Eerste aflevering radio in oorlogstijd Tien vingers Dagrecept Doris Day Radio en televisie programma's Kandidaten achterop door herexamens Kabinet werkte landbouw- maatregel en uit Paul Brand Chirurg in India TROUW KWARTET ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1974 Van onze radio- en tv-redaetie HILVERSUM Zondagmiddag zendt de NOS met 'Het einde van.de omroepverenigingen' het eerste deel uit van vier bewerkingen voor radio, die Dick Verkijk samenstelde naar aanleiding van zijn boek 'Radio Hilversum 1940-1945'. De uitzendin gen zijn op vier achtereenvolgende zondagen, steeds om half drie op Hilversum 1, maar zijn verschillend van lengte. Voor de vijfde zondag, 15 september, heeft Verkijk een re constructie in petto van een omroep- zondagmiddag in oorlogstijd. In de documentaires zijn veel gram mofoonplaten gebruikt met authen tieke opnamen van stemmen van hen die toen een belangrijke rol speelden in de omroep. Tevens zijn er recente bandopnamen van inter views die Verkijk nu met hen en met anderen had. Zijn boek beleeft thans de tweede druk van 2500 exemplaren. De eerste druk, die is uitverkocht, telde er 4500. Tot twee maal toe hebben leden van het NOS-bestuur zich afgevraagd of de documentaires wel konden wor den uitgezonden vanwege het feit, dat nog in leven zijnde personen, soms hooggeplaatst bij de omroep, geen goede indruk zouden achterla ten. De programmaraad radio meen de echter: dat moeten we doen, als het heksenjacht wordt. Geluidsmateriaal was in ruime mate aanwezig bij de stichting film en wetenschap van de RU te Utrecht, verder bij het Deutselies Rundfunk Archiv en het historisch archief van de NOS. Arbeidskrachten In deel een van de radio-documen taires wordt de periode behandeld tussen 10 mei 1940 en 13 maart 1941, toen de omroepverenigingen werden opgeheven. In de sfeerteke ning uit die tijd frapperen thans de ingeblikte woorden van prof. dr. J. E. de Quay, toen regeringscommissa ris voor den arbeid: 'Dal bestudeerd zou worden hoe veel soorten ar beidskrachten in Duitsland te werk zouden worden gesteld. Ik acht het onjuist, te veronderstellen dat wer ken in Duitsland niet verdragen kan worden met de vaderlandse plicht.' In deze sfeer ook spoorde AVRO's Willem Vogt de pro-Duitse radio man Wibrand Marcusse aan 'iets aan Dick Verkijk Duitsland te gaan doen'. Er moesten positieve Duitse praatjes worden ge houden en gelukkig was Max Blok zijl. correspondent van het Alge meen Handelsblad te Berlijn, daartoe bereid. In de documentaire kan men Mar cusse daar zelf over horen vertellen in een recent gesprek met Verkijk. Een nog verbaasde Verkijk zegt bui ten de documentaire: 'Verleden jaar nam hij zelf contact met mij op. Hij week na de oorlog uit naar Spanje en later naar Duitsland, waar hij onder 'n schuilnaam is goeie doen woont. Bij verstek werd hij veroor deeld. Dat is nu achterhaald.' Ver kijk begint het radiogesprek gemoe delijk: 'Ik schat dat u wel twaalf jaar gekregen zou hebben.' Marcus se: 'Ik denk wel meer. Een dergelijke toen-en-nu-combina- tie kon Verkijk maken van opnamen daterend uit de oorlog en een recent interview met ir. W. A. Herwijer, NSB-directeur-generaal van den Ne- derlandsehe omroep. Hij klaagt zijn nood over moeilijkheden die de NSB-ers ondervonden: 'Dat de Duit sers hier waren, was een onaangena me zaak. Iedere behoorlijke NSB-er voelde dat zo.' Verkijk heeft ook gesprekken met leiders van de omroepverenigingen, zoals met pater Dito, voorzitter van de KRO. In de meidagen mochten er bij de KRO geen Engelse platen meer gedraaid worden. Dito: 'Dat deden we om de Duitsers niet te storen, niet uit angst, maar uit tak- tiek.' Bij het beluisteren van de documen taires wekt het enige verbazing dat de mensen zo open spraken. Verkijk: 'Gesprekken met pater Dito hebben zo'n drie uur geduurd. Er was een volslagen contact over de zaak in een bepaalde sfeer. Je moet de men sen in hun waarde laten en begrip proberen op te brengen