dag, maandag 'Appie' Baantjer is gek op lijken WIE IS DAT KIND? Uw probleem ook het onze Rechercheur schrijft detective-verhalen Het trouwe badpak André van Duin passeerde Ivan Heintje en Wilma zijn uit Ryan O.IMeal zonder geld Dierenvrienden in bont TROUW/KWARTET MAANDAG 19 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND door hette visser Wanneer rechercheur 'Appie' Baantjer van het politie bureau Warmoesstraat geen overuren hoeft te maken, dan duikt hij achter zijn schrijfmachine. Voor de gein gaat Baantjer dan opnieuw met lijken slepcru. De wat verlegen kijkende rechercheur legt dode mensen neer in kraakpanden, op stortplaatsen, laat ze drijven in grach ten en maakt ze tot hoofdpersonen van detectiveboeken met zo'n bonderdzestig pagina's. Na een tijdje ligt er dan weer een boek in de winkel of staat er een boeiend ver baal in het weekblad Margriet. Hij heeft een grote liefde voor lijken. 'Ze fascineren me. Je kunt bijna zeggen dat dode mensen me meer interesseren dan levende. Kijk, een dood mens kan niks zeggen. Het leeft niet. Het is een dood stuk vlees. Maar het is een mens geweest en ik wil dan precies waten wét voor mens. Door an dere mensen kom je dan van alles te weten over die dode. Als ik nu met jou zit te praten, dan krijg ik een bepaald beeld van je. Maar dat is een beeld wat jij kwijt wil. Via je ken nissen, vrienden, buren, je vij anden enzo, kom ik te weten wie je écht bent'. Baantjers tweede huis is sinds mensenheugenis het politiebu reau aan de Amsterdamse War moesstraat. Hij was de grote man in de moordzaken als 'Ma gere Josje', 'Zwarte Judith' en 'Finse Henny', die hij met zijn medewerkers tot een oplossing bracht. Sinds de oprichting van de zogenoemde 'moordbrigade' is er weinig persoonlijke eer te behalen voor de van een goed glas wijn houdende politicman. Maar met des te meer overgave stort Appie Baantjer zich dan nu op zijn schrijfmachine. Zo'n vijftien boeken heeft hij op zijn naam staan, waarvan er een paar in het Frans zijn vertaald, terwijl de uitgever bezig is met contacten in Duitsland, Enge land en Japan. We hebben de laatste tijd in 'Dag Maandag' nogal eens de piepkleine bikini laten zien. Het tweedelige badpak dat ei genlijk niets meer verbergt. Ei genlijk hebben die verschrikke lijk kleine kledingstukjes iets teveel aandacht gekregen, lou ter alleen om het feit dat ze 'nieuws' waren. Want hoeveel vrouwen (behalve de naalddun ne mannequins) kunnen daar nou in? Goed, voor alle Hol landse vrouwen die om diverse redenen gewoon trouw blijven aan het badpak dit nieuwe mo del van Triumph. Gemaakt van Diolen een één-delig pak met bonte fantaslebloemen met toch een beetje dat (weer) moderne strapless-idee en een bandje om de hals. Al zijn boeken spelen zich in Amsterdam af. 'Het is de be kendste stad van Nederland en voor mij de fijnste', zegt Baan tjer. 'Die vierkante kilometer rosse buurt van de politiepost Warmoesstraat ken ik uit m'n hoofd. Dat is erg handig want ik hoef niets te verzinnen. Zo'n vasit decor tik ik zó uit de schrijfmachine'. Vandaar dat er in de hoeken van Baantjer een enthousiasme voor Amsterdam aan de dag wordt gelegd die alleen door Johnny Jordaan wordt geëvenaard. Het is begonnen met verhalen voor het blad Revue van vroe ger. Toen zeiden ze daar: je moet eens een boek schrijven. Zodoende ben ik met complete misdaadromans begonnen. Zo 'langzamerhand zijn er nu totaal een half miljoen boeken van de persen gerold'. Hoofdpersoon in zijn laatste boeken is rechercheur De Cock, een man die v0el op mij lijkt', zegt Baantjer. 