'Kloosterleven' bevalt zo'n Alplj enaar Mislukte overval bij Amrobank in Leiden 1 2 augustus begint de inschrijving Agenda voor Leiden musterring Krakers leggen maandelijks 'verbruiksvergoeding' opzij Volksdansers paraderen in Leiden Bollenstreek zonder schooladviesdienst Meisje in toilet opgesloten KattenexT!©' itie in- Groenoordhal DANSLES? Bromfietsers in botsing «P. H. Schoute gaat raadszetel van - Boonstra bezetten tOUW/KWAjRiTET ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1974 STAD EN REGIO L3 exclusieve meubelen bij INTERIEURVERZORGING VERDUYN RIJNSBURG Rapenburg Ib. tel. (01718)-13036. LEIDEN - STEENSCHUUR 15 - TEL. 22582 ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) Een overzicht van het kloostercomplex: ruimte genoeg. LEIDEN De negen deelnemende groepen aan het Inter in Leiden wordt gehouden, hebben gistermiddag op de Bre openlucht voorstelling zijn zijn door B. en W. ontvangen, maakten de volksdansers in een mum van tijd een feest- voorstelling gegeven. Vanavond volgt een tweede. nationaal Volksdans Festival, dat gedurende dit weekeinde estraat voor een verrukkelijke demonstratie gezorgd. Na de Van de anders zo gewichtige burgerzaal in het stadhuis theater. Gisteravond werd in de Groenoordhal de eerste ning), waarover al contact is geweest met de directeur van de Gemeentelij ke Werkplaatsen in Leiden, die wel wat in de plannen zag. Er zou name lijk grond rondom het klooster ver bouwd kunnen worden. De plannen voor dit project zijn echter nog erg vaag. Het klooster kwam afgelopen maan dag plotseling weer in de belangstel ling, toen het raadslid Van Rooi jen (D'66) in de raad wees op het kloos ter als goedkope woonruimte voor werkende jongeren. Met hem zullen de 'kloosterlingen' dan ook binnenkort contact opnemen, ook in verband met mogelijke subsidiering in de toekomst door da gemeente Leiden of het toe komstige gewest. Alkemade heeft behoefte aan gymlokalen ALKEMADE B. en W. overwegen een vakleerkracht voor lichamelijke opvoeding aan te stellen, zodra dit voor de gemeente financieel haalbaar is. Naast gymnastieklokalen aan de Popu lierenstraat en het Noordeinde be staat. met name in 'De Gogh' nog directe behoefte aan een lokaliteit voor het gymonderwijs. In nauw over leg met de onderwijsinspecteur wordt nagegaan of de behoefte aan ruimte voor gymnastiekonderwijs in 'De Gogh' op een verantwoorde wijze kan worden gecombineerd met de behoef te aan een sporthal. Deze hal, eventu eel voorzien van een scheidingswand, kan op korte afstand van het te bouwen scholencomplex bij het zwem bad wordep gesitueerd. tpdoor Jaap Kamerling Ti raLEIDEN-ZOETERWOUDE Half mei van dit jaar kraakte een groepje studenten samen met enkele werkende jongeren het imposante kloos- lrl er De Goede Herder in Zoeterwoude aan de Rijndijk. Het gebouw stond toen al een poos leeg en er werd regelmatig geplunderd. De politie ran Zoeterwoude was dan ook blij, dat het klooster nu weer regelma tig bewoond ging worden en legde de krakers geen strobreed in de ■tfweg. Ze hoefde nu tenminste niet meer bang te zijn voor plunderaars Voorschoten treedt niet op tegen woningkrakers VOORSCHOTEN De commissie voor strafverordeningen ziet weinig effect in een anti-kraakbepaling, opge nomen in de algemene politieverorde ning. De