jithiopicleger takt meer macht Frankrijk biedt Grieken hulp aan Oude kwesties kunnen zó ontspanning teniet doen Toch wel handig zo'n brommer! madurodam! madurodam! Treinramp: 13 doden Moskou leerde 'presidentje-pesten' af, maar 'iser nu volledig geïsoleerd tares spreekt geheim met irelimo-1 eiders Vier verdachten en Jaworsky willen uitstel van proces Amnesty: Z.-Korea maakt rechtspraak tot aanfluiting Oppositieleiders in Peru gearresteerd Olieproduktie zou momenteel te groot zijn Frankrijk vordert met eigen MIRV j| Dode bij rellen in in Portugal Russische violist Zuid-Korea rouwt om mevrouw Park V/K-WiA'RiT'FjT ZATERDAG 17 (AUGUSTUS 1974 BUITENLAND T7/K9 DIS ABEBA (Reuter, UPI, API) In Ethiopië is de kans groot dat de strijdkrachten op korte ^pijn de macht in hun land volledig in handen zullen nemen. (ADVERTENTIE) Brand op olietanker wordt geblust in Karamanlis niet naar VS itaire coördinatiecomité, de irende kracht achter de hervor- leweging van het afgelopen _r, heeft gisteren namelijk be- assa gemaakt dat drie belangrijke die tot dusverre nog onder MSf streeks gezag van keizer Haile |pP$sie vielen, ontbonden zijn. De gsjjairen stuurden de keizerlijke iraad- (het hoogste orgaan van gp ijk), de militaire adviesraad van J|gp eizer en het speciale keizerlijke Pöfjchtshof naar huis. Het keizerlijke f^piehandelde zaken die het hoogge- §yjHtshof reeds gepaseerd waren en jaS: ndelijk voorgedragen werden aan eizer, die dan een definitief be- M nam' -^•spilling Mjle bekendmaking van het militaire jj|| dinatiecomité stond dat het niet nodig was om de drie organen glgitand te houden omdat het werk BS!! deze instellingen deden toch al andere organisaties werden ge- Ti De legerleiding ziet de handha- i ervan als een verspilling van oneel en geld. In de verklaring een d verder dat de strijdkrachten en mst lolitie door zullen gaan met het 'ine eren van hervormingen. De ont- ing van de drie organen betekent eite dat de keizer nu van alle ht beroofd is. Hij is nu volledig oleerd van zijn naaste adviseurs ran de rest van het land. Volgens rnemers is de kans groot dat de erregering van eerste minister ïael Inru ook opzij gezet zal wor- en dat de militairen de macht iel aan zich zullen trekken. In de deden al geruchten de ronde dat eerste minister, een neef van de er, met zijn nog maar drie weken kabinet, was afgetreden. Dit d echter door een regeringswoord- )re. der tegengesproken. lerder hebben de militairen, onge* oe- 1*2 geworden door het uitblijven gg. fundamentele hervormingen in de ale structuur van het land, waar kleine groep grootgrondbezitters s tijd de dienst uitmaakte, op lalde gebieden de macht tot zich okken en besluiten genomen die ia iele leiden tot regeringswisselingen. Zo werd Inru's voorganger, Endalkachow Makonnen aan het eind van de vorige maand door het leger tot aftreden gedwongen en later gearresteerd op beschuldiging van machtsmisbruik. Op het moment zitten minstens 140 ex-ministers en andere hoge autoritei ten in de gevangenis in afwachting van het resultaat van een onderzoek dat een commissie van 15 man instelt naaF beschuldigingen inzake machts misbruik en corruptie. De militairen hebben een ontwerp van een grondwet in studie, waaron der de keizer al zijn macht zou verlie zen. Hij zou een constitutonele vorst worden en het parlement zou de macht in handen krijgen. Machtsvertoon De militairen hebben hun actie giste ren gemggesteund met een staaltje van militair machtsvertoon. In de straten van Addis Abeba verschenen tanks, pantserwagens en militaire vrachtauto's terwijl een zestal super sonische straaljagers laag over de stad scheerden. In het begin veroorzaakte dit machtsvertoon enige paniek onder de burgerbevolking van