Nog steeds geen gebrek aan antiek in Nederland 1 ien vingers Even puzzelen Dagrece Overladen beurzen bewijzen: Paul Brand Chirurg in India Radio en televisie programma's 5 6 3' 35 Man verdronken Woonwagens moeten staangeld betalen Meisje lag dd in hotelkam! TROUW/KWARTET MAANDAG 19 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND/RADIO-TV T JV SMIDJE VERHOLEN Drie antieke thcebusjes, het middelste van zilver, de beide buitenste van porcelein. door R. N. Degens 'Het is onzin dat er geen antiek meer zou zijn. Ik kan op het ogenblik meer kopen dan ik aan het publiek kwijt kan. Maar je moet er wel goed voor willen betalen. Je moet met de prijzen mee willéri en kunnen gaan'. Dat is de visie van een van de antiquairs van de zojuist in de Rot terdamse Doelen gehouden antiek beurs. Een ander zag het weer zo: 'Wie beweert dat het zo moeilijk is om in deze tijd nog aan antiek te komen, is alleen maar een luie donder. Je moet er gewoon achter heen gaan. Ze komen het je niet meer thuis brengen zoals vroeger. En je moet meer dan ooit een 'fijne neus' hebben'. Voor het antiekminnende om niet te zeggen antiekzleke pu bliek is het dan ook al sinds jaren moeilijk te begrijpen dat sommige handelaren in antiek steeds maar beweren 'dat het er niet meer is'. En dat vooral tegen de achtergrond van het toenemende aantal met artikelen overladen 'antiekbeurzen' in Nederland. Die in Rotterdam, georganiseerd door het nog zeer jonge 'Gilde Nederlandse Anti quairs'. was er weer een in de lange rij van dit jaar. die, met Breda. Lisse en Dordrecht in het recente verleden, straks wordt voortgezet met Delft en Gouda. Nu kan men al deze beurzen niet over één kam scheren wat de kwaliteit en het niveau van de aangeboden waar betreft. Delft Nog steeds staat de Oude Kunst- en Antiekbeurs, jaarlijks in het Prin senhof te Delft, voor Nederland op een eenzaam internationaal niveau. Daar komen de vertegenwoordigers van de gerenommeerde internatio nale huizen en van musea, hun aankopen doen. Alleen de particu liere verzamelaar die een veelvoud van een burgermansinkomen in antiek kan steken, kan ook in Delft kopen. Toch komen ook op beurzen zoals die in De Doelen stukken van aan zienlijke kwaliteit, en navenant stevige prijzen, voor. Om één voor- september duurt. En op diezelfde dag gaat dan de beurs in Gouda in Sociëteit Kunstmin aan de Boeleka de open. Men kan daar tot en met 25 augustus terecht van 14.00 tot 22.00 uur (zaterdag en zondag van 11.00 tot 19.00 uur). Vroeg komen Een bronzen kookpot; een 'mu seumstuk' dat uien sporadisch ook wel op een antiekbeurs aan treft. beeld te noemen: er stond een juweel van een 19e eeuwse speel doos met een magniefiek repertoire, die men voor veertienduizend gul den mee kon nemen. Het was be paald niet het duurste stuk van deze beurs, en ook niet voor iedere smaak het meest begerenswaardige. Maar wél een van de uitschieters tüssen veel onvermijdelijk minder exclusief, en ook minder kostbaar spul. Want beurzen als deze (zo ook die bijvoorbeeld in Lisse en Breda) zijn er voor de 'gewone man', die er desnoods een aantrekkelijk oud dingetje voor beneden honderd gul den kan kopen. Waarmee je overi gens even gelukkig-kan zijn als met een aankoop die met een bedrag van vijf en zes nullen gehonoreerd moet worden. Om dergelijke bedra gen gaat het straks bij de Delftse beurs die voor de 26ste maal alweer op woensdag 21 augustus wordt geopend en die tot en met 11 Voor al deze beurzen geldt, dat wie kan en wil kopen er vroeg bij moet