KRONINGEN STELT TELEUR Weinig hoopgevende start FC Vlaardingen Zaak Notten komt eze week voor Derde doelman voor FC Twente. Dit seizoen toch nog periodetitels roenewoud: 'Ik heb anderhalf uur zitten lijden' alf Edström %ee goals UW/KWARTET MAANDAG 19 AUGUSTUS 1974 SPORT T9/K9 NSCHEDE Het door René fctten bij de KNVB gedepo- jerde verzoek te arbitreren ^zake een transfer van FC wente naar Ajax zal donder- kgavond worden behandeld. hiervoor geformeerde ar- tragecommissie zal worden lorgezeten door prof. mr. P. Blaisse. De overige leden |jn de heren R. Wiersma en de Doelder. belangen van Notten zul- worden behartigd door Ir. J. L. Jansen van Raay de jchtskundig adviseur van de fereniging van contractspe lers (VVCS), terwijl dr. B. W. Kruinenburg uit Wierden na mens FC Twente zal optre den. Notten had de KNVB om ar bitrage verzocht nadat FC Twente niet bereid was geble ken zijn contract dat nog tot het einde van het komende seizoen loopt, voortijdig te verbreken toen Ajax de 24- jarige middenvelder wilde in lijven als de opvolger van de eveneens na arbitrage naar Barcelona vertrokken Johan Neeskens. ENSCHEDE FC Twente heeft de Westduitse doelman Joseph Elting van FC Kai- serslautern een tweejarig contract met een optie voor een derde seizoen aangeboden. Vandaag zal de defintieve overeenkomst door beide partijen worden onder tekend als de Enschedese club bij de Bundesligavereniging overeenstemming heeft be reikt over het te betalen .transferbedrag. 'Jupp' Elting afkomstig uit Bocliolt, speelde negen jaar in de Westduitse Bundesliga, eerst voor Schalke '04 en de laatste vier jaar voof FC Kai- serslautern. Toen deze club de Zweedse international Ronny Helström aantrok besloot El ting uit te zien naar een an dere werkgever. De Spaanse eerste divisieclub Murcia deed hem een aan trekkelijke aanbieding vo rige week vertoefde Elting enkele dagen in Zuid Spanje, onder andere voor het spelen van een proefwedstrijd maar toen FC Twente ten to nele verscheen gaf Elting er de voorkeur aan zo dicht mo gelijk in de buurt van zijn woonplaats Bocholt te blijven. Morgenavond zal de 29-jarige Duitser zijn debuut maken in de vriendschappelijke wed strijd tussen FC Twente, dat ook nog Henny Ardesch en de Belg Mare de Clerck als doel- verdedigers heeft, en Vasas Boedapest. Vitesse's technische leiding verenigd op de spelers- bank. In het midden Jan de Bouter, de man met de technische supervisie, links de Joegoslavische trai ner Ned Bulatovic.' Rechts Vitesse's verzorger. ZEIST Het sectiebestuur van de KNVB (Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond) heeft in een vergadering in Zeist besloten de competitie van de eerste divisie ook het komende seizoen in vier peri oden te laten spelen ondanks de moeilijkheden die zijn ge rezen door het oneven aantal clubs. De eerste drie perioden zullen negen wedstrijden omvatten, de laatste tien. De ploeg die over de eerste acht wedstrij den van een periode de mees te punten behaalt, mag zich kampioen van die periode noemen. Op de negende speeldag krij gen de clubs die een wed strijd achter liggen hun zgn. 