Ireuk Egypte en ibië is compleet Turkije voelt niets voor Sow jet-voor stel Het doofpotschandaal van het Kremlin ->anning groeit binnen eronistische beweging Bantoedorp uit 5e eeuw ontdekt •knees blad: bezoek Khadaffi haalde niets uit ümunisten iken winst in d-Yietnam Zeven luchthavens waken niet genoeg tegen kapers f van geweld in Argentinië Klerides voor vertrek naar Athene: interessant idee Verhouding Griekenland EG ontdooit Ongewenste hulp W/KWARTET ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1974 BUITENLAND T7/K9 DET (CAP, Reuter, UPI) De besprekingen van verleden week tussen de Libische leider kmar Khaddaffi en president Anwar Sadat van Egypte hebben geleid tot een volledige breuk K beide landen, aldus bericht het in Beiroet verschijnende dagblad Al Baytrak. |ad zegt dat Sadat de Arabi- eiders heeft laten weten dat jyptische delegatie die op 1 hber naar Tripoli gaat de 'li- Jie' van de economische be jagen tussen Egypte en Libië tttooien. (is Al Baytrak heeft Sadat ferd dat Khaddaffi heeftgezegd economische oorlog tussen 6 af te zullen afkondigen'. De he leider wil volledige breuk t economische betrekkingen 1 Libië en Egypte'. I heeft boodschappen van deze volgens het blad gezonden president Soeleiman Franjieh ibanon, koning Feisal van Sa- Lrabië. de emir van Koeweit, {ent Houari Boumedienne van He en president Achmed Al van Irak. feyptische pers heeft vrijdag fericht dat Sadat boodschap- eeft gezonden aan eenaantal |che staatshoofden, maar niet wat de inhoud van die fchappen was. jhil bijleggen jpconferentie tussen Sadat en iffi in Alexandrië welke tot was gekomen door bemidde- an de president van de Vere- Arabische Ameritaten sjeikh was oorspronkelijk voorge ls een poging om de bittere ïeds groter wordende geschil len Egypte en Libië bij te Strekkingen tussen beide lan- fcijn voortdurend verslechterd de oktober oorlog. Khadaffi zich buitengemeen geërgerd de torepenterugtrekkingsac- :n tussen Egypte en Israël en >enadering tussen Cairo en |0N (UPI, Reuter) Zuid- ^mese regeringstroepen en de afgelopen week ver- jende posten verloren aan 'ietcong, die met een om- rijk offensief bezig is. :ommunistische troepen zijn 1 actief in de omgeving van ovincie-hoofdstad Tay Ninh, g kilometer noordwestelijk aigon. De Vietcong veroverde deze week drie buitenposten. Suidvietnamese opperbevel in maakte gisteren bekend, dat verovering van één van die meer dan vijftig soldaten regeringszijde waren gesneu- ie andere kant van Saigon de luchtmachtbasis Bien Hoa en opnieuw onder zwaar ra- ur van de communisten te i. Volgens de basiscomman- kwamen zeven burgers om het toen enkele raketten buiten ïilitaire terrein explodeerden. ;t noorden leverden Vietcong egeringstroepen bloedig slag e stad Thoe-ong Due. Deze vorige maand ingenomen door mmunisten. Pogingen van de ietnamese regeringstroepen 3 stad te heroveren zijn nog ïelukt. ibodja Cambodja wordt nog steeds iurend gevochten in de direc- mgeving van de hoofdstad Penh. Volgens de regering de stad belaagd door een jan 30.000 opstandelingen. De ndelingen zijn vooral ten en ten noordwesten van Penh actief. ert Washington welke heeft geleid tot het herstel van de diplomatieke be trekkingen tussen Egypte en de Verenigde Staten. Een economische breuk tussen Egypte en Libië zou een einde ma ken aan de financiële steun van het olierijke Libië aan gezamenlijke Egyptisch Libische ontwikkelings projecten en tevens de terugtrek king van Libische deposito's bij Egyptische banken. Sadat zou in zijn boodschap ook hebben verklaard dat Khaddaffi te ruggave heeft verlangd van de MÓ- rage straaljagers die Libië heijft uitgeleend aan Egypte tudens de oktober oorlog en de terugtrekking van Egyptische vlooteenheden uit Libische havens. Onwaarschijnlijk Hoewel in Cairo geen officieel commentaar verkrijgbaar was heeft een welingelichte zegsman ver klaard een formele breuk tussen Egypte en Libië onwaarschijnlijk te achten. 