ord: rondborstig maar kleurloos Richard Milhouse Nixon: i/an de hoogste hoogte naar de diepste diepte Amerikanen willen en krijgen betrouwbare president Medewerkers vonden hem vreemd formeel 'Waarheid is de lijm die de regeringen samenbindt Nixon: Kunst, dat zijn Joden, blijf daar weg O'UW/KiWiAiRiTET VRIJDAG 9 1A1UGCS1TUS 1974 BtaUBNILAlND floor Robert M. Andrews )e nieuwe Amerikaanse president Gerald Rudolph fbrd jr. is een man, die een ongedeukte reputatie [ran ouderwetse eerlijkheid bezit. Hij is daardoor logelijk de krachtigste zalf op de schrijnende rond, die de Watergate-ramp de VS heeft toege bracht en die het land oververmoeid'en ontgoocheld beeft. ird's grootste ambitie was voorzitter worden van het Huis van Afigevaar- igden. Dat lukt hem nooit pmdat jn Repub.ikeinse Partij nooit de irdenheid in het Huis verwierf. In Huis was Ford een kwart eeuw 'aardigde en in de laatste jaren jas hij daar de hardwerkende en jpulaire leider van de Republikei- d en- wettelijke kwesties ging. Sommige waarnemers menen dan ook dat Ford 'een grote onbekende' en een weinig imponerende figuur zal blijven totdat hij zijn eigen stempel kan drukken op het presidentschap: zo ongeveer op de manier van Harry S. Truman, de man uit Missouri die destijds Franklin D. Roosevelt opvolgde en die eerst ook weinig bekend was. oen president Nixon hem vorig jaar ktober aanzocht voor de opvolging AüVlSCUrS in de in ongenade gevallen Spiro gnew overwon Ford zijn tegenzin it loyaliteit jegens zijn partij en fixon. Hij verwierf de goedkeuring an het Congres met een overweldi- ende meerderheid en werd de 40e ce-president van de VS. heb helemaal geen belangstelling oor het vice-presidentschap', zo ihad ord opgemerkt. 'Ik houd van het uis van Afgevaardigden, ondanks' de ile en onregelmatige zittingsuren. aar soms, als het laat geworden is ik moe en hongerig ben dan hoor tijdens de lange rit naar huis in iexandria op het moment dat ik mnsylvania Avenue 1600 (het Witte uis) voorbijrijd een stemmetje dat !gt: pas als je daar woont, zul je iuis zijn'. temiiietje laar Ford weerstond de lokroep van stemmetje en benadrukte dat hij ooit de wens had gekoesterd de 'ova- kamer' van de president te bezet- fcn. Ford, die 61 jaar oud is, gaat nu ie 'ovale kamer' in en het staat rijwel vast dat hij door de Republi- binse Partij kandidaat zal staan voor e presidentsverkiezingen van 1976. prd heeft Nixon hardnekkig verde lgd en gezegd dat hij geloofde in de hschuld van zijn president. Dat ver- Aderde pas nadat Nixon maandag 'jjn fatale bekentenis aflegde en liet jeten dat Ihij vrijwel vanaf het begin Ad geweten dat de Watergate-inbraak doofpot werd ingewerkt en er zelf lin had meegeholpen. Vóór Nixons .Jkentenis had Ford, die op het 'Tnerp van de snede moest balance- lin., toch ook een onafhankelijk stand- JÖlTvA ingenomen. Hij had Nixon ge- "itvaand volledig samen te werken met de rechters en het Congres de gehei me IVatergate-bandjes te ^ven. zien zijn optreden in het verleden het Huis van Afgevaardigden kan in Ford worden verwacht dat hij de Mfdhjnen zal voortzetten van ixons voortvarende buitenlandse- en mservatieve binnenlandse politiek, brd is echter 'geen staatsman hij i een politicus', zo karakteriseerde én van zijn adviseurs hem. In het erleden heeft Ford zich een buig- lam persoon getoopd, die gemakke- jk compromissen sloot als het om Om enig idee te krijgen welke koers Ford wil gaan varen is het van belang te weten wie zijn kabinetsleden en voornaamste adviseurs zullen worden. Toen de rook van Watergate de eenza me Nixon in zijn ovale kamer steeds meer dreigde te verstikken werd reeds overal rondverteld dat Ford mo gelijk de voormalige gouverneur van New York, Nelson Rockefeller of de vroegere minister van justitie, Elliott Richardson tot zijn vice-president zou benoemen. Vergeleken met Fprd zijn Rockefeller en Richardson, wat hun politkeke opvattingen betreft, libera len (in Amerikaanse zin). Een