|n veel gemeenten komen feel jongere wethouders Man bekent overval op Rijswijkse agenten Ui J(J öD Intiem theater in oude Stadswaag in Delft geopend Politie zoekt jongen (17) 26e oude kunst en antiekbeurs museum hetprinsenhof delft TC /dA maakt vaak problemen bij collegevorming Machtsovername lor links' lijkt et waarschijnlijk Raad voor de Kunst betreurt verhoging entreegeld musea Weigeraar heffing Kalkar in cassatie tegen vonnis hof Laat 'ns wat van je Invalide houdt een bushalte voor zijn raam -f W/KWARTET VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND/KUNST T9/K9 -i ■p 3 september komen in vrijwel alle gemeenten ons land de nieuw gekozen gemeenteraden |r het eerst bijeen. Behalve de beëdiging van pieuwe raadsleden zal de verkiezing van de houders het belangrijkste agendapunt van (vergadering vormen. Nu, anderhalve week jr deze vergadering, zijn in vele gemeenten jkaarten al geschud, zijn de namen van de (uwe wethouders al bekend. In tal van ge meenten wordt echter nog druk vergaderd over de samenstelling van het college van B. en W. Onze verslaggever informeerde bij een dertigtal gemeenten naar de voornaamste problemen bij de formatie van het college, een college dat, ge heel in tegenspraak met de gemeentewet die aan de gemeenteraad zowel een controlerende als een uitvoerende macht toekent, steeds meer op een locale regering gaat lijken. or Jan Brokken 15.00 'oor nde laand :ateri ;er vo k woi kundl 13. ;ies 45 UI ng da onze kleine steekproef over de verdeling van de wethouderszetels kunnen twee algemene con- getrokken worden: in de gemeenten waar de namen van de nieuwe wethouders al bekend treedt een duidelijke verjonging van het college van B. en W. op. De tweede conclusie: in de 'jieenten waar moeilijkheden over de verdeling van de wethouderszetels zijn heet het enfant ter- bijna overal Partij van de Arbeid. Maar de vakbonden willen niet dat de PvdA-PPR zichzelf uitsluiten. Geen overeenstemming tussen de progressieven in Breda dus. Politie ke waarnemers in Brabant voor spellen dat de PvdA naar de oppo- sitiebanken zal verhuizen. CDA en VVD gaan de boel dan samen run nen. Maar zoals gezegd, het betreft hier een speculatie. J} verjonging is het duidelijkst in gingen. De CPN zal daar de te wethouder leveren: de 34- sen v£e J. Siemons. Max van den vier jaar geleden nog de ste wethouder van Nederland, met zijn 29 jaar nu de op één oudste van de Groningse wet- ot'i9ders worden. J. Wallage (28), Barmentloo (27) en Lambert terhof (28) zitten namens de ui a, op de Groningse wethouders- "ri len. Groningen zairovefigens de met de Jongste, wethouder van is.erland blijven. De PPR-er Wim leboer is vorige maand 24 Jaar orden. Geen wonder dus dat lemeester H. G. Buiter (52) van lingen zijn wethouders 'mijn jongens' noemt. Apeldoorn wil de Partij van de eid onder geen beding met Bin- Rechts in het college van B. W. gaan zitten. Als landelijke ij heeft Binding Rechts al lang 'daan. Maar haar leider, de heer r. Harmsen, deed het de afgelo- acht jaren in Apeldoorn als ïouder zo goed dat de kiezers de ij vijf raadszetels schonken. De A wil niet samen met Harmsen iet college, het CDA wenst het ist haalbare afspiegelingscolle- De socialisten willen overigens met het CDA en met de WD enwerken. Een hele puzzel dus, r in Apeldoorn. enige Wat uit Leeuwarden ge- M kan Worden is dat het college i B. en W. een jonger uiterlijk krijgen. In de Friese hoofdstad Voorheen was de PvdA in Eindho ven uitgesloten van het stadbe stuur. Het CDA schreef met vijf van de zes wethouderszetels daar het program. De komende vier Jaar zullen waarschijnlijk twee PvdA wethouders in het college van B. en W. zitten, naast drie CDA-ers en een WD-er. Mevrouw Klaassens zal waarschijnlijk één van de twee PvdA-wethoudsters worden. Nog een algemene conclusie: Hoewel het aantal vrouwelijke gemeente raadsleden in het hele land geste gen is zitten er nog maar heel weinig dames op de wethouders- stoel. Op een kiertje It verder alles bij het oude: e wethouders van de PvdA, twee het CDA en één van de WD. één zetel in de raad kwam de is Nationale Partij niet in aan- king voor een wethouderszetel, snelgroeiende gemeente Emmen voortaan vijf wethouders rijk één meer dan voorheen. Die Ie wordt een PvdA-er, waardoor verdeling er als volgt uit zal i: twee PvdA, twee CDA en één )-wethouder. In Emmen houden liet van verandering, en daarom ïen alle vier wethouders in het iwe college terug. WD-er Zege- Hadders is nu al 35 jaar wet- der van Emmen. kerheid enter is de enige gemeente rvan wij met zekerheid kunnen ;en wie op de wethoudersstoelen en zitten. De heren zijn name- al op 1 juli gekozen, en dat wege vervroegde raadsverkiezin- in verband met de grenswijzi- Deventer heeft een program- ege: drie PvdA-wethouders en CDA-er. De WD is in Deventer ositiepartij geworden, of liever Jgd, door de PvdA tot oppositie tij gemaakt. De socialisten heb- twee jonge wethouders gele- 3: de heer Moester (36) en de r Duimel (37>. in Enschede zijn de woorden gramcollege en afspiegelingscol- niet van de lucht. De PvdA wil ïen met het CDA een program- ege formeren. Het CDA onder- delt zowel met de WD als met socialisten. De uitslag laat zich welijks voorspellen. E. J. Harmsen, Apeldoorn: door PvdA niet gewild Zal burgemeester Vonhoff van Utrecht nu wel of niet een WD- wethouder naast zich krijgen? Dat is de grote vraag die Utrecht zich stelt. De PvdA eist vijf wethouders zetels op. Of het CDA of de WD gaan de twee overige zetels bezet ten. Voorheen was de verdeling: drie PvdA, twee CDA, één WD en één D'66. CPIM aan de macht In Finstervvolde, waar de CPN de laatste vier jaar één CPN-wethouder en één partijloze wethouder bezat zullen de communisten waarschijn lijk twee wethouderszetels gaan be zetten. De CPN heeft vier zetels in de raad, de PvdA twee en Gemeen tebelangen één. Ook in Hilversum is verandering op komst. Zag de verdeling van de wethouderszetels er de afgelopen jaren als volgt uit: twee WD, twee KVP, één ARP, nu krijgt Progres sief Hilversum twee zetels, het CDA eveneens twee en de WD één. Een mooie afspiegeling dus, daar in het verzuilde Hilversum. Haarlem houdt het ook nu weer rustig. CDA had twee wethouders en blijft ze houden, WD had er één, en houdt er één. PvdA had twee wethouders en krijgt er nu drie, en dat is dan de zesde wet houderszetel die de afgelopen vier jaar door een D'66-er werd bezet. In Maastricht heeft de PvdA de deur voor de WD op een heel klein kiertje opengezet. De afgelopen vier jaar werd het college van B. en W., gevormd door één Katholiek Demo craat, één PvdA-er en drie CDA- ers. Voorspellingen in de Limburgse hoofdstad lulden dat het CDA zijn drie zetels zal behouden, de PvdA er twee krijgt en de WD één. De PvdA had in de verkiezingsstrijd echter gezegd niet samen met de WD te willen regeren, dus daarom lijkt deze voorspelling als een natte vinger in de lucht. In Amsterdam is de formatie van een links programcollege mislukt. PvdA, D'66, PPR en PSP zullen dus niet samen het aantal wethouders zetels verdelen. Binnen de Partij van de Arbeid in Amsterdam voelde een aantal raadsleden (met name Pelle Mug) daar veel voor. Maar fractievoorzitter De Cloe en wet houder Lammers wensten ook het CDA en de CPN in het overleg te betrekken. Nagegaan zal worden of PvdA, PPR, CDA en CPN samen een basisprogramma kunnen op stellen voor de komende vier jaar. Reserve Wie in Dronten de functie van reserve-wethouder gaat bekleden is nog niet bekend. Dronten is de Onderonsje In Rotterdam is de verdeling van de wethouderszetels een gezellig onderonsje tussen de socialisten. De PvdA gaat in de maasstad im mers alle zes zetels bezetten. Na men worden er volop gefluisterd maar de PvdA zelf zegt niets. De machtswisseling in Rotterdam be tekent het vertrek van de wethou ders Viersen, De Vos en Worst (al len CDA) en de PvdA-wethouder Jettinghof die zich niet kon vereni gen met de politiek die zijn socia listische plaatsgenoten voeren. Waarschijnlijk zal de PvdA twee