Justen ireekt door uprematie DDR i Laat 'ns wat van je 'Sommige wedstrijden starten niet waard' Joop Brand wil Twente achterna Nederlandse polo-winst Ook twee records eredivisie '74-'75 Gelijkspel voor PSV in Spanje CHIO Rotterdam TSW/KWARTET ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1974 SPORT T21/K23 fit.se zwemster woont in Vaals itse pN (ANP) Christel Justen heet ze, het meisje dat de eerste gouden medaille bij de Euro- fewemkampioenschappen in Wenen van de Oostduitse superstars afpakte. Ze is zestien jaar, ge- I in Oosterhout bij Breda, woont in Vaals en traint onder Klaus Vandenhirz in Aken, een tiertje lopen over de Nederlandse grens. Haar vader is Duitser en haar moeder Nederlandse, enen maakt ze deel uit de Westduitse ploeg. (ADVERTENTIE) Nu we zo'n beetje allemaal weer terug zijn, gaan we gezellig vakantie-ervaringen uitwisselen. Ook met familie en vrienden die ver weg wonen. Daar is de telefoon goed voor. En goedkoop! Want 's avonds en in het weekend belt u immers voor half geld door heel Nederland. ilonde gebrilde meisje, een •wicht in vergelijking met al iog opgeschoten majestueuze iiitse meisjes, die voor haar it ere-platform stonden, liet jrisse wind waaien door het irige sfeertje dat langzamer- in Wenen heerst. In de finale |e 100 meter schoolslag pakte tweevoudige wereldkampioene e Vogel, met negentien jaar dste van de Oostduitse ploeg, (i de series met 1.12.91 een [record gezwommen had. iel Justen finishte in 1.12.55, ertiende wereldrecord dat bij jropese kampioenschappen in tot dusverre is gerealiseerd, entelt de aandacht af van de ïitse ploeg, die nog verder in ,ak is geraakt door beschuldi- i van de Zweedse ploegarts, an de Zweedse ploegleiding pverigens direct heeft gedis- jerd. 'Kijk', zegt de betrokken f Eriksson, 'de toediening van plijke geslachtshormonen bij :en is te zien aan de grotere roei op het gezicht, lichaam inen, de stem wordt laag, de en worden kleiner. Al deze jjke kenmerken zijn bij som- Oostduitse zwemsters aanwe- iet is mijn plicht dat te signa- lubieuze stellingname, sommi- femsters scheren zich de li- nsharen af om sneller door ater te gaan. Dat bevordert de roei. De stem is ook al zoiets ineerbaars. De ene is hoog, de diep zonder dat men daar isies uit kan trekken. geen behoorlijke controle uitgeoefend (als er niets gevonden, pleit dat meteen Duitsland vrij, in het andere beschermt het de overige aemsters) ligt de enige kans lie geruchten de kop worden rukt, in een fikse Oostduitse •laag. Nu, dat heeft Christel ti tot stand gebracht. Renate die bij de Olympische Spelen 'Iünchen verrassend buiten de h viel en sindsdien geldt als ientaal zwakkere in het Oost team, kon het razende slag- I van de series (in tachtig heen en terug) niet opbren- le "bleef op zeventig steken en ie Westduitse haar aanval in- was de strijd beslist. 'Wij n dit te danken aan de ver ivoerde weerstandstraining, tiee we sinds anderhalf jaar zijn', aldus trainer Klaus mhirz. Ze heeft er veel meer t door gekregen en kan nu oge slag-frequentie volhouden, jaar bij de wereldkampioen pen in Belgrado kon Christel or een blessure niet bij zijn. ik heb daar Renate Vogel bestudeerd. Ik wist hoe men zou kunnen verslaan', •achttraining voor schoolslag- sters is niet nieuw meer. ;coach Bert Sitters is met een Nico van Dam ontworpen ap- Nederland doorgereisd om >ij trainers-bij eenkomsten te ïstreren. Maar tastbare resul- zoals in het geval van Chris- usten, zijn er bij ons echter liet uitgekomen. )ostduitse