de hoofdstad. Automobilisten gingen er met huur wagens vandoor en voetgangers ver dwenen van de straat om een schuil plaats te zoeken. Later kwamen de mensen in massa's de straat weer op om de militaire collonnes toe te jui chen. Ook de keizerlijke lijfwacht nam deel aan de militaire activiteiten. In de stad kwam het tot grote ver keersopstoppingen Eritrea Gisteren hebben alle 23 afgevaardig den van Eritrea in het Ethiopische parlement' ontslag genomen uit pro test tegen 'het gebrek aan activiteit van de regering in hun provincie'. De afgevaardigden verklaarden in het parlement dat de regeringen die de laatste tijd in Ethiopië aan de macht zijn geweest, niets gedaan hebben om in Eritrea het lijden te verlichten. In deze provincie is lange tijd geen re gen gevallen en er heerst een groot tekort aan levensmiddelen. Hoewel er een amnestie is afgekondigd voor po litieke gevangenen, aldus de afgevaar digden, zit nog een groot aantal van hen in de gevangenis PlAlIHJS, ATHENE (UiPI, Reuter) Frankrijk zal de levering van vijftig gevechtsvliegtuigen aan Griekenland versnellen, in ver band met liet conflict over Cyprus. Dit is gisteren in regeringskrin gen in Parijs meegedeeld. 'sAvonds branden er 46000 lampjes in (ADVERTENTIE) O 1 1 WsSSALAAM (AP, Reuter) e Hptuigese minister van buiten- i» zaken, Mario So ares, as vrijdag Diar-es-Saiaam, de hoofdstad van ida, besprekingen met de Freli- lers begonnen over onafhanke- i voor Mozambique. Dit is in fomatieke kringen vernomen, an de zijde van het Frelimo, het Prijdingsfront voor Mozambique, in men aan het overleg deel de vice- esident Marcellino dos Santos en de jr rtegenwoordiger van de organisatie lv Tanzania, Joachim Cassano, die chouwd wordt als de derde man in n, 1 hiërarchie van Ihet Frelimo. |cnefaister Soares kwam donderdag on- l'as igekondiigd aan in Dar-es-Salaam. w£! ar verluidt heeft hij zich onder een s.igenomen naam in een hotel laten Jril chrijven. Het ministerie van bui- laadse zaken van Tanzania en het jeau van het Frelimo in Dar-es- wilden zijn aankomst niet be- t. Volgens diplomatieke krin- zal de leider van de onafhanke- heidsbeweging. Samor Machel, la- neej aan de besprekingen deelnemen. ter# officiële overleg begon in juni te paka, de hoofdstad van Zambia. vagi stelde het Frelimo drie eisen: re rigail móet openlijk en onherroe- ijk het recht van het Mozambi- lanse volk op onafhankelijkheid er- 1, men, het moet de macht ovardra- dezt aan '^et Mozambiquaanse volk en moet Frelimo erkennen als de ;e wettige vertegenwoordiging van volk. gens de Frankfurt Aligemeine Zei- g heeft Frelimo ook van Portugal Sist dat Portugese troepen nog ze- L een jaar na de onafhankelijkheid de kolonie in het land blijven, kennelijk om te voorkomen dat nken de macht grijpen in Mozam- ue. Frelimo staat voor de taak met gens de FAZ niet meer dan 8000 fflnilla's de hele Oostafrikaans4e ko- ie te beheersen. De Portugezen iden de eis van het Frelimo voor- nog hebben afgewezen. ngola bevrijdingsbeweging voor Angola PLA) heeft voorstel van Lissa- afgewezen voor een voorlopige ering die twee tot drie jaar de cht in Angola zou moeten uitoefe- zo meldt de Zambia Daily Mail e MPLA zou hetvoorstel een lonialistische manoeuvre' hebben toemd'Van een eventuele eenrij- 1 maatregel tot het instellen van voorlopige regering zal de Portu- 1 regering volgens de MPLA zelf gevolgen moeten dragen. De LA besloot dat zij haar strijd zal Htzetten tot het '•bittere einde'. proerpolitie WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Vier van de zes verdachten in de doofpot-affaire met betrekking tot Watergate hebben nu om uitstel ver zocht van him proces dat volgens de plannen op 9 september moet begin nen. De vier de