Oostduitse zwemsters weer van meer gewicht Water poloteaif, stelt teleur Arme club met rijkelui's probleem Westerse soepelheid niet opgewassen tegen pure kracht Niels Bouws tweede man Duel tussen Hubeft enVanKessel loo in Hengelo uit hai.' TROUW/KWARTET MAANDAG 19 AUGUSTUS 1974 SPORT Tl Van een speciale verslaggever WENEN Ulrike Tauber heeft de opening van de dertiende Euro pese zwemkampioenschappen in Wenen een flitsend aanzien ge geven. De 16-jarige pupil van Eberhard Mothes uit Karl Marxstad verbeterde op de 200 meter wisselslag, waarop zij een jaar geleden in Leeds Europees jeugdkampioene werd, het wereldrecord met meer dan anderhalve seconde: van 2.20.51 naar 2.18.97. Haaf land genote Andrea Hübner, die een jaar geleden wereldkampioene en wereldrecordhoudster werd, moest zich nu tevreden stellen met de tweede positie achter deze nieuwste ontdekking uit eigen land. de Heemsted.enaar zich wel plaatste voor de dubbele afstand streek de zwembond de hand over het hart en schreef hem ook in voor de 100 meter. Ressang toonde zijn dankbaarheid niet een nieuw nationaal record 1.00.3: zeshonderdste van een se conde onder zijn eigen toptijd die hij van de winter in Praag reali seerde. Als Resang niet bij het na deren van het keerpunt omhoog had gekeken, zou hij waarschijnlijk als eerste Nederlander binnen de minuut zijn gekomen. 'Dat zal nu maar in de finale moeten ge beuren'. aldus Ressang. De titel op die afstand ligt al bijvoorbaat ge reed voor Roland Mathhes, de lan ge Oostduitse lichtgewicht, die al sinds 1967 ongeslagen is en zijn unieke carrière over twee weken bij de landenwedstrijd Verenigde Sta- ten-Oost-Duitsland wil afsluiten. WIJDA MAZEREEUW Wijda Mazereeuw deed wat van haar verlangd werd op de 200 meter wisselslag, 's Morgens in de series maakte de nummer drie van de nationale kampioenschappen (Enith Brigitha en José Damen werden ingeschreven voor afstanden die meer perspectief bieden) haar beste persoonlijke tijd: 2.28.69. 's Avonds was haar tussentijd na 150 meter anderhalve seconde beter, maar op de laatste baan begaven haar krachten het. Paula van Eyk en Annelies Maas vormden de teleurstellingen van de eerste dag. De HPC-zwemster knap te af op de derde baan van de 200 meter wissel. Annelies Maas strui kelde halverwege de stap vanuit het onbekende naar het vedetteschap. Het veertienjarige zwemstertje uit Wageningen, dat de grote verrassing was van de nationale kampioenschappen, keek in Wenen wat vreemd aan tegen het spekta kel dat een groot evenement nu eenmaal begeleidt. Met 1.01.36 bleef ze ver van haar Utrecht-tijd (1.00,15) vrwijderd. Ze had binnen de m inuut moeten blijven om in aanmerking te komen voor de fina le. Dat deze acht meisjes, die daarmee diverse nationale records vestigden. Maar een werkelijke be dreiging voor ijzersterke rivalen Kornelia Ender en Enith Brigitha lijken ze niet. DAMES 200 m. wisselslag dames zijn: Eerste serie: 1. Adams (GB) 2.29.38, 2. Neumann W.Dld) 2.29.98, 3. Churackova (Tsj.) 2.30.65, 4. Karlsen (NOOl 2.32.19, 5. Klss (Hon) 2.39.28, 6. Dantini (Ita) 2.42.36. Tweede serie: 1. Festisova (Sov) 2.26.00. 2. Calllgarls (Ita) 2.29.76, 3. Krogh (Noo) Ulrike Tauber kilo's zwaarder 2.31.80, 4. Deleuran (Dan) 2.33.80. 5- Efendlc (Joe) 2.38.27. 