[egemonie Oost-Duitsland drukkend 'Gouden' blunder redt poloploeg t '4githa °}aagt aemploeg Babashoff verbetert ook record van Ender %/KWARTET MAANDAG 26 AUGUSTUS 1974 SPORT Tll/Kll jambond vraagt tevergeefs st age aan voor bondscoach Bert S itters moejN (ANP) Wenen is voor de Oostduitse zwemploeg een iet jvol tussenstation geweest op de reis naar Amerika. Met een Wvan veertien wereldrecords begint de DDR aan het grote bïl1 Concord tegen de Verenigde Staten, waar de wereldhege- s', op het spel staat. Het oostduitse herenzwammen kwam iets Gei' sterk voor de dag dat bij de vorige Europese kampioen- ben in Bercelona (1970), de Olympische Spelen van Mün- [(1972) en het wereldkampioenschap in Belgrado (1963), ha$le Oostduitse meisjes lieten de wereld versteld staan. in Wenen werd beheerst (cherige, ijsjes etende DDR- i~èifmfen van gemiddeld zestien ïht.j 1 Tanjf (ANP) Zonder veel am- heeft Enith Brigitha zondag ego-trip voltóoid. Met rde plaats op de 200 meter bracht zij haar totaal aan- blïailles op vijf: tweemaal zil- °J driemaal brons. Het was 5t °de gehele oogst van de 10 '"•Iers en 3 zwemmers sterke dorindse afvaardiging bij de lts%e Europese kampioenschap- lbbt|et zoals vorig jaar bij de kampioenschappen in Bel- Hegaf Enith Brigitha body aan die door Jose Damen ver been nog beslag legde, op twee plaatsen. Diezelfde Enith (Hö zaterdag voor enige opwin- met een van reclame sfJpe hadhanddoek op het per- verschijnen voor de start 4x100 meter wisselslag. Een |r waarop Oranje juist bui- prijken viel. De oorzaak? Aggenbach, die de vlinder- jn^joor haar rekening nam, 'et'~gouden kettinkje dat zij de mond en kon toen Jjks ademhalen. Zwembond- derter mr. Jaap van der Krol Zich erg kwaad over de yaarop Enith voor haar eigen oel%n zorgde. Maar wie kan het 0 fwalijk nemen, 's Avonds bij edeebruikelijke persconferentie ■Van der Krol toegeven, dat ook een super-talent ;itha nauwelijks enige bege- kan meegeven. De 19-jarige ".amse werkt overdag en 's avonds een cursus voor tderwijzeres. Voor zwemtrai- meestal alleen een uurtje I de middag beschikbaar. De -jond heeft ooit rugslagzwem- J^iby Buter via een baantje op jrJ)ondsbureau aan voldoende 4fpgsgelegenheid geholpen. schijnt men in het geval Brigitha^ weinig te voe- yppsport bedrijven "in Néder- lijft nog steeds veel meer een "I van desondanks dan van zondag een vermoei- ffjfuk. De eindstrijd van de 200 jp rugslag was een van tevoren ijp zaak. Op de rugslag is Bri ll sinds vorig jaar Belgrado, Hl ze bij de wereldkampioen- en tweede werd achter de aanse Melissa Belote, weinig Veel minder in elk dan de Oostduitse meisjes Richfer en Ulrike Tauber. snoemde reikte met 2.17.35 "••I :en indrukwekkend wereldre- IjL' foor Ulrike Tauber ging een- fp de rode pannekoek omhoog, ii het keerpunt niet hebben |i. t. Haar bebloede enkels be- dat dat echter wel het geval eweest. Enith zwom stroef, moeizaam, maar hield haar I plaats - gemakkelijk vast. Co- Heymans, die een hele week ^moeten wachten om in actie i len, had zich als vierdé voor --J ile geplaatst. Ze kwam er als uit. Het is een verschijnsel 'A ee bondscoach Bert Sitters Sieren leven zonder dat hij de ervan heeft ontraadseld. "jfde overkwam 1500-meter Henk Elzerman en 800 zwemster Ada Pors. Beiden als zevende de finale in en :n er als achtste uit. Alleen la Aggenbach kon de vierde van de series in de eindstrijd uden. Met 2.20.62 zwom ze en nieuw nationaal record, 'amen sloot de Europese titel- op