voormalige stafchef van het Witte Huis Haldeman, Nixons voormalige adviseur voor binnenland se zaken Ehrlichman, ex-minister van justitie Mitchell en ex-onderminister van justitie Mardian hebben rech ter Sirica om uitstel verzocht in ver band met de publiciteit rond het aftreden van Nixotn. De verdedigers van Ehrlichman hebben bovendien Nixon als getuige gedagvaard. Rechter Sirica liet eerder weten dat hij het proces graag volgens het vastgestelde tijdschema wil afwikkelen. Ook de speciale openbare aanklager voor Watergate, Leon Jaworski, wil uitstel, maar niet in verband met de publiciteit rond het aftreden van Nixon, doch 'gezien bepaalde omstan digheden die van invloed zijn op de voorbereiding van het proces.' Jawors ki doelde hierbij op de overdracht door Nikon van nog 55 bandjes met gesprekken over Watergate op last van het Amerikaanse Hooggerechts hof. Jaworski liet weten dat zijn assis tenten tijd nodig hebben om deze bandjes te bestuderen zodra ze in hun bezit zijn gekomen. Ook de verdach ten moeten zijns inziens naar de kunnen luisteren. LONDEN. SEOEL (ANP, Reuter) Van de 55 tegenstanders van het be wind van president Park, die in juli in Zuid-Korea zijn berecht zijn er dertig door folteringen tot bekentenis sen gedwongen. Dit heeft Amnesty International in Londen bericht. Een bijzondere krijgsraad in Seoel heeft gisteren weer 36 mensen veroordeeld tot straffen yan vijf jaar tot levens lang wegens een 'samenzwering van studenten om de regering omver te werpen'. Sinds Park in januari nood maatregelen uitvaardigde zijn al 194 mensen door krijgsraden veroordeeld. De vertegenwoordiger van Amnesty, William Butler, die Zuid-Korea heeft bezocht, heeft gemeld dat er in dat land ongeveer 1100 politieke gevange nen opgesloten zitten. In zijn rapport heeft Butler, een ad vocaat uit New York, gemeld dat de noodmaatregelen van de regering in Zuid-Korea een volledige miskenning van de menselijke vrijheid tot gevolg hebben. Zo was geen van de aange klaagden toegestaan door folteringen afgeperste bekentenissen te herroe pen. Processen zijn achter gesloten deuren gevoerd en er waren geen getuigen a décharge (om de beklaag den te ontlasten). Een beeld van de enorme ravage die veroorzaakt werd doordat de Belgi sche reizigerstrein op de lijn Charle roiBergen bij het plaatsje Luttre uit de rails liep en de brug over de rivier de Sambre ramde. Volgens op gave van de ziekenhuizen heeft de ramp aan zeker dertien mensen het leven gekost. Het definitieve dodencij fer is nog niet bekend omdat onder de wrakstukken nog zeker twee men sen liggen. Het aantal gewonden be droeg volgens de laatst beschikbare cijfers 69. Van hen waren er 28 licht gewond en dezen hebben inmiddels het ziekenhuis kunnen verlaten. Vol gens de Belgische spoorwegen is de ontsporing niet veroorzaakt door een LIMA (AP) Aohit oppositieleiders zijn in hechtenis genomen nadatde politie een complot had ontdekt dat ten doel had een chaos in Peru te veroorzaken, zo heeft het regerings dagblad La Cronica hekend gemaakt. De acht leiders waren voormannen van de Acoion Popular, de pairtij dde werd opgericht door de vroegere pre sident Fernando Belauiwle Terry die in 1968 door een militaire staatsgreep werd afgezet. De partij is twee maan den geleden door de Peruaanse mili taire junta verboden en twee van zijn leiders, die verkiezingen en terugkeer naar een grondwettig bewind hadden geëist, werden verbannen. uitzetting van de rails door de hoge temperatuur. Donderdagmiddag (voor de ramp) heeft do onderhoudsploeg wel een voeg verbeterd die een lichte knik vertoonde. Maar deze onvol maaktheid, die bovendien al verhol pen was, kan volgens de Belgische spoorwegen nooit de ontsporing ver klaren. Met