regering heeft een zgn, anti- kraakwetsontwerp ingediend. B. en W. menen dat op deze wet niet kan worden gewacht, omdat een gemeente- eigendom al is gekraakt. Na een lang durige discussie wilden de commissie leden eerst kennis nemen van de eventuele praktische resultaten van de gemeente Helmond, waar een der gelijke politieverordening geldt. Burgemeester Van der Haar zette uit voerig uiteen dat de raad de bevoegd heid heeft de leemte in de wet op te vullen. Toch bleef de commissie van mening dat geen juridische maatrege len genomen moeten worden, die geen resultaten kunnen boeken. Als Helmond succes heeft, willen de com missieleden het voorstel van B. en W. om een anthkraakbepaling op te ne men, steunen. v je krakers waren tot de kraking h ivergegaan omdat ze erg ontevreden r 'aren over de huurverhoging van de jtudentenflats aan de Klikspaanweg n omdat ze het waanzinnig vonden, idat het klooster maar ongebruikt leeg Later werden de motieven om n het klooster te blijven wonen ver- 'iliruimd. Men wilde namelijk het vroe- iv gere nonnenklooster opnieuw een so lo ciale functie gaan geven ten dienste wn de bevolking van Zoeterwoude. 5 Dat dit grote kans van slagen heeft is ivel gebleken, toen er onlangs een rijopen dag voor de bevolking werd 1 georganiseerd. Er werd kindertheater en toneel gepresenteerd en 's avonds v traden er popgroepen op. De belang stelling van de Zoeterwoudse bevol- 0 king was erg groot, ook veel ouderen «kwamen een kijkje nemen. s Sociale functie j^Samen met de Stichting 'Ideeel bou- lv, ven' gaat de sociaal-culturele werk- t groep, bestaande uit bewoners van het igekraakte klooster, nu plannen uit- werken om het klooster weer een !7zinvolle siciale functie te geven voor ^Zoeterwoude. Het aantal bewoners in intussen ge- 1 stegen tot zo'n vijftig mensen met een h gemiddelde leeftijd van 23 jaar. Op- tu merkelijk is, dat de bewoners onge- niveer voor de helft uit werkende jon geren bestaan en voor de andere helft uit studenten. Het zijn merendeels m mensen, die wel eens eerder een ka- mer gehad hebben. Onlangs is er een groep van twintig nieuwe bewoners m bij gekomen, die alleen vanuit een ^noodsituatie woonruimte zochten. Bas de Groot, student sociologie, en nog enkele jongeren met wie we een ge sprek hadden, vertelde ons, dat ze v sinds kort niet meer geheel gratis wonen. Ze betalen vanaf deze maand n een zogenaamde verbruiksvergoeding van 50 a 75 gulden per mand. Deze vergoedingen worden voorlopig bij j hun advocaat, de heer Schutte uit Haag, gedeponeerd en kunnen, als er nog eens overeenstemming met de nonnen en hun advocaat zou wor- den bereikt, aan de nonnen worden overgedragen. Zo staan de krakers dus «tra sterk. Aanvankelijk maakten de (nonnen het hun niet bepaald gemak een job. De sfeer onder de bewoners is ook uitstekend. Regelmatig wordt er een plenaire vergadering belegd, waarop de regels in het klooster en de plan nen voor de toekomst ter sprake ko men Werkgroepen Alle bewoners maken deel uit van één van de werkgroepen, die het klooster kent. Zo is er een juridische groep, die werkt aan de legalisering van de bewoning, een sociaal culture le, groep, die het klooster z'n oude sociale functie wil terug geven, een financiële groep (voor mogelijke sub sidiëring en een