Bangladesj onder water Mill Doetinchem slikt duurder water niet Boeren verhinderen lossen Chinees vlees Natje en droogje Man schiet vriendin en ook zichzelf dood Golda Meir wachtte vergeefs op Sadat jen schot gesprek er Cyprus [rouw lag maanden bod thuis !n deze krant Wisselvallig Dertig miljoen getroffenen - drieduizend doden Argentijns kabinet weg Snelrecht in Rotterdam voor verkeersmisdrijf Theevisite Geen Chinees vlees Nieuwe Leidlse Courant DINSDAG 13 AUGUSTUS 1974 55ste jaargang no. 111 TELIJK DAGBLAD VOOR 1EI0EN EN OMGEVING [straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 exclusieve meubelen Bij VERDUYN RIJNSBURG INTEHIEUK VERZORGING. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur EVE. NICOSIA (Reuter, AP) De vredesbespre- ïen over Cyprus, die in Genè- iehouden worden en waaraan Tiinisters van buitenlandse za- J van Engeland, Griekenland Turkije en de leiders van de Ikse en de Turkse gemeen- Ippen op Cyprus deelnemen, pen gisteravond niet tot een lord geleid. Turkse minister van buitenlandse j, Turan Gunes, die zich eerder 9e avond optimistisch toonde, zei Be conferentie mogelijk vanavond len mislukking zou uitlopen, ■er gisteravond had hij het waar- ïnlijk geacht dat men gisteravond tot een compromis zou komen petreft de politieke toekomst van leiland. Turkije had namelijk de laten vallen dat Cyprus verdeeld et worden in een Grieks en een Is autonoom deel, samen een fe- lie vormend. Gunes zei dit na T gesprek van enige minuten |de Britse minister van buiten- Be zaken, James Gallaghan. De ■dent van Cyprus, Glafkos Cleri- die na Gunes de pers te woord p, noemde het Turkse voorstel jnvaardbaar en achtte de kans op I compromis gering. Hij deelde Idat hij met een tegenvoorstel zou len. Een Turkse woordvoerder ver fde dat het Turkse voorstel een Jonaal systeem behelsde, waarbij inia het grootste van een aantal ■se kantons zou worden. ■voorstel vertoonde veel overeen- Ist met het plan dat minister Cal- ten de betrokken partijen had belegd. Ook in dat plan werd fing gemaakt van een nieuwe ■kundige opbouw op Cyprus waar- 1 een verdeling van het eiland in kse en Turkse kantons voorzien lie verder pagina 6 HAAG Gistermiddag is de Inge mevrouw H. C. H. M. Buker B in haar woning aan de Froneman- iat in Den Haag aangetroffen. Aan pand van de stapels poststukken Be gang heeft de politie kunnen stellen, dat de vrouw in oktober B is overleden. Vergezeld van een nagent is een ambtenaar van het eau huisvesting van de gemeente l Haag, die eigenaresse is van het de woning van de vrouw bin- gekomen. lat de vrouw een grote huurschuld was de gehele aanmaningsproce- doorlopen en is zij zelfs de vorige nd bij verstek veroordeeld. Zij zou het eind van deze maand uit haar ing worden gezet, ens het eerste onderzoek van de ie is er geen misdrijf in het spel. lijk verkeerde in vergaande staat ontbinding en gaf een zeer in- gende reuk af. Om die reden had buurtbewoners de gemeentelijke ringsdienst al eens gebeld, die een ploeg een riool in de straat ibrak, maar vanzelfsprekend niets vinden. A- EE lanvankelijk opklaringen later p de dag gevolgd door veel be volking met mogelijk opnieuw egen. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Maximum-tem- leraturen omstreeks 19 graden •eisius. I0RGEN EN OVERMORGEN: 'nstandvastig, maar warmer. Morgen zon op: 05.21 onder: 20.07 maan op: 00.50 onder: 17.43 '■ven onder de ppensnellers DOETINCHEM B en W van Doetinchem hebben de raad voor gesteld niet akkoord te gaan met de tariefsverhoging van ruim 20 procent, die de waterleidingmaat schappij Oostelijk Gelderland per 1 juli wil opleggen aan de deelne mende gemeenten. Men wil eerst de beschikking hebben over een exploitatiebegroting van het be drijf. Met name zijn B en W boos over het feit, dat op de aandeelhouders vergadering van de waterleiding maatschappij van 19 juni met geen woord is gerept over de verhoging. Op 28 juni ontvingen de aandeel houders gemeenten in Oost-Gel derland een brief om akkoord te gaan met een verhoging van de waterleidingtarieven. 