voerder bekent ook loord op winkelierster ederlander in Duitse dodencel Te mogen leven I 'Noodzaak van Veluwe als waterwingebied staat geenzins vast' Commissie onderzoek valhelmen Consumentenvoorwaarden nu in ruim 400 winkels loeide gevallen geld motief nierlid stelt vragen over ;j)liciteit ontvoerde kind mité in actie tegen foltering Oproep voor massale hulp aan Bangladesj Den Uyl ontkent conflict met de gasbedrijven Koe was de weide moe Verhoging rente bij uitstel van belastingschuld Hoger onderwijs strakker gepland Om te huilen Nog even geduld.... en de DERDE druk verschijnt van EEN GRONINGER PASTORIE IN DE STORM te mogen léven! '/KWARTET ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND T3/K5 IOVEN De negentienjarige Eddie van de L., die het vijf meisje Carolien Pessers heeft ontvoerd en gewurgd, heeft >n na een urenlang verhoor bekend ook de 59-jarige winke- r mevrouw P. van de Biggelaar-Vogels uit Best, op 12 maart stuntelige overval in een winkel in haar woonplaats, te 11 vermoord. he onfellijk na zijn aanhouding ontvoeringszaak, woensdag- zei Eddie van de L., 'ik heb >ka|et gedaan', wat voor de rijks- [rcst voldoende aanleiding ior de, ondanks een groot stille getuigen, nooit opge- loordzaak van de winkelier- •vig aan de tand te voelen. Vise mevrouw Van de Bigge- in)gels was haar overvaller te aan, waarop deze haar in met een broodmes neerstak. getuigen waarover de poll- chikte bestonden uit een jnnee, een das en een iteltje, die Eddie van de L. de worsteling verloor. In de mnee zaten een gouden en een briefje met aanteke- van een cursus Nederlandse itensief speurwerk en een iter bleek uitstekende mon- jning bleken destijds echter er Idoende om Eddie van de L. jt°'.er aan te wijzen. 'Was dat V^beurd dan had de affaire Kooit bestaan', verzuchtte mr. iman, officier van justitie in „sch gistermiddag, ïïtvoeringskwestie zelf werd Hulleman nauwelijks meer ,niperd. Voordat Carolien werd heeft de verdachte haar jhandeld met een schop. Na uweldaad heeft hij nog twee gebeld. De eerste keer belde ir de moeder van Carolien mededeling dat hij alleen ..bet de heer Pessers wilde .indelen. Toen hij later terug ellen heeft hij een verkeerd r in Aalst gedraaid. De ver dachte heeft verteld dat hij Caro lien alle tijd heeft vastgehouden in de militaire hut onder Oirschot. Publiciteit Zowel de moord op mevrouw Van de Biggelaar als de moord op Caro lien zijn volgens de verdachte in paniek gepleegd. In beide gevallen was geld het motief. De dader zat volgens de politie echter niet in geldnood. Mr. Hulleman zei gister middag geschokt te zijn door de vele publikaties rond de ontvoering (ADVERTENTIE) enj aj 3jize Haagse redactie AAG Over de verslaggeving door de radio en een aantal Ien over de ontvoering en het om het leven brengen van m Pessers is verontwaardiging ontstaan. Door de druk van oliciteit zou niet alleen het politie-onderzoek zijn bemoei- ïaar zou ook gevaar kunnen zijn ontstaan voor het leven gfet ontvoerde meisje, pr ^Hmerlid P. A. M. Cornelissen g KVP heeft naar aanleiding ®pl reacties, die hem hierover vragen gesteld aan de rs van justitie en CRM. In agen doet de heer Cornelis- suggestie, dat er voor derge- wljzondere en delicate geval- ng de ontvoering van een kind De ien we er niet voor wer- Wij zijn goed in ramen ïfc'- ist een gedragscode voor de publiciteit wordt ingesteld. Het kamerlid ver zoekt de ministers van Agt en Van Doorn hierover contact te zoeken met vertegenwoordigers van pers en publiciteitsmedia. In ieder geval moeten de ministers zich volledig laten informeren over de publici teit rondom deze ontvoering. 'In geen geval wil ik, dat de publi citeitsmedia worden gemuilkorfd', zegt de heer Cornelissen. 