groep voor de kon takten met de overhied. Verder ma ken wisselende groepjes twee keer per week do gemeenschappelijke gangen schoon Tenslotte zijn er nog plannen voor een WSW-project (Sociale voorzie- LISSE De gemeenteraad van Lisse heeft besloten dat de oprichting van een schooladvies- en begeleidings dienst voor de Bollenstreek op korte termijn geen haalbare kaart is. Met deze uitspraak schaart de raad zich achter een nota van het Samenwer kingsorgaan Bollenstreek, waarin een dergelijke dienst weliswaar noodzake lijk wordt geacht, maar waarin ook naar voren komt dat de te verwachten rijksbijdrage zo gering is dat een volledig operationele dienst, voorlopig een toekomstdroom is. De raad ging akkoord met het voor stel de schade aan een aantal scholen in de Poelipolder te vergoeden. Burge meester Berends onderstreepte de moeilijke aanpak van de baldadigheid in de Poelpolder. Hij wees daarbij op de nalatigheid van bewoners om de politie te bellen. In de buurtschap Den Engel kan het één en ander gebeuren aan de recon structie van de Heereweg, niu de raad besloot oude panden te kopen, die na de sloop ter plaatse eèn veiliger ver keersbeeld zal geven. LEIDEN Gistermorgen is een mislukte overval gepleegd op de Amro-bank aa.i de PelikaaniK.("ii Pelikaanstraat). V. -• hoofd en een soort tulband om, waren in een halletje aan de zijkant van het gebouw doende toen de 17-Jarige bankbediende Cora de Rijk uit Leimuiden als eerste arriveerde. Cora had een voordeursleutel. De twee mannen eisten van haar de sleutel van de kluis. Toen Cora hen die niet kon geven hebben de twee mannen haar opgesloten ia hei. bik' - -sv.<»vtr?.,v' -i k Smit was het tweede personeelslid dat bij de bank arriveerde. De twee inbre kers waren toen al gevlogen. De recherche vermoedt dat de twee zich in de bank hebben laten opsluiten. In de bank wordt niets vermist. Ook zijn geen vernielingen gepleegd. LEIDEN In de Groenoordhal wordt op 28 en 29 september een kattententoonstelling gehouden. 'Kat- Expo Leiden' gaat het heten. Ruim duizend raskatten uit heel Europa zullen er die twee dagen te zien zijn. Behalve raskatten zullen ook 'gewone huiskatten' öp de tentoonstelling te zien zijn. Zowel de raskatten als de huiskatten kunnen meedingen naar de beschikbaar gestelde bekers. Bij de huiskatten zal slechts worden gelet op goede verzorging en conditie. Kleur en schoonheid spelen bij de beoorde ling geen rol. Wel wordt daarop gelet bij de beoordeling van de raskatten. Wie zijn huiskat wil inschrijven voor de Kat-Expo kan opbellen: 070-995696. Voorwaarde is dat deelnemende kat ten minstens veertien dagen vóór de Kat-Expo zijn ingeënt tegen katteziek- te. LEIDEN Donderdagnacht is in een woning aan de Griegstraat ingebro ken. Er werden een soheerapparaat ef een klok ter waarde van 700 gulden ontvreemd. kelijk. Ze deden pogingen om de krakers juridisch 'uit te roken' door bijvoorbeeld te proberen het water af te sluiten. Dat is echter niet gelukt, en er is nu een contract met het waterleidingbedrijf, en ook is er elec- tricifteit Blijvend De kansen, dat de jongeren in het klooster kunnen blijven wonen zijn groot. Er is namelijk bijzonder weinig belangstelling voor het klooster en het bijbehorende stuk grond van on geveer 10 hectare. De grond is erg duur