'gelijkmakende beurt'. Dat re sultaat telt voor de betreffen de periode. De teams die op die dag hun negende wed strijd spelen kunnen de daar in behaalde punten niet meer voor het periodekampioen- schap aanwenden maar alleen voor het totale kampioen schap. Ook in de laatste peri ode van tien wedstrijden geldt het resultaat in de eer ste acht wedstrijden. De ove rige regelingen zijn gelijk aan die van de twee voorgaande jartïn. oefe sti lok jONINGEN De talloze voetbalinsiders die ons land telt, heb- FC Groningen weliswaar geen onbetwiste favorietenrol opge- vjngen nu de noodlijdende noordelijke voetbalstichting zijn heil le eerste divisie moet zoeken, maar aan het defensieve spel van ïndam was toch duidelijk te merken, dat FC Groningen mag den gebrandmerkt als het elftal dat de beste mogelijkheden op overwinning kende. De Noordhollanders aarzelden geen mo- !3l it om zich te onderwerpen aan het theoretisch grotere surplus voetbalkunde, dat FC Groningen toebedeeld kreeg. erdanig trokken zij zich terug •igen stellingen om daarna met "-^kende verbazing te constateren, de tempoloos spelende thuis- niet bij machte was om een ip het beroemde pakje boter schieten. Want Volendam ver eerde zich over de 1-0 zege. die twintig minuten voor tijd dank sen counterende Billy Bond kon seren. onze sportredaktie •HOVEN Ralf Edström, de dse spitsspeler van PSV had open zaterdagavond een belan- aandeel in de 40 overwin- op het Westduitse Rot Weiss Edström werd de hele wed- |d ronduit schandalig bestreden zijn directe tegenstander nver. maar maakte tóch twee punten. Op het moment dat Irfoi toesloeg leidde PSV al met Idoor een doelpunt van de goed Opende Harry Lubse. Lubse schoot ladat Edström de bal met een htige kop-assist voor hem klaar gelegd. kwam bij vlagen tot voortref- ke acties, maar speelde, hoewel begrijpelijk was, verre van im- erend. Willy van der Kuylen PSV in de tweede helft op 4 eytode eindstand, na opnieuw kanp d rbereidend werk van Ralf aten trom .René van de Kerkhof liep voetblessure op en is daardoor stens een week uitgeschakeld. X HY Ajax heeft een vriend- ippelijke wedstrijd tegen Reims 31 gewonnen. Bij dë rust den de Amsterdammers een 'sprong van 21. Ruud Geels 3kte twee doelpunten, respectie- |k in de 6e en 60e minuut, old Mühren scoorde drie minu- vóór de pauze. In de laatste juut van de eerste helft tekende E8I ichi voor het Franse doelpunt, duel werd door 9.000 toe- rnwrs bijgewoond. Haag speelde gisteren met 00 jk tegen een pover acterend Bochum. Simon van Vliet en •ehand misten voortreffelijke ïsen. ÉAhead speelde met 33 gelijk |pn VFL Osnabrück. Eddie Bak- maakte twee doelpunten en de 1 NEC overgekomen Jantje van fcsen één. Er waren 4.000 toe- Jiuwers. ;3a JC won met 51 van het Elsche Sint Truiden. Ziegler, de I aangetrokken Deen, Sjef Blat- Stanley Bish, John Meuser en pie de Goede zorgden voor de Hpunten. Er waren 2500 toe- fuwers. 1 Amsterdam won door doelpun- jvan Gerard van der Lem. Nico pen en Tjeerd Koopman met J van Appingedam. |riem versloeg een regionale ïteurploeg met 5—0. Cor Pot. in Ivoorbereiding zeer produktief. likte drie goals, Feteris de twee fero. •enveen won met 51 van Hu- •Sneek. Golyanin maakte vier don punten. Bosman één. Er waren toeschouwers. nan als zijn tijm bef tcht, inde Volendam lijkt de weg naar betere tijden te hebben ingeslagen. De brigade van de enthousiaste trainer Joep Steur was vorig seizoen in staat technisch perfect voetbal te demonstreren, maar slaagde er niet in aan andere essentiële voorwaar den voor het bedrijven van betaald voetbal (fysieke inzet en het fabri ceren van doelpunten) te voldoen. De nieuwe editie van het Volen- damraer topelftal ziet er anders uit. De Noordhollanders lieten zich nu niet te