6. Campion (Ier) 2.38.27, 7. Constandlniou (Grie) 2.40.11. Derde serie: 1. Tauber (O.Dld) 2.21.86, 2. Zarnowleckl (Zwe) 2.27.56, 3. Popova (Sov) 2.28.16, 4. Wijda Mazereeuw (Ned) 2.28.69, 5. Kubikova (Tsj) 2.33.54, 6. Sko- larczyk (Pol) 2.35.77. Vierde serie: 1. Hübner (L.Dld) 2.25.13, 2. Richardson tier (Fra) 2.33.00, 6. Avlonitou (Grie) 2.35.60, 7. Wleczorek (Pol) 2.38.18.200 me ter wisselslag finale: 1. Ulrike Tauber (O.D1) 2.18.87 (wereldrecord). 2. Andrea Hübner (O.D1) 2.23.97. 3. Ira Fetlssova (SU) 2.25.40, 4. Sue Richardson (GB> 2.27.12. 5. Anita Zarnowleckl (Zwe) 2.27.85, 6. Anne Adam (GB) 2.28.08; 7- Wijda Mazereeuw (Ned) 2.28.95, 8. Natas- ja Popova (SU) 2.29.56. Voor de finale van de 100 meter vrije slag plaatsten zich: Kornelia Ender (O.D.l) 57.54, Enith Brigitha (Ned) 58-01, Angela Franke (O.D.l) 59.19, Guylalne Berger (Fra) 59.22. Lloeba Semklna (SU) 59.62, Diana Olsson (ZWe) 59.71. Jutta Weber (WD1) 59.86, Francoise Monod (Zwi) 59.87 (Annelies Maas eindigde in de eerste serie als vijfde in 1.01.36 en werd uitgeschakeld. HEREN 200 meter vlinderslag finale: 1. Andras Hargitay (Hong) 2.03.80. 2. Brian Brin- kley (GB) 2.04.13, 3. Hartmut Flöckner (O.D1) 2.04.55, 4. Viktor Sjarigln (SU) 2.04.85, 5. Michael Kraus (WDL) 2.05.40, 6. Folkert Meeuw (WD1) 2.05.64, 7. An ders Bellbring (Zwe) 2.05.85, 8. Csaba Sos (Hong) 2.08.94. Voor de finale van de 100 meter rugslag hebben zich geplaatst: Roland Matthes (OD1) 58.56. Lutz Wanja (O.D1) 59.51. Zoltan Verraszto (Hong) 59.57, Santiago Esteva (Spa) 59.62. Bodo Schlag (W.D1) 1.0031. Karlm Ressang (Ned) 1.00.35. Ser- gej Mlronovltsj (SU) 1.00.52. Igor Potia- kin (SU) 1.00.52. 4 x 100 meter vrije slag estafette, finale: 1. West Duitsland (Stelnbach. Schiller. Meier en Nocke) 3.30.61, 2. Soyjet Unie 3.32.01, 3. Oost Duitsland 3.32.54. 4. Italië 3.33.03. 5. Zweden 3.33.53, 6. Frankrijk 3.34.58, 7. Spanje 3.4.98. 8. Bulgarije .43.30. WENEN Bij de Europese kampioenschappen in Wenen volgt de Westduitse zwem ploeg nauwgezet de instruc ties op van de 36-jarige Am sterdamse vrijgezel Niels Bouws. Hij is sinds enkele maanden Duitslands tweede trainer (na Horst Planert) en heeft officieel het gehele Westduitse jeugdzwemmen onder zich. Dertien jaar lang heeft Niels Bouws in Zuid-Afrika ge werkt, totdat de boycott van de FINA wegens de rassenpo litiek in dat land, die vorig jaar in Belgrado werd afge kondigd, hem af dreigde te snijden van alle internationa le contacten. Twee jaar gele den kwam Bouws naar Neder land om zijn pupil Irene van der Linden via haar Neder lands paspoort startgelegen heid te bezorgen bij de Olym pische Spelen. Wegens een handblessure lukte dat toen niet. Nu ziet Bouws niets meer in dat soort trucs. 'De beste Zuidafrikaanse zwem mers verlaten het land. Ze proberen een beurs te krijgen in Amerika. Voor de rest is het internationaal contact beperkt tot Rhodesië, dat er hetzelfde voor staat als Zuid- Afrika. Op die manier kun je je mensen niet meer inspire ren en ik dacht bij mezelf: nu moet je wegwezen.' Bijna was hij als nationaal coach naar Griekenland ver trokken. Toen liet West- Duitsland van zich horen. Bouws is daar aangenomen in een functie, die al enkele ja ren In Nederland openstaat. Sinds Bert Sitters opschoof naar de senioren beschikt de KNZB niet meer over een of ficiële jeugdtrainer. 'Er blijkt ook geen behoefte aan te zijn', aldus vice-voorzitter Klaas van de Pol. 'Om beur ten gaat één van de clubtrai ners mee met de vertegen woordigende ploegen. Dat systeem werkt bij ons uitste kend.' Niels Bouws is gefascineerd door het verschil in aanpak tussen Nederland en West- Duitsland. In Bonn wil men in een poging om de sinds de Olympische Spelen van München aan de dag treden de achteruitgang te stoppen, tien coaches aantrekken. Dit in. schrille tegenstelling tot Nederland dat alleen maar beschikt over één part-time bondscoach (Bert Sitters). 