in een moei lijke situatie, dan willen ze wel open praten.' De radioserie noemt Verkijk 'geen opwekkend, maar wel een volstrekt feitelijk relaas van menselijk en or ganisatorisch falen een zo essen tieel falen, dat als vanzelfsprekend de vraag opkomt: wat zou er in een soortgelijk geval nu met de omroep gebeuren?' Ook daarop wordt in de serie geprobeerd een antwoord te geven. De tweede aflevering is getiteld 'In strument van het nationaal socialis me' (25 augustus), de derde 'Sabota ge en verzet' (1 september), de vierde 'Hoe kon dat alles gebeuren?' (8 september). Tenslotte een mid dagje radio op 15 september. Nipkovschijf voor V. Kooteri en De Bie DEN HAAG De televisiecritici hebben de jaarlijkse zilveren Nip kovschijf voor het seizoen 1973-74 toegekend aan Kees van Kooten en Wim de Bie. Een eervolle vermel ding gaat naar het team van Panora- miek voor de manier waarop de Watergate-zaak is behandeld. De Nipkov-schijf zal tijdens de Firato op dinsdag 3 september worden uit gereikt. Belinfante naar wereldomroep HILVERSUM Prof. mr. D Eclin- fante (62) is per 31 juli van dit jaar benoemd tot voorzitter van het be stuur van Radio Nederland wereld omroep. Hij is opvolger van de heer H. Algra, die eind 1973 deze functie heeft neergelegd wegens zijn vergevorderde leeftijd. HILVERSUM Met ingang van maandagavond stelt de NCRV de kijkers regelmatig in de gelegenheid getuige te zijn hoe Doris Day ster is in televisieshows, nadat ze in het begin van de zestiger jaren het wit te doek verliet. In een reeks van dertien, het kunnen er ook twintig zijn of misschien wel meer (de NCRV kijkt niet op een deeltje) is Doris Day te zien als journaliste van het tijdschrift 'Today's World Maga zine'. Ze komt in allerlei merkwaardige, vaak komische situaties terecht, niet zelden hebben ze de allure van een thriller. 'Luchtig amusement, dat bij veel kijkers zeker in de smaak zal vallen', verwacht de filmafdeling van de omroep. En dat kon afgelo pen week beslist gezegd worden van die capriolen die we alvast mochten komen bekijken. Hopen maar dat het zo blijft en dat er toch ook weer op tijd een punt achter wordt gezet. Televisie is het medium waarop Do- ris Day in 1969 overschakelde op initiatief van haar inmiddels overle den echtgenoot Marty Melcher. Hij redeneerde dat de mensen die haar indertijd graag zagen op de film nu 's avonds thuis bleven. Niemand hoeft zich ervoor te gene ren dat Doris Day heel wat jeugd sentiment oproept. Alle films aflo pen, agenda's voor school volplakken en de muren van de tienerkamers als ze al zo heetten volgeplakt met een vrolijke en ongedwongen filmster. Recept van haar films: vro lijkheid, anders begon ze er niet aan, een eenvoudig verhaaltje en aansluiting bij Amerika's visie van toen: rijkdom en vooruitgang. De realiteit bleek minder lief en naïef en Doris Day raakte uit de filmwereld. Dat wil echter niet zeg gen dat die Doris die in de tv-shows optreedt nu zoveel verschilt van dat oude stramien. Al zit er meer vaart in. Wel mag het compliment worden gemaakt, dat je haar de vijftig jaren die ze telt niet aanziet. 101. De geheimzinnige gemaskerde sloop op de ramen af en gluurde erdoor naar binnen. Toen hij smid je Verholen en de professor daar zo inge spannen bezig zag met hun schaak spel, fluisterde hij tevreden: 'Goed zo, brave lieden. Concentreert u maar zó op het edelste aller denkspelen, dat gij niet hoort hoe ik deze deuren openDe grote onbekende haal de ;een eenvoudig ijzerdraadje van onder zijn zwarte mantel vandaan en begon daarmee voorzichtig en behen dig rond te peuteren in het sleutel gat. Volkomen onhoorbaar ging hij zijn gang en het leek wel of de natuur hem daarbij alle mogelijke hulp wilde bieden. Juist op dat ogen blik begon de heldere lucht te betrek- FERDINAND ken en de wind stak op. Klagend sloegen de kale boomtakken tegen het venster en binnen huiverde de na- maakihertog even. 'Er komt slecht weer, Verholen', zei hij. 