een uiterst merkwaardige af. De 800 meter vrije slag zwom ze werkelijk uitste- De eerste en tweede helft aar race gingen in precies Je tijd. Als zij haar eindsprint lerder had ingezet, zou ze waarschijnlijk de terugval- Oostduitse Gudrun Wegner ijn voorbijgegaan. Nu was er ieuw nationaal record: 9.00.99. eerder in de week bleek ze ispanningen de volgende dag te moeten bekopen. Moei- zwemmend bleef ze ver ver- 'd van de finale 200 meter rslag. Op deze afstand had het prille meisje uit Den nota bene een' derde plaats lacht. Het heeft er alle schijn !at er met de talenten van 'amen wat al te luchthartig is j prongen. Het Brabantse ^lg itertje heeft zich de afgelopen soms twee of driemaal gewaagd aan de zwaarste 'ljiers, die de dames-zwemsport de 400 meter wisselslag, de leter vlinderslag en de 800 vrije slag. Kennelijk heeft ,n#n uitputtend effect gehad op /ei!uithoudingsvermogen. Wegens trainerswisseling konden de omen niet eerder worden on- gbd. De KNZB zweert bij de 1 ainers. die bij de huidige con- le alle verantwoordelijkheid In Wenen echter zijn ook ie; delen van dit systeem aan het j getreden: De wisselvalligheid t ose Damen, de overtraindheid ia tonald Woutering en het te- inflen van Annelies Maas. Bo- :n waren er in technisch op- tekortkomingen een zwakke en keertechniek en het niet :en van de slag. jaar met een lengte van 1.79 meter en een gewicht van 69 kilo. Vol slanke, aantrekkelijke sportmeisjes, aan wie alles net iets imponerender was dan bij de concurrentie. Vooral de schoudergordel en de kuitspie ren. Het echte bonkige type schijnt bij Oost Duitsland na het betrekke lijke falen van Andrea Eife en Gu drun Wegner zijn tijd te hebben gehad. Kornelia Ender, Karla Lin ke, Ulrike Richter en Ulrike Tauber voorzagen de zwemsport van nieu we maatstaven. Wereldkampioene Ender réikte als eerste op de 100 meter vrije slag tot een tijd binnen de 57 seconden (56.96), newcomer Karla Linke passeerde de grens van de 2 minuut 35 seconden op de 200 meter schoolslag (2.34.99). Wereld kampioene Ulrike Richter haalde in drie pogingen (het laatst in de estafette) het wereldrecord op de 100 meter rugslag anderhalve se conde omlaag en de weinig beken de Ulx-ike Tauber zorgde met 2.18.97 en 4.52.42 voor een geheel ander waarderingsscala op de wisselslag. HOGER TEMPO In het Australische Sydney heeft Forbes Carlile, die in de jaren 1962-64 de Nederlandse zwemsport nieuwe impulsen gaf, zijn studie over de Olympische Spelen afgeslo ten. Sneller zwemmen vereist een hoger slag-tempo. Vooral op de vrije slag.dames', was de conclusie, die door het optreden van de Oost duitse meisjes geheel is ondergra ven. Afgezien van de perfecte en voor ieder afzonderlijk ontwikkelde startmethode. imponeerden de DDR-meisjes het meest door pure kracht. Hun benenwerk vereist spieren als kabeltouwen. Die zijn waarschijnlijk tot stand gekomen door zorgvuldig gedoseerde kracht trainingen. Wellicht door training met loden gewichten aan de voe ten, hetzij door gewichtentraining op de kant. Veel is erover niet bekend. De DDR heeft in Wenen wel het één en ander losgelaten over de wijze waarop de selectie van jong talent in zijn werk gaat. Hoe de jongens en meisjes verder worden begeleid, dat zij een aange past studie-programma volgen en onder voortdurende medische con trole staan. Maar hoe zij erin sla gen iedereen op het juiste moment .in topvorm te krijgen, is nog steeds 'een raadsel. 