Boeren kraken steunplan af Leider van junta Mozambique wil vrij mandaat Ontvoerd meisje nog zoek kwartier angere v-avond Gerald Ford in 1976 weer beschikbaar tn deze krant TOYOTA-DEALER RIJNSBURG m 'uitloop' 5gen te gaan! Samkalden bij krakers in de Bijlmer gezegd EN HAARDEN SCHOUWEN BOEKEE Mogelijk oorzaak uitstel beëdiging nnig Eenlaxeermiddel waar u de klokop gelijk kunt zetten: Sennocol! Een op drie 40-nlussers h te zwaar Mogelijk 800 man bij Singer op straat kieuw© Leidlse Courant TELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1074 55ste jaargang no. 119 voor en omgeving Garage Dijksman B.V. Rijnsburg - Oegstgeesterweg 17-23 Telefoon 01718-72148 en 13294. raat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n v BV. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd Bezorging vanaf 08.30 uur n onze radio- en tv-re- stie 1 LVERSUM 'Om het uit en van de televisie-avon- i tegen te gaan' zullen de imroepen zeer waar- ijnlijk met ingang van 1 ober een kwartier langer gen uitzenden. maandag-, dinsdag- en iderdagavond zullen de cendingen tot elf uur mo- duren (nu officieel art voor elf), op vrijdag zaterdag tot half twaalf. ;onstateerd is dat de om- pen nu gemiddeld een irtier per televisieavond lopen'. verlenging met een artier is door de raad van leer van de NOS voorge- ld aan het NOS-bestuur, overleg met de A-omroe- i. Volgens het voorstel ■den de Teleac-program- 's niet meer aan het eind i de avond geplaatst iar tussen kwart over zes kwart voor zeven's >nds (naast de bestaande izendtijden op zaterdag- Jrgen). voorgestelde indeling zal |ar gelden tot 1 januari, n krijgen de A-omroepen l half uur en Teleac een !l uur extra per week. Dat akt dan een nieuwe inde- g nodig. De ruim tachtig Surinaamse gezinnen, (lie in de Bijlmermeer in gekraakte flats zitten, zullen bin nen veertien dagen weten waar zij aan toe zijn. Dinsdag over een week zal het gemeentebestuur van Amsterdam een definitieve beslissing hebben genomen voor de oplossing van hun huisvestings problemen. Deze toezegging deed burgemeester Samkalden gistermorgen op een bijeenkomst in de Bijlmer met de krakers en vertegenwoordigers van de beheersraad en de actiegroep huisvesting Suirinamers en Antillianen. De burgemeester zei met nadruk, dat hij de verantwoordelijkheid draagt voor allen, die in de hoofdstad in moeilijk heden verkeren en dus geen groep kan bevoor rechten. 'Wij zijn met uw problemen bezig en proberen een oplossing te vinden. Ik laat mij echter niet dwingen en onder druk zetten', aldus Samkalden die blijkens de foto overigens aller hartelijkst werd begroet. ■>.Ay A- u '::.i t het gevoel dat de minis- rwoede pogingen doet om fuik te komen waar hij If heeft ingewerkt. TROS-directeur mr. J. Mé Landré over Van Doorns be schikking inzake verlening A-status. iwijkseweg 282 - Den Haag jelefoon 642142 - 118440. iderdagavond koopavond. Ilder gratis op aanvraag. LORENZO MARQUÉS/LISSABON (AFP, Reuter) De vorige week benoemde maar nog steeds niet beëdigde voorzitter van de junta die Mozambique gaat besturen, Ernesto Melo Antunes, zou zijn teruggekrabbeld omdat hij geen vrij mandaat krijgt. >g en over het algemeen lig weer. Zwakke tot ma- wind, meestentijds uit uit- bpende richtingen. Maxi- )-temperaturen van 20 tot raden Celsius. ^GEN EN OVERMORGEN: g en merendeels zonnig middagtemperaturen tot r. C. ten zon op: 05.36 onder: 19.48 maan op: 13.15 onder: 21.53 schade betalen, ha varken terug WASHINGTON (Reuter) Pre sident Gerald Ford zal in 1976 waarschijnlijk wel mee doen aan de Amerikaanse presidentsver kiezingen. Zijn woordvoerder, Jerald Terhorst, heeft dat gisteren op een perscon ferentie bekendgemaakt. Ford. die vorig Jaar december