ield de ARP voor socialisten it de regering? Veel kritiek op de defensienota fgtlgra contra minister De Gaay Fortman 1 Gaat u even mee naar u eigen oudedag? Kernreactoren in nrincipe enorm gevaar Ziekenhuizen: kosten minder snel gestegen Katholieken en gereformeerden bouwen samen kerk Valhelm wel goed voor een overval Oude raad van Kampen blijft misschien nog Prijs van de kritiek voor Hans van Manen Drie orkesten in Bruckner-festival S.P.Y.S. grappige spionagefilm Cameretten in Delft WERKWEEK N.C.R.Y. NIEUWE RADIOFONIESE VORMEN W/KWARTET ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND/KUNST T9/K11 I- !N 2jrnen de ARP verwijten dat lór iór 1940 de toenmalige so- democratische arbeiders- (SDAP) buiten de rege- .eeft gehouden. Het is lang :n, er is niemand meer idie er persoonlijk wat mee (aken heeft en toch zul je Üat er in AR-kring een dis- e van belang over op komst yylding is een interview van het 1 0lrtijblad 'Nederlandse Ge en' met minister De Gaay jan, waarin deze de linkse ien en vooral de PvdA hun |n naar linkse meerderheids- ;es in sommige gemeenten jt. De Gaay Fortman zegt dan 'eer dat de PvdA hierbij in Ide fout vervalt die de ARP de laatste wereldoorlog jegens ho»AP heeft gemaakt. (erontwaardiging binnen een :ra4 als de ARP over de provinci- tngh gemeentelijke machtsgrepen s %e PvdA is groot. Zij mengt iet de nog nauwelijks ver weerzin tegen de houding iiks vorig jaar bij de kabinets- □jjtie heeft ingenomen. Ook die Itiegeschiedenis zal De Gaay aan wel in zijn hoofd hebben toen hij zijn uitspraak in [landse Gedachten deed. Het is hij heeft willen zeggen: Het is "laai heel treurig hetgeen de ons aandoet, maar het is ons en haar verleden mis- toch niet helemaal onver jaar. federlandse Gedachten van Mg.ag houdt de Friese historicus jurnalist, oud-senator Hendrik een betoog waarin hij con- :rt dat de verklaring dat de de fout heeft gemaakt, vóór de 3- He wereldoorlog de socialisten inrechte buiten de regering te en, in strijd is met de feiten.' gaat in zijn stuk enkele voor- gse kabinetsformaties na om slotsom te funderen. Zijn ver is niet erg lang uitgevallen, feitenrelaas kon daardoor niet lelfj gedetailleerd worden. Het is r voor aanvulling met inte- 'vhte gegevens die zijn artikel *at bijkleuren. d v par o do 1° tröpe socialisten in 1913 elke me ting aan de formatie-Bos ;n geweigerd en dat de gevol- laarvan voor hun rekening ko- zic| staat natuurlijk als een paal water. Maar het is wellicht iets te sterk gezegd dat zij ipieel niet met burgerlijke mi 's in één kabinet wilden zit- :oals Algra schrijft. 'acP- Puchinger heeft ons in zijn 'schrift 'Colijn en het einde de coalitie' laten zien dat [stra houding niet zo steil ,ls op het eerste gezicht lijkt, inger publiceert in zijn boek idvies van Troelstra aan de fcgin: het wijst nadrukkelijk ïea^ogelijke samenwerking tussen en rechts binnen het te vor- Colijn men kabinet. Troelstra bepleit in zijn advies 'een gemengd burgerlijk ministerie', dat 'een nieuwe koers zou moeten gaan varen. Anderzijds was Colijn niet zonder boze plannen jegens de socialisten. Puchinger heeft notities van de AR-staatsman opgediept, waaruit blijkt dat deze meende dat 'juist om de socialisten buiten het kabi net te houden, eerst aan Troelstra persoonlijk een opdracht (tot het vormen van een kabinet, Van E.) diende te worden verstrekt, opdat zijn onmacht openlijk zou blijken,' zoals Puchinger schrijft. Puchinger tekent daarbij aan dat dit typerend is ook voor Colijns inzichten bij latere formaties. Ook bij de forma tie van 1918 enkele maanden voor Troelstra's befaamde revolutie liet de AR-kamerfractie aan de Koningin weten dat zij geen rechts (confessioneel) kabinet wenste, •tenzij eerst gepoogd was een ge mengd kabinet onder linkse leiding samen te stellen, kennelijk met de bedoeling om eerst de onmacht van links openlijk te demonstreren' (met 'links' wordt hier uiteraard liberaal en/of socialistisch bedoeld. 