de opruiming van de wrakstukken is inmiddels een begin gemaakt. De Franse regering heeft de rol van Turkije in Cyprus de afgelopen week duidelijk veroordeeld. In een bood schap aan het Griekse volk heeft de Franse president Valéry Giscard d'Es- taing gezegd, dat Griekenland verze kerd kan zijn van de actieve steun en vriendschap van Frankrijk. Hij zei dat de Turkse militaire operatie te betreu ren. De Franse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad sprak deze week ook zijn afkeuring uit over Turkije: Deze Franse houding is in Grieken land, dat erg teleurgesteld is over de Verenigde Staten en Engeland, erg donderdagavond van 'stappen, waar- Athene wijzen erop dait samenwerking tussen Frankrijk en Griekenland, die beide uit de NAVO zijn getreden, zeer voor de hiand logt. Griekenland heeft enige tijd geleden al Miirage-straaljagers, honderd tanks van het type AMX-30 en twaalf raket- boten in Frankrijk besteld. Franse regeringsfunctionarissen zeiden giste ren dat de oorlog op Cyprus voor Parijs aanleiding is geweest om de levering van deze wapens te versnel len. Bovendien heeft Frankrijk tech nische en wetenschappelijke hulp aan geboden In Athene wordt er rekening mee gehouden, dat de Grieücse regering zal proberen een bilateraal defensie-ak koord met Frankrijk af te sluiten. In zijn toespraak tot het Griekse volk sprak premier Constantin Karamanlis donderdagavond van 'stappen, waaro- over nu nog geen mededelingen kun nen worden gedaan. Dat zou kunnen slaan op een overeenkomst met Frank rijk en eventuele andere mogendhe den. De Griekse regering heeft gisteren de berichten, dat Griekenland overweegt de Amerikaanse militaire bases te la ten ontruimen, voorbarig en onvolle dig genoemd. Wel werd bevestigd, dat uitwijzing van de Amerikaanse mili tairen onderwerp van studie is. De Amerikanen hebben hun bases in Griekenland op grond van bilaterale (ADVERTENTIE) ...ookalsje 'tbos voor je zelf - wilt hebben. regering heeft 'gewa lde provocateurs ervan beschuldigd 1 incident in Lissabon waarbij ensdag één persoon werd gedood, zijn begonnen. Het incident deed voor na een demonstratie voor de afhankelijkheid van Angola. Vol- een officiële verklaring hebben 'ekenden na de demonstratie op de verpolitie gevuurd, zodat deze zich 'oodzaakt zag terug te schieten, ussen hebben de grote politieke "tijen de aktie van de oproerpolitie joordeeld. De communistische partij weten 'heftig te protesteren tegen onderdrukking door de politie' de ialistische partij noemde het sohie- cident 'schandalig'. LONDEN Op het ogenblik zou de wereldproduktie van ruwe olie wel eens drie tot vier miljoen, vaten per dag groter kunnen zijn dan de vraag, zo heeft een Arabische topfunctiona ris verklaard. De Amerikaanse rege ring schatte de produktie onlangsan derhalf tot twee miljoen vaten per dag groter dan de behoefte. Verschillende olieproducerende lan den hebben in Londen te verstaan gegeven, dat niet op een daling van de prijzen behoeft te worden gere kend. Ze zien meer in een verminde ring van de produktie. Een produktie- overschot van drie of vier miljoen vaten pér dag komt overeen met meer dan tien procent van de produktie van de leden van de OPEC (Organisa tie van Olie Exporterende Landen). Er zijn op het ogenblik in Londen besprekingentussen OPEC-landen gaande over de manier waarop moet worden voorkomen dat de prijzen gaan dalen. Saoedi-Arabië doet niet mee. Het heeft er geen bezwaar tegen dat de prijzen omlaag gaan. Volgens de topfunctionaris proberen de overige landen een methode te vinden om hun reële inkomsten uit de export van olie op peil te houden. Hij achtte het niet uitgesloten, dat voor een vermindering van de pro duktie zal worden gekozen