'Maar er moeten wel regels komen voor der gelijke gevallen, waarin uiterste voorzichtigheid en terughoudend heid is gewenst'. Hij vervolgt: 'Ik weet niet of het zo is gebeurd bij de ontvoering van Carolien Pessers, maar door de enorme publiciteit kan 'er extra ge vaar ,zijn ontstaan voor het meisje. Er kan een geweldige druk op de dader zijn uitgeoefend door de publciteit. Hij kon immers uit de publciteit van radio en kranten constateren, dat het net om hem heen werd dichtgetrokken. Hierdoor zou de ontvoerder in paniek kun nen raken.' Uit gesprekken met de politiemannen, die aan het onder zoek meededen, heeft de heer Cor nelissen de indruk gekregen dat de opsporing en aanhouding van de dader in dit geval inderdaad is bemoeilijkt. en de moord. 'Daarom wil ik nu niet veel meer zeggen, daar is nie mand mee gediend' aldus de offi cier van justitie. Verdachte zal psychologisch worden onderzocht. Carolien Pessers zal op nadrukke lijk verzoek van haar ouders in alle stilte worden begraven. AMSTERDAM In een open brief heeft een aantal vooraanstaande Nederlanders een oproep gericht tot het Nederlandse volk lauw heeft nodig zijn om tot de volgende oogst de rampgebieden in Bangladesj. De ondertekenaars van de open brief onder wie ds. W. R. van der Zee, rabbijn A. Soetendorp, drs. Th. J. A. Geraets -sj en mr. A. Warburg, voorzitter Humanistisch Verbond te Den Haag menen dat het Neeerlandse volk lauw heeft gereageerd op het verzoek van het Rode Kruis de slachtoffers van de watersnood in Bangladesj te hel pen. 'Toen Zeeland verdronk, ston den we allemaal klaar om te hel pen. We dachten niet, wat kan ik nu doen?' aldus de brief. Benadrukt wordt, dat de internatio nale hulp te langzaam op gang is gekomen: meer dan 3000 mensen het Nederlandse volk om onmiddel lijk en massaal hulp te bieden aan levenden wacht honger en cholera. Er zal minstens 900.000 ton voedsel xxdig zijn om tot de volgende oogst de bevolking te kunnen voeden. 'Laat via Nederland een deel van dit voedsel Bangladesj bereiken. Als alle mensen in Nederland een gul den zouden overmaken op giro nummer 777 van het Rode Kruis, was er over een paar dagen dder- tien miljoen binnen. Voor ons wei nig, voor Bangladesj veel', aldus de open brief. DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft gisteravond in de pauze van de vergadering van de ministerraad ontkend, dat er een conflict zou bestaan met de vereni ging van gasbedrijven (VEGIN). Tussen de bedrijven en de regering bestaat alleen verschil van mening over de samenstelling van de tarie ven. Over de omvang van de verho ging bestaat geen verschil. Overi gens zal bij dit geschil de regering aan het langste eind trekken. De premier kondigde een wettelijke maatregel aan voor de regeling van" de minimumpruzen van het aard gas. Volgens de minister-president zullen de kleinere gebruikers onge veer twintig procent meer moeten gaan betalen terwijl de grotere ge bruikers voor een verhoging staan van dertig tot veertig procent. De grote industriële gebruikers val len buiten de regeling via de gas bedrijven. Uit de mededelingen van drs. Den Uyl bleek verder dat de drastische verhoging van de toegangsprijzen voor musea nog niet vast staat. Heto onderwerp zal zeker nog be sproken worden in de ministerraad. In het kabinet kwam gisteren ook nog ter sprake de ontvoering en het vermoorden van Caroline Pes sers. De regering beraadt zich voor al op de enorme publiciteit rondom deze zaak en overweegt een gesprek over dit probleem met hoofdredac teuren (zie ook elders in deze krant). Een loslopende koe zorgde gisteren op de weg van Hilversum naar De Bilt voor nogal wat conster natie. Het vrij drukke verkeer op deze weg kwam stil te liggen, toen de koe zich als deelneemster meldde. Gelukkig kon het dier gepakt worden, voordat zich ongelukken voordeden. