Rassehaat houdt kerk in Suriname verdeeld Kom ga met ons en doe als wij Vandaag Beroepingsweti Personalia f Trouw Kwartet nun W kW UMT.T ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1974 KEEK T2/1 door ds. E. Hagen In Suriname bestaat één stad: Paramaribo. Die heet dan ook 'DE STAD', want men zegt daar nooit Parama ribo. Maar Suriname is groter dan 'de Stad'. Er bestaat ook HET GEWEST'Men bedoelt daarmee Nicker ie, 240 kilometer ten westen van 'de Stad' verwijderd. Je kunt er komen met een bus: dat kost je acht uren benauwdheid en hitte. Je kunt er ook komen per boot over zee: dat duurt 12 uren. Tenslotte kun je vliegen in een piepklein vliegtuigje. Maar dat is erg kostbaar. dikant: ds Rudy Polancn, sinds één jaar. Voordien werkte hij in Amster dam-Bijlmermeer. Hij weet wel wat hij te doen heeft, want hij moet drie gemeenten verzorgen: het dorp Nieuw Nickerie: dan 25 kilometer verderop Henar. een negerdorp in de polder en dan weer 25 kilometer verder het landbouwprojekt Wageningen. Je kunt er komen per auto als het droog weer is. want de1 weg erheen is nog steeds in aanleg. Het is een feest daar een kerkdienst bij te wonen. De witte kerk in Nieuw Nickerie bezit een elektronisch orgel, dat met veel gevoel bespeeld wordt, want de Surinamer houdt van gevoe lig zingen. In Henar ontbreekt een orgel, maar men zingt daar des te beter en wel spontaan meerstemmig. Ruiten ontbreken aan het kerkge bouw, zodat een dienst tegen de avond een kwelling is vanwege de duizenden muskieten, die je allemaal tegelijk willen leegzuigen. Je kan daar het ritme horen van het muskie ten doodslaan. Men kent alleen melo- Nickerie is de naam van het hele gewest, ongeveer zo groot als Neder land. De smalle kuststrook is be woond. Daar ligt het dorp Nieuw Nickerie. met 35.000 inwoners. Het gewest zelf is oneindig groot, bedekt met zwampen (moerassen) en oer woud, in welk regenwoud alleen Indi anen wonen; waar geen wegen zijn en men alleen via de rivier kan binnendringen. Nieuw Nickerie telt voor het meren deel Hcidoestanen (nakomelingen van vroegere kontraktarbeiders uit India), verder ruim 7000 creolen (nakomel.n- gen der vroegere slaven), dan Java nen, Chinezen en een handvol blaken. In dit gewest leeft ook 'n gemeente van Jezus Christus. De minderheid der bevolking is chr sten. in alle geval in naam christen. De meerderheid is hin doe en verder moslim (vooral de Javanen). De evangelische broedergemeente (ook wel herrnhutters geheten) is een echte volkskerk Ze telt in Nieuw Nickerie 3000 zielen en heeft één pre- dieën uit Duitsland in d0 EBG bun dels en men zingt die nog plechtiger dan de Duitsers zelf. De zending heeft met het evangelie ook de Duitse lie deren gebracht en de eigen negermu- ziek totaal verdrongen. Jammer dat de neger zijn geloof niet mag uiten in zijn eigen muziek. Ds Rudy Polanen moet elk weekend, van vrijdagavond tot zondagavond uren reizen met de 'gemeente-Volks- wagep' om alle diensten waar te ne men. Hij heeft nog een vierde gemeente: 200 kilometer diep in het oerwoud ligt het Indianendorp Apoera, alleen te bereiken per boot via de rivier de Corantijn. een tocht van 12 uren. Die gemeente is selfsupporting, een won der van trouw, want de Indianen zijn zeer trouw. Men leeft daar- in een voor ons westerse mensen onvoorstel bare eenvoud. Hier geen prestatie maatschappij, geen rennen achter de tijd. Men kent geen horloges. Dit hele gewest, zo groot als Neder land. verzorgt ds Rudy Polanen. en niet te vergeten zijn vrouw Jetty. Onvoorstelbaar. Naast de creoolse broedergemeente bestaan er nog twee andpre broeder