VTerse kadetjes n supermarkt Haagse politie wil schande uitwissen Landelijke spreiding examenstudenten nodig Geen provinciale subsidie 'Proloog' Nederlands kalfsvlees mag weer naar Italië De wereld is groter dan alleen Europa. m Laat'ns wat van je oncurrentie voor warme bakkers Wan schiet op S rrouw, buurman sn op zichzelf Ridderkerk De ea-jarige me- aaldraaier H. in 't V. uit Ridderkerk wjeeft gisternacht geprobeerd zijn '"ouw Tatijana Sawtschenkow (49) te iden. Gewapend met een revolver mg hij haar woning aan de Geer- te Ridderkerk binnen, waar zij jsinis januari woonde. Het echtpaar in een echtscheidingsprocedure ikkéld. De man vuurde twee seho- af op zijn in Rusland geboren itgenote. Zij werd niet geraakt. Een !trj< te hulp geschoten buurman, de 46- L|jarige W. van Itersen, kreeg een ko- tei1rgel in de borst en werd .in een ^ziekenhuis opgenomen. De politie trof de dader in zijn huis op bed aan. Hij *iad zich een kogel door het hoofd mi «schoten. De man is in zorgwekken- de toestand in het Dijkzigt-ziekenhuis ,oe^te Rotterdam opgenomen, rof Eerste bedragen voor hulp Bangla Desj binnen Rooie Vrouwen: spoed met regeling abortus Minister tikt Zutphen op vingers Bon voor gratis brochurex Vislossers staken tegen de regering Problemen bij lostrekken tanker Drie geruchtmakende affaires brachten korps in opspraak Museumvereniging protesteert tegen verhoging tarieven Anderhalve ton aan schilderijen en antiek weg [OüW/iKiwiAiRanErr zaterdag 17 augustus 1974 BINNENLAND T3/K.S in een onzer verslaggevers JlMSTERlDiAM Be warme bakkers krijgen er volgende week leai nieuwe concurrent bij: de supermarkten waar broodjes ge- jakken worden. In een supermarkt in Amsterdam-Noord en in ten grootwinkelbedrijf in Uithoorn zullen donderdag de eerste, pedaal voor supermarkten ontworpen, ovens me tdrie bakruimiten ji werking worden gesteld. luwelij'ks geschoold personeel zal' de fens bedienen (een opleiding van n paar dagen is voldoende). Het 'derlandse bedrijf Meneba dat de fens op de markt brengt levert supermarkten een kant en klaar fepvriesdeeg waarmee de broodjes ^bakken kunnen worden. Meneba zal komende weken nog acht ovens in .rtvvinkelbedrijven installeren. In Staal hoopt Meneba een drieduizend in deze ovens te kunnen leveren. r ieduizend is namelijk het aantal ipermarkten waar brood van achter e toonbank wordt verkocht. Meneba il' geen ovens leveren aan super- arkten waar het brood alleen maar van foor het grijpen 'ligt. voojn Amerika en Engeland wordt al nige jaren in supermarkten brood 1 ebakken. Meneba heeft echter een nder systeem ontwikkeld dat beter De (gestemd is op het soort broodjes dat bew^ij hier in Nederland eten. :s diepgevroren e ovens gaan ruim veertienduizend ulden. per stuk kosten. Meneba eist an de kopers dat zij hét deeg van dit "fir edrih afnemen. Meneba is de groot- Nederlandse meelfabrikant. Het wordt diepgevroren naar de su- ermarkten gebracht en daar ook lepgevroren bewaard. De meelfabriek j eeft een bepaalde methode ontwik- t eld waardoor het deeg langer houd- |0, aar is en de gistwerking niet verlo- ocel 6aat- r e n de rijskast, die in de supermarkten 'kgjirordt geplaatst, kan het deeg in ze- he entig minuten ontdooien en rijzen. J)aarna neemt het bakken, afhankelijk l^jan de soorten, vijftien tot twintig Dinuten in beslag. leneba verwacht dat door dit systeem nog altijd achterblijvende verkoop tst« an een verslaggever tl 0! 1 van kleinbrood in de levensmiddelen- bedrijven zal stijgen. Voor de warme bakkers vormt het. nieuwe systeem natuurlijk een belangrijke nieuwe concurrent. Meneba ontkent dit. 