rijsverhoging bij et opgelegd Valhelmen zijn 'ondeugdelijk Bedreigingen na bekentenis moord ontvoerd meisje 18- op in de troonrede Arabieren willen Azoren afkopen tn deze krant MODEHUIS SL00S «drijven weigeren medewerking CHUneem bede weer %gezegd PTT-directeur kreeg kritische nieuwjaarswens Jeugdige dader handelde in paniek Ravage op autobaan na ongeval wagen vol met rijpaarden Aanwijzingen in richting verdachte moord in Ter Aar Ieder jaar 1 op de 20 geopereerd Watergate-proces uitgesteld tot eind september Krantewmirde Nieuwe Leidlse Courant VitlJDAG ZÓ AUGUSTUS 1»/* 55ste jaargang 110 120 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" rELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING raat :t7 Postbus 7ti Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n v B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, pei kwartaal «05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Voor exclusieve herenkleding Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20868 I nze sociaal-economische redactie (reep is zó fors dat de gasbe- 'i daarvoor geen verantwoor- yeid willen dragen. Een reso- i die zin werd gisteren door 'bte meerderheid van de ver lig van de VEGIN aangeno- nieuwe tarieven die de wil invoeren betekenen Jet gemiddelde huisgezin een $ing van de aardgasprijs met ^pent. De geschatte exira- !t voor de schatjkwfr (inclusief fa verhoging va.11 a e tarieven rootgebruikers en het export- [edraagt in 1975 ongeveer 3.2 gulden. t ogenblik vallen de tarieven jardgasverbruikers (tot 170.000 meter per jaar) in vier fieën uiteen. Hegorie van nul tot driehon- iubieke meter met vast-recht rhttien gulden een gasprijs cent per kubieke meter irêer plus koken). (tegorie van driehonderd tot jderd kubieke meter, vast us gulden en gasprijs 21 cent. egorie zeshonderd tot dertig- d kubieke meter vastrecht 93 en gasprijs elf cent. (de gezinnen met aardgasge- i verwarming) ategorie dertigduizend lot kubieke meter vastrecht 'gulden en gasprijs 10.5 cent bieke meter. er Lubber3 stelt nu voor twee drieën in te voeren, namelijk (ADVERTÊNTÏÉ) oet zeggen dain^eciejJand teeds een koloniale TlTö-_ leid is. Minister Pronk van ontwik kelingssamenwerking in Boe karest. of ij zonnig ig en vrij zonnig, maar in noordwesten en westen van land ook enkele wolken en. /.wakke tot matige Iwesteli.jke wind en maxima (1 21 graden Celsius. RGEN EN OVERMORGEN: nier standvastig, kans op bui en weinig verandering emperatuur. Van een verslaggever HILVERSUM De hoofd directeur-generaal van de PTT heeft gisteren al zijn eerste gelukwensen voor een goed kerstfeest en een voorspoedig nieuwjaar ontvangen. De af zender, de heer J. van Steen- delaar uit Soest, had er reke ning mee gehouden, dat zijn kaart langer onderweg zou zijn. De afzender motiveert zijn vroege wensen met een tanend vertrouwen in de posterijen: 'Met het oog op de verhoging van de posttarieven per 1 sep tember en de toenemende on zekerheid, dat de post op tijd bezorgd wordt, wens ik u nu alvast een goed kerstfeest en een voorspoedig nieuwjaar'. De heer Van Steendelaar heeft ter ondersteuning van zijn be weringen op zijn kaartje een aantal krantenkoppen laten reproduceren, zoals: 'PTT duurder', 'Postbode bezorgt in 1940 geposte ansichtkaart' en 'Posttarieven weer omhoog'. Van onze pariementsredactie 1)EN HAAG De CHU gaat een brief schrijven aan minister-president Den Uyl waarin hem zal worden gevraagd (e bewerkstelligen dat de zo genaamde 'bede' weer aan het eind van de troonrede wordt opgenomen. De kiesvereniging van liter sum had het hoofdbe.vtuur hierom gevraagd. In de vergadering van het Unie-bestuur werd besloten aan Unie-voorzitter Baron van Verschuer en fractie voorzitter Kruisinga over te laten een der gelijke brief te schrijven.' Gisteren liet men van de zijde van de Tweede Kamer-fractie welen dat de brief aan de premier zal worden gestuurd en dat de tekst ervan vandaag bekend zal worden gemaakt. [CHT Minister Lubbers (economische zaken) zal per 1 i 1975 de aardgasprijsverhoging door middel van een wet kaasden, omdat de Vereniging van exploitanten van gasbedrijven Ierland (VEGIN) weigert