Simatupang waardeert besluit wereldraad Vraag naar hypotheken lijkt wat af te nemen Vandaag Assemblee niet in Djakarta Knust Uitwisselingsverdrag in geding VU en universiteit Gorkis Kleine Luiden Zuid-Afrika voeren uitgesteld apartheidsdiscussie Wielrijder verongelukt r\ \J Trouw Kwartet Vier jongelui verongelukt bij Heerenveen Brand ijssalon aangestoken Prins Bernhard geeft Nyerere lintje Hoogovens naar Zwitserse beurzen Smor Haptoe Delft Nieuwe voorzitter adviescommissie tentoonstellingen Stenen vallen: terrein rond toren afgezet Rente over waarborgsom Hoogeveense huurders C. A. Verwaal leidt Leger des Heils PinksterbijbeLchool koopt hotel Dolfijn Nederlanders kopen gretig Brits antiek Meneba neemt Tjoklat over Eerste vrouwelijke] divisie-officier Lew™ des Heils lllsdilall Dlieuwe boekei TROUW/KTAEiTET DINSDAG 13 AUGUSTUS 1974 KERK/BINNEN LAND BERLIJN De voorzitter van de Indonesische raad van kerken, dr. T. B. Simatupang, is dankbaar voor het besluit van het centraal comité van de wereldraad van kerken, om de assemblee volgend jaar niet in Djakarta te houden. Het centraal comité nam dit besluit gisteren unaniem. Als reden geldt, dat de afgelopen weken tekenen te zien waren, dat de assemblee onbe doeld problemen schiep voor het land en de kenk van Indonesië en in het bijzonder voor de verhouding tussen christenen en moslims. Het centraal comité merkte in zijn besluit op, dat de kerk en de staat van Indonesië hun uitnodiging aan de wereldraad niet hebben ingetrokken. Het centraal comité is van mening, dat de bezorgdheid bij de moslims ten aanzien van de assemblee haar wortel heeft in misvattingen. Nadat het besluit genomen was, kreeg dr. Simatupang het woord. Hij stelde vast, dat de tijd nog niet is gekomen voor het houden van de assemblee in Indonesië. Hij karakteriseerde het be sluit van het centraal comité als een verantwoordelijk besluit 'waaruit dui delijk blijkt dat de wereldraad zich medeverantwoordelijk voelt vor de toekomst van Indonesië als een staat gebaseerd op de pantjasila. Dr. Sima tupang, die onmiddellijk na afloop van de zitting het vliegtuig naar Dja karta nam, vroeg de leden van het centraal comité om gebed voor de kerk en het volk van Indonesië. GOEDKOPE OECUMENE Het centraal comité kreeg gisteren van een ernstige secretaris generaal dr. Philip Potter te horen, dat het functioneren van de wereldraad en van de kerken zelf te lijden heeft onder een goedkoop oecumenisme. Hij wees de honderdtwintig leden van het centraal comité op Dietrich Bon- hoeffer, die in de vooroorlogse jaren reeds fulmineerde tegen de goedkope genade en zei de indruk te hebben dat veel kerken hun leden meer voor bereiden op een stil en gerust geeste lijk leven dan op een open en frisse ontmoeting met de maatschappelijke werkelijkheid. Dit kan grote schade doen, niet alleen aan de oecumenische beweging, maar ook aan de kracht van het evangelische getuigenis vati de kerken. De secretaris generaal zei bezorgd te zijn over het eenzijdige beeld, dat er van de wereldraad bij talrijke mensen bestaat. De leden kerken hebben vaak onvoldoende oog voor het totaal van T. B. Simatupang de programma's en kijken vooral naar die onderdelen van het gehele pakket, die hun bijzonder aanspreken of die hun juist geheel niet aanstaan. Dr. Potter weet dit aan een gebrek aan communicatie en aan ontoereiken de berichtgeving in de pers die de indruk wekt dat de wereldraad zich vooral toelegt op onderwerpen met politieke en maatschappelijke kanten. Hij zei evenwel dat die kerken met de meeste kritiek op dit soort program- GENDRINGEN Gistermiddag is de 80-jarige W. J. te Poel uit het Gelder se Gendringen overleden, nadat hij in zijn woonplaats op de fiets geen voor rang verleende aan een bestelauto. De man overleed na een frontale botsing UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsierdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Winkeldiefstal Wat Koos van Weringh aan het slot van zijn artikel over