om vraag en aanbod met elkaar in overeenstem ming te brengen. Hij bevestigde dat de mogelijkheden voor de opslag van ruwe olie vrijwel zijn uitgeput, zowel in de produktielanden als in de ver bruikende landen. Ook de tanksche pen zitten over het algemeen vol. PARIJS (Reuter) Tijdens de re cente kernproeven in het Stille-Oceaan- gebied heeft Frankrijk belangrijke vor deringen gemaakt bij de ontwikkeling van een eigen MIRV ,een raket met een kernlading die zich bij nadering van het doelgebied splitst en waarbij elk van de delen een afzonderlijk doel opzoekt. Verwacht wordt dat de Franse MIRV voor 1980 operationeel zal zijn. Dit is uit goed ingelichte bronnen in Parijs vernomen. (MIRV Multiple Independent Reentry Vehicle) De vriendelijke geluiden die president Ford en liet Kremlin tegeii elkaar maken dienen ertoe, de grote onzekerheid te verhullen, die beide partijen moeten hebben over de werkelijke bedoelingen van de ander. In de afgelopen twee jaar beeft bet Kremlin meer dan eens (jnidelijk gemaakt dat als nu niet de kans wordt aangegrepen om de betrekkingen te verbeteren, die kans ook voor jaren is verkeken. Kissinger en Nixon waren het daar in feite mee eens en het belangrijkste doel van hun gezamenlijke politiek was dan ook een doorbraak te verze keren terwijl Nixon nog in het Witte Huis zat. Fords verbale steun aan ontspanning mag dan met grote nadruk worden uitgesproken, in feite liggen zijn prio riteiten anders dan die van Nixon. Zijn belangrijkste streven is de infla tie uit te bannen en de wonden-van Watergate te helen. Dat hoeft niet strijdig te zijn met ontspanning, maar zelfs met Kissinger achter de hand heeft de president ook maar een men selijke hoeveelheid energie en werk kracht, slechts een beperkt krediet van het Congres (hoewel hij wel op het ogenblik alles in het werk stelt om het vertrouwen te vergroten; red.), terwijl het Amerikaanse publiek amper nog tijd heeft gehad met hem kennis te maken. En omdat de bin nenlandse problemen Fords belang rijkste prioriteit zijn zou het tempo waarmee op ontspanning wordt afge koerst wel eens een stuk langzamer kunnen worden als Moskou graag zou willen Wittebroodsweken Natuurlijk zal ook het Kremlin Ford graag zijn wittebroodsweken gunnen, want de Russen weten dat het beter is een president zijn weg te laten vinden dan hem meteen uit te probe ren. De Russen hebben deze les ge leerd uit Kennedy's uitval naar Chroestsjew na de top in Wenen, uit ziin ferme reactie op de Sowjetdrei* gingen rond Berlijn en uit de Cu R lp Uf door Victor IFiw Zorza baanse raketcrisis. Het Kremlin heeft sindsdien het 'pre- sidentje pesten' nooit herhaald, niet met Johnson en niet met Nixon. Het gevaar is daarom op het ogenblik niet opzettelijke dreiging vanuit Moskou, maar het volwassen worden van nu nog krimpende crises die een donkere schaduw over de ontspanning kunnen werpen als die minder snel tot stand komt dan tot nu toe. De gevaren, die bleken uit de woor den en daden van de Sowjet-Unie van de afgelopen weken hebben weer eens goed duidelijk gemaakt hoe diep de oude brandhaarden in de wereld zit ten. De wapenleveranties aan Syrië en Moskous steun aan de Palestijnse be vrijdingsbewegingen kunnen de Rus sen een nieuw houvast in het Midden- Oosten geven om het verlies van Egypte goed te maken. Maar iedere winst voor de Russen verhevigt auto matisch de spanning in het Midden- Oosten en vergroot het risico van een nieuwe uorlog. Het Russische militai re apparaat dat er altijd blijk van heeft gegeven, de Sowjet-presentie in het Midden-Oosten bijzonder op prijs te stellen, is verantwoordelijk voor het harder worden van Moskou's poli tiek ten aanzien van dit deel van de wereld evengoed als de Amerikaan