'Er hangt iets dreigends in de lucht. Denk ech ter niet, dat ik mij daardoor laat bangmaken. Hahanu gij hier zo rustig bij mij zit, geloof ik nooit, dat het spook Diederic zich zal laten zien. Het loopt nu tegen twaalf uur, het traditionele spookuur, als men de ver haaltjes geloven moet'. Och,, had de geleerde Nosco slechts geweten wat de echte Jodocus op dit ogenblik uitvoerde, dan had hij beslist niet zo boud gesproken. De oude Jodocus zat op dat ogenblik namelijk op zijn bed voor een van de kleine venstertjes van zijn kerker. In zijn ene hand hhr hij het horloge, dat onverstoorbaar laatste seconden van de dag wegtik? In zijn andere hand had hij het tou 'n et We weten natuurlijk allemaal nog yJai wat er aan dat touw vastzat en i begrijpen dus best waarom Jodoc zo'n plezier had. 'Twaalf uur! Het hg tijd!' giechelde de waardige diensten en meteen gaf hij een fikse ruk het touw. Onmiddellijk daarop stoi hij zich onder een angstaanjagef1 geschreeuw de kerker van zijn mei in) ter binnen. 'Ik heb het spook Dieoer riek gezien!' gilde hij, terwijl ook go gespeelde doodsangst op zijn andc zo goedmoedige trekken leesbsp was rdt Van onze ondenvijsredactie ARNHEM Volgende week begin nen voor een paar duizend scholieren de herexamens. Zij moeten dan op e'n minst tot 5 of 6 september wachten voordat ze de uitslag te horen krij gen. Dat betelcent dat zij twee, drie weken te laat kunnen beginnen aan een eventuele vervolgstudie. Het probleem van deze herexamen- kandidaten is bij de betrokken instan ties wel bekend, maar een andere oplossing lijkt voorlopig niet moge lijk. Het komt wel voor dat zulke leerlingen alvast voorwaardelijk wor den toegelaten bij de school waarvoor ze zich hebben aangemeld. Maar een havo-school kan bijvoorbeeld ook wei geren een nieuwe leerling toe te laten zoalng hij zijn herexamen mavo nog niet heeft gedaan. In zo'n geval loopt degene die herexamen doet straks een achterstand van een paar weken op. Een extra moeilijkheid is dat hij doorgaans pas nieuwe studieboeken zal bestellen, als hij zeker weet dat hij toegelaten wordt. Bij het centraal instituut voor toets ontwikkeling in Arnhem, waar het schriftelijk deel van het examen wordt opgesteld en nagekeken, beseft men wel dat hier problemen liggen. Maar er is weinig aan te doen, zegt men. Enkele jaren geleden werden herexamens al voor de zomervakantie gehouden. Maar dat bleek niet te voldoen, omdat de leerling dan nau welijks tijd had om de examenstof opnieuw door te nemen. De kandidaat die een herexamen krijgt voor één of meer vakken krijgt nu alle gelegen heid om ziohzelf bij te spijkeren, maar de consequentie is wel dat hij wat minder vlot kan beginnen in het vervolgonderwijs. Voor degenen die herexamen doen omdat ze in mei ziek waren betekent de huidige regeling overigens een verbetering, want deze groep kon vroeger pas in oktober examen doen. DEN HAAG Het kabinet hecht grote waarde aan het voortbestaan van een goed overleg met het agrari sche bedrijfsleven, vooral nu in 1974- 75 zeer moeilijke problemen zijn inza ke de economische ontwikkeling in land- en tuinbouw. Dit staat in de Nota Inkomenspositie Land- en Tuin- bou waarin minister Van der Stee de door het kabinet genomen of voorge stelde maatregelen, die woensdag al bekend zijn gemaakt, aan de Tweede Kamer voorlegt. Voor de runderaanhoudregeling wordt volgens de nota de maximale premie gegeven. Deze loopt op van 138 per rund in oktober en november tot 241 in februari. In oktober betaalt Nederland de hele premie zelf. Daar na neemt het Europese Landbouw fonds er een deel van voor zijn reke ning, oplopend van 69 in november tot 169 in februari. Aan extra kredietgaranties voor olie zal, op basis van de huidige prijzen, naar raming voor maximaal 38 mil joen worden aangevraagd uit de tuin bouw en voor maximaal 6 miljoen uit de visserij. De regeling, waarbij in Pruimenpudding 1 kilo pruimen 100 gram suiker 7 blaadjes gelatine citroensap y2 liter melk 15 gram