'Kom naar Oost Duits land en vergewis jullie dat er bij Ens niets gebeurt wat niet door de éugei kan', heeft ploegleider Gert Barthelmes in Wenen uitgeroepen. De KNZB heeft erop gereageerd door een stage van veertien dagen aan te vragen voor bondscoach Bert Sitters. Tevergeefs naar het thans lijkt. KRUIMELS Het Oostduitse dames zwemmen heeft met uitzondering van de 200 meter vrije slag (Enith Brigitha werd daarop tweede), de 800 meter vrije slag (tweede plaats voor de afscheid nemende Novella Calliga- ris) en de 100 meter schoolslag (Christel Justen eerste, Agnes Kac- zander derde) op alle fronten ge heerst. Zweden. West Duitsland, Nederland en het enigszins verras send naar voren gekomen Italië pikten de kruimels mee. Vier van de Oostduise 'goudvissen' in het Weense zwembad. Ulrike Richter, Cornelia Ender, Renate Vogel en op de rug gezien Rose- marie Kother na de gewonnen 4 x 100 meter wisselslag. Bij de heren was de situatie anders. Oud-gediende Roland Matthes, de van vele jeugdontmoetingen over bekende Roger Pyttel en de bijna twee meter lange wisselslagzwem mers werden bij hun vele races eigenlijk alleen naar behoren bijge staan door de 15-jarige Frank Pfütze. Deze knaap, die bij de jeugdinterlandenwedstrijd veel ter rein prijs placht te geven op Henk Elzerman en Ronald Woutering, ze gevierde op de 1500 meter vrije slag in de nieuwe Europese recordtijd van 15.54.57. De naar Australië uit geweken Schot James Carter bleef slechts weinig bij hem achter. REVANCHE De in Miami trainende Brit David Wilie en de Hongaar Andras Hargi- tay waren de grote figuren van deze kampioenschappen. Wilkie nam zaterdag revanche voor een ongelukje hem een jaar geleden in Belgrado overkomen. Toen zwom hij in de finale van de 200 meter wisselslag zo driftig op het keer punt af, dat hij zijn hoofd stootte en zijn kansen verprutste. Nu ves tigde hij nadat hij eerder deze week de 200 meter schoolslag had gewonnen tot vreugde van al wat Brits was, een nieuw wereldre cord: 2.06.32. Andras Hargitay, die bestand schijnt te zijn tegen een training van 20 a 24kilometer per dag en daarmee de regelrechte op volger is van kilometervreters als Hans Fassnacht en Gunnar Lars- son. vestigde met 4.28.89 een nieuw wereldrecord op de 400 meter wis selslag. Eén van de raadsels van Wenen was het betrekkelijk falen van de Russische zwemploeg. Oudgedien den als Pankin ezi Samsonov zorg den voor medailles. Maar de hele jonge ploeg, die vorig jaar bij de Europese jeugdkampioenschappen in Leeds naar voren kwam, knapte af. Toch kan men niet zeggen dat de Sowjet Unie het topzwemmen verwaarloost. De 440 zweminstitu- ten beschikken er over 5500 trai ners. Tienmaal zoveel als Oost- Duitsland, Maar het resultaat is in verhouding nihil. Russische waar nemers denken dat in hun land de krachttraining. waaraan Oost Duitsland zoveel succes dankt, te rigoreus is doorgevoerd met overbe lasting van de spieren tot gevolg. De zwemsport heeft een memorabe le week achter de rug. Met vierent wintig wereldrecords: zeventien in Wenen, zeven in de Verenigde Sta ten werden de wereldkampioen schappen van vorig jaar in Belgra do (16) ruim overtroffen. Zelfs de Olympische Spelen van 1972 in München kwamen niet boven de 23. De marge waarmee de toptijden naar beneden gingen, is groter dan twee jaar geleden. Een sensationele ontwikkeling waarvan het einde vooralsnog niet in zicht. is. GEEN VISIE Nederland kwam met tweemaal zil ver (voor Enith Brigitha op de 200 meter rugslag en de 