aan de invoering van de nieuwe ten. hee te werken. één met een aradgasverbruiker van 0 tot zeshonderd kubieke meter Daarvoor wordt een vastrecht tarief voorgesteld van 36 en een aradgas- prijs van 22 cent per kubieke me ter. Dan komt er -een categorie aardgasverbruiker van zeshonderd tot 170.OHO: kubieke meter vastrecht 96_ gulden en aardgasprijs zestien cent per kubieke meter. In deze laatste categorie vallen alle huisge zinnen die meer aardgas verbruiken1 dan alleen voor' koken, geyser en hooguit een gaskacheltje nodig is. Het prijsverhogend effect heeft de VEGIN voor de volgende categorieën als volgt berekend: 0-600 plus 25 procent. 600-2000 plus 30 procent 2000-4000 plus 35 procent 4000-15000 plus 40 procent De categorie 2000 tot 4000 omvat de kleinere woningen met centrale verwarming, de laatste categorie de grotere woningen. Rekening hou dend met de aantallen bedraagt de voorgestelde aardgasprijsverhoging gemiddeld 38 procent. Zie ook pag. 5 WASHINGTON (Reuter) - De Arabieren willen dat Poitugal de VS niet langer toestaat militair gebruik te maken van de Azoren. De Amerikaanse geheime dienst is daar via I issabon achter ge- komen, De Arabische landen heb ben daar één miljard gulden voor over. Zij hebben zoveel be- langstelling voor de Azoren om dat Amerikaanse vliegtuigen er ?;j - - tijdens de oktoberoorlog met Is raël tankten. De toestellen had den van Portugal toestemming gekregen op de door de VS ge bouwde basis Lajes te landen. Deze toestemming liep in febru ari af, maar volgende maand be ginnen besprekingen over een nieuwe termijn. De Arabieren stelden een olie-embargo tegen Portugal, onder andere omdat het de reusachtige Amerikaanse C-5 transportvliegtuigen gemak kelijker maakte naar Israël te vliegen. Als dank leenden de VS Portugal 75 miljoen gulden voor graan- aankopen, zette het een ocea nisch onderzoekcentrum op en gaf het een subsidie van 2.5 miljard gulden voor een leraren opleiding. Volgens onderzoek is maar één van de twintig merken goed Mr. Messchaert tijdens de persconferentie Van onze correspondent EINDHOVEN In het Brabantse Aalst heeft de angst plaats ge maakt voor een grote verontwaardiging na de bekentenis van de negentienjarige Eindhovenaar Eddie van de L. de vijfjarige Caro- lien Pessers na haar ontvoering, dinsdag, woensdagmorgen in pa niek te hebben vermoord. BIELEFELD Gistermorgen vroeg heeft een Nederlandse vrachtwa gencombinatie uit Utrecht op de autobaan Hannover/Ruhrgebied ter hoogte van de stad Bielefeld voor een enorme ravage gezorgd. De combinatie onderweg met 22 rij paarden vanuit Polen naar Neder land botste, vermoedelijk doordat de chauffeur wegens oververmoeid heid in slaap was gevallen, met hoge snelheid op een voor hem rijdende vrachtwagen. De 25-jarige bestuurder Johannes Schoolman uit Utrecht werd daarbij op slag ge dood. Doordat de combinatie omsloeg braken de paarden uit en stormden de autobaan op. Drie paarden moesten wegens ernstige verwon dingen direct door ae autobaanpo- litie worden afgemaakt. De overige negentien sloegen op de autobaan op hui. TER AAR De 33-jarige werkloze hooibergbouwer W. van E. die In de nacht van maandag op dinsdag ge arresteerd werd op verdenking van de moord op wijkverpleegster zuster Van der Plaat, zondagavond, wordt vanochtend voor de rechter-com- missaris in Den Haag mr. Lelieveld, geleid. Die zal beslissen over het al dan niet in verzekerde bewaring stellen van de man, nu zijn voorar rest afloopt Mr. Lelieveld kwam gisteravond speciaal naar Ter Aar om zich op de hoogte te stellen van de stand van het onderzoek, waar aan nog steeds een groot recher cheteam werkt. Er zouden sterke aanwijzingen zijn in de richting van Van E. Hij blijft nog steeds ontkennen, maar zijn alibi is niet sluitend. Sinds gistermorgen wordt de rijks politie in Aalst en Eindhoven overstroomd met telefonische be dreigingen aan het adres van de jeugdige moordenaar. De ontvoering vond zijn tragisch hoogtepunt gistermorgen om 6 uur toen politie en justitie in de bossen tussen Vessem en Oirschot het stoffelijk overschot van Carolien vonden. Eddie van de L. had de weg gewezen. Na zijn aanhouding in ziji ouderlijke woning in Eindho ven zo rond het middernachtelijk uur was hij ononderbroken ver hoord. Aanvankelijk zei hij van niets te weten, later bekende hij de ontvoering en weer later kwam de bekentenis dat hij het meisje woensdagochtend in alle vroègte had vermoord. 