winkel diefstallen een 'wonderlijke' redenering noemt (n.l. dat diefstal te maken heeft met de verkoopmethoden) is helemaal niet wonderlijk. De uitdrukking 'de at niet op het spek binden' wijst in die richting. Wat veel mensen weerhoudt is het burgerlijk fatsoen. Het is onze maatschappij-vorm die met zijn over- dadiige weelde-uitstalling velen, vooral jongeren, prikkelt tot begeren. Bij de Kon. Marine was de aanleidiinggever tot diefstal, door n.l. geen of ondeug delijk slot op zijn kledingkastje te hebben, ook strafbaar, en terecht. Deventer H. W. Bon Nixon (6) hulp voor Thieu, keihard doorgaat. Verder lijkt mij grote bescheidenheid op zijn plaats t.a.v. de rol van Nixon als bruggenbouwer tussen Washington en resp. Moskou en Peking. De histo rici zullen zijn betekenis in dit ver band nog op de juiste waarde moeten schatten. Pas wanneer de kracht van het Russisch-Chinees eigenbelang bij deze politieke verschuiving gemeten is. kan Nixons plaats op de schaal van stimulator tot figurant in deze afgeba kend worden. Vooralsnog dus geen en kele reden om het 'I'm nothing but a crook!' Voor de Amerikanen wordt het hard werken: wanneer deze stin kende vrucht verwijderd is kan men het in ontbinding zijnde systeem gaan oplappen. Utrecht Peter van der Poel Etadelijk ging Richard M. Nixon dan voor de bijl. Dat deze man ooit in het Witte Luis heeft kunnen komen om daar een ongekend machtsmisbruik ten toon te spreiden komt voor de rekening van het Amerikaanse volk. Reeds in 1952 (Checkers-toespraak) had men deze door en door corrupte politicus moeten doorzien, maar ook hier zal wel weer gelden dat het volk de regering krijgt die het verdient. Spijtig is het dat deze ware dictator nu slechts valt op de drie door de juridische commissie opgestelde aan klachten en niet op de door hem gepleegde oorlogsmisdaden, met name die van december 1972. Ook nu nog vinden sommigen het nodig op Nixons 'verdiensten' te wijzen. Moe ten we hieronder soms verstaan het schijnsucces van big boy Kissinger, die zgn. vrede van Vietnam? Zelfs uit een rapport van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen blijkt dat de oorlog hier, met Amerikaanse Nixon (7) De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B V. De Christe iike Pers Directie. Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ Voor burgwal 2B0. Postbus 859, A'dam Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned Midd. Bank (rek nr 69 73 60 768). Gem giro X 500. De heer A. H. Bos vindt, dat elke christen met weerzin moet zijn ver vuld vanwege het feit, dat Nixon eindelijk lik op stuk krijgt (Tr-Kw 6 aug.). Als ik nu niet met weerzin word vervuld, ben ik dan geen chris ten? Nou, dan maar liever niet! Ik dacht, dat liegen, bedriegen, rechts- verkrachten altijd nog negatieve ei genschappen waren (in de meeste lan den strafbaar) en zie niet in, waarom Nixon dan ten onrechte wordt ver volgd. Maar misschien ben ik een ander soort 'christen'*? Zoeterwoude D. de Voogd Vakantiespreiding Ondergetekende verbaast zich erover dat bij de diverse gegevens, waarmede wel rekening wordt gehouden, zoals goede gang van het onderwijs en economische factoren, de natuur ge heel buiten beschouwing wordt gela ten. Het zijn m.i. niet eigenlijk de 'verlangens van de onderwijswereld' die de collectieve zomervakantie be paald hebben, maar het feit dat juli- augustus de nachtvorsten eindelijk verleden tijd zijn. Gelijktijdig heeft de zon haar hoogste stand bereikt (langzaam dalende) zodat de dagen lekker lang licht zijn. Ook vallen in deze periode veel warme dagen, zodat men dan beter wandelen kan dan werken. Veel mensen zullen daarom misschien dezelfde keus doen. Tegen verlenging van vroege vakanties wil schr. een waarschuwend woord laten horen. Het is de tijd dat de levende natuur zich vernieuwd na de winter. De plantenwereld verschijnt weer, heesters en bomen komen in blad, daarna de bloei. Ook ligt hier het broedseizoen der vogels. Schr. ver wacht van verlenging