'Men kan de situatie in beide landen niet helemaal met el kaar vergelijken', aldus Bouws. 'In West-Duitsland wordt het administratieve ge deelte overgelaten aan de overkoepelende sportorganisa tie. Wat overblijft wordt ge daan door de moeder van één van de zwemmers in een driekamerflat. Ik heb de in druk dat in Nederland de KNZB teveel dingen tegelijk moet doenschoolzwemmen, recreatief zwemmen en noem maar op.' Met die indruk zit Bouws er ondanks zijn veelja rig verblijf in het buitenland er niet ver naast: naast die ene part-time bondscoach heeft de KNZB een (overbe last) bondsbureau, dat be mand is met meer dan twin tig personeelsleden. Bij zoveel overmacht gingen de handen van de Oostehrijkse bezoe kers plichtmatig op elkaar. Temeer daar de Oostduitse ploegleiding kort tevoren een boekwerkje publi ceerde, dat nogal vragen opriep. Vorig jaar in Belgrado was het al opgevallen hoezeer de Oostduitse meisjes in korte tijd in lengte en gewicht waren toegenomen. Ver geleken met een jaar geleden zijn ze weer veel zwaarder, maar niet groter geworden. Rosemarie Kother werd vier kilo zwaarder, Hannelore Anke zes, Kor nelia Ender eveneens zes, Angela Franke zeven en Gudrun Wegner had zelfs een gewichtstoename van twaalf kilo. Gemiddeld wegen ze nu bijna zeventig kilo, bij een lengte van 1.75 meter. Afgezien van de vraag, hoe dat allemaal te rijmen valt, lijkt het erop dat de internati onale zwembond ertoe zal moeten overgaan om wedstrijden in ge wichtsklassen uit te schrijven net zoals bij boksen .gewichtheffen en worstelen en judo. Het gemiddelde gewicht van de Nederlandse meisjes bijvoorbeeld is eerder onder dan b oven de zestig kilo. Alleen José Damen als vijf tienjarige middenin de groei werd acht kilo zwaarder en zes centime ter groter. Maar alles bij elkaar weegt ze nu nog maar 53 kilo. Meisjes als Yolanda Agganbach, Enith Brigitha en Anke Rijnders stellen er een eer in op hun ge wicht te blijven. Ze willen hun leuke figuurtje niet aan de zwemsport opofferen en wie geeft ze daar ongelijk in. Maar wel is in Wenen op de eerste dag van het Europees kampioenschap al weer duidelijk geworden, dat soe pelheid, techniek en een hoog sla gentempo, waarin de Westeuropese landen het zoeken, het slechts bij uitzondering zal kunnen opnemen tegen de Oostduitse pure kracht. Enith Brigitha is misschien zo'n uitzondering. Het Amsterdamse zwemstertje plaatste zich als twee de voor de finale van de honderd meter vrije slag. De halve seconde, die er lag tussen haar en wereld kampioene Kornelia Ender (58.01 tegen 57.5) maakte weinig indruk op haar. 'Als Ender nu in de zesen vijftig seconden had gewommen, zou het een andere zaak zijn ge weest. Maar ik geloof dat ik die zevenenvijftighalf ook wel kan ha len. Ik heb lekker ontspannen ge zwommen. Naar mijn gevoel kan ik nog wel harder'. De computers in het Oostduitse trainingskamp hadden rekening ge houden met een nieuw wereldre cord voor Brigitha, dat dan een serie later door Ender zou zijn ge- broken. Nu bleef Ender driehon- Ss?igenatopujd seconde boven Excelsiors trainer Ben Peeters moet nog zien hoe Rinus Israël wordt ingepast GUNSTIG De indeling van de finale van van middag: Ender op baan vier en Brigitha op baan