nauw medewerker van Ford, die de overheidsdienst heeft verlaten, ver telde dat Ford als president liberaler zou wezen dan als lid van het Con gres, waar hij nogal conservatief was. Op belastinggebied zou hij echter con servatief blijven. Tevens zou hij meer rekening gaan houden met zijn kabi net dan Nixon. Amerikaanse liberalen hebben Ford. in het algemeen nogal gehekeld om dat hij zich in het Huis van Afgevaar digden heeft verzet tegen meer bur gerrechten (vooral voor de zwarte bevolking) en omdat hij weinig her vormingsgezind was op het terrein van de huisvesting, onderwijs en an dere openbare voorzieningen. Voorts is hij op de korrel genomen omdat hij onverkort de Vietnam poli tiek van de regeringen Lyndon B. Johnson en Nixon steunde. Amerikaanse conservatieven zijn ver rukt over Fords steun aan een krach tige militaire defensie. Door zijn ge vechten tegen kostbare bestedingspro gramma's van de Democraten heeft Ford zich tal van vrienden verworven onder industriëlen en zakenlieden. De stijl van optreden van Ford is gekarakteriseerd als duf, humorloos en fantasieloos. Alan Cranston, een Democratische senator uit Californië, noemde Ford 'zoiets als een ploete raar, niet briljant, niet creatief, maar degelijk, kundig en betrouwbaar'. echte vader was'. Harde werker Al vanaf het begin was Ford een harde werker. Hij hielp zijn vader, die een nieuwe verf- en vernisfabriek op poten had gezet. Hij werd padvin der en aanvoerder van het football- team van zijn middelbare school. De toendertijd bekende advocaat Clarence Darrow maakte de jonge Ford enthou siast voor een politieke carrière. Maar eerst werd Ford de briljante middenvoor in het football-team van de universiteit van Michigan, dat on geslagen werd op de nationale kampi oenschappen van 1932 en 1933. In 1934 stond hij als senior-speler in hoog aanzien. Ford wees aanbieding opi prof-speler te worden af. Hij kon bij de Green Bay Packers en de Detroit Lions komen. Hij ging naar de Yale-universiteit rechten studeren, waar hij, zoals hij zelf zegt, geen uitblinkertje was. Van Yale trok Ford naar Grand Ra pids, waar hij korte tijd in de juris tenpraktijk zat. Toen moest hij in dienst, want de tweede wereldoorlog was uitgebroken. Hij diende op een vliegdeksohip dat in de Stille Oceaan opereerde en kwam na vier jaar de dienst uit als eerste luitenant Hij keerde naar Grand Rapids terug om zijn juristenpraktijk voort te zetten. Op aandrang van de Republikeinse senator Arthur H. Vandenburg, die eveneens uit Grand Rapids kwam, stelde Ford zich kandidaat voor het Huis van Afgevaardigden. Hij ver sloeg de Republikein Bartel Jonkman, die zich als 'isolationist' (de VS moe ten zich afzijdig houden van de rest van de wereld) had opgesteld. Ford was 'internationalist' en bepleitte steun aan de Marshall-hulp aan Euro pa, die Harry Truman wilde geven Als leider van de Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden heeft Ford tijdens Nixons regeringsperiode voortdurend getracht te bemiddelen tussen de eisen van de Republikeinse Congresleden, het Witte Huis en zijn kiezers in Grand Rapids in het noor delijk midden van de VS. Ford steunde Nixons beleid consequent, maar ging bij een aantal kwesties ook door te gen de president in. Aangenomen wordt dat hij wilde onderstrepen dat hij niet de stroman van het Witte Huis was, zoals hij herhaaldelijk had gezegd. In 1970 deed Ford een van zijn meest controversiële stappen. Hij leidde toen het achteraf mislukte gevecht tegen opperrechter William O. Doug las. Men wilde Douglas in staat van beschuldiging stellen (impeachment) wegens zijn connecties met een parti culiere stichting. Ook waren uittrek sels gepubliceerd in een weekblad van een door redhter Douglas geschreven boek. Ford was van mening dat dit pornografische lectuur was. Geen vuile zaakjes Toen Ford door Nixon tot vice-presi dent benoemd werd heeft het Congres eerst uitvoerig nagegaan of Ford zich ook niet aan vuile zaakjes