custardpoeder 30 gram suiker zout, vanillesuiker Franse vruchtjes Was de pruimen goed en snijd ze in stukken. Koek ze in een bodempje water in tien minuten gaar. Hou een paar pruimen voor de garnering ach ter. De vruchten zeven en het moes met water tot 1 liter aanvullen. De puree weer aan de kook brengen en van het vuur af de in ruim water het stookseizoen 1974-1975 de aardga- sprijs voor de tuinbouw niet hoger dan 8.11 cent per kubieke meter komt voor 95 procent van het verbruik in het vorige seizoen, zal worden bijge steld als de klimatologische omstan digheden in het nieuwe stookseizoen anders zijn dan in het oude. Bij de uitwerking van de regeling zullen bij zondere regelen worden vastgesteld voor bedrijven die overschakelen van olie- op aardgasverwarming en voor bedrijven, die voor de afkondiging hun oppervlakte verwarmd glas had den gewijzigd. De toeslagen, die versneld zullen wor den uitgekeerd ter uitvoering van de in het vooruitzicht gestelde 2 procent revaluatiecompensatie voor enige ak- kerbouwprodukten, zijn in overleg met het landbouwschap vastgesteld op 36.50 per ha graan en 60 per ha suikerbieten en fabrieksaardappelen. geweekte blaadjes gelatine door de pudding roeren. Dan suiker en ci troensap erbij. De pudding in een met koud water omgespoelde vorm doen en laten afkoelen. Voor de saus de custardpoeder met wat koude melk aanmengen. De rest van de melk aan de kook brengen en dit met het aangemengde cüstardpapje binden. Suiker en vanillesuiker toevoegen. De saus nog even laten koken en onder roeren laten afkoelen. De pudding op een schotel storten, de saus er om heen gieten en garneren met nog wat pruimen. Menutlp: Schnitzel, gekookte aardap pelen, andijvie a la crcme, pruimen pudding. Kippelevertjes 500 gram kippelever 3 stukjes prei 5 tomaten 1 paprika 1 aubergine 1 blikje gemengde groenten boter, melk De levertjes zorgvuldig wassen in ruim water en er de losse rliesjes uithalen. De lever laten uitlekken en deze zo'n drie kwartier in een kom met melk zetten. De prei in grove stukken snijden, bakken in wat boter en er de repen paprika en aubergine aan toevoegen. Dan de gehalveerde tomaten erbij en het halve literblik gemengde groenten. De kippelevers goed laten uitlekken en met zout en peper bestrooien. In een andere pan de boter smelten, de levertjes er snel in brambakken onder voortdurend roeren. Niet langer dan een minuut of zeven. Dan de groente bij de lever doen en het geheel nog op smaak brengen met zout, peper en wat knof lookpoeder. Menutip: Kippelevertjes van oma, stokbrood, ijskoffie. TV-vandaag NEDERLAND I NOS 16.00 Journaal VARA 16.02 I see ice, film NOS 18.15 Filmverslag W.K. Wielrennen 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19.05 Coronation Street 20.00 Journaal 20.20 Victor Borge in Londen, tv-show 21.10 Dagboek van een onderwijzer, serie 22.20 To you in Vondel park Amsterdam 22.55 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 KRO-Cineac 20.00 Journaal 20.20 De Rdgiments- dochter, opera 21.20 Brandpunt 22.10 Epiloog 22.15 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt, en muz. 10.25 Rep. uit Bonn. 10.50 Tv-film. 11.35 Zum grossen Wurstel, toneelstuk. 12.20 Akt. mag. 12.50 Persoverz. 13.00 en 14.30 Journaal. Aansl.: progr. overz. voor het weekend. 14.45 Klnderprogr. 15.15 studentenquiz. 16.45 Econ. mag. 17.15 Kerk en maatschappij. 17.45 Journaal. 17.43 Sportjournaal. (Eeg. progr.: NDR: 1S.30 Elefantenboy. serie. 19.00 Akt. 19.15 Reisverslag. 19.58 Progr. overz. WDR: 18.35 Muzikaal show- progr. 19.U0 Journaal. 19.35 Inf. progr.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Tv-conc.- lichte muz. 21.15 Stomme films. 21.45 Trek king lottogetallen. Aansl.: Journaal en weer ber. Daarna: Het woord v.d. zondag. 22.05 Das Mordersyndikat. film. 23.40 Joür- DU1TSLAND TT 13.45 Progr. overz. v.d. komende week. 14.15 Uitz. voor Italianen en Duitsers. 14.58 Journaal. 15.00 Amusementsprogr. 15.30 Tv- serie. 