vijf, is voor Enith gunstig. Terwijl zij naar beide kan ten kan ademen, ademt Ender al leen naar links en kan haar belahg- grijkste concurrente de enige voor wie men in het Oostduitse dameskamp werkelijk respect heeft niet zien. De eerste medailles van de dertien de Europese kampioenschappen werden keurig verdeeld. Andras Hargitay die acht jaar geleden in het water van de ijskoude Donau viel (het sein voor zijn ouders om het zwemmen te leren) greep voor Hongarije de titel op de 200 meter vlinderslag. Vijf jaar geleden was de sloom ogende Hongaar bij de Europese juegdkampioenschappen al een klasse apart. Als veertienjarige bereikte hij bij het Europees kampioenschap van 1970 twee finaleplaatsen. Bij de Olympische Spelen was hij al ge vorderd tot brons op de 400 meter wisselslag'dezelfde afstand waarop hij een jaar later wereldkampioen werd. Nu de pupil van de beroemde trainer Tamas Szechy de training heeft opgevoerd tot 20 a 24 km per dag, is hij werkelijk ongenaakbaar geworden. Ook voor de Oostduit sers, van wie de beste vertegen woordiger Hartmut Flöckner ge noegen moest nemen met de derde plaats achter de Brit Brian Brln- kley. West Duitsland zegevierde met het ervaren viertal Klaus Steinbach, Gerhard Schiller. Kersten Meier en Peter Nocke op de 4 x 100 meter vrije slag vóór Rusland en Oost- Duitsland. Met uitzondering van Enith Brigi-' tha kon niemand van de Neder landse ploeg zich met enige kans op succes meten met de allergroot sten. Toch was de uiteindelijke ba lans van de eerste dag voor de ploeg van Bert Sitters niet slecht. Wijda Mazereeuw reikte naar een zevende plaats in de eindstrijd van de 200 meter wisselslag, ver in de schaduw weliswaar van Ulrike Tau ber. Karim Ressang maakte zich voor het eerst in een internationaal gezelschap waar door door te drin gen tot de finale van de 10 meter rugslag. Dat is een nummer, waar voor hij zich nota bene niet offi cieel gekwalificeerd heeft. Bij de all-in finales van de Nederlandse kampioenschappen in Utrecht bleef hij zeshonderdste van een seconde boven de limiet van 1.00.8. Omdat Onnodig verlies tegen Joegoslavië: 3-5 WENEN De krachttermen, die Ivo Trumbic de oranjw toeriep, hadden een sterk Joegoslavisch accent. De full-time™ wilde maar één ding: dat Nederland juist tegen zijn eigen t land een goede indruk zou maken. Maar aan het einde van ll land-Joegoslavië waarmee het Europese waterpolokampioerf in het zinderende Stadionbad van Wenen van start ging, tj] jange Joegoslaaf net zo gefrustreerd als het duo Jansen/Vatfi gelen bij de Spelen van Mexico en meer geëmotioneerd dan li Vriend in München. Het Nederlands team had weer eens e[c het oog gelijkopgaande wedstrijd in de laatste minuten uit ty: gegeven. 0 De einduitslag was 35, waarbij de cijfers een koele taal spraken. De Joegoslaven scoorden vier keer op een moment, dat zij een man meer in het water hadden, hoofdzakelijk via de getructe Belamaric. Neder land kreeg van de Belgische scheidsrechter Fuchs eveneens vier- keer één man meer en peurde daar slechts twee doelpunten uit. De slag viel, toen Wlm Hermsen, die veel uitdeelde en evenveel in casseerde in het begin van de vier de speeltijd voor de derde keer (en ditmaal definitief) uit het water was gestuurd. Zonder de steun van deze ervaren aanvoerder," die van de week twee keer vierentwintig uur. in Geneve bij het atoomcentrum doorwerkte, om zich zij het op het laatste moment vrij te kun nen maken voor het Europees kam pioenschap, verloor de jonge ploeg het hoofd. Doelman Evert Kroon maakte nog enkele desparate para des. Maar kon toch niet verhinde ren, dat Joegoslavië in het laatste kwart volkomen domineerde. 