had bezon digd. De leider van een pressiegroep je, Robert Winter-Berger had beweerd dat Ford 15.000 dollar van hem had geleend en dat nooit terugbetaald had. Het Congres vvees deze klacht echter af met de opmerking dat zij ongegrond was. Ook Fords belastingen zijn onderzocht. Er werd slechts een 'vergissing* ontdekt Ford had onte recht een bedrag van 871.44 dollar op zijn aangiftebiljet afgetrokken. Hij kreeg een navordering van 435.77 dol lar en geen boete. Vooral de Republikeinen zijn erg in genomen met Fords benoeming tot president. Albert H. Quie, een van Fords beste Republikeinse vrienden in het Huis van Afgevaardigden, noemde Ford een 'grote, openhartige, fatsoenlijke persoon met een enorme hoop moed'. 'Hij kan de krachten van onze economie bundelen, die nu be zorgd zijn over het gevaar waarin wij verkeren'. Een andere medestander zei: 'Een re gering Ford zal eerlijk, open en ge loofwaardig zijn. Wij hadden het slechter kunnen treffen en wij had den het slechter getroffen'. John Anderson uit Illinois, de derde man der Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden: 'Wij zullen een verbindingskanaal hebben tussen het Witte Huis en het Congres zoals nog nooit eerder heeft bestaan'. Jean McKee, de man die Fords tegen kandidaat was bij de verkiezingen van 1972, verklaarde dat Ford's 'imago van geloofwaardigheid' zo diepgewor teld is bij zijn kiezers dat hij eerst wegens heroinesmokkel gepakt zou moeten worden wilden zij hean niet meer vertrouwen. 'Ik geloof niet dat er iemand is met een onbevlekter blazoen dan hij'. Robert M. Andrew is correspondent ln Washington van het Amerikaanse persbureau United Press Internatio nal. Gerald Rudolplh Ford jr., de nieuwe president van de Verenigde Sta- 'Waarheid' ten van Amerika. Wat erg Fords critjci citeren met graagte de woorden van wijlen president John son, die eens op het nogal grote hoofd van Ford klopte en zei: 'Wat erg, wat erg. Dat komt er nou van als je te lang zonder helm 'football' speelt'. (Football is een wat op rugby lijkende Amerikaanse vorm van voet bal, waarbij het hard kan toegaan). Ford heeft toen hij nog student was, uitgeblonken als football-speler. Maar Ford wimpelt de grapjes over zijn omstreden intellect af met de rustige zelfverzekerdheid van een man die zijn kiezers in Michigan telkens weer kon overhalen hem met meer derheden van ruim 60 procent in het Huis van Afgevaardigden te brengen. 'Ik weet wel dat ze zeggen dat ik saai en zonder charisme ben, zei -hij eens. 'Mijn enige antwoord daarop is dat ik liever saai en oprecht ben dan gekun steld en met charisme'. Gerald Ford is op 14 juli 1913 in Omaha, in de staat Nebraska geboren. Hij heette toen geen Gerald Ford, maar Leslie King. Kort na zijn ge boorte scheidden zijn ouders. Zijn moeder nam hem mee naar Grand Rapids in Michigan, waar zij een kleine zakenman trouwde, Gerald Ru dolph Ford sr. Deze adopteerde Leslie en gaf hem zijn eigen naam. Pas toen hij in de hogere klassen van de middelbare school zat kreeg hij te horen dat hij een andere vader had, die op dat tijdstip boer in Wyoming was. Ford leerde zijn echte vader voor het eerst kennen toen hij voor twee dollar per week aan het borden wassen en hamburgers serveren was in een restaurant in Grand Rapids. Zijn vader kwam binnen en zei wie hij was. 'Dat was een hele schok', zei Ford later. 'Ik had er nooit over nagedacht. Het kon me weinig sche len. Al van jongs af aan had ik aangenomen dat mijn stiefvader mijn Ford, die een veilige zetel in het Huis van Afgevaardigden verwierf, maakte snel naam als een onvermoeibaar wer ker, die zijn Republikeinse Partij zeer trouw was. Hij was de man die zijn huiswerk had gedaan als belangrijke zaken aan de orde kwamen en iemand die nooit op zijn woorden terugkwam. Hij gebruikt nog steeds zijn gelief koosde uitspraak dat 'waarheid de lijm is die regeringen samenbindt'. In 1965 bracht Ford met de hulp van jonge partijactivisten, die de Republi