gemeenten: en wel de hindoestaanse met 150 leden en twee krachten en een javaanse. ook met 150 leden, met één kracht. Echter: deze drie EBG-Gemeenten hebben zo goed als nooit kontakt met elkaar. Het zijn echte rassekerken. De hindoestaan in Suriname haat de Zendingsschool in het binnenland van Suriname creool en omgekeerd. Zo is het ook gesteld met de Chinese volksgroep, de javaanse en de bosnegervolksgroep. De laatste jaren is die rassehaat enorm toegenomen. Er leeft in Suri name één grote angst: als eind 1975 Suriname zelfstandig wordt, dreigt er een rassenoorlog, zoals dat twaalf jaar geleden het geval was in het buur land Guyana. En de kerk? In naam vormen ze één EBG-kerk; ze heten ook nog broeder gemeente, maar ze leven totaal naast elkaar. Toer ik de kerkeraad van de hindoestaanse gemeente na afloop van een kerkdienst vertelde: nu wil ik de creoolse EBG-kerkdienst, die over een kwartier begint, bezoeken, versteende die kerkeraad. Datzelfde ondervond ik bij de Creolen. De EBG-kerk staat voor een grote opdracht in Suriname: profeet te zijn ten aanzien van de rassehaat en een teken te stellen in hun kerk zijn, dat in Christus de rassen elkaar ont moeten. Deze profetie ontbreekt. Nog niet de helft van de bevolking is 'in naam' christen. Maar de kerk maakt zich belachelijk door zich in t:en verschillende groeperingen te verdelen. In Nieuw Nickerie bestaat een creoolse gemeente met 3000 zielen en één predikant: een hindoestaanse F.BG-gemeente met 150 z'elen en twee krachten; een javaanse EBG-gemeente met 150 zielen en één kracht; een. rooms-katholieke kerk met 2500 leden en twee krachten;' een methodisten- kerk met 300 zielen en twee krachten; een leger des heilsafdeling met tien leden en twee vaste krachten; een pinkstergemeente (stromen van kracht) met 50 leden en twee krach ten; adventisten met 100 leden en één kracht; en tenslotte een verenigde protestantse gemeente (ja, de her vormden en luthersen gaan hier sa men!!) met 150 leden en geen kracht: ds Polanen springt hier bij en moet dan in hun kerk de dienst leiden, omdat ze niet komen willen naar de zwarte EBG-kerk. Dan zijn er nog Jehovagetuigen met 100 leden cn twee krachten. Een lachertje voor de niet- christen. Naar Nederland De besten vertrekken of zijn vertrok ken naar Nederland. Tot diep in het oijrwoud bleek men mijn tiaam te kennen, omdat*ik als predikant hun zoon bezocht had in Amsterdam-Bijl mermeer. Als je rondzwerft, word je alsmaar aangeklampt: kunt u ons hel pen om naar Nederland te komen? En de laatste- tijd -gaan vooral de Hin doestanen naar Nederland, omdat ze de creoolse regering wantrouwen, die nu aan het bew'nd is. Holland is daar een toverwoord. Vooral de jeugd ver-, trekt. Ze vertrekken "zonder enig idee te hebben wat pmigratie naar een koud westers Nederland betekent. Voorbereiding bestaat eenvoudig niet. Wat doet de kerk daar" Men heeft alle moeite een kader te vormen, omdat dit na een jaar ook geëmi greerd is. Er bestaat een ontzettend verlooD. De EBG-kerk is een echte domi- neeskerk. De pred'kant doet alles en staat bovendien op een hoog voetstuk. Wil deze kerk toekomst hebben, dan zal en moet er wat gedaan worden aan de mondigheid der gemeenteleden. Te lang was dp struktuur patriar chaal. Boslandkind De kerk is te veel alleen ingesteld op het innerlijk geloofsleven. De jeugd vraagt meer evenals de meer ontwikkelde neger. Ze' willen vanuit het evangelie antwoorden horen voor hun levenspraktijk, voor hun maat schappelijke vragen, voor hun huwe- lijksvragen. Ik stip enkele problemen slechts aan: geboorteregeling (gezin nen met 