'De positie van de ambachtelijke bakker blijft onaangetast omdat deze een zeer gevarieerd assortiment kan leveren. Die variatie kunnen wij niet brengen. Het blijft diepvriesdeeg.' Van een verslaggever DEN HAAG Gisterochtend zijn de eerste giften van de Nederlandse be volking tot een bedrag van 25.000 gulden binnengekomen op giro 777, dat speciaal ten behoeve van de hulp verlening in Bangladesj is openge steld. Inmiddels bereidt het Neder landse Rode Kruis nieuwe hulpzendin gen voor naar dit door overstromin gen geteisterde land. De hulpverlening van het Nederland se Rode Kruis na de watersnood in Bangladesj beloopt nu al een waarde van ongeveer 90.000 .gulden. Tot nu toe hebben 23 nationale Rode Kruis verenigingen voor een totaal bedrag van ruim twee miljoen gulden bij stand geboden. AMSTERDAM De Rooie Vrouwen van de PvdA hebben een beroep ge daan op de confessionele partijen om spoedig hun wetsontwerp over de re geling van de abortus in te dienen. Het initiatief-ontwerp Lamlberts/Roe- thof (PvdA) over de abortus (dat volgens afspraak samen met een con fessioneel ontwerp in de Kamer zou komen) is al ingediend. De Rooie Vrouern zeggen: Het lijkt erop dat vrouwen die hulp nodig hebben het slachtoffer dreigen te worden van te genstellingen binnen de confessionele partijen. ZUTPJHEN De minister van bin nenlandse zaken heeft het gemeente bestuur van Zutphen schriftelijk me degedeeld, dat de pogingen om het dorp Wamsveld te annexeren door hem niet worden geaccepteerd. Een zelfde poging om het industrieterrein van de gemeente Zutphen uitbreiding te geven op grond van de gemeente Gorssel door de minister als niet noodzakelijk bestempeld. Van een verslaggever zijri DEN HAAG een inir in de nacht van maandai Gls}Slechts voor het veevoeder van Trouw :n Co uit Putten geldt een beperking. Volgens een Italiaanse wens zal de Nederlandse veeartsenijkundige dienst maanden lang monsters nemen ran de kunstkalvenmelk van Trouw lens J. ptei en Co en een certificaat verstrekken, de {Bovendien mogen tot 19 september geen kalfslevers en kalfsnieren naar «utfltalië worden uitgevoerd, teneinde 'ie der denkbeeldig risico' aldus het ninisterie van landbouw en visserij ,gel8-_ uit te sluiten. weSVan 31 juli' af was de invoer van ^edf veevoeder van Trouw en Co en van derdevers en nieren van Nederlandse kal- I veren geheel verboden. Vérder wer den certificaten geëist, waaruit moest phajblijken dat in kalfsvlees niet meer dan een bepaald minimum deel kwik zat. Omdat Nederland vond, dat aan u b die eis onmogelijk kon worden vol- Geen belemmering extraneï in Utrecht UTRECHT In een vergadering van het college van bestuur van de Rijksuniversiteit in Utrecht met vertegenwoordigers van de fa culteit letteren en de vakgroep geschiedenis over de moeilijkheden rond de examenregeling heeft het college gisteren aangedrongen op een landelijke spreiding van examenstudenten. ADVERTENTIE Als het u gegeven is om iets raeer van de wereld te zien dan alleen Europa, moet u het beslist niet laten. Wat weerhoudt u? Long Range Travel zorgt ervoor dat u een vakantie krijgltom nooit te vergeten. Ver buiten Europa. En voor een "prijs die u mee zal vallen. Alle inlichtingen bij uw reisbureau. Uw naam: Adres: Woonplaats: Uw reisbureau is: Vanwege de staking van de vislossers moesten de Katwijkse vissers de lading in IJmuiden zei; lossen. Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN Ook gisteren hebben de 120 vislossers in IJmuiden ge staakt De staking wordt niet door de bonden gesteund. De vislossers, die donderdagmorgen hun actie begon nen, hebben te kennen gegeven voor lopig niet aan het werk te zullen gaan. Gistermiddag ontvingen de stakers een ultimatieve brief van de rederij en. Daarin wordt gezegd dat de los sers maandag weer aan het werk moeten gaan. Doen zij dat niet dan zullen er maatregelen worden geno men. Welke deze zijn staat niet in de brief vermeld. Volgens de vislossers zelf hebben de reders gedreigd de stakers te zullen ontslaan. De vislossers zijn het begin dit jaar eens geworden met de reders over een loonsverhoging. De looneisen gin gen de grenzen die de machtigingswet aangeeft echter te boven. Daarom wei gerde de regering deze loonsverhoging toe te staan. De lossers verlangen dat Den Haag de loonsverhoging nu wel toestaat. 'Onze actie is niet gericht tegen de reders, maar tegen de rege ring', aldus één van de lossers. Onder de personeelsleden van de vis- afslag heerste al vele weken lang ontevredenheid. Toen woensdagavond een belangrijke toevoer van vis werd aangekondigd besloten de vislossers het werk neer te leggen. De beman ning van de vissersschepen, die giste ren in IJmuiden afmeerden, moesten zelf de schepen lossen. Veel schepen lagen er echter niet in de haven, want de reders hadden de (voorname lijk Katwijkse) vissers via de radio aangeraden een andere haveii aan te doen. Gistermiddag hebben reders en vak bonden in IJmuiden urenlang verga derd. Geen van beide partijen wenste 'na afloop commentaar te geven. 