keinse partij een nieuw imago wilden geven. Charles A. Halleck uit de staat Indiana, naar voren als leider van de Republikeinen in het Huis van Afge vaardigden. Dat gebeurde nadat sena tor Barry Goldwater (die zei desnoods kernwapens te willen hanteren in Vietnam) een vernietigende nederlaag had geleden bij de presidentsverkie zingen. waardoor de Republikeinse fa milie tot grote verwarring en ver deeldheid was gebracht. WASHINGTON (Reuter) De bandjes met Nixons gesprekken met topmedewerker Bob Halde- man. die op 23 Juni 1972, werden gevoerd, hebben ook een aantal opmerkingen van Nixon onthuld, die getuigen van de geringe sympathie van de president voor de Joden in zijn land. Zo besprak Nixon zes dagen na de Watergate-inbraak de bezoeken die de presidentiële dochters Trlcia en July Nixon aan een kunstmuseum hadden gebracht Het was op het hoogtepunt van de verkiezingscam pagne van 1972 en de dochters waren ln het museum nogal on vriendelijk bejegend. Haldeman vertelt Nixon dat de campagne wel eens schade zou kunnen lijden door een openlijk laten blijken van waardering voor bepaalde kunstvormen. Nixon: 'Het is nu het slechtste wat er is., (onverstaanbaar) om naar iets te gaan wat met kunst te maken heeft'. Haldeman: 'Ja, dat zie ik. Het was(onverstaanbaar, maar vermoedelijk zei hij 'stom') July op dat tijdstip naar het mu seum in Jacksonville te laten gaan'. Daarop zegt Nixon: 'Weet je, kunst, dat zijn joden, dat zijn linkse jongens. Met andere woor den, je moet daar wegblijven'. In mei had het Witte Huis een bericht in Thé New York Times ontkend dat Nixon twee stafleden van een overheidscommissie 'Jo denjongens' had genoemd. Deze be titeling had, volgens het blad, op een der bandjes gestaan, maar was weggewist. WASHINGTON (Reuter) Richard Milhouse Nixon schoot naar de hoogste hoogte van het Ame- fcaanse politieke leven en stortte neer in de diepste diepte. Hij wist zijn landgenoten tot intense yaliteit aan hem te bewegen maar tot even intense afkeer van hem, hij wrochtte grootse feiten de buitenlandse diplomatie maar laadde in eigen land de blaam op zich van een van de goorste ïdrogzaakjes in de Amerikaanse geschiedenis: de Watergate-zaak. por de één zal hij altijd 'Tricky icky* blijven, een politicus van min- !r allooi die beginselen en vrienden •offerde voor kortstondig* voordeel, oor de ander blijft hij de ontwetper n de ontspanning met de Sovvjet- ïie en China, de man die de VS uit Indochinese oorlog haalde - het gste verdeeldheid zaaiende conflict jj it de VS na de burgeroorlog ooit 'bben gekend. •|9 grootste klap voor hem, aan het e|nd van zijn hevig op en neer gaan- j!loopbaan, moet wel zijn dat in de ndbalans zijn buitenlandse successen t de ogen van zijn volk tóch niet u wegen tegen zijn oedrog inzake Wa- »i rgate. En dat terwijl dit gekuip om •ijjn vijanden te benadelen ook nog j 'Utrekt overbodig was: het gebeurde e miers op weg naar de grootste poli- i fce overwinning van alle tijden, ii aarbij zijn rivaal McGovern - de eunocratische presidentskandidaat - rplcttcrd werd. ixon - ofschoon waarschijnlijk niet trokken in de planning van de 'raak in het Democratische hoofd- »artier - gaf tenslotte na maanden- j Hg ontkennen toe dat hij inderdaad probeerd had de relatie tussen de l( brekers en zijn persoonlijke staf rborgen te houden. Die onthulling - 1(aarin het Amerikaanse volk met an- "re woorden te horen kreeg dat het ie jaar lang door zijn president voorgelogen - deed ook de belang- j kste Republikeinse steunberen j ast hem wegvallen, die nog tegen n serie andere beschuldigingen be- ind waren geweest. Want gedurende ezelide twee jaar was op Nixon ook verdenking komen te rusten van onjuiste belastingaangifte, misbruik van openbare gelden ten behoeve van zijn persoonlijk bezit en het laten ontstaan van een soort geheime poli tie ter bestudering van zijn tegenstan ders. Ontoegankelijk Politici en commentatoren hebben hem altijd een man gevonden waar je