se haviken er verantwoordelijk voor zijn dat Nixon een vaste Amerikaanse presentie in de Indische Oceaan wilde scheppen geconcentreerd op de voor gestelde eilandbasis Diego Garcia. Oorlogszuchtig De Sowjet-haviken laten ook over Vietnam nieuwe oorlogszuchtige ge luiden horen. De krant van het Russi sche leger, Rode Ster, heeft een ople ving in de Amerikaanse wapenlever anties aan Saigon geconstateerd en zinspeelt op hervatting van de strijd. De krant beklaagt zich erover dat de Vietnamese vredesakkoorden op een zelfde manier worden bedreigd als de overeenkomst van 1954 'toen nieuwe heldhaftige pogingen nodig waren om een einde te maken aan de oorlog*. Thans, aldus de krant, is er echter een verandering gekomen in het krachtenveld in Indochina, niet alleen in Vietnam maar ook in Laos en Cambodja. 'De omstandigheden waar onder het volk voor zijn vrijheid strijdt zijn veel gunstiger geworden. Ook Berlijn wordt door Moskou niet vergeten. In de recente schermutselin gen tussen West- en Oost-Duitsland over de vestiging van een Westduits overeenkomst met dit land. Hot Griekse besiluit om de NAVO te verla ten hoeft daarom niet automatisch tot verdwijning van de Amerikaanse steunpunten te leiden. Uitnodiging regeringsbureau voor milieuzaken in Berlijn heeft Moskou een veel harde re houding aangenomen dan in het recente verleden. In voorgaande crises lag het initiatief grotendeels bij de Oostduitsers die vervolgens het Krem lin erbij sleepten, maar nu Bonn na de val van Willy Brandt koeler tegen over Moskou is geworden geeft de Sowjet-Unie meer uitgesproken steun aan Oost-Duitsland. Het Kremlin heeft duidelijk gemaakt dat het even 'koel' kan zijn als Bonn, of zelfs nog 'koeler'. Toen Schmidt Brandt opvolgde als bondskanselier en Giscard d'Estaing Pompidou als president hebben bei den beleefd naar Moskou geglimlacht om duidelijk te maken dat de ont- spanningspolitiek van hun voorgan gers zou worden voortgezet. Maar op hetzelfde moment hebben zij hun aan dacht verplaatst van de buitenlandse naar de binnenlandse problemen, net als Ford dat doet. Ondanks hun be lang bij ontspanning bewijzen zij niet meer dan lippendienst aan de verbete ring van de verhouding met Moskou. In hun geval heeft de vertraging nog geen schade aangericht tot nu toe. Maar bij de Verenigde Staten hebben de recente wrijvingen met Moskou explosiever mogelijkheden. De hangende kwesties tussen Moskou en Washington te beginnen met de regio's waar opnieuw crises oplaaien en te besluiten met toenemende vaart in de strategische bewapeningswed loop kunnen niet te lang verwaar loosd worden. Anders worden er nieu we spanningen opgebouwd en komt er een sfeer waarin confrontaties goed gedijen. Door de voortvarende manier waarop Moskou en Washington de laatste jaren hun betrekkingen heb ben verbeterd is een situatie ontstaan die geen van beiden stilstand veroor looft. Lie kunnen alleen vooruitgaan of achteruit. Premier Karamanlis heeft gisteren een uitnodiging van president Ford van de VS om in Washington te komen' praten over Cyprus, afgewezen. Deze uitnodiging werd door de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger in een telefoon gesprek met de premier overgebracht. Karamanlis antwoordde, dat hij op dat moment het land niet wilde verlaten. Om diezelfde reden weigerde da Griekse minister van buitenlandse za ken Mavros eerder deze week om naar de VS te vliegen. De secretaris generaal van de NAVO, Joseph Luns, is te verstaan gegeven dat zijn komst naar Griekenland voor lopig niet gewenst is. De NAVO-raad vergaderde gisteren in Brussel over het Griekse besluit om (militair) uit te treden. Na afloop zei Luns, dat hij niet verwacht, dat Griekenland over haast te werk zal gaan