'Wij vinden het weinig elegant dat in de aandeelhoudersvergadering geen voorstel werd gedaan', zo schrijven B en W aan de raad. Gezien de zichtbare en niet zicht bare reserves van de maatschappij vinden zij de noodzaak van de verhoging niet zodanig, dat niet op een volgende vergadering kan wor den gewacht. WREVEL Wethouder B. P. Bos lichtte toe, dat de zaak de wrevel van het gemeentebestuur heeft opgewekt. Hij verwacht dat ook andere ge meenten de verhoging per 1 juli zullen weigeren. Aanvankelijk was de gemeenten te verstaan gegeven dat een verhoging pas op 1 januari 1975 zou ingaan. ROTTERDAM De lading (goedkoop) vlees uit China aan boord van het Westduitse koel- schip 'Peter Rickmers' is ook in Rotterdam aan boord gebleven. Nederlandse veehouders houden de wacht bij het schip, dat in de Rotter damse Waalhaven bij Pakhoed ligt, om erop toe te zien dat de 'besmet' verklaarde lading niet wordt gelost. Eerder hadden hun Franse collega's in Le Havre en Belgische veehouders in Antwerpen met acties gedreigd, als de lading vlees aan de wal gebracht zou worden. Aangenomen wordt, dat de rederij komend weekeinde een nieuwe poging in Hamburg zal wagen. De Hollandse Maatschappij van Landt bouw heeft de Rotterdamse agent Hudig en Pieters direct na dc aankomst van de 'Peter Rickmers' in Rotterdam (zondag jl.) gewaarschuwd voor boerenacties, als getracht zou worden de lading te lossen. Volgens een zegsman van Hudig en Pieters is bij deze maatschappij niet bekend om hoeveel vlees het gaat, terwijl ook de bestemming van de lading onbekend zou zijn. 'Wij be moeien ons alleen met een lading stukgoed, die eveneens aan boord is en die voor een van onze klanten is bestemd', aldus de zegsman. Voorts deelde de woordvoerder mee, dat. het in scheepvaartkringen ongebruikelijk is aan derden omvang van lading en of bestemming van goederen mee te delen. Bij de havenautoriteiten is 'in elk geval geen verzoek binnengekomen om het vlees uit de koelruimten te mogen halen. De veehouders zijn tot deze vleesboy cot gekomen, omdat zij op het stand punt staan dat in de EG-landen te lage prijzen worden ontvangen voor slachtvee. Invoer van goedkoop bui tenlands vlees zou hun zaak geen goed doen. De 'Peter Rickmers' in de haven van Rotterdam. De boerenorganisaties hebben inmid dels contact opgenonien met hun Duitse collega's om te proberen de lading ook in Hamburg aan boord van de 'Peter Rickmers' te houden. Italië zou best ivat hebben kun nen gebruiken van de regen die gisteren in Nederland viel. Dat blijkt ivel uit deze foto's: de één, waarop een Italiaans jongetje over de droge gebarsten grond van de bijna uitgedroogde rivier de Tiber loopt en de ander waarop een klein meisje door de plassen van een bijna geheel uit gestorven camping bij Loenën stapt. BUENOS AIRES (Reuter) Het acht leden tellende kabinet van de Argen tijnse president Maria Estella Peron is in zijn geheel afgtreden. Dit is gis teren door de minister van binnenland se zaken Benito Uambi bekend ge maakt. HARDENBERG De 33-jarige chauffeur A. H. uit Hardenberg heeft gistermiddag zijn ex-vriendin, de 28-jarige mevrouw A. M. Zweers uit Hardenberg, doodgeschoten en daarna zichzelf van het leven beroofd. Binnenland ShcII-tanker in nood 5 Buitenland 'VS willen geen Palestijnse