zijn: het komt de laatste tijd steeds meer voor dat bihnen enkele dagen de hele voorraad verkocht is!. Dergelijke successen brengen de deelnemende antiquairs wel enigs zins in moeilijkheden. De meesten hebben een al dan niet lang geves tigde zaak ergens in Nederland die wat kwaliteit en keuze betreft een naam heeft op te houden. Het steeds meer in zwang komende ver schijnsel antiekbeurs heeft een be langrijk deel van de 'omzet' van de gevestigde winkel tot zich getrok ken. Vele nieuwe antiquairs danken hun naam en faam aan die beurzen waaraan zij regelmatig deelnemen. Voor het publiek is dat massale deelnemen (zo'n vijftien tot dertig antiquairs per keer) bijzonder ge makkelijk. Het lijkt met permissie gezegd wat op een supermarkt waar men de dingen rustig vergelijkend kan bekijken zonder zich direct tot kopen verplicht te voelen. Er is toch altijd nog een zekere durf voor nodig om zomaar een antiek winkel binnen te stappen en daar vrijblijvend rond te neuzen. Recht overeind Zondagavond heb ik mezelf het weerzien gegund met De beste jaren van ons leven. Iedereen die naar de film heeft gekeken, zal dat kunnen billijken. Kort na 1946, en nog in actieve dienst, zag ik deze Ameri kaanse verwerking van oorlogs herinneringen en van aanpassings moeilijkheden bij terugkeer in de burgermaatschappij voor de eerste keer. Ik moet zeggen dat William Wylers film voor mij na al die jaren nog helemaal recht overeind staat. Het verhaal is vrijwel nergens verouderd. In tegendeel, ik heb me erover verbaasd dat alles nog zo dichtbij kon lijken. En dat de aantrekkingskracht zo sterk is gebleven. Met aanvankelijk gemoed, heb ik me 's middags bij de buis gezet om de afronding te ondergaan van de bijeenkomst van het Centraal Comité van de Wereld raad van Kerken. Men wilde van het traditionele af en koos voor een eigentijdse collage van bewegingsspel, film, geluid, enz. enz. om iets tot uitdrukking te brengen omtrent de betekenis van de schepping. In hogere zin is het goed om te worden gelijk de kinderen. Dat heeft echter geen betrekking op het kijken naar televisie en daarom had het be- bodene best iets minder kinder achtig mogen zijn. Eerlijk gezegd vond ik een groot deel van het programma uit Berlijn een verarming van de geweldige beeldende kracht van het scheppingsverhaal in de bijbel. Het deed net zo naief aan als wanneer men bijvoorbeeld de mooiste expressies van Rembrandt wil verduidelijken met imitaties van zondagsschilders. Victor Borge, de Deens-Amprikaan- se pianist, heeft zijn faam vooral te danken aan de grapjes die hij ver koopt. Zaterdag was hij weer eens op het scherm en toen bleek dat zijn repertoir als komediant bepèrkter is dan die van de musicus. Er zaten heel wat oude mopjes in zijn show De eerste aflevering van Dagboek van een onderwijzer in het VARA- programma was boeiend. Van Brand punt nam ik alleen maar flarden waar, omdat ik het niet kon laten telkens weer naar die psychologisch Interessante Italiaanse serie terug te schakelen. TON HYDRA zo gunstig mogelijk bij de belen dende collega-concurrent afsteken. Het is dan ook niet overdreven te beweren dat vele antiquairs tussen de beurzen door permanent bezig zijn met het vergaren, restaureren en oppoetsen van stukken die het op een volgende beurs weer goed zullen moeten doen. Met daaraan verbonden het risico dat, om de toegewezen ruimte van de stand maar vol te krijgen, ook spul van twijfelachtige kwaliteit wordt aan geboden. Een goede gewoonte is, dat er een soort kwaliteits-ballotage