'Ik kan u alleen zeggen dat van ontslagen geen sprake is', zei de heer Van Sloten van de Christelijke Bedrijfs- bond Vervoer. Zonder postzegel opsturen: Antwoordnr. 1 Betrouwbare reizen naar verre continenten. In Utrecht begint namelijk de Kring van Utrechtse Repetitoren (KUR) dit jaar een studierichting geschiedenis, waardoor het instituut van geschiede nis een grcot aantal examenstudenten kan verwachten. Het college van be stuur vindt nu, dat evenals voor ge wone studenten in studierichtingen waar een studentenstop is ingesteld of een plaatsingsbewijs nodig is, voor examenstudenten een landelijke sprei- dingsregeling getroffen moet worden. Het college maakt bekend, dat geen belemmeringen in de weg worden ge legd aan extranei om zich te laten inschrijven, ook bij studierichtingen met een beperkte toelating. Wel wor den de betrokkenen gewaarschuwd,, dat de faculteit, en daarin het insti tuut voor geschiedenis, de mogelijk heid voor begeleiding van examenstu- denten op dit moment niet heeft, en dus de voorzieningen voor het komen de jaar niet kan garanderen. regeling Vooruitlopend op een nog af te kondi gen algemene maatregel van bestuur, zal de letteren-faculteit samen met het instituut voor geschiedenis vaststellen welke regeling met betrekking tot examens door extranei getroffen moet worden en bepalen welke financiële gevolgen dit voor de examenstudent zal hebben. Tot het moment waarop het college van bestuur en het instituut voor geschiedenis deze overeenstemming bereikt hadden, bestond er bij ge schiedenis fel verzet tegen de begelei ding en het examineren van KUR- studenten. In het Utrechts universi- DEN BOSCH Provinciale Staten van Noord-Brabant hebben gisteren met 36 tegen 31 stemmen het voorstel van Gedeputeerde Staten om de toneelgroep 'Proloog' in het seizoen 1975-1976 te subsidiëren afgewezen. Tegenstemmers waren de voltallige fracties van de WD (met uitzondering van de heer Van der Werff), de Boerenpartij e.11 driekwart van de CD A-fractie. Volgens de zakelijk leider van 'Proloog', ir. K. Kommer 't Mannetje, 'betekent deze beslissing het einde van de toneelwerkgroep, of we zouden op zeer korte termijn andere subsidiënten moeten vinden en dat zie ik niet zitten'. Gedeputeerde Staten wilden 'Proloog' in het exploitatietekort over 1975-1976 voor ^zestig procent subsidiëren op voorwaarde dat het rijk de overige veertig procent zou betalen. Gedeputeerde Van der AVerff zei ten aanzien van de rijks subsidie geen enkele zekerheid te kunnen geven. Hij had weliswaar de indruk gekregen dat het ministerie zal voorzien in de aanvullende subsidie, maar de minister was niet bereid in percentages te spreken, zei hij. Ir. Kommer 't Mannetje, die de beslissing verbijsterend noemde, zei al vóór september 1975 grote moeilijkheden voor 'Proloog' te voorzien. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het is nog steeds niet zeker of de mammoettanker 'Me- tula', die in de Straat van Magellaan op de rotsen vkstzit, losgebroken kan worden. Morgen zou de zeesleper 'Zwarte Zee' bij hoog tij een eerste poging ondernemen. Maar de eersgi- teren in Ohili aangekomen bergings specialisten van het Rotterdamse be drijf Smit-Tak hebben nog niet beslo ten of de 'Zwarte Zee', samen met twee Chileense zeeslepers aan het kar wei zal beginnen. Bij de bergers bestaat de vrees dat de met 190.0Ö0 ton ruwe olie geladen tanker zal breken wanneer de slepers gaan trekken. De bergers hubben nu al wel geconcludeerd, dat het ondoen lijk zal zijn om de lading van de 'Metula' geheel of gedeeltelijk over te pompen in andere schepen. Door de sterke stroming en het slechte weer kunnen andere schepen onmogelijk langszij de tanker komen. (ADVERTENTIE) Nederlands kalfsvlees en veevoeder mogen vanaf op dinsdag weer vrij in Italië ik, worden