Poolse triomf geen toeval COMBINE MERCKX WEERSTAAT Elfde medaille van Keetie van Oosten Dag vol tegen slagen Gerwe Acht van de tien Nederlanders verlaten boeiende koers vroegtijdig verslaat clubgenoot Supporter steekt collega dood Slechts Cees van Dongen en Aacl van de Hoek halen eindstreep MONTREAL (ANP) Twee jaar achter eïkaar hebben de Poolse rijders goud en zilver ver overd in de individuele wegwed strijd. Ryszard Szurkowski en Stanislaw Szozda vorig jaar in Barcelona, Janusz Wowalski en opnieuw Ryszard Szurkowski zaterdag in Montreal. Dat is geen toeval. Het is een gevolg van de Poolse werkmethode in het amateurwiel- rennen. een werkwijze die simpel weg niet uitvoerbaar is in landen waar de staat minder ingrijpt in het sportgebeuren. Cees van Dongen, met Aad van den Hoek de enige Nederlander die aankwam in de met pech volgela den wedstrijd voor de ploeg van Middelink. sprak over de verschil len tussen Polen en Nederland, het onderscheid tussen staatsbelang en de interessen van de sponsor. Aad van de Hoek zei: die Polen rijden voor hun land. zijn ouder, veel meer ervaren. Zij doen het zo veel professioneler dan wij. Bij ons tel len de eigen belangen zwaar. Bij hen niet.' Wojciech Walkiewicz mocht na ar- loop dan al enigszins verrast zijn door de overwinning van Janusz Kowalski, hij was helemaal niet verbaasd dat het weer zijn Polen waren die de wedstrijd op het be langrijkste moment beheersten, want na Kowalski en Szurkowski werd Szozda vierde. Kaczmarek elf de en Matusiak negentiende. PLANNING Walkiewicz. al twaalf jaar werk zaam bij de Poolse bond. de laatste twee jaar in de belangrijkste func tie. stelde dat Kowalski dit seizoen weinig bijzonders had gedaan. De 22-jarige renner uit Poznan. op dit moment in militaire dienst, werd vijfde in het Poolse kampioenschap, zijn meest opvallende verrichting. Het succes van Kowalski noemde hij het resultaat van een langjarige planning. 'Wij zijn zeker al acht jaar bezig het wielrennen weten schappelijk te begeleiden. Aan het eind van het seizoen maken wij Twee juichende amateurs. Links Janusz Kowalski, de echte wereldkampioen, rechts de Zwitser Mi chel Kuhn, slechts goed voor het brons. een uitgebreide analyse van wat er is gebeurd en in december begin nen wij al intensief met de voorbe reiding op het nieuwe seizoen. Dit jaar. doordat de Ronde van Algerije was uitgevallen, meenden wij dat ParijsNice, een wedstrijd met de profs, voor de ploeg een uitsteken de voorbereiding zou kunnen zijn. Dat is uitgekomen. Wij zijn er heen gegaan om te leren en de koers heeft volledig aan zijn doel beant woord. De zestien rijders, die door mij zijn geselecteerd, moeten in de clubs werken volgens de opdrach ten die ik heb gegeven. De club trainers houden zich eraan en dat is de enige manier waarop kan worden gewerkt. De voorbereiding op de grote wedstrijden is goed geweest, dat wij beneden de ver wachtingen zijn gebleven in de ploegentijdrit kwam doordat wij te weinig gelegenheid hebben gehad te acclimatiseren. Wij wilden op 16 augustus in Montreal zijn, wij kwa men er pas op de 18e omdat het niet mogelijk was vliegkaarten te krijgen op de dag dat wij wilden. Voor wij naar Barcelona gingen hebben wij in de Ronde van Toledo de gelegenheid gehad aan de hitte te wennen, hier was die mogelijk heid onvoldoende. De ploeg heeft duidelijk last gehad van de voch tigheid in de lucht.' TEGENSTELLING De tegenstellingen tussen de werk- mogelijkheden voor Walkiewicz