Athene: help ons de Turken sraël bestookt amp in Libanon Onrust op St.-Maarten In deze krant WASAUTOMATEN 499, 1?. Veertig jaar burgemeester Kaper betaalt vlucht Cyprus-overleg in Genève weer muurvast lanning bij grenzen stijgt Water daalt in Bangladesj ogezegd D Konijnen met hamer gedood Leven 0,4 pet duurder in juli Regering en kerken helpen Bangladesj VS voorspelt ernstige daling van graanoogst Boerenorganisatie wil 'harde lijn' Eerste kennismaking Abonneer eens iemand: uw Ford-leverancier? Zeesleper kan vanavond bij 'Metula' zijn Nieuwe Leidse Courant IRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1974 55ste jaargang no, 112 HAARLEMMERSTRAAT J 250 LEIDEN Alle bekende merken nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur X Van een verslaggever HAAFTEN Een bijzonder jubileum wordt vrijdag ge vierd in het Gelderse Haaf- ten, een landelijke gemeente ten oosten van Gorinchem, burgemeester H. A. van Wil ligen herdenkt dan dat hij veertig jaar geleden zijn werk in Haaften begon. Zo'n jubileum komt zelden voor: een burgemeester be gint op zijn vroegst op 25- jarige leeftijd en gaat op 65- jarige leeftijd met pensioen. De heer Van Wiligen is- 67; hij mocht een paar jaar blij ven omdat zijn gemeente be trokken is bij een gemeente lijke herindeling. LOEANDA (Reuter) Een kaper heeft de piloot van een licht chartervliegtuig ge dwongen hem van Angola naar Zuidwest-Afrika (Na mibië te vliegenen heeft daarop prompt de hele reis betaald. Dit heeft de pi loot van het toestel verteld in Loeanda. De onbekende passagier had het vliegtuigje gehuurd om hem van een stad in zuid-Angola naar de grens met Namibië te bren gen. Toen het toestel de plaats van bestemming na derde dwong de man de pi- loat door te vliegen naar een landingsstrook in Namibië. .[ROET, TEL AVIV (AP, Reuter, UPI) Israëlische kanon- lVer( rhoten liehben gisteren het Palestijnse vluchtelingenkamp Al tjiedieli bij Tyrus in het zuiden van Libanon beschoten, het kamp leven ongeveer twaalfduizend Palestijnen. Het is op één na grootste Palestijnse vluchtelingenkamp in Libanon. 'kee sling menli tslie Ider tenv en -d. gs. ha ATHENE, GENEVE (AP, Reuter, UPI) Griekenland heeft de vijf perma nente leden van de Veiligheidsraad de VS, de Sowjet-Unie, Frankrijk, En geland en China opgeroepen maatregelen te nemen om te voorkomen dat er oorlog uitbreekt tussen Griekenland en Turkije over de kwestie-Cyprus. aanval werd uitgevoerd door vier jnneerboten die onder dekking gevechtsvliegtuigen tot actie over- en. Uit Beiroet is gemeld dat bij een burger is gedood en vier sen zijn gewond. Volgens het Pa- jnse persbureau WAFA hadden stijnen de kannonneerboten tot aftocht gedwongen en was één geraakt en in brand gevlogen. In Aviv is slechts meegedeeld dat ëlische kanonneerboten bij de Li- ,se kust in actie waren gekomen. Palestijnse kamp is in de afgelo- maanden al enkele keren door de ilische luchtmacht aangevallen, actie van gisteren was de eerste 8 juli waarbij de marine werd it. Op die datum drongen Israë- marinecommando's drie haven- tussen Sidon en Tyrus binnen en dertig scheepjes vernietigd, volgens Tej Aviv 'Libanese ge- tsvaartuigen' waren. Israël zegt de Palestijnse commando's deze intjes gebruiken voor guerrilla- 'allcn op Israël. Gisteren is uit Aviv vernomen dat de kanonneer- Vactie gericht was tegen een ge- vv in het Palestijnse kamp dat als fdltwartier werd gebruikt voor Pa- ijnse commando's en dat vanuit gebouw afgelopen vrijdag een ac- ïrk- 17 au koks 3 kol tats nen de grenzen van mijn cht en bekwaamheid, zal ik de