Wegvervoer heeft goede joekomstmogelijkheden Amsterdam Rubber sluit met verlies van f7 min Ocelot in soepel vallende stoffen. Lampe voert je terug naar de tijd van de glamour. laar maatregelen zijn nodig Schuldeisers willen faillisement van Bankhaus Herstatt Verdubbelde winst bij Lindeteves NIBE-Bankenboek j e 1973/74 is uit Spaarders dupe van bankroet Babykledingmarkt in de knoei door minder geboorten UTRECHT De permanent teruglopende geboortecijfers blijken in steeds sterkere ma te gevolgen te hebben op de markt voor de babykleding. De Nederlandse fabrikanten pan tricotbabykleding zagen hun afzet van 2.67 min. stuks baby-onderkleding en 4.75 min. stuks babybovenkleding in 1972 vorig jaar dalen tot resp. 1.98 min. en 3.54 min. Deze cijfers zijn bekend ge maakt naar aanleiding van de Vakbeurs 'Het Kind' die van 9 tot en met 11 september in Utrecht wordt gehouden. De babykledingmarkt is vol gens de Jaarbeurs min of meer in de knoei gekomen, doordat de producenten van babykleding hun investerin gen hebben gebaseerd op de C'SB-prognose. dat de Neder landse bevolking tot boven de 20 miljoen zou gaan stijgen. De problemen zijn vooral gro ter geworden, omdat er even min perspectief is voor een verruiming van de export. In nagenodg alle Europese lan den lopen de geboortecijfers luW/KWARTET DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1974 FINANCIëN EN ECONOMIE T15/DRL15 /Kr SWIJK Gezien de hoge eisen, die in het beroepsgoederen- voer over de weg worden gesteld, moet vooorrang worden ge en aan de ontwikkeling van de bedrijfsleiding in zowel de klei- als middelgr'otë bedrijven. Daarnaast moet er een nader onder lijk worden gedaan naar arbeidsvraagstukken, vooral gericht op ïan®vraag: hoeveel arbeid en van welke kwaliteit, uitgesplitst naar "fictie er in de toekomst nodig is en welke maatregelen moeten den getroffen om deze arbeidersbehoefte in de toekomst te ;ken. der moet een onderzoek worden aan naar de toereikendheid van /oor het wegvervoer beschikbare ncieringsvormen; dient gewerkt vorden aan een verdere ontwik - ng van samenwerkingsvormen wegvervoerbedrijven en iten de mogelijkheden van een igeld vervoer in de toekomstige ierendistributie worden bestu- •d. zijn de aanbevelingen, die zijn enomen in het rapport van een ctuuronderzoek over het beroes- lerenvervoer over de weg. Het irzoek werd ingesteld in op- acht van de Commissie van 2irleg voor het Goederenvervoer |)G), waarin de organisaties van [vervoerbedrijven samenwerken. 1 van het onderzoek, waaraan 1970 door het Economisch Bu- u voor het Weg- en Watervervoer d begonnen, was een inzicht te gen in de positie van de be- fstak en de toekomstmogelijk- ien. "NST1G BEELD de onderzoekresultaten is ge ien dat het beroepsgoederenver- een over het algemeen geno- i niet ongunstig beeld te zien ft. In de afgelopen jaren is de ®j/ang van het verrichte vervoer k gegroeid, nam de totale capa- it van de bedrijfstak flink toe, nals de capaciteit per bedrijf. beroepsgoederenvervoer neemt het totale goederenvervoer over weg nog een groeiend aandeel terwijl het Nederlandse beroeps- derenvervoer internationaal zijn «te marktaandeel goed kan idhaven. Ook wordt er een voortgaande groei in de vervoers vraag yerwacht. In strijd met dit gunstige beeld is echter de ontwikkeling van de ren tabiliteit, met name die in het bin nenlandse vervoer. Voor de jaren tot 1968 werd een dalende trend in de winstgevendheid geconstateerd, terwijl een duidelijk herstel in de jaren daarna uitbleef. Van groot belang om de toekomst mogelijkheden in de bedrijfstak te benutten is het