vice-president werd, heeft tot voor kort steeds gezegd dat hij er niet voor voelde om over twee jaar te proberen een gooi naar het presidentschap te doen. Woordvoerder Terhorst ver telde, dat hij daar wat anders over is gaan denken sinds hij in het Witte Huis zit. Bij recente opiniepeilingen is ge bleken, dat Ford op dit moment bij verkiezingen een zeer goede kans zou maken. Hij ligt duidelijk voor op senator Edward Kennedy, die nog steeds de Democraat met de beste papieren is. Sinds Ford het roer op 9 augustus van Richard Nixon overnam is zijn aanhang volgens de opiniepeilers met een paar procent gestegen. Hij kan ver zekerd zijn van de steun van zijn (Republikeinse) partij. In het ver leden is steeds gebleken, dat een zittende president, die zich herkies baar stelt, bijna niet te verslaan is. Conservatieve kringen in Lissabon hebben bezwaar gemaakt tegen de benoeming van de majoor, die wel vertrouwen geniet van de bevrij dingsbeweging voor Mozambique, het Frelimo. Antunes zou Mozambique naar een snelle onafhankelijkheid willen leiden. Twee kranten in Lissabon meldden gisteren dat Antunes gezegd heeft nog lang niet zeker te zijn van zijn nieuwe functie. 'De politieke ont wikkelingen kunnen er de oorzaak van zijn dat niet ik maar een ander op de post terecht komt', zo werd hij geciteerd. Antunes zou hiermee ook kunnen doelen op de besprekingen tussen de Portugese regering en het Frelimo die volle dig in het slop lijken te zitten. Een 'geheim' bezoek van de Portugese minister van buitenlandse zaken Mario Soares aan Dar es Salaam, vorige week, voor een gesprek met het Frelimo, heeft niets uitgehaald. De bevelhebber van de Portugese marine, Vitor Crespo, maakt een grote kans Antunes op te volgen. Zij zijn beide lid van de beweging van de strijdkrachten die in april een staatsgreep pleegde. Inmiddels hebben vertegenwoordi gers van industrie, landbouw en handel in Mozambique een drin gend telegram naar de regering in Lissabon gezonden waarin zij de toestand in de Oostafrikaanse kolo nie 'chaotisch' noemen. De groep die het telegram heeft gestuurd vraagt om zo snel mogelijk een stabiele regering te vormen in Mo zambique. Het telegram is opgesteld omdat de tijdelijke gouverneur ge neraal, dr. Ferro Ribeiro, niet wil optreden tegen een staking van ambtenaren die hogere lonen eisen. Als de eisen worden ingewilligd zou Mozambique volgens de opstellers van het telegram nog verder in de economische moeilijkheden worden gestort. (ADVERTENTIE) Sennoco! doet zijn werk op natuurlijke wijze, zonder akelige bijverschijnselen, zonder krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol-voor een probleemloze stoelgang V dD Da9ra NlV" Dlemen IKBRSgZ8BSHaBE3®Ea^E®eaBeiEH»BS jVan een verslaggever AMSTERDAM - Ruim dertig Iprocent van de vierduizend me dewerkers van de AMRO-bank, boven de veertig, die de laatste jaren onderzocht werden op hart en vaatziekten, had een te groot lichaamsgewicht. Wat de bloeddruk betreft: die bleek bij ruim tien procent bóven de grenslijn te liggen (wal medici nogal veel vonden). De helft van de onderzochten was niel bekend met deze kwaal. Bij twintig procent van de on ene beest tegen het andere Onderzoek bü bank: derzochtcn werd een te hoog cholestorolgehalle geconstateerd. Meer dan zestig procent van de onderzochte medewerkers rookt, ruim de helft van hen sigai iiWüiMil Een derde deel van alle rokers steeds meer dan tien maal per dag een sigaret op liet percentage dat zei: 'Ik ga gewoon door zoals ik leef, het bevalt me best was uitermate gering. De meerderheid stond open voor de mogelijkheid de leefwijze te veranderen. Dit blijkt uit een artikel In het personeelsblad Ainroscoop. Het onderzoek werd