'Als het nodig is dat onze jongens 200 procent opbrengen, kunnen ze dat niet', aldus de teleurgestelde Trum bic. 'Ik ben tevreden over de ma- niet,aldus de teleurgestelde Trum- biè. 'Ik ben tevreden over de ma nier waarop wij speelden, maar niet over de manier waarop de kansen onbenut bleven. Dat alles is het gevolg van gebrek aan ervaring. Onze jongens hebben gemiddeld 10 a 15 interlands gespeeld. De Joe goslaven 150 200. Er zijn er bij die drie Olympische Spelen mee maakten.' JEUGD Nederland vertrouwde noodgedwon gen op de jeugd. Rond de as Wim Hermsen en de veelal als laatste man optredende Mart Bras Waren In de basisformatie Hans van Zee land (Neptunus, Arnhem), Piet de Zwarte (AZPC), Gijs Stroboer en Hans Smits (beide Robben) gefor meerd. Twee speelhelften lang werd Joegoslavië er mee in bedwang ge houden. De Zwarte (strafworp) en Bras (numerieke meerderhid) zet ten Nederland na het openingsdoel punt van Belamaric op 21. In het derde kwart kwamen Landeweerd en Keetelaar Stroboer en De Zwar te vervangen. Rudic maakte 22 en Marovic 23. voordat Wim Her msen vlak voor het verstrijken van de speeltijd voor 33 zorgde. Het was de laatste daad van de oranje- aanvoerder. In het begin van de laatste periode werd hij voor de derde maal uit het water gestuurd. De Joegoslaven speelden de aanval prachtig rond en weer was het Belamaric, die scoorde. Van een Nederland^ offensief was geen sprake de Keman, die Wim Hermsen y ni men vervangen, moest het uit en de Joegoslaven profitfn bekwaam. Het Nederlands team staat mende dagen voor de n taak een plaats te veroveren eerste zes. Daar zal naar alle schijnlijkheid de directe k\c tie voor de Olympische Spel Montreal van af hangen. Boi moeten de nummers zeven ejjj van de a-groep in Wenen nummers één en twee van groep in het jaar voor de vi Europese kampioenschappen ken, wie in de a-groep, dan de b-groep mag spelen. Groep A: Hongarije-West uitsland 1-1. 0-0. 3-0)Joegoslavië-Nederlen (1-1. 0-1, 2-1. 2-0'»Sovjet Unle-SpW (3-1. 1-1, 2-2. 3-1). Groep B: Bulgarije-Polen 8-5 (2-0, 2-2); Zweden-België 9-2 (3-0, 4-0, ik li< HENGELO (ANP Op het de Varssel-ring in Hengelo land zijn zondag voor 20.01 schouwers tijdens de vier u rende internationaal wegrace noemenswaardige ongelukke beurd. De Ambulance t~ maar één keer in actie te namelijk om de vrouw vai Kcoppers voor een zich aai j gende bevalling naar het ziel >ri te brengen. üe De wedstrijd in de 50 cc klasf"- acht ronden van elk 4848 !n leek even uit de hand te lopf0' de Nederlanders Jan Hub B Henk van Kessel met elkaar10' clinch gingen. Bij het starti Jan Bruins er het snelste tui011 gevolgd door Henk van Kes00 in Bruins slipstream wilde maar daarbij in aanraking met de eveneens snel gesta Hubers. In de tweede rond Hubers zijn verloren terrein u winnen en remde Van Ke J een haakse bocht uit, de rij 1" Mill ging echter door waardc£eD valpartij onvermijdelijk wa berts kwam wel weer goed moest hij Gerrit Strikker Duitsers Rittenberger en Th© ten gaan. Van Kessel, die staande zondag in het Tsjecri Brno de wereldtitel 50 cc o naam kan schrijven, reed m kapotte stroomlijn nog een om daarna te stoppen. door Richard Matthijsse ROTTERDAM Het is nauwe- lijkst voorstelbaar hoe groot het enthousiasme en de vreugde was bij