der vroege va kanties een nog groter vernieling der natuur dan nu al het geval is. De meeste mensen lachen toch om goede omgang met de natuur. Amsterdam H. H. Prell Herman Emmink Graag willen wij onze waardering uit spreken voor de houding van Herman Emmink, die o.m. niet wil samenwer ken met iemand die maar de schijn wekt anti-semiet te zijn. Mensen met karakter die openlijk voor hun me ning uitkomen, vinden we in deze tijd niet veel meer. Rotterdam H. Bor ma's de grootste moeite hebben met het mede-financieren van program ma's op het gebied van evangelisatie en theologie. Van een verslaggever HEERENVEEN Vier jongelui zijn om het leven gekomen toen de auto waarin zij zaten op een trekker met aanhanger inreed. Een tweede auto met vier jongelui reed op de ravage in, maar dit viertal kwam er met lichte verwondingen af. Daarna reed nog een echtpaar op de wrakstukken in; de vrouw werd ernstig gewond. De vier omgekomen jongelui zijn: de 27-jarige B. Heida, de twintigjarige J. Halbertsma, de twintigjarige R. de Vries en de 23-jarige R. van Wijk, allen uit Nieuwe Home. SOMEREN De achttienjarige A. Raaymakers uit Someren kwam om het leven toen de auto waarin hij meereed moest uitwijken voor een tegenligger, van de weg raakte en tegen een boom botste. ZAANDAM De negentienjarige F. Snoek is in Zaandam waarschijnlijk door het slechte weer met zijn brom mer geslipt en met zijn hoofd op de stoeprand gevallen. Hij overleed spoe dig. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Een felle brand aan de Leidseweg heeft gisteren de voormali ge ijssalon Venezia in de as gelegd. De brandweer is tot de conclusie gekomen dat de brand moet zijn aan gestoken. Op diverse plekken werden sporen van brandstichting gevonden. Getuigenverklaringen zeggen dat er kort na het uitbreken van de brand kinderen het pand uitkwamen. De oude ijssalon staat op de nominatie te worden gesloopt om plaats te maken voor een nieuw gedeelte van Hoög Catharijne. Onlangs werd de ijssalon gesloten en ontruimd, zodat het met de materiële schade nogal meevalt. NAIRONI, KENYA (AP) Prins Bernhard heeft president Julius Nyerere van Tanzania onderscheiden met de 'orde van de gouden ark', een ondershceiding van het wereldnatuur- fonds waarvan de prins voorzitter is. President Nyerere kreeg de onder scheiding, omdat hij de wildstand en het milieu in zijn land met grote persoonlijke inzet heeft verdedigd IJMUIDEN De aandelen van Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken zul len binnenkort officieel worden geno teerd op de effectenbeurzen van llrich, Bazel en Genève. DEN HAAG De Haagse Comedie had op 7 september willen komen met de première van Gorki's Kleine Lui den, onder regie van Georgi Töv- stonogov, de directeur van het Gorki- theater in Leningrad. De afspraak was verleden jaar al gemaakt, en in maart 1974 werden de contracten afgesloten. Tovstonogovs assistent, Vladimir Koe- varin was hier in juni voor de techni sche voorbereidingen en op 16 juli kondigde Tovstcnogov zijn komst op 27 juli telegrafisch aan. Maar tien dagen later meldde de Russische am bassade in Den Haag dat zijn aan komst een week werd uitgesteld, en op 6 augustus werd meegedeeld da* hij in de maand augustus niet kon komen. De redenen bleven onbekend, ondanks alle pogingen om van ambassades, ministeries van cultuur, hier en daar, en van het staatsimpre- sariaat Goskoncert Moskou en het Gorki-theater nadere inlichtingen te verkrijgen. De Haagse Comedie heeft nu besloten onder de Olmen van Eugene O'Neill als eerste première op 7 september uit te brengen. Wim van Rooij regis seert het, en speelt er een rol in naast Ko van Dijk, Anne-Wil Blan- kers, Bas ten Batenburg en Eddy Brugman. Bovendien komt de Haagse Comedie in september uit met Atika Atika, van Peter I-Ioeksema, de 12e in HOT, en Goldoni's Venetiaanse Twee ling, op de 14e in de Koninklijke Schouwburg. DELFT In afwachting van hel grrte echte Taptoe-gebeuren op de Markt in Delft, zal aan de