sident zijn van de zwarte, ine, rode en blanke Amerika- van de jeugd en de ouderen, de strijdsters voor vrouwën- QJncipatie tot de mannelijke ivinisten en van allen daar lenin, van armen en rijken, de in Amerika geborenen en rochinieuwe immigranten, van de kers achter de draaibank of d; vaj bureau, in de mijnen of op land, van christenen, joden, r vai lems, boeddhisten en atheïs- ,|v— als er tenminste nog athe- n zijn na alles wat wij hebben "gemaakt. President Gerald Rudolph Ford. IJl/armer an liet zuiden uit geleidelijk pklaringen. Vrij zonnig weer en de meeste plaatsen droog, einig wind, maar in de middag jian de kust wind van zee. Maxi- um temperaturen van 21 gra in op de Wadden tot 29 graden het oosten van het land. 0RGEN EN OVERMORGEN: ij warm met plaatselijk regen- onweersbuien. orgen zon op: 05.23 onder: 20.05 maan op: 02.11 onder: 18.23 tie tegen Israël was ondernomen. De Libanese pers heeft gisteren be richt dat de Palestijnse guerrilleros zich terugtrekken uit Rachaya el Foukhar, de hoofdstad van 'Fatach- land' in zuidelijk Libanon. 'Fatach- land' is een gebiedsdeel langs de Is raëlische grens dat door de Palestij nen wordt beheerst. De ontruiming zou op bevel van Jasser Arafat, leider g van de overkoepelende Palestijnse be- vrijdingsorganisaties, zijn geschied. [i Militaire zegslieden in Israël hebben gisteren gemeld dat Syrië zware artil- lerie heeft overgebracht naar het ge- |j bied langs de bufferzone op de vlakte van Golan. Krachtens het troepen* ij scheidingsakkoord van 5 juni mag in dit gebied slechts lichte artillerie aan- j wezig zijn. Israël heeft nu geweigerd de landmijnen te laten verwijderen, die in de bufferzone zijn geplaatst. Volgens Israël heeft Syrië ook militai ren overgebracht naar de krachtens het akkoord, gedemilitariseerde stad f Koeneitra op de vlakte van Golan. Zie verder pagina C Extra-politie naar eiland in de IFest Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op St. Maarten het grootste van de drie Bo venwindse eilanden van de Ne derlandse Antillen heerst on rust. Het kantoor van het eiland bestuur in de stad Philipsburg is afgebrand, evenals de woning van gezaghebber Van Delden. De brand is waarschijnlijk aangesto ken. Er is 25 man extra politie personeel op het eiland ingezet. De moeilijkheden zijn zondag al be gonnen, toen een staking uitbrak bij het Japanse visbedrijf 'Curagao Pione- ring Company'. Dertien havenarbei ders weigerden een schip te lossen, voordat er onderhandelingen met de vakbond zouden zijn begonnen over betere lonen. De dertien man werden echter maan dag prompt ontslagfen. Dat vormde de aanleiding voor de vakbond om een actie tegen het schip te ondernemen. De politie echter sloot de 'pier, waar het schip lag, af. Brand Daarop trokken de betogers de stad in, waar het erg onrustig werd. De onrust bereikte een hoogtepunt door de brand in het bestuursgebouw. Daar zijn de kantoren van de gezaghebber (de hoogste plaatselijke bestuurder, te vergelijken met een burgemeester in Nederland) en de gedeputeerden (de gekozen bestuurders, te vergelijken met Nederlandse wethouders) geves tigd. Ook de administratie van de eiland-financiën en de afdeling onder wijs brandden af. Bij de afdeling financiën is een groot aantal declara ties met bewijsstukken verloren ge gaan. Er was reeds een grote achter stand in de inning van de belastingen. In Willemstad op Curagao heeft de Antilliaanse premier Evertsz zijn reis naar Santo Domingo afgezegd. De An tilliaanse minister van verkeer Voges is als afgevaardigde van de regering naar St.