15.55 Muzikaal progr. 17.00 Journaal. 17.05 Inf. en meningen uit de Bondsrepu bliek. Aansl.: Herr Daniel passt auf, se- Speciaal Radio-vandaag De KRO zendt een televisiebewer king uit van Donizetti's komische ope ra De Regimentsdochters. Dit is een co-produktie van Oost-Duitsland en Italië. Ned. 2/20.20 Victor Borge, de bekende humo ristische pianist, maakte met liet Lon- dens Pliilharmonisch Orkest een tv- sliow. In bet Vara-programma ziet u hem samenwerken met de Turkse pia nist Sahan Azruni.Ned. 1/202.20 In Brandpunt een reportage over de stemming in Griekenland, een in- tervieuw met de schrijver-historicus Arthur Schlesinger over Amerika tij dens het bewind van Nixon, een film portret van dr. B. de Gaay Fortman tijdens zijn werk op een bouwproject en aansluitend een gesprek met de PPR-fractieleider, en tenslotte aan dacht voor de actie voor Bangladesj, zondag--in de kerken. Ned. 2/21.20 De Vara begint vanavond aan de vierdelige Italiaanse serie Dagboek van een onderwijzer. Afwijkend van de traditie probeert Bnino d'Angelo in een verpauperde buurt het vertrou wen te winnen van zijn leerlingen en hun ouders. Ned. 1/21.10 Mondaccordeon-virtuoos Toots Thielemans, de Israëlische zanger Ila- nit en de Amerikaanse Mark Murpliy zijn gasten in Varié-bis. Hilv 1/18.20 In Discorama van de NCRV tre den aan: Shirley Bassey en The Eag les, Van. Morrison en het duo Diana Ross Marvin Gaye. llilv. 3/19.02 •DUITSLAND III WDR 18.30 Mens en werk. 19100 Zandmannetje. 19.05 Opvoedingsmag. 19.45 Sport-extra en nws uit Noordrijn-Westfalen. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Cultureel mag. 21.00 Die Schreckliche Wahrheit, speelfilm van 1938. BELGIE (Nederlands) 18.30 Fabeltjeskrant. 13.35 Do vloek van de Woeste Wolf, serie. 19.00 Tienerklanken. 19.45 Journaal. 20.15 De vrolijke dokters ter zee. serie. 20.40 De Gouden Siren 1974. lledjeswedstrijd. 21.20 Weekendfilm: se rie film: Linda. 22.30 Journaal. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. (S) Z.O. - v.d. kinderen. VPRO: 7.54 D idri dag. VARA: S.00 Nws. 8.11 Dingen van nrc dag. 8.23 (S) Z.O. - voor iedereen, ers Waterst.) 10.30 (S) Z.I.: muz.- en inf.shi oei (11.00 Nws.) 13.00 Nws. 13.11 (S) Wegi vakantie gesloten: lichte muz. en akt. N( 14*15 (S) NOS-Jazz. 15.10 Progr. v.d. buitf werknemers. (16.00 Nws.) De Vrije Geda ur- te: 17.40 Praatje. NOS: 17.55 lied. 0nc 18.00 Nws. 18.11 Dingen van de dag. IS ,('S) Varie-bis: muzikale hoogtepunten, lfinki onder de schedel: Ne'd. volksverhalen. 22 Nws. 22.40 (S) Hoe later op de avond: 11< kei progr. 23 05 Ach ja de jaren 50, verder? 23.55 Nws. HILVERSUM II TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt-So (7.30 Nws. 7.41 Aktua. 8.30 Nws. 8.36 Gynald v.d. vrouw.) 10.00 (S) Tien-om: mag. Jonge luisteraars. 10.30 Nws. 10.33 (S) Pla et vaeria. 11.30 (S) Wegwezen: progr. iï vakantiegangers en andere weggebru/ifWtU (11.55 Nws.) Overheidsvoorl.: 12.16 Expert viteiten: nws, wenken en adviezen op portgebied. NOS: 12.26 Med. t.b.v. land- tuinb. 12.30 Nws. TROS: 12.41 Aktua. 13 (S) Tross-Country. 13.45 (S) De Badmees®*"' revue: gevar. progr. 15.00 (S) Als dat kunnen: verzoekpl.progr. (15.30 Nws.) Prometheus XIII, hoorspelserie. 17.30 N 17.32 Aktua. 17.50 (S) Cafe-chantant: lie en muz. uit de goede oude tijd. 18.30 Nws. 18.41 (S) Close-up: licht progr. 19.00 (S) Concert a la carte: verzoekpl. 20.00 Nws. 20.05 (S) Klavierti teiten. 20,30 Aktua-klankbeeld. 20.55 Zalerdagavondconc.: klass.muz. EO: Avondoverdenking. 22.50 Klankbord. (S) Postludium: klass.muz. 23.55 Nws. HILVERSUM III Ieder heel uur 2 min, Nws. NCRV: 7. Drie op je boterham. 0.03 (S) Tot uw diet m klass.muz. 10.03 Muz. bij de koffie. 12.03 Drie tussen de middag: Los vast. 14.03 Elpee pop. 15.03 (S) Filter: jongerenpw 16.03 (S) Sportshow I: sport en muz. enJ W.K. Wlelrjiinen in Montreal (NOS), NOS: 18.02 Joost mag niet eten. NC1 19.02 (S) Discorama. 20.02 After e:~ Engelso hits. 22.02 Strictly country s 22.30 (S) Jazztlmo. 