en Joop Middelink zijn precies even groot als het verschil tussen de resultaten van de Poolse en de Nederlandse ploeg. En dat nu was wel een rechtstreeks gevolg van toevalligheden. In de eerste ronde al kreeg Ad Dekkers een lekke voorband. Nauwelijks enkele kilom- ters na de eerste doorkomst smak ten Frits Schür en Jan Raas tegen de grond. Binnen vijftien kilometer was de helft van de Nederlandse ploeg al uit de strijd en de natio nale kampioen was een van de afvallers. In het eerste uur nog verdween ook Theo Smit. die door de Nederlandse selectionneurs een parkoers was opgezonden dat ver boven zijn macht lag. Joop Midde link was zaterdagmiddag een trieste wegcoach. 'Zoveel tegenslag in een wedstrijd heb Ik nog nooit meege maakt. Voor de wedstrijd echt is begonnen, ben je al tweederde van de ploeg kwijt. Ik wil best toegeven dat wij ons met Smit hebben ver gist. Het parkoers is enigszins ver anderd nadat wij hier zijn geweest in liet voorjaar en dat heeft het traject veel zwaarder gemaakt. Maar aan de andere gevallen .is gewoon niets te doen. Als je in de- eerste ronde een lekke band krijgt, ben je verloren. Dan zijn de mate riaalwagens nog te ver weg en ie komt meteen tussen de allerzwak sten te zitten Raas en Schür reden voor in het veld toen zij vielen.' PELOTON Van Dongen en Van den Hoek al leen bleven over. Zij hebben nim mer een rol van betekenis gespeeld. Van begin tot eind hebben zij mee- gedraafd met het peloton. Vaak voorin Van den Hoek wat meer dan Van Dongen soms achterin. Zeker in de slotfase toen de strijd onder druk van het totale Poolse offensief een beslissende wending nam. Kowalski. met Tsjaplitsjin (zesde) en Weibel (vijfde) van de eerste ontsnapping in de slag* vero verde de titel die op dit parkoers alleen aan een sterke renner kon toevallen. In de Poolse ploeg zaten die beste renners. 1. Janusz Kowalski (Pol) 175 km in 4 uur 43 minuten en 10 seconden. 2 Rys zard Szurkowski (Pol). 3. Michel Kuhn (Zwi). 4. Stanislav Szozda (Pol). 5. Peter Weibel (WDld). 6. Valeri Tsjnpli- gln (Sow)), 7. Henning Jorgensen (Den). 8. Aleksander Goesslatnikov (Sowj). 9. Sven Ake Nllsson (Zwe). 10. Vittorlo Algerl (It). 11 Josef Kaczmarek (Pol) allen zt.. 12. Rudolf Mltteregger (Oo6t> op 20 sec.. 13. Klaus-Peter Thaler (WDld) op 23 sec.. 14. Patrick Perret (Fra) op 26 sec 15. Andre Delcroix (Belg) op 31 sec.. 34. Cees van Dongen (Ned) op 1.44. 36 Aad van den Hoek (Ned) z.t. mwm Achter de juichende Francaise Genevieve Ganibillon sprint Kj van Oosten-Hage naar de derde plaats. Links de als tweedo: digende Russische Biala Tsaune. MONTREAL (ANP) Keetie van Oosten-Hage heeft zaterdi Montreal weer haar gebruikelijke gang naar het erepodium maakt. Achter de kleine volgebouwde Franse verpleegster vieve Gambillon en sportinstructrice Biala Tzaoene uit Rtf de Sowj et Unie beklom de lerares uit Goes voor de elfde ka. haar wielerloopbaan het erepodium. Keetie van Oosten, onmiskenbaar een van de jonge vrouwen die het dameswielrennen haar gezicht heeft gegeven, was een van de vijf rijd sters die de süjtageslag op het MONTREAL (ANP) Frits Schür. al niet gelukkig in en na de ploegentijdrit van woensdag, was zaterdag de meest getekende van de Nederlandse ongeluksrij ders. In de tweede ronde kwam hij ten val. gleed op de rechter kant van zijn gezicht even door op de straat, werd per ambulance naar het ziekenhuis afgevoerd tn pas in de voorlaatste ronde keerde hij beplakt en bepleisterd, gewond en gekramd