4x100 meter vrije slag estafette) en driemaal brons (voor Brigitha op 100 meter vrije, 100 meter rug en 200 meter rug) niet slecht naar voren. Uit 33 starts resulteerden 19 finaleplaat sen. Waar de Nederlandse zwem- bond echter mank aan gaat. is een visie op de toekomst. Volgens bondscoach 'Sitters is het einddoel Oost Duitsland in te halen. Maar methoden om die concurrentiestrijd aan te kunnen, worden niet ont wikkeld. Het is zelfs vrijwel onmo gelijk om een meerjarenplan op te stellen, aangezien het ministerie, NOC en NSF waar de KNZB wat betreft de financiën volkomen af hankelijk van is, met jaarlijkse be grotingen werken. Evenmin is het denkbaar dat in Nederland ooit op lengte en lichaamsgewicht zal wor den geselecteerd, of dat de top- zwemsters en topzwemmers teza men worden gebracht op een apart instituut met een aangepast lespro gramma. Desondanks wil de KNZB topsport blijven beoefenen. Op basis van vrijwilligheid en met behulp van de clubtrainers, die in ternationaal gezien geen slecht fi guur slaan. 'Als we in Nederland maar eens van drie tot vijf alle zwembaden ter beschikking zouden krijgen, dan kunnen we wat doen', aldus bondscoach Sitters Ontgoocheld kijkt Yolanda Aggenbach naar het scorebord na haar race op de 200 meter vlinderslag. Het brons ontglipte haar. CONCORD (AFP-ANP) Na drie dagen Amerikaanse zwemkampi- oenschappen in Concord (Califor- nië) staat het wel vast dat Oost- Duitsland in de landenwedstrljd volgende week een nederlaag tege moet gaat. Bij de heren heeft de Amerikaanse ploeg zonder meer de overhand, maar ook de tijdens de Europese titelstrijd in Wenen on navolgbaar succesvolle Oostduitse dames zullen nog een harde dobber krijgen. Zaterdag verbeterde Shirley Babas hoff (die eerder al het wereldrecord 400 meter vrije slag greep) bijvoor beeld ook het pas enkele dagen oude record op de halve afstand van Kornelia Ender en bracht het van 2.03.22 op 2.02.94. Ook de als tweede aankomende Kim Peyton overtrof de toptijd van Ender met 2.02.99 nog. Zijn bij de Oostduitse dames de 'toppers' over het alge meen nog wel iets beter (school slag, vlinderslag en rugslag) de prestatiebreedte in de Verenigde Staten is dit jaar opzienbarender dan ooit. Bij de heren vielen dit weekeinde twee wereldrecords. Tim Shaw greep na zijn dubbele explosie op de 400 meter vrije slag ook het record op de 'dubbele sprint' met 1.51.66. Meer dan een volle seconde sneller da Mark Spitz in den Olympische finale van München. Zondag verbe terde John Hencken, de 20-jarige Olympische en wereldkampioen (dit laatste op de 100 meter) het wereldrecord op de 200 meter schoolslag van de Schot David Wil kie en, bracht het van 2.19.28 op 2.18.93. Mike Brunner noteerde een beste tijd op de 200 meter vlinder slag: 2.01.69. Dames: 200 meter vlinderslag: 1. Valerie Lee 2.16.52; 2. Deena Deardruff 2.17.50: 3. Buddie Walsh 2.18.37; 4. Lynn Colella 2.18.41; 5. Camllle Wright 2.18.75. 100 meter rugslag: 1. Margie Moffltt 1.04.68: 2. Wendy Cook (Can) 1.05.23 (serie 104.91), 3. Linda Stlrapson 1.05.76; 4. Deena Deardurff 1.00.57; 5. Nancy Klrk- patrick 1.07.20. 200 meter schooLslag: l. Marcla Morey 2.39.90; 2. Laura Slerlng 2.41.43, 3. Anna Jean Burge 2.42.71, 4. Kathy Treible 2.44.25; 5. Mary Mlrch 2.44.25. 200 meter vrije slag: 1. öhlrley Babashoff 2.02.94 (wereldrecord) 2. kim Peyton 2.02.99, 3. Kathy Heddy 2.04.61 4. Heather Greenwood 2.04.97, 5. Ellen Wal lace 2.05.47, 6. Valerie Lee 2.05.74; 7. Jenny Turrall (Aus) 2.05.82; In de verlle- zersflnale maakte winnares Ann Marshall de tljd van 2.05.30. 