Mini; .ar herinnert NOSvoorzitter aan diens leeftijd Tien vingers Jongeman gewond door politiekogel Radio- en televisieprogramma's Even puzzelen Dagrece Schüttenlielm wordt 65 Radiodocumentaire over mbeotaanden vermeerde kinderen TROS bracht geen cultuur Onthullend Tei'heijden niet e'-g blij met z'n burgemeester Paul Brand Chirurg in India Van der Stoel naar Athene U ili» 'Oliegeul voor de Waterweg-monding snel verbeteren' Vastzittende tanker verloor al 20.000 to TROUW. KWARTET VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Minister Van Doorn heeft een brief geschreven aan het NOS-bestuur, gericht aan de persoon van voorzitter E. H. Schüttenhelm. In deze brief herinnert de minister aan het feit, dat de heer Schüttenhelm eind van dit jaar 65 jaar wordt en dat hij' bij herbenoeming verleden jaar een verklaring heeft afgelegd. De heer Schüttenhelm is vorig jaar mei herbenoemd voor vier jaar. Hij heeft toen te kennen gegeven, dat indien de regering de juiste persoon vindt als voor zitter. bij hem de volle bereidheid bestaat om in 1975 af te treden, of zoveel later als de regering noodzakelijk acht. Er is een wets bepaling die zegt dat de voorzitter niet ouder dan 65 jaar mag zijn. Hoewel de inhoud van de brief niet openbaar is. is wel bekend, dat het NOS-bestuur wordt ge vraagd een voorstel te doen over het voorzitterschap. Volgens de omroepwet kan het bestuur een persoon aanwijzen In een besloten vergadering van het NOS-bestuur wordt daar van middag over beslist. Het is echter bekend, dat er op het ogenblik weinig tegenstand tegen de heer Schüttenhelm bestaat en even eens, dat hij zelf graag zal aan blijven en de vier jaar zal volma ken. Binnen de omroep wordt echter geopperd, dat de minister een andere persoon wil aanstel1-' len. •- Het is geen geheim, dat de huidi ge minister van CRM. voorheen KRO-voorzitter, indertijd graag het vertrek van de heer Schütten helm had gezien. Rond diens her benoeming is nogal wat te doen geweest achter de schermen. NOS-bestuursleden, afkomstig van de omroepen wilden mr. Van Doorn bij de toenmalige minister als voorzitter voorstellen. Ze kon den echter binnen het bestuur geen meerderheid behalen voor hun voorstel. Kroonleden en culturele leden waren tegen. De heer Schüttenhelm wil nog geen commentaar geven op de brief van de minister. HILVERSUM De uitspraak "Een dode is een catastrofe, tiendui zend doden een statistiek' van Kurt Tucholsky is de titel van een helaas actuele documentaire over het opvangen van ouders van ver moorde kinderen, die de NOS- radio vanmiddag om drie over vier op Hilversum I uitzendt. Samensteller Bob Uschi heeft al les gedaan om elke sensatie rond het onderwerp te vermijden. De documentaire houdt zich dan ook niet bezig met .de moord, de straf vervolging en de strafmaat, maar uitsluitend met het lot van de nabestaanden. Bij het maken van dit programma is gebleken dat de nabesiaanden, nadat de publiciteit zich op hen heeft gestort, volkomen aan hun lot worden overgelaten, in tegen stelling tot de dader, die wel be geleid wordt. Op een vraag aan de moeder van een vermoord jongetje, hoe de eerste dagen na de moord op haar waren overgekomen, was het ant woord: 'Als een roes Er kwamen de hele dag mensen Het was alle maal goed bedoeld, maar