'Het heeft weinig zin een delegatie te zenden onder leiding van een vice-premier en een minis ter zoals binnenkort nog gebeurt indien wat hier gezegd wordt waar is. De regering is waarschijn lijk eerder geneigd de zaken op hun beloop te laten da*n een breuk te forceren'. Henry Kissinger is voornemens in oktober opnieuw het Midden-Oos ten te bezoeken teneinde een vre desregeling tussen Israël en de Arabieren te bespoedigen, aldus heeft het semi-officiële Egyptische dagblad Al Ahram bekend gemaakt. Volgens het blad heeft Kissinger in Washington verkaard dat hij naar het Midden Oosten wil reizen zodra hij zijn huidige besprekingen met vertegenwoordigers van beide zij den heeft afgerond. Gisteren ontving Kissinger de Syri sche minister van buitenlandse za ken Abdel Halim Khaddam, eerder deze maand heeft hij reeds bespre kingen gevoerd met koning Hoes sein van Jordanië en de Egyptische minister van buitenlandse zaken Ismail Fahmy. Volgende maand zal Kissinger mo gelijk besprekingen voeren met premier Yitzak Rabin van Israël. In het Midden Oosten deze gisteren geruchten de ronde dat Syrië zijn strijdkrachten in staat van paraat heid heeft gebracht om voorbereid te zijn op mogelijke Israëlische oe feningen. In Damascus kon het be richt niet officieel worden beves- WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse Democratische afgevaardig de van New York John Murphy heeft aan minister van verkeer Claude S. Brinegar gevraagd Ameri kaanse vliegdiensten op buiten landse luchthavens waarvan de be veiliging niet beantwoordt aan de Amerikaanse maatstaven, op te schorten. In zijn brief somt hij acht interna tionale luchthavens op die 'chroni sche veiligheidsproblemen' hebben. Het zijn Heathrow bij Londen en de vliegvelden van Rome, Brussel, Bei roet. Bangkok, New Delhi, Buenos Aires en Kopenhagen. In het begin van dit jaar stelde dc Amerikaanse dienst voor de burger luchtvaart voorschriften op waar aan buitenlandse luchtvaartmaat schappijen zich zouden moeten houden om te beantwoorden aan de strenge anti-kapingsvoorzorgen die Amerikaanse maatschappijen wer den gedwongen te nemen. tigd. Israël is van plan binnen en kele dagen reservisten op te roepen voor oefeningen. NOS AIRES/BRASILIA (AP, Reuter) De spanningen tus- ïnkse en rechtse Peronisten in Argentinië worden steeds he- Bij bomaanslagen zijn de afgelopen dagen zeker vier men- Dmgekomeii, terwijl verscheidenen werden gewond. Ook wer- Kanvallen op politieposten uitgevoerd. ieuwe uitbarsting van geweld samen met de zogenaamde w-herdenking.' Twee jaar ge werden op de luchtmachtba- 'elew zestien guerrillastrijders eschoten toen zij probeerden itvluchten. De bomaanslagen e afgelopen dagen werden zo- oor links als door rechts ge- getuige ook de doelen van inslagen die uiteenliepen van 'lub voor gepensioneerde ma- officieren via stationsgebou- en banken tot het hoofdkan- van de links-peronistische nks-peronistische jeugd heeft ichter het links-revolutionaire IVleger (ERP) geschaard, iets |^ij toen Peron nog leefde nooit aangedurfd. De Peronistische ren hebben de stap nu wel oen vanwege het steeds verder rechts opschuiven van Perons Lii Pe en opvolgster Isabelita, die steeds grotere invloed komt an van de ultra-rechtse naas- Di edewerkers van wijlen Peron. 