pletter lopen door een ploeg die pressievoetbal poogde te spelen. Joep Steur: 'Vorig jaar hebben we het iedere keer erg mooi gedaan. Het was dus duidelijk, dat ik daar iets aan moest veranderen'. Volendam heeft zijn overwinning echter niet uitsluitend aan eigen capaciteiten te danken. UEFA-Jeugd- international Frans Hoek groeide in het Noordhollandse doel welis waar uit tot een kracht van niet te onderschatten betekenis, FC Gro ningen had het toch voornamelijk aan eigen tekortkomingen te wij ten, dat elf Volendammer spelers na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Jonker de armen juichend in de lucht konden ste ken. De thuisclub omrandde zijn offen sieve activiteiten met louter slecht gerichte schoten, slecht vanuit het trage middenveld opgebouwde aan vallen en knullig opgezette voorzet ten. Steeds weer sneed FC Gronin gen zijn aanvallen in de goed ge vulde Volendamse trechter. En steeds weer konden de hoog sprin gende en alert reagerende doelman Hoek en de lange centrale verdedi ger Jack Hoogland de hen op het lijf geschreven rollen vertolken. Het Groningse voetbaldrama (trai ner Ron Groenewoud: 'Ik heb an derhalf uur zitten lijden') kreeg een klassiek einde toen de beweeg lijke Billy Bond twintig minuten voor tijd gelanceerd werd, een niet ingrijpende verdediger Karsten Jensën tegenover zich vond en de bal moeiteloos achter doelman Wim Volendam-keeper Frans Hoek tijdens één van de vele malen dat hij de weg voor FC Groningen blokkeerde. Huberts kon schuiven. FC Gronin gen wordt nu niet alleen gekweld door louter financiële zorgen. Ook al ligt er een pakket maatregelen in de ijskast om het komende voet baljaar redelijk door te komen. Nee. de Groninger voetbalstichting wordt nu ook gekweld door voet- baltechnische problemen. Want Vo lendam zal niet de eerste eerste- divisieclub zijn die de manschap pen van trainer Groenewoud con fronteert met verdedigend voetbal. FC Groningen, dat nog steeds naar een adekwate vervanger voor de naar FC Twente vertrokken Jaap Bos speurt, zal moeien leren het spel te maken. Lukt dat niet, dan blijft de heropening van het eredi visieschap een illusie zonder einde. FC Croninegn: Huberts; Schipper, Corrielis, Karsten Jensen, Medik (Oosterwold)Bloemberg, Van der Heide, Hovenkamp; Timmermans (Eimers), Bjarne Jensen, Gritter. Volendam: Hoek; Hein Kwakman (Van Ziel), Jack Hoogland, Braam, De Boer; Dick Bond, Jannie Zwart- hoed, Billy Bond; Jaap Jonk, Wim Kwakman, Karsten. Scheidsrechter: Jonker. Toeschou wers: 6.000. Opbeurende woorden kunnen gebrek aan kwaliteit in ploeg niet verdoezelen Van onze speciale verslaggever VLAARDINGEN FC Vlaardingen '74, zoals de officiële bena ming luidt, heeft dan eindelijk gisteren na een ellenlange lijdens weg zijn debuut gevierd in de eerste divisie. Het werd een trieste start voor de Vlaardingers die zich de afgelopen maanden het vuur uit de sloffen hebben gelopen om het betaalde voetbal in de bijna 80.000 zielen tellende oude visserstad te continueren. Neem toch maar liever een occasion van de VW-dealer (ADVERTENTIE) 3 zekerheden y^crcrtt» - ANWB-keuing- De 01 nederlaag tegen het al evenmin inponerende PEC zal in de Vlaardingse gemeenteraad bepaald geen droefenis veroorzaken, omdat juist de representanten van de po litieke partijen aan het eind van het vorig seizoen geen enkel heil meer zagen in het voortzetten van het noodlijdende betaald voetbal. Zij weigerden vrijwel unaniem de in de tonnen lopende tekorten van Fortuna te dekken en dat had li quidatie tot gevolg. Maar enkele van voetbal bezeten Vlaardingers wensten het ter ziele gaan van Fortuna niet te aanvaar den. Er werd een stichting in het leven geroepen die bij het bedrijfs leven de nodige pecunia lospeuter de. 