het leek meer op een cocktailparty'. Na het eerste medeleven en wel licht vaak ook de eerste nieuws gierigheid komen de nabestaan den in een vacuüm terecht, waar in ze door niemand worden geleid en waarin ze soms zelfs worden gemeden. Wat dan meestal ge beurt is. dat ze zich na de eerste shock-periode, waarin ze zich voor iedereen opensteller. en alles kwijt willen, volkomen afsluiten. - In het programma komen aan het woord de moeder van een ver moord jongetje in Amsterdam, de grootmoeder van een vermoord jongetje uit Terschelling, een Amsterdamse rechercheur, die be trokken was bij een onderzoek, de moeder van een jongetje, dat eni ge j'aren geleden bij Eindhoven werd vermoord en de moeder van een meisje dat een paar jaar ge leden vermoord werd gevonden en waarvan de dader nog niet is achterhaald. Voorts komen aan het woord prof. dr. G. M. H. Veeneklaas, hoogle raar psychiatrie te Leiden, de bio loog Dick Hillenius, Jaap van Meekren, die als hoofdredacteur van AVRO's Televizier twee pro gramma's aan dit onderwerp wijdde, en tv-criticus Wim Jung- man. die kritiek had op de aan pak in Televizier. Minister Van Doorn HILVERSUM Volgens de dienst. Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS heeft de TROS in het eerste kwartaal van 1974 nul procent gedaan aan culturele uitzendin gen. Ook op het gebied van infor matieve programma's komt de TROS op de laatste plaats met elf procent. Ter vergelijking op- informatief gebied haalde de EO 53 procent. VPRO 50. KRO 32. VARA 26 en AVRO 25 procent. In de KRO-gids Studio die deze cijfers overneemt, wordt toegege ven. dat in bepaalde gevallen ge twist kan worden over de vraag in hoeverre een programma zuiger informatief is of wellicht elemen ten van verstrooiing bevat, maar in het NOS-onderzoek worden ten aanzien van alle omroepen dezelf de maatstaven gehanteerd. Stüdió schrijft dit als reactie op de uitlating van TROS-directeur mr. J. M. Landré, dat zijn omroep op televisie 21 procent cultuur heeft gegeven. Hevige schietpartij bij achtervolging Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Vier Haagse en vier Rijswijkse rechercheurs heb ben gisteren na een hevige schietpartij in de Jacob Catsstraat in Den Haag twee jonge kooplieden aangehouden. Ze werden ge zocht door de Rijswijkse recherche op verdenking van ontvoering. Bij de schietpartij raakte de achttienjarige D. N door een kogel uit het pistool van een Haagse rechercheur gewond. D. N. en de zeventienjarige A. V. hadden in de nacht van 11 op 12 augustus vanuit het Haagse bos een man meegenomen naar de Plas- poelpolder in Rijswijk, waar ze hem dwongen zich uit te kleden. De jongelieden namen de auto en de kleren van hun slachtoffer mee. Een soortgelijke actie hielden ze twee nachten later: toen ontvoer den ze een man uit de binnenstad van Den Haag. ook weer naar de Plaspoelpolder Onder bedreiging van een mes en een pistool moest deze man zich eveneens ontkleden. Hij mocht zijn auto houden, maar Bij de VPRO zijn ze zo gek op het Wilde Westen dat ze twee gelijksoor tige programma's achter elkaar lie ten volgen. Die films waren echter zo interessant en toch ook duidelijk verschillend, dat alleen de nurks zijn kritiek niet zou hebben ingeslikt. Ik heb nog nooit zo'n kostelijk ironi serend en