13# Rega. die wel de 'Raspoetin' Argentinië wordt genoemd, mkelijk had Isabelita zich na od van Peron van Lopez Reea maar thans groeit zijn invloed zeer snel. Een woordvoerder in Buenos Aires heeft gezegd dat de guerrillagroepe ringen uit zijn op het creëeren van een 'nieuw Vietnam' in Zuid- Amerika, waarbij zij beschikken over zeer moderne wapens. Ver wacht wordt dat het geweld ln Ar gentinië de komende weken verder zal toenemen. Brigade des doods President Ernesto Geisel van Brazi lië heeft opdracht gegeven tot zeer strenge bestraffing van drie agen ten van politie als de berichten juist zijn dat zij twee jongemannen tegen een muur zetten en dood schoten. aldus donderdag kringen in het ministerie van justitie. De opdracht van de president is door minister van justitie Armando Fal- cao overgebracht aan de gouver neur van de staat Rio de Janeiro. In Brazilië bestaat een 'Brigade des doods' van politiemannen die in hun vrije tijd afrekenen met mis dadigers. Zo hebben ze er in de afgelopen acht jaar 2.000 op eigen houtje naar de andere wereld ge holpen. NICOSIA (AP, DPA, Reuter, UPI) Turkije zal niet antwoorden op het Sow jet-voorstel tot het houden van een grote internationale conferentie om de kwestie Cyprus op te lossen. De Cyprio tische president Glafkos Klerides daarentegen heeft het voorstel voor zijn vertrek naar Athene 'interessant' genoemd, een mening die wordt gedeeld door de Griekse regering. Een Turkse woordvoerder zei dat Turkije al eerder heeft gezegd niet van plan te zijn zijn troepen voor onbeperkte tijd op Cyprus te laten. Ankara heeft beloofd dat het zijn manschappen zal terugtrekken als de politieke toekomst van het ei land is geregeld en als de positie van de Turkse minderheid is veilig gesteld. Daarvoor is volgens de Turkse woordvoerder geen interna tionale topconferentie nodig. De Russen hebben in hun voorstel te rugtrekking van alle buitenlandse troepen voorgesteld. Federatia Voor zijn vertrek van de Britse luchtmachtbasis Akrotiri zei Kleri des verder tot de aanwezige journa listen dat hij bereid is om in de Griekse hoofdstad te praten over een federatie als toekomstige status voor Cyprus, maar dat dit niet be tekent dat 'wij deze mogelijkheid hebben aanvaard als het uitgangs punt voor een oplossing'. De Cyprische president zei verder dat er over een oplossing niet kan wor den gesproken onder bedreiging of zolang de vluchtelingen niet veilig naar hun haardsteden zijn terugge keerd. 'Maar ik ga er niet mee akkoord deze terugkeer te zien als een oplossing van de kwestie- Cyprus'. Hij vond echter deze te rugkeer wel een nog belangrijker voorwaarde voor een hervatting van het Geneefse vredesoverleg dan de terugtrekking van de Turkse troepen op de stellingen zoals deze op 9 augustus bestonden. Klerides zei het helemaal eens te zijn met de politiek die Grieken land tot dusver in de kwestie- Cyprus heeft gevoerd. Er bestaan tussen Nicosia en Athene geen me ningsverschillen, wel een nauwe sa menwerking, maar, aldus Klerides, deze houdt niet in dat Griekenland zich mengt in de binnenlandse aangelegenheden van Cyprus. Hij vertelde dat hij gehoopt had voor zijn vertrek naar Athene nog zijn oude schoolvriend Rauf Denktash, de leider van de Turkse Cyprioten, te ontmoeten, 'maar ik heb niets meer van hem gehoord'. Klerides wordt vandaag in Nicosia terug verwacht. Vandaag arriveert Griekse en Turkse Cyprioten, ook secretaris-generaal Waldheim Maandag reist Waldheim door naar op het eiland voor overleg met de Ankara en daarna naar Athene. Turkse troepen leiden hier geblind doekte Grieks-Cyprioten naar een kamp in het Turkse Andana. De foto werd verspreid door het Turkse leger. Bommen op Sicilië