zich verzekeren van een goede bedrijfsleiding. De eisen, die aan de bedrijfsleiding worden gesteld, namen meer dan evenredig toe bij toenemende bedrijfsgrootte. Het rapport dringt daarom aan op faciliteiten ten behoeve van mana gementtraining, op het organisaren van cursussen en deontwikkeling van beheers- en beleidsformatie- systemerr. Een van de belangrijkste knelpun ten bij de aanpassing en groei van vervoersbedrijven is gelegen in de financiering. Vaak kunnen finan cieringsproblemen wel op korte ter mijn worden opgelost, b.v. door huurkoopfinanciering, maar lei den zij daarna op langere termijn tot ernstige moeilijkheden. De in vesteringen zijn gedaan en de fi nancieringsproblemen komen zowel intern als extern" (o.m. marktbe- derf) in verscherpte vorm tot ui ting. Daarnaast kunnen beperkte financieringsmogelijkheden er toe leiden dat de ontplooiingskansen van de zelfstandige wegvervoerbe drijven sterk worden beknot. Hier moeten maatregelen worden geno men ter verbetering van het finan cieringsklimaat, zo beveelt het rap port aan. Nadere aandacht voor arbeids vraagstukken is alleszins gewenst, omdat de toekomstmogelijkheden van vrijwel elke bedrijfstak afhan kelijk zijn van de mate waarin men erin slaagt de problemen rond de factor arbeid op te lossen. De cen trale vraag is: hoeveel arbeid en van welke kwaliteit is er in de toekomst nodig? Hierbij gaat het niet alleen om chauffeurs, maar ook om administratief en leiding gevend personeel. Door de schaalvergroting bij het verladende bedrijfsleven en door de stijgende investeringskosten wordt commerciële samenwerking tussen wegvervoerbedrijven gewenst ge acht. Aanbevolen wordt daarom de totstandkoming van samenwer kingsvormen te bevorderen, onder meer door markt- en bedrijfsorga nisatorisch en technologisch onder zoek ten behoeve van samenwer kingsvormen. Vooral het geregelde vervoer verdient in dit opzicht de aandacht. KEULEN Schuldeisers van Bankhaus Herstatt, een eind juni in financiële moeilijkheden geraak te Westduitse bankinstelling, zullen bij het kantongerecht in Keulen het faillissement van de bank aan vragen. Dit heeft de kring van Her- statt-crediteuren (o.a. de stad Keu len, spaarbanken, gewestelijke ban ken en coöperatieve kredietinstel lingen) bekendgemaakt. Het gaat in dit geval om het 'aan sluitingsfaillissement' van de in li quidatie verkerende bank Herstatt (in 'aansluiting' op de reeds begon nen akkoordprocedure). Volgens de crediteuren kan zo'n faillissements- procedui'e een duidelijker beeld op leveren van de gebeurtenissen die ertoe hebben geleid dat het bank bedrijf op 26 juni moest worden gesloten. Bovendien biedt een der gelijke zaak de beste mogelijkheden om de vorderingen uitbetaald te krijgen. Ondanks de sterke groei van het verrichte wegvrvoer is de rentabiliteit in de afgelopen jaren achtergebleven. Door gedwongen afbouw posities AMSTERDAM Rubber Cultuur Mij. 'Amsterdam' heeft 1973 met een geconsolideerd verlies afgesloten van ƒ7.313.000, tegen een verlies van 1.693.000 over het jaar daarvoor. Voorgesteld wordt het verlies 1973 vrijWel geheel ten laste van de reserve voor bijzondere doeleinden te brengen. Het verslag stelt vast, dat de on verwachte ontwikkelingen in de in ternationale handel en politiek, gepaard gaande met valuta-onrust en scherp stijgende prijzen, een doorslaggevende invloed hebben gehad op de resultaten. Hoewel als gevolg van de hogere grondstoffen- prijzen de positie van de landbouw ondernemingen kon worden ver sterkt, zijn de uitkomsten van het gehele concern zeer teleurstellend geweest. Het verlies