Meewerken aan duurder as niet op onze w eg' Kopers moeten hun huis zelf afbouwen |ctiecomité's boeren en iinders stellen eisen 't HOE fel# 2!!!we bk>d dat Bromfietshelmen zijn ondeugdelijk isje moord 'Wij horen op te komen voor belang van consumenten' ietpartij in nwagenkamp 'Vakbeweging ziet toestand veel te zonnig' 174 slachtoffers bedriifsongelukken Prinses en Prins bezochten Roermond Schietende man na belegering weggebracht lastenstijging doorberekenen, straffe prijsbeheer sing' 'We willen van dat lage uu'-loon af' Bouwdrama in Vaassen na faillissement aannemer Jongen aan boom opgehangen en met zweep mishandeld METZLER- 1 ^/KWARTET VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND T3/K5 bedrijven: regering en parlement moeten beslissen \ze sociaal-economische redactie CHT De Vereniging van exploitanten van gasbedrijven in land (VEGIN) vindt dat zij onmogelijk de verantwoordelijk- ënn an dragen voor de forse aardgas-prijsverhoging (38 procent) et i t kabinet voorstelt per 1 januari 1975 in te voeren. Een reso- Lj, met die strekking werd gistermiddag nagenoeg unaniem stemmen tegen) op een vergadering in Utrecht aange- Hij i. tak( htë r I stri 1 F'1 van pag. 1 r d achtoffertje. Er is echter fspraak meer gemaakt over ■ntuele betaling van het los- [ennelijk was de verdachte geschokt door de dramati- ïtwikkelingen. de politie is geld het enige geweest. Er zou geen sprake n een zedenmisdrijf of iets aard. De voorzitter van de VEGIN, de Zeeuwse gedeputeerde A. J. Kaland, zei na afloop van de vergadering dat een dergelijke beslissing te in grijpend is om door de VEGIN op vrijwillige basis te kunnen worden genomen. 'De VEGIN is een organi satie van nagenoeg alle gasbedrij ven in Nederland. Daarin zitten veel door de bevolking gekozen ver tegenwoordigers, bijvoorbeeld wet houders van gemeenten. Uit dien hoofde hebben we op te komen voor de belangen van de consu ment. Als er echter nationaal-eco- nomische belangen op het spel staan die deze prijsverhoging recht vaardigen, dan vinden wij dat rege- van de gasbedrijven en die zijn we nu kwijt', aldus de Zeeuwse gede puteerde. Tegen tips A. J. Kaland weg', aldus de heer Kaland. De VEGIN kan een dergelijke be- vaaruigen, aan vinaen wij aat rege- „ts rine pn narlement daarovpr mopten slissing nemen omdat zij met de ring en parlement daarover moeten Gasunie een twlntlgjarlg contract heeft gesloten over de exploitatie beslissen. Dat ligt niet op onze jtie was op het spoor van de CoJIUIientaClT VNO'. fete gekomen dankzij twee ^I/mine» huui vhks. Hdie van de L. was al twee biet ,op zijn werk verschenen [Cendien reed hij in een blau- t 600. Verdachte werkte bij- tia in Aalst, op enkeje- hdn- meters van de ouderlijke van Carolien. Mogelijk ij zijn-plaftnetje al weken te beraamd en is hij steeds de middag een kijkje gaan in dè 'dure' villawijk, ag en dinsdag is hij daar leerd in zijn blauwe auto. "ertoe heeft gebracht om •Plannen uiteindelijk uit te is niet duidelijk geworden. 1 dachte komt uit een goed staand gezin in Eindhoven. 30er|ft drie broertjes, twee jongere ouder. Volgens de buurtbe- was Eddie altijd al een bui- ptje. Ook de buurt is ge- door het gebeurde. 12 00 12.3 jeciiERGEN Een tot nu toe de man heeft een aantal gelost op twee bewoners it woonwagenkamp in Drie- arige F. Z. werd in de linker- jeraakt, de 14-jarige S. A. k°6el door het rechterbo- Beiden konden na in een lis te zijn behandeld naar igkeren. itief voor de schietpartij is ''.end. DEN HAAG De vakbeweging heeft een veel te zonnig beeld van de economische situatie geschetst in de discussienota arbeidsvoor waardenbeleid, die vorige week ge publiceerd werd. Deze mening geeft het Verbond van Nederlandse On dernemingen in zijn orgaan 'De Onderneming.' Het verbond (dat meent dat de nota van de bonden aanknopings punten biedt voor overleg) wil niet