'Ik was in paniek' aldus de verdachte. UTRECHT Elk jaar wor den tegen de zevenhonderd duizend mensen in Neder landse ziekenhuizen op de operatietafel gelegd. Als we onze bevolking op 14 mil joen stellen, betekent dat dat zo'n één op elke ruim twintig Nederlanders per jaar geopereerd wordt. Het getal ligt in wezen iets lager: onder de geopereerde patiënten komt een aantal (veertien procent van het totaal) die tijdens één op name tweemaal geopereerd worden. Dit kan opgemaakt worden uit cijfers die de arts W. Ekker gepubliceerd heeft in het blad 'Het Ziekenhuis'. Van alle patiënten die wor den opgenomen, wordt 48 procent geopereerd. De heer Ekker. die hoofd is van de afdeling epidemiolo gie en analyse van de stich ting medische registratie, schrijft dat 38 procent van de operaties wordt uitge voerd door algemene chirur gen. 26 procent door keel- neus- en oorartsen en acht tien procent door gynaeco logen. Het gemiddelde aan tal operaties per specialist per jaar ligt het hoogst voor de keel- neus- en oorarts: 670 (veel 'amandelen knip pen'). Daarna volgt de alge mene chirurg met vijfhon derd, de mondheelkundige met 470. de plastisch chirurg met 440, de vrouwenarts met 370. de uroloog met 330 en de neurochirurg met drie honderd operalies per jaar. Tijdens een chaotische persconfe rentie gisterenmorgen om 9 uur vertelde mr. A. Messchaert, hoofd van het Bossche parket het tragi sche nieuws. Hij noemde de fatale afloop een onstellend gebeuren. Toen de aanhouding plaatsvond wist niemand waar het meisje was. Aanvankelijk wist men niet, zo ver telde mr. Messchaert, of Carolien nog leefde. 'Daarom is ons streven geweest tijdens het eerste verhoor uit te vinden waar het meisje was verstopt' aldus mr. Messchaert. Geen medeplichtige Aanvankelijk ontkende de verdach te, daarna gaf hij de ontvoering toe, die zou zijn uitgevoerd met een vrouwelijke medeplichtige. Even la ter werd dit herroepen, de verdach te vertelde toen te zijn geholpen door een mannelijke medeplichtige. Ook die verklaring werd ingetrok ken. Na vijf uur intensief verhoren kwam de bekentenis dat de ontvoe ring het werk was van de verdachte alleen. Vrijwel meteen daarna zei Eddie van de L. dat het meisje verstopt was geweest in een schuilhut van de militairen vlak bij het militaire oefenterrein bij Oirschot. Hij ver telde dat Carolien inmiddels dood was en dat hij haar had neergelegd in de bossen vlak bij de schuilhut. Woensdag na de koelbloedige moord heeft Eddie van de L. nog twee keer gebeld met de ouders van Zie verder pag. 5, kolom 1 WASHINGTON (ReuterDe pro cessen tegen zes verdachten in de Watergate-zaak zijn uitgesteld tot dertig september. Rechter John Si rica heeft hiertoe gisteren besloten nadat het Hof van Appèl hem een duidelijke wenk had gegeven. Eerder deze week wees Sirica een verzoek van de verdedigers van de verdachten om uitstel resoluut af. Enkele advocaten gingen daarop in beroep en kregen toen de steun van speciale aanklager Leon Ja- vorskl. Het Hof van Appèl drong gisteren aan op drie vier weken uitstel en rechter Sirica ging daar direct mee akkoord. De bedoeling was dat de rechtzaken tegen de zes, die tot de naaste medewerkers van Richard Nixon hebben behoord, ne gen september zouden beginnen. Aanklager Jaworski had wat meer tijd gevraagd om het bewijsmateri aal nog wat nader te kunnen be studeren. Door het uitstel heeft hij ^.u ook de tijd om de zaak-Nixon nog eens te bekijken. Hij moet nog -eslissen of de oud-president al of niet vervolgd zal worden voor zijn aandeel in de Watergate-affaire. Nixon is wel als getuige gedagvaard bij het proces tegen John Ehrllch- rnan, één van zijn oud-medewer kers. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Van de twintig merken valhelmen zijn er negentien on deugdelijk, blijkt uit een onuerzoek dat de ANWB en de Consumentenbond hebben laten instellen naar valhelmen in de prijsklasse tot ongeveer hon derd gulden. Negentien helmen, die door de overheid goedgekeurd zijn en het predikaat NL-keür dragen, voldoen niet aan de eisen die voor dat keur merk gesteld moeten worden. Minister Westerterp heeft inmid dels verklaard ernstig verontrust te zijn door de uitkomsten van dit onderzoek naar de deugdelijkheid van in Nederland goedgekeurde bromfietshelmen. Hij heeft de di recteur van de rijksdienst voor het wegverkeer onmiddellijk opgedra gen met spoed een herkeuring te laten uitvoeren van goedgekeurde bromfietshelmen, die al in de han del zijn. Zoals bekend moet met ingang van 1 november een brom fietsrijder een valhelm dragen, die het NL-keurmerk heeft. Als de resultaten bekend zijn, zal minister Westerterp beslissen op welke wijze het onderzoek voortge zet dient te worden. Hij zal zich op korte termijn beraden of de maat regel voor het verplicht stellen van het dragen van bromfietshelmen ongewijzigd kan worden gehand haafd, aldus het ministerie van verkeer en waterstaat. Veilig Ver keer Nederland heeft minister Wes terterp in een telegram inmiddels laten weten ernstig verontrust te zijn over de resultaten van het onderzoek door de ANWB en de Consumentenbond. De WN ver zoekt de minister dringend terstond maatregelen te nemen. 'Ruimtevaarthelm' goed Uit het onderzoek is gebleken, dat de afwijkingen bij de valhelmen zo groot waren, dat van toevallige omstandigheden geen sprake meer kan zijn, aldus ANWB en Consu mentenbond. Behalve op schok- dempingseigenschappen lieten ver scheidene helmen het ook op de sterkte van de kinbandbevestiging afweten. De enige helm, die aan alle door de overheid gestelde eisen voldeed, was de W.S.-integraal- helm met keuringsnummer V 310. Deze integraal-helm ziet eruit als een ruimtevaarthelm ook wel Apol- lo-model geheten. Duidelijk is, dat niet iedereen met een dergelijke helm op zich op zijn gemak zal voelen. Van de gewone helmen echter vol doet geen volledig aan het NL-keur. Met de AGV 72 Paso (V 322), de Eurocap (V 007) en de Stadium pro ject 9 (V 342) doet men nog de Minister Westerterp beste koop, aldus de ANWB en de Consumentenbond. Bovengenoemde instanties, die er overigens met nadruk op wijzen, dat het dragen van wélke helm dan ook altijd nog beter is dan he- lem&Al geen helm, hebben minister Westerterp verzocht alle ten on rechte van het NL-keurmerk voor ziene helmen van hun keurmerk te laten ontdoen. Brits bedrijf Ik schat, sprak een grijzend eerwaarde, 'n Paar dingen erg hoog hier op aarde: Mijn gezin en mijn ambt En ook zéker de krant Die het nieuws steeds bracht én verklaarde. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf, NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBIiAD (aankruisen a.ü.b.) PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Schrijf op de envelop: De Een post/gel is niet nodig. Plaats IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. fcL J. van Zuthem. Pletina schaaltje flessenonderzetter) Altijd paraatinap briefpa pier en pen). Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'datn. Die betalen wij. Voor het onderzoek naar de brom fietshelmen, waarvoor de normen gelijk waren aan de normen, die de overheid zelf heeft gesteld, is ge deeltelijk het British Standard In stitute (BSI) in Engeland en verder TNO in Delft ingeschakeld, dat als zeer betrouwbaar staat aangeschre ven. Behalve naar de al eerder genoem de eigenschappen, die direct met de veiligheid bij een ongeval te maken hebben, keken beide testende orga nisaties eveneens naar een aantal bijkomende veiligheidsaspecten. Zo Zie verder pag. 5, kolom 7 Binnenland 'Wadlopen niet schadelijk' 7 Veel jonge wethouders 9 Buitenland Overbevolking schuld grote mogendheden 7 Kerk Gemengde huwelijken nemen snel toe2 Bangladesj, nachtmerrie 2 Sport Zilver voor Enith Èrigitha 13 Nieuwe boeken 2 Lezers schrijven 2 Radio en tv 4 Strips en feuilleton 4 Puzzel, recept 4 Commentaar 5 Dichtbij en verder 5 Weer, oproep toeristen 5 Autonieuws, films 11 Uw probleem li Familieberichten 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1