met de terug trekking van zijn troepen uit het bondgenootschap. Hij herinnerde er aan, dat Frankrijk er destijds een jaar over heeft gedaan om zich volledig uit de militaire organisatie van de NAVO terug tetrekken. Vietnam Militaire deskundigen dn Athene heb ben gewaarschuwd, dat de Grieks- Cyprioten in staat zijn om een voort durende guerriMia-ooriog te voeren te gen de Turken op Cyprus. *De Turken hebben het eerste Europese Vietnam geërfd', zo zei een Griekse generaal, die jarenlang op Cyprus diende. LISSABON (Reuter. UPI. AP) De Portugese oproerpolitie heeft gister morgen één persoon doodgeschoten en tenminste zes anderen gewond toen betogers ondanks een verbod van de regering een demonstratie voor de onafhankelijkheid van Angola hiel den. De geweldadigheden braken uit toen de politie en het leger de plaats van de demonstratie reeds verlieten. Jeugdige betogers wierpen stenen naar de bussen van de politie waarop deze het vuur opende. De Portugese kranten hebben woedend gereageerd op het optreden van de oproerpolitie. Van regeringszijde is nog geen com mentaar geleverd op dit incident dat het ernstigste is sinds 25 april, toen het oude regiem omver werd gewor pen. PERTH (Reuter, AP) De jonge Russische violist Georgi Ermolenko is gisteren uit Australië naar de Sowjet- Unie vertrokken. Vier dagen geleden had hij asiel in Australië gevraagd maar veranderde later van gedachten. Hij is vertrokken in gezelschap van de zeven andere leden van het Russi sche nuziekensemble met wie hij in Australië uitvoeringen hacLgegeven. Ermolenko's vertrek heeit scherpe protesten uitgelokt van een aantal Australische groeperingen. Zij waren van mening dat de violist door de Russische functionarissen in het land onder druk was gezet en niet uit vrije wil besloten had naar de Sowjet-Unie terug te keren. Kernexplosies PARIJS, CANBERRA, WASHINGTON (Reuter, UPI) Pp de Australische bekendmaking dat Frankrijk opnieuw een kernproef iri de atmosfeer tot stand gebracht heeft, deelde de Fran se premier Jacques Chirac mee dat de kernbewapening van wezenlijk belang is voor de Franse onafhankelijkheid. Volgens welingelichte kringen heeft Frankrijk een belangrijke stap voor waarts gedaan in het ontwikkelen van raketten met meervoudige kernkop pen. De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft verklaard dat het sig nalen heeft ontvangen die wijzen op een ondergrondse kernproef van de Sowjet-Unie in een nieuw testgebied in Siberië. Ook de Amerikanen hebben gisteren in de Nevadawoestijn een kernproef genomen. Indonesische gevangenen BONN (AP) Amnesty Internatio nal heeft gisteren de vrijlating van naar schatting 55.000 politieke gevan genen in Indonesië geëist Volgens amnestie worden de meeste van deze gevangenen al sinds 1965 vastgehou den en zijn zij nog niet berecht In een communiqué beweerde de inter nationale organisatie dat steeds meer gevangenen worden overgebracht naar kampen op afgelegen en ontoeganke lijke plaatsen. Degenen die In gevan genissen verblijven lijden aan onder voeding. SEOEL (Reuter, AFP) Duizenden mensen hebben gisteren gerouwd om het overlijden van de vrouw van de Zuidkoreaamse president Park ^sjoeng-Hee, die eergisteren doodge schoten werd bij een aanslag op haar man. De Zuidkoreaanse autoriteiten hebben inmiddels meegedeeld dat de dader van de aanslag een verwoed aanhanger is van de oppositieleider Kim Dae Jung. Hij zou lid zijn van een Zuidkoreaanse jongerenorganisa tie met communistische sympathieën. Kim Dae Jung werd vorig jaar door Koreanen uit een hotel in Tokio, waar hij als balling verbleef, naar Zuid-Korea ontvoerd. Deze actie leid de tot een krachtig protest van Japan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9