ontkennen dat de conjunctu rele situatie wat minder ongunstig is dan enkele maanden geleden, maar toch geeft de structurele toe stand allerminst aanleiding tot een zonnige kijk op de economische ontwikkeling op langere termijn. Her verbond deelt de ongerustheid van de vakbeweging over de stij ging van de werkloosheidscijfers. Maar het VNO wijst de aanpak die de vakcentrales voorstellen princi pieel van de hand. De vakbeweging stelt voor: directe overheidsdeelne mingen in ondernemingen, stich ting van overheidsbedrijven en een greep van de overheid op de inves teringsbeslissingen van onderne mingen. van het aardgas. Dit contract loopt in 1985 af. Eens in de vijf jaar doet zich de mogelijkheid voor met de regering nieuwe afspraken te ma ken over de inkoopprijs van het aardgas. Die vijf jaar zouden ver streken zijn op 1 januari 1976. Eerder vorig jaar werd het contract vrijwillig opengebroken een tussen tijdse aardgasprijsverhoging (in koopprijs voor de VEGIN) mogelijk te maken van twee cent. Dat was nodig in verband met de vrijstel ling van accijns op olie. De prijs van het aardgas zou teveel gaan afwijken van de nieuwe olieprijs. Met deze verhoging ging minister Lubbers akkoord. Hij weigerde ech ter een tarief-verhoging van één cent per 1 augustus 1975. Inmiddels had zich een oliecrisis voorgedaan en het zat er daarom dik in dat de aardgasprijsverhoging hoger zou moeten uitvallen. Het duurde echter nog tot de vorige maand voor het VEGIN met de minister kon praten over de nieuwe aardgasprijs. Hij stelde de VEGIN toen voor de inkoopprijs van aard gas met vijf cent per kubieke meter te verhogen. Daarnaast stelde hij nieuwe tarieven voor voor de aard gasverbruiker. De heer Kaland: 'Tegen de verhoging van de in koopprijzen zullen wij niet al te hard protesteren. Dat is een zaak van nationaal belang. Die zaak zal nu per wet worden geregeld, zodat het parlement zich daarover kan uitspreken. Ons grootste bezwaar is echter, dat de minister ook in de tarieven wil ingrijpen. Onze ver antwoordelijkheid als exploitant komt daarmee op de tocht te staan. De tariefopbouw is een sleutelfactor bij de bepaling van de rentabiliteit Twee afgevaardigden op de verga dering, namelijk die van de gasbe drijven in Middelburg en Dor drecht, konden zich daarmee on mogelijk verenigen. Zij stemden tegen de resolutie die volgens hen veel en veel verder had moeten gaan. De voorzitter van de VEGIN, de heer Kaland, constateerde 'tot zijn genoegen' dat de Middelburgse afgevaardigde ook tegen stemde. De VEGIN exploiteert het aardgas verbruik tot afnemers van 170.000 kubieke meter per jaar. Daaronder vallen de bejaardentehuizen, flats en het midden- en kleinbedrijf en zovoorts. Grootverbruikers sluiten afzonderlijke contracten met de Aardgasunie. De prijs voor hen is gesteld op nog geen vijftien cent per kubieke meter, eveneens een verhoging van vijf cent. Het aard gasverbruik ligt daarmee nog onder de officiële prijs van de olie. Toch levert dit de schatkist in 1975 al een extra opbrengst van 3.2 miljard gulden. Vooropgesteld dat ook de exportkcontracten tijdig kunnen worden aangepast. Dat betekent dus dat de overheid in 1976 nog meer extra ontvangsten van het aardgas kan verwachten. Een mee vallertje dus na al de nadelige ge volgen van de oliecrisis. Van een verslaggever DEN HAAG Honderdvierenze ventig mensen zijn vorig jaar bij bedrijfsongevallen om het leven ge komen op een totaal van bijna 110.000 ongevallen. Het aantal do den was in 1972 nog iets groter: 180 op ruim 113.000 ongelukken. Minister Boersma heeft 'in verband met dit 'grote aantal' een tv-filmp- je over bedrijfsveiligheid laten' ma ken, dat maandag voor het eerst is te zien. Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren Roer mond bezocht. Duizenden mensen bevolkten de feeste lijk versierde binnenstad en juichten het kroonprinse lijk paar toe. Vertegenwoordigers van sociaal-maatschappelijke in stellingen spraken met prinses Beatrix en prins Claus over de problematiek van het stadsgewest Roermond. Op vragen van de prinses over de hagelschade in het tuinbouwgebied zei voorzitter N. Iïuyts van de Lim burgse land- en tuinbouwbond dat deze zeker achttien miljoen bedraagt en maar voor een gedeelte door ver zekering wordt gedekt. Het is een enorme ramp, aldus de heer Huyts, die extra zwaar drukt, omdat wij het toch al zo moeilijk hebben. Zonder overheidszorg ko men wij er niet. De reactie van prinses Beatrix: 'Als de staat zo bij springt als voor de boseigenaren na de grote bosramp, zou het misschien meevallen'. RIJSWIJK In Rijswijk heeft een schietende man twee uur lang voor consternatie en angst gezorgd, maar uiteindelijk bleek niemand te zijn gewond. De zwaar overspannen S, die in huwelijksmoeilijkheden verkeerde, heeft woensdagavond, gewapend met een jachtgeweer, zijn woning aan de J. Brouwer straat bezet gehouden. Hij had zijn drie kinderen (6, 8 en 11 jaar) bij zich. Hij had in huis al enkele schoten gelost, zonder echter ie- mund te raken. De vrouw was na de eerste schoten direct het huis uitgevlucht. De politie, die gewa pend was met karabijnen, heeft het huis omsingeld, maar de schutter wilde pas na twee uur naar buiten komen, overreed door zijn huisarts. Hij zal volgens de politie nu ver moedelijk worden opgenomen in een psychiatriscije inrichting. Na een 'belegering' van twee uur, mocht de dokter van S. binnen komen, samen met een recher cheur. Maar toen de beide mannen onderaan de trap stonden, schoot S. nog twee keer. Hij raakte echter niemand. Vervolg van pagina 1 werd de minder goede waarneem baarheid van geluidssignalen door het dragen van de helm gemeten, werd het draagcomfort, het op- en afzetten en de geschiktheid voor brildragers beoordeeld Het volledi ge onderzoek zal worden gepubli ceerd in de Consumentengids en de Kampioen, die in de tweede helft van september zullen verschijnen. Vier helmen Van alle twintig onderzochte hel men werden vier exemplaren aan geschaft, die men een serie proeven heeft laten ondergaan. Al deze proeven vielen negatief uit. De heer H. Verhoef zei ons gisteravond na mens de ANWB de resultaten van het onderzoek toch wel schokkend te vinden. 'Wij zijn echt geschrok ken,' aldus de heer Verhoef. 'Als gebleken was, dat vier van de twin tig bromfietshelmen niet deugden, hadden we gezegd, dat gaat nog. maar negentien van de twintig, dat kan echt niet'. (ADVERTENTIE) de 9 kec en verslaggever 06Z definitieve eisenpakket van de actiecomité's van boeren en tuinders is gistermid- ai.) '00r een drie man sterke delegatie overhandigd aan drs. R. Zijlstra, voorzitter van het overleg- !mvan de drie centrale landbouworganisaties. Over dit eisenpakket is door 33 actiegroepen vprfuge overeenstemming bereikt, zei de heer K. Olieman, actieleider en tuinder in het Zuidhol- 197e Zevenhuizen. ti De bromfietshelmen, die, zoals nu blijkt, ten onrechte het NL-keur- merk dragen, zijn alle gekeurd door TNO in Delft volgens normen, die door de overheid zelf zijn vastge steld. De normale procedure is, dat een fabrikant, wanneer hij een brom fietshelm op de markt brengt, deze voor keuring aan TNO aanbiedt. Als deze helm wordt goedgekeurd, ontvangt hij duizend stickers met het NL-keurmerk. Zijn deze stickers op, dan moet hij zijn helm van een nieuwe serie opnieuw voor keuring naar TNO brengen. In de loop der jaren is het meer dan eens voorgekomen, dat een dergelijke helm werd afgekeurd omdat bijvoorbeeld de constructie was veranderd, waarna TNO dit rapporteerde aan het ministerie van verkeer en waterstaat. 'Hier houdt,' aldus de heer Verhoef van de ANWB, 'het verhaal op'. 