suprematie kan de stoot van Christel Justen wel agen. De eindstrijd van de 100 rugslag dames gaf het ver- 'de beeld: eerste Ulrike Rich- i die nieuwe wereldrecordtijd .03.30 (ze heeft in twee races eigen toptijd ruim een secon- mlaag gedrukt), tweede weer )ostduitse (Ulrike Taiber) en op gepaste afstand: Enith ba. De vierde medaille voor msterdamse zwemster, die nu verzameling heeft van twee zilver en tweemaal brons, tijd van 1.05.94 was een ,eve- g van het Nederlands record, :ij in het vroege voorjaar in ïtry vestigde. Sinds de maan- voorafgaand aan de Olympi- Spelen, toen Enith zich ra- nel ontwikkelde tot een rug- wemster van formaat, is ze op rte afstand bitter weinig voor- ;aan: 0,3 seconden. 'We zijn al lat ze weer eens onder de 1.06 Ik heb veel meer verwachtin- van haar op de 200 meter', bondscoach Sitters. Paula van de tweede Nederlandse verte- oordigster in de eindstrijd, zich halverwege de tweede energiek naar voren, maar ite zwak. Ze eindigde dan ook laatste plaats, die plaats wist enoot Karim Ressang in de neter rugslag finale te ontlo- Met 2.11.22, exact dezelfde tijd de series, eindigde hij op de ide plaats. Ressang ging aan- jk sneller af dan in de series: 14 tegen 1.04.22, maar hield die niet vast. Roland Matthes het record sinds 1967 op de ag ongeslagen te zijn in stand. de lange sympathieke Oost- er had het geluk aan zijn zij- at de Hongaar Zoltan Verrasz- ie als snelste uit de series was nen, een erg zwak derde keer- had. Matthes finishte in •4, bijna drie seconden boven eigen wereldrecord. De Oost ploegleiding heeft gesteld, ■latthes zelf mag bepalen, wan- hij gaat stoppen. Gezien zijn den in Wenen kan dat af- d niet ver meer weg liggen. J vierde finale van de avond: de Tieler schoolslag heren viel Oost- riv Start van de 200 meter rugslag heren. Derde van onder Roland Matthes, de man die ook gisteren weer zegevierde. Duitsland buiten de medailles.. De plaatselijke favoriet, de 27-jarige badmeester Steffen Kriechbaum voerde na honderd meter het veld aan en moest daar, zoals gebruike lijk voor boeten. De grote kansheb bers werden echter in de war ge bracht door zijn kamikaze-verrich tingen. In de zekerheid dat de Oos tenrijker zichzelf wel zou tegenko men, bleven ze op de eerste twee banen ver achter. Te ver. Alleen wereldkampioen David Wilkie kon dat nadeel met een snelle derde en vierde baan (zijn tweede hon derd meter was sneller dali de eer ste) nog zover ongedaan maken, dat hij met 2.20.42 aardig in de buurt van zijn wereldrecord kwam (2.19.28). Een aardige revanche voor de in Amerika studerende Wilkie, die in de series van de 100 meter wegens een vermeende valse start, was blij ven liggen. Twee Nederlandse zwemsters verze kerden zich van een plaats in de 800 meter vrije slag finale van van daag. José Damen draaide in de eerste serie een betrouwbaar gemid delde van 1.09 per honderd meter en eindigde zonder eindsprint in 9.10.08. Daarmee gaat ze als vierde de finale in achter de Oostduitse Cornelia Dörr (9.06.84), de Italiaan se Novella Calligaris en de Zweedse Else Gunsten. Ada Pors plaatste zich met 9.13.96 als zevende. 'Die tijd had tien seconden beter kunnen zijn, als Ada beter keerde', aldus heren- trainer De Wijn. Bert Sitters: 'We hebben er echt wel aandacht aan besteed, maar voorlopig is dit het beste wat we haar hebben kunnen aanleren'. WENEN (ANP) Coach Ivo Trum- bic kuste zijn spelers op beide wan gen. Van de overkant van het bad klonk gescandeerd 'Ivo, Ivo'. Het Nederlandse waterpologezelschap genoot vrijdag uitbundig van de eerste triomf bij het Europees kam pioenschap na twee nederlagen en twee gelijke spelen. 