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland zullen de mi nisters van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening schriftelijk laten weten, dat de noodzaak voor het aanwijzen van de Veluwe als waterwingebied thans nog geenszins vast staat. Zij leveren daarmee commentaar op het ontwerp-structuurschema drink- en industriewatervoorzie ning, dat hen door de ministers ter beoordeling was toegezonden. Dit met zoveel haast, dat provinciale staten er zich, althans in deze fase, niet eens meer over kunnen uit spreken. Volgens GS mag het water-infiltra tieproces pas worden uitgevoerd, als de behoefte daaraan onomstotelijk vaststaat. Zij hebben bij deze ziens wijze de steun van de commissies voor waterstaatzaken en ruimtelijke ordening uit de provinciale staten gekregen. Als het project wordt uitgevoerd, komt de capaciteit aan drink- en industriewater in het jaar 2000 van 2 miljard op 4.8 tot 5.8 miljard kubieke meter. In het regeringsont werp wordt de behoefte echter op 4 miljard kubieke meter geschat. Er zou, aldus GS, derhalve overcapaci teit ontstaan. Het college vindt dat de gedachte van de Veluwe als waterwingebied bovendien niet past in de visie, dat de natuur in dit gebied niet mag worden aangetast. Van een verslaggever DEN HAAG Per 1 september wordt de rente bij uitstel van beta ling voor belastingsschuldigen ver hoogd van 6.6 tot 10 procent. Dit blijkt uit een gisteren bekend ge maakte beschikking van staatsse cretaris Van Rooijen (Financiën). Met ingang van genoemde datum wordt geen rente in rekening ge bracht, wanneer het bedrag van de aanslag minder is dan 1.200 gulden (was tot nu toe 500 gulden). Met deze maatregel wil de staatsse cretaris tegemoet komen aan het bezwaar, dat de rente-aanpassing voor belastingschuldigen, die een betrekkelijk gering inkomen genie ten, in voorkomende gevallen tot een te grote lastenverzwaring zou leiden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Wester terp van verkeer en waterstaat heeft vrijdag een commissie in gesteld, die het onderzoek naar de deugdelijkheid van brom fietshelmen moet leiden. De mi nister heeft de commissie ge vraagd op zo kort mogelijke ter mijn verslag uit te brengen. Uit een onderzoek dat de ANWB en de Consumentenbond hebben laten instellen was gebleken dat van de twintig merken valhelmen er ne gentien ondeugdelijk zijn. Negen tien soorten helmen, die door de overheid, via TNO Delft, goedge keurd zijn en het predikaat NL- keur dragen, voldoen niet aan de eisen die voor dat keurmerk gesteld moeten worden. Volgens een woordvoerder van de grootste Nederlandse fabrikant van valhelmen, de BV Eurocap in RiJ- senhout (een produktie van 15.000 valhelmen per week) draagt het TNO de verantwoordelijkheid. 'Wij maken helmen volgens de normen, gesteld door het TNO; op elke dui zend helmen wordt er ook één door TNO gekeurd'. De door minister Westerterp inge stelde commissie staat onder voor zitterschap van de plaatsvervan gend secretaris-generaal van ver keer en waterstaat, mr. K. F. Wes- terouen van Meeteren. In de com missie hebben onder meer zitting de waarnemend directeur verkeers veiligheid van verkeer en water staat B. W. Quist, de directeur van de rijksdienst van het wegverkeer ir. J. G. Kuiperbak en de directeur van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWCW), ir. E. Asmussen. Nederlandse fabrikanten en impor teurs van valhelmen toonden zich vrijdag onaangenaam verrast over de resultaten van het onderzoek van ANWB en Consumentenbond. 'Het had misschien voor de hand gelegen, voor publikatie van dit min of meer vernietigende rapport de fabrikanten en TNO in de gele genheid te stellen commentaar te leveren', aldus een van de fabri kanten. Onder de fabrikanten werd de vraag gesteld, welke normen en welke onderzoekmethoden ANWB en' Consumentenbond hebben toe gepast. Ook het TNO wil eerst na gaan alvorens commentaar te levéren op de uitslag van het on derzoek van ANWB en Consumen tenbond welke verschillen er zijn in de beoordeling van de val helmen tussen TNO en het bureau dat het onderzoek instelde, namens ANWB en Consumentenbond. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Staatssecretaris Klein (hoger onderwijs) heeft de eerste stap gezet naar een strakkere planning van het hele hoger onder wijs. Deze week is een werkgroep ingesteld van achttien deskundigen vanuit de universiteiten, het hoger beroepsonderwijs en het ministerie. De groep zal zich bezig houden met de planning op korte ten middel lange termijn. (ADVERTENTIE) ■n METZLER- brilieders oogmerk DEN HAAG Het aantal leveranciers, dat op de consumentenvoorwaar den, opgesteld door de Consumentenbond, levert, neemt voortdurend toe, meldt de Consumentenbond. Deze voorwaarden worden nu door ruim 400 winkels aanvaard De bond heeft deze voorwaarden in mei van het vorig jaar gelanceerd. Ondanks de kritiek van de leveranciersorganisaties zijn veel individuele leveranciers ze toch gaan accepteren. Dat is volgens de bond vooral toe te schrijven aan de consumenten, die voet bij stuk houden en alleen op deze voorwaarden bereid zijn te kopen. Het voornaamste doel van deze voorwaarden is bet veilig stellen van de rechtspositie van de consument, aldus de Consuméntenbond. Van ome correspondent ARNHEM Voor de aanvang van het rboerendébat' van dinsdag krijgen alle Kamerle den zakjes uien aangeboden. Gelderse boeren willen daar mee zeggen dat hun situatie 'om te huilen' is. Verder kan de Tweede Kamer rekenen op een telegrammen- regen: uit Gelderland alleen al 250, afkomstig van alle boerenorganisaties. (ADVERTENTIE) en onzer verslaggevers ^ERDAM De Nederlandse grafisch ontwerper Ronald Augustin (25) ruim een jaar in Duitsland gevangen zonder dat er tegen hem een pro- ^gevoerd. Hij werd op 24 juli van het vorig jaar aan de grens aangehou den hij Duitsland in wilde) op verdenking lid te zijn van de RAF (Rote Fraktion, door de Springer-pers ook wel aangeduid als de Baader- INfrof-groep). deelstaat rechter in, die twee jaar Ijn arrestatie enige in West-Duitsland ggis één van de politieke gevange- ie in dat land wor- istgehouden op ver- g lid te zijn van de f van het Socialis- 'atiënten Kollektief dat destijds in Hei- was gevestigd. Als gevangene zit hij enige buitenlander esloten in de zoge- 'dodenvleugel' van =«angenis in Hanno- officiële aanklacht hem luidt, dat hij verdacht wordt 'lid van een criminele iing.' ïsterdam opgerichte itee Anti-Duitse (KADT) met als er Monique Augus- ,s van de verdachte) r, fch nu voor Ronald en daarnaast in t [instantie ook voor indere politieke ge ien, de Duitsers Axel th en Ekkehard Blenck. Door bijzondere vorm van voorarrest de 'Dodenvleugel' heeft Au gustin namelijk te lijden van een situatie, die door verklaringen van deskun digen onder meer de Nederlandse psychiater dr. Sjef Teuns wordt om schreven als marteling. Geïsoleerd Augustin zit er volledig geïsoleerd van de buiten wereld. Hij zit alleen in deze vleugel, mag slechts één keer in de maand be zoek ontvangen van zijn moeder en zuster en kan met zijn advocaat slechts communiceren via schreeuwen. Dit omdat de ruimte, waarin hij zijn ad vocaat kan ontmoeten, is gescheiden door een dikke muur, waarin slechts een klein raampje van plexi glas met daarin minuscule gaatjes. Het KADT, be staande uit arbeiders, in tellectuelen en studenten, stelt, dat deze behandeling wijst op politieke onver draagzaamheid. 'Het ge bruik van het justiële systeem hiervoor duidt op een toenemende fascistise- ring van het gevangenissy steem, die de rechtsbe scherming van de burger aantast. Ronald Augustin wordt ge bruikt als proefkonijn, al dus het comité, en de Ne derlandse regering is aan deze toestand medeschul dig, omdat ze tot nog toe niets heeft ondernomen om hier iets aan te doen en stelt daarmee haar ei gen staatsburgers in ge vaar.' Ultimatum Het KADT is dan ook van plan de Nederlandse rege ring per ultimatum te vra gen, druk uit te oefenen op de Westduitse regering om Augustin weer in een normale cel onder te bren gen. Eenzelfde ultimatum zal worden gestuurd naar de minister van justitie Schaer van de Hannover en Haakmann in Lingen-Ems. Mocht voor eind september aan dit ultimatum niet zijn voldaan, dan zal het comité acties gaan voeren, die gericht zijn op 'het verstoren van de economi sche banden tussen Neder land en Duitsland.' Het comité en ook des kundigen in West-Duits- land, onder wie artsen en psychiaters is van me ning, dat de politieke ge vangene in West-Duitsland worden gefolterd door deze eenzame opsluiting, dat dit in strijd is met de demo cratie en dat er zo spoedig mogelijk een eind aan' moet worden gemaakt. 