10 tot 20 kinderen zijn regel), concubinaat '(in de slaventijd verplicht), welvaartsverdeling, corrup tie die vrijwel algemeen voorkomt. Men zingt in de kerkdiensten graag en veel en ook roerend mooi, maar het evangelie wil meer dan gevoelsle ven bereiken. Suriname heeft de grootste protestant se kerk van Latijn-s-Amerika. Maar deze kerk verkeert in een crisistoe stand. evenals overal in de hele we reld. Toch heeft de kerk kansen als nooit tevoren. De hindoe-wereld zakt in elkaar, ondanks hindoe-zending uit India. De moslimwereld kent grote problemen. De oorzaak is: de moderne tijd met zijn secularisatie. Maar ook de christelijke kerk zal op de huidige vragen vanuit het evange lie antwoorden moeten uitdragen. Ei genlijk is in Suriname een goede theoloog nodig, die het 'vertaalwerk' verricht, dus de grondlijnen van de Bijbel aangeeft, opdat creolen, hin- doestanen en chinezen dit kunnen omzetten in hun wereld. Ik kwam bijzond-er diep onder de indruk van het werk van ds Rudy Polanen en alle andere predikanten die ik in Suriname sprak. Algemeen vond ik bij hen en hun gemeenteleden, wat ik hierboven ver teld heb. (Ds. E. Hagen is verbonden aan de evangelische kerk in West-Berlijn). door A. J. Klei Telkens wanneer er in de gereformeerde kerken iets aan de hand is en dat wil de laatste tijd nog al eens het geval zijn) krijgen we ingezonden brieven van vrijgemaakte gereformeerden. Hun stuk jes eindigen meestal met de oproep: kom ga met ons en doe als wij. Met andere woorden: jullie zitten daar maar wat te modderen in jullie kerk, dat wordt toch niks, stap er uit en voeg je bij ons. Ik dacht dat er geen bezwaar hoeft te zijn tegen dergelijke privé-opwëk- kingen. Je hebt het zelf goed en je gunt het een ander ook. Maar je zit. dunkt me, verkeerd wanneer een officiële instantie van de éne kerk probeert leden van een andere kerk tot weglopen over te halen. Dat heet proselitisme, maar je kunt ook zeggen: onder eikaars duiven schie ten, of: elkaar klanten afsnoepen. Helemaal mal wordt het als een evangelisatiecommissie zoiets doet. Ik heb altijd gemeend dat je moet evangeliseren onder mensen die van toeten noch blazen (meer) weten als het gaat om de zaken van het chris telijk geloof en dat je opdracht dan niet is ze op één bepaalde kerk af te richten maar om ze (zoals de ouderwetse uitdrukking luidt) te winnen voor Jezus. Bij de vrijgeraaakten in het Utrecht se Maartensdijk leven hierover ken nelijk gans andere denkbeelden. Daar heeft de evangelisatiecommis sie van de vrijgemaakte gereformeer de kerk een uitgebreide brief ge stuurd naar de leden van de 'gewo ne' gereformeerde kerk ter plaatse. Een gestencild stuk, met op de voor kant de woorden:.kom (dit 'kom' in extra grote letters en voorzien van een uitroepteken) ga met ons en doe als wij. Deze voorpagina is verlucht met een zeer eenvoudige tekening van een opengeslagen boek, waarvan de pagina's deze tekst bieden: Ik en mijn huis, wij zullen de Heere die nen.' Ik laat hier nu de eerste helft van de door J. v.d. Helm en R. Vosslam- ber namens de vrijgemaakte evange lisatiecommissie ondertekende brief volgen: WAARDE BROEDERS EN ZUSTERS Steeds meer zult u in uw kerkelijke gemeenschap op pijnlijke wijze het gemis aan kerkelijke blijdschap en vrede zijn gaan voelen. De Vereni ging van Kerkelijk Verontrusten over de gang van zaken, heeft her haaldelijk en met grote ernst ge tracht nog een wending teweeg te brengen in de snelle afloop naar de vrijzinnigheid, waarbij de funda mentele waarheden, in de Heilige Schrift ons onderwezen, namelijk over Schepping, zondeval en Verlos