grotendeels uit gevoerd met eigen apparatuur door de eigen medische dienst iMHO l Gesprek met minister en beraad over acties op komst Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Boeren en tuinders nemen geen genoegen met de steun maatregelen waarmee de regering hun vorige week tegemoet is gekomen. Het landbouwschap en de centrale landbouworganisaties noemen gisteren na een urenlange vergadering de maatregelen 'onvoldoende'. Zij zullen in een brief aan de Tweede Kamer en in een persoon lijk gesprek met minister Van der Stee (landbouw) nog eens duidelijk maken dat de eisen die zij hebben gesteld het absolute minimum zijn. Tegelijkertijd beraden zich over eventueel te voeren acties om het 'ongenoegen' van hun achterban te kanaliseren en om de regering en het Nederlandse publiek ervan te overtuigen dat meer hulp nodig is. De Tweede Kamer vergadert dins dag over de moeilijkheden in de land- en tuinbouw. Het belooft een spannend debat te worden, omdat de fracties van de KVP en ARP de steunmaatregelen nogal kritisch hebben begroet. Bovendien staat het nu wel bijna zeker vast dat duizenden boeren naar het Binnen hof zullen komen om hun eisen kracht bij te zetten. Het landbouwschap en de centrale NIJMEGEN Bij het Amerikaanse bedrijf Singer in Nijmegen, fabrikant van kantoormachines, dreigt door afzetmoeilijkheden ontslag voor de achthonderd werknemers. Morgen zal de directie van het bedrijf de situatie aan de orde stellen in een gesprek op het ministerie van econo mische zaken. De vice-president van het Amerikaanse bedrijf, Vernon L. Browndie, is al enkele weken in ons land om te pogen het bedrijf te redden. Over een eventuele sluiting zei hij gisteren, 'een dergelijk hard besluit, dat uiteindelijk door de Amerikaan se hoofddirectie moet worden geno men, komt niet van de ene op de andere dag. Uit mijn aanwezigheid gedurende enkele weken in Neder land mag worden afgeleid, dat een diepgaande reddingsactie voor Sin- ger-Nijmegen aan de gang is.' aldus de heer Browndie. De directie was gisteren aanvanke lijk niet bereid inlichtingen te ge ven. Een groot deel van het per soneel legde daarop het werk neer. De ondernemingsraad en de vakbon den werd toen meegedeeld dat alle mogelijkheden tot redding van het bedrijf worden onderzocht. We pro heren een koper voor het bedrijf te vinden, maar een oplossing in con cern-verband is ook nog mogelijk, aldus de directie. Vertegenwoordi gers van de vakbonden verklaarden gisteren dat zij nauwelijks op red ding van het bedrijf durven hopen. Ir. C. S. Knottnerus: misnoegen organisaties menen dat de regering op de volgende punten tekort is geschoten O De BTW-compensatie zal mini maal twee procent moeten bedra gen. De organisaties begrijpen niet dat de minister hiervan 1,75 pro cent heeft gemaakt. De enige be weegreden van de minister van landbouw' is dat de 20,8 miljoen gulden die de akkerbouw bij de laatste revaluatie kreeg toegezegd inderdaad geëffectueerd zal worden. 'Het is echter niet fatsoenlijk iets twee keer te verkopen', aldus ir. Knottnerus. voorzitter van het Landbouwschap. Minister Van der Stee zal zich in Brussel sterk moeten maken voor een extra verhoging van de landbouwprijzen met vier procent. Komt dit er niet uit dan zal de BTW-compensatie tot vier procent moeten worden opgetrokken. De belatingmaatregelen zijn on voldoende. Er wordt alleen uitstel van belastingbetaling verleend op nadere voorlopige aanslagen over het jaar 1973. Dit jaar zal er ook onder behoren te vallen. Bovendien moeten de premies van de volks verzekering ook in deze regeling meelopen. De reductie op aardgastarieven en de olietoeslag voor tuinders is onvoldoende. Ir. Knottnerus zei dat er bij de boeren duidelijk misnoegen bestaat over de aangekondigde maatrege len. 