ex-D'66-ers op de wethoudersstoel zetten, mr. Mentink en mej. Schmitz. In Breda willen de progressieven niet met de WD in het college. s Max van den Berg, Groningen: met ztfn 29 jaar op een na de oudste wethouder Han Lammers, Amsterdam: ook CDA en CPN erbij halen enige gemeente in Nederland die zo'n eerste reserve kent. Bij ziekte of vakantie van andere wethouders treedt de reserve in functie. Hij woont de meeste vergaderingen van B. en W. bij. In Dronten zijn alle partijen het eens geworden over een programma, ook weer een op vallende nieuwigheid. De drie grootste partijen, PAK, CCP en WD zullen de wethouders leveren. In bijna alle kleine gemeenten le veren de twee of drie grootste par tijen de wethouders. Programcolle ges zijn op het platteland zeker niet geliefd. De vijftien kleinere gemeenten waar wij om informatie vroegen gaven allen als oorzaak daarvan op dat 'politiek er bij ons nog gemoedelijk aan toegaat' en dat politiek in een kleine gemeente 'meer een zaak van personen dan van partijen is'. In deze platte landsgemeenten treedt bijna overal een verjonging van het college van B. en W. op. Handen in 't haar In Sprang Capelle zitten de politici werkelijk met de handen in het haar. De afgelopen vier jaar telde Sprang Capelle twee wethouders, één voor de CHU en één voor de ARP. Een paar maanden geleden besloten deze partijen samen de verkiezingen in te gaan. Maar zij vergaten de lijst in te dienen. Goed. het verhaal is verder bekend. De kiezers van de christelijke par tijen gaven hun steun aan de SGP en aan Gemeentebelangen. Deze twee partijen zouden nu ieder een wethouder kunnen leveren. Maar Gemeentebelangen is voor opening van het zwembad 's zondags en de SGP is daar tegen. Een compromis is nog niet in zicht. Slotconclusie: van de vijftien grote gemeenten waar wij ohs oor ten luister legden krijgen slechts drie een programcollege (Groningen, Rotterdam en Deventer) en zes een afspiegelingscollege. In zes steden zijn de besprekingen nog niet afge lopen, rïiaar waarschijnlijk zal in vier gevallen een afspiegelingscol lege uit de bus komen en in twee steden een programcollege, in En schede tussen de progressieven en het CDA en in Breda tussen het CDA en de WD. Hoewel de Partij van de Arbeid in tien van de hierboven genoemde vijftien steden zich bij de onder handelingen over de verdeling van de wethouderszetels zeer hard heeft opgesteld is dus slechts in een paar gevallen een programcollege uit de bus gekomen. Van een linkse machtovername in de gemeentepolitiek zo gevreesd door de WD en in mindere mate het CDA is getuige deze kleine steekproef geen sprake. DEN HAAG De raad voor de Kunst heeft minister Van Doorn van CRM dringend geadviseerd te rug te komen op zijn besluit om de entreegelden voor de rijksmusea met vijftig procent te verhogen. De raad vindt dat deze verhoging de relatie tussen kunst en publiek 'in sterk negatieve zin' beïnvleodt: een schade, die moeilijk te herstel len zal zijn. De raad voor de kunst kwam tot zijn protest bij de minis ter op initiatief van de afdeling beeldende kunsten en bouwkunst. De tarief verhoging, die op 1 januari ingaat, acht de raad in strijd met het streven naar grotere toeganke lijkheid van kunst en cultuur voor een breed publiek. De raad betreurt ook, dat de minister zijn beslissing heeft genomen zonder advies te vragen aan de raad. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Dr. A. Smit uit Yde (Drente) die principieel wei gert de Kalkarheffing op zijn elec- triciteitsrekening te betalen, is in cassatie gegaan tegen het vonnis van het gerechtshof in Leeuwarden, waarbij bepaald werd dat bij niet- betaling van de heffing de stroom afgesloten mag worden. Na zijn weigering sloot het elektriciteitsbe drijf Groningen-Drente (EGD) in november vorig Jaar de stroom af. De heer Smit ging toen naar de rechtbank in Groningen, die beslis te dat het EGD niet het recht heeft de stroom af te sluiten bij niet- betaling van de heffing. Nadat het EGD op 18 december