tegelijkertijd onthullend blik achter de schermen verfilmd gezien als in de geregistreerde bele venissen van George Plimpton. Je houdt het niet voor mogelijk, dat een schrijver-acteur langer dan een week hevig serieus zit te blokken op een rol die uit slechts één zin be staat en dat hij bij Jut en Jul al even serieus bijlessen neemt om voor dat korte optreden de nodige vaar digheid en geloofwaardigheid op te doen. Maar het gebeurde allemaal voor de film Rio Lobo onder regie van de markante Howard Hawks, die het bestond om de tekst waarop George Plimpton zo geploeterd had. vlak voor diens optreden doodleuk te veranderen. De door William Kroniek opgeno men achtergrondfilm zat trouwens vol met aardige karaktertrekjes en voorbeelden van scherpe observatie. Een andere aantrekkelijke kant was de verweving van het onderwerp met fragmenten uit bekende films van Hawks. Sommige daarvan gaven een boeiende persoonsbeschrijving van John Wayne. Deze oude rot in het vak hanteert een plagerig soort hu mor die op nieuwelingen een pedago gische uitwerking kan hebben. Het gedeelte dat ik van de documen taire over de Jehova's Getuigen heb gez'en. bevestigde mijn goede indruk van samenstelster Marga Kerklaan. Zij verstaat de kunst de tot het bot insnijdende vragen te stellen zon der dat de ondervraagde geagiteerd raakt. Zo bereikt, zij een optimale medewerking aan hetgeen zij beoogt: ontleding van de zaak die zij onder handen heeft. Die eigen interpreta ties die Marga Kerklaan er tussen door verwerkt vallen niet uit de toon. maar schijnen logisch voort te vloeien uit wat de informanten haar vertellen. Gezegd werd. dat voor de Jehova's Getuigen eigenlijk niet zozeer de Bijbel zelf absolute maatstaf is, maar wat de uitleggers aan de top (in Amerika) daar omtrent bewe ren. Ook werd duidelijk gemaakt, dat het liefdegebod van Christus niet meer van toepassing blijkt te zijn als je. om welke reden dan ook. buiten de organisatie komt te staan. Dat zijn bedenkelijke aspecten, maar wij moeten wel durven inzien en bekennen, dat. zulks niet het. 'alleen vertoningsrecht' is van hardnekkige huis-aan-huis evangelisten, die al meer leden tellen dan er volgens hun eigen geloof gered zullen wor den. TON HYDRA SMIDJE VERHOLEN 106. 'Laat mijn ook 'es koekeloere'. gromde Platvink-Jantje en hij trok zijn makker de kijker uit de hand. Hij keek en keek en zag de wagen al maar dichterbij komen. 'Dat is 'm niet.zei hij toen mistroostig. 'Het. mot een autobus weze. Onze malle vrind, de dikke koetsier mot 'm rijde. Dit is een kar met een ouwe knol d'rvoor. En mot je zien wét voor een kar. Het is een onge looflijk vuile woonwage en d'r zit zo'n soortement zigeunert op de bok. D'r loopt een dikke naast en die speelt op de fiedel. Ik wil niet zegge, dat wij erreg netjes benne, maar dit is me toch een stelletje viespeuke! Vreselijk gewoon!' Als een kundig radiospreker had Jantje dus een ooggetuigenverslag gegeven van de woonwagen, die krakend voorbij was getrokken. En ais men bijgeval aan zijn beeldende beschrijving nog niet genoeg heeft, wel, dan is daar ook het plaatje ^nog. Wij kunnen niet anders zeg- 'gen dan dat Jantje gelijk had. Het was werkelijk een fraai stelletje zigeuners, dat daar piepend en krassend voorbijtrok. 'Anhouwe?' vroeg Franse Sjarl nog. 