terug. Zondag zat Frits Schür weer naar de prof wedstrijd te kijken. Letterlijk en figuurlijk niet in staat te lachen. Hij had nog geluk gehad. In het ziekenhuis bleek zaterdagmiddag al dat hij geen hersenschudding had opgelopen, zoals aanvankelijk werd gevreesd. De dokter die hem behandelde zei onmiddellijk: 'Wanneer hij niet met een val helm had gereden (veel renners droegen er geen), zou het ongeluk voor hem veel ernstiger zijn ge weest'. Jan Raas was minder getekend, maar zeker zo ontgoocheld als Frits Schür De kleine Zeeuw snel opgelapt door de medische staf. vertelde: 'In een klap is mijn hele seizoen verwoest. Verschrikkelijk. Ik had alle mogelijke voorzorgen genomen. Weken lang heb ik mij voorbereid op dit kampioenschap. In minder dan een seconde is alles over. Hoe het gekomen is? In de eerste ronde reed ik door een putje. Toen dacht ik volgende keer moet ik er omheen. Ik nam een beetje afstand, maar de man die naast mij reed. ging er mid den door. Hij zwenkte een beetje mijn kant op, onze sturen haak ten in en daar lagen wij. Ik dacht, ik krijg 180 man over mij heen. Ik ga dood. Zo erg was het niet gelukkig'. 'Op zo'n moment ben je je moraal helemaal kwijt. Zij brengen je naar de ambulance, je kunt niet verder gaan. Want wat is gebeurd, jij gaat over de kop. krijgt man nen over je heen. Je bril is geval len. mijn horloge was weg zon der zou ik trouwens ook wel weer vertrokken zijn een schoen is zoek en Je hebt drie fietsen bo venop je. Dan denk je niet me teen aan verder fietsen. Het is een klap. Je denkt aan het prof- contract dat te misschien volgend seizoen zou hebben. Ik zou na dit kampioenschap met een Franse ploeg praten, dat kan Ik nu na tuurlijk ook wel vergeten. Ik blijf de Nederlandse kampioen, maar wat is dat als uitgangspunt?' Ad Dekkers tilde er iets minder zwaar aan. 'Zeker, dit is de belan grijkste wedstrijd van het seizoen. Door die lekke band zou je het een verloren jaar kunnen noe men. Het Is zo erg omdat het juist in de eerste ronde gebeurde. Als het later is, rijden de irtateriaal- wagens, die in het begin nog door de kreukelaars worden opgehou den. dichterbij en dan zit je weer sneller op de fiets. Nu ben je zo ver achter, dat er geen terugko men meer mogelijk is. Want voor in blijft het tempo hoog. Maar er komen nog meer wedstrijden in dit seizoen en volgend jaar'. Cees van Dongen dacht dat hij met onvoldoende vertrouwen aan de wedstrijd was begonnen. 'Ik kon niets meer na een paar ron den. Ik dacht van het begin dat dit parkoers voor mij te moeilijk was en het is niet goed zo te beginnen. Ik had gewoon een slechte dag. Tegen Russen en Po len kun je dan niet op. Die ko men optimaal voorbereid aan de start. Zij trainen veel. hebben ou dere renners en meer ervaring. Zij komen niets tekort, willen graag naar het buitenland om te rijden en zo kun je gemakkelijker een goede ploeg vormen. Bij ons is dat anders. Wij zijn niet altijd even gretig om in de voorberei dingsperiode alle noodzakelijke wedstrijden te doen'. Aad van den Hoek heeft in de strijd een moeilijke periode ge had. zo'n drie ronden voor het einde. 'Inderdaad, dat was voor mij het kritieke moment. Ik zat 'door je mist de slag en het volgende moment ben je gezien. De Poolse ploeg was geweldig. Die zijn zo ervaren, die houden zich drie-kwart van de race rustig en in eens zijn zij er allemaal. Wij moeten, bij hen vergeleken nog veel leren'. Tijdens de rit maakte een aantal renners binnen een ronde de sprong naar de kopgroep. Van den Hoek niet. 