22.55 Med. 23.02 du n\ wat Wie frale: dank beva dat c lebb word kc #|c akc >t c Morgenstemming. 6.45 (S) Zondagw »ht( gen. BELGIE 324 m (Nederlands) 12.00 Nws. 12.03 Gevar. progr. Buitenl. persoverz. 13 00 Nws. weerber. toneelagenda.) 14.00 Nws. 14.03 Smartlappiee| 15.00 Nws. 15.03 Zuidamerikaanse muz. 1£ Cabaret. 17.00 Nws en med. 17.10 Lii muz. 17 55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 Jongerenprogr. 18.45 Lüve te ork.muz. 18.55 Taalwenken. 18.57 Llc! ork.muz. 19.00 Nws en med. 19.30 Chansi 20.30 Nws. 20.33 Lichte muz. 22.00 Nws. Dansmuz. (23.00 Nws.) 23.40 Nws. Og icèidei io dru en 52 Deze jongen deed iets wat gewone mensen dagelijks doen zonder er eni ge schade van te ondervinden, en hij verwondde zich er ernstig door, om dat het ontbreken van gevoel in zijn vingers het hem onmogelijk maakte te constateren welke druk hij uitoe fende. En als dat voor hem- gold, waarom dan niet voor anderen? Zou het niet zo zijn dat lepralijders voor zo op het oog gewone bezigheden steeds grote kracht gebruiken, waar door ze zich verwonden? Dat behoeft niet telkens een echte wond tengevol ge te hebben, maar wel zou er gelei delijk litteken-weefsel onder de huid ontstaan, hetgeen, stukje bij beetje, leidde tot een soort inkrimpingspro ces, waardoor de vingers mettertijd korter werden. En als dat zo was, zou het dan niet mogelijk zijn dit proces tot staan te brengen door er voor te zorgen dat de patiënten minder kracht gebruikten met hun handen? Deze gedachte hield veelbelovende mogelijkheden in. Elke avond verliet Paul het zieken huis om naar het Centrum van Nieuw Leven te gaan. Hij begaf zich daar naar de werkplaats. Eerst waren er zes jongens in het dorpje, vervolgens tien, toen twaalf. Voor Paul was dit het meest opwekkende, het meest in spirerende stuk van de dag. 'Ga maar verdér met je werk', zei hij tegen hen. 'Vergeet maar dat ik hier zit'. Een uur of twee zat hij daar stil toe te kijken, niet naar hun werk, niet naar hun gereedschap, alleen naar hun handen. En na afloop vroeg hij ze telkens hun handen te tonen. Hij inspecteerde dan elke vinger zorg vuldig. Zo leerde hij ze zo goed kennen dat elke schram hem bekend was. elke vervorming, elke bewegings beperking. De vingers werden gefoto- Dorothy Clarke Wilson Vertaling: H. A. Schreuder Uitgave: Boekencentrum BV grafeerd. Hun omtrekken werden vastgelegd, elke dag opnieuw, zodat elk lengteverschil onmiddellijk zicht baar zou worden.,Als er ooit een vin ger zou verdwijnen, dan zou Paul het zeker zien, was zijn vaste besluit. En hij zou de oorzaak ervan op het spoor komen! Weken en maanden ging dat zo door, terwijl dokter GuSta Buult- gens de gegevens bijhield. Maar tot Pauls tevredenheid en opluchting ont stond er nauwelijks een verschil in lengte van de vingers, dat niet kon wordèn teruggebracht tot een of ande re oorzaak die met de ziekte op zichzelf niets te maken had: dan kwam het door een ruwe kant van een stuk gereedschap, een te grote krachtsinspanning, splinters, spijkers, of iets dergelijks. Terwijl hij hen zo gadesloeg bedacht Paul, weer de handwerker, hoe zowel hun handigheid als de veiligheid kon worden vergroot. Het grootste deel van hun onhandigheid en de jon gens wéren onhandig! kwam voort uit hun gebrek aan gevoel. Zij waren er nooit zeker van bij welke kant ze een spijker of een schroef vasthadden dan nadat ze ernaar hadden gekeken, en daarom nam het voor hen meer tijd dan voor een ander om te spijke ren of te schroeven. Opeens kreeg Paul een idee. 