnemene gouverneur van de Portugese kolonie. In Mozambique hebben zaterdag vijf politieke groeperingen van Af rikanen zich aaneengesloten tot de 'Nationale coalitiepartij van Mo zambique' tegenover het FRELIMO. het 'Front voor de bevrijding van Mozambique' De nieuwe beweging wordt geleid door pater Uria Si- mango, een voormalige leider van het FRELIMO. De nieuwe partij is ertegen gekant dat Portugal bij de onderhandelingen over de onafhan kelijkheid van Mozambikue alleen zou praten met het FRELIMO. Niet zoetsaniiig. Vandaag gaat de suikerprijs met een fiks aantal centen per kilo omhoog. Het is zo klaar als een (duurder) klontje, dat we het juiste getal elders in onze kolommen vermelden. Geen opgewekt bericht helaas, misschien meldt U ons morgen iets vroljj- kers. Abonneer iemand. Desnoods uw suikeroom. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: Wenst abonnement op: TROUW Q DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE 1.E1DSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Schrijf op de envelop: De Chr. Een postzegel is niet nodig. PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. H. J. van Zuthem. Pletina schaaltje flessenonderzelter) Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Die betalen wij. ADDIS ABEBA (UPI, Reuter) De strijdkrachten van Ethio pië hebben de paleizen van kei zer Haile Selassie genationali seerd. In een speciale radio-boodschap maakte het 'comité van de strijd krachten', dat Ethiopië in feite al enkele maanden regeert, bekend dat het 'jubileumpaleis' in de hoofdstad voortaan aan het Ethio pische volk zal behoren. Het paleis is met het zweet van het volk gebouwd en zal daarom voortaan het bezit van het volk zijn, aldus de verklaring. Het 'jubileum-paleis' werd in 1955 gebouwd ter gelegen heid van het 25ste regeringsjaar van de keizer. Waarnemers beschouwen de natio nalisatie van het paleis in feite als de aankondiging van het einde van de monarchie in Ethiopië, waar Hai le Selassie zo'n veertig jaar heeft geregeerd. De afgelopen maanden is de 82-jarige keizer systematisch van al zijn macht beroofd. Zijn persoonlijke adviseurs zijn bijna al lemaal gearresteerd, en zijn per soonlijke gerechtshof is opgeheven. Wat er nu met Haile Selassie gaat gebeuren is onzeker. De strijd krachten hebben laten weten, dat ook zijn andere woonoorden aan de staat zijn vervallen. Het leger nati onaliseerde gisteren ook een groot bedrijf, dat in bezit was van enkele rijke Ethiopiërs. AMSTERDAM Dankzij zeer snel handelen van de politie zijn zater dagmiddag vier jongens uit Am sterdam, in leeftijd variërend van 16 tot 20 jaar, in de Van Woustraat gearresteerd, nadat zij enkele ogen blikken tevoren een overval hadden gepleegd in een winkeltje. Terwijl twee van hen de winkelier ster onder druk zetten in de win kel, liepen de beide anderen naar haar woning boven de zaak en na men daar uit een tas, die zij In de keuken vonden, een bedrag van on geveer 250 weg. Nauwelijks waren zij vertrokken of de winkelierster belde zes maal twee. Er bleken toevallig drie sur veillance-auto's in de omgeving te patrouilleren. De bemanning van een van de wagens zag de vier jongens lopen op het moment dat de boodschap om naar hen uit te kijken door het hoofdbureau over mobilofoon bekend werd gemaakt. Binnenland Opvolger Starfighter nog open zaak 5 Buitenland Geen aparte vrede met Israël 7 Weer gesprek met Klerides 7 Kerk Toeristenkerk in Gulpen 2 Nieuwe boeken 2 Lezers schrijven 2 Itadtn en tv 4 Strips, feuilleton 4 l'uzzcl 4 Commentaar 5 Weer. oproep toeristen 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1