MESSINA (Reuter) Voor de tweede maal in nog geen maand tijd is vrijdag bij de woning van een voormalige linkse Italiaanse senator in Messina op Sicilië een bom ontploft. Zijn auto werd ver nield en, er sneuvelden talrijke rui ten. Vorige maand werd bij een dergelijke aanslag bij het apparte ment van baron Sergio Marullo, die tot 1972 als links-onafhankelijke voor Messina zitting had in de Ro meinse senaat, door een krachtige bom een tiental geparkeerde auto's beschadigd. Jan van Riebeek trof land niet woest en ledig aan Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een Nederlandse amateur-archeoloog, dr. A. va Genderen, heeft in Zuid-Afrika de overblijfselen ontdekt van een Bantoedorp uit de vijfde eeuw. Het is het oudste Bantoedorp dat ooit ten zuiden van de Sahara is gevonden. In het Haagse Nieuwspoort deed hij gisteren verslag van de ont dekkingen die hij samen met zijn vrouw in Zuid-Afrika heeft ge daan. Dr. Van Genderen werkt als sterrekundige op de Leidse sterre- wacht in Broederstroom, een plaats in Zuid-Afrika tussen Pre toria en Johannesburg. Drie jaar geleden ging hij naar Broeder- stroom. Bij de nederzetting van de Leidse sterrewacht keek hij niet alleen naar de sterren, maar ontdekte op de grond ook allerlei zaken die grote wetenschappelijke waarde bleken te hebben. Aan de oppervlakte en vlak daaronder vonden de heer en mevrouw Van Genderen in een gebied van zo'n 15 hectare op en rondom de ster rewacht overblijfselen van een oude cultuur. Hoe oud en welke cultuur zou pas blijken, toen pro fessor Revil Mason, hoofd van de afdeling archeologie van de uni versiteit Witwatersrand, kennis maakte met de vondsten van de Van Genderens. Nadat dezen zo'n anderhalf jaar lang potscherven en ijzerslakken hadden verzameld, waaruit bleek dat de vroegere be woners van die streek ijzererts hadden gesmolten, riepen zij de hulp in van Dr. VMason. Toen deze de scherven met de Dr. A. van Genderen decoraties had gezien was hij, al dus dr. Van Genderen, wild en thousiast. Hij had namelijk een paar van die scherven reeds eer der gevonden, her en der ver spreid en nu bleek een Neder landse amateur er dozen vol van te hebben. De volgende morgen was hij met medewerkers om acht uur reeds op het terrein van de sterrewacht. Spoedig bleek dat het hier ging om een zeer belangwekkende vondst. Er werden overblijfselen gevonden van een ijzersmelterij, hutten, scherven, maalstenen en beenderen. Uit de gevonden houtskool kon opgemaakt worden, dat hier 1500 jaar geleden reeds Bantoes woonden. Tot voor kort werd algemeen aangenomen dat de Bantoe-sprekende volken pas in de 11de eeuw vanuit Kongo naar zuidelijk Afrika waren door gestoten. Professor Mason vond onder andere een boven- en on derbeen met daartussen de kaak van een geit of bol. Kennelijk de overblijfselen van een Bantoe- sprekende Afrikaan, die hier ritu eel begraven was. Hij vond ook een grote pot waarin onderin fragmenten lagen van een kaak van jeugdige personen. Uit de tanden en kiezen kon onomstote lijk worden vastgesteld, aldus dr. Van Genderen, dat het hier om Bantoe-jongeren ging. Het onderzoek in Broederstroom gaat nog steeds door. Professor Mason heeft onlangs een bijna volledig skelet gevonden en om dat de archeologie in Zuid-Afrika nog maar zeer spaarzaam bedre ven wordt, mag aangenomen wor den dat er nog tal van belangrij ke ontdekkingen gedaan zullen worden. Vast staat in ieder geval nu reeds dat de Zuidafrikaanse geschiedschrijvers de school- en studieboeken weieens ingrijpend zullen moeten herzien. De favo riete voorstelling van vele blan ken in Zuid-Afrika dat Jan van Riebeek het land