de heer Smit weer had aangesloten vernietigde het gerechtshof in Leeuwarden op 10 juli het vonnis van de rechtbank in Groningen. Volgens het hof staan de elektrici teitsvoorziening en de Kalkarhef fing niet los van elkaar en pleegde het EGD met de afsluiting geen onrechtmatige daad. Volgens het hof had de heer Smit in afwachting van het oordeel van de rechtbank onder protest kunnen betalen. De heer Smit en diens raadsman, mr. Van Gent, blijven er bij dat afsluiting van de stroom in strijd is met de verplichtingen van het elektriciteitsbedrijf en dat het EGD een onrechtmatige daad heeft ge pleegd. (ADVERTENTIE) Vandaag voor het eerst naar degrote school". Die van u ook? Vol nieuwe indrukken komen ze thuis, en vertellen honderduit. Dacht u dat oma dat niet wilde horen?Bel haar even,na het eten. Ze is er wat blij mee! En de kosten vallen mee, want 's avonds en in het weekend helt u voor half geld door heel Nederland. SS John Nathalie AMSTERDAM De recherche dienst ernstige delicten van de hoofdstedelijke politie vraagt in lichtingen over de verblijfplaats van de 17-jarige John Nathalie Vic tor van den Brande. De jongeman is een der laatsten, die in gezel schap van de vermoorde Amster damse koffiehuishouder Cees Gijs man is geweest. Van den Brande Is 1.75 meter lang, slank postuur, kas tanjebruin half lang haar, met scheiding in het midden. Op z'n linkerhand is getatoeërd het woord: Love. Voor nadere informatie tele foon: 75 2135, 's nachts: 75 22 70. De uit 1647 daterende ijzeren waag die in het centrum hangt van het nieuwe Delftse theatertje 'De Waag'. door Dammis de Geus DELFT Na tien jaar plannenmakerij en uiteindelijk het begin van een zeer grondige verbouwing was het deze week zo ver dat de uit 1539 daterende Stadswaag achter het Stadhuis aan de Markt een nieuw leven begon als cultureel centrum voor Delft. In het gebouw is een bijzonder intiem en gezellig theater onderge bracht, waar de gehele Delftse ge meenschap trots op kan zijn. Ar chitect Frits van der Vegt, die bij zijn werk flinke assitentie kreeg van een bouwteam, de gemeente, monumentenzorg en TNO. heeft veel zorg aan de aankleding van het theater besteed, waarin hij zo veel mogelijk van het aanwezige eeuwenoude materiaal heeft inge past. Midden in de theaterzaal staat nl. een zware eiken balk die als draagkolom fungeert voor de zware eiken middenstijl en hangt de ori ginele waag waarop goederen wer den gewogen ten behoeve van de handel. Met de oude muren en de twee balkons die in de Waag-ruim- te zijn gebouwd, geeft dit alles een plezierige sfeer. De verbouwers heeft, het vaak niet meegezeten. Het was een tegenvaller bijv. dat een onderzoek uitwees dat het houtwerk door wormen en kevers was aangevreten. Met het gevolg uiteraard dat de gemeenteraad weer extra kredieten moest geven. Al met al komt de verbouwing nu op een bedrag van bijna een miljoen gulden. De bezoekers van De Waag het theater heeft 150 plaatsen zullen hier niet wakker van liggen, maar daarentegen kunnen constateren dat het gemeenschapsgeld goed be steed is. In het Waag-gebouw be vindt zich nog een zolderverdieping die als 'workshop' kan fungeren of voor het geven van kleinere voor stellingen gebruikt kan worden. Bovendien is er een bar en een reeks kleinere ruimten voor kanto ren en een leeszaal. Openbaar toilet De Waag heeft in de loop der eeuwen verschillende functies ge had. Op de verdiepingen huisden vroeger het gilde van de goud- en zilversmeden en dat van de apothe kers. In de grootste ruimte, waarin nu de theaterzaal is ondergebracht was nog eens een telegraafkantoor en in de laatste-oude-periode een fietsenstalling met openbaar toilet ondergebracht, tot het door enkele studenten werd ontdekt die er een cabaret wilden beginnen. Het programma dat de Stichting De Waag in samenwerking met de Delftse Kunststichting voor het nieuwe culturele centrum organi seert zal niet op een select publiek worden gericht. Het in De Waag gebodene zal een afspiegeling moe ten zijn van