'Welnee, laa rije.vond Jantje. "Het enige, wat in die kar te hale is. benne een ouwe viool en een stel artiste voor een vlooietheater. En de twee schurken lieten de arme zigeuners toen maar ongehinderd passeren. Een goedkwartiertje later hoorden .ze echter motorgeronk. Wederom brachten ze hun kijker in st en jawel hoor. daar had autobus. Ze konden hun kenri 8 koetsier, duidelijk achter het rad zien zitten, dat hij met at! ge greep omkneld hield. Hijp aan autorijden blijkbaar nog niet zo erg gewend en keekh, angstige ogen naar de obstaki de weg. 'Dat is hem!' juichte tje. 'Hou je gereed, Sjarlig' dig kwam de autobus nadi toen.toen sprongen daar p j ling twee verschrikkelijke stri vers te voorschijn. 'Halt!!' ri ene rover uit en de andere als waarschuwing een rateleni vo kogels over de weg. Fli vlogen de kogels vlak voor d langs. FERDINAND werd wel van zijn kleren beroofd. De aanwijzingen van de slachtof fers leidden naar de twee Haagse jongens. De acht rechercheurs om singelden daarop gistermorgen hun woonhuis in de Haagse schilders wijk: De politie forceerde de deur en kwam met getrokken pistool de woning binnen. De jongens wisten naar de tuin achter het huis te ontvluchten. Daar kon V. worden gearresteerd. N. klom op een schut ting en vuurde met een omgebouwd alarmpistool op zijn achtervolgers. Ook op een rechercheur, die tussen enkele tientallen kinderen op een speelplaats stond, werd geschoten. N. ging een paar huizen verder weer de Jacob Catsstraat in, maar werd op de hielen gezeten door een Haagse rechercheur. Toen N. zich omdraaide en zijn pistool op de. politieman richtte schoot deze .in een reflex De kogel drong de schouder van de jongeman binnen, ketste af op het sleutelbeen en schoot in de kaak. N, werd overge bracht. naar het Westeinde-zieken huis. Zijn toestand is niet kritiek. Van ccn verslaggever TERHEYDEX De benoe ming van mr. F. van Maasak- kers (28) lot burgemeester van de Brabantse gemeente Terhei jden (ongeveer zeven duizend inwoners) is niet goed gevallen. Uit het profiel dat de ge meenteraad enkele maanden geleden opstelde blijkt dat de raad ccn burgemeester wilde van veertig a vijftig jaar om te voorkomen dat de gemeen te een 'carrière-burgemeester' zou krijgen. Ook spraken de raadsleden zich uit voor een niet te sterk politiek gebon den burgemeester. Mr. Van Maasakkers is medewerker van het wetenschappelijk bu reau van de KVP. Vooral de Vooruitstrevende Partij in de gemeente (twee raadsleden) is boos over de gang van zaken. Lijstaanvoer der journalist Louis Sinner noemt de procedure een grap je. Van inspraak komt op de ze manier niets terecht, zegt hij. Zijn partij acht het mo gelijk dat mr. Van Maasak kers is benoemd 'als doekje voor liet bloeden' van de KVP, omdat deze partij er bij de benoemingen van burge meesters in de laatste tijd niet zo goed is afgekomen. 57 Deze besmettelijkheid van de lepra was voor hen allen een grote zorg. speciaal in de beginjaren. Dokter Cochrane was van mening, dat ie mand Iramuum was voor de ziekte of niet gewoonlijk het eerste en hoewel hij zijn collega's verze kerde dat zij, als ze de nodige voorzorgen in acht namen, vrijwel geen gevaar liepen: de kans be stond dan toch maar. en dat verga ten ze nooit helemaal. Als Paul zich tijdens een operatie met een instrument prikte of schramde, diende Gusta Buultgens hem onmiddellijk een of ander medicijn toe. 