moeilijk achter komt. Medewerkers en kennissen beschreven hem als gereser veerd, verlegen of vreemd formeel. Het Witte Huis zat potdicht: zelfs hoge regeringsfunctionarissen moes ten door zijn kleine kringetje van intimi 'gescreend' morden om tot hem te mogen doordringen. Persoonlijke vrienden had hij vrijwel niet: zaken man Charles (Bebe) Rebozo en Ro bert Abplanalp waren de prominent ste. Marine-officieren die zijn 'slapies' wa ren in de Pacific tijdens de Tweede Wereldoorlog herinneren hem zich als een formidabel pokerspeler, volkomen vertrouwd in dat uitgekiende bluffen dat bij dit harde Amerikaanse spel hoort. De bitterheid die Nixons loopbaan omgaf was er meteen al toen hij als een jong en energiek Congreslid een van de eersten werd om deel te nemen aan de anticommunistische heksen jacht in de jaren die op de Tweede Wereldoorlog volgden. Hij won de verkiezingen als lid van het Huisl van Afgevaardigden voor Californië en vervolgens ook zijn Senaatszetel door te hameren op het aambeeld dat zijn tegenstanders weekhartig waren tegen- ove rhet communistische gevaar. Vele liberale Amerikanen hebben hem zijn neiging om meteen op de halsslagader te mikken' nooit verge ven. De bekwaamheid daarin heeft hij ruimschoots getoond want hij zag de ondergang van zijn tegenstanders als het heil van zijn vaderland. Zijn rol in de commissie voor on-Amerikaanse activiteiten van het Huis van Afge vaardigden bezorgde hem ..nationale faam, maar deze zuiveringsactie tegen mensen in overheidsdienst met be weerde communistische relaties werd een donker hoofdstuk in de Ameri kaanse geschiedenis. Nixons commis sie had reeds vóórdat senator Joseph McCarty de communistenjacht naar een nieuw uiterste zou opvoeren men sen uit alle gangen des levens tot verantwoording over hun persoonlijk verleden geroepen en dozijnen hun ner die dat niet konden opbrengen draaiden de gevangenis in of verloren hun betrekkingen. Nixon verloor de aandacht van de natie voor 'zijn hoofdrol in de onder vraging van een vroegere ambtenaar van het State Department. Alger Hiss, die ervan beschuldigd werd in een eerder stadium van zijn loopbaan do cumenten aan een communistische spion in handen te hebben gespeeld Hiss werd later wegens meineed ver oordeeld tot gevangenisstraf, maar men heeft hem nooit veroordeeld we gens spionage. Meer dan tien Jaar later schreef Nixon in zijn boek 'Zes crises' dat de zaak-Hiss hem de durende vijandschap van 'grote delen van de pers en van de intellectuele gemeenschap' had bezofgd en hij vond dat hij in de 12 artikel in 'Foreign Affairs' de veel te grote druk die de Vietnam-oorlog op het Amerikaanse leven legde. Het ar tikel was een grove schets van wat hij politiek inderdaad zou gaan nastre ven: grotere inspanningen van Ameri- ka's bondgenoten voor hun eigen ver dediging. 'Ons land moet inzien dat de rol van de VS als wereldpolitie man waarschijnlijk in de toekomst beperkt zal moeten worden', schreef hij. De Democratische regering van president Lyndon Johnson leed zwaar onder de nationale verlamming die deze eindeloos voortslepende confron tatie in Vietnam had veroorzaakt en in 1968 wist Nixon Johnsons vice- president Huibert Humphrey in een nieuwe nek-aan-nek-race te verslaan. Tijdens zijn eerste termijn waren zijn vermindering van grondtroepen in Vietnam en zijn belofte om een 'vre de met eer" te zoeken voldoende om de anti-oorlogsstemming die zich in de VS had opgebouwd te ontladen en zijn spectaculaire buitenlandse initia tieven verwierven zelfs lof van zijn oude vijanden. niets inhield dat ook vier jaar eerder niet bereikt had kunnen worden en anderen zeiden dat de hele toekomst van Indo-China volstrekt twijfelachtig bleef. Maar het gevoel van opluchting in Amerika over "net einde van de militaire deelname in deze oorlog was zo groot dat deze kritiek niet veel indruk maakte. Het was pas in mei 1973 - toen het Watergate-schandaal het gezag van het Witte Huis al was gaan