vooravond daarvan, op 24 augustus, een optreden plaats vinden van 'Smor Haptoe' waar aan medewerken het duo Han Ben- nink-Misha Mengelberg, het duo Luc Luc Houtkamp, de ERG-groep mei pneumatische kunst en 'De Volhar ding' met Louis Andriessen. Bij dal laatste wordt iedereen die noten kan lezen en een instrument kan bespelen uitgenodigd om het volkslied van Louis Andriessen mee te repeteren en uit te voeren. Het is een eenstem mig stuk met 'De internationale' als basis. De repetities beginnen 's mor gens op de mirkt om elf uur. DEN HAAG De adviescommissie die voor de programmering zorgt van collecties beeldende kunst die van wege CRM in Nederland worden ten- tocngesteld, krijgt per 1 september een nieuwe voorzitter. Met ingang van die datum heeft minister Van Doorn eervol ontslag verleend aan drs. H. J. A. M. van Haarén te Den Haag uit die functie. Zijn opvolger wordt prof. J. L. M. Hardy te Bornq. De adviescommissie heeft, behalve hel doen van voorstellen aan de minister van CRM over de aard en de omvang van collecties van beeldende kunsl voor exposities, ook tot taak de minis ter te adviseren over aankopen of hel in bruikleen nemen van werken van levende beeldende kunstenaars. J. N. Cramer overleden AMSTERDAM In de leeftijd van 54 jaar is na een kortstondige ziekte overleden de heer J. N Cramer, ver bonden aan de afdeling kunstzaken ten stadhuize. De heer Cramer, die onder meer lid was van de Orgelcom missie, was vooral een deskundige op het terrein van het kunstsubsidiebe leid van de gemeente. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Tussen de Vrije Universiteit en de Zuidafrikaanse universiteit van Potchefstroom is een correspondentie op gang geko men over de apartheid, met de bedoeling na te gaan of het uitwisse lingsverdrag, dat tussen de VU en de PU bestaat, in dezelfde vorm kan blijven voortbestaan. Zoals bekend heeft de universiteit» raad van de VU dit voorjaar na lange beraadslagingen besloten de uitwisse lingen van docenten tussen beide uni versiteiten niet onmiddellijk stop te zetten, maar na een gedachtewisseling met de PU te beslissen over wel of niet of gewijzigd voortgaan op de oude voet. Na een eerste brief van de kant van de VU kwam er antwoord uit Zuid- Afrika met eea uitnodiging om te komen praten over de problematiek. Uit de brief van de hand van de rector van Potchefstroom blijkt dat •Potchefstroom 'niet helemaal snapt waarom de VU zich zo druk maakt. De PU heeft er ook bezwaar tegen dat het uitgangspunt van de besprekingen moet zijn dat apartheid een systeem van raciale ongerechtigheid is. 'Uit u hele skrywe kan ons nie anders as die afleiding maak dat u wel teoretiese kennis van apartheid het maar dat u nog nooit begryp het wat in ons volkerebeleid geld nie. ons het niks daarop tëe om die Eusebius gevaarlijk Van een verslaggever ARNHEM Het gebied rond de toren van de Grote of Eusebiuskerk te Arnhem is afgezet nadat enkele stukken steen van de toren gevallen waren tussen het publiek dat op de markt liep. De vallende stenen heb ben niemand gewond. Een'dag tevoreh hadden omwonenden nog gewaarschuwd voor het gevaar van vallende Sterien maar gemeente werken achtte maatregelen toen niet nodig. Met het losraken van de stenen is een nieuwe fase ingetreden van de tragedie van de grote restauratie van de kerk, die in de laatste wereldoor log ernstig beschadigd werd. Een paar jaar né de -omvangrijke restauratie moest de kerk gesloten worden omdat kerkbezoekers het gevaar liepen getroffen te worden door losrakende stenen. Later bleken de ornamenten van de toren,ten dele losgeraakt te zijn. Deskundigen zijn al maanden bezig met een onderzoek van de toren. Een nieuwe restauratie zal naar schatting 5.5 miljoen gulden kosten. Dat werk kan pas beginnen als CRM bijdraagt, maar tussen gemeenten en CRM be staan nog verschillen van mening over de verdeling van de kosten. Van onze correspondent HOOGEVEEN De bouwvereniging Hoogeveen geeft haar huurders rente over de