in 1652 woest en ledig aantrof, hoort thuis in sprookjesboeken, niet in de ge schiedschrijving. Het Kremlin kon wel eens het uur der beslissing naderen over een eigen doofpotschandaal, namelijk de moord op Kirow een van de geheimzinnigste episoden in de Sowj et-geschiedenis. Op het laatste partijcongres, dat Nikita Chroestsjew nog toesprak voordat Leonid Breznjew hem de macht ontworstelde, zei Chroest sjew: 'Er zullen nog grote inspan ningen nodig zijn om te weten te komen wie de werkelijke schuldige was aan de dood van Kirow. Hoe nauwkeuriger we de gegevens be studeren die met zijn dood verband houden, hoe meer vragen er rij zen. Er wordt thans een diep gaand onderzoek verricht naar de omstandigheden van deze ingewik kelde zaak'. Naar toen Breznjew de macht had overgenomen werd het onderzoek onderdrukt althans de resultaten ervan. Hoewel de misdaad in 1934 gebeurde wordt zij door het Krem lin beschouwd als een zaak met een vies luchtje eraan en daar zijn goede redenen voor. Het partijcongres dat in de aan vang van 1934 gehouden werd maakte het duidelijk voor Stalin dat Sergei Kirow, de populaire par tijleider van Leningrad, spoedig in staat zou zijn om hem uit te dagen voor de functie van secretaris-ge neraal van de partij. Een ontevre den jong partijlid, genaamd Leonid Nikolajew, was al twee keer gear resteerd omdat hij verdacht dicht bij Kirow was gekomen, maar prompt weer vrijgelaten, hoewel de politie op hem een pistool aantrof en een kaart van deroute, die Ki row placht te volgen. Kirow besteedde er geen aandacht aan dat het hoofd van zijn lijf wacht. Borisow hem vertelde dat er iets vreemds gaande was. Bij de derde aanslag was Nikolajew in het hoofdkantoor van de partij binnen gedrongen en hij bleef ongehinderd voor Kirows goedbewaakte bureau staan wachten tot deze naar buiten kwam. Toen schoot hij hem dood. Stalin Stalin reisde onmiddellijk naar Le ningrad om persoonlijk de leiding te nemen van het onderzoek. Hij beweerde een complot met vertak kingen over het hele land te heb ben ontdekt en gaf bevelen om alle politle-onderzoeken naar 'terroristi sche daden' te bespoedigen en om alle doodvonnissen als gevolg van deze onderzoeken ogenblikkelijk uit te voeren. Nog binnen de volgende twee dagen werden meer dan hon derd personen in de vier voor naamste steden van de Sow jet Unie na geheime 'processen' zonder mo gelijkheid van beroep neergescho ten. In de weken en jaren die volgden werden er honderden meer omgebracht. Daarna duizenden, daarna miljoenen. De grote terreur was begonnen en weldra breidde deze zich ook uit tot de overblijvende partijleiders, die Stalin een bedreiging achtte voor zijn macht. Zij werden onder meer ervan beschuldigd de moord op Ki row te hebben helpen beramen. Nikolajew zelf werd binnen een maand terecht gesteld, Verscheide ne leden van de veiligheidspolitie, toen nog NKVD, werden berecht wegens onachtzaamheid, maar ter-? wijl honderden werden geëxecu teerd bij wie geen spoor van een relatie tot de zaak te bekennen was, werden de NKVD-mannen al len vrijgelaten om de leiding van gevangenkampen op zich te nemen. Borisow. de trouwe lijfwacht die het bewijs zou hebben kunnen le veren van de werkelijke toedracht, heette te zijn omgekomen bij een auto-ongeluk op weg naar een on dervraging. Zijn vrouw werd ver hoord over inlichtingen die hij aan haar zou kunnen hebben doorgege ven. Zij werd daarna in een inrich ting voor geesteszieken opgenomen, ontsnapte daaruit, en stierf vervol gens onder omstandigheden die aan vergiftiging deden denken. In zijn bekende 'geheime rede', ge houden op het twintigste partijcon gres in 1956, vroeg Chroestsjew om een onderzoek naar de 'onverklaar bare en mysterieuze' omstandighe den rondom de Kirow-zaak. In 1961 zei hij dat Borisow niet bij een auto-ongeluk was omgekomen. De NKVD-mannen hadden geprobeerd zo'n ongeluk op touw te zetten, maar de chauffeur slaagde erin het te voorkomen. Pas daarna hadden de twee NKVD-mannen achter in de truck met Borisow hem gedood. Binnen korte tijd werden ook zij zelf doodgeschoten. 