'Uiterste noodzaak' Sindsdien heeft de ARP het aan Nolens en diens opvolgers bij de RKSP overgelaten de socialisten bij formaties buiten de deur te houden. Sinds 1926 gold Nolens' stelregel: 'alleen bij uiterste noodzaak.' Er is, om het gematigd te zeggen, nooit iets van gebleken dat de ARP in het algemeen of Colijn in het bij zonder hebben geprobeerd, de ka tholieke coalitiegenoten van dit standpunt af te brengen. Meestal maakte de SDAP het de confessionelen zo makkelijk moge lijk haar in de oppositie te houden. Daar heeft Algra natuurlijk volko- ADVERTENTIE weg' 1 Hoe ziet u uzelf als AOW-er? Eerr uitgeblust wrak - afhankelijk, klagerig en vervreemd van alles wat lééft? Of als een bijdetijdse levensgenieter (-ster) Over oud-worden zijn nogal wat onzinnigheden in omloop... Ga je werkelijk na je 40-ste bergafwaarts? IntegendeelJuist in de 2e levenshelft beleeft de mens de meeste hoogtepunten. Tenminste... wie wil. Lees in Avehue "De mythe van de dalende levenslijn". Een fascinerend artikel van W.A.C. Whitlau, waarin tevens een test van Prof. Rümke waarmee u kunt nagaan Hoe uw oudedag zult beleven... Als mokkend oudje, dat bang voor Avenue is??? Troelstra men gelijk in. Tot op de dag van vandaag twijfelt de socialistische beweging, nu eens meer, dan eens minder, aan de mogelijkheid van maatschappijhervorming in een burgerlijk bestel. Vóór 1940 zijn de twijfels zeer hevig geweest, maar er waren ook 'reformistische' momen ten. Regeringsgezind In 1937 had de SDAP een rege ringsgezinde bui: toen schrapte het congres de ontwapeningsparagraaf uit het verkiezingsprogramma. Het was ook het jaar van het Plan van de Arbeid (het plan om onze eco nomie door koopkracht-injecties op te vijzelen). Maar in dat jaar von den de anti-revolutionairen dat op neming van de sociaal-democraten in een regeringscoalitie 'slechts be vorderlijk (zal) zijn aan de groei der NSB.' Na de val van Colijns vijfde kabinet in 1939 haalde De Geer (CH-U) de. socialisten voor het. eersf in de regering. Colijn liet weten dat hij tegen de samenstel ling van dat kabinet 'op zichzelf' geen bezwaar had, maar nu had het. ministerie-De Geer op constitutio nele gronden weer niet mogen op treden. En Jan Schouten vond dat de SDAP er toch buiten had moe ten blijven. Is De Gaay Fortmans visie dat de ARP de socialisten vóór 1940 een slecht voorbeeld heeft1 gegeven, in strijd met de feiten? In elk geval kan men niet zeggen dat de ARP zich-in die tijd heeft uitgesloofd om de SDAP tot het dragen van rege ringsverantwoordelijkheid te bewe gen. Wij zullen wel nimmermeer dat congres van SSR-reiinisten van september 1972 in Lunteren verge ten. waarop de directeur van de dr. A. Kuyperstichting, mr. W. C. D. Hoogendijk heeft- gezegd dat het niet goed is dat een zo belangrijke beweging als de socialistische al maar in de oppositie blijft. 