'Het is echter duidelijk, dat door wat voor reden dan ook, het zenden van stickers met het NL-keurmerk ge woon is doorgegaan, waaruit gecon cludeerd kan worden,' aldus de woordvoerder van de ANWB, 'dat de overheid niet altijd even plichtsgetrouw de adviezen van TNO heeft opgevolgd en als gevolg van nalatigheid op het ministerie een fabrikant ten onrechte de stic kers met het NL-keurmerk heeft gekregen voor zijn door TNO niet goed bevonden helm'. Tijd genoeg? ,o*« W' mité's hebben dertien eisen eld. De eerste is dat kosten- mi gen, die zich sinds 1 juli 1973 i voorgedaan bij agrarische lg tiemiddelen, op korte ter- g noeten worden doorberekend prijzen van de produkten. j moet ook het kostenverho- iffect worden betrokken dat irhogoging in de ene land- ictor voor de andere sector ebben (zoals verhoging van ^graanprijzen voor de veë- Jij). De eerder geuite eis van procent prijsverhoging komt pakket niet meer voor. eis: Straffe prijsbeheersing agrarische produktiemidde- ie en aardgas inbegrepen. Bij DcnM wil men prijsaanpassing in mits de inkomenssituatie bedrijven dat toelaat. De ïotregeling zware stookolie veranderd dat de prijs die inbouwbedrijven betalen ch d gulden per ton komt. ft J en 4: Afschrijving op basis lei,ervangingswaarde en de in vet ngsaftrek zó verruimen dat all(Ctor de gemiddelde zelf gefi tte uitbreidingsinvesteringen gedekt worden. Jaarlijkse prijsaanpassingen, '^jeel aangevuld met BTW- ..Tisaties, moeten ervoor zor- tt op het gemiddelde bedrijf steedbare uurlonen gelijke ouden met de loon- en sala- 'ikkeling in Nederland. Om 6 maanden moet die pres sing of BTW-compensatie geerd worden. 7Bij generatiewisseling longe boeren, die niet vol eigen vermogen hebben, e bedrijfsovernemvng een zo- rentesubsidie dat ze zelf leer dan twee procent rente te betalen Harmonisatie ^elastingwet.vp'-ing voor land- D* ibouw in EEG Eis 8: Invoering algemene volks verzekering, waarin opgenomen verplichte ziekenfondsverzekering, ziektewet en arbeidsongeschikt heidswet. Op gebied van kinder bijslag gelijktrekking van positie van boeren en tuinders met dié van loontrekkenden. Eis 9: Voor oudere boer of tuinder, die wil saneren (afvloeien) een ho gere saneringsuitkering dan thans, of een inkomenstoeslag gelijk aan die uitkering. Ruimere normen voor hen die voor saneringsuitkering in aanmerking komen. Eis 10 tot 13: Onder meer: bescher mende wetgeving voor contractte lers, binnen de centrale landbouw organisaties onmiddellijk een na tionale actiecommissie vormen die het vertrouwen van de boer heeft. Actieleider K. Olieman -noemde als het belangrijkste punt dat men v-an het lage uurloon af wil. 'Op het ogenblik werkt de agrariër in het algemeen voor vijf gulden of min der per uur'. De eisen van de actie groepen gaan volgens hem heel wat verder dan die van de centrale organisaties, maar er zitten ook overlappingen in. Gratis «jjftpatronen Vraag uw bladenman, kijk op uw tijdschriftadres of in de betere handwerkspeciaalzaken.U kunt zich ook telefonisch als abonnee opgeven, (abonn. prijs f2,95). Bel daarvoor het Informatie-centrum van de Geïllustreerde Pers, tel. 020-72.97.85 Van een onzer verslaggevers VAASSEN In Vaassen (gemeente Epe aan de oostelijke Veluwezoom) voltrekt zich op het ogenblik een bouwdrama. Deze week hebben 61 kopers van nog niet afgebouwde huizen de sleutels in handen gekregen met een boodschap, die erop neerkwam, dat ze zelf maar moesten zien de woningen klaar te krijgen. Oorzaak is dat de aannemer, het bouwbedrijf Hewakon te Vaassen bij de rechtbank te Zutphen faillisement had aangevraagd. Ook de heer Verhoef vraagt zich af of er nog wel (vóór 1 november) tijd genoeg is voor een herkeuring van de helmen. 'Er is echter wel een tussenoplossing mogelijk, na melijk, dat op 1 november het dra gen van een helm verplicht wordt gesteld en dat op een nog nader te bepalen datum het dragen van een helm met NL-keurmerk verplicht wordt gesteld'. 