'We zijn er van het begin af aan rotsvast van overtuigd geweest, dat betaald voetbal in Vlaardingen een haalbare kaart was', zegt de 40- jarige voorzitter J. A. Vilijn, die er zelfs een kortgeding voor over had om de KNVB van het gelijk van de stichting te overtuigen. Juist voor Vilijn was gisteren een hoogst be langrijke dag. want na alle toestan den rond de geboorte van FC Vlaardingen had bij de vele sceptici duidelijk onder ogen willen bren gen wat met onverflauwd enthousi asme en met bezieling te bereiken valt. Kort voor de aanvang van het duel tegen PEC had hij de acteurs be moedigend toegespróken: 'Juist vandaag is belangrijk dat er ge wonnen wordt. Het kan de stem ming in en rond Vlaardingen in één slag veranderen.' Woorden van dergelijke strekking zijn echter, zo zou spoedig blijken om het onstel- lende gemis aan kwaliteit te ver doezelen. Ook al geeft men FC Vlaardingen nog een tijdje de gunst van de twijfel, de eerste de beste confrontatie heeft schrijnend aan de oppervlakte gebracht dat er de komende maanden geen specta culaire resultaten van de door Jan van Baaren getrainde Vlaardingse formatie zijn te verwachten en dat dus ook de toeschouwers gisteren waren het er 2.000 het zullen laten afweten. 'Ik ben diep teleurgesteld over wat ik vanmiddag heb gezien', meende Van Baaren. 'Maar wat wil je. Mannen als Reijgersberg en Don zijn door de kontraktproblemen nog maar enkele weken in training. René Pas ligt nog in de clinch over een vergoeding waarop hij nog aanspraak meent te moeten maken. Robbemond heeft onlangs een blin dedarmoperatie ondergaan en doel man Eikelenboom weigert te teke nen.' Wie kennis neemt van die keten van feiten kan niet anders conclu deren dan dat de voorwaarden voor een hoopgevende competitiestart wel erbarmelijk slecht waren. De wedstrijd vormde dan ook een dui delijk illustratie van de moeilijkhe den waaronder FC Vlaardingen ge- NEC won gisteren met 1-0 van SC Cambuur. Kees Kornelis maakt hier het enige doelpunt uit de wedstrijd. bukt gaat. De ploeg rammelde over alle linies, bewoog te weinig en vertoonde nog veel conditionele te kortkomingen. Het paniekerig op treden van doelman Koos van El- leswijk in de eerste helft was in feite typerend voor het spel van de Vlaardingers,- dat eerst wat chao tisch aandeed. Toen kort na de onderbreking Ley- dekker een inzet van Van der Horst achter Elleswijk deponeerde, ge loofde geen supporter meer in een renaissance van zijn club. Stans en Reijgersberg werden weliswaar door Van Baaren uit het elftal genomen in de hoop dat Huyer en Roodbol het spel van de Vlaardingers nog een verfrissend element konden ge ven, maar die hoop bleek ijdel. En mogelijkheden deden zich in het wankele bastillon van PEC, waar alleen Schubert kon imponeren, toch legio voor. Niettemin was de overwinning van de Zwolse brigade dat in spelers als Rorije, Heskamp en invaller van de Bosch meer rou tine verzameld had, verdiend. Fre- drich Donenfeld, de nieuwe trainer van PEC. kon de eerste triomf van zijn volgelingen niet meemaken. Hij vertoefde in Frankrijk, 'maar een volgende keer is hij er beslist bij', verzekerde voorzitter Van der Wal. 