ondermijnen - dat het Congres op een frontale bot sing met de president aanstuurde door kredieten te weigeren voor de voortgaande bombardementen op Cambodja, waar de strijd nog volop bleef woeden. De Watergate-zaak werd een aaneen schakeling van onthullingen over spi onage en sabotage tegen de Democra ten en andere tegenstanders van het Nixon-bewind tijdens de verkiezings campagne van 1972 (Zie daarvoor el ders op deze pagina). Jeugd Richard Nixon: bitterheid. jaar daarna aan een 'ongehoorde en smerige lastercampagne' was onder worpen. Hondje Tijdens zijn kandidatuur voor het Republikeinse vice-presidentschap on der Eisenhower werd hij beschuldigd van het voor persoonlijke doeleinden aanpakken van 18.000 dollar van za kenlieden maar in het weerspreken daarvan vertederde hij de meeste Amerikanen toen hij toegaf één per soonlijke gift te hebben aangepakt, namelijk het inmiddels door zijn ge zin vertroetelde hondje Checkers. Het bleek het best denkbare verweer te zijn en het stelde hem in staat om gedurende acht jaar een zeer actieve vice-president te zijn tijdens de alge meen gewaardeerde Eisenhower-perio- de. Toch waren de oude verdenkingen tegen hem niet weg toen hij in 1960 in zijn poging Elsenhower op te vol gen net verslagen werd door John Fitzgerald Kennedy die het publiek wist te boeien met een combinatie van dynamiek en idealisme. Nixon viel nog dieper terug toen hij in 1962 ook nog verslagen werd als kandidaat voor het gouverneurschap van Califor nië. Terugkeer Zijn 'comeback' in 1968 na vijf jaar hard werken tot wederopbouw van de Republikeinse partij was een van de opmerkelijkste wendingen in de Ame rikaanse politiek. Nixon maakte de indruk van zijn tegenslagen geleerd te hebben. Het bleek vooral uit de soepelheid die hij in het buitenlands beleid bracht. De vurige oproepen togen de communistische dreiging wa ren weggemoduleerd en er kwam een nieuwe nadruk op het zoeken naar regelingen tussen Oost en West. Reeds in 1967 signaleerde hij in een Successen Zijn opzienbarende bezoek aan Peking en de ondertekening van het verdrag met de Sowjet Unie dat de aanmaak van defensieve kernwapens beperkte - beide gebeurden in 1972 - hielpen hem zijn herverkiezing voorbereiden in een politieke aardverschuiving ten koste van de Democratische senator George McGovern. De belangrijkste zaak waarop zijh tegenstander zich had geworpen, het einde van de Viet namese oorlog, werd hem uit handen geslagen door Nixons aankondiging van onderhandelingen met de Noord- vietnamezen en het Bevrijdingsfront. Tegenslagen bij de pogingen tot een vredesregeling en ongekend zware bombardementen op Noordvietnamese steden tijdens de Kerstdagen van 1972 riepen opnieuw golven van protest tegen zijn beleid op. Toen tenslotte de bestandsovereen komst in januari 1973 werd getekend verweten noga) wat parlementariërs en commentators hem dat de regeling Nixon werd geboren op 9 januari 1913 in Yorba Linda in Californië, waar zijn ouders een citroenkwekerij dre ven. Hij was de tweede van vijf zoons in een Quaker-gezin waarvan het ge slachtsregister terugwees naar de eer ste pioniers. De kwekerij kon het niet bolwerken en zijn vader begon een kruidenierswinkel en petroleumhan- del in Wihittier, een voorstad van Los Angeles. Tijdens zijn college-jaren hielp de jonge Richard actief mee in de zaak. Hij studeerde in 1937 cum laude af in de rechten aan de Duke universiteit in North Carolina. Zijn eerste sollicitatie was bij de federale recherche maar daar was geen plaats voor hem. Hij ging daar op op een advocatenkantoor in Whit- tier werken. Op 21 juni 1940 trouwde hij met Patricia, een. onderwijzeres die hij bij het amateurtoneel ont moette. De eerste acht maanden van de oorlog was hij werkzaam op een overheidsbureau en daarna werd hij luitenant bij een transportcom mando van de marine. In 1946 begon hij zijn politieke loopbaan die hierbo ven is weergegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9