wat zich in Nederland op theatergebled voordoet en in kleine zaalprodukties kan worden gebracht. Daarnaast dient De Waag mee te doen in de ontwikkeling van het theatergebeuren. Uiteraard Van een verslaggever RIJSWIJK De 24-jarige Oostenrijker Franz K. heeft gisteren bekend op 26 juli in Rijswijk twee agenten van hun uniformen en hun dienstpistolen te hebben beroofd. gewapende overval te hebben ge pleegd op een postagentschap. Daarbij is 9.000 gulden buitge maakt, waarvan overigens niets over is. Verder heeft hij op 25 juli, eveneens in Voorburg, een mislukte overval gepleegd op een postauto. Willem van der G. heeft bekend aan deze overvallen ook te hebben deelgenomen. De 27-jarige Johnnie N. uit Am sterdam, die onlangs in de hoofd stad is aangehouden met een van de dienstpistolen van de Rijswijkse agenten op zak, wordt beschouwd als mededader, maar Johnnie zwijgt (nog) over die zaken. De unifor men zijn nog zoek. Franz K. heeft nog bekend dat de situatie van een spaarbank in Rijswijk werd beke ken. De bedoeling was later op die bank een overval te plegen. krijgt de amateuristische kunstbe oefening er bovendien grote aan dacht. Ir. Arnold van der Ree, electrotech- nicus en dramaturg bij toneelgroep De Appel in Den Haag gaat De Waag artistiek en zakelijk leiden. Hij gaf talrijke adviezen voor de technische theateruitvoering van De Waag. Rob van Reijn opende het theater deze week met een voorstelling van zijn program ma 'Exegese.' waarbij bleek hoe fijn de akoestiek is. Tot en met 31 augustus treedt 's avonds van 23.00- 24.00 uur het Haagse cabaret 'Truus en Gerrit' op. Op 7 september is het open huis met een nonstop- programma. En voorts komen Ann Burton, Nel Oosthout, Poppenthea ter 'Guido van Deth', The Family en De Appel naar het nieuwe thea ter. UTRECHT De gemeente Utrecht hoeft een bushalte voor het raam van de invalide Th. H. Forêe uit Utrecht niet te verplaatsen. Dit heeft de president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V. J. A. van Dijk, donderdag beslist. In een kort geding had de heer Forée geëist dat een onlangs gewij zigde bushalte weer in de oude staat hersteld zou worden. Na de verplaatsing van de bushalte stop pen er dagelijks tweehonderd bus sen voor zijn raam. De invalide, die tot niets anders in staat is dan voor het raam zitten en naar bui ten kijken, ondervindt nu hinder van stank en lawaai, terwijl ook zijn uitzicht belemmerd zou wor den. Mr. Van Dijk overwoog dat de ge meente met de verplaatsing van de bushalte niet onrechtmatig heeft gehandeld, maar in overeenstem ming met haar taak, de zorg voor een veilig en efficiënt vervoer. 'De gemeente heeft haar beleidsvrijheid niet overschreden. Bovendien zal de buschauffeurs er nog eens met na druk op worden gewezen, dat zij met de voorste deur bij de halte- paal dienen te stoppen', aldus de president. 'Een bushalte voor de deur is een ongemak, dat door Iedere burger aanvaard moet worden, ook door een invalide', zei hij. Franz K. is onlangs in Den Haag aangehouden. Hij had toen het pis tool bij zich waarmee bij de overval op de Rijswijkse politiemannen een schot is gelost. Ook de 24-jarige Willem van der G. is in verband met deze zaak gearresteerd. De Voorburgse hoofdinspecteur N. P. Muusse zei gisteren dat achteraf is gebleken dat de overvallers zeer gevaarlijk waren. Met name de Rijswijkse agenten zouden zijn neergeschoten, als ze zich hadden verzet, zo zei hij. Bij de aanhouding van K. in Breda, is het trouwens ook maar net goed gegaan. Franz had het plan zich schietend een. uitweg te banen uit het door de politie omsingelde huis. Een vrien din zou hem van dat drastische plan hebbpn afgebracht. K. heeft ook toegegeven op 23 JuU in Voorburg met twee anderen een 22 aug. t/m 11 sept. 1974 Weekdagen van 10.00-17.00 uur Zondags van 13.00-17.00 uur Bovendien dinsdag-en donderdagavond van 19.00-22.00 uur. Trein Toegangsbiljetten verkrijgbaar. Informatie aan de stations.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9