'Het zou een goede bijdrage leveren voor ons onderzoek', zei hij dan kalm, 'om eens na te gaan waar ik mijn eerste lepra-plek krijg'. En tel kens als hem zoiets overkwam te kende hij de plek op zijn handen aan op een diagram, voorzien van datum en van de naam van de patient met wie hij was bezig ge weest, de graad van diens ziekte en de aard. Dat overzicht bewaarde hij tot hij op zijn linker wijsvinger alleen zóveel prikken had opgelo pen. dat als hij ooit een lepra-plek ontdekte het moeilijk zou zijn ge weest na te gaan welke er de oor zaak van was geweest. Dat neemt echter niet weg dat hij het zich érg aantrok als zijh mede werkers verzuimden voorzorgsmaat regelen te nemen. Ruth Thomas was de grootste zondares. Zij be steedde veel tijd aan de lepra - pa - tienten. Een van hen was al heel positief: en hij was zo zwak. dat hij het gewone verband niet kon ver dragen. Elke dag ging Ruth naar hem toe om zijn handen zacht te masseren. En al Pauls vermaningen ten spijt luisterde zij nooit naar hem. Hoewel het waarschijnlijk had geleken dat deze patient voorgoed Dorothy Cl ar k e W l S O Tl Vc tilling: II. A. U Bochon cnlvum BV stijve vingers zou houden, kwam hij die periode te boven met vingers zo zacht en soepel als bij een normale hand. Naarmate zij meer inzicht kregen en meer bewijzen voor de geringe vatbaarheid van volwassenen voor de ziekte, stonden zij zelf ook min der vaak bij de mogelijkheid van besmetting stil. Er was een aanwijzing dat het vooroordeel ging verdwijnen, vooral onder de studenten. Niet lang na de stichting van het Centrum van Nieuw Leven besloot een groep christen-studenten er een kapel te gaan bouwen Zij deden het hele maal alleen Zij besteedden er hun vakantie aan. Het was ook sociaal gezien iets nieuws en dat op meer dan een mahier. Dokter Laza rus. lenig én tenger, hielp de slu- denten bij hun werk. Zij ging daar bij gekleed in een lange broek een ongehoorde moderniteit voor een vrouw in India. En het was geen geringe triomf voor jonge in tellectuelen. zelfs al waren zij christenen, die waren grootgebracht in een maatschappij waar handen arbeid eeuwenlang slecht voorbe houden was aan bepaalde kasten, hun handen vuil te maken en een hamer en een schop te hanteren. De dolkstoot werd het vooroordeel toegebracht toen enige tijd daarna de christelijke studentenbeweging, die haar jaarlijkse bijeenkomst ge woonlijk in Katpadi hield, dat jaar het lepracentrum koos: zij gebruik ten de kapel die ze zelf hadden gebouwd. Wel te verstaan: het vooroordeel onder de studenten verdween. Het zou nog vele jaren duren eer de angst en het bijgeloof bij de mensen in de stad en de omgeving zou zijn gematigd. Die eerste jaren waren een voort durende strijd tegen teleurstellingen en vooroordelen. Het was een van Pauls zwaarsie plichten en enorme aantallen mensen af te wijzen die al weldra begonnen te komen. Hij had maar enkele bedden, en was wel gedwongen diegenen uit te zoe ken voor wie hij het meeste meen de te kunnen doen. Dat hield in dat hij anderen moest heensturen zoals John Partharsai hy. John. een patient uit Chingelut. was van middelbare leeftijd en vrijwel blind. Toen hij kwam sme ken of men ook zijn vergroeide handen wilde opereren, moest Paul hem zeggen: 'John. ik wilde dat ik je kon helpen, maar we kunnen het niet. Er zijn al zoveel jonge men sen die onze hulp inroepen. Jouw handen zouden heel veel tijd kos ten. omdat ze al zo stijf zijn. En aangenomen al. dat we ze konden openen hoe zou je ze kunnen ge bruiken? Je kunt immers niets zien of voelen. 