wordt verricht" door een keuringscommis sie. Maar ook die, al of niet gevormd door 'deskundigen', en meer of minder commerciëel onafhankelijk van de exposanten, kan alles zien en alles waterdicht beoordelen. Be wuste vervalsingen, mits vakkundig gedaan, zijn vaak heel moeilijk te ontdekken. Maar toch geeft zo'n keuring vooraf wel enige garantie. En een goede antiquair, dat is in de eerste plaats iemand die de kwali teit en de schoonheid van hetgeen hij aanbiedt belangrijker vindt dan hetgeen hij eraan 'verdient', zal hooguit te goeder trouw een stuk verkopen dat niet is wat het lijkt te zijn. Miskopen Drempelvrees Drempelvrees bestaat niet alleen voor musea en concertzalen maar bepaald ook voor antiekzaken met een hoofdletter A. Dat vrije kijken en vergelijken op een beurs houdt voor de antiquairs ook de conse quentie in dat zij op zo'n beurs met hun beste spullen komen. Men wil Bovendien kan het kopende publiek zichzelf in de meeste gevallen voor miskopen behoeden als het beseft dat bij de steeds op elk gebied stijgende prijzen ook echt antiek niet meer voor een paar tientjes te koop is. Daarvoor kun je nog te recht in de categorie 'uit grootmoe ders tijd'. Maar die is op een zich zelf respecterende antiekbeurs niet aanwezig. Dank zij de speurzin van talloze 'antiquairs met hart en ziel' is er nog steeds veel echt antiek in Ne derland te koop. Maar het is voor iedereen wel goed zoeken en uitkij ken geblazen. 53 Ze werkte oefeningen uit, en ont wierp programma's om stijve vingers op de beste manier te lijf te gaan. Rustig en met overtuiging ging zij haar gang. Zij vond het allesbehalve prettig op de voorgrond te treden, maar leverde intussen een onschatba re bijdrage aan de revalidatie van lepralijders. Zij verzamelde een groep je patiënten om zich heen, die zij een training gaf van twee jaar in fysiothe rapie. De meesten hadden niet veel onderwijs gehad, maar zij waren intel ligent genoeg, en er waren erbij die na verloop van tijd een beter inzicht hadden in de bouw van de hand dan veel artsen, Het opsporen van verwondingen die men zo bij zijn dagelijks werk opliep had iets van een detective-spel. De meeste patiënten verleenden trouw hun medewerking, maar er waren er ook die zich wat beschaamd voelden als zij zich hadden gewond, en die pro beerden het te verberergen. Zo was er een jongen die op de avond-inspectie verscheen met een diepe snijwond in do vinger. Blijkbaar had de wond die dag flink gebloed. 'Wat heb je gedaan?' vroeg Paul hem bezorgd. 'Alleen maar gegraven', was het ant woord. 'Mag ik dan je spa eens zien?' De jongen toonde de spa, maar het handvat was goed vlak. En hij hield vol dat hij daarmee die dag had gewerkt. Maar toen Paul eens rondneusde vond hij een spa met een gebroken handvat, dat bijeengebonden was met een stuk ijzerdraad. Het uieinde zat vol bloed, hoewel het zo goed mogelijk was schoongeveegd. Het was duidelijk dat de jongen daarmee had gegraven en dat het ijzerdraad in zijn vinger gedrongen was. Hij wist natuurlijk wel dat hij die spa niet /T(* Dorothy Clarke Wilson Vertaling: H. A. Schreudcr Uitgave: Boekencentrum BV had mogen gebruiken, maar hij had er niet aan gedacht dat de gereed schappen wel eens bekeken zouden kunnen worden! Maar zoiets kwan niet vaak voor. Als de patiënten een maal door hadden hoe belangrijk het was dat ze hun handen heel hielden, werden zij zelf de vurigste speurders naar verwondingen. Als ze het door hadden! Maar er waren jongens bij, die niet veel ouder dan tien