Handelaren en winkeliers in verzet tegen plannen tot verplaatsing 'Mijn zaak gaat over de kop als de markt weggaat' TROUW KWARTET MAANDAG 19 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND TPNOUS6/D] Foto's: Ko van Leeuwen en Frans Kuypers Niet alleen de armsten van de armsten kopen nu op de markt.. DE MARKT MAG GEEN SLUITPOST ZIJN Ai AMSTERDAM Bijna elke zichzelf respecterende gemeente heeft op het ogenblik wel een sanering van de binnenstad, een kernreconstructie, een structuurplan voor de binnenstad of iets dergelijks op het programma staan. In tal van steden worden de oude harten weggehaald en vervangen door splinternieuwe en hypermoderne constructies. Een probleem, dat, samen met vele andere, een rol speelt bij al die veranderende binnensteden, is'dat van de marktkoopman. Op het ogenblik bestaat op verscheidene plaatsen in Nederland het plan, om, als gevolg van een verandering van de binnenstad, de markt te verplaatsen. In Hilversum, Purmerend, Maassluis en Veenendaal is er de laatste maanden 'gerommel' over de markt. Meestal is het verplaatsen van een markt een probleem, dat niet zo erg naar buiten komt. Er hangen wat spandoeken over het oude marktter rein. waarop staat te lezen dat 'de markt moet blijven', er wordt wat gemord onder de markthandelaren tïi de kleine middenstanders, die rondom het marktplein wonen, maar verder verloopt alles nogal rustig. Pas gele den leek het er even op of de markt handelaren toch opstandig werden te gen hun lot - van de ene plaats door Cisca Dresselhuys versleept te worden naar de andere - toen de markthandelaren van Veenen daal dreigden te staken. Maar na enig heen en weer gepraat met de burgts meester pakten de handelaren, hun spullen tenslotte toch weer uit. Een weinig opstandig volkje dus, die markthandelaren. Maar daar zou in de toekomst wel eens iets aan kunnen veranderen, want, zoals J. Wagenaar, vice-voorzitter van de Centrale Vere niging voor Ambulante Handel, het uitdrukt 'Het is te gek hoe er met onze marktmensen wordt omgespron gen. Elke gemeente maakt de fout, dat ze de binnenstad wil gaan stroom lijnen, maar daarbij nooit en te nim mer rekening houdt met de markt'. Over de problemen van het verplaat sen van de markt en de consequenties daarvan hadden wij gesprekken met hem. met markthandelaren en eige naars van winkels, die rondom de markt liggen en met vertegenwoordi gers van het Centraal Instituut Mid den- en Kleinbedrijf. 'De markt is altijd sluitpost in elke planologische ontwikkeling. Ze gebrui ken hem alleen als ze hem nodig hebben in hun opzet om meer geld te kunnen verdienen. Is dat niet het geval, dan vergeten ze hem maar het liefst. Pas op het laatste nippertje, wanneer alles rond is, gaat iemand een lichtje op en hij zegt: hé, de markt wat moet daar eigenlijk mee gebeuren in ons nieuwe plan? J. Wagenaar. zelf ex-marktkoopman, nu vice-voorzitter van de Centrale Vereniging voor Ambulante handel, lid van een vaste SER-commissie en verder nog zo'n veertig functies ver vullend, die in verband staan met de markt en de detailhandel, is zeer sceptisch wat betreft de belangstel ling, die de Nederlandse gemeenten hebben voor het verschijnsel markt. Vergeten 'Je snapt het niet, dat ze altijd maar wedr die markt vergeten in hun plan- nen. De markt is niet meer, wat hij JU.UUU leden vroeger was. éen plaats, waar je heel goedkoop iets op de kop kon tikken, •maar dan ook niet moest vragen naar kwaliteit. Op het ogenblik is de markt gewoon een plaats, waar je nog steeds eoedkoper dan in de gevestigde han del. artikelen kunt kopen, die wel degelijk voldoen aan allerlei kwali teitseisen. Het is ook niet meer zo. dat alleen de armste van de armste mensen uit bittere noodzaak op de markt kopen. Tegenwoordig komt werkelijk ie«dereen naar de markt. In Den Haag zie je bij de markt bijvoor beeld altijd auto's met een CD-bordje staan. Ook wordt de markthandelaar door de in de buurt wonende kleine middenstander niet meer beschouwd als 'de concurrent voor de eigen deur' maar juist als iemand, die publiek trekt, waarvan altijd ook wel iets ten goede komt aan de gevestigde midden stand', zegt de heer Wagenaar. 