'Iedereen denkt dat hulptrai ner Jan Verhaert het eigenlijke werk verricht, maar tegen een der gelijke insinuatie protesteer ik» met klem. Donenfeld had verplichtingen elders, maar vanaf morgen gaat hij zich intensief mét de training be moeien.' Wie echter zag hoe de spe lers van PEC met hun hulptrainer de overwinning vierden, is geneigd een groot vraagteken te zetten bij de opmerking van Van der Wal. Enfin, de eerste kennismaking van het Vlaardingse publiek met FC Vlaardingen zit erop. Een nogal triest begin zaterdag overleed onverwacht terreinchef Hank van der Linden 'maar die gebeurtenis wil ik niet als excuus aangrijpen voor onze nederlaag', meende Van Baaren. 'Maar onwillekeurig grijpt zoiets de jongens toch aan. Deze terreinchef was voor velen een klankbord en een vraagbak. Jam mer dat het allemaal zo moest lo pen. Ik en het bestuur hadden het allemaal zo anders voorgesteld. We hadden zo ontzaglijk blij geweest met tenminste een gelijk spel'. Scheidsrechter Vermeij trok in deze povere krachtmeting tweemaal de gele kaart: voor de Vlaardinger Kwist en voor IJzerman van PEC. FC VLAARDINGEN—PEC 0—1 (0—0) 52: Leydekker 01. Scheidsrechter: Ver meij. Toeschouwers: 2000. FC VLAARDINGEN: Van Elleswijk; Oor ver, De Ruyter. Van der Bol. Pijl; Stans (HUjrer), Bouman, Jansen; Reijgersberg (Roodbol), Don, Kwist. PEC: Nieuwenhout; Drost. Veenstra, Schubert, Van der Horst; Hendrlksen, IJzerman. Leydekker; Verheyen (Van de Bosch)Rorije, Heskamp. FORTUNA SC—SC AMERSFOORT 2—0 (1—0) 43: Blotenberg 1—0, 78: Erkens 2— 0. Scheidsrechter Pijper. Toeschouwers 4500. SC Amersfoort miste Ron Spel bos. de man waar de ploeg het vorig seizoen op draalde, toch wel erg. In Sittard kon men maar moeilijk tot goed aanvalsspel komen. Fortuna SC dicteerde de strijd. De Sittardse combinatie met snelle Jon gens als Wim Bohnen heeft echter te veel kansen nodig om doeltreffend te werken. Uwe Blotenberg scoorde voor rust uit een pass van Erkens 10. In de tweede helft trachtte SC Amersfoort aan sluiting te vinden. De Fortuna SC-ach- terhoede hield echter stand. Van Wilgen burg en Peters die wel erg ijverig waren, kregen enkele kansjes, maar wisten ze niet te benutten. Hans Erkens deed dit wel toen hij door zijn sprintsnelheid in uitstekende positie kwam en voor 20 zorgde. Frans Roemgens van Fortuna SC en Van Wllgenburg kregen het elkaar aan de stok. Ondanks een licht handge meen besloot Pijper geen maatregelen te nemen, maar liet hij het bij de hand druk die de spelers elkaar gaven ten teken van verbroedering. .VITESSE—SVV 3—0 (2—0) 15: Van Dijk X—O, 36: Veenstra 2OP 84: Plet van Kerkhof 3—0. Scheidsrechter Hoppen brouwer. Toeschouwers: 4500. BIJ SVV kreeg Den Tuinder een gele kaart wegens te hard spel. Vitesse heeft een vrij gemakkelijke en verdiende overwinning behaald op een matig gestart SVV. dat vooral in de eerste helft blij mocht zijn. dat de Arnhemmers slechts twee van de vele goede kansen benutten. In de tweede helft ging het iets beter, maar Vitesse was tóch te sterk om enig succes voor de Schiedammers toe te laten. Van Toledo speelde bij de Schiedammers slechts een kwartier mee en miste daarin twee opge legde kansen. HIJ liet zich vervangen. FC GRONINGEN—VOLENDAM 0—1 (0— 0). 