'Dat moet ons een zorg zijn', zei hij ongeveer. Zoiets werd veertig jaar geledon in AR-kring nog niet ver nomen. Medische Contact: Van een verslaggever UTRECHT Kerncentrales kun nen in principe hele gebieden ver giftigen. In een beschouwing in het jongste nummer van 'Medisch Con tact' wil prof. dr. Ph. B. Smit wel kwijt dat hij verontrust is over de ontwikkelingen van de kernenergie. Prof. Smith is hoogleraar in de experimentele natuurkunde aan de rijksuniversiteit van Groningen. Hij bestrijdt een publikatie van drie radiobiologen van TNO in het aprilnummer van Medisch Contact. Deze radiobiologen van kernenergie voor de openbare gezondheid te verwaarlozen is. Maar prof. Smith is het daar allerminst mee eens. Volgens hem draait bij de hoge druk koeling van kerncentrales al les om de vraag of de noodkoeling goed zal functioneren. Daaraan wordt van deskundige zijde nogal getwijfeld. Als bij een pijpbreuk in het hoofdkoelsysteem het noodsy- steem niet onmiddellijk op volle toeren werkt, treedt in de reactor een temperatuurstijging op die vol ledig uit de hand loopt. Ieder voor stelbaar reactorvat zal dan smelten en openscheuren. De verspreiding van de dan vrijko mende radio-actieve stoffen zal vrij nauwkeurig overeenkomen met de fall-out van een kernbom-explosie, aldus prof. Smith. Het verschil is dat bij een grote kerncentrale, die langdurig in bedrijf is geweest, een hoeveelheid radio-actief m teriaal aanwezig is die vele duizenden ma len zo groot is als de bommen van Hirosjima en Nagasaki. In hetzelfde nummer van Medisch contact noemen drie artsen Kalkar een 'onverantwoord experiment'. UTRECHT De kosten van zie kenhuizen en psychiatrische inrich tingen zijn in 1973 absoluut, zowel als relatief minder sterk gestegen dan in 1972. Dit blijkt uit voorlopi ge cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek die zijn gepubli ceerd in 'Medisch Contact'. De kosten van de ziekenhuizen ste gen in 1973 met 509 miljoen gulden ofwel 15,2 procent tot 3.868 miljoen gulden. In 1972 was de kostenstij ging ten opzichte van 1971 ruim 589 miljoen gulden of 21,3 procent. De kosten van de psychiatrische inrichtingen stegen met 101 mil joen (15,1 procent) tot 768 miljoen gulden. In 1972 was de stijging 126 miljoen gulden (23,3 procent). In de ziekenhuizen verminderde het aantal verpleegdagen met 1,1 pro cent tot ruim 23,8 miljoen; in de psychiatrische inrichtingen daalde het met 2,5 pet tot ruim 9,4 miljoe- n. In beide sectoren vormen salarissen en sociale lasten verreweg de grootste kostenpost (ziekenhuizen 2.575 miljoen en psychiatrische in richtingen 562 miljoen gulden). OOSTERHOUT In Oosterhout (N-Br) gaan gereformeerden en katholieken samen een kerk bou wen. Een werkgroep is al enkele maanden bezig met de voorberei ding van dit project. De hervormde gemeente in Oosetrhout heeft éven eens belangstelling om bij huuro vereenkomst de kerk geregeld te gaan gebruiken. De hervormden doen niet mee in de beheersover eenkomst die de beide kerkgemeen schappen hebben gesloten. Aanlei ding tot het samendoen zijn de grote kosten die het bouwen van een kerk met zich meebrengt. Hf* is de bedoeling dat het kerkgebouw een integrerend onderdeel gaat vormen van een wijkproject met winkels, medische- en sociaal-cul turele voorzieningen. De bouwcom missie voor de kerk zal dus haar eisen moeten bespreken met de projectontwikkelaar. Er is overigens alleen een conceptprogramma waarover beide kerkgemeenschap pen het eens zijn. Van een verslaggever URMOND Een man die een rode of gele valhelm droeg heeft giste ren het gemeentehuis in het Lim burgse Urmond overvallen. Hij sloeg een ruit in en klom door het venster naar binnen. Uit de kamer