27 jaar Hij heeft zelf zo'n 27 jaar op de markt in Dordrecht en Sliedrecht ge staan met groente1 en fruit. Een her nia maakte het hem onmogelijk nog langer marktkoopman te zijn en van daar nu zijn ambtelijke bestaan en zijn .vaste plaatsje in de SER. 'Ik loop nog wel altijd over de markt als ik er maar even de kans toe krijg en ik koop er ook nog altijd, vooral kaas, vis en bloemen. De Centrale Vereniging voor Ambu lante Handel waarvan de heer Wage naar bestuurslid is, telt zo'n vijfdui zend leden. Er zijn in ons land naar schatting twintigduizend markthande laren, waarvan ongeveer drieduizend behalve hun marktkraam ook nog een winkel hebben. Er zijn de laatste jaren enorm veel markten bijgekomen in ons land en nog steeds is er een grote animo om markthandelaar te worden. Er waren in 1971 ongeveer zeshonderd markten in ons land (met een totale omzet van twee miljard gulden) tegen 322 markten in 1959. Dat is een stijging van ongeveer tach tig procent. Pas is er in Vught een nieuwe markt geopend, waar 45 plaat sen te vergeven waren. Er waren echter 370 inschrijvingen. Dan wordt er in het openbaar verloot, wie er tenslotte een plaatsje krijgt. De stijging van het aantal markten dn markthandelaren is ten eerste een gevolg van de gestegen belangstelling van het publiek voor de markt, maar ook van het sluiten van een aantal winkels en het saneren van een be paalde bedrijfstak. Zo zijn er de laat ste jaren tamelijk veel melkhandela ren op de markt gaan staan met kaas en andere zuivelprodukten. Vroeger hadden deze mensen een klein zaakje en een eigen melkwijk, maar na de sanering kwamen ze er niet mee* aan te pas en zijn markthandelaar gewor den. Ook andere eigenaars van geslo ten winkels trekken in sommige ge vallen naar de markt. Andersom komt het ook voor: er zijn ook marktkoop lui die in de 'vaste handel gaan en het daar erg goed doen. 'Mijn zaak gaat volledig over de kop. wanneer de markt hier weg gaat. Mijn omzet is. voor bijna honderd procent afhankelijk van de marktbezoekers. Het is hier op de andere dagen maar een stil, •achterafje buurtje, waar niet veel te beleven valt. Ik heb dan maar een enkele vaste klant in mijn café' vertelt de pachter van de bar 'Bra- vour's' aan het Langgewenst (het marktplein) in Hilversum. 'Het zou afschuwelijk zijn als de markt wegging. Zelfs al kregen we een schadevergoeding. Dat is een een malige zaak, en wat moeten we dan? Meegaan met dc markt? Ik heb nog niet gehoord, dat er daar plaats voor ons is. Daar is immers dal nieuwe grote winkelcentrum? Ze hebben ons vroeger de kermis ook al afgepakt. Dat scheelde ook al heel wat geld en nu de markt nog. Dan gaan we eraan'. Mevrouw H. Hassing, eigenaresse van 'Het Marktwinkeltje in tex tiel zegt 'de woensdag is onze drukste dag. Dan krijgen we klan ten uit heel de streek. Niet alleen uit Hilversum, maar ook uit Baam. Vreeland, Loosdrecht, Naar- den en Bussum. Wanneer de markt verhuist, moeten wij ge woon mee, daar zit niks anders op. Maar is er daar plaats voor ons en kunnen wij dat betalen, want de huren van de winkels liggen daar natuurlijk wel even anders dan hier. Het publiek vindt het ook. erg, als de markt hier weg zou gaan. Ze leven met de kleine man mee, dat merk je goed. De gemeen te wil de markt nu bij de Hilverts- hof, dat grote nieuwe winkelcen trum. Ach, dat zijn de grote heren, die mekaar weer de bal toespelen. Daar vallen wij buiten, zo is dat. Op marktdagen verkopen wij hier het dubbele van andere dagen. Die inkomsten kunnen we echt niet