'Nee. Ik kan dat niet. Die mannen attakeren op de klimmetjes. maken een gat en gaan dan door. Ik ben niet zo'n klimmer. Misschien reed ik ook wel iets minder doordat de voor bereiding sterk gericht is geweest op de 100 kilometer. Daarvoor train je op macht, je rijdt 'zwaar' en vlak. Op een heuvelparkoers kom je te kort. Ik had het zonder die 100 kilometer misschien wat beter gedaan. Dit was meer een wedstrijd voor Cees van Dongen en Jan Raas geweest. Cees had het vaak net zo moeilijk als ik of nog erger. Raas verspeelde zijn kans die man had toch zeker een beetje vorm. door een domme val. Daar kun je helemaal niets aan doen. Ik geloof niet dat een Ne derlandse ploeg ooit op een dag zoveel tegenslag heeft gehad'. loodzware parkoers het best t stonden. Met de drie winnai van de medailles sprintten Ms Laenen en Beryl Burton, de EL die er van het begin van ha, meswielrennen is bij geweest a nieuw samen met haar dochtfl nise vertrok. Het Nederland» mesvijftal haalde de eindt compleet. Willy Kwanteswerf vende. Min ie Nieuwenhuis Bella van der Spiegel twintigt Nel Streef, die al op de j heuvel 'stierf' 24e. De Nederlandse kampioene wl zij in de eindspring kanslo< zijn tegen Genevieve Gam die In een ziekenhuis in de van Parijs werkende Normani die al 27 Franse titels verove ook dit jaar weer kampioei alle nummers in Frankrijk 'Gambillon'. vertelde zij, 'is g te snel voor mij. Ik was ban haar. Zij was toch in Gap kampioene in de eindsprint den. Je moet tegen je verllei nen. Gambillon hebben wij lijk alleen maar in de sprint Tijdens de race moest je ha woon naar voren duwen om op kop te krijgen. Maar eerl heb ook niet geforceerd. Dat ik al genoeg doen bij de klii was zwaar.' Van onze sportredactie BLACKPOOL De politie van de Engelse stad Black pool heeft afgelopen zaterdag overwerk moeten verrichten, nadat in de rust van de voet balwedstrijd tussen Blackpool en Bolton (tweede divisie) een jeugdige toeschouwer door een leeftijdgenoot was neergestoken. De jongen viel bloedend neer na een vecht partij en overleed later in een plaatselijk ziekenhuis. Na de wedstrijd nam de poli tie de namen op van al dege nen. zo'n achtduizend man. die in de buurt van de vecht partij hadden gestaan. Kevin Olsson. de vermoorde jongen was achttien jaar oud. Na veel gespeur arresteerde de politie een 14-jarige jongen als de waarschijnlijke dader. Juist in de afgelopen week was in Groot-Brittannië van rechtswege streng opgetreden tegen figuren die zich langs de voetbalvelden hadden mis dragen. Ook bij de wedstrijd tussen Birmingham en Portsmouth kwam het zaterdag tot onge regeldheden. Tien mensen werden gearresteerd omdat ze bij vechtpartijen betrokken waren geweest TROUW KWARTET MAANDAG 26 AUGUSTUS 1974 SPORT Tfc Eddy Merckx wereldkampioen bij de profs. Op het erepodium wordt liy geflankeerd door Raymond Pouiidor en Mariano Martinez (derde, rechts). naar het duo Conti-Maertens. dat bijna vijftig kilometer lang tussen Thevenet en de groep was blijven zwemmen. Maertens gaf de hopeloze strijd als eerste op. Conti deed het spoedig daarna. RESERVEKRACHT De jacht op Thevenet was begon nen. Alleen Van Springel stond Merckx enigszins ter zijde in zijn poging drie minuten goed te maken. De anderen lieten zich meeslepen tot het moment dat de voorraad re servekracht op was Vier man. Merckx. Pouiidor, Martinez en Stam- broggio kwamen halfweg de laatste ronde bij de uitgeputte Fransman. Pouiidor probeerde de derde en win nende Franse aanvaller te zijn. Maar Merckx kon het niet toestaan. Het wereldkampioenschap van Montreal was immers niet zomaar een titel- Het was het toernooi waarin Merckx ten overvloede solliciteerde naar een nieuw contract voor volgend jaar als Molteni is gestopt. Hij legde de meest overtuigende papieren op ta fel. 1. Eddy Merckx (Belg) 262 5 kilometer in 6 uur 52 minuten en 22 seconden. 