waarborgsom. Dit besloot het bestuur óp aandrang van verschillen de bewoners, een huurdersvereniging en de ledenraad. Eind vorig jaar had de bouwvereniging voor bijna drie ëneenhalve aan waarborgsommen in kas. De rente wordt uitbetaald bij het opzeggen van de huur. sisteem en die ideologie van apartheid aan di&kussie te onderwerp nie maar dan nie met uitgangspunt dat dit 'n sisteem van 'raciale ongerechtigheid' is nie, terwyl ons geen vrees het om dit aan die strengste toets te onder werp nie, maar dan sal dit ook oor die toepassinge daarvan en die voor dele daarvan moet gaan'. Of uitwisseling van docenten nog wel de moeite loont is voor 'de PU, in tegenstelling tot VU geen vraag: 'Die hande van die medestanders in Chris tus Jezus moet op die pad vorentoe stewiger vas gevat word'. Tweede brief Het bestuurscollege van de VU is niet zo erg tevreden over deze brief, om dat Potchefstroom te weinig ingaat óp wat de VU geschreven heeft. Vandaar een tweede brief, waarin de zaken nog eens op een rijtje gezet worden. Een situatie waarin het recht van keuze van woonplaats, arbeid, echtge noot, school etc. beperkt wordt op grond van het toebehoren tot een bepaald ras of het bezetten van een bepaalde huidskleur, dat werd in de eerste brief apartheid genoemd ën principieel afgewezen. 'Het zal onze universiteit bijzonder moeilijk vallen deze opvatting niet als een zaak van 'bëginsèl', maar als een kwestie van 'ideologie, politieke opvattingen en dërgelijike' te zien', aldus de brief van het college van bestuur. Het is de bedoeling dat' de universi teitsraad na het antwoord van de PU op deze brief de toekomst van het uitwisselingsverdrag weer eens gaat overdenken. GELIJK KRIJGEN Niet altijd is de man die gelijk kr een gelukkig man. Wie onheil v< zegt, en dat voor z'n ogen ziet zal moeilijk toe kunnen komen om i in dat onheil te verheugen terw van zijn gelijk. Hij kreeg dat gel maar hij had 't misschien liever i gekregen. In de laatste tijd zijn enkele dingen gebeurd die een aai mensen in het gelijk gesteld hebl Mensen die dat gelijk niet al kregen. Hoe zijn zij die zich met situatie in Griekenland bezig gel den hebben niet uitgekreten voor moeials. Hoe zijn degenen die ingezet hebben voor de vrijmal van de Portugese koloniën niet aai zién voor anarchisten en op z'n m communisten. Aangezien zij die voer deze zaken van anderen uitsl den daarbij bovendien vaak lang 1 en baarden droegen behoorden volgens velen al gauw tot die lie met wie men geen rekening behi te houden. Zij waren het ook die jaren geleden verkondigden dat voormalige president van cje Vere de Staten er oneerlijke praktijken de politiek op na hield. Praktij die op kort succes mikten maar niet uitgingen van een werke menselijke visie op de problemen, al die zaken hebben deze mem laten we maar zeggen, van de de wereldwinkels, gelijk gekregen staan vele anderen die 't allemaa 'anders zagen' met beschaamde 1 Men hoort hen dan ook niet m Maar 't moet wel opgemerkt word AMSTERDAM Kolonel C. A. Ver waal is benoemd tot leider van het Leger des Heils in Nederland. Hij volgt commandant Leslie Pindred op, die is overgeplaatst naar het oostelijk territorie van Australië. Pindred heeft drie laar lang in Nederland de leiding gehad. Kolonel Verwaal (56) heeft ruime ervaring in het werk van het Leger des Heils en is sinds vorig jaar chef- secretatis. Zijn echtgenote is hoofd van de Leger des Heils bond voor verpleegsters. De commando-wisseling vindt 3 oktober plaats- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De centrale pinkster- bijbelschool heeft een nieuw onderko men gevonden. Het is hotel Dolfijn, dicht bij de Schevenimgse boulevard, dat ïnet zijn 33 kamers en ruimten voor kapel, eetzaal en leslokalen plaats kan bieden aan 75 tot honderd studenten. Deze bijbelschool, die uitgaat van de broederschap van pinkstergemeenten, is de laatste jaren sterk uitgegroeid. De drie gebouwen, die nu in gebruik zijn, waren al lang te klein gew-orden. Voor