'Dit is', aldus de heer Verhoef, 'een oplossing, waar ook de ANWB veel voor voelt', die nogmaals met nadruk stelt, dat hoe dan ook een valhelm altijd beter is dan niets. Over de enige bromfietshelm. die wel aan alle eisen voldoet, merkt de heer Verhoef nog op, dat 'deze ruimtevaarthelm uit één stuk, een helm is, waarbij rijders op een zwa re motor zich best bij thuis zullen voelen, maar 'moeders op een solex zie ik er nog niet mee rijden.' ALMELO Vijf nog onbekende mannen hebben gisteren in een park in Almelo een tienjarige jongen met zijn polsen aan een boom opgehan gen en met zwepen geslagen. Zij ont blootten eerst het bovenlichaam van de jongen. De mishandeling heeft kort geduurd, doordat een vriendje snel twee voor bijgangers alarmeerde. De vijf man nen zijn direct daarop op de vlucht geslagen. Ik mocht niet schreeuwen, zo ver telde de jongen. Hij had de mannen nooit eerder gezien. De buurtbewoners, zeer verontrust door de gewelddaad, hebben hun kinderen verboden in het park te spelen. (ADVERTENTIE) 1: ieders oogmerk! De tragedie treft niet alleen de aannemer, de bouwvak kers en de 61 gezinnen, die met een schadepost komen te zitten van vijfduizend tot vijfentwintig duizend gul den, maar ook de onderaan nemers, waarvan sommige eveneens met een faillisse ment bedreigd zouden wor den. Begin deze week zegde de directie van Hewakon de 23 bouwvakkers, die aan het project in Vaassen werken, met onmiddellijke ingang ontslag aan. Het bedrijf kon niet meer aan zijn verplich tingen voldoen. Doordat het in verschillende andere ge meenten met niet verkochte huizen zat. was het in ern stige liquiditeitsmoeilijkhe den gekomen. Van de tach tig premiewoningen, die in Vaassen voor 68.000 gulden waren verkocht, zijn er nog maar negentien opgeleverd. Aan de resterende eenenzes tig ontbreekt nog allerlei, niet alleen maar een behan getje of een gestucadoord plafonnetje, maar dikwijls ook nog deuren en trappen. Desondanks is een aantal kopers in de huizen getrok ken. Ze zitten temidden van chaotische toestanden op tuinstoelen en slapen op luchtbedden. Haastig hebben sommigen nog wat materia len, die zich op het bouw terrein bevonden, naar bin nen gesleept. Dit in de hoop dat daarmee hun woning kan worden afgebouwd. En uiteraard met de bedoeling om de schade nog zoveel mogelijk te beperken. Kopersvereniging Er is een kopersvereniging opgericht, die de belangen van de leden zo goed en zo kwaad als dat gaat tracht te behartigen. In overleg met curator mr. G. W. van Driel te Apeldoorn wordt gezocht naar een aannemer die be reid is het project af te ronden. Eenvoudig zal dat niet gaan want tenslotte moet er dan toch geld op tafel komen. De vakbonden hebben in tussen met de Sallandsche Bank te Deventer voor el kaar gekregen dat het loon voor de 23 bouwvakkers in elk geval voor deze week nog gegarandeerd is. Buiten dat hebben ze nog een tweede week loon te goed, vakantiebonnen voor veer tien dagen en een bedrag, omdat de werkgever geen opzegtermijn in acht heeft genomen. Het laatste kan per bouwvakker verschillen. Een en ander wordt ingevol ge de werkloosheidswet ge claimd bij de Stichting So ciaal Fonds Bouwnijverheid. Enige onderaannemers heb ben intussen ook getracht door zoveel mogelijk materi aal af te voeren, de schade voor hen te beperken. Het dreigde op knokken uit te lopen toen de installateurs van het centrale antennesy steem dit wilden demonte ren. De eigenaars van de huizen namen dat niet, om dat ze er elk al vierhonderd gulden voor hadden neerge teld. Nadat de politie in ac tie was gekomen, werd de installatie weer opgebouwd. Verder bemoeid de politie zich niet met de affaire. RITA 'Het is een civiele zaak' dus de politie. al- 'Kunt u niet met grasmaaien wachten tot ik met mijn was klaar ben?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5