2. Raymond Pouiidor (Fra) op 2 sec. 3. Narlano Martinez (Fra) op 37 sec. 4. Glaclnto Santambroglo (Ita) op 39 sec. 5. Bernard Thevenet (Fra) op 2.10, 6. Herman van Springel (Belg) op 2.19. 7 Francesco Moser (Ita) op 3.11, 8. Domin go Perurena (Spa) op 3 39. 9 Andres Ollva (Spa) z.t. 10. Giovanni Battaglin (Ita) op 4 18 11. Martin Rodriguez (Col) op 10.43. 12. Joseph Fuchs (Zwi) z.t. U Fabrlzzio Fabbri (Ita) op 11.53. 14. Tino Tabak (Ned) z.t, 15. Gerben Karstens (Ned) op 14.44. MONTREAL De laatste slag was voor Eddy Merckx. Hij won het slotgevecht in de afsluitende wedstrijd van de wereldkampi oenschappen van Montreal, de geweldig boeiende koers van de professionals. Raymond Pouiidor was de enige die Merckx tot aan het begin van de eindsprint had kunnen bijbenen. Na Merckx en Pouiidor werd Martinez derde. De Nederlandse ploeg is gisteren van de koninklijke 'oerg afgegleden. Al leen Karstens en Tabak haalden de eindstreep in Montreal. De andere acht stapten af. Pijnen werd tot op geven gedwongen door 'n val. waar bij hij een stukje van zijn tweede lendewervel afbeak. In het zieken huis van Montreal zal worden be keken of Pijnen vanavond al met de Nederlandse ploeg kan terugvlie gen. De breuk herstelt zich. volgens ploegarts Schattenberg, gewoonlijk vanzelf, maar bij onzorgvuldige be handeling bestaat het risico van complicaties. EENHEID Eddy Merckx heeft een kleine twee maanden na zijn 29e verjaardag zijn zwaarste strijd van dit seizoen moeten voeren. Hij stond tegenover een eenheid, de Franse, die dit keer serieus heeft geprobeerd door sa menwerking zijn gezag aan te tas ten. Campaner zorgde er in een so lovlucht, in de tweede ronde al be gonnen. van bijna honderd kilome ter voor dat het tempo van de start hoog bleef. Nadat Campaner terug gepakt was. nam Bernard Thevenet onmiddellijk de aanval over. Theve net reed meer dan honderd kilome ter alleen, veroverde iets meer winst (meer dan drie minuten op Merckx), maar werd zeven kilometer voor de eindetreep gepasseerd. Merckx heeft enigszins geprofiteerd van een terugval van Thevenet in de laatste ronden, maar hij heeft zelf de inzinking afgedwongen. Hij voerde het tempo zo hoog op. dat van de tien man die in zijn gezel schap waren alleen Pouiidor de jacht tot het einde vol hield. Merckx was gisteren groot. Ten eerste omdat hij de strijd van één tegen allen aan ging en won. Ten tweede omdat hij de eenling, die alleen enige hulp van Van Springel kreeg, pas laat zijn aanval kon inzetten. Merckx name lijk hield zich aan de afspraak bin nen de ploeg, dat er niet tegen elkaar gereden zou worden. En in de zes tiende ronde nog was Freddy Maer tens samen met Constantino Conti op jacht naar Thevenet. Zou Merckx eerder zijn tegenactie hebben ingezet, dan had hij zonder twijfel Maertens van iedere kans be roofd. Merckx vroeg daarom de Belgische ploegleiderswagen Maer tens te polsen hoe die zich voelde. Het antwoord van Maertens was: 'Niet best'. Van dat moment heeft Merckx zijn eigen koers gereden en Thevenet verslagen. Het was een overwinning die Merckx uiteraard geweldige voldoening schonk, maar zelf noemde hij zijn kampioenschap van 1967 te Heer len de strijd die hem de meeste voldoening had geschonken. 