missen'. Tenslotte marktkoopman Tinus de Heus, m tweede hands boeken, 'Voor ons hoeft die verplaatsing niet. We hebben nu ons vaste publiek, dat ons weet te vinden. Je moet je daar weer helemaal op nieuw inwerken. En omdat je daar ,n een heel ander deel van Hilver sum zit veel duurder heb je kans dat we heel ander publiek krijgen en dat ons eigen, oude publiek wegblijft. Nee, laat ons maar mooi hier blijven. Het gaat hier immers goed'. Hoe zit het met de Inkomsten van de gemiddelde marktkoopman? Is hij een armoedzaaier of een rijkaard? Wagenaar:' 'Er zijn er die ontzettend veel geld verdienen, maar er zijn 'e* ook en dat zijn er veel meer - die de weistandsgrens van 23.600 gulden per jaar maar nauwelijks halen. In ver schillende branches wordt erg goed verdiend, maar het ligt vooal aan de persoon. De koopman, die echt een goed produkt brengt, heeft z'n klan ten en die houdt hij ook. Vroeger kwamen de mensen uitsluitend voor het prijsverschil naar de markt, maar nu komen ze wel degelijk voor het produkt, dat dan ook niet schrikba rend goedkoop hoeft te zijn. In be paalde branches loopt de handel het best. In die takken zitten dan ook meestal de best einkomens. Dat zijn de handel in kaas, groenten, fruit, bloemen vis en stoffen. Kleinere zaakjes zijn de handel in bijvoorbeeld schuimrubber, bijouterie- en, rijwielonderdelen, tweede hands goederen etc. Ik ken een marktkoopman, die zestig man personeel heeft. Dat is een man; die in koek en banket doet. Die man heeft bijna op alle markten wel een filiaal met een vaste kracht. Zo'n man verdient best. Maar het merendeel van de mensen heeft het financieel niet gemakkelijk, temeer daar zij zich meestal zwaar moeten verzekeren te gen allerlei risico's, zoals ziekte, ar beidsongeschiktheid enz. Ikzelf kreeg toen ik nog op de markt stond lapt van hernia. Nu kon ik me wel verze keren voor ziektekosten, maar dan alleen voor kwalen, die niets te ma ken hadden met de rug en de beneq. Nou, dat is natuurlijk een idiote uitzondering voor een marktkoopman, die het immers vaak aan zijn rug krijgt van al het gesleep en gesjouw. Ik kon me dus niet verzekeren. Heb een paar maal in het ziekenhuis gele gen. Alles zelf moeten betalen en dan natuurlijk nog de inkomsten, die je mist, omdat je in bed ligt in plaats van op de markt te staan. Nee, ik ben nu zo'n beetje ambtenaar, maar dat is toch allemaal heel wat rustige* en prettiger geregeld'. Hoe staan de markthandelaren en de bonden tegenover het op het ogenblik vaak voorkomende verschijnsel van het verplaatsen van een markt? Wagenaar: 'Je kunt zeggen, dat wij principieel tegen elke verplaatsing zijn, wanneer een markt ergens goed loopt. Natuurlijk gebeurt het wel, dat een markt beter of nog beter gaat lopen na een verplaatsing. Dat is dan mooi, maar we rekenen er nooit op en vandaar dat we in eerste instantie altijd tegen dike verplaatsing zijn. Je hebt immers op die bepaalde plaats een vast publiek opgebouwd. Je moet maar afwachten of die mensen je weer komen opzoeken, als je ergens anders staat. Zelfs al schuif je maar honderd of vijftig meter op. Voor de klanten bep je weg. Weg van je vaste plaats, waar ze je al jaren hebben kun nen vinden. Wanneer een markt persé verplaatst moet worden, zou je eigen lijk eerst een proefperiode moeten hebben op de nieuwe plaats. Wanneer dat slecht zou lopen, zou je er vanaf moeten zien'. De winkeliers Een andere groep middenstanders, die het te kwaad heeft met het verplaat sen van een markt, zijn de winkeliers, die in de direkte omgeving van de markt wonen. Vroeger beschouwden dezen de markt als een concurrent, maar dat is allang niet meer het geval. Ze vinden het integendeel prachtig een markt voor de d'elur te hebben omdat deze zoveel publiek trekt. Voor het eerst is er door het Centraal Instituut Midden- en Klein bedrijf uit Amsterdam - een onder zoek ingesteld naar de schade, die de winkeliers, lijden, wanneer de markt uit hun buurt verplaatst wordt. Dit onderzoek vond plaats in opdracht van de gemeente Hilversum, waar en kele jaren geledeh al in een struc tuurplan voor de binnenstad werd vastgelegd, dat de markt moest ver huizen. Nu is het zover, dat dit onderdeel uit het plan verwezenlijkt zou gaan worden, maar voordat dit gebeurt wil de gemeente alle aspecten :o'n overplaatsing nog eens tei •studeren. Vandaar dit onderzi van zo ge bestuderen. 