'Maar dokter, hield de man beleefd aan. 'ik verlang er erg naar enige blijdschap te brengen, in ruil voor alles wat voor mij is gedaan. Ik...' Hij aarzelde, vervolgde dan be scheiden: 'Ik geloof dat ik wat muziek zou kunnen maken voor de mensen'. 'Wat voor muziek. John?' 'Wel ik kon vroeger orgel spelen, ne ik ben er zeker van dat als u mijn vingers weer open krijgt, ik weer kan spelen'. 'Maar je kunt toch niets voelen, of zien?' Paul moest de hardheid op brengen eerlijk te zijn. 'Het spijt me voor je, John, maar hoe zou je nog orgel kunnen spelen?' De klauwhanden maakten een bezwerend gebaar. 'Ik begrijp wat u bedoelt, dokter. Maar geeft u mij alstublieft een kans'. Niet bij machte langer weerstand te bieden, liet Paul zich vermur wen. Vol twijfel behandelde hij Johns handen. De ingreep en de daaropvolgende therapie waren een gematigd succes. 'Brengt u mij maar het orgel', vroeg John toen. Men had een oud harmonium met voetpedalen en John werd erheen gebracht. Hij stak een hand uit, kon het instrument zelfs niet voe len. maar Paul zette hem in een stoel en plaatste hem achter het toetsenbord. De gevoelloze handen streelden de toetsen. Enkele sner pende tonen weerklonken. (Wordt vervulyd) TV-vandaag Speciaal Radio-vandaag NEDERLAND 1 NOS 18.00 E.K.Zwemmen in Wenen 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 Levende wildernis 19.25 Boter, kaas en eieren NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Reis naar het hart v.d. aarde 22.25 Tros Sport IKOR 22.55 Op zoek naar de echte Che Guevara NOS 23.50 Journaal NEDERLAND II TELEAC 18 45 Natuurkunde NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19.05 Met de muz. mee NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Dagboek van een onderwijzer (2) 21 25 Happy Weekend (2) NOS 22.35 Journaal DEN HAAG Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) gaat vrijdag 30 augustus naar Athene voo" een driedaags werkbezoek aan de Griekse regering. Hij heeft dit gistermorgen aangekondigd in een vergadering van de vaste Tweede- Kamercommissie voor buitenlandse zaken. Van der Stoel is van plan in Athe ne te spreken over d Griekse plannen tot terugtrekking uit de NAVO en over het voorgenomen Griekse beleid inzake Europa. De minister deelde mee dat hij niet uit zichzelf zal bemiddelen in de kwes tie Cyprus, maar dat hij graag be- Liefhebbers van Jules V erne- verhalen zullen de verfilming van Een reis naar het hart van de aarde niet willen missen. Ned. 1, 20.21 De Vara vervolgt de Italiaanse serie Dagboek van een onderwijzer. Ned. 2, 20.20 Maarten van Rooyen vertoont fragmenten van vermaarde musi cals en vertelt er tussendoor over het hoe en waarom van deze pro- duktics. Ned. 2. 21.25 Het Ikor-programma bestaat uit een BBC-film, waarin het leven van Ché Guevara nauwkeurig is gereconstrueerd. Ned. 1. 