sing door het Bloed des Kruises, niet slechts worden genegeerd maar welbewust worden tegengesproken en geloochend. Er rcordt nu door de Verontrusten geadviseerd tot een soort modaliteitenkerk te komen, waarbij men in groepsverband nog zoekt naar een soort kerkelijke sa menleving met hen die nog gerefor meerd willen blijven. Maar kan dat de wil des Heeren zijn? Wil de Heere, zij het in los ver band, het blijven samengaan met hen, die Zijn Woord en de belijdenis der Kerk hebben losgelaten? Hoe duidelijk is in Zijn Woord het bevel geer. gemeenschap te hebben, op enigerlei wijze, met de valse profeten, die Zijn Woord weder- staan en de schapen van Zijn kudde afiweren van de enige schaapskooi met de enige goede Herder? Wij begrijpen uw verontrusting en uw gemis aan kerkelijke blijdschap en vrede. Maar wij willen u toch de vraag stellen: bij wie ligt hier de schuld? De Heere kan toch moeilijk als de Schuldige worden aangewe zen? Hij wil zijn schapen vergaderen en zoekt het verlorene en Hij HEEFT zijn schaapskooi, waarin Hij al Zijn schapen wil bijeenbrengen. Hij zorgt voor Zijn Kerk, naar Hij be loofd heeft. Ook vandaag nog heeft Hij voor Zijn schapen gezorgd. Er IS reine bediening van het Evange lie, reine bediening van de heilige sacramenten en Schriftgetrouive oe fening van de tucht. Waarom sluit u zich niet bi) deze gemeenschap aan? Zo gaat het dan nog eventjes door, totdat deze mededeling in de tekst verschijnt: De gereformeerde kerk, Vrijgemaakt vrijgemaaktvan ON schriftuurlijke bindingenvergadert iedere zondag in gemeenschap der heiligen. Wij zouden u willen toeroepen: Kom ga met ons en doe als wij: De Heere is daar en Hij roept u. De vrijgemaakte evangelisatiecom missie in Maartensdijk kent niet ten dele, dat is duidelijk. Ze weet tot in de kerkelijke finesses wat de Heere wil. Toch houdt deze commissie er een wonderlijke taakopvatting op na. De broeders v.d. Helm en Voss- lamber bedoelen zich met hun stuk duidelijk te wenden tot de veront ruste gereformeerden ('Wij begrij pen uw verontrusting', schrijven ze), tot mensen met wie ze zich eensgeestes voelen. Anders zouden ze ook niet zeggen ga met ons, want de vrijgemaakten zetten iedereen die niet zo denkt en gelooft als zij, zorgvuldig buiten de deur. Kijk, ik kan me nog voorstellen (al zou ik het niet erg netjes vinden) dat een vrijgemaakte evangelisatie commissie brieven in de bus zou stoppen van bepaalde niet-verontrus- Schat, maak je niet zo dik! Die vrijgemaakten b edoelen het toch zeker goed. te gereformeerden die in vrijge maakte ogen halve heidenen zijn: lieden die werkjes van Kuitert op de plank hebben, die geabonneerd zijn op Voorlopig en die PvdA of PPR stemmen - ik noem maar wat. Maar in vrijgemaakt Maartensdijk willen ze blijkbaar alleen gelijkge stemden dwingen om in te gaan. Het is me niet bekend of de oproep van de Maartensdijkse vrijgemaakte evangelisatiecommissie veel succes heeft gehad. Je hoort soms wel dat ergens verontruste gereformeerden vrijgemaakt geworden zijn, maar vaak gaan ze naar een buiten ver- bandse kerk. omdat binnen verband ook hun te machtig is. Je hoort soms ook, dat de anderen dan (zachtje-,) zeggen: opgeruimd staat netjes. Dat komt allemaal omdat ge reformeerden nog niet aan modali teiten gewend zijn en aan het vrij gemaakte voorbeeld nog niet hebben gezien dat je de zaak alleen 'zuiver' houdt als je bereid bent tot telkens weer een nieuwe kerkscheuring. Ik stop, ik was er (ditmaal) niet op uit 'gewone' gereformeerden een standje te geven. DE EERSTGEBORENE een grote plaats in. Bij ons heet de oudste en wij denken