van de kassier nam hij een geldtas met zesduizend gulden mee, be stemd voor de bijstandsuitkeringen. Hij vluchtte in een gestolen auto. Portret M. Janssens in Maastrichtse schouwburg MAASTRICHT Het schilderij 'Magda Janssens als Badeloch in de Gljsbrecht van Aemstel,' dat de Amsterdamse kunstenaar Martinus Eling maakte, zal in de Maastricht se stadsschouwburg komen te han gen. Wim Bary heeft het gisteren bij zijn afscheid als directeur van de stadsschouwburg aan deze in stelling geschonken. De dochter van de actrice Magda Janssens, mevr. Nora Balleux, droeg het over aan het bestuur van de Stichting Cultureel Centrum. Voor zitter G. M. J. Crijnen aanvaardde het in dank. Bij haar overlijden in 1973 had Magda Janssens na een zeventigja rige toneelloopbaan twee portretten nagelaten, waarvan het ene be- het voorzitterschap van de NOS. De stemd was voor de Stadsschouw burg in Amsterdam en het andere voor Wim Bary. Tilburg vindt de overplaatsing van het tweede squadron straaljagers naar Gilze-Rijen uit milieuoverwe gingen onaanvaardbaar. Door deze overplaatsing zouden bestaande en toekomstige woongebieden van Til burg, Breda en Gilze-Rije veel ge luidshinder ondervinden. Volgens Tilburg ligt de vliegbasis 'Welschap' bij Eindhoven uit oogpunt van ge luidsoverlast veel gunstiger: Tilburg zou het 'treurig' vinden als het de prijs zou moeten betalen van het tegemoetkomen aan de actie 'Stop Welschap'. Tilburg noemt het onbe grijpelijk dat nu al besloten is Wel schap voor militair verkeer te slui ten. Genoemd worden de komende nieuwe woonwijken Blaak (acht tienhonderd huizen) en Reeshof (eerst 4500, later achtduizend hui zen) die ernstige, ten dele onaan vaardbare, geluidshinder zouden ondervinden. De Brabantse Milieu federatie meent dat de mensen in de dorpen die in het verlengde van de baan van Gilze-Rijen liggen (Molenschot. Huiten, Bavel) ernsti ge last van het lawaai zouden heb ben. Oefenterrein Het provinciaal bestuur van Gronin gen noemt het aanleggen van een militair oefenterrein van geen nut voor de provincie. De jarenlange onzekerheid die nu eindelijk ver dwenen is nu het plan Ter Apel niet uitgevoerd zal worden, zou te rugkomen indien een oefenterrein in Zuidoost-Groningen zou worden overwogen. Het provinciaal bestuur wijst ook vestiging van een garni- dringen erop aan dat de provincies zoen in Oost-Groningen (ter stimu lering van de werkgelegenheid) af. Gedeputeerde staten van Friesland Groningen en Friesland nauw be trokken zullen worden bij de plan nen voor een oefenterrein in de Lauwerszee. De gemeente Kollumer- land zegt de zware claim van de fensie op het Lauwerszeegebied 'zwaar te kunnen verteren'. De ge meente noemt het verontrustend dat het hele zuidelijke militaire oe fenterrein aangeduid is als 'natuur gebied met militair en beperkt re creatief gebruik'. Volgens Kollu- crp Nasleep ballpoint-zaak Van een verslaggever KAMPEN De kans bestaat dat de huidige gemeenteraad van Kampen ook nó de derde september, wan neer overal in Nederland nieuwe gemeenteraden in functie komen en wethouders worden gekozen, zal moeten blijven zitten. Dit blijkt uit een mededeling van B. en W. van Kampen aan de raad Het ziet er namelijk naar uit dat de Kroon vóór de derde september nog niet beslist zal hebben over de door de burgemeester en de gemeente raad ingediende bezwaarschriften tegen de beslissing die gedeputeer de staten van Overijssel genomen hebben in de zogenaamde ballpoint affaire. Zoals gemeld werd in een van de