75. Billy Bond 0—1. Scheidsrechter Jonker. Toeschouwers6000. Volendam heeft in Groningen een verras sende. doch onverdiende overwinning be haald op een veel sterker FC Groningen. De thuisclub trof doelman Frans Hoek van Volendam in een voortreffelijke vorm en had pech. dat één foutje van de Deen Jensen funest werd. waardoor Billy Bond de overwinning aan Volendam kon schenken. WILLEM II—FC VW .7—0 (10). 22 Evkenbroek 10, 60: Eykenbroek 20. 89: Hilverts 30. Scheidsrechter Mulder. Toeschouwers: 4000. Een verjongd WlUemll heeft met goed aanvallend spel FC VVV geen enkele kans gegeven. Zowel in de eerste als ln de tweede helft was het de fel aanvallen de Hans Eykenbroek die zijn ploeg naar een verdiende overwinning bracht. NEC—SPORTCLUB CAMBUUR 1—0 (1— 0). 41: Kornelis 10. Scheidsrechter ^7an der Kroft. Toeschouwers: 8000. NEC heeft de allergrootste moeite gehad om een fel verdedigend SC Cambuur naar een 1O nederlaag te lelden. Maar niet alleen verdedigend was Cambuur sterk, ook aanvallend stelde het NEC nogal eens voor defensieve problemen. Toch won NEC uiteindelijk door een betere conditie. Hoekstra van Cambuur kreeg een gele kaart wegens onbeheerst aanvallen en Kamps van NEG kreeg de gele kaart wegens het neerleggen van een tegenstander. HELMOND SPORT—FC DEN BOSCH O— 2 H)0). 50: Vissers 01. 88: Van der Sande 02. Scheidsrechter Keizer. Toe schouwers: 3500. Haan van Helmond Sport en Van Dam van Den Bosch kre gen leder een gele kaart wegens het neerleggen van een tegenstander. Helmond Sport leed een ongelukkige ne derlaag tegen een fel en hard spelend FC Den Bosch. Vooral ln de eerste helft was de thuisclub veel sterker, maar men had geen geluk met schieten. Twee uitvallen van Den Bosch werden Helmond Sport in de tweede helft noodlottig, waardoor het een onverdiende nederlaag leed. EINDHOVENFC DORDRECHT 30 (10). 30: Jacobs 10. 75: PIJs 20. 38: Van der Pas 30. Scheidsrechter Wellln- ga. Toeschouwers 3000. Warner van FC Dordrecht kreeg een gele kaart wegens het neerleggen van een tegenstander. Een verdiende overwinning voor Eindhoven dat veel beter voetbal speelde dan FC Dordrecht. De thuisclub kon het zich zelfs permitteren ln de 33ste minuut door Kreekels een penalty te missen. Het was overigens een aan trekkelijke wedstrijd. HERACLES—VEENDAM 4—0 (0—0). 53: Van Duiven 10. 60: Polka 20, 74: Westerhof 30. 79: Polka 40. Scheids rechter Geurens. Toeschouwers: 2000. Een matige eerste helft heeft Heracles doen volgen door een zeer produktieve tweede, waarin de thuisclub veel en veel sterker was dan Veendam, dat in de 70ste minuut door Derksen een penalty miste, waardoor een verdiend tegenpunt miste. Helmond SportFC Den Bosch EindhovenFC Dordrecht HeraclesVeendam FC VlaardingenPEC Fortuna SCSC Amersfoort VitesseSW FC GróningenVolendam Willem II—FC VVV NECSC Cambuur 0—2 3—0 4—0 0—1 2—0 3—0 0—1 3—0 1—0 Heracles 1 1 0 0 2 40 Eindhoven 1 1 0 0 2 30 Vitesse 1 1 0 0 2 3—0 Willem II 1 1 0 0 2 3—0 FC Den Bosch 1 1 0 0 2 20 Fortuna SC 1 1 0 0 2 20 NEC 110 0 2 1—0 PEC 110 0 2 1—0 Volendam 1 1 0 0 2 1—0 FC Groningen 1 0 0 1 0 0l SC Cambuur 1 0 0 1 0 01 FC Vlaardingen 1 0 0 1 0 01 SC Amersfoort 1 0 0 1 0 02 Helmond Sport 1 0 0 1 0 02 FC Dordrecht 1 0 0 1 0 0—3 SVV 10 0 10 0—3 FC VVV 10 0 10 0—3 Veendam 1 0 0 1 0 04 Heerenveen 0 0 0 0 0 00 WOENSAG: Volendam-FC VVV, SVV-SC Cambuur. SC Amersroort-NEC. PEC-W11- lem II. Veendam-FC Groningen. FC Dord- recht-Vitesse, FC Den Boscb-Fortuna SC. Heerenveen-FC Vlaardingen. Helmond Sprot-Heracles (aanvang alle wedstrijden 18.15 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9