75 tegen West-Duitsland, een ploeg met de meest miserabele opvatting over hoe polo gespeeld moet worden. Scheidsrechter Dirnweber kreeg het scheldwoord 'Maffia' naar het hoofd geslingerd vanuit de Neder landse hoek, toen hij een doelpunt van de Duitsers toekende, nadat hijzelf nota bene had afgefloten. Een terechte kwalificatie, maar wel een beetje sneu voor een man, die voortdurend bezig was zijn eigen fouten te compenseren. Dirnweber floot en floot. Deelde strafworpen uit zonder dat duidelijk werd waar om en drukte op die manier een persoonlijk stempel op de wedstrijd. Van de in totaal twaalf doelpunten werden er tien gemaakt bij nume rieke meerderheid of uit strafwor pen. Daarnaast buitte Nederland eenmaal een man meer niet uit en West-Duitsland driemaal. Dat laat ste was overigens beslissend. Zon der dat zou het onervaren Oranje team er waarschijnlijk nog in ge slaagd zijn in de vierde periode een voorsprong van 62 uit handen te geven. In sneltreinvaart werd het 64. Toen Stroboer bovendien het water moest verlaten, leek de zo veelste teleurstelling dichtbij. Maar de Duitsers verprutsten het zelf. Vossen schoot over. Kilian werd eruit gestuurd en Hermsen profi teerde (74). Dat Vossen daarna van de afwezigheid van Mart Bras gebruik maakte, was alleen nog maar van belang voor de bepaling van het eindresultaat (75). Herm sen (3), Smits, Bras. Van Zeeland en Landeweerd scoorden voor Ne derland. CONCORD (UPI) Tijdens de eerste dag van de Amerikaanse zwemkampioenschappen zijn twee wereldrecords verbeterd. Tim Shaw bleef op de 400 meter vrijeslag tot twee keer toe onder het uit 1973 stammende record van Rick De- mont (3.58.18: Shaw zwom in de series 3.56.96 en in de finale 3.54.69) en Shirley Babashoff ves tigde op dezelfde afstand bij de dames een wereldrecord. Met 4.15.77 bleef zij ruim onder de oude toptijd van haar landgenote Hea ther Greenwood (4.17.33). Felice Gimondi geblesseerd in Montreal MONTREAL (ANP) 'Er zijn dagen die het opstaan niet waard zijn'. Felice Gimondi ge bruikte die Canadese uitdruk king en de wereldkampioen van 1973 op de weg verklaarde hem met: 'Er zijn ook wedstrijden waarin het eigenlijk niet de moeite loont om van start te gaan. Zo'n wedstrijd is het we reldkampioenschap van morgen voor mij'. Felice Gimondi zegt te zijn begon nen met vijftig kilometer te trai nen, donderdag legde hij er negen tig af en vrijdag 140. 'Dat was door te komen al heb ik altijd nog flinke pijn gevoeld aan mijn linker dij en -knie. Maar pijn kun je verbijten, wat blijft is de zekerheid dat je aan het eind van een week van revalidatie niet in optimale conditie bent, zeker niet omdat ik pillen heb moeten innemen om koorts terug te dringen. Dit kampi oenschap kan een verschrikkelijk zware strijd worden door te verwachtten hitte op het zware parkoers. Kans heb je alleen maar wanneer je volledig fit bent. Ik behoef niet aan de start te komen om honderd kilometer of zo mee te rijden, ik kom voor het hele kampi oenschap en dat zie ik nu nog niet lukken. Een beslissing over ver trekken of niet heb ik nog niet genomen. Het is iets meer dan veertig procent ja. Ik wacht af. Rijden of niet gaat in elk geval niet ten koste van de Italiaanse ploeg. Met Nino Defillippis, die in ieder geval tien renners aan de start heeft buiten mij, zal ik over leggen en pas zaterdagavond of zondagmorgen