'Dat was namelijk mijn eerste wereldti tel'. ONGEMEEN SNEL Het gevecht van de profs was niet alleen spannend, de strijd was ook ongemeen snel voor een professional kampioenschap op een dergelijk zwaar parkoers. Voor de snelheid waren in de eerste plaats de Fran sen verantwoordelijk. Later nam Merckx ook dat deel van het werk nog over. De vroege actie van Cam paner werd slechts door weinigen serieus genomen. Maar halverwege de 263 kilometer zette Vianen toch een tegenaanval op. Het betekende het snelle einde van Campaner, die in de Ronde van Frankrijk op weg naar Bordeaux naam had gemaakt als solorijder. De actie van Thevenet smoorde in de vrijheid van handelen die Merckx aan Maertens vroeg en van hem kreeg. De tegenactie van de winnaar van de Ronden van Italië en Frank rijk, scheurde het restant van het peleton ruim zestig kilometer voor het einde aan stukken. Merckx voer de Van Springel. Pouiidor, Martinez. Danguillaume. Santambroggio. Mo ser. Battaglin, Oliva en Perrurena ZWOLLE 'Ik dacht: nu moö^ gebeuren. Alles of niets. Met y( clubmakker Harrie Lunenburgy; marreerde ik met het finishdoL zicht. En in de eindsprint bla hem gemakkelijk de baas'. een glunderende Gerrie van G$' na afloop van de veertiende i^e nationale 'Ster van Zwolle', klassieke wegwedstrijd voor teurs een boeiend verloop hacp< Brabander Van Gerwen maakh Lunenburg deel uit van eenP( groep van dertig renners. c Zwolle in zicht kwam. Toen ep11 tig kilometer was gereden, wau rennersveld van bijna 100 cou# al in drie stukken uiteen. Op ri tussen Hasselt en Genemuider I de beslissende demarrage. De talentvolle Amsterdammer Ruckert ging aan de haal en»< even later ook Gerrie van Ge: Tonny van Harmsel en Lau V( volgden, was het pleit beslecht, van Katwijk, Joop Ribbers, W/ Ruiter en Peter van der Kruys 11 den zich ook bij de koplopers, een sterke groep ontstond. Janj ker kreeg een lekke band. maat^ op keurige wijze de aansluitiie herstellen. rc De kopgroep bouwde een voorsj van één minuut, maar toch blfca twintigtal renners jagen of vluchters, die zowaar nog tot ad de konden worden geroepen. U, Harry Lunenburg, enkele kilorfc voor de streep wederom ontsi^, was alleen zijn ploeggenoot^ Jan van Erp, Gerrie van Gaa bij machte hem te volgen. HeL sloeg een gat van tien secofg waarna in de eindsprint VanLg wen duidelijk de sterkste wasf Uitslag: 1 Gerrie van Gerwen (Hoi2 '150 km in 3.30.28. 2. Harry Lunlo (Loosbroek) z.t.. 3. Joop Ribbers lo) z.t, 4. Helmunt Rltterfeld (WT op 9 sec, 5. Fons van Katwijk (Q 6 Henk Botterhuis (Sambeek). 7. Ruiter (Meerlo). 8. Wlm Pater veld). 9. Peter v. d. Kruys (Helmonj Albert Scheller (Zelhem) allen dl tijd als Ritterfeld. Hillegersberg-Excelsior 2-4 (0-1 Doelpunten Excelsior: Roggflj Van der Heide (2) en Van derie boom (eigen doel). Voor HI114 berg: Bredius. L Haarlem-DCO 4—0 (0—0). Doeli. Van den Berg (2) en Pot (2). Koda JC-Wuppertalcr SV 60 Doelpunten Broeks (2). De Goedegl ter. Bish en Nanninga. 1" FC Den Haag-FC Köln 51. Doel- puntmakers: FC Den Haag. Van Leeuwen (2) Perasic, Ouwehand. Jol (allen Den Haag) FC Köln: Hammelore (strafschop). FC L'trecht-MSV Duisburg 50. Doelpuntenmakers FC Utrecht: Wery Hulshorst, Van Veen (2) en Schneider (eigen doel).

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10