-Maarten gegaan. De heer Vo ges is zelf afkomstig van de Boven windse eilanden Minister-president Den Uyl zei giste ren dat er voor hem geen reden is Sint-Maarten over te slaan tijdens zijn bezoek aan de Nederlandse Antillen Den Uyl vertrekt vandaag. Zie ook pagina 5 ARNHEM Onbekenden hebben twaalf konijnen met een hamer dood geslagen. De eigenaar van de dieren zag dat zijn schuurtje beschadigd was en vond binnenin de dode konijnen. De politie stelt een onderzoek in. Athene deed de oproep nadat was gebleken dat op het overleg in Genè ve, over een regeling van de grond wettelijke status van Cyprus, muur vast was komen te zitten. Op Cyprus zijn gisteren zowel de Britse als de VN-troepen in staat van alarm ge bracht. Honderden Grieks-Cyprische gezinnen hebben Nicosia en andere delen van het eiland, waar Turkse troepen gestationeerd zijn verlaten, uit vrees voor een hervatting van de strijd. In de frontlinies hebben zowel Turkse als Grieks-Cyprische troepen hun stellingen versterkt. Aan beide zijden van de bestandslijn is melding gemaakt van activiteiten. Henry Kissinger, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft gisteren in allerijl boodschappen ge stuurd naar Griekenland en Turkije om een nieuwe oorlog tussen de twee NAVO-landen te voorkomen. De dreiging van een gewapend con flict tussen Grieken en Turken nam gisteravond toe nadat de besprekingen in Genve in een chaotische sfeer wa ren terechtgekomen en Griekenland door Turkije onder zeer zware druk was gezet een Turkse regeling voor Cyprus te aanvaarden. Pogingen van de Britse minister van buitenlandse zaken James Callaghan en van de waarnemend president van Cyprus, Glafkos Klerides, het overleg voor 36 tot 48 uur op te schorten zijn mislukt. Turkije verwierp bij monde van minister van buitenlandse zaken Turan Gunes hardnekkig enig uitstel van het overleg, waarvoor de partijen gisteravond in plenum waren bijeen gekomen. ren met Klerides aan het overleg in Genève deelnam. Ultimatum Zondagavond had Turkije onomwon- Deze inwoner van het door overstromingen geteisterde Bangladesj probeert Van een verslaggever zijn voertuig in veiligheid te brengen. Het water is op de meeste plaatsen aan het dalen, maar de totale omvang der catastrofe is nog lang niet vast te stellen. Naar schatting hebben ongeveer 3000 mensen het leven verloren door de water overlast, die verder in het hele land chaos en verwarring heeft gesticht. (ADVERTENTIE) rn Van een verslaggever DEN HAAG-UTRECHT De rege ring en de Nederlandse kerken heb ben samen bijna anderhalf miljoen gulden ter beschikking gesteld voor hulpverlening aan het door ovrestro- mingen getroffen Bangladesj. Minister Pronk stelde een miljoen gulden ter beschikking, welk bedrag zal worden overgemaakt aan de ram penorganisatie van de Verenigde Na ties. De hulpverlenende instanties van de Nederlandse kerken geven 425.000 gulden via de Wereldraad van Kerken en de rooms-katholieke hulporganisa tie Caritas. Deze week zal aan alle kerkelijke gemeenten en parochies ge vraagd worden zich met Bangladesj bezig te houden. Ook de 'Wilde Gan zen' zullen zondag voor dit doel vlie gen. Rechtstreekse bijdragen kunnen ge stort worden op giro 2211 van het algemeen diakonaal bureau van de gereformeerde kerken in Utrecht; giro S685 van de generale diakonale raad van de hervormde kerk te Utrecht; giro 5261 van de stichting oecumeni sche hulp te Utrecht; giro 1111222 van de stichting Mensen in nood te Den Bosch; giro 40000 van de Wilde Ganzen te Hilversum. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft de ern stigste daling in de Amerikaanse graan oogst sedert twintig jaar voorspeld en gewaarschuwd voor hogere prijzen en mogelijke vermindering van de voed selhulp aan landen overzee volgend jaar. Een slechte oogst zal ook dwin gen tot een vermindering van de graanverkopen aan het buitenland (graan is een belangrijk exportartikel in de VS). Dit heeft de onderminister van landbouw, Richard Bell, meege deeld. De voedselprijzen zullen volgend jaar weer omhoog gaan als het tekort voelbaar begint te worden en de ver hogingen voor veevoederprijzen zul len leiden tot een verminderde pro- duktie van varkens en pluimvee, zo zei een econoom van het ministerie. De grote droogte in het Midden-Wes ten van de VS leidde ertoe dat de meeste voorspellingen inzake dc oogst moesten worden herzien. UTRECHT Het Koninklijk Neder landse Landbouwcomité wil in de toe komst een hardere lijn volgen. Dit heeft het hoofdbestuur van het KNLC (één van de drie grote boeren organi saties) uitgesproken na een vergade ring in Utrecht, waar de gebeurtenis sen van de laatste weken besproken werden. Volgens het hoofdbestuur is uit vele spontane reacties van boeren en tuinders en ook tijdens de demon stratie van zaterdag de ontvredenheid van boeren en tuinders duidelijk ge bleken. Zie verder pagina 5 Rabbi kon niet weg" TEL AVIV (UPI) Rabbi Meir Kahane, de vroegere leider van de Jewish Defense League, heeft tever geefs geprobeerd Israël te verlaten. Hij vertelde journalisten, dat hij op het laatste moment uit een vliegtuig was gehaald, dat hem naar de Vere nigde Staten moest brengen. Kahane moet in Tel Aviv terecht staan voor wapensmokkel en mag daarom het land niet uit. DEN HAAG —Van midden juni tot midden juli is het levensonderhoud in ons land viertiende procent duur der geworden. De stijging van het prijsindexcijfer voor de gezinscom- sumptie sedert het begin van het jaar bedraagt nu 5.7 procent. Vijftig procent van alle goederen en diensten, waarvan het Centraal Bu reau voor de Statistiek de prijzen ver:amelt, bleken in juli in prijs gestegen te zijn. Stijging deed zich onder meer voor bij brood, verse groenten en vers fruit, suiker, dran ken, bloemen en planten, huishoude lijke artikelen, clelrtriciteit en dagbla den, artsen- en specialisten-honoraria, kraamverpleging en ziekenhuistarie ven. Prijsdalingen deden zich voor bij 28 procent van de goederen. [NAAM: I STRAAT: De nieuwe president van de Verenigde Staten is ook een beetje ónze president. Daarom in deze krant ruime aandacht voor zijn eerste grote redevoering. Zo kan iedereen de nieuwe man een beetje leren kennen. Trouw/Kwartet luistert voor u meeals de president spreekt. NIEUWE ABONNEE GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW Q DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. H. J. van Zuthem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap briefpa- pier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Washington Turan Gunes, de Turkse minister van buitenlandse zaken. den laten weten dat Athene zich bin nen 24 uur akkoord moest verklaren met het Turkse voorstel voor een verdeling van Cyprus in autonome Griekse en Turkse gebieden. Maar de Griekse vertegenwoordiger, minister van buitenlandse zaken, George Ma- vros, liet weten dat 'niet onderhan deld kan worden' over een verdeling van het eiland in een autonoom Grieks en een aantal autonome Turk se gebieden in een federale vorm. Volgens het Turkse voorstel moet op Cyprus het gebied rond de havenstad Kyrenia één groot Turks kanton wor den. Dit komt neer op 17 procent van