kiesdistricten te Kampen met rode ballpoint gestemd, inplaats van met een bij de wet voorgeschreven rood potlood. De Kamper gemeenteraad besloot op deze grond .de PvdA- kandidaat C. A. Kranenburg, niet toe te laten. De heer Kranenburg ging tegen deze beslissing in beroep bij gedeputeerde Staten, die zijn bezwaarschrift gegrond achtten omdat zij geen aanleiding zagen te veronderstellen dat de kiezer met het gebruik van de rode ballpoint iets anders heeft willen doen dan gewoon zijn stem uitbrengen. Te gen die uitspraak van gedeputeer den tekenden zowel de raad als de burgemeester weer beroep aan bij de Kroon. Burgemeester en wethou ders van Kampen gaan er nu van uit dat de oude raad blijft functio neren tot de Kroon uitspraak heeft gedaan. VOORBURG De jaarlijkse prijs van de Kring van Nederlandse The atercritici, 'Prijs van de Kritiek', zal dit jaar worden toegekend aan de Nederlandse choreograaf Hans van Manen. De overweging bij de toekenning was, dat Van Manen de uitzonder lijke verdienste heeft de moderne danskunst voor een zeer groot deel van het publiek toegankelijk te maken, met inachtneming van ho ge artistieke normen en dat hij op unieke en fraaie wijze het vocabu laire van de dans heeft verrijkt door alledaagse bewegingen te inte greren met de academische ballet techniek. De prijs (een penning) zal worden uitgereikt op woensdag 4 september om 16 uur in de Gijsbreghtkelder van de Amstelbrouwerijen te Am sterdam door de voorzitter van de Kring Jackues Heyer. Daarna zal Anton Koolhaas een toespraak hou den onder de titel 'Geduld en ge drevenheid'. Van een verslaggever DEN HAAG Er is veel kritiek op de defensienota van minister Vredeling. Niet minder dan 26 organisaties en instanties hebben zich opgegeven voor de hoorzitting die volgende week donderdag en vrijdag over de nota gehouden wordt. Kritiek wordt onder meer geleverd op de overplaatsing van het tweede squadron straal jagers van Eindhoven naar Gilze-Rijen en op de aanleg van een militair oefenterrein in het Noorden. Ook is volgens velen de nota te vaag en wordt ongerustheid uitgesproken over de plannen tot inkrimping. merland zal het militaire oefenter rein zoveel mogelijk moeten wor den ingekrompen. De Vereniging van Marine Officie ren en de Vereniging voor belan genbehartiging van schepelingen en oud-schepelingen bij de zee macht' maken zich zorgen over een verdere verschuiving van de Oost- West krachtsverhouding ter zee. Aantasting van de defensiekracht door leemten in de vervanging van materieel en personeelsreductie noemen zij voor Nederland onaan vaardbaar. 'Gat' De besturen van de Koninklijke Nederlandse verenigingen 'Onze Vloot', 'Ons Leger' en 'Onze lucht macht' menen dat het grootste deel van de plannen wordt verschoven naar volgende kabinetsperioden. Bovendien zullen op den duur in de parate sterkte van de drie krijgs machtonderdelen grote gaten val len, niet alleen door reductie maar ook door onverantwoorde tempori sering. Zo levert de temporisering in de bouw van de standaardfregat ten bij de marine omstreeks 1983 een 'gat' op van drie jaar voor een derde van de sterkte. Een aantal belangenverenigingen (Sint Martinus, Ons Belang, de ma rechausseevereniging, de nationale christen-onderofficieren vereni ging en de landelijke korporaals vereniging) stelt dat de plannen bij het personeel veel onrust hebben gewekt. Ook de Algemene Christen- Officieren-vereniging meldt onrust in de gelederen, vooral met betrek king tot de reorganisatie van