22.55 In Spiele der Macht is sterk karakterspcl te zien van René Delt- gen en Heinrich Gretler. Als uitge bluste mannen vegeteren zij op een oude rommelzolder. Duitsl. I. 22.25 Het Nordring Festival is twee uur lang in de luclit. Uit Groningen komen de concerten van de Belgi sche en Noorse ploegen. Hilv. 3. 23.02 Cor Holst, Alfred Kossmann en Willen van Maanen presenteren weer hun Staalkaart. Hilv. 2, 22.50 DUITSLAND III VVÜR 18.30 Sesamstrasse. 19 00 Zanamanri. 19 U5 Progr. voor Joegosl. gastarb. 19,15 Landsfo- rum 19.45 Nws uit Noordr.-Weslf. 19 55 Konim. 20 00 Journaal en weerber. 20 15 Amerika. 21.05-21.35 Dulls taalprogr. leid zou zijn een rol te spelen bijvoorbeeld die van 'postbode' indien belde betrokken rgeringen dat zouden wensen. Minister Van der Stoel heeft in het overleg met de vaste Kamercom missie ook gezegd, geen aanleiding te zien om de jaarlijkse schietoefe ning van de luchtmacht op Kreta die volgende week wordt gehou den uit te stellen zoals van de kant van de PvdA-fractie was ge opperd in verband met het Griekse plan tot terugtrekking' 'uit de NA VO. De minister zei dat de schiet oefening een routine-aangelegen heid is en dat er geen reden is, te veronderstellen dat de Nederlandse miliatiren op Kreta onwelkom zou den zijn. d e T HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 OchtendgyE (Si Dag met een gaatje. (7.55 Ver 8 00 Nws. 811 Radiojournaal 830 man.) 9.00 Schoolradio. NOS: 9.20 W dat kind'?. 9.35 Waterst. AVRO: Radio Kamerurk. met soliste: hed 10 00 (SI V.d. kleuters 1010 (S-M vitaminen 111.00 Nws. 11 03-11.05 Rd C naai,) 1130 (S) Impressies vd. Pu 1974 (III). 1155 Beursber NOS. 12 00 mo: toerist, inf. Overheidsvoorl.: 12.3 ke. NOS: 1240 (S) Lichte grammnn P.eeht en Slecht. 13.00 Nws. VAR) Dingen v d. dag. NOS. 12.25 Spie Belgie 13 50 (Si Intern. Spectrum, i mod. muz. 1430 Blik op de 3e wer Blik op Eur. 15.00 Zoeklicht op NedsE. en comm. (16 00 Nws.) HUMAN. 16 45 Laat je niks wijsmaken, VPR VPRO-Vrijdag. rechlstr. magazin Med. VPRO. 18.00 Nws. 18 11 Vandl morgen dat 18.20 VPRO-Vrijdag: ko analyses. KRO: 19 00 Kanjer Koninp3 19.05 cS> Voetlicht op kabaret. I9.30?e men mot velen 19 45 Jeremia. 20.0l£g antw. op uw schrijven. 22 00 Relsoogl Overweg. 22.30 Nws. 22.40 (S) Hit® 24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02 Levende (Si Badinerie. (7.30 Nws; 7.41-7.3 8 24 Overweg. 8.30 Nws. 8.36 Gjl huisvr. 8.45 Moeders wil Is wet in feer. 10.00 (SI Aubade. 10.30 Nd Gebakjes en een beier leven. 11. 12 00 (Si Van twaalf lot twee, met II en 12.41 Echo. 14.00 (S) Interlo vrijdag, met 15.30 Nws. 17.00 Zond zen. 17,10 (S) Country en Westei 17.30 Nws. 17.32 Echo. KRO. 18.00 (S) Melrop. Ork. 18. 18.41 Echo. 18.50 (S) Lichte ork.mi Marktber. I s m. KNBTB. VPRO: 1 Tahiti FM (20 00 Nws: 20.05-20.15' dit. morgen dat.) NOS. 20.50 Dj vandaag. VARA: 21.00 VARA-Klass.' Verdl. 22 50 (S> Staalkaart. Nws. HILVERSUM III EO: 7.02 <S) Gospelsound. 8,02 thee en koffie. 10.03 (S) Muzikale f, NCRV- 11.03 Drie dralat op verz_ Drie tussen de middag: Bij Baren Holl. toer. 13.03 (S) Drie tussen de Ontroer, goed, (Tussen 12.55-12:59 E pi men Wenen.) NOS: 14 03 Pop Kc Meurders Methode. AVRO. 15,03 Pop ii. (Tussen 16.00 en 18.30 E K.Z i Wenen.) 