een groot aantal vrien den van de eredivisieclub Excel sior, toen begin augustus Rinus Israel in de Woudestein-gelede- ren werd opgenomen. Het per manent in geldnood verkeren de Excelsior moest bij wijze van spreken alle centen en dubbel tjes uit velerlei hoeken bijeen sprokkelen om zich, voor voor lopig een jaar, te verzekeren van een brok routine, spelinzicht, lef en kracht. Het is, na vee} moeizame onderhandelingen, uiteindelijk toch gelukt. Tijdens de wereldkampioenschap pen had Excelsiors' invloedrijke voorzitter Henk Zon bij Israel al voorzichtig een visje uitgegooid; daarmee wel beseffend dat hij zich diep in de financiële zorgen zou storten. Natuurlijk ontving de 32- jarige international, die in het be gin van de jaren zeventig onbetwist Europa's sterkste libero was, bij lange na niet de som handgeld die hij in het achterhoofd had. Gelou terd door enkele teleurstellende er varingen die hij met de Belgische clubs FC Brugge en Berchem Sport had opgedaan geen van beide kwamen hun beloften na liet Israel de illusie varen dat hij van zijn vrije transfer een lucratieve zaak kon maken. Zegt hij nu achter af: 'Geld staat nu niet meer pri mair. Ik heb het idee al lang uit mijn hoofd gezet dat ik een slaatje kon slaan uit de vrije transfer die ik van Feyenoord kreeg aangebo den. Waar het me nu alleen nog maar om begonnen is, is voetbal len. Een jaar of twee nog, als het even kan. En dan natuurlijk op eredivisie-niveau'. Laten we nog even terugkeren naar de vrienden van Excelsior, de on vervalste supporters die Excelsior oo in bittere tijden door dik en dun steunen. Vertelt secretaris Aad Libregts (52). 'Toen de mensen hoorden dat we met Israel in de slag waren boden enkele AOW'ers vijfentwintig gulden aan en in en kele etablissementen tot instand houding van het maatschappelijk verkeer gingen de klanten met de pet rond als ze het gezicht van onze voorzitter Henk Zon zagen.' Dergelijke staaltjes van roerende clubliefde zijn altijd typerend ge weest voor deze volksclub in het deftige Kralingen met zijn statige rijk van lommer voorziene panden. Secretaris Libregts blijft daarom geloven in Excelsior dat. zoals hij zegt. innerlijk zo sterk en krachtig is. dat het haast niet kan bezwij ken. 'We zijn in ons land met 82 ^A-alde club" begonnen. Er zijn er nog a'. uTer, waaronder Excelsior en dan te weten dat er heel wat rijkere verenigingen zijn gesneu veld'. Ondanks de versterking van een ulteist waardevolle kracht als Ri nus Israel is een zekere reserve over Excelsiors nieuwe avontuur in de eredivisie zonder twijfel op zijn plaats. Het team dat in de eerste divisie vorig seizoen in hoofdzaak werd gedragen door oudjes als de onverwoestbare Frans van der Hei de. Sjaak Roggeveen, wiens bij naam 'Haags kanon' al lang is ver bleekt en Hans Bassant. beschikt over te weinig kwaliteit voor een rol van betekenis. Het wordt voor Excelsior met zoveel dertigers in zijn midden opnieuw een struggle for life Schuiven Voor de sympathieke trainer Ben Peeters, die voor het tweede jaar de Rotterdammers onder zijn hoede heeft is het er ook niet gemakkelij ker op geworden. Wat moet hij aan met een jeugdig talent als Ton Wickel die vorig seizoen de laatste linie rustig, soms wellicht iets te laconiek dirigeerde. Wickel die al tijd al de positie van 'libero' heeft Rinus met zijn ervaring, zijn over zicht, zijn pass. Heerlijk om zo'n man erbij te hebben. Maar nog maals, ik moet nog bekijken hoe hij ingepast kan worden.' Secretaris Libregts tilt niet zo zwaar aan de problemen van Pee ters. 