definitief beslissen'. De strijd van de profs op zondag, met Gimondi' of niet, zal waar schijnlijk weer een krachtmeting worden tussen de Belgen en de Italianen van wie de laatsten zon der twijfel de grotere eenheid zul len zijn. In de Belgische equipe loopt een scheidslijn tussen hen die vóór Merckx zijn en de mannen die het, op zijn zachtst gezegd, niet zijn. De eerste groep bestaat uit Felice Gimondi en Eddy Merckx, twee groten in de wereldtitelstrijd. drie man: Merckx zelf plus zijn ploeggenoten Delcroix en Bruyere. De andere roep telt in ieder geval twee man, de Flandria-rijders Freddy Maertens (vorig jaar twee de) en Ronald de Witte plus vrij wel zeker Herman van Springel, die in het nieuwe seizoen een contract krijgt bij dezelfde stal. Over blijven dan de 'onzekeren' van wie Roger de Vlaeminck de meest prominente is. In het Nederlandse tiental loopt een dergelijke dwarslijii niet. Maar daar staat tegenover dat de ploeg, die de laatste dagen, aangevuurd door Karstens, puur vinnig heeft getraind, ook geen uitgesproken eerste man heeft. Pijnen, die voort durend met Roy Schuiten heeft ge oefend en Vianen geloven dat er een akkoord zal komen dat enige steun garandeert aan de man die goed in de race ligt. Vianen: 'Kijk als er een man als Zoetemelk was dan korl je van te voren een af spraak maken en dat ieder voor AZ'67 gaat nog fanatieker door met verwezenlijking vijfjaren-plan door Jan van der Kroon ALKMAAR Vanaf het moment dat Joop Brand afscheid nam van Haarlem om trainer te worden van AZ'67, is er veel veran derd in de onderlinge posities van die twee clubs. Haarlem beleef de het vorig seizoen series teleurstellingen, tot verbijstering van zijn praatgrage oefenmeester Barry Hughes, terwijl AZ'67 zich louter positief presenteerde. AZ klom uiteindelijk op tot vlak on der de nationale top, de zevende plaats, en imponeerde zo mogelijk nog méér in het toernooi om de KNVB-beker. Het was tegen Ajax, in de kwartfinale, dat AZ werd uitgeschakeld, nadat de ploeg zelfs de meest fanate pessimisten had verrast door zijn voortreffe lijke spel. Er wil nog maar eens mee gezegd zijn, dat AZ zich onder één van Nederlands beste trainers, Joop Brand, in het afgelopen jaar boven alle verwachtingen heeft gemani festeerd. AZ heeft er de prikkel in gevonden nog fanatieker door te gaan met het uitgestippelde vijf jarenplan. 'Vroeger,' zegt Joop Brand, 'was het alsof veel pelers van AZ een wedstrijd ondergingen zonder dat er het zelfvertrouwen en het zelfbewustzijn was om de te genstander een stuk wil op te leg gen. Die tijd zijn we langzaam aan het vergeten. We hebben nu te maken met het beeld dat je twee jaar geleden bij FC Twente zag. We zitten goed, we gaan omhoog met semi-profs. Want FC Twente is voor mij het beste bewijs, dat je met semi-profs onder bepaalde om standigheden boven de full-time profs van Ajax en PSV kan eindi gen. Sprongetje AZ'67 wenst zich, zonder overhaast te werk te gaan, binnen enkele jaren in de absolute top van de eredivisie te melden en zal daarbij principieel met semi-profs blijven werken. Brand zegt: 'Door de nivel lering en de geldontwaarding zie ik het met full-profs in de toekomst helemaal niet zitten. Met een goede voorbereiding van zes a tien weken moet je tot een uitstekende basis kunnen komen waarop je een heel jaar verder bouwt. Zevende worden is moeilijk, maar als je dat een maal heb bereikt, dan moet je weer langzaam gaan bouwen aan een sprongetje-hoger. Dat kan best zonder full-profs, maar