dan mete Ui aan de anderen. De eerstgeborene degene die met zijn in het lie treden de weg uit de donkere moed schoot voor de anderen baant. H(fJc wacht dan ook een extra erfenis zoals we zagen bij de aartsvaders e aparte zegen, waarom Jakob met Ei 1 streed. In het gedeelte dat wij v, daag lezen gaat het om die eerstger rene. Het begrip wordt zelfs uit breid tot het vee. Alles wat als eer geboren wordt heeft een aparte plaa 'het behoort Mij toe', zegt Jahwe Mozes en Aaron. Het ezelsjong mi vervangen worden door een lam. andere eerstgeboren dieren mee worden geofferd. De eerstgeboren nen moeten worden vrijgekoc5 Waarmee wordt hier niet vermee* Het is voor de lezers in de tijd i de schrijver waarschijnlijk een dui lijke zaak. Het gebruik moet t herinnering zijn aan de nacht van uittocht toen alle eerstgeborenen t Egypte gedood werden en de H alleen de huizen van de Israëlie 'voorbijsprong'. Bevrijde mensen i van God. Dat wil deze instelling z :1[ gen. Ze zijn ergens toe bevrijd, nl. nu geheel van God te zijn. Ze be ren Hem toe. Zo was het al volgi de schepping, maar hier komt er i bij. Wij zijn niet alleen van he omdat Hij ons gemaakt heeft, mpa ook, en vCor ons beslissend, om Hij ons van het dode spoor van slavernij gered heeft. Omdat Hij uit de dood levend heeft gemaakt. maakt ons leven zinvol en de morfei] waard, ook deze dag. De dag i morgen is die van de opstanding, Christus als 'eerstgeborene uit de den' onder ons verschijnt en als vende Heer altijd bij ons is. Daar^e mogen we die dag in blijdschap deju,, brengen. (Exodus 13. 1-2. 11-16) to le: NED. HERV. KERK Bteroepen te Herkingen-Sommelsifd,6 en te Streefkerk: J. v.d. Kette kand. te Zeist; te Ilollandscheveld: ro Bouwstra te Spijk. GEREF. KERKEN ali Aangenomen naar Hoek: D. Ven m kand. te Driebergen. M CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Chatham, te Hamilton te Mitchell (Canada): J. Westerini Nunspeet; te Pitt. Meadows (Can): van Zonneveld te Leerdam. Kerk in het bosland te Nieuw Aurora Lid van verdienste VNO Het i meen bestuur van het Verbond Nederlandse Ondernemingen heef heer J. E. Duintjér, oud-direc Duintjer Wilkens Meihuizen en C Veendam, benoemd tot lid van dienste van het verbond. De Duintjer, op 1 mei 1904 in Veen geboren, werd in 1947 lid van algemeen bestuur van het Vertf™ van Nederlandse Werkgevers, da] december 1967 met het Centraal aal Werkgevers-verbond het vormde. De heer Duintjer heeft provinciaal, landelijk en intern naai onder meer bezig gehouden water- en luchtverontreiniging. H nu voorzitter van de commissie lieuhygiëne van de twee cent werkgeversverbonden en sinds voorzitter van het bureau mili ygiëne. Hij zal op 1 september functies neerleggen. Benoeming Prof. dr. F. Haarsm door het r.k. episcopaat benoemd voorzitter van de Sint Willibrordv niging. Hij volgt prof. dr. J. Grool die enige maanden geleden ont nam wegens het bereiken pensioengerechtigde leeftijd. Twee directeuren - Directeur-genf A. van Emden van het Nederla Rode Kruis, die 16 september pensioen gaat. wordt met ingang 1 september opgevolgd door de O, Cramwinckel. schout bij nacht die is benoemd tot directeur alg ne zaken. Als directeur binnen fungeert sedert 1 april reeds mrj^ J. baron van Asbeck. tu ïij ID 1 a ïva eft De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Oordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie, ing O. Postma, F Diemer Hoofdredactie: J Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, Adam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. zeil rk' - 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2