de landmacht, de diensttijdverkorting in fasen en de werk- en rusttijden. Het Interkerkelijk Vredesberaad en Pax Christi vinden dat de grond slag van de nota weinig verschilt met die van Luns en Den Toom uit 1968. De drie samenwerkende cen trales van overheidspersoneel zijn ongerust over met name het bur- - gerpersoneel bij defensie (voor 1977 ongeveer tweeduizend burgers min der). Het staat echter niet vast bij welke onderdelen de reductie zal worden doorgevoerd, waardoor on zekerheid is ontstaan. Karikatuur van Anton Bruck ner als dirigent AMSTERDAM Drie verschillende orkesten zullen in Amsterdam mee werken aan het Brucknerfeest t.g.v. de 150ste geboortedag van deze grote Oostenrijkse componist. De keuze van het programma is zo gemaakt, dat er ook werken worden uitgevoerd die men in het normale seizoen niet vaak kan horen. Het Concertgebouw Orkest o.l.v. Ber nard Haitink opent de reeks van drie concerten op donderdag 5 sep tember met uitvoeringen van Psalm 150 en de Symfonie nr. 9. Als vo caal ensemble werkt hieraan mee het Groot Omroepkoor van de NOS. Het tweede concert wordt gegeven door het Radio Filharmonisch Or kest, eveneens onder Haitink, op dinsdag 10 september. Ook daaraan werkt het 'Groot Omroepkoor mee in verband met de uitvoering van de Mis in e kl. terts. Verder wordt de Vierde Symfonie gespeeld. Het laatste concert op zaterdag 14 september wordt gegeven door de Wiener Phllharmoniker o.l.v. Clau- dio Abbado. Zij spelen de Drei Or- chesterstiicke en de Zevende Symfonie. Alle concerten beginnen om 20.15 uur. En wie het befaamde orkest de Wiener Philhamonlker dat maar zelden ln ons land is, in een ander programma wil horen, kan zondag middag 15 september 14.30 uur ln het Amsterdamse Concertgebouw terecht: daar wordt dan onder Ab bado een concert gegeven ipet als programma de Passacaglia op.l van Anton Webern, de Parljse Symfonie van Mozart en de 'Erolca' van Beethoven. Operastichting zoekt plaats voor decors HOOFDDORP De Nederlandse Opera Stichting moet een andere opslagruimte voor de decors heb ben. Die werden sinds enkele maanden opgeslagen in een grote landbouwschuur in Hoofddorp. De eigenaar van de schuur heeft nu van de gemeente opdracht gekre gen de schuur te ontruimen omdat die alleen voor landbouwdoeleinden mag worden gebruikt. Volgens de directie van het Ned. Operastich ting zal het erg moeilijk en kost baar zijn om een ander onderdak voor de decors te vinden. Als Elliott Gould en Donald Su therland de S.P.Y.S. (spie's), ofwel spionnen, zijn moet het wel uit de hand lopen, want ze zijn beiden droogkomisch ingesteld op tegen slagen en een nog mallere verwar ring dan we gewoonlijk in de se rieus opgezette spionnagefilms al tegen komen. Daardoor worden zij terstond al bijna opgeblazen in een Parijse urionoir door een admini stratieve vergissing, van hun eigen CIA, en het ontvoeren van een overlopende Russische atleet wordt een mislukkende hol- en schullpar- tij. Omdat de CIA zulke, klungels opruimt schuilen ze bij eén gueril- lagroepje, dat met bomaanslagen werkt, en ook daar zijn ze zeer onwelkom. Ze gaan voor zichzelf beginnen, stelen geheimen van een weer an dere spion in Londen, om die te verkopen aan de meestbiedende Rus, Amerikaan. Chinees, of wie dan ook, hoewel ze zelf pas laat ontdekken dat de code verborgen zit in de contactlens van een peki- neesje. Dat leidt weer tot allerlei wilde achtervolgingen; een deftige bruiloft ontaardt in een chaos; het CIA-bureau wordt nog opgeblazen