dan moet je zes a zeven keer per week trainen. Brand heeft zijn complete selectie medio augustus meegenomen naar Denemarken waar acht dagen lang hartstochtelijk is gesleuteld aan wat de basis moet gaan vormen voor de prestaties die Brand en het AZ-management dit seizoen ver wachten. Brand zegt: 'Elk lid van de groep heeft volop kans gehad om te laten zien wat ie kan. Ik vond dat een uitstekende methode. Want het is zinloos om een aantal spelers mee te nemen en ze dan niet in te zetten. Er is acht dagen lang geen onderscheid geweest, ie dereen was kernspeler, iedereen was wisselspeler. Er is alleen maar positieve strijd geleverd. Echt waar, de jongens hebben fantastisch ge werkt. En je hoort nu gelijk geen Bobby Vosmaer, nu mét in plaats van tegen AZ. gemekker meer van: 'Ik ben beter dan die of die'. Elke speler weet, wat er nog aan hem ontbreekt. Ik heb uitgelegd, dat sommigen voor zichzelf moeten trainen, omdat we nou eenmaal geen zeven trainingen per week kunnen organiseren. Wie niet bereid is om thuis aan zijn fouten te werken, die valt af. Dat is hard maar eerlijk. Wie het wél doet, zal onmiddellijk in het oog springen. Die krijgt een nieuwe kans om zijn vooruitgang te laten zien'. Zonder zijn spelers goedkoop tegen elkaar uit te spelen, heeft Joop Brand daarmee duidelijk gebruik gemaakt van /le bij AZ toegenomen concurrentie. Eef Mulders (ex- PSVer) Bobby Vosmaer (ex-Haar lem), Ronald Spelbos (ex-SC Amersfoort) en een vijftal ama teurtalenten zijn méér dan zomaar een kwantitatieve uitbreiding van het potentieel. De strijd om de beschikbare posities is door hun komst nog eens extra opgeschroefd. Brand meldt terecht, met enige na druk, dat maar liefst 11 spelers van het toneel zijn verdwenen, waaron der het grote talent Eddie Schaaf- stra, dat met betaald voetbal is gestopt. Maar dat neemt niet weg, dat de spelers van AZ'67 meer dan ooit voor hun stekkie zullen moeten pe zen. Brand zegt: 'We moeten van het idee af, dat een trainer het elftal kiest. Een speler kan zichzelf opstellen. Dat geldt zeker voor de toppers. Johan Cruijff is nooit op gesteld. Die koos zichzélf, door zijn klasse en zijn instelling. Voor AZ'67 geldt diezelfde wet. Zeven acht posities kan een trainer moeiteloos invullen. Dat zijn de spelers die zichzelf kiezen. Vosmaer bijvoor beeld. Alleen over de mindere spe lers beslist de trainer. Maar ook zij hebben veel zelf in de hand'. Profwereld Brand doelt daarbij dan vooral op de aangetrokken amateurs: Joop Molendijk (Papendrecht), Reinier Holster (De Spartaan), André Goedhart (Sliedrecht), Henk van Rijnsoever (Elinkwijk) en doelman Chris Heil (Elinkwijk). Van dat vijftal is de blonde verdediger Henk van Rijnsoever verreweg de bekendste. Hij heeft lange tijd na drukkelijk bij Ajax in de belang stelling gestaan en is bij AZ '67 al in de oefenperiode tot voortreffelij ke prestaties gekomen. Joop Brand zegt: 'Voor amateurspelers vallen de eerste maanden in het betaalde voetbal meestal niet mee. Bij hun cluppie waren ze de vedette, maar de profwereld rekent daar heel snel mee af. Tactisch en technisch is het vaak een kwestie van bijslijpen, maar mentaal hebben die jongens het moeilijk. Als één van de vijf amateurs doorbreekt, dan mag je je gelukkig prijzem Van Rijnsoever heeft ervoor gezorgd, dat we nu al aan dat gemiddelde zitten. De eer ste' keer dat hij meedeed, tegen SVV, was hij gelijk de held van het publiek. Kostelijk. Ik vergelijk hem een beetje met Neeskens. Die kwam bij RCH vandaan, mocht