'Het is te gek, dat iemand, alleen op het feit, dat hij ervan wordt verdacht lid te zijn van een politieke groepering, ruim een jaar in voorarrest kan worden gehouden.' Zijn proces zal eind dit jaar plaats vin den. Fascisme Het comité wijst er met nadruk op, dat het zich niet bezig houdt met de ju ridische aanklachten en schuldvragen, aangezien dat een taak is voor recht bank en advocaten. Het stelt zich ten doel te strij den tegen extreem lange voorarresten, marteling en het creëren van politieke gevangenen. Zaken die vallen onder de term dic tatuur en fascisme. Het KADT eist onmiddel lijke verplaatsing van Au gustin uit de dodenvleugel en opheffing van de isola tie van alle politieke ge vangenen, een eerlijk en rechtvaardig proces 'of de mogelijkheden daartoe', toevoeging van een zelfge kozen arts-neuroloog aan Augustin, en het terugha len van Blenck en Achte- rath naar Nederland om hun zaak uit te zoeken. Dit tweetal werd begin februa ri in Amsterdam aangehou den, op verdenking van lid maatschap van het SPK en op illegale wijze door -'e Amsterdamse politie over de grens gezet en uitgele verd aan de Duitse politie Dit zonder dat hiertoe de officiële weg werd bewan deld. Hun advocaat, mr. W. •I. van Bennekom, werd met een kluitje in het riet gestuurd en kon niets doen om deze 'uitlevering' te verhinderen. En dat terwijl ze een paar dagen tevcren een aanvrage voor asiel hadden ingediend. JOHANNA RUTH DOBSCHINER Een Nederlandse Jodin vertelt haar geschiedenis. Omvang 261 tekstpagina's en 16 bladzijde foto's. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd stofomslag in vier kleurendruk Prijs F. 17,50 Sinds de verschijning van dit boek in mei j.I. volgen de herdrukken el kaar in een snel tempo op: de tweede druk verscheen in juni j.I. maar was onmiddelijk uitverkocht. De derde druk verschijnt OMSTREEKS 28 AUGUSTUS a.s. Duidelijker bewijs dat de levensgeschiedenis van het Nederlandse Meisje Hanna Dobschiner en het aangrijpende geloofs getuigenis van deze christen-jodin diepe indruk heeb gemaakt, kan na- welijks worden gegeven. Datzelfde geldt voor het boek dat als een noodzakelijke aanvulling van Hanna Dobschners levensverhaal kan worden beschouwd. J.A. ADER-APPELS. In dit boek beschrijft mevr. Ader de verzetstrijd van haar man Ds. B.J. Ader, die honderden Joodse landgenoten (o.W.Hanna Dobschiner) een schuilplaats bezorgde en tenslotte zelf gefusilecrd werd. De vijfde afdruk verscheen' in mei j.I., de zesde in juni j.I., (inmiddels uitverkocht) en de zevende zal OMSTREEKS 28 AUGUSTUS a.s. gereedkomen. Omvang 366 tekstpagina's en 8 bladzijden foto's. In fraaie gebonden uit- De belangstelling voor beide boeken is zo overweldi gend groot, dat u er verstandig aan doet ze nu reeds te bestellen. Voorkom teleurstelling door gebruik te maken van de BESTELBON. Zend deze vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder post- segel) aan: UITGEVERIJ T. WEVER B.V. ANTW00RDNUMMER5 FRANEKER Telefoon 05170 - 3147. bij geen gehoor 2436. npggg!, een Groninger pastorie in dè storm Zend mij zo spoedig mogelijk RFCTEI ROKI "rechtstreeks/via boekhandel: ex. J. R. Dobschiner, TE MOGEN LEVEN! Gebonden 17,50. ex. J. A. Ader-Appels, EEN GRONINGER PASTO RIE IN DE STORM. Gebonden ƒ17,50. Prijs f. 17,50 Naam: Straat Plaats Datum cp^ï::.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5