jaar waren, vol kattekwaad zaten en volstrekt geen aandacht had den voor hun ledematen! Maar deze jongens, hoe ondeugend zij misschien ook waren, waren een hele uitdaging voor de medici en verpleegsters. Sommigen waren ware clowns, die er een duivels plezier in hadden anderen aan het schrikken te maken met hun vermogen pijn te verdragen. Er waren jongens die een doren dwars door een vinger of door hun handpalm konden drukken, om hem er aan de andere kant weer uit te trekken, die een hete kool beetpakten, of met een voet in het vuur gingen staan, andere jongens tartend hetzelfde te doen. En als hun werd gevraagd hoe zij een wond op hand of voet hadden rpgelopen, haal den ze steevast hun schouders op en antwoordden ontwijkend of met bra voure: 'O, ik denk dat het vanzelf is gekemen'. Deze jongens bezorgden Paul en zijn medewerkers plezier en wanhoop. Geestelijk waren zij vaak de levendig ste van alle patiënten. Als ze een paar weken in het Centrum waren, en het er alle schijn van had dat zij nooit ook maar iets zouden opsteken, begon langzaam een verandering in te tre den. Dan lachten ze spontaan en wa ren blij met de vriendschap die zij ondervonden. En dan, ineens, ontwik kelden zij een nieuwe kwiekheid, wer den zij trots op hun handen en voel den zich beschaamd als zij ze ver wondden. Een van die jongens heette Venkata- sen. Toen hij naar het Centrum kwam, waren zijn vingers aan het inkrimpen en werden tot klauwhan- den; speciaal zijn duimen waren er erg aan toe. Toen hij het Centrum na verloop van tijd verliet was hij een van de meest vakbekwame en waarde volle arbeiders van de werkplaats, die met vuur en overgave bezig was met de fabricage van plastics. Toch werd er bij hem nooit ook maar één wond of blaar aangetroffen, en zijn vingers 102. Juist op dat moment deed de grote torenklok zijn eerste slag horen. Het zware gevaarte was in beweging gekomen en zwaaide nu krachtig van de ene kant naar de andere. Bij iedere zwaai sloeg de klepel dreunend tegen de wand van de klok. Bong bong.,.! Bong..., bong! Bong BONG!! BongBONGü BongBONG!!! Zo galmde het door het huis. Asmar trilde als een espenblad en sprong in zijn angst van de ene hoek van de kerker naar de andere.Jodocus en de oude hertog hadclen natuurlijk het grootste plezier, want zij wisten wel hoe laat of het was. Ze deden echter net of ze ook doodsbenauwd waren en sprongen en duikelden nóg aanzienlijk gekker rond dan de dwerg Asmar, FERDINAND bij welke bezigheid" ze de meest ver schrikkelijke kreten slaakten. Voeg daar dan nog het feit bij, dat ze listig met krukjes en vuisten van zich: af sloegen, dan begrijpt een ieder wel, dat de verwarring in deze kelder volledig was. In de grote zaal van het kasteel was de verwarring trou wens niet minder groot. Juist toen de kick 'twaalf uur sloeg, had de valse hertog grijnzend gevraagd: 'Nou Ver holen, waar blijf je nou met je spook?' De smid behoefde geen ant woord te geven op deze vraag,' want precies toen begon de klok zo onver wacht en onheilspellend te beieren. 'Dat zal hem zijn, Noscoant woordde de smid toen. Geschrok ken sprong de schurkachtige geleerde van zijn stoel. 'Wat is dat?' ri< fE uit. 