het grondgebied van Cyprus. Ver spreid over het eiland moeten nog vijf andere Turkse kantons komen in gebieden waar veel Turks-Cyprische burgers wonen. Dit zou neerkomen op een totaal Turks gebied van 33 pro cent van het Cyprische grondgebied. De Grieken voeren daartegen aan dat slechts 18 pet. van de Cyprioten Turks zijn en dat men daarom geen recht kan hebben op 33 procent van het land. Glafkos Klerides, zelf Grieks-Cyprioot, heeft verklaard dat hij de Turks- Cyprioten zelfbestuur binnen hun ei gen gemeenschappen wil aanbieden. Maar een geografische verdeling van het eiland wenste Klerides niet. Rauf Denktasj, vice-president en leider van de Turkssprekende minderheid, noem de de voorstellen van Klerides onaan vaardbaar. Evenals Turkije wil Denk tasj een afzonderlijke Turks-Cyprische federale staat in noordelijk Cyprus. 'Wij willen veiligheid en Klerides' voorstel zal niet tot de veiligheid bijdragen', aldus Denktasj, die giste- In Washington heeft Robert Ander son, perswoordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken, meege deeld dat de VS erkennen dat 'de positie van de Turkse gemeenschap op Cyprus aanzienlijke verbetering en bescherming vereist. Wij hebben steun verleend aan het verschaffen van een grotere mate van autonomie aan de Turkse gemeenschap. Hoe de VS dit precies in een regeling uitge werkt zouden willen zien werd echter niet meegedeeld. Het officiële Griekse standpunt inzake Cyprus is gisteren uiteengezet in een communiqué van de Griekse ambassa de in Parijs. Daarin wordt gezegd: Griekenland erkeni Makarios als de gekozen president van Cyprus. Over zijn terugkeer moet het Cypri sche volk beslissen; Cyprus moet volledig worden gede militariseerd; de eerste stap moet daarom de terugtrekking zijn van de Turkse inva siemacht van het eiland; Griekenland is in dat geval bereid de Griekse officieren en soldaten van het eiland weg te halen. Zondag eerste poging? Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Als alles goed gaat zal de zeesleper Zwarte Zee zondag ??An««n.eerste P°?inS d°en om de 210.000 ton metende tanker Metula vlot te trekken. Deze mammoettanker van Shell zit sinds afgelopen zaterdag vast in de Straat van Magellaan. De Zwarte Zee kan vanavond bij het gehavende schip zijn. De Nederlandse zeesleper zal proberen zondag bij hoog tij het karwei te klaren. In een radioboodschap aan Shell Tan kers Nederland BV heeft kapitein F. Minkels meegedeeld dat de Metual thans geen olie meer verliest. Een Argentijns schip had maandag een olievlek van vijftig kilometer waarge nomen. Ook vliegtuigen van de Chi leense marine hebben een grote olie vlek geconstateerd. Shell Tankers Ne derland BV schat dat het schip enkele duizenden tonnen olie heeft verloren, dat uit een tank in het voorschip is weggestroomd. Kapitein Minkels meldde verder dat hij maandagmiddag een inspectietoch op het schip heeft gemaakt Hij had geconstateerd dat de pompkamer nog geheel intact is. Ook het schot tussen het ladinggedeelte en het achterstip is nog aanwezig. De Metula, die in 1968 in Japan is gebouwd, heeft vijftig miljoen gulden gekost. Binnenland Kleuter-tv in opmars4 Musea duurder -5 Nieuwe wegen voor gezondheidszorg 5 en 7 Buitenland Geen vrijheid in Chili 6 Fords rede valt goed6 Kerk Wereldraad schrijft grote banken 2 Sport Brokamp ligt eruit9 Economie Akzo vooruil 11 Estel optimistisch 11 Nieuwe boeken Lezers schrijven Hadlo en tv Strips, feuilleton Puzzel Commentaar Dichtbij en verder Weer, oproep toeristen Beurs

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1