400 meter wisselslag: 1 Jenny Pranks 5.00.51 (Am. rec). 2. Dubble Walsh 5.01.33, 3. Leslie Cliff (Can) 5.03.44; 4. Jenny Bartz 5,03.69; 5. Julie Teeters 5.04.62. 6. Shirley Babashofr 5.04.64; 7. Kim Shettle 5.06.Ó7; 8. Lynn Colella 5.06.82; Iferen: 200 meier vrije slag: 1. Tim Shaw 1.51.66 (wereldrecord). 2. Bruce Furnlss 1.53.10; 3. .Jim Montgo mery 1.53.60. 4. Paul Buff 1.53.89. 5. Mark Greenwood 1.54.16; 6. Robin Backlraus 1.55.24; In de verllezersflnale maakten Tom Schlckcox en Kurt Krumpholz tij den van 1.54.62 en 1.54.83. 400 meter wisselslag: 1. Steve Furnlss 4.30.56 (am. rec) 2. Rod Strachan--"4.31.13; 3. Rick Colella 4.32.19; 4. Dave Hannula 4.33.45; 5. Bruce Furnlss 4.34.88, 6. Scott Brdlvn 4.34.95. 200 meter vlinderslag: 1. Mike Brunner 2.01.69; 2. Steve Gregg 2.02.09; 3. Steve Tallman 2.02.95 4. Hess Yntema 2.02.97; 5. Jorge Delgado (Spa) 2.03.52; 6. Greg Jagenburg 2.04.05 (Serie 2.02.75) 200 meter schoolslag: 1. John Hencken 2.18.93 (wereldrecord). 2. Rick Colella 2.22.73: 3. Charlie Keating 2.23.96: Mark Chatfield 2.24.48. 100 meter rugs- lag: 1. John Naber 58.12; 2. John Murphy 58.79; 3. Stephen Plckell (Can) 59.08; 4. Bob Jackson 59.13; 5. Bruce Hardcastle 59.47; 6. Rumulo Arantes (Braz) 59.63. I' A A RDESPORT Tijdens de grootste International klassieke draverij voor vierjarigen. Het Criterium Continentale, is Glel van der Togt met Lldo Buiten zorg op de baan van Vlncennes achtste geworden in de kllometertljd van 1.18-6 (een nieuw persoonlijk record) Eerste werd het Franse paard Espolr de See in de kllometertljd van 1.17.9. AUTOSPORT De Westduitse autocou reur Hans Joachim Stuck heeft op het circuit van Enna (Sicilië) de achtste wed strijd voor het Europese kampioenschap formule II gewonnen. Blinde omhaal goed voor 1-3 o verwinning op Roemenië en vierde plaats WENEN (ANP) Een 'gouden' blunder van Nico Landeweerd heeft het jonge Nederlandse waterpoloteam in Wenen behoed voor het spelen van degradatiewedstrijden. De jonge Robben-speler heeft nog al eens last van speelse bevliegin gen, die in het mëchanische, on persoonlijke waterpolo anno 1974 niet worden geduld. Hij zat dan oök de eerste wedstrijden van het Europees kampioenschap voorna melijk aan de kant. Daarna sprak coach Trumboc hem bestraffend toe en gunde hem een 'laatste' kans. die de lichtgewicht van Oran je goed benutte. Sinds hij werd ingezet, speelde Nederland gelijk tegen Rusland en Spanje en werd gewonnen van West-Duitsland. Za terdag, bij de stand 3-3 in de vier de periode van de ontmoeting, te gen Roemenië kon Landeweerd zich echter niet langer beheersen. Toen de 45-seconden-klok nog zestien seconden moest wegtikken en Wim Hermsen buiten de lijnen lag te wachten tot hij het numerieke evenwicht mocht herstellen, gooide de Robbenspeler even over de mid denlijn gekomen met een blinde omhaal in de richting van het doel. De verraste Roemeense doelman reageerde pas, toen de bal al in de uiterste hoek lag. Een blunder was met goud beloond. Want had de Roemeense doelman het schot ge houden. dan zou waarschijnlijk met één man meer een treffer aan de andere kant zijn gevallen. MEEVALLER Het was de eerste meevaller voor Nederland in dit toernooi en die kwam precies op het juiste mo ment. Want afgezien van Hongarij- e. waarvan in de laatste wedstrijd met 5-7 werd verloren, was Roeme nië de kwaaiste