'De wereldkampioenschappen hebben het ondubbelzinnige bewijs geleverd dat de Nederlandse voet baller niet vastgeprikt behoeft te zitten aan een bepaalde positie. Ik ben' ervan overtuigd dat Ton Wic kel met zijn inzicht en zijn intelli gentie ook op andere plaatsen in oredivisie ~7~ Rinus Israël belangrijke man voor Excelsior's verdediging bekleed zal niet gemakkelijk zijn om te turnen. Peeters: 'Ik ben al tijd blij als de selectie wordt uitge breid. Zeker in dit geval, al moet ik nog bezien hoe Rinus is in te pas sen. Ik zal misschien hier en daar wat moeten schuiven. Met wie? Ik weet het nog niet, ik loop er al een tijdje over te prakkizeren. Het is een rijkelui's probleem natuurlijk. het elftal bruikbaar is. Ik wil als voorbeeld mijn zoon Thijs noemen. Hij heeft op alle plaatsen, behalve in het doel. gespeeld. Wickel kan dat naar mijn oordeel ook.' FC Rotterdam Libregts en dat is een heel an der chapiter betreurt het dat de betaalde clubs op de rechter Maas oever (Sparta en Excelsior) zo ma ger tegenwicht kunnen vormen te gen het almachtige Feyenoord. Het moet in zijn visie toch mogelijk zijn dat in de Rijnmond waar ruim één miljoen mensen zijn samenge pakt wekelijks een topwedstrijd kan worden gevolgd. 'Natuurlijk ben ik als Excelsiorman-in-hart- en-nieren geen voorstander voor een samensmelting van Sparta en Excelsior, maar objectief en zonder clubemoties bezien zou een FC Rot terdam op de rechter Maasoever toch realiseerbaar moeten zijn. Wat een ideale situatie zou dat niet zijn. Wanneer alle middenstanders ge mobiliseerd kunnen wórden ik weet er zoal tientallen op te noe men die warm zouden lopen voor een FC Rotterdam. Maar wie zal ooit het initiatief daartoe ne men?' Maar zolang het nog niet zofjk; zullen Excelsior en Sparta ni; dende clubs blijven, zullen di tractbesprekingen tussen en spelers steeds moeizamer pen. Vorig seizoen weigerde het hele elftal van Excelsio koord te gaan' met de hun aai den salarissen. Dit jaar 1 contractmisère tot een mi worden beperkt, omdat ook semi-profs het besef is gegroe er van een kale kip geen ve plukken' zijn. 'Hadden we 50.000 gulden subsidie van d(T heid gehad', verzucht Libregt had ik de jongens aan het ei! het seizoen een etentje aanbieden en kunnen zeggei is je contract teken maar eve wordt hoog tijd dat de ov( hetzij plaatselijk of landeli betaalde sport gaan steunen, om, het is al zo vaak gezegd, schouwburgstoel wel een dikk sidie gelegd en op de zitplaal de tribune niet. Wij betaaldejWï houden het volk toch bezig, nu de ministers, ze hebben elkaar geloot wie er naar d e reldkampioenschappen kon. het nog niet gebeuren dat voor een muziekvoorstelling d|te Pr Ploeteren Excelsior heeft echter leren met deze inderdaad dlscriml de situatie. Met oud-papieijl ji met loterijen, met kleine en giften en met een paar spleic probeert het elk jaar de terin ïcfc de nering te zetten. De vere beschikt zelfs niet over een administratieve kracht. Zoiijwe bregts, Bontebal. Braams overige, bestuursleden zwoeg#*S ploeteren in hun vrije tijd zaken draaiende te houden. Excelsior hebben nog de krac het kader om al die steeds I vender wordende activiteit* verrichten. Maar het zal tocta u anders moeten. Meer professl Déarom is Excelsior geen en zal het voorlopig niet ook. ku in K bjz-t. sec va d( !Ut ihe an iai 'lm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10