'Ik be schrijf eigenlijk een beetje me zelf. Ik probeer in het dagelijks leven ook een menselijke poli tieman te zijn en daarbij ben ik dan toch een rechercheur oude stijl. Een beetje eigengereid en toch met de nodige tekortko mingen en fouten. Ja. ze zeggen wel dat mijn boeken aan die van Simenon doen denken, tja, ik weet het niet, ik zal niet zeggen dat ik hem niet bewon der, maar er kloppen veel van zijn boeken niet. Er zitten tech nisch een hoop fouten in de werkwijze van Maigret. Op de tails kun je Maiigret pakken. Kijk, dat moet niet mogelijk zijn. Ik heb ook het idee dat ik die fouten niet maak. Komt na tuurlijk ook doordat ik zo dicht bij het vuur zit Het heeft enor me voordelen dat je zelf politie man bent. Je hebt de praktijk dagelijks bij de hand'. Appie Baantjer heeft meer dan wie ook met moordenaars ge sproken en daardoor heeft hij geleerd dat ieder mens maar een piepklein stapje van een moord kan afstaan. 'Moordenaars zijn ménsen', meent hij, 'een moord is na tuurlijk iets verschrikkelijks, maar omdat er vrijwel altijd hartstochten aan te pas komen is die moord zeer menselijk. In principe kan iedereen een moord plegen. Ja natuurlijk, ik ook. Het hangt alleen van de omstandigheden af. Of je jezelf voldoende in de hand houdt, in wat voor situatie je komt, of je van iemand houdt of niet, eh, haat die te ver gaat. Kijk, er bestaan natuurlijk ijskoude kil lers. In Amerika heb je die al in erge piate: beroepsmoorde naars. Dat komt hier nog vrij wel niet voor. Kij'k, mensen die doden zonder hartstocht, daar APPIE BAANTJER: Mijn boeken beginnen altijd met een lijk. Lijken fascineren me." (foto: Ronald Sweering) heb ik geen woorden voor. Daar ben ik weiken van onderstebo ven. Zulke mensen laat ik ook nooit in mijn boeken opdraven'. Baantjer zegt dat er in Neder land ook eigenlijk geen georga niseerde misdaad bestaat, zoals in andere landen. Je hebt hier geen 'gangs', want, daar zijn we teveel grutters voor. Als je over moorden leest is het vrijwel altijd een liefdesdra ma, hoewel je de laatste tijd dan wel weer de roofmoorden hebt: sigarenwinkeliers die de schedel wordt ingeslagen. En daar heb je dan ook weer ver schillen in: mensen die finan cieel verschrikkelijk in de knoop zijn geraakt en geld moe ten hebben. Ze willen dan hele maal niet doden, maar raken in een situatie verzeild door hun bedreigingen, dat ze iemand echt de hersens 'inslaan. En dan die anderen: de koele killers die dan een paar tientjes van een A.O.W.-er te pakken willen hebben'. We praten over het verschil tussen man en vrouw in moord zaken. 'Vrouwen zijn in moordzaken stiekemer', meent Baantjer. 'Kijk, lichamelijk zijn ze min der sterk. Een vrouw pakt zel- 'den de bijl om op de man af te gaan. Ten eerste weet ze dat ze lichamelijk zwakker is en ten tweede voorkomt een man eer der een aanval van een vrouw. Vrouwen beramen een moord ook vaker. Ze denken er langer over na. Bij hen as de gifmoord 'favoriet' zou je haast zeggen. Of ze halen hun minnaar over om iemand uit de weg te rui men. Zo'n minnaar tuint er met zijn hartstocht dan weer in'. Baantjer vertelt wat over de huidige moeilijkheden bij het politiekorps. De onderbezetting js vreselijk, maar dat wisten: we al een jaartje of wat en nie mand die er wat aan doet. 'Ver der de buitenlanders. Of we het ieukj vinden of niet, maar het overgrote gedeelte dat in Am sterdam met de politie in aan raking komt, dat zijn buiitenlan- HENDRIK KOEKOEK PIET BAMBERGEN DANNY KAY Drie komieken deze week in 'Wie is dat kind?' U kunt kiezen uit HENDRIK KOEKOEK, voorman van de Boerenpartij, wonende in Bennekom. De tioeede is PIET BAMBERGEN, onmisbare helft van het duo De Mounties en de derde is DANNY KAY, komisch filmster uit Amerika. Niet moeilijk dachten we. Stuur uw oplossing voor donderdag naar: Trouw/Kwartet, Dag Maandag, Postbus 810, Amsterdam. Vermeld op uw kaartje ook welk boek u graag wilt hebben mocht u prijswinnaar zijn: kookboek, tuinboek of handenarbeidboek, De briefkaart frankeren met DERTIG CENT! Het jongetje op de babyfoto van de 'vorige keer was Jaap van Meekren. Prijswinnaars zijn: A. W. Vogelesang, Van Borsselenweg 29, Oosterbeek (tuinhoek); Bart Commijs, Van Oldenbameveltlaan 77, Zwijndrecht (handenarbeidboek); M. Drenth, Bordine 6, Sneek (kookboek). ders. Er