en plannen van de gemeente om hier woningbouw te plegen ketsten af omdat Gedeputeerde Staten eisen, dat de helft van de grond groen blijft Die helft moet dus wel betaald wor den maar mag niet bebouwd worden. Dit plus het dure slopen van het klooster, maakt de zaak erg duur. Ook het bedrijfsleven toont weinig belang stelling voor de grond. Er mag geen industie komen, geen hoogbouw, geen kantoren en geen cash en carry-zaken. Voor de bewoners van het klooster zijn dit allemaal gelukkige omstandig heden, want ze zullen nu voorlopig zeker kunnen blijven. Dat het 'kloos terleven' een uitstekende uitwerking in hen heeft blijkt wel uit het feit, dat alle beworiers of studeren of wer ken. Degenen, die werkeloos waren, toen ze in het klooster kwamen, heb ben op het ogenblik bijna allemaal Krakers in de klokketoren: sfeer uitstekend. (ADVERTENTIE) Jongelui - Ouderen Gehuwden EVERT CASTELEIN Zie adv. rubriek lessen LEIDEN Donderdag om 12 uur raakte een 23-jargige vrouw uit Lei den die op haar brommer reed, in botsing met een 54-jarige bromfietser uit Leiden op de kruising van de - Herensingel en de Prinsenstraat. Toen de vrouw linksaf wilde slaan naar de Prinsenstraat, was zij niet meer in staat voorrang te verlenen aan de bromfietser omdat ze een tas aan haar stuur had, waardoor ze niet bij de rem kon komen. Bij de botsing, die daardoor ontstond, liep de vrouw een wond op aan haar linkervoet en ver moedelijk een hersenschudding. Zij moest naar het A.CADEMISCH Zie kenhuis worden overgebracht. De avond- nacht- en zondagdlenst der apotheken 1-n de regio Leiden wordt waarge nomen van 9 augustus tot 16 augustus door apotheek Herdlngh en Blanken in Lelden apotheek 'Voorschoten' Voorschoten apo theek Beker Lijtweg Oegstgeest. BIOSCOPEN TOT 15 AUGUSTUS: LUXOR: 'My name is nobody' 14 Jr. dag 14.30 19.00 en 21.15 uur en zo extra voorst. 16.45 uur. STUDIO: 'Samen uit samen thuis' a.l. dag. 14.30 19.00 en 21.15 uur en zo ook 16.15 uur. Dag behalve zondag 10.30 uur 'Dik Trom kanpt hel op'. LIDO: 'The Sting' IS jr. Tijden zie Studio. TRIANON: 'Op de Franse toer' 18 jr. dag. 14.30 19.00 en 2a. 15 uur. Wo en za 'Allee in wonderland' a.l. om 14.30 uur. CAMERA: 'Quo Vadils' 14 jr. dag 14.00 en 20.00 uur beh. za wo en zomküdag. Dan draait 'SJors en Sjlmmie en de toverring' a.l. Nachtvoorstelling vr en za 24.00 uur Live-optreden Jiml Hendrux' 18 jr. REX: 'Aan de deur wordt niet verkracht' 18 jr. 14.30 19.00 en 21.15 uur. Wo en za 14.30 uur 'Alice in wonderland', a.l, TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Steenstraa 1 ma. t.e.m. za. 9-18 uur, Tentoonstelling 'Zuidzee uit de doeken', het leven en werken op het Zuldzee-eilandje Moce. Rijksmuseum der Natuurwetenschappen: Steenstraat la. ma. t.e.m. za. 10-7 uur zon en feestdagen 13-17 uur tot september Van 't Hoff tentoonstelling. Drukkerij de Bink: Rooseveltstraat 2, tel. 22841 ma, t.e.m. vr. 8-17 uur tot 31-8 tentoonstelling 'Ik zie. ik zie, wat u ook ziet' van de heer Haver. Atelier 'De Scherf' Nassaulaan 41, Oegst geest. tel 50220, ma t.e.m. zat 9-18 uur zondags geslqten. Ans v.d. Heide-Kort. ten toonstelling van eigen werk nl. gla6buigen. Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie: Raamsteeg 2, ma t.e.m. zat. 10-16 uur 1 Juli t.e.m 1 oktober tentoonstellirfg Dieren op postzegels. Galerie v.d. Vllst: Botermarkt, 3, tel. 22806 ril t.e.m. zat. 10-18 uur. Zomertentoonstelllng van 10 kunstenaars in de maanden Juli en augustus met schilderijen, grafiek en kerraai- ek. Sted. Museum: 'Oude Singel 28-32. ma t.e.m za. 10-17 uur, zon en feestdagen 13-17 uur. BURCHT: Iedere zaterdag antiekmarkt vanaf 9.00 uur op het Burchtplein, entree 2.50 BLOEMENCORSO: 3 aug. Bloemen corso van Kljnsburg naar Leiden. Routebeschrijving vanaf 21-7 verkrijgbaar bij VW-Lelden. CORSOWANDELTOCHT: 3 aug. Stirt vansf het WV-Lelden circa 9.30 uur 10, 15, 16 en 20 km. RONDVAARTEN: Dagelijks mogelijkheid tot stadsrondrltten en molenrondvaarten. Verde re inlichtingen VW-Leiden. EXCURSIES K StO: Oude Vest 45. tel. 41200. 13 aug. vertrek Garenmarkt 7.15 uur, dagexcursio naar Zwitserse borduurfabrlek in Almelo en de watermolen te Vasse. GROENOORDHAL: 0, 10 en 11 aug. NEVO- Volksdansfestival met ongevee eOO deelne mers. Aanvangstijden 9-8 20 uur, 10-8 20 uur en 11-8 15 uur. Kaarten verkrijgbaar bij VW-Leiden. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag 15.00 tot 16.00 uur, 18.30 tot 20.00 uur, voor de prematurenafdeling gelden de volgende be zoekuren (alleen voor ouders): Maandag t.e.m. vrijdag 18.30 tot 18.45 uur, zaterdag en zondag 15.30 tot 15.45 uur. Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Diaconessenhuis, Mlddagbezockuur, 13.45- 14 30 uur. Avondbezoekuur. 18.30-19.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14,00-19.00 uur. alleen voor ouders, zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden de 16 Jaar hebben geen toegang tot de kinderafdeling. St. Elisabeth-ziekcnhuls klasseafdelingen Vol wassenen dag. v. 11.15 tot 12 uur en van 14 tot 14.45 uur en van 18.45 tot 19.45 uur. kraamafdeling dag. van 11.15 tot 12 uur (alleen voor echtgen) v. 15 tot 16 uur en van 18.45 tot 19.45 uur, kinderafdeling dag. van 15 tot 18.30 uur, 3e klasse, dag. van 14.00 tot 14.45 uur en van 18.45 tot 19.45 uur. Kraamafdeling dag van 15 tot 16 uur en van 18.45 tot 19.45 uur, kinderafdeling dag. van 15 tot 18.30 uur. Endegeest, dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur, 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur, eerste klasse de gehele dag. Annakliniek, Klasse afdeling van 11.00 tot 12.00 uur. van 13.30 tot 15.30 uur van 18.30 tot 19.30 uur. Avondbezoek voor de kinder zaal uitsluitend voor de ouders, alleen op woensdagavond van 18,30 tot 19.30 uur. S I e ol i LEIDEN De heer B. J. Boonstra, voor de VVD gekozen in de nieuwe Leidse gemeenteraad, heeft burge meester Vis laten weten zijn raadsze- tel beschikbaar te stellen. Dit is ge beurd naar aanleiding van de beroe ring, die is ontstaan sinds bekend is geworden dat hij gedurende de Twee de Wereldoorlog is Duitse krijgs dienst is geweest. Als busschauffeur zou de heer Boonstra in de toekomsti ge VVD-fractie verkeerszaken voor zijn rekeing nemen. Met het beschikbaar stellen van zijn raadszetel is zeer waarschijnlijk ook bereikt, dat de Leidse raad maamdaga- vond niet- zoals besloten was- de zaak Boonstra wederom publiekelijk zal be- spreken. Zijn plaats zal nu worden ingenomen door de pas afgestudeerde poltiooloog m P. H. Schoute (32), zie foto.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3