het komende schooljaar hebben zich zeventig studenten gemeld. Het nieuwe gebouw kost 700.000 gulden. Amro Bank: wellicht gevolg van vakanties Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Hoewel de hoogte van de hypotheekrente tot nog toe weinig remmend heeft ge werkt op de vraag naar hypotheken, lijkt liet er de laatste weken op dat deze tendens wat afzwakt. Deze ontwikkeling zou eehtei ook verband kunnen houden met de vakanties. Aldus de raad van bestuur van de Amro Bank in een nadere toelichting op de cijfers over het eerste halfjaar. Ondanks het feit, dat enkele malen een tariefsverhoging plaatsvond, steeg de vraag naar hypotheken in dit half jaar sterk. Wat de rente-ontwikkeling in het al gemeen aangaat was de raad van be stuur van mening, dat het toekomstig verloop van de rente moeilijk te voor spellen is. Gelet op het inflatiepercen tage is de rente nog altijd niet hoog, zo luidt één van de theorieën die opgang doet. Er is echter wel sprake van een aarzeling bij het bedrijfsle ven cm zich bij de huidige hoge rente te binden, resp. investeringen te doen. Top rente nabij? Anders gezegd, het lijkt erop dat de wal het schip begint te keren en het zou dus wel eens kunnen zijn, dat de rente in de nabije toekomst zijn top bereikt. Een aanzienlijk lagere (kapi taal) marktrente zag de raad van bestuur aan de andere kant ook weer niet direct in het verschiet. Ten aanzien van de beleggingen van oliedollars door de Arabische landen werd opgemerkt, dat de indruk be staat dat de Arabieren thans concre ter dan in het verleden bereid zijn op langere termijn gelden uit te zetten. Per slot van rekening moeten zij er ergens mee heen. De problematiek van de gelduitzettin- gen van Arabische zijde zal echter pas volgend jaar van betekenis worden. Het bedrag van 50 miljard dollar, dat als beleggingzoekend wordt genoemd, is overigens niet meer dan hooguit 1 pet van het bruto nationale produkt van de geïndustrialiseerde wereld. Minder rooskleurig De kredietwaardigheid van het Neder landse bedrijfsleven geeft de Amro Bank momenteel geen aanleiding haar normen te verscherpen. Dat neemt niet weg, dat het Nederlands bedrijfs-, leven er minder rooskleurig voorstaat dan een paar Jaar geleden De inflatie in ons land roept nl. een stuk rentabiliteit van het bedrijfsle ven op, die niet reëel is te noemen. Toch heeft de raad van bestuur niet het egvoel, dat de bank aan de voor avond staat van grote verliezen op haar debiteuren. Een 'Herstatt-affaire' als in Duitsland Is theoretisch ook in ons land moge lijk, zij het dat dit niet zo gauw zal gebeuren. Controlemaatregelen (o.a. van de zijde van de centrale bank) kunnen evenwel niet helemaal water dicht zijn, omdat anders geen arbitra ge meer mogelijk zou zijn. Na de Herstatt-affaire (deze bank speelde ge woon roulette) is intussen wel geble ken, dat de omvang van de internatio nale valutamarkt wat is ingekrompen, waardoor op korte termijn wel eens grotere afwijkingen in de valutakoer sen te' verwachten zouden zijn dan voorheen het geval was. Sterke groei Wat de ontwikkeling bij de Amro- Bank zelf in het eerste halfjaar aan gaat werd onderstreept, dat de bank in deze periode een sterke groei (geen schijngroei door het 'opblazen' van het Eurodeviezenbedrijf) heeft doorgemaakt. Het echte kernbedrijf van de bank breidde zich met bijna 16 pet uit, waarbij de grootste toene ming zich voordeed bij de deposito's. Om het evenwicht op haar renteba lans te handhaven staat de bank bij de centrale bank in de rij om zodra dat mogelijk is met een publieke emissie te komen. In de tweede helft van het jaar wordt een stijging van de personeelskosten verwacht. Er zijn nl. nogal wat vacatures bij de bank, die men wil opvullen. Mede hierdoor zal de winst in het tweede halfjaar de stijging van de eerste zes maanden wellicht niet helemaal kunnen bijhou den. De cijfers van juli laten intussen al wel weer een groei zien. LONDEN De prijzen van Brits antiek, vooral van meubelen