gaat vreselijk veel tijd' en geld in zitten: denk je eens even in al' die tolken. En 'ver der de handel in verdovende middelen. Dat vormt een gigan tisch probleem. Nou heb ik het allang niet meer over het sim pele hasjish-roken. Nee, die hard-drugs, dat wordt een steeds groter probleem. Iedere dag word je geconfronteerd met de handel in heroïne en wat wij te zien en te horen krijgen: ik vrees dat het nog maar een puntje van de ijsberg is'. De bewijzen daarvoor krijgen we ongetwijfeld in een nieuw boek van A. C. Baantjer,. de 'schrijvende 'rus' van de War moesstraat. De stemmen-te van Hilversum Je moet ook weer uitgerekend Belg zijn om het je te laten overkomen: heb je een leuke plaat, genaamd 'De wilde boe- rendochfeire', héb je aardig suc ces, en dan komt me zo'n snot neus als André van Duin en die maakt een parodie op je levens werk. Alsof dat nog niet ge noeg is, stuift die vlegel met "De wilde boerenzoon' je ook nog voorbij op de hitparade. Ivan Heijden, de laborant-zanger zal deze week zijn vrouw en drie kinderen weer van het Knokke-strand ophalen, waar hij ze naar toe stuurde, omdat hij het zo druk had met radio en televisie, opnamen. André van Duin wordt bedankt. Een man aan wie Wi kort een groot verhaa is Gerard Meijer uit nie. Hij is de man dit ten uit de showibusii hun stemmen heeft gel Toen Wim Sonneveld stem kwijt was, heel hem deze, na lang oefe teruggegeven. Wim stt zijn beurt Hetty Blok i0 toe, toen deze nog u fluisterend de msll woord kon staan, Vpl brachten ook Milly zanger Cees Veerman Cats een bezoek aan Meijer. le We hebben het er nooit zo op gehad: op die hele kleine meis jes en jongetjes die door een frustratie van hun ouders de toppen van de hitparade bereik ten. Vandaar ook nooit verha len over hen in Dag Maandag. Want waar zijn bijvoorbeeld Heintje en Wilma gebleven? Heintje zit knorrig in zijn twee- miljoen-Jbungalpw met zeven renpaarden te kniezen omdat de honderden huismoeders hem niet meer aan de borst drukken sinds hij de baard in de keel heeft. En Wilma is tegenwoor dig kinderverzorgster, aangezien het nu zeventiewharige meisje anders niet in in haar onder houd kan voorzien. Leuk, zo'n jeugd. De roddelkolommen. Amerikaanse kromten van het nieuws over Ryan O'Neal, de man het beste kennen als f Harrington uit het me 1 dige stadje ter wereld Place. Rodney dacht met zijn Ryan dacht met zijn imago af te rekenen film 'Love Story' te maar dat is hem nie Iedere journalist beg steeds over zijn Peyte ie tijd. Krante-memsen rb nog over durven praten tr door zijn lijfwacht bi deur gezet. Over 'Love Story' wil wel wat kwijt: 'Het slecht contract dat ik film afsloot, dat ik no op m'n centen wacht, die film intussen honde zeventig miljoen dollla opgebracht'. Je kunt b een baas werken. 01 De bonthandelaren in ons land zijn de laatste jaren verschrik kelijk bang geworden van 'bont vervaardigd van huiden van be dreigde diersoorten' en zo hoort het ook. Niemand haalt het meer in zijn hoofd om in echte luipaard rond te lopen. Ten eer ste is het niet te betalen en bovendien krijg je communist en kapitalist tegen je, want we zijn allemaal van die hartelijke dierenvrienden, ook al werpen we vlak voor de vakantie met het grootste gemak het trouwe hondje op de rijksweg. Maar goed, de bonthandel wast de handen in onschuld en dat wil ze weten ook. De 'Neder landse Vereniging voor Bont- promotie' heeft een presentatie gehouden waarbij men nu defi nitief heeft afgerekend van de bontjas als statussymbool. Nee, we kunnen bont tegenwoordig combineren met textiel en leer. Zo zijn het geen zware jassen meer, maar modische kleding stukken. De jas op de foto' is een combinatie van veelkleurig konijn met stroken donflp de. Komende winter in kei. Hulp van lezer: Direct na het ontvan gen van zijn Trouw met problemenru- briek op 8 augustus belde een lezer ons op met de belofte ons de tekst van een door ons gevraagd lied te zenden. (Het