staat'6 Kerk Blij met besluit van wereldraad 2 Naar de politie gisteravond meedeel de, woonde de chauffeur enige tijd samen met de vrouw, die gescheiden was en twee kinderen had. Eind april vérliet hij op verzoek van de vrouw en op aandringen van de politie vrij willig de woning van de vrouw, maar hij bleef haar lastig vallen. Op advies van een maatschappelijk werkster werd een 'afkoelingsperiode' ingesteld van een maand. De vrouw bracht die tijd door in een rusthuis in Schoonloo (Drente), waar zij een patiënt leerde kennen met wie het volgens de politie 'meteen klikte'. Dat was de 33-jarige H. van der H. uit Emmen. De juli-vakantie bracht de vrouw met haar kinderen door op de flat van haar nieuwe vriend. Afgelopen zater dag keerde zij van deze vakantie sa men met Van der H. in Hardenberg terug, omdat haar oudste zoontje naar school moest. Zaterdagavond tegen elf uur kwam H. en eiste een onderhoud met zijn ex-vriendin. Haar nieuwe vriend Van der H. weigerde, omdat het al zo laat was. Afgesproken werd maandag (gisteren) 's middags om twqe uur. Toen II. gistermiddag kwam, vroeg de vrouw aan haar nieuwe vriend boven te wachten, zodat zij onder vier ogen met haar gewezen minnaar zou kun nen praten. Volgens verklaringen van Van der H. aan de politie, had hij na ongeveer een half uur de vrouw ho ren gillen. Beneden aangekomen, zag hij H. met een vuurbuks staan. Van der H. holde naar de buren om de politie te bellen. Terwijl dat gebeur de, vielen er twee schoten. Even later kwam de zwaargewonde vrouw naar buiten. Zij viel en bleek dood te zijn. De inmiddels aangekomen politie be val H. per megafoon het huis uit te komen. Toen dit niet gebeurde, om singelde de politie het huis. Toen vervolgens enige politie-agenten naar binnen gingen, vonden zij H., die zich door het hoofd had geschoten. De twee kinderen van de vrouw wa ren tijdens het drama niet thuis. Zij zijn bij de buren ondergebracht. Van der H. is in overspannen toestand in een ziekenhuis opgenomen. NEW DELHI, LONDEN (Reu ter, AP) De ambassade van Bangladesj in Londen beeft maandag laten weten dat er bij de enorme overstromingen in Bangladesj tot dusver naar schatting minstens 3.000 mensen zijn omgekomen. Ruim 870.000 woningen zijn verwoest en 22.000 stuks vee verloren gegaan. Volgens de ambassade staat 80 pro cent van het land onder water en stijgt het water van 'zeven grote rivie ren, waaronder de Padma, de Brahma- poetra en de Meghna' nog steeds. Ook in het noorden van India hebben de overstromingen vele mensenlevens geëist. In Bangladesj en India zijn rond 30 miljoen mensen door de over stromingsramp getroffen. De hulp ploegen zouden op geweldige moeilijk heden stuiten om de slachtoffers te kunnen bereiken. Helikopters van de Indiase luchtmacht werpen levensmid delen en andere goederen af boven de duizenden dorpen in de blank staande gebieden die nog boven water staan. In Bangladesj staan de autoriteiten voor een haast onmogelijke taak. Min stens 17 van de 19 districten van het land zijn dóór de ramp getroffen. Dacca, de hoofdstad van Bangladesj. is nog steeds van de rest van het land afgesloten. In verschillende wijken van de stad moeten de mensen tot het middel door het water waden. Duizen den bewoners van de krottenwijken stromen naar de opvangkampen. Ten noorden van Bangladesj ligt de India se staat Assam die door de Brahma Poetra in tweeën wordt gedeeld. Deze rivier kalft de oevers van Majoeli, het grootste riviereneiland van de wereld, af. Het leger van India heeft 20.000 mensen per boot naar veiliger oorden gebracht, maar het eiland, waarop 200.000 mensen in circa 150 dorpen wonen, wordt nog steeds bedreigd