'Wie doet. dat? Hoe kan da Hij kreeg evenwelgeen antwoo deze vragen, want nu werden defcoe ren naar het slotpark plotseling gestoten. Èen gierende windstoot c de zware gordijnen als fladde spookgestalten omhoögbollèn éi ïg' een klagende zucht fladderde»er aantal natte, afgevallen bladerenjnd binnen. Toen weerklonk een giisle lach, é,en griezelige, lugubere lac i 1 honderdvoudig weerkaatst schefari worden door het grote 'Daar...!!' gilde de hertog einf wees naar het spookachtige, gemi de figuurtje, dat als een dolle j trein door het vertrek raasde bleven precies wat zij waren toen hij het Centrum betrad: een vinger wat korter dan normaal en een andere had een wat bol uiteinde. Het kwam maar een enkele keer voor dat een patiënt niet accoord ging met de geestelijke achtergrond van her Centrum. Dat was het geval mat Nannu. Wel was het principe van de leden van het team liever te leven overeenkomstig hun godsdienstige overtuiging dan die alleen met de mond te belijden, maar Nannu be weerde dat Mano Fritschi had ge tracht hem te bewegen christen te worden. Ook hield hij vol dat -hem behoorlijk eten en drinken werd ont houden en dat Paul had gedreigd hem neèr te schieten. Hij zond zelfs een verzoek om schadevergoeding aan de officier van justitie uiteraard ver geefs. Iedereeen was opgelucht toen hij wegging, en keek weinig verheugd toen hij korte tijd later weer ver scheen. 'Ik wil niets met hem te maken hebben', stoof dokter Gusta Buultgens cp, toen zij hem de kliniek zag bin nenkomen. 'En de anderen ook niet, als ik het voor het zeggen zou heb ben'. Maar zij had het niet voor het zeggen. Toen hij vernam dat Nannu weer aanwezig was liet Paul hem zonder er veel woorden aan vuil te maken naar een aparte afdeling brengen, waar hij twee maanden verbleef. Koppig wei gerde dokter Buultgens daarheen te gaan om hem te behandelen. Als zij op een andere afdeling haar ronde met Paul had gedaan, nam ze de dienstdoende arts en de fysiotherapeu ten mee en marcheerde met samenge perste lippen en opgeheven hoofd weg. Paul ging dan alleen naar de afdeling waar Nannu lag. TV-vandaag NEDERLAND I NOS 17.45 E.K.Zwemmen te Wenen en W.K. Wielrennen te Montreal NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's Super King Size Toppop NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Jane Eyre (4) 21.10 Televizier Magazine 22.00 Alle hens NOS 22.50 Staatsloterij 22.55 Journaal NEDERLAND II TELEAC 18.15 Gemeenteraad «NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 Black Beauty 19.30 Beverly Hillbillies NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Zo vader, zo zoon 20.45 Doris Day is terug! 21.10 Doc Elliot 22.00 Ander Nieuws NOS 22.40 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Met de Nordschau onderweg. 10.45 Muz progr. 11.25 Filmpor tret. 12.20 Akt. rubr 1240 Persoverz 12.50- 13.20 Buitenl. rep lp.15 Journaal. 16 20 Uitz. voor oudere kijkers. 17.05 Kinderprogr 17.55-18.00 Journaal. (Reg progr.: NDR. 18.00 Inf. progr. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Sportjournaal. 1926 Verv inf.progr. 19.59 Progr.overz. WDR: 18.00 Nws uit Noordr-Westf. 18.05 Kleuterprogr. 18.15 Detektivburo Argusaugc. 18.40 Akt. 19.35 Dok. progr. 19.48 Intermez zo.) 20 00 Journaal en weeroverz 20.15 Rep. 2100 Optreden van Sergio Mendes in Knok- ke 21.45 Filmrep .22.40 Journaal komm. en weeroverz 2300 Tunnelkrleg 040 Jour- Speciaal O Teleac zendt de eerste les uit van de cursus De gemeenteraad. Ned. 2/18.15 O De verwikkelingen groeien naar een hoogtepunt in de vierde afleve ring van Jane Eyre. Daarna brengt de AVRO om 21.10 Televizier Maga zine op liet scherm. Ned. 1/20.21 Doris Day is met nieuwe (show-) avonturen present bij de NCRV. Ned. 2/20.45 Een team van 'Ander Nieuws' was een week te gast bij de kloos terbroeders van Taizé. Jan Schaper filmde er (Interessante herhaling). Ned. 2/22.00 De BBC-documentaire Zwarte gaten in het universum, die handelt over geheimzinnige verschijnselen met betrekking tot de zwaarte kracht, is alleen door Duitsland- kijkers te volgen. Duitsl. 