ingevoerd. mogelijk van het vergiftigde voer kunnen hebben gegeten. Als die alle maal vernietigd' zouden worden, zou dat een schade van ongeveer 32 mil joen gulden (800 gulden per kalf) betekenen. Trouw en Co heeft al voor dertig miljoen gulden beslag laten leggen bij de Nederlandse vestiging van de Amerikaanse leverancier in Utrecht. U weet hoe dat gaat: je staat op een camping en maakt kennissen. Adressen èn telefoon nummers worden uitgewisseld. Maar draai nou inderdaad eens zo'n nummer van een camping-kennis. Of die het leuk vindt? Welzeker! En zo'n belletje na zessen of in het weekend pleegt u voor half geld. Door heel Nederland. daan, is de uitvoer van kalfsvlees fnaar Italië sindsdien stil komen te teitsblad van gisteren, zegt een lector van het instituut op de vraag of KUR- qursisten zullen worden toegelaten tot de tentamens: 'Zeker niet. Desnoods zullen we bij de ingang posten om de inschrijvingsbewijzen te controleren.' Zonder de verplichte practica voor de examens, zou de studie 'intellectueel goedkoop' worden, zo vindt men bij het instituut geschiedenis. Van een verslaggever AMSTERDAM De Nederlandse museumvereniging heeft in een tele gram aan minister Van Doorn van erm geprotesteerd tegen 'de eenzijdige afkondiging- van de verhoging van de entreegelden van de rijksmusea per 1 januari 1975.' 'Deze maatregel is zonder overleg met de museumwereld tot stand gekomen en is mede door de grootte van de verhoging in strijd met het streven om het cultuurbezit voor de hele bevolking toegankelijk te maken', zo stelt de vereniging. Middenstand de dupe? CH ongerust over hogere gasprijzen Van onze parlementsredactie DEN HAAG Dr. R. J. H. Kruisin- ga, fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer is bang. dat vooral de kleine winkeliers de dupe zullen worden van de verhoging van de aardgasprijzen, die minister-president Den Uyl onlangs heeft aangekondigd. De regering wil namelijk een progres sief tarief invoeren. Om de energiebe sparing te bevorderen, zal men straks bij een hoger gebruik naar verhou ding veel meer moeten betalen. Voor degenen die het aardgas alleen ge bruiken voor het koken, zal de verho ging wel meevallen. Een centrale ver warming, gestookt met aardgas zal echter al een niet onbelangrijk bedrag méér vergen. Zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf zouden moge lijk met eén prijsverhoging van onge veer vijftig procent te maken krijgen. De ClIU-fractieleider heeft over deze kwestie minister-president Den Uyl schriftelijke vragen gesteld. Ook wil de heer Kruisinga weten of het waar is, dat de Vereniging tot Exploitatie van Gasbedrijven in Nederland (de VEGIN) heeft voorgesteld de prijzen met een lager bedrag te verhogen. De rijksoverheid zou echter een sterke druk hebben uitgeoefend op de gas maatschappijen, om een aanmerkelijke verhoging en een ander tariefsysteem door te voeren. Dr. Kruisinga vraagt tenslotte nog volgens welke bevoegd heid het kabinet een dergelijke druk kan uitoefenen. Van een verslaggever RIJSWIJK Uit het huis van een antiekverzamekiar aan de Laan Hof- rust in Rijswijk (ZH) is gisternacht voor bijna anderhalve ton aan schil derijen en antiek gestolen. De dieven namen bij hun vertrek van een stoel naast het bed van de slapende heer in een bos sleutels zat. Verdwenen zijn drie klokken met een waarde van bijna 49.000,-, drie wand borden, die voor ƒ15.000,- getaxeerd waren, en vijf schilderijen die een gezamenlijke waarde van ƒ85.000,- hebben. De schilderijen zijn van Ja cob Maris (figuurtjes op terras), Mat- thijs Maris (meisje zittend op steen), Gabriel (molen aan rivier), Charles Leikert (stadsgezichten) en Th. de Bock (vee en figuurtjes in bos). De antiekverzamelaar was tegen diefstal verzekerd. DEN HAAG Nederland heeft een staatssecretariaat voor vrouwenzaken nodig. Eerst dan zal een krachtig vrouwenemancipatiebeleid mogelijk zijn. Dit heeft de commissie vrouw en partij van de KVP geschreven in een brief aan premier Den Uyl. vol liggen. Italië heeft zijn eisen nu inge- ten trokken door tussenkomst van minis- kuijter Van der Stee van landbouw en be risserij en staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid en milieuhygiëne 31 bij hun Italiaanse ambtgenoot van Ie s volksgezondheid. ;em Sort geding? enU Trouw en Co, de kalvermelkfabriek in ,.