'De aandrang bij de leden om tot actie over te gaan is groot. De centrale landbouworganisaties be raden zich daarom over de vraag hoe aan eventuele acties het best gestalte kan worden gegeven. Het gaat er volgens de heer Knottnerus vooral om dat, het Nederlandse pu bliek begrip krijgt voor de boeren- zaak. Het blokkeren van wegen, meende hij. levert niet onder alle omstandigheden een strafbaar feit Een wijkverpleegster uit Drente Zou het ieder wel in willen prenten: Neem de tijd voor de krant! (Want die helpt haar een hand bij het babbeltje met haar patiënten) Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE AliONNEE WAM: STRAAT: OIKO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRI. NIEUWE I.EIDSE CR I DoRDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Schrtji op de envelop; De Ecu post/gel is niet nodig. Adrea: IMaala: IK ONTVANG GRAAG: ArUkeleu-serie 'Ondernemings raden' door prof. dl. II. J. van Zulhem. Pletina schaaltje flessenonderzetter) Altijd paraatiriap briefpa pier en pen). Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Die betalen wij. Duitse boeren zullen vanmorgen op verscheidene grensovergangen in de Gelderse Achterhoek gaan de monstreren. Het verkeer moet er rekening mee houden dat er tussen acht en elf uur vertragingen kun nen ontstaan bij de grensovergan gen in Gendringen, Dinxperlo, Heurne en Winterswijk. op. De heer Knottnerus meende ook dat de boerenorganisaties 'aardig op èèn spoor zitten', met de actie comité. 'Dat geldt dan met name voor de vele actiecomité's die met hun acties ons beleid willen onder strepen. Er zijn echter ook ander en'. De boerenorganisaties hebben er van afgezien de btw-compensatie om te zetten in een inkomenstoe slag. De voorkeur van minister Van der Stee ging naar dit laatste uit. De organisaties menen echter dat zo'n. inkomenstoeslag om principië le en praktische redenen nu moet worden afgewezen. Op zich is er heel wat voor te zeggen steun maatregelen vooral ten goede te laten komen aan de boeren wier inkomenspositie het slechtst is. Dat zou echter principieel onjuist zijn omdat de huidige malaise veroor zaakt wordt door de slechte prijzen. Justitie: belang- van Carolien staat voorop Van onze correspondent EINDHOVEN Het vijfjarige meisje Carolien Pessers uit Aalst, dat dinsdag vlak voor haar ouderlijk huis werd ont voerd, was gisteravond laat, na een dag van gespannen afwach ten, nog steeds niet terug. Mr. A. Messchaert, hoofd van het parket in het arrondissement 's-Her- togenbosch. zei gistermiddag geen bezwaar te hebben tegen uit wisseling van het meisje tegen het gevraagde losgeld van honderd duizend gulden. Bij al onze acties staat het belang van Carolien voorop,' zei mr. Messchaert. Na een angstige nacht belde de vermoedelijke ontvoerder gister morgen, even na negen uur, op, ditmaal naar het ouderlijk huls van Carolien en niet, zoals de vorige avond naar het groepsbureau van de rijkspolitie ln Aalst. Het tele foongesprek was slechts kort. Me vrouw Pessers, die het gesprek voerde, kreeg alleen te horen dat de ontvoerder voortaan alleen met haar man wilde onderhandelen. Daarna werd de hoorn op de haak gelegd zonder dat mtvrouw Pessers gelegenheid kreeg naar haar doch tertje te Informeren. Of de ont voerder daarna opnieuw heeft op gebeld hij zei in de loop van de dag te zullen terugbellen wilde mr. Messchaert gisteravond niet zeggen. Zie verder pap. kolom 7 Binnenland Huipaan Bangladesj5 Antiek in Delft 6 Buitenland Vredeskans Cyprus groter 9 Kerk Taizé verwacht 50 000 jongeren 2 Sport Nieuwe explosie Oostduits zwemmen 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1