2/20.15 Poëzie van Tom van Deel en Ad Zuiderent, twee medewerkers aan onze bladen, wordt voorgedragen door Carol van Herwijnen en Jo- han Wolder. Hilv. 2/19.00 Na het tweede deel van het op Havank gebaseerde hoorspel Deur waardersdelirium (21.40) biedt de NCRV een uur Franse kamermu ziek. Hilv. 2/22.00 DUITSLAND II "16 00 Sport: Eurovisieuitz. v.d .EK.Zwem men" 1700 Journaal 1710 Konig Arthur 1735 Akt en muz 18.25 Tekenfilmserie. 19.00 Journaal, 19.30 Dok film 2015 Wetensch. progr. 21.00 Journaal. 2115 Ulla Oder Die Flucht in der schwarzen Walden. 22.35 Eurovisieuitz. v.d. E.K.Zwemmen. 23 05 Journaal DUITSLAND III WDR 18.30 Sesamstrasse. 19.00 Zandmann. 19.05 Progr. voor Italiaanse gastarb 19.15 Prisma v.h. westen 1945 Nws uit Noordr.-Westf. 39.55 Komm. 20.00 Journaal en weerber. 2015 Wetensch. progr. 20.45 Dok progr 21.00 Dok. film. 2145-2155 Ghetto BELGIE NEDERLANDS 18.55 Fabeltjeskr. 19.00 Verkeerstips. 19 95 Sporttrlbune. 19.38 Med. en weerber. 19.45 Journaal. 20.15 Saboteur 22.10 Nws v.d. boekenmarkt 22.45 Journaal. Radio-vandaag HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgynf (S> Spitsuur. (7.54 VPRO: Deze di. Nws. 8 11-8.23 Dingen v.d. dag S} Licht strijkork. 9.35 VVaterst. 9.40 (ip voor luisteraars. 11.00 Nws. 11.03 (Sr piano- en ork.muz. NOS: 12.00 Dep*" deze week VPRO: 12.15 VPRO-Mf ussen-de-middag-magazine. 13.00 Nwj Vandaag dit, morgen dat. 13.20 (S)l Maandag-Muz. AVRO: 14.45 (S) RegA 15.10 (S> Kerkorgelconc.: oude muh' (S) Biels en Co. 16.00 Nws. 16 03 Raf naai. 16.05 Hits v.d. Kids. 16.30 (S) Overheidsvoorl.: 17.40 Politie nu. NO Med. AVRO: 18.00 Nws 18.11 Radiojt 18.21 Gesproken brief. 18.25 (S) Ja* trum. NOS: 19.00 (S) Harm, en i Nederl. en Eur. 19.30 (S) Muzlbal Ultwissel.progr.: muz. en inf. uit ZwL Finland 22.15 Voor blinden en slechtJ 22.25, Uitz. v.d. Bond zonder Naai* 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal 22.50 (S) Hóbbyscoop. 23.20 (S) 23.55-24 00 Nws, 'HILVERSUM II NCRV. 7.00 Nws. 7.02 Levend©-w (S) Preludium. 7.30 Nws. 7.41 (S) 1 nu. 7.55 Aangestipt. 8 00 ïe Deum lal 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8.3B v.d. huisvr. S.45 (S) Plein publ.. Nws 11.00 (S) V.d. kleuters. i: zilver. 11.55 Med. 12.00 (S) KilimaB ans Show. 12.21 Voor boer en tuindr Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nl (Si Hier en nu. 13.00 (S) TreffpunB 14.20 (S) Klass. pianomuz. 15.00 c middagdst l .30 Nws. 15.33 (S) 16.30 (S) Hier en nu. 16.50 Plelsti 17.20 Overheidsvoorl,: Ontmoeting Rijksgenoten. 17.30 Nws. NCRV: 18.00 (S) Bandstand. 18.1 18 41 Toelicht, bij het nws. 18,48 ensemble: madrigalen. 39.00 (S) Poéj 19.30 (S) Literama. 20.00 Nws. 2f Avondoverdenk. 20.15 (S) Radio Kal klass. en mod. muz. 21 40 Deunvaarl rium (2). 22.00 (S) Franse kamérmis Geloof en bevrijd. 23.35 (S) Klaveciw tal. 23.55-24.00 Nws HILVERSUM III KRO: 7.02 (S) Drie op je boterha% 7.10 W.K.Wielrennen Montreal). 0.03W Drie 11.03 (S) Drie draait op verf (S) Drie tussen de middag. (12.55-121 Zwemmen Wenen). 13.03 Raden rj TROS: 14.03 Pop-Kontakt: Van tweek op III. 15 03 Pop-Kontakt: Hugo vaal ren Show. 16.03 Hitmeesters: Hilv,] Dertig. (Tussen 16.00 en 18.00 E.K men Wenen.) NOS. 18.01 Joost mag niet etcnr 19.02 Drie loopt achter. 20.02 Radlojf' 20.05 (S) Take the 8-train. 