'Probeer de spijkers eens met een tang vast te houden', stelde hij voor. Dat werkte verbazingwekkend goed. Het kwam hun tempo zeker ten goe de. Wanneer ze een tang gebruikten waren ze bijna zo snel als een ander. En het voorkwam dat zij, zonder het zelf te merken, voortdurend op hun vingers sloegen. Toen fabriceerde Paul een doos boven de werkbank waar de spijkers in de goede richting uitkwamen. Zo konden zij ze dan met hun tang grijpen. Alle gereedschap pen hadden grote, ronde, vlakke hand vatten. Van alles werd bedacht om de veiligheid te vergroten. Zo werden schaven voorzien van een extra hand vat, om te voorkomen dat de jongens met hun handen bij het snijvlak in de buurt kwamen. Deze fase van experimenten duurde een tweetal jaren, waarbij Pauls tech nische vakbekwaamheid van steeds meer belang werd. Hij kon zijn pa tiënten immers vertellen hoe ze hun gereedschmap moesten hanteren en hoe zij er de juiste kracht op moesten uitoefenen. Zijn waarnemingen leer den hem hoe noodzakelijk het was de handchirurgie samen te laten hangen met het werk dat de betrokken pa tiënt zou gaan doen. Voor wie tim merman werd verwierp hij de stan daard-operatie, die hij tot nu toe verrichtte, omdat hierdoor ongelijke druk in de vingertoppen werd veroor zaakt. In plaats daarvan streefde hij ernaar het mogelijk te maken dat de vingers op elke plaats met dezelfde kracht konden worden benut. Pauls staf bestond uit zeldzaam toege wijde mensen. In 1951, toen de Zwit ser dr. Ernest Fritschi als chirurg aan het ziekenhuis werd verbonden, werd zijn vrou w Mano Fritschi de eerste directrice van het Centrum. Zij was de dochter van een Indiase kanunnik van de Engelse Kerk. Als ervaren maatschappelijk werkster was zij voor dit werk bijzonder geschikt, en groot was haar hartelijkheid en toewijding. Na haar nam Chandra Manuel, een biologe die zich had beziggehouden met anatomie, haar plaats in. Zij stond negen jaar aan het hoofd van het Centrum. In het jaar 1951 kwam ook Ruth Thomas aan. Lang al had men beseft hoe nodig het was, dat een geschoold fysiotherapeut aan het Centrum werd verbonden. Ruth Thomas bevond zich juist in Hongkong, nadat ze gedwongen was geweest haar werk in China op te geven, toen zij hoorde van de behoef te die er in Vellore aan een fysiothe rapeut bestond. Zij veranderde haar plannen, ging in Colombo van boord en reisde naar Vellore. Met hart en ziel wierp zij zich op de studie van lepra. (Wordt vervolgd TV-morgen NEDERLAND I TELEAC 14.30 Flexibele school les 9 NOS 15.30 Journaal 15.32 Ti-ta-tovenaar 15.57 E.K.Zwemmen te Wenen en W.K. Wielrennen te Montreal IKOR 17.00 Creation 18.00 Bericht v.d. Wilde Ganzen NOS 18.55 Fabeltjeskrant 19.00, Journaal 19.05 OperaKorat2 19.40 Beste jaren van ons leven NOS - 22.10 Journaal NEDERLAND H TELEAC 18.35 Natuurkunde NOS 18.47 Vooraf: inf. ovdr schooltelevisie IKOR KRO RKK 18.50 Woord voor woord NOS 18.55 Fabeltjeskrant 19.00 Partidge Family 19.25 Studio Sport 20.40 Journaal 20.45 Razende stilte (5) 21.35 Mens in wording (6) 22.25 Geheimen v.h. Surrealisme (1) 23.20 Journaal DUITSLAND I 9.15 Journaal. 9.20-10.05 Buitenl. Journaal. 10.15 Progr.overz. 10.45 Inf. progr. 11.15 Wercldr. van Kerken. 12,00 Journalistenfo rum. 12.45 Journaal. Aansl.: Weekjournaal. 13.15 Reg. weekojurnaal. 14.45 Kinderprogr. 15.15 In Colorado 1st der Tcufel los. 16.40 Fllmrep. 17.25 Sam. 18.15 Journaal. 18.18 Sportjournaal. 19.00 Buitenl. rep. 19.30 Sportjournaal. 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Gentlemen bitten zur Kasse. 21.35 Dok. progr. 22.20 Journaal en weeroverz. DUITSLAND II 9.45 Progr.overz. 10.15 Amusem.uitz, voor Speciaal Radio-morgen Kort na Wereldoorlog II zijn mil joenen mensen ontroerd geraakt bij het zien van de film De beste jaren van ons leven. De Avro maakt een weerzien of eerste kennismaking mo gelijk met dit verhaal van drie mili tairen die in de burgermaatschappij moeten terugkeren. Ned 1/19.40 Voor het eerst drong een filmte am door in de geheime archieven van het Vaticaan en in de zaal, waar in 1616 het schijnproces tegen Galilei werd gevoerd. Dr. Bronowski gebruik te deze beelden om zich te concentre ren op het conflict tussen waarheid en dogma in de zesde aflevering De mens in wording. Ned. 2/21.35 In de vooravond zendt het Ikor het bijzondere en eigentijdse pro gramma uit, waarmee de jaarvergade ring van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken in Berlijn wordt besloten. Het onderwerp is De Schepping. Ned. 1/17.00 Der Wldenspenstigen Zahmung van wijlen John Cranko is een zeer acceptabele balletbewerking van Sha kespeare's De getemde feeks. Duitsl. 