werd in hoofd zaak veroorzaakt door de gedwon gen afbouw van produkten-posities op een ongunstig tijdstip. In 1973 is zeer intensief gezocht naar mogelijkheden om op eniger lei wijze tot samenwerking te ko men. Daarbij bleek dat de com plexe situatie bij enkele bedrijfson derdelen, waaronder de vestiging in Suriname, vaak een belemmerende factor vormde, zodat sanerings maatregelen door beëindiging van onrendabele activiteiten geboden waren. Ook het lopende jaar richt het beleid zich op verdere concen tratie van rendabele bedrijfsonder delen en onderzoek naar samen werkingsmogelijkheden. De gang van zaken in de handels-, sector in 1974 toont tot dusver een gunstig beeld. In verband met het wisselvallig prijsverloop wordt voorshands echter op beperkte schaal geopereerd. Door de hogere opbrengstprijzen voor de produkten zijn de vooruitzichten voor de land bouwondernemingen verbeterd. AMSTERDAM Lindeteves-Jaco- berg heeft in het eerste halfjaar van 1971 een omzet behaald van 332 ml tegen 248 min in het eerste halfjaar van 1973. De winst na taxatie van belastingen nam toe van 3,22 min in de eerste zes maanden van 1973 tot 6,64 min in het eerste halfjaar van 1974. Op grond van de thans bekend zijnde gegevens verwacht het be stuur, dat de positieve tendenzen van het eerste halfjaar 1974 zich ook in het tweede halfjaar zullen voortzetten. AMSTERDAM Verschenen Ts het Bankenboekje 1973/74, uitgegeven door het Ned. Instituut voor het Bank- en Effectenbedrijf (NIBE). Het bevat de financiële gegevens per ultimo 1973 van de algemene banken, coöperatief georganiseerde banken, algemene spaarbanken en effectenkredietinstellingen, alsmede van de overige financiële instellin gen en organisaties, werkzaam in Nederland. Adressen e.d. zijn tot op 1 juli 1974 bijgewerkt. Het boekje is tegen de prijs van 6,50 verkrijg baar bij het NIBE in Amsterdam, Herengracht 136. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren 28«4-H <28Wt-a8Unilever S 32-14 (32(4-33); Phi lips S 9%-Ti (0S&-10'.4) en KLM S 20tt-« (2014-14). Opgave Weeks, Hornblower. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEEIt AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen woensdagavond de vol gende koersen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van dezelfde dag). AKZO (56.00). Hoogovens (66.30). Kon. Olie 75.40-75.70 (76.30), Philips 26.10 gb-26.40 (26.50), Unilever 86.70 (87.50), KLM (55.20). AMSTERDAM Ruim 300 Amster damse spaarders dreigen door het op 7 augustus uitgesproken faillis sement van de Amsterdamse beleg gingsmaatschappij WIBA te worden gedupeerd. De spaarders hebben te- samen een bedrag van ongeveer 3 miljoen gulden bijeen gebracht voor belegging in vakantiebunga lows in het Brabantse Chaam en in België. Japon met ocelot boVenstuk en effen corduroy rok met opgestikte zakken. Mt. 36 t/m 42: Doorknoopjapon van zwart/bruin ocelot satin. Mt. 36 t/m 42:. 99.- Schort van zwart ocelot satin. Mt. 34 t/m 42: 49.- Over een „onderpull" van Banlon. Versch. modieuze tinten. S,MenL:|^_ Hartstochtelijk storten we ons op de herinnering aan de jaren '20 en '30. De attributen van „the roaring generation" komen plotseling onder 't stof vandaan. Overal duikt 't sentiment op. In onze films, onze interieurs en vooral •ook in onze mode. De jonge vrouw van nü gaat duidelijk terug naar toen. Lampe illustreert dat bijvoorbeeld ontzettend aardig met een „ocelot-lijn'.' Karakteristieke pantermotieven op zachte, nonchalant'vallende stoffen. Je zal verbaasd staan hoe goed 't je staat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15