klokkenlied van J. J. L. te Kate). Vraag: van een lezeres, die in het bezit is van een paar kleine zilveren en tinnen voorwerpen, alsmede van wat oud porcelein. Heeft het waarde? Antwoord: Uw porcelein en uw voor werpen zijn zeer waarschijnlijk waar devol. Wij kunnen dit echter niet op afstand bekijken en beoordelen. Als men iets heeft, waarvan de ouderdom vaststaat, maar waarvan men de her komst niet weet, is het beter dit te laten beoordelen bij een groot mu seum. Taxeren doet men echter niet in een museum, maar waarschijnlijk kan men wel bepaalde adviezen geven. Vraag: Ik ben in het bezit van werken van J. W. -H. Witjens. Zijn ze waarde vol? Antwoord: J. W. H. Witjens 1880- 1962) was een zeer veelzijdig kunste naar (Glazenier, kunstschilder, aqua rellist, lithograaf, restaurateur). In vele musea zijn werken van hem te Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze, Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. vinden. De stukken hebben ongetwij feld hoge waarde. Vraag van abonnee: over de behande ling van Afzelia, zowel buitens- als binnenshuis. Antwoord: Wij verwijzen u naar het H.V.I. ofwel het Houtvoorlichtingsin- stituut, James Wattstraat 73, Amster dam, tel. 020-920444. Wat de behande ling met transparante lakken betreft, xmoet u bij H.V.I. eens vragen naar Documentatie 3b. Vraag: Hebben ambassades grond van eigen land of is dit gehuurd Neder lands bezit Antwoord: We menen uw vraag wel te begrijpen: Ambassadeterrein wordt .gerekend te zijn grondgebied van de mogendheid, die daar de ambassade gevestigd heeft. Dientengevolge is dit gebied extraterritoriaal onschendbaar. In bijzondere gevallen kan een ge bouw tijdelijk extraterritoriaal wor den verklaard (de kamer waarin prin ses Margriet geboren werd, tijdens het verblijf van prinses Juliana in Canada werd tijdelijk tot Nederlands grondgebied verklaard). Vraag: Wij hebben al meer dan 35 jaar een partijtje flessen wijn staan (volgt soort en merk). Hebben ze waarde, want we gebruiken de wijn niet Antwoord: Niet alle wijn is geschikt om zo lang te bewaren. De door u genoemde soorten niet en beslist nooit staande. Onze expert geeft u de raad: Gooi het spul maar weg, want niemand heeft er meer iets aan. Vraag: Wat is dit voor een beest (dit beestje was keurig verzonden in een fles met etherwatjes, goed gesloten en behoorlijk verpakt). Wij vermelden dit, omdat we het vaak anders mee maken). Antwoord: U zond ons een jonge langpootmug. Deze schadelijke insec ten leggen eitjes in augustus en sep tember. Bij vochtig weer wordt de ontwikkeling van de larven zeer be spoedigd. De larven (emelts) dringen de grond binnen en vreten alles wat er maar aan wortels te vinden is. Zo mogelijk: kippen laten rondscharre len. Ze zijn handig in het loskrabben van de larven. In de winter en in het voorjaar diep spitten. De larven zijn grijs en rond. In een omgespit tuintje doen spreeuwen en merels hun best en moet men liever niet met insectici den werken. Vraag: T. P. Haag staat op een schil derijtje dat we in bezit hebben. Is er iets van deze schilder bekend? Antwoord: Tethart Philipp Christiaan Haag (1737-1812) was hofschilder van Willem V, later directeur van het Kon. Schilderijenkabinet, regent van de Haagse Tekenacademie en deken van Pictura (1805). In het I Bosch hangt een door hem derd portret van prinses Wil (1763) en van andere Oranj werk heeft zeker waarde. Beha tretten heeft hij ook vaak geschilderd. Vraag: Wat is de beste tijd planten te verplanten, bon snoeien wanneer moet ik mijn planten verpotten, snoeien enz' Antwoord: Wij ontvingen des- die vanwege de vage bewooi moeilijk te beantwoorden is, concrete vragen van deze aa veel tijd van ons vergen, via de bijkantoren, zonder de ge bijgesloten postzegels. Wij dientengevolge de vragenstel! de vele boejejes, die te kust keur bij de boekhandelaar ov onderwerpen te koop liggen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8