'Iemand', zei Chroestsjew, 'moet hen hebben wil len liquideren en alle sporen heb ben willen wegwerken'. Hij stond erop dat het onderzoek zou worden voortgezet. Maar het in de doofpot houden van de zaak dat door Chroestsjew aan Stalin werd ver weten, ging verder onder Breznjew. Moskou bereidt nu de herdenking voor van de sterfdag van Kirow die op 1 december a.s. veertig jaar geleden is. Daarbij zullen stellig herdenkingsartikelen en boeken verschijnen. Maar als die werkelijk iets te zeggen willen hebben dat de waarheid zelfs maar nabij komt, dan zal het Kremlin eerst de deksel van de doofpot moeten afnemen. Vrees Het zijn echter niet alleen maar de feiten van de moord waarvan het Kremlin de openbaarmaking vreest. Waar het werkelijk zijn hart voor vasthoudt, is dat als dit riool open gaat de volledige politieke rehabili tatie van alle partijleiders die eens van de moord op Kirow beschuldigd werden, niet lang meer kan worden uitgesteld. Sommige van deze slachtoffers zoals Boekharin hebben een politiek testament na gelaten dat, indien het in Rusland van vandaag zou worden uitgege ven en gelezen, vele partijleiders er toe zou kunnen bewegen om niet alleen de politiek van Stalin ter discussie te stellen, maar óok die van Breznjew kortom de hele basis van de totalitaire heerschap pij in de partij. Breznjew en de zijnen zullen van zichzelf uit niet geneigd zijn om hun greep op de macht over de partij op te geven terwille van de waarheid tenzij ze geleerd heb ben, van een héél recent geval, dat de waarheid zijn eigen weg vindt om politici te achterhalen, die haar niet onder ogen willen zien. ATHENE (AP, Reuter) De 'ont dooiing' van de associatie van Griekenland met de EG zal worden versneld, nu dit land zich van de militaire dictatuur heeft bevrijd, zo heeft mr. C. Berkhouwer, de voor zitter van het Europese parlement, vrijdag meegedeeld. Hij deed dit op een persconferentie aan het slot van een bezoek van vijf dagen aan Athene. Mr. Berk- houwer zei dat hij 'nuttige en vruchtbare' besprekingen had ge voerd met premier Karamanlis en leden van diens kabinet. Volgens hem moet de EEG de deur zo wijd mogelijk openzetten. Nu Grieken land in een memorandum om reac tivering van de associatieovereen komst heeft gevraagd. Griekenland is sinds 1961 geassocieerd lid van de EG en het zou in 1984 het volledige lidmaatschap krijgen. Het associatie-akkoord werd 'bevroren' toen in april 1967 de Griekse kolo nels zich van de macht meester hadden gemaakt. Onverenigbaar BRNO (Reuter) Een Tsjechoslo- waakse bouwvakker kreeg van de rechtbank in Brno een gevangenis straf van drie jaar en een boete ter waarde van 2480 gulden wegens waarzeggerij. Zijn helderziendheid had hem bereids een kleine vijf tienduizend gulden opgeleverd ge zien de brede belangstelling voor de toekomst. De autoriteiten had den hem nooit een vergunning wil len verstrekken aangezien 'astrolo gie zich niet laat verenigen met een materialistische levensopvat ting'. Boos op bisschoppen MOSKOU (UPI) De Prawda heeft zich in een artikel bijzonder kwaad gemaakt over de 'razende' aanvallen der Westduitse r.k. bis schoppen op de regering in Bonn. 