tegenstander, waarmee Oranie in dit toernooi te maken kreeg. Bij al hun technische kwaliteiten hadden de Roemenen echter één gebrek: hun onver bloemde hardheid. Scheidsrechter Angela stuurde de ene Roemeen na de ander uit het water. Dankzij dat ingrijpen konden Landeweerd. Stroboer en Hermsen tot driemaal toe een achterstand ongedaan ma ken. In het begin van het vierde kwart was Nederland rijp voor de neder laag. Hermsen werd eruit gestuurd. Maar doelman Kroon hield het moeilijke schot dat Rusi afvuurde. De bal kwam bij Landeweerd, die omhaalde. 'Ik dacht- dat de vijfen veertig seconden om waren en ik moest schieten', vertelde hij later. Dat doelpunt verraste de Roemenen zo. dat zij niet meer aan een eind- offensief toekwamen. GEEN KANS In de laatste wedstrijd tegen Hon garije. dat de avond tevoren het behoud van de Europese titel uit bundig had gevierd, had Nederland geen kans. De ontmoeting werd ge speeld in de splinternieuwe Stadt- hall, waar de twee meter lange dr. Szivos aan de ene kant kon staan. Mart Bras, Nederlands enige sterke man, probeerde hem met handen en voeten van scoren af te houden. Het lukte slechts zelden. Szivos scoorde zelf of voorzag zijn medespelers van gouden passes. Pas toen Nederland in het begin van de vierde periode van de persoonlijke dekking overschakelde op zone-ver dediging ging het beter. De Hon gaarse aanvalsmachine stokte en met snelle uitvallen brachten Lan deweerd. Bras en Van Zeeland de marge terug tot twee doelpunten: 5-7. Met zes punten uit zeven wedstrij den is Nederland op de vierde De 'gouden' blunder van Nico Landeweerd (uiterst rechts) in beeld. De bal verdwijnt langs de niet reagerende Roemeense doelman in het net. plaats geëindigd achter het supe- en Joegoslavië. met een kwalitatief sterker team rieure Hongarije. De Sowjet-Unie Vier jaar geleden reikte Nederland niet verder dan een vijfde plaats. De door weinigen voorziene presta tie in Wenen is behaald met een klein reservoir aan krachten: doel man Evert Kroon, hoofdaanvaller Wim Hermsen (die onmiddellijk wegens beroepswerkzaamheden naar Londen afreisde), Nico Lande weerd, Mart Bras en Gljs Stroboer. Van de laatste twee had de eerste te kampen met een gebrek aan zwemsnelheld, de tweede met een gebrek aan schietkracht. Van de wisselspelers voldeed Hans van Zeeland om zijn defensieve capaci teiten en Hans Smits door zijn zwemsnelheid. Wim de Zwarte, Ge rard Keetelaar en Wim Keman ble ken op dit niveau nauwelijks inzet baar. 'De grote winst is voor ons het behoud van het internationale contact', aldus coach Trumblc, die in principe overeenstemming heeft bereikt met de KNZB over de ver lenging van zijn contract. 'Dat zal zeker stimulerend werken. Dat is nodig ook, want de basis van het Nederlands zevental moet worden vergroot'. In waterpolo-kringen hoopt men met name dat de te vroeg gestopte internationals als Tony Buunk en Jan Evert Veer door dit resultaat op hun besluit terugkomen. 'De toekomst van het Nederlandse wa terpolo ziet er goed uit', aldus Trumbic. 'De meeste ploegen hier in Wenen hadden een gemiddeld hoge leeftijd. Zij zullen moeten verjongen. Wij hebben een jong team. waarmee we voorlopig voor uit kunnen'. EINDSTAND Hongarije Sovjet Unie Joegoslavië Nederland Italië Roemenië Spanje W.-Duitsland 7 6 1 0 13 50-27 7 4 2 1 10 45-36 7 4 2 1 10 45-38 7 2 2 3 6 33-35 7 2 2 3 6 25-32 7 1 2 4 4 28-34 7 1 2 4 4 27-37 7 1 1 5 3 22-36

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11