18.03 Hltmeesters J. 17.06., i_ ters ii. (17,03-17,06 Radiojournaal.) lu NOS: 18,02 Joost mag niet eten. 1 n loopt achter 2002 (S) Gevolma Koning te rijk met'tfw verzpl. VP1 1£ (Si VPRO-Vrijda ga vond-Show. (22.,. NOS: 23 02 Nordring Radio Prize 19! c 1.02 VPRO-Vrijdagavond Show (vei Donker lacht. 4.02 Satésaus Show. Ad Roland. BELGIE 324 m NED. 18.00 Nws. 18 05 Uilz, v.d. Wegwijs wezen. 18.45 Ork muz. wenken. 1857 Ork v.d week. 19.30 Lichte muz. <19.40 Keurig 19 45 Wereld v h. boek. (20 00 progr. van BRT I en BRT II). 1 progr. (20.00 Verz.progr. 20.30 Splinternws.) 22 00 Nws. 22 05 (Met verz.progr.) 23.00 Nws. 23.40-23.45 Nws. .02 (Sj 1 ale fa I .•erz. wf Horizontaal. 1. teken in de dieren riem, 5. broeibak, 8. schoeisel, 10. bekwaam. 12. Indruksel, 14. voer7 tuig. 15. vertragingstoestel, 17. priem. 18. zangvogel. '20. wreedaard. 21. speelruimte, 22. zetel. 24. zand heuvel, 26. duivenhok. 27. van elk evenveel. 29. riviertje op Sumatra. 31. delfstof. 32. kleurstof, 33. woon boot. 34. Europeaan. Vertivaal. 2. bijbels figuur, 3. dwaas, 4. gifslangetje, 5. toiletarti kel, 6. sierplant. 7. vernis, 9. wan dversiering. 11. zangstem. 13. sier lijk, 15. soort appel. 16. houtowrm. 18. twaafl gros van knopen. 19. tussenzetsel. 23. kruiderij. 24. hou ten bakje. 25. figuur uit een drama van Shakespeare. 27. oorlogsgod. 28. droogoven (Z.N.), 30. opening van een fuik. 31. een zekere. Van een verslaggever ROTTERDAM —De Rotterdamse haven moet binnen niet al te lange tijd bereikbaar zijn voor schepen (tankers) van vierhonderd - tot vijfhonderd duizend ton. Men moet niet te lang meer wachten met het verbeteren van de zogenaamde oliegeul voor de monding van de Nieuwe Waterweg, aldus het zojuist verschenen concept jaarverslag van het gemeentelijk havenbedrijf in Rotterdam. De stuurgroep voor de oliegeul, waarin zitting hebben rijkswater staat, gemeentewerken en het ge meentelijk havenbedrijf, doet een beroep op de betrokken ministers om snel een beslissing te nemen. De geul is volgens de stuurgroep de enige mogelijkheid om Rotterdam te behoeden voor een verhevigde concurrentie van Le Havre, waar in 1975 of 1976 een diepzeehaven ge reed komt voor tankers tot vijfhon derdduizend ton. Er bestaan plannen om een pijplei ding aan te leggen van Le Havre naar België, het Ruhrgebied en Karlsruhe. Oplossing van gisteren 1. teer-reet 5. iers-sier 2. Eris-sire 6. erts-ster 3. rest-tres 7. tien-niet 4. mier-riem TERMIET Javaanse andijvie 1500 gram andijvie 400 gram magere speklappen^ 2 uien 2 eetlepels ketjap manis 2 eetlepels slaolie 1 theelepel vctsin aardappelmeel. Was de andijvie goed scIk laat de groente uitlekken. A uien schoon en snijd ze kleiier ze in olie bruin. Voeg de vel Snijd de andijvie in small! ;jj( en doe er het vlees bij. I groente slinken en gaar wo ongeveer twintig minuten, het gerecht op smaak af n rj jap. Bind het vocht metp' mengd aardappelmeel. Menutip: Kop bouillon, J andijvie, rijst, fruit. Van een verslaggever ROTTERDAM De tanker (210.000 ton) van Shell, die 16( op de rotsen in straat Mal, heeft tot nu toe ten hoogst^ ton ruwe olie verloren. Dan^ een woordvoerder van Shell morgen in Rotterdam gezf laag water stroomt er nog olie uit het schip. De hoe olie die verloren is gegai volgens Shell nog slechts schade hebben veroorzaakt, ij et it Vil

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4