door het woedende water van de Brahma Poetra. In Dhubri en omge ving heerst een ernstige voedsel schaarste. Duizenden mensen in dit gebied zijn tot op het bot toe verma gerd. Een verslaggever heeft gemeld dat er in Dhubri een afschuwelijke stank hangt. Het gevaar bestaat dat er een cholera-epidemie zal uitbreken. Hulp Het door overstromingen geteisterde Bangladesj krijgt voor 2.5 miljoen dollar aan voedselhulp van de Vere nigde Naties voor de meer dan 10 miljoen getroffen inwoners van het land. Volgens de Voedsel en Land bouw organisatie van de VN (de FA- O) zal eerst drie miljard ton graan en 200 ton plantaardige olie ter waarde van een miljoen dollar met schepen naar Bangladesj worden vervoerd. ROTTERDAM Rotterdam gaat ernst maken met de snelle berechting van misdrijven. Donderdag zal de Rot terdamse rechtbank de zaak behan delen tegen de 43-jarige kantoorbe diende C. v. d. K. uit Rotterdam die op 22 juli doorreed nadat hij een vrouw had aangereden. Het slacht offer ligt nog in het ziekenhuis. (ADVERTENTIE) Het middagzonnetje valt door het raam naar binnen. De thee trekt De trommel is gevuld met Beuk Roombotergaletten. De bel gaat a' elke dos een ander koekje. Zoals Beuk Roomboter- galetten, zandkoekje van Leimulden 10QO/o roomboter. ERfagai 2.wlaat nog veel te vaak een kopje in Golda Meir TEL AVIV (Reuter, AP) Golda Meir, de oud-premier van Israël, is ruim twee jaar geleden naar het buitenland gereisd om de Egyptische president Sa- dat te ontmoeten. De president kwam echter niet opdagen en de ontmoeting, waarop Meir had gehoopt, is nooit doorgegaan. Oud-premier Meir vertelde over haar reis op een lunchbijeenkomst met parle mentariërs. Zij zei, dat een president die zij niet met name noemde, een gesprek tussen Meir en Sadat had willen regelen. Meir was naar dat land gereisd, had er gesproken met de president, de premier en de minister van buitenlandse zaken. Zij hadden haar verteld, dat president Sadat bereid was met haar te spreken. 'Dat is het beste nieuws, dat ik in vele jaren heb gehoord', zo had Meir haar gastheer verzekerd. Maar op de uitnodiging, die naar Sadat was ge stuurd was geen antwoord gekomen. Maanden later was er nog niets gehoord, zo vertelde Meir gisteren. Diplomatieke kringen hebben later gezegd, dat het land waar Meir op doelde Roemenië geweest moet zijn. Zij is daar in mei 1972 drie dagen op bezoek ge weest. Volgens deze bronnen had de Roemeense partijleider Nicolae Ceausescoe toen een ontmoeting van Meir met Sadat willen organiseren. Maar Sadat was niet komen opdagen. Deze ontmoeting zou dan plaats hebben gevonden bijna anderhalf jaar voor het uitbreken van de Arabisch-Israëlische oorlog vorig jaar. Op de bijeenkomst, waar oud-premier Meir haar verhaal deed, sprak ook oud minister van buitenlandse zaken Abba Eban. Hij zei, dat de wereld verbaasd zou staan als zij hoorde van de talrijke pogingen van Israël om vrede te berei ken met de Arabieren. De Nederlandse veehouders lustengeen Chinees vlees. Misschien kunen de Chinezen het nog kwijt aan Rusland, welk land de Europese Gemeenschap al tegen een zacht prijsje van een vleesberg en boterberg heeft afgeholpen. Als het de Chinezen lukt, zullen ivij het u melden. Zouls wij alle nieuws geven, dat het ivaard is om gelezen te worden. Daarom Abonneer eens iemand: Uw buurman? NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GfRO: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) PLAATS: Betaalt per uiaand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. H. J. ran Zuthem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Een postzegel ts niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1