2/15.35 Prof. dr. J. Plomp is voorganger in de gerëf. dienst in de Open Hof te Kampen. Thema van zijn preek is: 'Het vreemde offer'. Hilv. 2/17.00 Voor de NCRV-serie Monumenta le orgels concerteert Henk Klop in de St. Servatiuskerk van Schijndel. Voor het eerst in Nederland brengt hij jeugdwerken van César Franck ten gehore. lIilv.2/22.05 Grieken en Duitsers. 11.00 Natuurserie. 11.30 Weckkron. 12.90 Zondagconc. 12.50 Wetensch. Komm. 13.00 Akt. en muz. 13.33 Alle meine Lieben. 14.00 Catweazle. 14 25 Wetensch. serie. 14.55 Journaal. 15.00 Waarnemingen. 15.35 Getemde Feeks. 17.00 Sportrep. 18.00 Journaal. 18.05 Liefdadigh.progr. 18.10 Bo nanza. 19.00 Journaal. 19.15 Evangel, dag boek. 19.30 Akt. uit Bonn. 20.15 Herinnerin gen van een tijdgenoot. 21.45 Journaal en sport. 22.00 Kamermuz. 22.30 Journaal. HILVERSUM I VARA: 8.00 Nws. 8.10 Voor stad 8.17 Ontbijten met Letty. 9.00 Sportmed. Weer door Gerrit. 9.05 (S) Sound of nK cals. HUMAN. VERB.: 9.45 Wereldbevol konf. in Boekarest. IKOR: 10.00 Versl. Ces Com. v.d. Wereldraad van Kerk en Berlijn. 10.05 Andere kant v.d. Wereldra 10.30 Herv. kerkdst. 11.25 Wilde Ganzi ft'aa 11.30 (S) Kleine katechismus v.d. deij. wereld. AVRO: 12.00 (S) Muzikaals Ontha1 11 13.00 Nws. 13.10 Toestand in de wen jmt 13.19 Radiojournaal. 13.30 (S) Delta-Zoni 14.10 (S) Klass. vioolmuz. NOS: 14.30 Ba 0U(- Hilv.- 1940-1945 (I). 15.20 Gamma van alp en beta. 15.45 Nuleenentwintlgvijftig. H Journalistenforum. VARA: 17.00 (S) Kla jt muz, 17.55 Med. 1S.00 Nws. 18.15 Dat hei ll/J( m uJ M wel moge. bekomen! 18.45 (S) Licht ork. n zangsolisten. 19.15 Gesproken portret. VPR 19.30 Nws. 19,35 Vandaag dit, morgen d 19.45 Anton Constandse. 20.00 VPRO-Zond AVRO: 20.30 <S) In de kaart gespeeld. 21 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 (S) Va: aa{ vond laat sport. 23.55-24.00 Nws* HILVERSUM II KRO: 8.00 Nws. 8.10 Overweg. 8.15 I Badinerie. 9.00 Nws. 9.10 Waterst. 9.15 Laudate. 10.00 Eucharistievier. 11.00 N'leun 11.02 (S) Brunchconc.: klass. muz. 11 Med. 12.00 Kruispunt. 12.30 Nws. 12.40 Ec! i aa 12,50 Buitenl. comm. NOS: 13.00 (S) Zondi middag-Ouverture. 14.00 (S) Utr. Symf. 0: met soliste: klass. muz. (In de pauze: 14. 15.15 Adempauze. 16.00 (S) Rostrum Composers. CVK: 17.00 Geref. kerkdst. IS eSte Hoe Christel, is het iemand te wurg* IKOR: 18.30 Zingt liet voorbedachte lief" 18.58 Wilde Ganzen. NOS: 19.00 Nws, 1» ehe (S) Muz. uit de Middeleeuwen en Rënaissi ce. 19 45 (S) Muz. uit de Barok. 20.30 Z Ijetl Tuig. NCRV: 21.00 (S) Klass. kcrkcant. 21 Macht en onmacht in de 20e eeuw. 21.45 Overijss. Kamerkoor: oude liederen. 22 (S) ICerkorgelconc.: klass. muz. 22.45 R'dams Filh. Ork.: mod. en klass. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III AVRO: 7.02 (S) Drie op Je boterhai Lukraak. 9.02 Juist op zondag. 10.02 Muz. Mozaick. VARA: 11.02 (S) Klink Kla „1. - zonder nonsens. 12.02 (S) Met vriend©tl groeten. 13.02 (S) NAR. NOS: 14.02 Langs lijn. 18.02 Joost mag niet eten. KRO: 19 (S) KRO-op-drle: Tombola. (22.50 W.K.Wi an rennen Montreal). 23.02 (S) Voer voor gels. 0.02 (S) In the still of the night. 1. LM (S) (P)laatwerk. (Tussen 2.02-5.00 Flits fpp W.K.Wielrennen Montreal.) 4.02-7.00 Vincf C1 van Engelen Show. 6n BELGIE 324 m NED. len. 11.30 Herh. van progr.'s. (12.00 Nws en 13.00 Nws. weerber, en toneelagenda. AanslU. Med. en SOS-ber. 13.20 Lpera- en belcari ;uu' conc. (14.00 Nws.) 15.00 Sport en m ter (Vanaf 15.00 telkens 2 min. v.h. uur: v;»!ach keersinf. (17.00 en 18.00 Nws.) 18.30 Riipr uitz. 19.00 Nws, weerber. en med. 19 Licht muzikaal progr. (20.30 en 22.00 NffsPan 23.00 Nws. 23.10 Dansen is onze rei wel 23.40-23.45 Nws. n ante iJ°8 ïgu: akci wak 'S ee and rib

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6