en curio sa, worden op het ogenblik be schouwd als de laagste in Europa. Iets waarvan met name door Nederlandse kopers gretig gebruik wordt gemaakt. Eén firma alleen al, Kentgran, die gespecialiseerd is In het verzamelen van. dit soort artikelen en het gereed maken voor massa-verkoop ervan aan Nederlandse warenhuizen en andere grote detailhan.ielszaken, heeft kans gezien zijn omzet iri 2 jaar. tijd te vervijfvoudigen. De meest populaire aankopen zijn 'early Victorian' meubelen, klokken, prenten en curiosa. Ook is er veel vraag naar antieke buro's. ROTTERDAM De Meelfabrieken der Nederlandse Bakkerij Meneba heeft het gehele uitstaande aandelen kapitaal van Tjoklatfabriek BV te Amsterdam overgenomen. Tjoklat is een onderneming met 50 personeelsle den. Het bedrijf produceert voorname lijk chocoladerepen, -tabletten en - pastilles en zal onder de huidige dage lijkse leiding worden voortgezet. De onderneming wordt ingepast in Mene- ba's 'derde divisie' waartoe o,m. ook reeds de biscuitfabriek Patria en de chocoladefabriek Beukers en Rijneke behoren, zo deelt Meneba mee. NED. HERV. KERK Aangenomen: naar Emmen (bui gew. werkz.; leraar godsdienst ped. ac.): O. Mulder kand. te K windeweer. GEREF. KERKEN Bedankt voor de benoeming als p werker te Genemuiden: ev. J. Tref te Lobith. GEREF. KERKEN (VRIJG) ♦Beroepen te Eemdijk: kand. II. Vries te Enschede. GEREF. GEM. Beroepen te Nunspeot: C. Hegemai Tholen; te Bodegraven: A. Hofmai Scheveningen. CHR. GEREF. KERKEN Intrede op 14 augustus: te Zaand J. de Jong uit Emmeloord (verb.bi AMSTERDAM Dezer dagen h het leger des heils zijn eerste vroi lijke divisie-officier gekregen. Dit beurde toen in de zaal van het k Arnhem majoor A. Meijberg v geïnstalleerd als divisie-officier de Oost-Nederland-divisie. Mejuffr Meijberg is de eerste vrouw die Nederland aan het hoofd is ges van een divisie, een regionale i ling van het heilsleger. Evenals mannelijke collega's heeft zij de pervisie op de gang van zaken in korpsen, de plaatselijke afdelingei het betrokken gebied. Waar praten jullie zo druk oi Gedichten over lijden en opstand Samenstelling Wim Ramaker. J. Kok. Kampen 1974. De buitengewoon actieve Wim Ra ker van NCRV's Literama heeft aantal dichters gevraagd een ged te schrijven over wat voor hen Pa betekent De gedichten staan in eerste deel van deze bundel, die noemd is naar Lucas 24:27 (vert, Straat). Dichters als Schulte Nc holt, Den Besten. Oosterhuis. Ma de Groot, Coert Poort, Jaap Zijls Hans Bouma, Jan H. de Groot, 01 Jager, Wim Hazeu, Piet Kaltei Hans van de Waarsenburg en Rai ker zelf hebben aan de opdracht volg gegeven. Dit bonte gezelscl geeft een eigentijds antwoord op sen, dat men kan vergelijken met gedichten in heft tweede deel van bundel. De andere helft van de b del bestaat nl. uit een bloemlez met gedichten over lijden en opst ding die geschreven zijn van Midi eeuwen tot de jaren veertig. In d tweede afdeling zijn o.a. verteg woordigd Nijhoff, Verwey, Acht berg, Marja, Hoornik, Boutens, J queline van der Waals, Willem Merode en Muus Jacobse. Opnie een bont gezelschap, waaruit wel ge blijken dat het thema op allei wijze kan gevarieerd. Bij somm dichters gaat het inderdaad om religieuze betekenis van het gebeur bij andere is de rdigieuze problei tiek ondergeschikt aan persoonlij terwijl weer andere de symboliek vi het gebeuren betrekken op de did kunst. De Man van Smarte bij Verffl is de dichter (Kloos) als Christ! type, een gedicht dus waan blijkt hoe de Tachtigers de schw heid als een cultus zagen, bij Achtj berg gaat het om de wederopstandii in het vers. Deze literaire aankledil nu missen de hedendaagse dichtfl zij confronteren de werkelijkhj van vandaag met die tijdeloze realitl van het bijbelverhaal. Ook in Wj nisch opzicht verschillende afdell gen. zodat er zowel op inhoudelijk I op formeel vlak aan de bundel v het een en ander valt te beleven 1 te onderzoeken, en te genie! uiteraard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2