van Mi- chels een keer meedoen en is daar na nooit meer uit het elftal wegge weest'. hem zal werken. Dit is toch zeker een kampioenschap voor hem, Maar Joop is er niet. Ik wil best voor een ander rijden, maar wie zegt op voorhand dat ik geen wereldkampi oen word. Als ik mee ben, kan ik er ook toevallig tussendoor sluipen'. Dei gedachte leeft bij meer man nen in de ploeg en dat houdt in dat zeker aan het begin van de wedstrijd de eigen kans bij de mees ten voorop zal staan. Dat idee heeft ook bij Hennie Kuiper overheerst, de grote afwezige in de Nederlandse ploeg. Kuiper heeft veel gedaan in zijn voorbereiding op dit kampi oenschap, maar hij zal er niet bij zijn. De voorgeschiedenis is bekend. Kuiper moest voor zijn sponsor in Duitsland rijden op het moment dat de Nederlandse ploeg, volgens afspraak, naar Canada vloog. Kuiper heeft genoeg gevoel voor de realiteit om begrip op te brengen voor het standpunt van de Neder landse Wielrenunie. 'Een wereld kampioenschap rijden, vraagt be paalde opofferingen. Ik had best alle criteria willen laten schieten, maar in Dortmund wegblijven kon ik niet. Dat had mij een half jaar salaris gescheeld en dat geld heb ik nodig om te leven. Ik kon het mijn gezin niet aandoen.' Rene Pijnen: 'Het is spijtig dat de Unie niet van te voren met ons heeft overlegd. Ieder van ons miste door het vroege vertrek wat con tracten. Akkoord, dat kost geld, ook al zijn wij profs. Maar voor Kuiper lag de zaak toch anders, daar ging het niet om een paar keer enkele honderden guldens, maar om een half jaar salaris. Die man heeft zijn afrekening van juli en zijn reiskos tenvergoeding nog niet eens, dat is onvergelijkbaar. Kuiper: 'Als de KNWU had gezegd, wij laten de vliegtuigstoel van jou onbezet en je komt op eigen kosten zo vlug als mogelijk is, dan had ik het gedaan. Zij hadden Schipper op mijn plaats als reserve mogen stu ren. Ik heb hem gezegd dat ik er wat voor over had als hij zich zou terugtrekken. Hij heeft overleg met zijn sponsor gepleegd en die heeft nee gezegd. Kan ik mij voorstellen'. VALENCIA (AFP) Eredivisieclub PSV is in Valencia niet verder geko men dan een gelijkspel van 00 tegen het Hongaarse Raba Vasas ETO. Het duel werd gespeeld in het kader van een internationaal toer nooi om de 'Trofeo Naranja.' ROTTERDAM (ANP) De uitslagen van de derde dag van het 27e CHIO van Rotterdam, dat wordt gehouden ln het Kralingse Bos, zijn: Internationaal springconcours (derde en laatste kwalificatiewedstrijd voor de Gro te Prijs van de Stad Rotterdam): 1. David Broome (Eng) met Heatwave 76.2 seconden, 2. Harvey Smith (Eng) (Salva dor III) 76.3 sec. 3. Derek Rlcketts (Eng) (Tyrolean Holiday) 70.7 sec. 4. Hugo Simon (Oost) (Flipper) 77.5 sec. 5. Nare Houssln (Fra) (Duo (Quo Vadis B.) 77.7 sec. 14. Herman Selger (Ned) (Scotch) 83.5 sec. Prijs van tie Haven: (na drie barrages» 1. ex aequo David Broome (Eng) met cord) 4. Pierre Durand (Fra) (Tartempi- Manhattan en Ned Campion (Ier) met Ashbourne 3. Hugo Simon (Oos) (D'Ae on) 5. Derek Rlcketts (Eng) (Golden Vale) 6. Bert Heljman (Ned) (Higwor- ker) Dressuur proef: Intermedlalere om de Prijs van Xenophon: 1. Ruth Klimke (Wdld) met Prlvatier 1178 pjt. 2. Reiner Klimke (Wdld) (Orchidee) 1142: 3. Sa rah Whltmore (Gb) (Junker) 1130. cate gorie B: 1. Ulla Hakansson (Zw) met Ajax 1206 pnt. 2. Dominique d'Esme (Fr) (Reims) 1187 3. Ulla Petersen (Den) (Chlgwell) 1154 9. Marjolein Greeve (Ned) (Lucky Boy) 1093.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 23