-aa Putten, die door een fout van haar a leverancier Corn Products Company «en tijdlang kwik in haar produkt ?enldeed zonder het te weten, overweegt j, rechtsmaatregelen tegen dit Ameri- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG -'Met z'n allen zullen wij onze uiterste best moeten doen om de schande die aan heit politieapparaat is toegebracht te herstellen'. Aldus de hoofd commissaris van de Haagse politie, dr. C. N. Peijster, in een toespraak ter gelegen heid van de beëdiging van enkele nieuwe inspecteurs. caanse concern. Gedacht wordt aan «en kort geding. Alleen in Nederland rd heeft het Puttense bedrijf ongeveer éven miljoen gulden schade geleden. Hoeveel -"tide in Italië daar nog bij L tornt is woeilijk te becijferen. Er "staan trouwens bij de afnemers van Trouw en Co nog 40.000 kalveren, die ADVERTENTIE •a METZLER- bril: ieders oogmerk! Hij doelde op geruchtmakende affaires, waarin Haagse poli tiefunctionarissen zich schul dig maakten aan strafbare fei ten. Enige maanden geleden al arresteerde de Haagse re cherche de adjudant z. die informatie over politieactivi teiten zou hebben doorge speeld aan de meesterkraker Aage m. Adjudant z. is kort geleden tot anderhalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De vorige week hield de Rijs- wijkse politie Helima V, aan, die gedurende een week Aage m. in haar appartement ver borgen hield en in de perdio de dat zij nog bij de Haagse politie werkte contacten zou hebben onderhouden met de toen nog voortvluchtige m. Deze agente had kort tevoren zelf al ontslag genomen. Deze week moest de Haagse politie de twintigjarige agent j. de H. schorsen, omdat hij geprobeerd had onder een val se naam geLd te lenen van een Goudse financieringsmaat schappij. Schade Al deze gebeurtenissen hebben schade toegebracht aan het vertrouwen in de politie, vindt hoofdcommissaris Peijs ter. De Haagse politiechef noemt het begrijpelijk dat velen in het korps zich door deze handelingen persoonlijk teleurgesteld voelen. Ook bij het publiek is het een en ander slecht gevallen, en dat betrekt men al snel op het gehele korps. 'Want we mogen de neiging tot generaliseren in de publieke meningsvor ming niet onderschatten'. Hoofdcommissaris Peijster had in een verkennende nota, die eerder dit jaar is uitgebracht, zelf al uitgelegd hoe dat komt: 'De verhoudng burgerij en politie wordt ten dele bepaald door het oordeel dat de bur ger heeft over de standaard van het korps op het stuk van eerlijkheid, rechtvaardigheid, onpartijdigheid, objectiviteit en onbevooroordeeldheid'. Wanneer in de visie van de heer Peijster een of meer van deze elementen op grove wijze wordt geschonden ontstaat een Dr. C. N. Peijster gevoel van onbehagen en wordt het vertrouwen van de burgerij in haar politie ern stig geschaad. De Haagse politiefunctiona rissen die voor de uitoefening van hun taak veel op straat komen merken dagelijks de veranderde houding van de bevolking. De gebeurtenissen van de laatste dagen maken nogal eens onderwerp van ge sprek uit, binnen het korps zelf en tussen 'corrigerend bejegende burgers' en agenten. 'En als zich dit soort zaken voordoen ontdek je hoe kwets baar de politie als apparaat is', zei de hoofdcommissaris tot de nieuwe inspecteurs. 'Maar goede leiding maakt de groep minder kwetsbaar en komt de wijze van functio neren en daarmee de relatie tot het publiek ten goede'. In dat verband is de hoogste baas van de Haagse politie ook niet pessimistisch gestemd. Hij be schouwt het goede voorbeeld van de kaderleden en de ho- .gere ambtenaren als een be langrijk middel om de stand aard van het korps op een hoog peil te houden. ADVERTENTIE Centrum voor Informatie en Documentatie Israel, P.B. 4046. Den Haag Zojuist verschenen: Prof. Dr. n. J. Z. Werblowsky: Israël en de Palcstljncn. Prijs 1,25. RITA 'Hoe krijg je het in je hoofd je schoenen aan onze nieuwe mat te vegen?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5