21.02 Ne}] show. 22.02 (S) Supercleam Dreama 22.55 Med 23.02 (S) Vanavond lal Radiojournaal. 0,05 (S) Dat had ft droomd. 1.02 Krijn Torringa. 2.02 Col nacht door. (Tussen 2.00 en 5.00 ra rennen Montreal). 5 02-7.00 Voor I dauw. (2.03, 4.02 en 6.02 Radlojourni Horizontaal: 2. werpstrik, 6. nota bene (afk.), 8. voorzetsel, 10. bedor ven, 11. sprookjesfiguur, 12. dof, 14. wachtwoord, 16. tijding, 17. pit, 18. een zekere, 19. grondsoort, 21. trots, 23. plechtige gelofte, 25. bijrivier van de Moezel, 26. kledingstuk, 27. standaardmaat bij de Ijk, 29. lote rijbriefje, 30. boom, 31. wolvlokje, 33. voedsel, 34. oude lengtemaat, 35. meisjesnaam. Verticaal: 1. water in N.r., 3. voer tuig, 4. zeepwater, 5. hekwerk, 6. edelgas, 7. waterblaasje, 9. planeet, 11. volgens de vorm, 13. schedel boor, 15. buitenhaven, 19. gevleu gelde termiet, 20. uitgave, 22. moe rasvogel, 24. drietenige struis, 25. bij elkaar behorende voorwerpen, 27. plaats in Gelderland, 28. knopje op een priktol, 32. per expresse (afk.). 2 3 4 7 8 9 10 12 13 14 15- 16 H17 18 19 20 21 22 23 24 2? 2b\ 27 28 29 30 32 33 34 OPLOSSING VAN VRIJDAG 1. Zeiss, 2. eerst, 3. veine, 4. erker, 5. nopen, 6. genet, 7. einde. (Wordt vervolgdZEVENGESTERNTE DEN HAAG De 27-jarige A. J. M. Zuiderwijk uit Poeldijk is gistermid dag in het water van het recreatie gebied langs de Madepolderweg in Den Haag verdronken. De heer Zui derwijk, die niet kon zwemmen, was met zijn gezin in het water aan het spelen en is daarbij vermoedelijk in een diep gedeelte terecht gekomen. DEN HAAG Op woonwagencen tra, waarvoor een rijksbijdrage wordt verstrekt zal met Ingang van 1 oktober een staangeld worden gevraagd van tenminste zes gulden per week. Fasegewijs wil de over heid dit bedrag optrekken tot ten minste twaalf gulden. Op nieuw Ingerichte centra en de centra, die voldoen aan de bepalingen van het besluit woonwagencentra, komt het staangeld al per 1 oktober aan staande op een minimum van 12 per week. Minister van Doorn van CRM komt ■met deze nieuwe regeling voor de staangelden in belangrijke mate te gemoet aan de verlangens van de vereniging van Nederlandse ge meenten (VNG). Jaarlijks zullen de staangelden worden verhoogd. De verhoging is afhankelijk van de ge stegen kosten en de geboden voor zieningen. Met de verhogingen wil men komen tot een redelijke ver houding tussen staangeld en voor zieningen. De bewindsman heeft de vereniging van Nederlandse ge meenten er op gewezen dat de sinds 1 oktober 1970 bestaande woonwagencentra volgend jaar op 1 oktober moeten voldoen aan de be palingen van het besluit woonwa gencentra. Roomperen 6 peren 100 gram suiker halve citroen aardappelmeel 1/8 slagroom chocoladevlokken rode jam 2 dl. water De peren (zoek een paar har schillen en in de lengte di den snijden. De klokhuizen deren. Kook de peren in 2 ter, waar de suiker en het c sap in zit. Langzaam laten zodat de peerhelften heel 1 Als ze gaar zijn de peren^ halen en op een platte scha gen met de bolle kant naar ren. Op de plaats van het k een lepeltje rode jam doei® kookvocht met een eetlepel a pelmeel binden en dit over ren gieten. De slagroom sti 1 pen met suiker en rondom dt, spuiten. Strooi er wat cho vlokken over. Menutip: kop bouillon, kout bief, aardappelsalade, komk roomperen. AMSTERDAM De 23-jarig 1. P. Dillon uit Georgetown Sr ka) is zaterdagmorgen dood P' troffen op een kamer in Krasnapolsky in Amsterdai w< politie vermoedt dat het van drugs haar doodsoorzaa^f geweest. et vi ■fd:

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4