'Wij zijn erg blij met dit initiall van de gemeente Hilversum om d zaak nu eens voor h'dt eerst goed en laten onderzoeken. Wettelijk is de gemeente eigenlijk tot niets verpijn in zo'n geval. Kijk bijvoorbeeld eens wat er gebeurd is in Rottende bij de aanleg van de metro. Zaak v zaak sloot toen op de Coolsin omdat de mensen geen zin hadden door de zand- en puinheuvels r restaurants en winkels te moeten geren. Ook in Amsterdam zie je weer bij de aanleg van de m4 Geen vergoeding van overheiidSM 4 voor markthandelaren (WateifV plein) of middenstanders (Wib straat), die door dezejdannen in de knoei raken. Ook voor de financiële consequei p Ti dir ïtu ief St voor de middenstand van het plaatsen van een markt, kun je gemeente wettelijk niet aansprak! stellen. Daarom is het juist zo dat een gemeente nu toch eens inzien dat ze hier wel degelijk veil1 woordelijkheden hebben', aldus Peet en drs. B. Wielenga van instituut voor het midden- en klei drijf. T" Twee miljoen In hun rapport, dat in samenweii met het NIPO gemaakt is, komen samenstellers tot de conclusie, da in Hilversum voor de winkeliers n om de markt een omzetderving ruim twee miljoen gulden te vend ten is, wanneer de markt verdw Deze achteruitgang in de inkom zal het sterkst zijn in de winkels, duurzame en overige goederen ve pen, daarna in de winkels, die »e, dings- en genotmiddelen verko Rrf daarna in de horecasector en minst in de dienstverlening en ambacht. Men heeft een achteruit) in nettowinst geconstateerd (voor winkels) van 457.600 gulden per Daarom komt men tot de concli dat de gemeente, zou zij beslissei markt te verplaatsen, de winkeliei de omgeving van de markt een devergoeding zou moeten geven grootte van twee jaar netto-win;' ving, dat is een bedrag van miljoen gulden. Deze schadevergoeding zou de meente dan bij vooruitbetaling ten voldoen op het tijdstip dal markt verplaatst wordt. Dit zou t1'? kenen, dat de marktgebonden be 011 ven wellicht in staat zouden hetzij de verplaatsing van hun be voor te bereiden, hetzij hun wil wat betreft assortiment en presen zodanig aan te passen aan de v« derde omstandigheden,' dat de nad van de marktverplaatsing ten kunnen worden gecompenseerd. 'j bte 1 ril |S So >lai ooi bla Vi t :e k oop elij Hogere omzet id Men kwam tot deze becijfering nahp- serie interviews met marktbezoa1» en winkeliers. Hierbij bleek, da^. woensdag (een van de twee martlc gen in Hilversum), de omzet in b de gehele gemeente aanzienlijk hÊSTC ligt dan op andere dagen (zeln m: wijken die erg ver van de insta afliggen). Verder verklaarde Itob; groot deel van de marktbezo»n t geen boodschappen meer te zUlste doen in de winkels in de omgetei van de markt, wanneer de marktj hu verplaatst was. dod Overigens is het nog lang niet zefi si; of de middenstanders rondom hetppst de marktterrein deze schadevenmbi ding ook inderdaad zullen krijjn wanneer de markt verplaatst wd Vai Want, zoals gezegd, wettelijk lion plicht is het niet. Het is nu aaftle nieuwe gemeenteraad van Hilveifc de zaak nog eens terdege te bestf kw ren en dan eventueel ook te besluhet voor het uitkeren van een schadénge goeding aan de getroffen bedrijvetbia it wei 4 zi ...We zijn principieel tegen verplaatsing als een markt g|en loopti 'V in l

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6