'Ze gebruiken het feit dat er een vrijere abortus-wetgeving is geïn troduceerd als een voorwendsel om de regering aan te vallen, maar hun werkelijke reden is dat hun kerk in de afgelopen vier jaar aan hogere belastingen onderhevig was.' De Prawda-commentator schreef verder dat de bisschoppen in feite stemmen proberen te winnen voor de christen-democraten en voor de 'revanchist' Josef Strauss bij de volgende verkiezingen. Feest met rivalen BOEKAREST (UPI) Roemenië vierde vrijdag de dertigste verjaar dag van zijn bevrijding van de Nazi's met een plechtigheid waarbij president Nicolae Ceausescoe op een podium stond geflankeerd door de Sowjet-premier Kosigin en de Chinese waarnemend premier Li Hsien Nien. Diplomaten zeiden dat Ceausescoe deze aartsrivalen door hen aan weerszijden van hem plaats te laten nemen de ruime opvattin gen van Roemenië's partij wilde depionstreren. Maar dat Kosigin en Li Hsien Nien met elkaar gepraat zouden hebben onder Ceaucescoes aanmoediging werd door de diplo maten 'pure speculatie' genoemd. Spetter in Israël TEL AVIV (DPA. Reuter) De econoom dr. Heinrich Spetter (53). die in Bulgarije ter dood was ver oordeeld op beschuldiging van spio nage voor Israël en Amerika, is onverwacht vrijgelaten en in Israël aangekomen. Hij kreeg van de Bul garen geen kans vrouw en zoon te ontmoeten. Het is ook onzeker of deze naar Israël mogen vertrekken. Israël had diverse regeringen en personen ingeschakeld om op de vrijlating van Spetter aan te drin gen. De Joodse dr. Spetter is jaren lang vertegenwoordiger van Bulga rije geweest in economische VN- commissies. Vorig jaar werd hij op weg naar Wenen aan de grens aan gehouden. VN op zwart zaad NEW YORK (AP) De Ameri kaanse ambassadeur bij de VN, John Scali, heeft de leden van de VN verzocht hun schulden aan de wereldorganisatie te voldoen daar deze in ernstige financiële moei lijkheden verkeert. De moeilijkhe den van de VN. aldus Scali, zijn veroorzaakt doordat een aantal le den weigert tot bepaalde activitei ten der organisatie bij te dragen. Tegen het eind van 1972 bijvoor beeld bedroeg het tekort van de VN 44 miljoen dollar, voornamelijk omdat de Sowjet-Unie, Frankrijk en een aantal kleinere staten had den geweigerd mee te betalen aan het instandhouden van de vredes macht van de VN in Kongo en in het Midden-Oosten. LONDEN (Reuter) De Britse mi nister van defensie, Roy Mason, heeft een heftige aanval gedaan op twee para-militaire organisaties in Engeland, die zijn opgericht met de pretentie het land in het geval van verlammende stakingen voor de ge volgen te behoeden. De minister noemde de organisaties 'Groot- Brittannië 75' van kolonel David Stirling en 'Unison* van de voor malige NAVO-commandant sir Walter Walker, 'ondemocratisch en semi-fascistisch'. De organisaties zouden volgens Ma son 'extremistische en Nazi-achtige elementen' verenigen en aansturen op omverwerping van de beproefde parlementaire democratie ten gun ste van een nationale regering. Kaapster vrij in SU JERUZALEM (DPA, Reuter) De wegens vliegtuigkaping in de Sow- Jet-Unie tot tien jaar dwangarbeid veroordeelde Russin Sylvia Zalman- son is op vrije voeten gesteld en wordt in Israël verwacht. Svlvia Zalmanson werd met elf anderen in 1970 op het vliegveld van Lenin grad gearresteerd en later veroor deeld. Haar man Eduard Koeznet- sov kreeg aanvankelijk de doodstraf maar zijn straf werd later gewijzigd in 15 jaar gevangenisstraf. Men veronderstelt dat de vrijlating van mevrouw Zalmanson verband houdt met de pogingen van de Sowjet- Unie om een positie van meest begunstigde te krijgen in de handel met de Verenigde Staten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9