en het geld gaat verloren in een ontploffend deux-cheveautje. De hier maar aangeduide verwikkelin gen zijn door Irvin Kershner vlot. hoewel wat rommelig, geregisseerd in de stijl van de geheimagenten- films. De parodie bleef nogal ge- moedelijk, en werd geen satire, al zitten er wel wat rake zetten in de dialogen. Elliott en Donald gaan flegmatisch en goed gehumeurd door alle gevaren. Er zijn aardige bijrollen, en S.P.Y.S. vermaakt dus wel. B.H. (Amsterdam - Calypso, 14 j.) Voor weinig geld uit in Kunst-10-daagse AMSTERDAM Van 20 tot en met 29 september krijgt Amsterdam weer zijn Kunst-10-daagse. Dan worden er ruim 140 voorstellingen tegen zeer lage prijzen in diverse theaters gegeven. Deze lage prijzen (van 1 tot 5 gulden) zijn wel het meest bijzondere kenmerk van deze kunst-manifestatie. Tot de deelne mende gezelschappen behoren Het Nationale Ballet, Amsterdams Phil- harmonisch Orkest, Nederlandse Operastichting, Publiekstheater, Haagse Comedie. Nederlands Ka merorkest, The Family uit N. York en Scapinoballet. Solistische mede werking verlenen o.a. Theo Olof, Tibor de Machula, Cora Canne Meijer, Liselore Gerritsen en Mau rice André. Op zaterdag 28 septem ber wordt er in de Stadsschouwburg een 'open huis'-dag gehouden van 10 tot 16 uur waarbij men Het Nationale Ballet, Het Publiekthea- ter en de Ned. Operastichting aan het werk kan zien. De toegang is gratis. Er is een stijgende belangstelling voor deze Kunst-10-daagse die ln 1969 voortkwam uit de 'Kunst- maand Amsterdam'. In 1973 trok de Kunst-10-daagse 37.920 bezoekers bij 135 voorstellingen; dat was bij na 6.000 bezoekers meer dan het jaar daarvoor. Men verwacht dat de belanestelling dit Jaar nog groter zal zijn. Het volledige programma met alle informatie, ook over de unieke kaartbestelling per giro, vindt men in de 'Uitkrant' van Cultureel Informatie en Service Centrum Amsterdam (Cisca, tel. 220011) die in heel Amsterdam huls aan huls wordt bezorgd. De Kunst-10-daagse is een voor Nederland unieke manifestatie aan het begin van het muziek- en thea terseizoen. DELFT Het amateur-cabaretfes tival 'Cameretten' wordt dit jaar op 7, 8 en 9 november in de aula van de Technische Hogeschool in Delft gehouden. Het festival dat in 1966 begon als een activiteit van uitslui tend studenten is uitgegroeid tot een manifestatie die als spring plank voor iedereen naar het pro fessionele cabaret kan dienen. Amateurs treden er op voor een groot publiek en voor een deskun dige jury. Via Cameretten kregen o.m. Don Quishocking, Ivo de Wijs. Neerlands Hoop en Marnix Kappers bekendheid. Inschrijving voor het komende fes tival staat nog open bij het bureau Voldersgracht 1, Delft. (ADVERTENTIE) Van 11 tot 18 december a.s. organiseert de muziekafdeling van de N.C.R.V. een werkweek gewijd aan De leiding berust bij de componist MAURICIO KAGEL Als deelnemers kunnen zich aanmelden: studenten uit alle sturierichtingen. Uiteraard kunnen ook andere geïnteresseerden zich opgeven. Aangezien het aantal deelnemers om praktische redenen niet groter dan 15 kan zijn, zal een keuze moeten worden gemaakt op grond van de informatie en motivering, vermeld in de aanmeldingsbrieven. Sluitingsdatum voor de aanmelding is 15 september 1974. De uitgekozen deelnemers zullen bij ekaar komen voor een voorbereidend gesprek op zaterdag 9 november om 14.00 uur. Het adres voor aanmelding is: N.C.R.V.-RAD 10 Programma Afdeling Muziek Schuttersweg 8, Hilversum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11